RUITENBOER 07 Vrijdag II Mei 1928 Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Het was onmogelijk, maar MIJNHARDTs iiö8 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en KI eeuw ons Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. „Het is totaal onmogelijk, 't Is te dwaas voor vers tand'ge menschen, om aan zoo- iets aandacht te schenken. Het is een krankzinnig dankbeeld!" Dergelijke gezegden moeten Columbus al in de ooren hebben geklonken, toen hij met zijn zwakke scheepje uitvoer, koers zettend naar onbekende zeeën. Algemeen was men er van overtuigd, dat vliegma chines iin geen geval in de lucht zouden kunnen blijven. Dat was immers onmo gelijk en ondenkbaar. Tegenwoordig even wel zijn er reeds vliegtuigen den Atian- tischen Oceaan overgevlogen in beide richtingen, en zijn er vluchten gemaakt van Engeland naar AustraLë, van Neder land' naar Indië en terug enz. Als iets zeer gewoons leggen ze enorme afstanden af. Het snelverkeer trekken ze tot zich. Toen Marconi verzekerde, dat berich ten draadloos door de lucht verzonden konden worden, zeiden de menschen, dat hij niet wijs was, dat één van de vijf bij hem op den loop was, dat hij naaï een gekkenhuis moest. Doch thans maken duizenden en duizenden gebruik van zijn uitvinding, welke behoorde tot de onmo gelijkheden, en radio is in een paar jaar tot de huishoudelijke artikelen gaan be- bebooren Onze vernuftig gebouwde bruggen, onze spoorwegen, onze electrische trams be hoorden eens tot de afdeelang „onmo gelijkheden". Tunnels voor het verkeer, onder rivie ren gegraven zooals men ook voorne mens is er een onder het Y aan tje leggen waren onbestaanbaar omdat ze dade lijk door den geweldigen druk van het wa ter zouden voioopen. Bij Liverpool be stonden ze niettemin al in de vorige eeuw Toen Dr. Bell, de uitvinder van de telefoon, zóó arm was, dat hij zijn vrien den om geld moest aankloppen, zeiden deze, dat zij hem voor wijzer hadden ge houden, dan dat hij zijn tijd vermorste met het streven naar onbereikbare dingen. En thans zouden millioenen menschen geen week, of zelfs geen dag buiten hun toe stel kunnen. Eiken dag gebruiken wij, zonder er veel bij na te denken, een massa dingen, die eens voor „onmogelijk" gehouden wer den. Met zulk een „onmogelijk" iets ver lichten wij bijvoorbeeld1 onze huizen, kan tonnen en werkplaatsen. Duizenden menschen waren ervan over tuigd, dat aan de lucht geen kracht voor industrieele doeleinden kon ontleend wor den. Tegenwoordig drijven groote Duit- sche maatschappijen een uitgebreiden han del in stikstof, welke uit de lucht ge wonnen wordt en als meststof wordt aan gewend. Landbouwers verklaarden, dat het nim mer mogelijk zou zijn machinaal te ploe geta ,te eggen, te zaaien of le -oogsten. Het idee alleen was reeds belachelijk. Thans wordt de landbouw tot in de kleinste bijzonderheden mechanisch ge dreveo. Alles geschiedt er door datgene, 99 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. I HOOFDSTUK VII. De ongenoode gast. De lente viel dat jaar al vroeg in; den dag, die voor de opening van Kot Ge meentehuis vastgesteld was, scheen de zou schitterend en warm. Voor de plechtige opening logeerde Anne op Baronmead. Het liep naar het einde van Februari. Lucas was beslist veel boter. Slapelooze nachten kwamen bijna niet meer voor en hij had veel minder pijn; bovendien stel de hij levendig belang in alles wat er voorviel. Den ochtend' vóór de opening begroette hij Anne met een gretigheid, die bijna on geduld was. „Kom binnenI Kom binnen! Ik moet je iets laten zienl" Hij was alleen. Zij