Stadsnieuws ProViDcienieuWs Pijnloos Scheren, Vlug Scheren, Schoon Scheren Sport Land en Tuinbouw W etenscbappen. Kamer - Overzicht. 66 mille opium in beslag genomeki De Batavische recherche heeft een fi nancieel succes gehoekt door het in beslag nemen van 2200 thaal opium, met een regiewaarde van ongeveer 66 malle. Men had' er de lucht van gekregen dat er op een der steigers van de N.I.S.H.M, een partij clandestien opium aangebracht zou worden. Een onder-commissaris van politie een aantal rechercheurs legden zich in nabijheid in hinderlaag en inderdaadom: streeks één uur meerde een prauwtje aam den steiger en het opiiim werd op den wal gedeponeerd. Toen sprongen de politiemannen voorschijn; maar de smokkelaars nam in allerijl de vlucht, niet echter voor het opium in het water gegooid hadden De politie kon de smokkelwaar daaruit echter gemakkelijk opvisscben. Men stelt thans een onderzoek dn, van welke boot het opium afkomstig is; ver moedelijk van een der in de haven lig gende C'hineesche of Japansche booten, De politiemannen hebben door dezen moocen slag f 8800,aan premie ver diend. Het succes zou echter nog grooler zijn als men erin geslaagd.' was tevens de smokkelaars te arresteeren; nu heeft men in het duister niet eens kimmen waarnemen of het inlanders dan wei Chineezen wa ren, zoadat er niet veel aanwijzingen zijn. Dusdanige voorbereidingen te treffen dat ook de smokkelaars gearresteerd kun uen worden, gaat echter steeds met groot» moeilijkheden gepaard, want als de maat regelen niet in alle stilte genomen wor den, loopt men de kans dat de smokke laars gewaarschuwd' worden. Dan land zij eenvoudig op een andere plaats of laten het opium aan boord tot alles veilig is en de politie ligt vergeefs op wacht. Had men bijv. in dit geval een motor boot in de nabijheid gebracht om de smok kelaars te kunnen achtervolgen, dan zou dit ongetwijfeld in het oog geioopen zijn. Benoemd. Tot buitengewoon opzichter bij de Zui derzeewerken, standplaats Den Haag, is benoemd de heer L. J. Spits te Elkerze; leerling van den cursus Waterb. opzichj ters, alhier. Voorzitter examencommissie. De heer J. A. H. Abeleven alhierj is benoemd tot voorzitter van de com missie, belast met het afnemen der exa mens ter verkrijging van de acte van be kwaamheid als onderwijzer (es) in de derde hoofd-inspectie. Onderscheiden. Bij Kon. besluit is toegekend' de aam de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaiille, in brons, aan Mej. J, Kosten, dienstbode bij den heer S. Dek ker alhier. Eervol ontslag aangevraagd. Mej, J. M. van de Velde heeft mei ingang van 1 November a.s. eervol ont slag aangevraagd' als helpster aan de Openbare bewaarschool. „Symphonetta". Het viel ons gisteravond, gedurende de uitvoering in het Schuttershof van de Mandolanevereeniging „Sympkomeita" weer op, dat de mandoline toch eigenlijk een wij gebrekkig instrument is en geenszins in staat om als een viool, cello of harp diepe ontroering te wekken. Vooral ais getracht wordt werken van groots componisten te vertolken, komt de onmacht der mandoline wel sterk tot uiting. Daarom zouden we „Symphonetta" en alle andere mandoline vereemgingen den raad willen geven: „Be paalt U tot het lichtere repertoire en laat meesters als Mozart in hun graven rustig den slaap der dooien slapen". De man doline is niet gevoelig genoeg onv de hei lige stemmingen die de Grooten :n nolen schrift vastlegden weer zoo tot het leven te wekken dat men ze als een gebed on dergaat. Dit als algemeene inleiding van de uit voering die ons gisteren o ver het algemeen wel kon bekoren. De inzet: „Levens vreugde" van