RUITENBOER Oversi N°. 88, Maandag IJk Mei 1928 it8® Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Buitenland Rechtszaken. School en kerk. W etenscbappen. Binnenland Koloniën. ProvincierueuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GODSCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT, China <em Japan. Nu de meting over het optreden van Japan, in China in de verschildsnde poli tieke centra verdeeld is, heeft de regee ring te Tokio het noodig geoordeeld haar standpunt uiitieen te zeiten. Zij zegt in een desbetreffende verklaring o.m. het volgende: ,.Tcen onlangs de ordeverstoringen in China zich tot Tsiinan dreigden uit te breiden, zond de Japansche regeering troepen ter bescherming van Japansche inwoners in dat gebied en gaf zij een uit eenzetting van haar houding in verband met dezen onvermijdelijken loop van za ken. Thans dient te worden opgemerkt dat, sinds het betreurenswaardige inci dent te Tsinan plaats had, de situatie :n dat district zoo sterk is verergerd, dat de tegenwoordige sterkte van de Japansche troepen onvoldoende ós voor de bescher ming der Japansche inwoners. De Sjan- toeng-spoorweg, welke Tsingtao en Tsinan verbindt, is op verschillende plaatsen ver nield, waardoor het onmogelijk is ge worden bij dein tegenwoordiigen stand van zaken, om de verbinding langs die route te verzekeren. In deze omstandigheden is besloten^ om de derde divisie uit Sjantoeng le be lasten met de noodzakelijke bescherming der Japansche inwoners en der verbin ding via den Sjantoeng-spoorweg. Aan vullingstroepen zullen wonden gezonden ter beveiliging der Japansche inwoners in Sjantoeng en ter bescherming van den 'spoorweg, met geen ander doel dan dat, waarvoor de eerste troepenzending plaats vond. Tegelijk met de zending van de derde divisie is besloten tot zending van vijf andere compagniën van Japan naar Tientsin. Deze waren oorspronkelijk be stemd voor vertrek in Juni, als tijdelijke versterking van het Japansche garnizoen in China, maar de datum van hun ver trek is vervroegd in verband met de om standigheid, dat een deel van het garni zoen direct naar Tsinan is moe ben wor den gezonden, als voorzorgsmaatregel. Er is tevens besloten een aantal kruisers en torpedojagers naar de Jangtse en naar Zu'd-China te zenden., voor het geval Ja pansche inwoners in de zuidelijke districten in gevaar mochten komen te verkeeren. Deze zend-'ng van aanvullings troepen en oorlogsschepen heeft geen andere be doeling dan de bescherming van lijf en goederen der Japansche inwoners legen onverhoopte incidenten in verband met de Tsinan-affaire en ook deze zullen zoodra mogelijk worden teruggetrokken". Tot zoover de regeeringsverkLaring. Na de publicatie hiervan is bekend geworden, dat het Japansche kabinet besloten heeft uit het r eservefond's 5.390.000 yen beschik baar te stellen en bovend'ien onder verent- woordelij khe'd van de regeering 13.310.000 yen te besteden toor de kos'.en van bet zenden van troepen naar Sjantoeng. 100 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Anne glimlachte even. Zij had vandaag voor het eerst haar rouw afgelegd1 en veel de zich als een vrouw, die uit een lange gevangenschap verlost is. De menschen zouden het wat veel te vroeg vinden, o, ja, zij wist heel goed,1, dat er gezegd zou worden, dat zij niet lang genoeg treur de, maar waarom zou zij zich aan de menschen storen? De winter was voorbij en het goud' van de komende lente ver toonde zich reeds. Waarom zou zij treu ren? Was al haar verdriet niet voor goed weg? „Ik wou graag, dat je me Anne noem de, Dot!" „O, wat graag! Voor ik jou kende, heb ik dien naam nooit mooi gevonden. Maar