Grinnik-Pilletjes Gemengd Nieuws Ons schaakhoekje Eventjes denken. Onze damrubriek. Voor de Jeugd. Echtgenoot: ,,Als ik idlood. ben en je h&bt mij niet meer, zul je nooit meer zoo'tn man als ik vinden". Vrouw: „Nou, idiat is ten minste een troost". „En is uw zoon u nog wel eens ko men bezoeken, sinidis hij in Hollywood bij idle- film Is?" „lederen zomer", antwoordde Oma trots. „Hij is nu drie jaar weg en lede ren zomer heeft hij mij opgezocht." „Heeft hij zijn vrouw meegebracht? „O ja, lederen keer. En dat waren tui de drie snoezigste meisjes, die je ooit gezien hebt!" Agent: (bijzonderheden moteerend)„U bent er bij, juffrouw. Ik denk wel, dat uw rijbewijs enge trokken zal worden". Bakvlschje: „Maar agent, dat kan niet! Dat heb ik niet eens". „Ik wou-, dat ik een middel tegen si pieloO'skeid wist", zei de - man, die iedere verveelde, „Heb je het al eens geprobeerd met tegen jezelf te praten?" was de vrien delijke raad. Engelscbman„Er is geen land zo-oals Engeland. Het is eenvoudig subliem" Franschman: „Ja, maar denk aan hei spreekwoordTusscben het sublieme en het belachelijke ligt maar een kleine af stand". Engelscbman: „Nu, van Dover naar Calais is ook niet zoon eind!" Een automobilist, die de trots che eige naar was van een van die kleine war geutjes, waarover iedereen zich amuseert, sprak op een goeden dag een vriend aan en vertelde hem: „Ik bad gisteren een strop. Ik kwam de stad ia ein reed regel recht in een val". „Zoo, zoo", zei de vriend deelnemend. „Dat is lam kerel. Zat er een stukje kaas in?" Dominee: „Uw man heeft zich giste ren meer dam schandelijk gedragen! Hij is onder de preek de kerk uitgeloopein!" Vrouw van den boosdoener: „Och, maar dominee, dat kan hij niet helpen. Hij slaapwandelt, ziet u!" Een leeuw ontsnapte uit 'het circus, Gelukkig werd het door niemand van het publiek bemerkt en ©ogenblikkelijk begon men de geheele streek af te zoeken. Twee dagen later meldde zich een pootige ke rel bij den directeur aaïi met den koning der dieren, vrij tam, aan een stevig touw. „Astublieft mijnheer, daar hebt u 'hef hondje terug", was de verklarende mede- deekng. rein Croydon, de luchthaven van Londen Het driemotorig ïokker-vliegtuig. H-NADP, bevindt zich thans nog op Waalhaven, waar geregeld proefvluchten worden gehouden, en vandaar zal het Zondagmorgen met Geysendorffer als eer sten bestuurder, Seholte als tweeden be stuurder en Weber als werktuigkundige naar Londen vertrekken. Aan boord zal zich dan de heer A, Pltsman, directeur der K. L. M. bevinden, die den heer Van Lear Black op Croydon uitgeleide zal doen. Zooals bekend, zal op de terugreis bet vliegtuig niet naar Europa terugkeeren, doch van Kaïro uit een tocht naar Tokio en terug worden ondernomen. Te dien einde zullen in Kaïro de ge bruikte motoren door nieuwe worden ver vangen. Wanneer de heer Van Lear Black in Europa zal zijn teruggekeerd, zal hij eet. afstand van ruim 55.000 K.M. door de lucht hebben afgelegd. Als het kalf verdronken is.. In den raad van Emmen werden gis teren uitvoerig de veenbranden besproken Burgemeester Bouma opende de zitting mei jvoorden van deelneming aan de getrof fenen en dank aan hen, die bij de blus- sching hielpen. B. en W. werden ge machtigd, zoo mogelijk, vijf Kleine motor spuiten aan te schatfen. Naar aanleiding van een interpellatie van den heer Por- tegies. zal een onderzoek naar de oorzaak der branden worden ingesteld. Bedrijfsongeval. Woensdagavond ongeveer 11 uur is door het breken van den hoofdkabel van de transportbaan op het terrein van der sluisbouw te I.l muiden een zware ijzereD bak, waarmee betonspeeie naar de stort plaatsen wordt vervoerd, naar beneden gevallen. Twee arbeiders werden door den bak getroffen. Een van heD, de 28 jarige ongehuwde W. K., afkomstig uit Eijnaart (N.