M. P. Ventevogel toonde reed's dadelijk aan, dat er in „Sympho netta" goede krachten schuilen en dat de directeur het ensemble-spel tot een respec table hoogte wist op te voeren. Het eerste nummer werd prachtg en rhytmisch-zui- ver ten gehoore gebracht, In „D.e Zau- terflöte van Mozart waren de overgan gen onvoldoende en vooral iin het laatste gedeelte waren storende elementen. Lach- taubchen van Ri t ter daaren tegen genoot weer een heel aardige vertolking. Hetgeen de adsplranten afdeeling ten gehoore bracht kon ons maar matig bekoren. Het ware beter geweest deze jeugdige leden langer verre van het openbare optreden te hou; den. Men vergat blijkbaar dat iedereen diia voor publiek speelt ook wat presteeren moet dat buiten den huisetijken kring eeni- ge waardeering kan vinden. Niet erg f raait- was het dirigeeren hier. Een dirigent heeft twee handen, en geen van beiden behoo- retn ze tijdens het dirigeeren in den broek zak. A f Het -tweede gedeelte van het program ma, uitgevoerd door de grootere leden, deed de fouten dei.- jeugd weer spoed.; 'vergeten.- .t i .iZondér <»ahe nummers afzonderlijk te bespreken mag worden geconstateerd, da! „Symphonetta" in staat is zijn auditorium eemge urein aangenaam bezig te houden, Die directeur, de beer Ventevogel, leg! alle eer met z'n wakkere troepje iin, Na de pauze voerden eeinige leden de dramatische schets „Pist de ondermces ter" op. Alle executanten zet tea hun beste beentje voor om dit tragi scbe brokji menschesnieven in volle reali'.e t over he! voetlicht te brengen. Er waren wel enkele foutjes (o.a. had de grime meer ge tin' moeten zijn) doch over het algemeen brach ten de diames en heeren de opgenomen taak naar bevrediging ten einde. Een luid applaus bewees dat de toe hoorders het gebodene konden waardeeren Jammer dat de zaal slechts ten dieele gevuld was voor dezen avond. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders de zer gemeente werd Maandagmiddag aan besteed1 het restaureeren van het Manhui Ingeschreven wend' als volgt: Jac. de Jonge, Biezelimge f16860, verf werk f 170 De Jonge en Van Sprang f 16540, verf- wierk f 150; J. M. Baarends f 16300, verf werk f175; M. F. Goedemcndt f 15985, veirfwerk f75; fa. J. M. J. Schrijver en Zonen f16680; W. J. van Dceselaai f19560, verfwerk f175; M. Schrijver Sr, f 17071. verwerk f 175. Kantongerecht. Door den kantonrechter zijn ver oordeeld wegens overtreding Fietsen over Westw.alM. B. te Kat tendijke, F. D. te Goes, vrijgesproken In staat van dronkenschap de openbare orde verstoren en nachtrumoer verwek ken: A. P, te Goes 2 X f25 s. 2 X 25 d., G. C. S. te Termeuzen twee maan den tuchtschool. Met autobus ie Wemeld'tnge niet stop piem op daarvoor aangewezen plaatsen J. P. M. te Wemeldïige f3 s. 3 d. Spoorwegovergang met een auto harder overrijden dan 10 K.M. per uur: P. A. W. F. S. te Rottendam f25 s. 25 d. T. v. W. te Heemstede f2 s. 2 d. Een voorwgrp over een rijksweg slem pen waardoor schade kan worden veroor zaakt aa-i dien weg: B. A. B. te Schone f T0 S. iff- Op een hondenkar rijden in bebouwde kom der gemeente Goes: L. M. te Gces f10 s. 10 d. Met een rijwiel op het limkemjwielpad rijden: G. L. te Yerseke, vrijgesproken Met een voertuig rijden zonder spieg» H. W. te Kwadendamme f 3 s. 3 d. Dronkenschap: E. S. te Zierikziee fio s. 10 d. Met een motorrijwiel rijden en geen siigiruaal geven bij een bocht: R. W. te Goes f5 s. 5 d. Overtreding Jachtwet: F. H., H. B. en J. v. K. te Damtumadsel f25s. 25 d. Op een anders grond mollen vangen zonder in gezelschap van de gebruiker van den grond: J. B. te Goes f 10s. 10d. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 6 nuchtere kalveren en 32 biggen. Landstormkorps MotDrdi'£ins\ 14 Mei vertrekken 's morgens om uur 90 manschappen van het Landstorm korps Motordiienst per auto en motor naar de Harskamp in Gelderland om schiet- lefeniingen te houden. De manschappen uit Schouwen en Tholen voegen zich te Bergen op Zoom bij de colonne. Een eeuw stoambootdienst. Ter herdenking van het 100-jarig be staan van den stoomboo'dienst tusschen Vlissimgen, Breskens en Neuzen, zd Dins dag 22 Mei een tocht met de motorveer- boot „Koningin Wiibekninia" worden ge maakt. Aan den tocht zullen verschillende geinoodigden deelnemen. De Koningin-Moeder maar Zeeland. Alvorens op 21 Mei het Paleis Soest- dijk te betrekken, zal de Koningin-Moeder nog gedurende aenige dagen een strikt onofficieel bezoek aan Zeeland brengen. H. M. zal intrek mem-en in het Grand Hotel Britannia te Vlissingen en ver ge zeild' zijn van de hofdames baronesse Schimmelpenininck van der Oije en den particulier secretaris Sixnrn baron van Heemstra. Het stadhuis te Middelburg. Aan den zoogenaamden Choertorem van iet .stadhuis te Middelburg, is thans in de daarvoor bestemde nis een der beide beelden opgesteld, die de beeldhouwer Zijl/ in opdracht van het gemeente^ béstuur" tér -vervanging van de oude en versleten beelden heeft vervaardigd. Het bèeM gééft hertogin Maria vain Bour- zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijmt ook al i,s Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het mzeepen de baiardoppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL gond weer, die vain 1477 tot haar vroe gen dood m 1482 heeft -geregeerd. Hrerdioor Is een begin van uitvoering gegeven aan het streven der Rijkscommis sie voor Monumentenzorg, de nog ontbre kende beelden door een modern kunstenaar te laten makeln naai' eigen trant, In stede van een zoo juist mogelijke copie, gelijk vroeger geschiedde. Biezelinga. Door het bestuur van de Calami. W.llom Amir.apolder te Biezelinge word in de zaal vain Mej. E. Hainson te Kapelle aanbesteed het herstel, onder houd' enz. tot 30 April 1929 van de aarde werken enz. volgens bestek no. 3. Raming f 3020,- Inschrijvers waren: Jan Wolse te Ellewoutsdijk voor f 3570,1—Iz. La- gasse te Koudekerke voor f3450,Jacs, de Jonge te Biezelinge voor f3445, Colijnsp'a3t. In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van den pol der N.euw Noord-Be vel and, werd de rekening over het afgeloopen dienstjaai vastgesteld in ontvang op f23.114,12, in uitgaaf op f 18.414,|77V2, derhalve met een goed slot van f 4699,34V2. De begrootioig voor het nieuwe dienst jaar werd im ontvang en uitgaaf vastge steld öp een bedrag van f 23.343,241/2 met een post van onvoorzien van f 5316,01 Vg. Het dijkgeschot blijft bepaald op f 30, per H.A. en voor vroon- en vrijlanden op f8,50. Besloten werd tot het vervangen van versleten Vlvoordsche steeinglooiing tus schen de dijkpalen 13 en 15 over 40 M. lengte met 6.13 M. breedte door gloo ing van zuilenbasalt van 2535 c.M. en het onderuit verbroeden van steenglooiing over 50 M. lengte en 2 M. breedte en 15 ,M, lengte en 4 M. breedte, alsmede het aan brengen van 20 scb. ton stort steen tot steun vain de glooiing. Aan de polders Wissemkerke en Vliet» is om een verhoogde tegemoetkoming in de onderhoudskosten van wegen gevraagd Het bestuur werd gemachtigd de omverhuurd gebleven visscherijpereeelen cn derhands te verpachten. Aan het gemeentebestuur van Co'lijns- p'aat zal werdén voorgesteld, dat de aan de gemeente behoorenden weg, die op het provinciaal wegenplan is geplaatst cn waarvoor hij verbetering