nou wel." Er was iets buitengewoon echts en kinderlijks in Dot, iets jeugdigs, dat zij rwaarschijn!ijk haar leven lang niet verlie- zen zou. Anne liet haar praten over haar zelf en haar aanstaand geluk, wat zij Zij die kernen. Jean Hut.in, de medewerker van de „Echo de Par's", gaat eenige der bij de jongste verkiezingen nieuw-gekoie.n Fran sche Kamerleden Interviewen om ze naar huin plannen te vragen. Hij is begcnmi-n met Georges Scapóni, den voorzitter van den bond van oorlogst! nden, zelf van het gezicht beroofd tijdens een gruwe- lijken oorlogsnacht In September 1915, toen hij als soldaat In het 39e regiment diende. Scapini is nog een jonge man, advo caat te Parijs, die als 't ware in triomf door de kiezers van het eerste arrondisse ment werd gekozen, niet alleen omdat zijn blindheid deernis wekt, maar tevens om zijn zeer gezjene persoonlijkheid. Scap.ni vertelde, dat slechts een paar uren hem voldoende waren geweest om het Brailleschrift te Leerein. Hij zal in de kamer met evenveel gemak als zijn collega s werken. De voornaamste passa ges urt de redevoeringen, die worden ge houden, zal hij in Braille-schrift no tee- tee ren. Voorts zijn er speciale stembil jetten te zijner beschikking gesteld: het eeme glad, het andere ruw. Twee secre tarissen heeft hij bij zich thuis om de dos siers bij te houden en zijn corresponden tie te voeren. De reden waarom hij in de politiek is gegaan? Omdat degenen, -die het meest geleden hebben en er toe hebben bijge dragen dat de dingen niet nog slechter gingen, er 't eerst bij zijn geïnteresseerd dat ze voortaan goed gaan. Het bewijs is nog niet geleverd1 dat oud-strijders en oorlogs-verminkten van ander maaksel zijn dan gewone burgers, en er is dus geen enkele reden om ze van het meebesturen der staatszaken buiten te sluiten. Scapini, die 'tot geen bepaalde groep :n de kamer wenscht toe te treden, zal zich bezighouden met de verdediging van de rechten zijner mede-oud strijders. Zij moeten den voorrang genieten boven de wone burgers. Het communisme acht hij Het grootste gevaar, hij zal het met alle kracht bestrijden, in de eerste plaats door de sociale toestanden zoo veel mogelijk te verbeteren en den commun s'en de stof tot propaganda te ontnemen. De commu nistische leiders dienen echter vooral on schadelijk te worden gemaakt, het sovjet- gezantschap moet werden opgeheven, „Human.té" worden gesupprimeerd! Een treffend moment was het toen Louis Dumat, het jcngs'e kamerlid, zijn opwachting bij Scapini kwam maken, om zooals de interviewer zegt hulde te brengen aan den verminkte-collega na mens degenen, die den oorlog niet mee maakten omdat ze toen nog te jong weren, Rechtbank te Middelburg. Geen hulp verleend'. J. Z., 51 jaar, schipper aan boord van de YE 73 te Yerseke, was door dien Kantonrechter te Goes veroordeeld tot 1 maand' hechtenis, wegens het na laten van hulpver leen ng aan den schipper van het schip Brui 15 op 19 Jan. j.l. teen dat schip en de opvarenden op de Wester- deed met die haar eigen opgewekte een voudigheid, waardoor Bertie zich zoo tot haar aangetrokken gevoeld had. „Hij maakt er een vreesdijke drukte van. Ik móet. Ik heb een gevoel, dat het heel goed zal gaan. Maar het is toch wel heerlijk, zoo maandenlang vertroeteld te worden. Ik heb in geen tijden een standje gehad. Ik ben heusch bang, dat ik be dorven zal worden". Bij welk brok Logica, Anr.e een glim lach niet onderdrukken kon. „Hij zal met de thee nog wel niet thuis zijn", zeide Dot, toen zij eindelijk op Dower House waren. „Zijn paarden stallen op Baronmead en hij zal zeker wel even bij Lucas zijn opgeloopen. Ik ben zoo blij, want ik heb je al