-B) werd op slag gedood, De andere, de eveneens ongehuwde C. M. K., afkom s'.ig uit dezelfde gemeente, is met eeti zeer ernstige schedelfractuur naar het St. Anthoniusziekenhuis te IJ muiden ver voerd. De materieele schade is aanzienlijk. Het zonnebad in de venster bank. Een agent in Westbourne zag een jenve vrouw.in „een enkel kort kleed-ingstuk' voor een raam op de bovenste verdieping van een bu.s in de vensterbank liggen Haar eens been bengelde over den ran en ze was z.ch blijkbaar niet bewust, da ze het doelpaal vormde van de 1-lïkl.e van een massa kijkers beneden. Aangezien bij hei hu.s niet in kon cn er niet n slaagde de aandacht der vrouw to trekken, bek hij de brandweer op. Deze zette een re d'.ngsladder tegen het naam, wat blijkbaar de vrouw wekte. Ze verdween tenminste haastig naar binnen en schoot coin pels aan. Later deelde ze mede, dat ze „ea zonnebad had genomen en zeker in slaap was gevallen." Eén beweging, en ze was in haar slaap een verdieping of wat laag op de straal terechtgekomen. Zed-ig Par ij s. De campagne tot zuivering" \ai Pa- vijs, welke ide prefect van pol tie is be gommen en die Kiiisé alleen bestaat ;in be! ow de grams zattein vam tpingewensckn vreemdeli-ngein en bet arresteeram van ge vaarlijke elementen, maar ook in bet ver bieden van otngewensebte lectuur, maakt goeden voortgang. De z.g. „g'.dsen", die zemdier eeimig brevet te bezitten de vreem delingen op de boulevards opvangen om zie n)aar'-"al'leirlei duistere oordein te gelei- dien, staan onder scherpe controle. Tbans heeft de prefect ook besloten de kiosken en boekenstalletjes te zuiveren van de vele zedelo-oze boeken, die er te koop worden aangeboden. Men herinnert zich, dat een!gein tijd geleden een geeste lijke, Abbé Bethleëm, op z'n eentje een actie begonnen is tegen de verderfelijke geschriften door ze in bet openbaar weg te rakken en ze te verscheuren. Hij werd beboet, doch zal zijn eenzame campagne met behoeven voort te zetten, daar prefect onder heeft gegeven alle publicaties In beslag te nemen, welke met de eischem van zedelijkheid niet in overeenstemming tie brengein zijn. Erkend1 wordt, dat de campagne van den Abbé tot dit besluit heeft bijgedragen, doch de politie heef. eveneens van tal van ouders en leeraren klachten ontvangen over boeken, de zij een moreel gevaar voor de jeugd achten. Gedupeerde woekeraars. De nieuwe geldscbieterswet, die :in En - geland' 1 Januari van kracht is geworden, beperkt niet alleen het tarief van de wet telijk geoorloofde rente, maar verbiedt den mienscben die hun beroep maken van bel verleemiem van voor schotten ook, om cir culaires per post te verzenden en te ad- veirteemeini. Volgens de „Daily Mail", heeft de nieuwe regeling een noodlottige uitwerking gehad' op het beroep der geldschieters. Vielen, hunner sluiten hun kantoren in 1 West-End. Een aantal hunner zijn zaken begonnen, waar miein allerlei artikelen- in huurkoop kan krijgen en zijn tot de slotsom gekomen dat daar nu meer geld mee te verdie- Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de p r ij s per regel slechts 16 cent. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1928. DRIEWEGEN. Geboren: 13, Adriaan Jan z.v. Adriaan de Bue en Jacomioia vanOverbecke20, Jan Johanïiis z.v. Abra ham van de Guchte en Cornelia Laus. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 3, Maria d.v. Cornells van de Kreeke en Pieiemella Schipper; 4, Maatje d.v. Wil lem Verschuure en Elizabeth Geleedst; 5, Pie Ier Cornells z.v. Andries van Loo en Pieternella Korshuize; 16, Maria d.v. Pieter Saaman -en Jannetje Verschrage; 19, Lourus z.v. Cornells Almekinders en Cornelia N ijs se; 26, Jan z.v. Jannietje den Engelsman. Overleden: 15, Johanna Smoèp 47 j., echtgenoote van Jacobus Kaboord; 26, Jacoba Bliek 38 j., echtgenoote van Din- geinis Reijnhout. LICHT OP. Zaterdag 12 Mei Zondag 13 Mei Maandag 14 Mei 8.12 uur 8.14 uu» 8.15 uur VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling vam 9 Mei 1928. Kropsla 8 a 11 ct. per stuk, Spinazie ,7 a 13 ct., Postelein 27 ct., Aardappelen 4 a 6 ct., Poters 3 a 4 ct., alles per Kg., Rhabatrber 5 ct., Raidijs 1 a 2 ct., beude per bos, Koolplamteiri 35 a 39 ct., Kipeiieren f5,Eendeieren f 5Z20, alles per 100 stuks. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Behandel ook de kleinste verwonding zorgvuldig. Verbindt haar direct met een steriel verband' (in geval van nood een schoongewassen zakdoek), zcodat zij voor verontreiniging bewaard en tegen stoeten beschermd is. Doet gij dit niet, dan zal zij U door ontsteking wekenlang handle deren, terwijl in sommige -gevallen ern stige verzwering, bloedvergiftiging en de dood kam volgen. Reep tijdig geneeskun dige hulp in. GEZONDHEIDSRAAD VRAAGSTUK No. 4 van H. D. O. Bernard. (Good Comp. Mrt. 1918). Zwart: 9. abcdefg 'h Wit: 9. De diagrams tand moet zijn: Wit K e5, D e7, P d2, P d4, L c8 en vier pionnen op d5, h4, e2 en h2. Zwart K D d7. T d8, T g8, P al, P gl, L a4 en twee pionnen -op h5 en h3. Wil speelt en geeft mat in twee zetten. Oplossing probleem No. 4 van S. Loyd'. (Cleveland' Leader 1876). (voorlaatste nummer). De diagramstand was: Wit K el, D L gl, P d5 en drie pionnen op c2, c4 en li5. Zwart K f3 en vier pionnen op e2, f5, g7 en h6. Wit speelt en for ceert door den sleutelzet L gla7. Zwartl f4 en wit nu P b6, terwijl op zwart Is K e4 als eersten zet Wit D g3 enz. zou gevolgd1 zijn, met op den derden zet. Hier wordt na de interferentie de bat terij niet afgevuurd, zulks noemt men i wel een offer van- poten Leele ener gie, omdat e:n wit stuk niet wordt ge offerd, maar zijn werking wordt opge heven. Dit thema is door Loyd in boven staand vraagstuk op Lrlulan e wijze verwerkt GEDACHTEN VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Als wij de menschcn willen gelukkig maken, moeten wij het doen op de wijze, waarop zij dat wenschen- en niet, zooals wij meenen, dat het gebeuren moet. MAANDAG. Menigeen bezorgt u door zijn vijand schap meer achting, dan hij u door zijn vriendschap bewijzen kan. DINSDAG. Het is dwaas te haten: nog nimmer heeft baat het goede voortgebracht. Hebt gij uwe vijanden Lef, weest zooals gij hen zoudt wenschen, en dw.ngt ben door uwe liefde te zijn als gij. WOENSDAG. Energieke mienscben zijn- de schragen der maatschappij. Op elk van hen rusten honderd zwakkelingen. DONDERDAG. Schrijf met krijt, wat u misdaan wordt maar met een diamant uw eigen ongelijk jegens een ander. VRIJDAG. Vlugg hersens, vlugge