volgens dat pia 75 pet. der kosten van de verbetering kan vergoed worden voor rekening der meente in dien staat te brengen, waarna de polder z ch weer met den onderhouds plicht zal belasten. Met de door den Oud- Noordbevelair.d- polder aan te brengen verbetering in den waterafvoer gaat da vergadering accoord en zal de Nieuw-NcordbeveilandpoL'er zajn deel in de kosten bijdragen indien overleg 'over de uitvoering tusschen de besturen kan plaats hebben. Aan het bestuur werd opgedragen te onderzoeken of het mogelijk is het schoon ho uden van slooten door de land gebrui kers, in de zomermaanden verplichtend te stellen. Alhier is em comité opgericht om in te zamelen, ten einde het Har monie gezel schap „Wilheimina" bij zijn der tig jarig bestaan een nieuw vaandel ie kun nen aanbieden. Hansweert. Maandagmiddag had al hier in de buitenhaven een aanvaring plaats tusschen het schip „Sirius" en een gela den modderbak, welke laatste een gat in kreeg. Door de tegenwoordigheid van den schipper die direct de bak langs oiider loet ieegloopen, kwam het gat boven, zoo dat hij drijvende bleef. De „Sirius" be kwam geen vVtoémenswsardige schade. Kloetinge. Men bericht ons, dat op den 2den Pinksterdag, evenals elk jaar, weer een Zemdingsfeest zal gehouden wor den, georganiseerd door de Zendingsver- eeniging op Noord- en Zuid-Beveland. Diit jaar zal de samenkomst te Kloetinge plaats hebben, waar de Wed. Wagenaar een wei voor dit doel heeft afgestaan, t Is een uitnemend, schaduwrijk en rus tig terrein in- de onmiddellijke nabijheid van het boomenrijke Kloetinge. Per adu verlemtie en aanplakbiljet zal nader de van het terrein aangeduid worden en ook de onderwerpen, waarover ge- proken zal worden. Reeds kan vermeld worden, dat Zendeling van de Beek zal spreken, die jarenlang gewerkt heeft op Talaud. Eveneens is "een oud-gediende, de heer Fortgems, thans directeur van het Internaat der Zendingsschool te Oegst- geest. Verder Ds. B. ter Haar Romeny van Gininekem en tenslotte de in Zeeland bekende Ds. Buinink van Rheden. Kapel!©. Op de end vergadering van het huldigingscomité ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het muziekge zelschap „Ons Genoegen", weid besloten om het batig saldo van bet op 28 April j.l. gehouden muziekfeest te storten in de kas van de vereeniging t. b. c.-bestrij ding te Kapel le. Op de meest eervolle wijze ver leende het bestuur van de Chr. School ie Kapelle-Biezelinige ontslag aan Mej. A. J. Jeroniimus als onderwijzeres. Van de oprichting af, 24 jaar geleden, is zij aan deze school werkzaam' geweest. De datum van afscheid is bepaald op 15 Mei. Kruin.ngen. Tot bestuursLden van de School met den Bijbel werden in de vaca tures La voo ij en Zweemer gekozen de heeren C. D. Hovestadt en A. Verhage. Nisse. Toen de 'landbouwer J. v. L, Maandagmiddag met zijn paard bet land bewerkte, viel eensklaps het paar dood neer. De veearts constateerde verstop ping van een hersenbloedvat als oorzaak, Ovezand. Het comité voor het huid' blijk aan de Koningin Moeder beslaat ui de dames A. Mulder, T. Kaishove-vam Druimpt, A. de Waal-van Acker, E. Zink stok-van dan Berg, J. Gocnse-Rijk an C, Rijk-Remijm. De inzameling geschiedt dooi een achttal jonge dames. Toen Maamdagnamiddag 'de zoon van den kléin-landbouwer P. W. een paard uit de weide wilde halen, kreeg hij een slag tegen zijn onderlijf, zoodat genees kundige 'hulp moest worden ingeroepen. Schore. Alhier is opgericht een haind- boogsociëteit met aanvankelijk 13 leden Geoefend wordt op een terrein bij hel stationskoffiehuis vain L. Th. Luijk. He bestuur bestaat uit de heeren P. Rijk