zoo lang om raad1 willen vragen. Het zal me be nieuwen, of er iemand1 geweest is. Maar daar heb je waarachtig Berfcie toch al!" Een vuurgloed uit de haard en sigaret tenrook kwamen haar tegemoet uit den kleinen vierkanten hall, toen zij binnen gingen. Dot Liet haar gast voorgaan, doch Anne bleef plotseling stil staan. „HalLo!" riep Dot. Een slanke, flinke gestalte teekende zich scheirp tegen de vlammen in het vuur af. Dot staarde hem met open mond aan. „Wat Nap!" zeide zij ongeloovig. Sêcteenuwachiig Schelde onder Walsoorden in nood ver keerden en, noodseinen hadden gegeven. De vendiachbe was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch: vrijspraak. De motor- en rijwielwet. A. v. F., 20 jaar, chauffeur te Goes, was door den Kantonrechter le Goes veroordeeld tot f 5 boe'e of 5 dagen hech tenis, wegens overtreding van de motor en rijwielwet (als voetganger, in veie:ni- ging met een ander niet genoeg ruimte geven aan een wielrijder om voorbij te rijden). De verdachte was in hooger be roep gekomen. Eisch: vernietiging vonnis, oplegging van dezelfde straf. J. A„ 23 jaar, chauffeur te Goes, was door den Kantonrechter te Goes wegens overtreding der motor- en rij wielwet (geen signaal geven teen de vei ligheid van het verkeer zulks vorderde) veroordeeld tot f50 boete of 50 dagen hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, f25 boete s. 25 dagen hechtenis. Kerkelijke autobusdienst. Te Hecrenveen heeft de kerkeraad der Geref. Kerk naar aanleiding van een verzoek besloten, voorloopcg voor één jaar een. subsidie toe te kennen aan een au'.o- busdiienst van St. Jobainnesga naar Hee renveen, welke op Zondag uitsluitend kerkbezoekers vervoert. De Pres sa" geopend. Order buitengewoon groote belangstel ling ein met veel plechtigheden is Zaterdag te Keulen door den Pmsischen minster van bininenlandsche zaken de „Pres* (pers-temtoensteLl'ng) geopend'. Honderden auto's brachten de gasten naar de ten toonstel'L'ngs terreinen, waar zich tegen 10 uur eeniige 'hondenden autoriteiten had den verzameld. O.a. was aanwezig de secretaris-generaal van dien Volkenbond Sir Eric Drummond. Uit Nederland wa ren, behalve de regeeringscommissaris voor de ,,Pressa" aanwezig vertegenwoor digers van de Directeursvereeuiging „De Ned'. Dagbladpers" en jhe-t Dag. bestuur van den Ned. Joural. Kr.ng. De verduistering te Rotterdam De secretaris van de directie van de Rotterdamsche bankvsreeniging v. d. E. B te Rotterdam, die is aangehouden als verdacht van verduistering en mogelijk ook Vlug en elastisch kwam hij haar tej moet, greep haar handen, lachte en j haar een zoen. „Zoo Dot!" Dot bleef hem aanstaren. „Goede God nog toe!" Op den drempel stond Anne als een standbeeld. „Mijn zusje schijnt heel verbaasd' te zijn. Ik hoop toch niet, dat ik op een ongelegen oogeriblik kom", zeidie Nap. Hij keek zelfs niet naar de zwijgende gestalte op den drempel. Het was, alsof hij die niet opgemerkt had. „Ik ben verbaasd'", zeide zij. „Hoogst verbaasd'. Maar ik ben erg blij je te zien. Wanneer ben je gekomen?" „Ik ben hier zoo wat een half uur. Eerst ben ik naar de pastorie gegaan, en daar hoonde ik voor hot eerst, diat je trouwd was. Je hebt die bijzonderheid vergeten te melden, toen je me schreef. Vandaar nu mijn broederlijke zegen, d'e je op je trouwdag heb moeten m-issenl" Eerst nu herinnerde Dot zich haar andere gast. Blozende wendde zij zich tot haar. „Lady Carfax Anne je je kent mijn broeder Nap?" Zij was zichtbaar opgewonden, wist blijkbaar niet hoe zij het aan moest leg gen, om zich uit die moeilijk© positie te redden. Doch Nap haastte ïich, om haar van van medeplichtigheid van de