gin# naast hem staan en gaf hem een zoen. wat, naar men meende „onmogelijk" was. Vooral de grooie agrarische bedrijven deen gaandeweg alles mach naai; hcoi- ladeia en -lossim, uitpl anten en zaaien. Het heeft móet lang geduurd of de tractor had het paard vervangen. En het tol versnelden bloei en verhoogden bloei bren gen door middel van eleciriciteifc is het tijdperk van proefneming-n reels voorbij. Bijna 'ederen dag rijden we met din gen, d e „onmogelijk" waren. Toen Stev.mson aan het Engelscle La gerbuis verlof vroeg om een vasten spoor weg te mogen aanleggen, zei men, dat het een bespot'elijkhe'd was, dat let nooit te verwezenlijken zou zijn, en, zelfs al ware dit het geval, dam zou het nog levens gevaarlijk zijn, met een vaartje van 24 K.M. en meer in het uur, door de lucht te worden voortgedreven. En toen hij ten slotje verlof kreeg, was dit onder uitdrukkelijk beding, dat zijn trein nooit harder rijden mocht dan 24 K.M. per uur. De menschen van dezen tijd leggen, in Stevenson's „onmogelijkheid" gezeten ruim anderhal ven K.M. per minuut af. Bestaat er iets verheveners, dan zulk een onversaagd intellect te zien doorvech ten voor een schijnbaar hopeloze zaak, hopeloos althans in het oog der openbare meening? Overal en voortdurend zien we, hoe dingen worrden tot stand gebracht, welke iedereen voor onmogelijk hield. Overal zien we mannen en vrouwen het schijnbaar onmogelijke volbrengen. Voor het vast besloten vernuft, voor hem en haar, de slechts één doel kent, eerzucht bezit en zich niet laat afleiden en wegdringen van zijn, bij den aanvang nog zoo onmo gelijk schijnend doel Is alles mogelijk 1 Hoofdp'jn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal Tabletten 90 ct Masq Tabletten. 75 ct Bij Apoth. en Drogisten UAinnenlnnd Door den trein gegrepen. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur is de kruier J. van Wijk te Rotterdam, op het D. P.-station aldaar gegrepen door een binnenkomenden trein, toen hij van bet le naar het 2e perron overstak en tegelijkertijd moest let'jen op den trein en de Pullmantrein, die ook juist binnen kwam. Hij was bijna onmiddellijk dood en laat een vrouw en zes kinderen na. Oudheidkundige vondst. Bij de sluiswerken te Medemblik (Zui- derzee-werken) zijn eenige oude voorwer pen, o.a. een tweetal urnen opgegraven, Moord en brandstichting. In aansluiting aan het medegedeelde onder „Laatste berichten" ia ons blad van Woensdag, meldt men, dat de bewo ner van het verbrande huis te Maar.ens- dijk, de 51-jarlge landbouwer Wulfert Floor, die met een groote wonde aan het achterhoofd' op den deel met door het Zijn handen grepen de hare en het viel haar op, hoeveel krachtiger zij waren. „Lieveling", zeide hij, „ik heb een brief van Gapper". Zij voelde het bloed uit haar gelaalt wegstroomen. Even bleef zij zwijgend staan, ging dan zitten en drukte zijn hand dicht tegen haar hart. „Wat schrijft hij?" vroeg zij. Hij keek haar schalks aan. „"Het is goed nieuws, lieveling. Je hoeft niet zoo te schrikken." Zij begon te glimlachen, of schoon haar lippen beefden. „Natuurlijk niet. Maar zeg me, wat hij schrijft". Hij gaf haar den brief en zij las. Cap per schreef, dat hij een uitstekend rapport van Dr. Randal gekregen had over den vooruitgang van zijn patiënt, dat hij over een dag of veertien in Engeland hoopte te zijn en zelf eens zou komen kijken of de tweede operatie al zou kunnen plaats hebben. Hij schreef op een opge- wekten toon, terwijl onder aan den brief een post-scriptum stond: „Heb je mijn raad nog opgevolgd ten opzichte van la femme?" „Een