Ppovinciei)ieuWs Sport Kamer - Overzicht. Stadsnieuws Rechtszaken. Binnenland Provinciale Staten., Getd. Staten hebben bepaald dat de Staten vain Zealand voor de eerstvolgende zitting bijteen zullen wonden geroepen le gen Drasdag 12 Juni des avonds te hall acht, terwijl de zitting, waarin de voor stellen worden behandeld, zal aanvangen op Maandag 2 Juli des morgens te hall twaalf. Eervol ontslag. Bij Kon. besluit is aan den heer Corn. Koert óp zijn verzoek op 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend' als burgeniesster der gemeente Wolphaartsdijk. Met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in zijn betrekking be- bewezen. Autobus-diensten. De Kroon heeft gehandhaafd de be sluiten, waarbij vergunningen voor autobus- diens ten zijn verleend aan de Gebrs. de Rooy te Dintelo ord voor diens'.en van Bergen op Zoom over S leent er gei naar Dinteloord met een zijtak van Bergen op Zoom naar Vrederust; van Bergen op Zoom over Stembergen naar Nieuw-Vos- semeer, en van die Noord-Brab antsch- Zeeuwsche grens over St. Philips land1 naar het Zijpe (veer). „Nehalennia", ver oen 1 ging tot ins'andhou ding en bevordering van Walcheren's Natuur- en Stedenschoon. In de Donderdag te Middelburg ge houden vergadering van bovengenoemde vereen.ging, werd1 het jaarverslag over 19261927 uitgebracht en bleek daaruit, id'at het aantal leden bedroeg 125 en 1 eere-lid'. Aan het gemeentebestuur van Middelburg werd een schrijven gezonden om geen toestemming te verleenen tot het plaatsten van een kiosk op die Markt en een tweetal foto's in het verslag, een zonder en een met een kiosk toonen aan hoe het gezicht op het staldfiuis door zulk een kiosk zal worden geschaad. Van B. en W. werd bericht ontvangen, zij voorloopig geen voorstel aan den raad zul len doen om gemeentegrond voor dit doel op de Markt te verhuren. Voor den bouw- eener villa te Domburg werd door den eigenaar van het terrein de loffelijke eisch gesteld, dat slechts onder goedkeuring van een ontwerp door „Nehalennia" mocht worden gebouwd, waaraan met goed gevolg werd voldaan. Vermeld wordt, dat de restauratie van dien vuurtoren te Westkapelle voortgang heeft, de kerk te Zoutelande van haar pleistering is ontdaan,, de stadhuistoren te Veer© gerestaureerd wordt door den ar chitect van Heeswijk, de restauratie van de Groote Kerk en toren te Veere voor dien Rijksgebouwendienst met succes wordt voortgezet en last not least het „Slct ter Hooge", eertijds gesticht door een der edelen uit het machtige geslacht der van Borsselens, door Mr. R. W. Graal van Lijnden als historische plek bleei gehandhaafd. Hoewel te contstateearen valt, dat vam lieverlede grooter belangstelling is gewekt voor oude gebouwen, wordt er opgewezen, dat „Nehalennia" geen front wil maken tegen de eischen van den modernen tijd. Zij wil slechts, dat ook de moderne vin dingen in artistieken zin worden toege past. Zij wil bevorderen de instandhou ding van het oude en het schoon© en waai* noodlg met moderne middelen voort bouwen op de oude gegevens en daarmede o.a. voor het platteland1 van Walcheren het oude woningtype in eere houden. Besloten werd aan e©me commissie op te dragen de samenstelling van een ge ïllustreerd werkje van de molens op Wal cheren. Tot den gemeenteraad van Mid delburg zal een schrijven worden gericht om er op te wijzen hoe schadelijk voor de oude gebouwen is, het snel rijden met vrachtauto's, dat veel voorkomt. Kapelle. Het bestuur van de vedings- vereemiging K. B. en O. te Kapelle be noemde als klerk ten kantore, de heer P. M. Keim te Kapelle. 