tongen, Dce hebben soms veel kwaad gezongen. ZATERDAG. „Ik kan niet' en „ik wil niet Zijn al te nauw verwant; Wie weinig wil probeeren, Wijst licht'lijk van de hand. NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. Een lastige oom. Een oom, die veel van rekenen hield, schonk zijn jeugdig neefje een doos met soldaten, maar maakte de voorwaarde, dat hij er niet mee mocht spelen vóór hij ikenkuindig wist uit le rekenen, hoeveel soldaatjes de doos bevatte. De oom ver telde hem er bijt, dat, wanneer hij de soldaatjes drie aan drie opstelde, er één overbleef; stelde hij ze vier aan vier op, dan waren er nog drie over; stelde hij ze vijf aan vijf op, diain waren er nog drie over; en als hij ze zes aain zes op stelde, dan zou hij er nog vier over houden. Het totale aantal was beneden de 100. Hoeveel soldaatjes bevatte de doos? VRAAGSTUK No. 2 De onzichtbare kaars. Gij zegt m staat te zijn, dat gij een aangestoken kaars zóódanig kunt plaatsen, diat allen, behalve één persoon uit het gezelschap, die zich daartoe opgeeft, die zien zullen, terwijl die persoon niet eei geblinddoekt of op eenige andere wijze belet zal worden om zich te keer en waarheen hij wil. Niemand zal geloovew, dat gij 'daartoe kans ziet en toch is zulks voor den mia- gischen tooveiniaar heel goed mogelijk. Hoe dan? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons voorlaatste nummer. Een uitgebreide familie. De respectievelijke leeftijden zijn a' volgt: de jongste is drie jaar ein de oud ste is 24. Hier hebben we weer algebi noodig om tot de oplossing le komen. Gesteld dat x is de leeftijd van het jongste kind. Dan is 8x dus de leeftijd van het oudste. En volgens de opgave is: 8 x is (x plus 1V2 plus U/g plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2 plus U/2) is x plus 21; ergo: 7 x is 21 en: x is 3, dat is den leeftijd van heit jongste kindeke. De ouderdom van het oudste kind is dan 8 x of 8 x 3 is 24 jaar. De vijftien lucifers. De overwinning wordt steeds behaalt door den speler, die den tienden lucifer wegneemt en er 5 op tafel laat. Gesteld dial A met B speelt en B aan de beurt is, terwijl er nog 5 lucifers zijn. Als B er nog één neemt, neemt A er dr.e weg, neemt B er twee weg, diairi A ook twee, neemt B er drie weg, dan A één. In elk dezer gevallen laat A den laatste voor B over. Na 't een paar maal aangezien te heb ben, merkt men, dat 5 telkens de criiieke nest is en zal men probeeren om zelf dit over te laten. Om dit te verhinderen, moet de tegenpartij zoo spelen, dat er :n het begiin negen lucifers overblijven, dan is 't voor 'den ander weider onmogelijk er vijf te laten liggen, want: neemt B er één weg, dan neemt A er drie; neemt B er twee weg, dan neemt A ier twee; neemt B er dr.e weg, dan neemt A er één. Op dezelfde wijze moet men om mei zekerheid negen lucifers over te laten, zóó spelen, dat er bij den aanvang 13 overblijven, dus als men begint neemt mien er twee weg. Weten beide spelers het geheim, dan moet en zal de be ginner winnen. Men oogst hiermede bij den oninge wijde altijd buitengewoon veel succes. VRAAGSTUK No. 3 van Mr. S. de Jong, Amsterdam. („Het Damspel"). Zwart: 9. Wit: 9. De diagrams land in cijfers behoort Ie luiden: Zwart 9 schijven op 5, 7, 10, 12, 14, 17, 20, 22 en 26. Wit 9 schij ven op: 19, 23, 25, 31, 33, 35, 38,. 39 en 41. Wit speelt en wint. Oplossing probleem No. 3 van G. H. Meyerman te Almen. (voorlaatste nummer). De diagramstand in cijfers was: Zwart 11 schijven op 2, 710. 