oplichting, gepleegd door de nu ook gearresteerde „'deftige dame" is thans ter beschikking van de justitie gesteld'. Het onderzoek in deze zaak is zoover gevorderd, dat de aangehoudene in ieder geval zal kunnen worden vervolgd wegens verduistering. Deze verduistering gaal evenwel over een belangrijk lager bedrag, dan eerst :m verband met deze zaak is genoemd. Het giaat hier namelijk over een bedrag van f 40.000,De ver dachte heeft deze verduistering bekend. Een oneerlijke politieagent. De burgemeester van Groenlo heeft aan eea politie-agent entslag gegeven uól den gemeentedienst, wegens diefslal meil inbraak in het gebouw der R. K. Ar- be.dersvereeniging. De moord te Maartensdijk. Naar wordt vernomen is de verdachte van den moord op W. Floor, die geacht werd' de eigenaar te zijn van het gevonden geweer, op vrije voeten gesteld'. De po litie speurt thans in een andere richting en heeft een persoon op het oog tegen w.en sterke vermoedens zijn gerezen, doch tot heden is men er niet in kunnen sla gen dezen te arresteeren. Het „Hbld." meldt: De burgemeester zet de pogingen, om klaarheid in de ge heimzinnige misdaad te brengen, onver- moe'd voort. Zaterdag heeft hij de ver loofde van een zoon van De Bruin, even als de stiefvader van dit meisje, aan een langdurig verhoor onderworpen, waarna beiden weer pp vrije voelen zijn gesteld. Men herinnert zich dat de naam van De Bruin reeds dadelijk werd genoemd als de vriend van Floor, die er den laatstem tijd financieel niet zoo rooskleurig voorzat. Het gevolg van de gehouden verhoo- ren is dan ook geweest, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door twintig veldwachters een klopjacht op De Bruin werd' gehouden in de omgeving van Blauw kapel, Greenekan en Maartensdijk, daar hij thans van den moord wordt verdacht;, De Bruin is sinds eenigen tijd voortvluchtig Majesteitsschennis. In de vergadering van den gemeente raad' van Finsterwolde heeft burgemees ter Rcelofs proces-verbaal laten opma ken tegen het communistische raadslid Ca- rolus, d.e de koningin een harlekijn ncemde. De brand in de venen. Op de vragen van den heer Schaper betreffende de vermoedens van opzette lijke brandstichting in de venen is geant woord1, dat reeds door den Minister van Justitie een onderzoek is gelast, en dal de resultaten van dat onderzoek ook uit een ander dan strafrechtelijk oog punt zullen worden bezien. Wat de veenbranden voor schade heb ben aangericht, moge blijken uit onder staande gegevens: verbrande huizen 27; aantal dooden 1 (deze is, zooals men weet, door verdrinking om het leven ge- komen(, gewonden ongeveer 20; schade door verbranding van turf enz. pl.m. 1 millioen gulden-. Onzedelijke handelingen. De politie te Utrecht heeft termen aain- die verantwoordelijkheid te on lasten. Hij had wel voor moeilijker problemen ge staan. Hij g'tig naar Anne toe en bleef vlak voor haar staan. „Wilt u mij nog kennen, Lady Cair- fax", vroeg hij. Er was niets aanmatigends in zijn stem of in zijn houding, toen hi} de vraag deed. Hij zag eruit, alsof hij' verwachtte weggezonden te worden, alsof hij klaar was op het eerste woord1 te vertrek ken. Zijn voet stond' reeds op den drempel. Doch Anne wa.s sprakeloos en stijf als was zij door een verlamming getrof fen. Zij wist, dat zij, als zij zich be \oog of trachtte te spreken, flauw zou vallen. In haar radeloosheid vroeg zij zich af, hoe lang het zou duren voor hij opkeek, of hij misschien weg zou gaan zonder naar aan te zien, of hij maar daar jprak hij weer. Zijn woorden klonken haar als op een onmetjelijken afstand. Op 'het zelfde oogenblik stak hij als uit een op komende duisternis, die alle dingen