34 sollicitanten hadden zich voor deze betrekking aange meld. Middelburg. In verband met het ach teruitgaan van het bezoek aan de boter en eiermarkt alhier en met klachten in de vergadering van den kring Walcheren der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij geuit, hebben B. en W. besloten te be ginnen met gisteren voorloopig voor twee maanden een nieuwe wijze van opmaken der noteering in te voeren. Afzonderlijk worden genomen de boter en ©.eren aan gevoerd door de boerinnen en die aiainge- gevoet'd door handelaren. De prijzen, waar van die voor de artikelen der boerinnen de officieele zullen zijn, worden voor de boter genomen 2^2 cent beneden tot 2V2 cent boven den muddenprijs per */2 Kg.; voor de eieren 25 cent beneden tot 25 cent boven den middenprijs per 100 stuks. Zoo als gemeld, heeft de gemeen teraad1 d.d. 4 April op voorstel van B. en W. een brief vastgesteld ais antwoord op een brief van Ged. Staten van Zeeland bij de terugzending van de goedgekeurde gemeeniebegrooing voor 1928. In bedoel den brief van den gemeenteraad werd ge zegd, dat naar de meening van den raad Ged. Staten zich schuldig hebben gemaakt aan vergissingen en fouten. Ged. Sta'en hebben nu geantwoord, deze qualificaties niet te kunnen aanvaarden. Zij meenem, dat het verschil tusschen de radeir.e&ring van B. en W. en hun redeneer"ng schuilt in het feit, dat men is uitgegaan van on gelijke gegevens. Een bewering, dat de opmerkingen van Ged. Staten onjuist wa ren, had h.i. met bewijzen moeten wor den gestaafd. Maar afgescheiden hiervan, achten Ged'. Staten den vctnm, die door B. en W. en den raad is gekozen om aan hum bedenkingen uiting te geven, weinig gelukkig. B. em W. haddien op de h. i. cmju.ste overwegingen kunnen wijzen voor den eorsten brief aan den raad over te leggen. Door de thans gevolgdie wijze van handelen kan, zoo schrijven Ged. Staten, de goede verstandhouding tusschen he'. gewestelijk bestuur, welke op vederzijdsch waardeeren en begrijpen moet berusten, slechts worden geschaad. Vlissingen. De directie van de Maat schappij „Die Schelde" hieeft g'sieren im een conferentie met de bonden van werk nemers verklaard', niet aam de eischen vaa de werklieden te kunnen voldoen. Zij heeft aan de werknemers een c rculaire gezonden, waarin dit nader wordt bevestigd. Yerseke. De kolenveieeiniiging „Door Eendracht Sterk", hield haar jaarverga dering. Uit het verslag vain den penning meester bleek dat waren afgeleverd 15.040V2 H.L. kolen (13.843V2 eieir-, 547V2 nootjes, 6491/2 H.L. ainthracel) en 33.375 K.G. sloffen. Met inbegrip van saldo vorig jaar bedroegen de ont vangsten f24.205,53, uitgaven f 22.341,72, het batig saldo f 1863,81. Het bestuurslid de heer J. Bakker, werd met groote meerderheid herkozen. De kreeftemvamgst Ireft zee; s'echt wieer. Was verleden week de vangst nogal bevredigend, dat is nu met het koude weer drect minder. De prijs is ongeveer f2,50 per K.G. en de vraag is tot he- diem toe zeer goed, zoodat bijna geen voorraad gemaakt kan worden. Men ver wacht evenwel met enkele weken door invoer van buitenlandsche kreeft minder prijs, maar dan ós ook de vangst weer veel beter. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Zondag a.s. worden de volgende wed strijden gespeeld om het kampioenschap van Nederland: AjaxZ. A. C. FeijenoordN. O. A. D. Vriendschappelijk. Zondagmiddag a.s. wordt alhier op het terrein van Goes aan den Polderschen weg eon vriendschappelijken wedstrijd ge speeld tusschen Goes I ein D.O.S.K.O. (Zuidelijke 2e klasse N.V.B.) uit Ber gen op Zoom. KORFBAL. A.s. Zaterdag worden de volgende wed strijden gespeeld lste klasse Z. K. B. Middelburg: L. O. V.Zeelamdia I. 2de klasse Z. K. B. Hans weertZeeland a IIE.L.T.O. II. Voor de