J. Rijk, L. Th. Luijk, J. Lediers em B. Bruinshoofd. De voetbalclub H.B.S. van Yer seke speelde tegen Zeelandla II van Scho ne. Uitslag 41 ten gunste van Zeelan- dia lï. Onder het spelen is écn der spe lers zoodarig gevallen, dat hij bewuste loos bleef liggen. Later is bij bijgekomen en bleek dat hij geen verwondingen had opgeloopem. -- De heer L. alhier constateerde thuiskomende van de reis, dat zijn gouden horloge met dito ketting verdwenen was uit zijn vestzak. Enkele dag-im later ging hij op zoek en mocht het genot smaken dat hij horloge en ketting terugvond te s Gravenpolder in een weiland, alwaar hij over een sloot was gesprongen. Wolphaartsdijk.' Maandag hield de raad dezer gemeente éen- openbare vergader'ng. Eemge ingekomen stukken werden voor kemm.sgeving aangenomen. Ingevolge art 13 der L. O,-wet zal., aan J. Rat tenger-, voor 3 zijner kinderen tot bezoek van de bijzondere school in deze gemeente een tegemoetkoming van f2,pier maand en per kind worden verleend. Aan H. Rijk die f80,per jaar vergoeding verzoek' voor 2 zijner kinderen om de r.-k. school be bezoeken te Heinkenszand, zal even eens f2,per maand1 en per kind wor den uitgekeerd. Toegestaan werd een ver zoek van de bijzondere school om een bedrag van f 185,50, ingevolge art. 72 L. O.-wet, voor aanschaff'ng van leer- iddelen enz. Aan het gezin van J. van Wangen zal steun worden verleend voor emigratie naar Canada tot een totaalbe drag van f210,De gemeentebegrooting 1927 werd gewijzigd met een totale ver meerdering van f 1335,63. De factor plaat selijke inkomstenbelasting 1928-1929 werd vastgesteld op 0.7. Aan den heer C. Koer: werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als ambtenaar van den burgerlijken stand, zulks met ingang van 1 Augustus a.s. Besproken werd' de onderwijzers vacature. De mededeelingein die werden aan, bewezen dat aan een: benoem ng nog verschillende moeilijkheden in den weg staan. Wilbelminadorp. De uitslag van de aanbesteding van den Calam. Oost-Beve- andpolder, voor het maken en leggen vam beton tegels en het herplaatsen van een gewapend betonbeschoeiing enz., is als volgt: N. v. d. Linde te Sch^rendijke f12.444,J. Haringman te Colijns- f 12.650,M. v. d. 'Velde te Bruinisse f 12.770,W. v. d. Linde te Kattend'ijke f12.862,M. Jansen te Nisse f 13.225,—; J. J. Jansen te Middelburg f13.435,A. Foudraine te Goes f 14.275,L. P. Corstenje te Wemeldinge f14.790,M. Hoogeste- ger te Wcmeld'xige f 14.880,De ra ming bedroeg f 12.472, LUCHTVAART. Geschenken voor de Oceaanvliegers De vliegers van de „Bremen", die Maandag de gasten zijn geweest van de Dudsch-Ameriltaansche Kamer van Koop handel te New-York, ontvingen daarbij van den voorzitter van deze Kamer elk een gouden horloge. Later begaven de vliegers zich naar het Central Park, waar zij drie luxe auto's voor zich gereed vonden staan, een geschenk van een ge ver, die onbekend wenschte te blijven, Fruit-vooru itzichten. Het schitterende zomerweer vam den /matsten tijd' is begrijpelijkerwijze van bui tengewoon grootan invloed' geweest voor de bes tui ving van de fruitbloesems en men schrijft dan ook uit de Be'.uwe, dat de vooruitzichtein voor een rijken vruchlen- cogst uitmuntend zijn. Nachtvorsten zijn achterwege geb!e\en en de warmte heeft de bevruchting zoo zeer in de hand gewerkt en er voor ge zorgd1 dat de jonge vruchtjes doorwasten, dat thans zoowel pruime-, pere- als kerreboomen zich volbeladen toonen. Van zelfsprekend heeft er voor dein tijd van aaoirijpetn nog e:n sterke u tdunnóng plaats, dfoch dat moet ook wel, om een, gézohd gewas te kunnen krijgen. De vooruitzich ten zijn dus zeer