oude mop", legde Lucas glim lachend1 uit. „Hij heeft mij al lang ge leden gezegd, dat ik de hulp van een vrouw noodlig had, om er door to komen. vuur reeds aangetaste klee.eu dood werd gevonden, ongehuwd was en het huis al leen bewoonde. Het gevonden geldkistje was geopend, en hoewel niet bekend is, 'boeveal het bevat heeft, kan wei aangemo men worden, dat Floor een f200,aan baar gsld in huis had. Op den. verslagens werden evenwel nog aangetroffen den i uurwerk en beurs met een paar guide er in. Ze:r vermoedelijk heeft de dader eerst den doodslag gepleegd, daarna het geldkistje geledigd en vervolgens het huis :in brand gestoken ten einde de sporen van den misdaad te doen verdwijnen. De/.e blijkbare toeleg is evenwel niet geheel ge lukt. Het gevonden jachtgeweer, dat nie van Floor moet zijn geweest, be1 geopende geldkistje en het lichaam van Floor ir.e. de hoofdwonde hebben aanstonds aan e:n zeer vermoedelijk geval vun misdrijf doei denken. Het hout en huis is met alles wat er in is, geheel afgebrand'. Het stond aan den z.g.n. Voordorpschen dijk in Blauw kapel dicht bij den overweg over den spoorweg UirechfBilthovcn. De burgemeester van Maartensdijk, de beer C. van der Voort van Zijp, en het parket uit Utrecht (de substituut-officier van justitie mr. Fabius en de rechter commissaris mr. v. d'. Flier) hebben een ijverig onderzoek ingesteld en dank zij de uitgebreide nasporingen is een 22-jarige arbeider uit Blauwkapel, werkzaam bij de gemeente Maartensdijk en wonende en kele honderden meiers van de plaats van het misdrijf, aangehouden, tegen wien ern stige vermoedens bestaan als ie zijn den dader. De ongewenschte klant. Op Zaterdag 31 Maart j.l. is de Rot- terdamsche Bank door een dame voor f 12.500,opgelicht. Men zal zich her- immieren dat deze dame dien chef van de afdeelang effecten te spreken had gevraagd over een fonds dat zou worden gestich'l, uit welk fonds steun zou worden verleend aan dames uit den beschaafden stand, die buiten haar schuld in financieele moeilijk heden waren geraakt. Zij toonde toen een machtiging van een cliënte van de bank, op welke machtiging haar de f 12.500, werden uitbetaald door den afdeelings- cbef. Later bleek dat de machtiging valsch was. Hiet onderzoek in deze zaak wordt met kracht voortgezet, o.a. zijn de fraudes van den afdeelingschef, die ongexeer f 48.000 zou hebben verduisterd en die innudde.! naar het Huis van Bewaring is overge bracht, door dit onderzoek aan het licht gekomen. Men vermoedde dat de dame van Duitsche afkomst moest zijn, omdat zij nu en dan met een Duitsch accent sprak. Er is nagegaan welke personen in aanmerking konden komen voor verden king in verband' met deze oplichting. Wel dra bleek dat de oplxhtster althans niet te Rot.eid'am moest worden gezocht, maar de aandacht werd gevestigd op een 36-jarige Duitsche dame die vermoede lijk te Den Haag woonde. Naar later bleek te Rijswijk. Woensdag is de inspecteur G. Diepen horst, die het onderzoek in deze zaak Ledt, met den porder van de Robaver naar Rijswijk vertrokken. De portier heeft in de woning van de verdachte deze on middellijk herkend als de dame, die op dien bewusben Zaterdag op de Bank naar En" zijn stem daalde „ik geloof, dat 'hij gelijk had". De kleur kwam weer op haar gelaat terug. Zonder een woord te zeggen, drukte zij zijin hand: „Zonder jou zou ik hier nu niet zijn, Anine. Soms denk ik wel eens, dat het le veel voor jou is „Luke, beste jongen, jij hebt voor mij heel wat meer gedaan. Je hebt me van den ondergang gered. Je kunt je niet begrijpen, "wat je voor me