serie-wedstrijden van „V. V. C." op Hemelvaartsdag hebben de vol gende 12-tallen ingeschreven: lste afdeelimg: E.L.T.O. I; D.O.S.; L.O.V.; V.I.O.Z. en V.V.Ck 2de afdeehmg: S.E.O.L.T.O.; E.L. T.O. II; Zieeland'a II; W.K.C.; T.O.P. en Olympia. EERSTE KAMER. De Senaat deed gisteren o.a. de begroo ting van Curasao, de wijziging der Onge vallenwet (fabrieksartsien), de afrekening met de Louise-groeve, het Opiumwetje en het Radio wetje af. Alles zonder hoofde lijke stemming en, op het laatste ont werp na, zonder vermeldenswaardige be spreking. Wat de radio-bepalingen be trof, vond de heer Heerkens Thijssen, dat d© uitzending naar Indië niet aan een organisatie, maar aan alle moest worden gegevenwaarop minister Van der Vegte antwoordde, evenals in de andere Kamer, dat hetgeen billijk is voor Ne derland, daarom nog niet billijk wordt geacht in Imd'ië, dat zijn ambtgenoot voor Koloniën hierin had' mee te spreken en dat men rekening moest houden met wat Indië verlangt. Mevrouw PothuisSmit had het over de verhouding tusschen haar V.A.R.A. en de A.V.R.O., welke laatste zij niet neutraal maar liberaal achtte. Een, waarlijk billijke verdeeling van den zendtijd zou, volgens deze socialistische daime, moeten berusten opden uitslag der verkiezingen TWEEDE KAMER. Niet minder dan twiu'.ig sprekers heb ben over de begroot'ng van het wegen fonds het woord gevoerd. Deze begnoo- timg is door deze wijze van behandeling een tweede wate'rs'aatsbegreo'iing gewor den. Onder die twintig weg verbeteraars, waren enkele oorspronkelijke geesten. Tot hen kaïn gerekend worden de heer Van dom Tempel, die het zoowaar opnam voor den vcetgangjr, den eenige.i weggebruiker voor wiien tot op dat oogemblik nog geien gced' woord gesproken was. Met moer voorbehoud zal het betoog vaa den sociaal- democratischen af ge vaardigde gevolgd zijn toen hij dein bruggenbouw te- sprake bracht en bepleitte, dat dit nu eens gereserveerd behoord© te worden voor de binnenland se!'e industrie. Velen zullen het van harte toejuichen, als dit op deugdelijke gromden inderdaad kan geschieden, doch zouden de buiteinlaindsche concurrentie niet a priori wdiem uitsluiten. „Geen tollen, noch te land, noch te water!" is voorts veler pa rool. Ieder kijkt daarbij, gelijk bij andere puintein, welke het wegen vraagstuk raken, vooral, zooal niet uitsluitend, naar de streek, welke hij het best leemt; niet geheel tem onrechte sprak de s'eeids sarcastische dr. Beumer van openbaringen van „pro vincialisme". Zoolang deze voorliefde voor de stad of het gewest, die (dat) men, bet beste kent, binnen de grenzen blijft, schijn', ook miiets daartegen. En de heer Braat bad niet heelemaal ongelijk, dat vroeger nie mand aan de wegen dacht en dat „dank zij me'neer Ford" nu iedereen het er over heeft. Is er daarom reden om, gelijk de plattelandsbonder deed, van zenuwachtige haast spreken? Tal van sprekers pleitten voorts voor een snelle verbinding van het Zuiden met het Noorden van het land. Aanbevolen werd, dat hiertoe direct zou worden over gegaan, door uitvoering van het plan van den lieer Bongaerts, kort geleden te Breda ontwikkeld', en dat hierop neerkomt, dat een weg gemaakt wordt van Breda over Oosterkout, Keizers veer maar Dordrecht ein zoo naar Rotterdam. Dit zou sneller kunnen geschieden en minder geld kos ten, dan het bouwen van een vaste brug voor voetgangers en auto's over den Moer dijk. Het slot was een bestrijding van den wegenraad. Gisteren is de minister van waterstaat aam het woord gekomen. Deze beantwoord de de verschillende sprekers. Hij betoog de dat hetgeen :in het vijfjarige programma is opgenomen, als een minimulm beschouwd kan worden. Daarnaast