gunstig, men kan haast zekér verwachten dat er dezen zomer een rijke oogst zal zijn van de meest gewilde fmitsoorten. IJ she i 1 i gen Aan een artikel in „Hemel en Damp kring van P. H. Gallé óver „IJsheili- gen" cn deernen wij: Het volksgeloof, dat n Noordwest- Rusland 8, 9 ein 10 Me in Noordoost- Duitschland 11, 12 en 13 Mei en 12, 13 en 14 Me: in Zuidoost-Du'tschland aan wijst als dagen waarop de IJsheiligen op treden, heeft in het buitenland herhaal delijk aanleiding gegeven tot pog'ngen om, niet behulp van korte of lange tempera- .uurreeksen, die volkswijsheid al of niiel te bevestigen. Het is eigenaardig, dat de datums van het volksgeloof duidelijk eeoe verschuiving of verlaten aantoonen van Noord' naai Zuid' etn nog merkwaardiger, dat die ver- ^at.ng overeenstemt met de algemeene ver plaatsing van de luchtdrukverdceling, wel ke nocdig is om het verschijnsel te zien optreden. Deze luchtdrukverdeeling is hooge druk over Noordwest-Europa, lage druk oven de Witte Zee, Botmische Golf. Tusschen die twee druk gebieden ïs de win d dan tusschen Noordoost en Noordwest, dit geeft afkoeling door transporlkoude en indien er nachten met weinig wind voor komen, zal de temperatuur 's machts laag kunnen worden. Die lage druk verplaatst zich van Noord maar Zuid, het verschijn- ;el treedt dus in de verschillende deelem van Europa niet gelijktijdig op. Bovengeschetste verschuiviiiigen wetti gen het vermoeden, dat de statistiek deze volkswijsheid wel zeer goed zal bevesti gen en inderdaad ver toonen de lijnen, de de gemiddelde jaar-temperatuur voor stellen, wel eene inzinking omstreeks 'half Mei,, maar wij zien half Juni eene inzin king, die veel sterker is, em eigenlijk ver- oont de opgaande en dalende tak van de jaarkromme het bekende zaagtype. De eden dat die Mei-inzinking zoo'n bij zondere aandacht heeft ge trokken, ligt in liet feit, dat zij land- en tuinbouwers op hun gevoeligste plek, de portemonnaie, jneft. De temperatuur is half Mei nog .aag genoeg en het gewas nog in een sta- d.um om, baj eene temperatuurdaling, tot verderfelijke nachtvorsten te kunnen voe ren; wel is in Juni de temperatuurdaling dikwijls gi'ooter maar de uitwerking op het gewas en dus ook op de portemonnaie is kleiner. De schrijver geeft het resultaat van een onderzoek over drie tijdperken van 20 jaar: 1868—'87* 1888—' 1907 en 1908- '27. Voor deze drie tijdvakken is de ge middelde minimum-temperatuur voor eiken dag van Mei berekend en daarbij bleek, dat in elk dezer tijdvakken het gemid deld minimum van 10 en 11 Mei lager was dan van 9 en 12 Mei. Nederland zou dus volgens deze sta tistiek op het punt van IJsheiligen eigen datums hébben. - /;oV Op 2, 8, 14 en 28 Mei vallen ook duidelijke dalingen. De statistiek is geput uit waarnemingen te Utrecht en de Bilt verricht. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is gisteren weer bij een geweest. De voorzitter betuigde zijn deelneming in de ramp die Drenthe heeft getroffen, waarbij minister Koningsber gen zich aansloot. Na deze inleiding stak de plattelander de heer Braat, van wal, en hij hield een pleidooi voos- de afvoering van het „wets ontwerp tot wijziging dier Pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaren" van de agenda, omdat hij de verbetering van de .civiele lijst" dier ambtenaren zoo lang mogelijk wilde uitstellen. Opnieuw toonde hij zijn vijandig standpunt tegenover den ambtenaar. Tal van sprekers voerden vervolgens het woord over de begrooting 1928 van het Wegenfonds. Uitgetrokken is daarop f26.6 milkoen (tegen f 11.2 miliioen in

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2