bent". De woorden kwamen er gebroken uit. Zij onderdrukte een snik, sboni op en ging naar het raam. Lucas lag stil, maar zijn blikken volg den haar vol innige teederheid. Toen zij weer naar hem terugkwam, glimlachte zij. „Heb je er al eens aan gedacht, wat je doen wilt, als je beter bent?" „Daar denk ik altijd aan. Soms maak ik me daar wondervolle illusies van. En jij bent het middelpunt van alle". Weer nam zij zijn hand tusschen de hare. „Lucas, wil je met me hiervandaan gaan?' „Ja, lieveling". „Ver weg vanwaar ik ooit vroeger ge weest ben?" Haar stem beefde eemgszins. HET LUCHTSCHIP VAN NOBILE de „Italia", dat op reis naar de Noord pool te Spitsbergen een noodlanding moest maken, en eenige dagen te Kingsbay moet verblijven voor enkele noodzakelijke reparaties. den chef van de afdeeling effecten had gevraagd: Zij werd in hechtenis genomen en onmiddellijk naar Rotterdam overge bracht. Daar is zij aain een verhoor onder worpen. Zij ontkent, iets met de oplichting u.tstaande te hebben. Wel kwam zij vaak te Rotterdam winkelen, en zij acht het niet onwaarschijnlijk ook op den Zater dag, waarop de bank werd opgelicht, te Rotterdam vertoefd te hebben. Zij kende ook den chef van de afdeelïng effecten. Onze wegen. Het wegenvraagstuk in ons land heeft, niettegenstaande liet rijksplan, nog steeds de caïtische belangstel! mg van velen. Zoo beeft thans weer de Algemesme r.k. werk- gsversvereen. een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin er op gewezen wordt, het wegenfonds niet alleen tot stand' is gebracht ten behoeve van het wegenstelsel maar ook voor den bouw van bruggen over de groote rivieren. Het is te betreuren dat 'het „vijfjarig werk plan" het waagstuk van de overbruggin gen nagenoeg buiten beschouwing laat. De memorie van antwoord', aldus gaat het adres verder, houdt weliswaar de ge- rus tsteliende mededeel.ing in, dat het vraagstuk betreffende de overbrugging van de groote rivieren, al moge daarvan naar buiten niet zijn gebleken, reeds ter hand' is genomen en dat het bureau, het welk met het ontwerpen en bouwen van bruggen over de groote rivieren zal wor den belast, zijn werkzaamheden in Mei van het loopeinide jaar zal aanvangen. Toch meent de werkgeversvereeniiging niiet te mogen nalaten de Tweede Kamer ite verzoeken haar invloed' te willen aanwen den om op bespoediging van de oplossing van het vraagstuk aan te dringen. Immers, het is een algemeen gevoelde behoefte om zoo spoed g mogelijk een vaste verbinding tusschen Noord- en Zuid-Nederland tot stand' te brengen. Ten slotte vraagt het adres de aandacht voor een zéér belangrijke aangelegenheid, namelijk voor de instelling van een wegen- raad: De klachten over gebrek aan over leg tusschen de overheid en de belang hebbenden gaan niet alleen uit van de weggebruikers maar ook van verschillende gemeenten en provincies. Het noodige contact zou kunnen tot stand gebracht worden door de instelling van een perma nent college van advies, waarin de ver schillende groepen van belanghebbenden vertegenwoordigd zijn. Dit overleg zou o.m. moeten bestaan „Ik wou een nieuw leven beginnen, waar alles nieuw is". „Ik geloof, dat ik het beste doe, met je mijn liefste illusie te vertellen. Er komt een stoomjacht in voor met een mooie, voor een koningin geschikte kajuit. En dat gaat de heele wereld rond zoeken naar de Eilanden van het Geluk. Ik vermoed, dat we ze zullen vinden misschien gauwer dan we denken." „O ja, we houden niet op met zoeken voor we ze hebben. Wanneer gaan we, Lucas?" „Zoo gauw als ik weer net als ieder staan kan, Anne, en