zullen wellicht ook groote werken omder handen worden geno mem, dit is althans niet uitgesloten. Met den bestaanden dienst meende spreker tot een vlugge uitvoering van het v ijf jarige pro gramma te kunnen geraken. Personeel heeft hij genoeg, anders kan tijdelijk personeel worden aangenomen. Het is niet noodig, de hulp der provincies in te roepen, zoolang het rijk bet werk af kan. Op de vraag, waar de Wegenwet blijft, antwoordde spreker, dat hij hoopt, dat het ontwerp spoedig de Kamer zal bereiken, dat het nog vóór het reces in de afdeelingen zal kunnen worden behan deld. Over den bruggenbouw zal spreker bij de begrooting voor 1929 nadere voorstel len doen. Met genoegen hoorde hij de woor den van den heer Schaper: „de minister kan niet heksen". Als de Kamer meer geld wil uittrekken, zal het de vraag zijn, of het verwerkt zou kunnen worden. Men kan veel tegelijk ondernemen, doch zal het dam goed gedaan worden? Op de belangen van de voetgangers zal worden gelet. Ten behoeve van de rijkswegen beeft het rijk mlllioenen klinkers aangekocht. In de pro vincies Utrecht ein Gelderland zal het onmogelijk zijn, goede wegen aan te leggen zonder er eenig natuurschoon te schen den. Invoering van nachtdienst op de ponten achtte spreker voor de enkele auto's die er gebruik van zouden maken niet noodig. Wat het verkeer door de sleden betreft, wees spreker er op, dat de meeste steden liever het verkeer dioor de stad hebben dan om de stad, met het oog opi de voordeelen, die het doorgaande verkeer oplevert. Ten aanzien van dc uitkeering aan de provincies uit de opbrengst van de wegen belasting zei spreker, dat de provinc.es ze niet van het rijk kunnen vorderen. Ze krijgen uit een centrale pot, wat zij be hoeven, waarbij wordt gezorgd, dat nie mand wordt bevoordeeld. Ten slotte de motie-Van der Waerden tot instelling van een wegenraad'. Deze acht spreker geheel overbod.g, de Kamer is voldoende op de hoogte va|n den wegen- verzorging. Nadat nog enkele sprekers met den mu nis ter va|n gedachten hadden gewisseld, werd de begrootlmg van het wegenfonds zonder stemming aangenomen. Beno©md. Met ingang van 1 Mei is tot Rijks- laradbouw-consulent benoemd de heer Ir. A. W. v. d. Plassche, adjunct Rijkslamd- bouwcomsulent alhier. Ziekenhuis-verpleging. Uit Goes en verschillende omliggende dorpen, waren gisteravond tal van perso nen in het Schuttershof samengekomen, terne inde op te r ichten een vereenig ng voor ziekenhuis verpleging voor Zuid1- en Noord-Bevelend De voorzitter van hst voorloopig co mité, de heer Mr. Mes, burgemeester van Hem ken s zand, verwelkomde de aan wezigen, dankte de pers voor de duide- esn sympathieke wijze, waarop zij het doe! der ver Leniging heeft uiteengezet, bracht hulde aam de medici (speciaal aan de bee- ren Planteijdt, Snoek en Griep), die he! initiatief in dezen hadden genomen en aan den voorbereidenden arbeid zulk een be langrijk aandeel hadden, en dankte ten slotte de instellingen en corporaties, die reeds een bijdrage in de oprichtingskos ten hadden verleend, terwijl hij de hoop uitsprak, dat nog meerdere vereeaigingen, diaconieën en armbesturen dit voorbeeld zouden navolgen. H lema werd behandeld het ontwerp statuten, zooals dat door het com té was gedacht. Wijzigingen van beteekenis wer den niet aangenomen, zoodat de vaststel ling een vlot verloop had'. Na de vaststell'ing concludeerde de voorzitter, dat de veraemiging hiermede is opgericht. Hij sprak de beste wenschen uit voor haren bloei. Besloten werd' tot aansluiting bij de federatie van vereend gingen voor zieken huis verpleging in Nederland. De bij deze federatie aangesloten vereenighgen ne men