13. 18, 19, 23, 24, 35 en een dam op 15. Wit 13 schij ven op 11, 21, 27, 28, 32, 33, 36, 37, 39, 44, 45, 48 en 50. Wit speelt feiier achtereenvolgens 3934, 3429, 44 40, 50 X 30, 28—22 en 32 x 5. Een niet onaardig probleem, dat echter nog veel verbeterd zou kunnen worden. Bijvoor beeld alleen reeds door de witte schijf op 28 te laten vervallen, waardoor bij het spelen van don zet 27 22 een zui vere Coup du Turc-stand. ontstaat. Door deze simpele vereenvoudiging maakt de ontleding reeds een veel aardiger effect. NIEUWE RAADSELS. Voor grooterein. 1. Op den rug van den kam komt de naam eeiner bloem. X X X X X X X X X X X sa X X X X X X X X X X X X X X X X lste tand kinderspeelgoed. 2de tand een rivier in Oostenrijk enz. 3de tand esm voorwerp, dat in de keu ken gebruikt wondt. 4de tand esm voorwerp, dat op de waschtafel thuis hoort. 5de tand een melkblauw edelgesteente. 6de 'tand een raadsel, dat uit allerlei teekeningen, letters enz. bestaat. 2. Mijn eerste wordt in het kippenhok en iin vogelnesten gevonden, mijn tweede en derde vormen samen hoogten en mijn geheel neemt een dorp in Gelderland. 3. Mijn geheel wordt met 12 letters geschreven en noemt een Nederlandsch eland'. De 8, 10, 11, 12, 2 stroomt door de Betuwe. De 6, 7, 10 is vooral mooi, als zij bloeit. De 4, 5, 6, 7, 2, 3, 9, 10, 11 en 12 is een bloeiende plant. Zonder 8, 7, 1, 1, 2, 3, 4 zou men niet kunnen lezen of schrijven. 4. 5, 6, 2, 3, 1, 4 as een an der woord voor gekheid. 4. Vul in deze 16 vakjes 4 A 4 O 2 G 3 N 2 1 W zóó :n, dat je van links naar rechts en van boveh naar beneden leest: X lste rij een groot weegtoestel, ook Wel een gebouw. 2de rij een rivier in Italië. 3de rij een ander woord voor jaar. 4de rij een stad in Overijssel. Voor kleineren. 1. Verborgen insecten. Kwam u g.stenen nog op tijd aan de trein? HouldJt u van spinazie en postelein? Moeten wij al naar huis? We speel den juist zoo prettig. Moeder had Cato ruimschoots van reis geld voorzien. 'Wil je nog wat jam, Otto? 2. Met g ben ik een andier woord voor nuk, met b dien ik om beter te kun nen zien, met d1 ben. ik gestold vleesch- rnat ein. met sch een bijvoeglijk naam woord1 of een bijwoord. 3. Mijn eerste is het tegenovergestelde van slim, mijn tweedie is een kasteel en mijn geheel een badplaats in ons laind. 4. Op de zigzag- krui sjeslijn komt de naam van een stad in Gelderland. X Op die le rij een deel van X je gezicht; Op cL 2e rij X een zwemvogel; Op de 3e X een landbouwwerktuig; Op X de 4e rij iets, wat altijd X aan. vierander.ng onderhevig is; Op de 5e rij een li- X chaamsdeel; Op de 6e rij X een vogel; Op de 7e rij X een steenvrucht; Op de 8e rij een stekelig d-ier; Op de rij een aardwormOp de 10e rij een deel van je voet. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons voorlaatste „Hoekje". 1. Scheurkalender, Karei, Deume, schurk, deken, reus. 2. Rotterdam. R DOK PETER SITTARtD ROTTERDAM COURANT INDUS DAK M 3. Kwik, wik, ik. 4. Geestdriftig riep de Engelsche da me: „Leve Engeland", (geest en veen). Heeft Hélène ook Leiden bezocht op haar rondreis? (klei). Stel je toch niet zoo aan als een malle, Em. (leem). Heeft Kazan den ring in den tuin ge vonden? (zand). 1. Maan, zwaan, graan, haan. 2. Muil, korf; muilkorf. 3. Karnemelk, Merel, kelk, Maamo. er. 4. Schip, beek; schipbeek.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2