ver borg, zijn hand naar haar uit, die zij, zonder te weten wat zij deed, aannam. „Lady Carfax heeft zich o ver-ver moeid", hoorde zij hem zeggen. „Heb je wa,t brandy bij de hand? „Lieve Lady Carfax", riep Dot wan hopig. „Zet haar toch op een stoel, Nap. Hier is een kussen. Ja, ik zal wat gaan halen" 1 wezig gevonden het hoofd eener openbare lagere school te Utrecht aan te houden .n verband met door hem gepleegde on zedelijke handelingen met kinderen. Na onderzoek is de aangehoudene in arrest gehouden. De koningin op reis. De koningin is voornemens op 16 Juni voor de gebruikelijke vacantiereis naar Zweden en Noorwegen tevertrekken. Voor 1 Augustus zal de koningin op Soestdijk terugkomen. Evenals vorige jaren zal de koningin een strikt incognito op deze reis bewaren. Snippers. Te Val kens waard' is plo tseling spoorloos verdwenen F. Ottemdijk, oud 35 jaar. De man is ongehuwd'. Des mor gens verliet hi; zijn kosthuis om zijn gewone bezigheden op d'e boerderij te verrichten, doch hij keerde tot heden niet terug. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Oplichter gevat. De politie bracht uit Bandoeng aan, op last van den officier van justitie, den 23- jar.genH., die :n de gevangenis te Tjipi- kang werd opgesloten. H. moet schuldig zijn aan oplichting van auto-firma's. Hij was wegens dergelijke handelingen inder tijd van de militaire school verwijderd en stond' reeds lam Communistische actie. In de buurt van Saradan in het Ma- dioensche is de befaamde communist Sa- dlram gearresteerd. Hij heeft een rol ge speeld i/n de onlusten van November 1926, maar was sedert verdwenen. Den laatster» tijd heeft hij getracht in het Madioensdhe de communistische actie wederom tot een succes te doen leiden. Vermoed wordt dat Sadiran ongeveer 200 volgelingen heeft. Verschillende van zijn helpers en medewerkers zijn gearresteerd. Sadiran, die de bevolking terroriseerde, was aan vankelijk net te vinden. DE ZOMERTIJD. In den nacht van Maandag op Dinsdag wordt d© zomer tijd ingevoerdMen zal er d'us goed aan doen hedenavond voor men zich ter ruste be geeft, d'e klokken een uur vooruit te zetten. HET BEZOEK DER KONINGIN MOEDER. De Koningin-Moeder zal voor haar voorgenomen niet-officiieel lezcek aan Zee land morgen per gewonen trein (Holland- sche Spoor) van 9.54, wiaarin zich het salonrijtuig bevindt, waarin H. M. s'eeds reist, naar Vlissingen vertrekken, waar du aankomst te 12.40 zal plaats 'hebben. De schutsluis te Weroeldinge. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 23 Gesteund door die krachtig© handen zonk Anne neer op een stoel, en toen begon de verlamm'ng, die zich van haar meester gemaakt had, te wijkien. Zij ril de over haar geheele lichaam. Nap boog zich over haar heen en wreef haar ijskoude handein. Hij keek niet naar haar en sprak geeh woord'. Toen Dot terugkwam, nam hij het glas van, haar over en hield' het voor Anne's bevende lippen. Zij dronk, als gehoorzamend aan zijn zwijgend' bevel, en terwijl zij dat dieed, ontmoette zij even zijn ©ogen. Zij waren donker en ondoorgrondelijk, zij kon er niets in lezen. Zij had even goed hulp van iemand', die haar totaal onbekend was, kunnen aannemen. „Niet meer", fluisterde zij en hij nam het glas weg. De voordeur stond nog open. Hij trok die nog vereier open en de avondlucht blies in haar gezicht. Ergens in d© verte zong zacht een lijster. Nap stond' tegen d© deur te wachten. Dot knielde naast haar neer en drukte stijf haar hand. „Ik ben al weer beter", zo'de Anne eindelijk. „Neem me niet kwalijk, lieve kind'. Ik geloof, dat het te veel voor mie geweest is". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1