bij verhuizing eikaars ledein direct trekkend' over. Daarna volgde vaststelling van het huis houdelijk reglement. Op onder ge schikte punten werd het concept van het Comité hiieir en daar gewijzigd, maar in hoofd zaak werd 'het onveranderd aangenomen. Besloten werrd het boekjaar te doen loopea van 1 Januari tot en met 31 De cember en jaarlijks :in April een algemeen© vergadering te houden. Op die vergale ring wordt dan telkenjare vastgesteld, wat men aan de leden kan vergoeden. Besloten werrd voorloop, g per jaar te vergoeden 25 verpleegdagena f 2,50 bij noodzakelijke ziekenhuisopname. Vereeni- gingeai, die minstens 100 ingeschrevenen aanbrengen en zelf voor inning der con tributie zoggen, genieten 20 pet. korting op de contributie. Nadrukkelijk werd ech ter verzekerd, dat ieder jaar zooveel, als de financiën maar toelaten, zal wor den vergoed. Het is een vereeniging, dóe uitsluitend in het .belang der leden werkt. Besloten werd verder de Kooi. goed- ring op de statuten aan te vragen. Tot bestuursleden werden gekozen de hieeren: Mr. Mes te Helnkenszand1, M. Schieele te Yerseke, A. M. O verhof f, A. de Lange, A. M. Simons en J. S. Bedet, allen te Goes, J. H. Klooster te Eile- vyoutsdijk (die voorloopig belangeloos het penningmeesterschap op zich wil nemen), D. W. Liindenbergh te 's Heer Arends- kerke en E. Vermue te 's Gravenpolder. Tot leden der controle-commissie wer den benoemd de heeren Eyken Sluyters te Ellewoutsdijk, J. Donner Jr. en J. v. d'. Voort te Goes. Nader zal bekend worden gemaakt, waar en wanneer men zich als lid kan aanmelden. Het is de bedoeling, de ver eeniging met 1 Juli in werking te doen treden. Zij, die zich vóór dira datum als Ld opgeven, treden direct in alle rechten. Zij, die zich later aanmelden, moeten volgens het reglement, drie maan den gecontribueerd 'hebben, alvorens uit- keering te kunnen ontvangen. Vóórdat de vergadering werd gesloten, bracht de Keer Simons den voorzitter dank voor de krachtige en pret ige leiding dezer langdurige vergadering. Het feest te Wemeldlngie. De commissie van Voorbereiding ver zoekt om er de aandacht op te vestigen, dat tot de extra-treinen op 23 Mei a.s. alleen zullen worden toegelaten degenen, die de uitnoodiging tot het feest hebben aangenomen en ten bewijze daarvan al reeds op het station van vertrek het uit gereikte insigne zichtbaar dragen, zooals is aangegeven. De speciale spoorkaartjes zijn van 15 dezer af verkrijgbaar gesteld. De uitgifte wordt gestaakt in den avond van 19 dezer. De kaartjes voor 's Heer HendrikskinderenWemeldinge en Kloe- tingeWemeldinge moeten worden geno men aan het loket van het station Goes. Die voor HeerenpolderWemeldinge te Wolphaartsdijk-dorp; die voor Oudelaud- sche weg te Helnkenszand'; die voor Borsse. sche steiger te Borssele-doirp. Zij, die op de gezonden uitnoodiging nog niet hebben geantwoord, worden ver zocht dit vóór Woensdag a.s. te doen, want op dien dag worden de lijsten ge sloten. Op de trugreis zal de extra-trein naar Wolphaartsdijk ook nog te 's Heer Hen- d'iikskinderen stoppen. Bij de commissie is een eerste lijst ingekomen van de buitenlandsche bladen, wier verslaggevers op 23 Mei het feest zullen bijwonen. Deze lijst vermeldt 51 bladen uit 19 verschillende landen. Daar onder is Nederland nog niet. Medege deeld werd dat eene tweede lijst volgt. Brandje. Hedenmiddag te ongeveer half twee riep de brandklok de memschen uit de huizen. In de 's Heer Hendrikskinderen- straat was een schuurtje, grenzend aan de bakkerij van den heer Rooze in brand geraakt. De brandweer die spoedig ter plaatse was slaagde er in na eenigeo tijd de vlammen te blusscben en de aangren zende perceelan te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Zeer velen gingen zich van het brandje overtuigen. Ook de burgemeester was op het terrein vain den brand aanwezig. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd an den loop der maand April op spaarbankboekjes ingelegd f 16.158,18, ein terugbetaald f 17.281,95, derhalve minder ingelegd dan terugbetaal f 1123,77. He t aantal nieuw uitgegeven spraarbankboekjes bed'rceg 26. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter D irectie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal flOOO,en af geschreven mets, derhalve meer in- dan afgeschreven f 1000, Een orgel-leverantie. In de hoofdkerk te Port au Prince, de hoofdstad van Haïti, moet era uitgebreid pijporgel worden geplaatst. De bestekken werden uitsluitend verstrekt aan orgel- fabr.eken met groote ervaring in Iropen- bouw. Na een onderzoek van drie maan den werd besloten den bouw op te dra gen aan de Neder 1 andsche ontwerpers, de orgelbouwers A. S. J. Dekker alhier. Het kast werk, in Engelschen trant ont worpen, wordt in massief mahonie hout gebouwd. Gouden huwelijksfeest. Onder zeer veel blijken van belangstel ling vierde Woensdag het echtpaar Birus- ketPlompe zijn gouden huwelijksfeest. Vele buren haddein de vlag uitgestoken. Des morgens werd het gouden bruidspaar door de buurtverreiniging „Het Bergpad'' een groote taart en een fraai bloemstuk aangeboden ein 's avonds bracht „Eupho- ciiia" den feestelingen een serenade. Limonade. In een achterstaande advertentie vestigt de firma Joh. van Asperen Vervenne, Groote Kade alhier, de aandacht op hare limonade-siropen. De firma stelde ons beden in staat met haar product kennis ie maken en we kunnen niet anders zeggen, dan dat Vervenne's limonade aan hooge eischen voldoet. Ze is geurig en kostelijk van smaak en een ware verfrissching. Vooral in de komende zomermaanden zal deze limonade in ieder gezin als een wel kome koele drank worden begroet. Landbouw-Biosooop. Het eerste hoofdnummer dat deze week in de Landbouwbioscoop gaat heet: „Mijn vrouw heeft temperament". De hoofd rollen in deze film worden vervuld door Gloria Swanson en Lawrence Gray. Het tweede hoofdnummer is het derde vervolg nummer van „De geheimzinnige ruiter". Dammen. Gisteravond speelde alhier in het café „Flora" de Rotterdamschic simuLaan- spe'er Kets de Vries, op uitnoodiging van de Goesche Damclub «een simultaan-partij. Van de 21 partijen wist hij er 13 le win nen, 4 remise en 4 verliezen. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 13 Mei des morgens te half elf uur: Ds. J. Koekehakker. De volgende vonnissen werden uitge sproken Wederspannigheid en bedreigipg. A. P., 22 jr., broodbezorger te Goes, 14 dagen gevangenisstraf. Het veroorzaken van brand door schuld. H. D. G25 jr, landbouwersknecht te Hoed ekenaker ke, f 50 boete of 50 dagen hechtenis. De corruptie te Onstwedde. Omtrtnt de vermoedelijke corruptie bij de gemeentebedrijven te Onstwedde kan uog worden medegedeeld dat than9 het a.-r. raadslid C. v. L gearresteerd en naar Winschoten overgebracht is. Het onderzoek ten gemeentehuize van. wege de justitie is afgeloopen. Omtrent de resultaten van dit onder zoek is niets uitgelekt. Het rapport van een indertijd door den raad aangewezen commissie van onderzoek is door de ju stitie in beslag genomen. Ook uit dit rapport valt niets definitiefs te melden. Te veel winkels. In het //Coöp eratieve Nieuws», orgaan van den Central en Bond van Ned. Ver bruikscoöperaties vinden wij de volgende opgave over het aantal winkeliers. In het buitenland had de statistiek

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2