de vrouw, die ik lief heb, in mijn armen drukken." Zij boog haar hoofd plotseling voor over en drukte haar wang tegen zijn hand, die ze vasthield. „Ik ben gereed, wanneer je maar wilt," fluisterde zij. „Ik weet 'het", antwoordde hij. Maar God zegene je er voor, dat je het zegt!" Hij was dien dag vol attenties van haar en zij vond hem opgewekter dan den ge- heelen winter. Toen zij 's middags afscheid van hem nam, was hij zelfs buitengewoon vroolijk. Doch, nadat zij weg was, lag hij als iemand, die zoekt naar de oplossing van een probleem, waar hij geen raad mee weet, te staren naar de stofdeeltjes, dóe in het geven van advies op welke wijze de door de belanghebbenden opgebrachte gelden het meest economisch kunnen be steed' worden. Met de provincies ontbreekt het overleg omtrent alles wat betreft de verbetering van de wegen in de provin- c.es en de verdeeling van de hiervoor beschikbare gelden. Het ontwerp van wet voor een wegenraad, dat onlangs in België is ingediend, geeft een uitstekend voorbeeld betreffende de inrichting van een dergelijk permanent college van ad vies, waardoor een bevredigender oplos sing van het wegenvraagstuk in de haind gewerkt wordt. Sport LUCHTVAART. Een Duitsch piloot onderscheiden De piloot dei- Duitsche Lufthansa Gut- sdhmridt ontving van dien koning van Spanje de Orde voor Civiele Verdienste, eerste klasse (in goud') omdat hij bij een vlieg tuigdefect in „vol plané" de passagiers, o.w. Primo de Rivera en andere 'hoogge plaatste Spaansche ambtenaren op succes volle wijze bij Seviila heeft weten te landen. W etenscbappen. Een slachtoffer van de X- stralen. Dr. Edmund C. Kells uit New Or leans (Vereenigde Staten), een ook in het buitenland' bekend tandarts, die een der eersten in dit beroep was om gebruik te makein van Roentgen - stralenheeft zich te New Orleans in zijn studieerkamer doodgeschoten. In de laatste jaren had hij 27 operaties en amputaties ondergaan en nu was zijn 1 nkerarm aangetast door een nieuwe infectie. Tienduizend aardbevingen per jaar. Een Spaamsch professor in de weer kunde heeft nagegaan hoeveel aardbevin gen, groote en kleine, er gemiddeld jaar lijks geregistreerd' worden. Hij kwam tot het geweldige aantal van 10.000! Sedert het bestaan van seismografische stations zijn in totaal 200.000 bevingen vastgesteld: Bij deze cijfers moet wel in acht geno men worden, dat de opgaven van alle sta tions over dezelfde beving zijn samengevat. in een zonnestraal dansten. En eens zucht te hij plotseling. Het openen van het Gemeentehuis was voor Anne niet zoon beproeving, als zij wel gevreesd had. Mrs. Enrol was bij baar en vele goede vriendinnen stonden haar bij. Zelfs majoor Shrley verwaardigde zich welwillend' naar haar te kijken. Bertie was aan het jagen, doch Dot had zich het ge noegen niet kunnen ontzeggen om bij de bekroning van haar lievelingsplan tegen woordig te zijn. De eerste beste gelegenhe'd, die zich voordeed, greep zij aan, om Anne in te fluisteren: „Hè, ga u met mij mee thuis thee drinken. Ik wou u zoo graag een paair dingen laten zien, die ik bezig ben te ma liën. En zie, dat u moeder ook meekrijgt, wanneer nog geen ander beslag op haar gelegd' heeft." Doch dat laatste was reads gebeurd en het kostte Anne moeite ook niet hetzelfde lot te moeten ondergaan. Doch zij slaagde erin zich vrij te ma ken, en zoo gingen zij en Dot samen naar Dower House. „Ik vond liet zoo gezellig u eens heele- maal voor mijzelf te hebben. Weet u wel, Lady Carfax, dat u er vandaag uitziet om te stelen?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1