RUITEIBOER N#. 86 Woensdag 9 Mei 1998 Buitenland LINTVELT's BAZAR Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Rechtszaken. Sport School en kerk. Koloniën. 118s Oaar^aflg. GOIBCI ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2 buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag- Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal betekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Onrust in Roemenië. Prins Carol, de vroegere kroonprins van Roemenië, doet weer van zich spre ken. Dezer dagen werden 2 Engelsche vliegtuigen gehuurd om duizenden exem plaren van een vlugschrift over Roemenië uit te storten, waarin Prins Carol zijn voornemen te kennen geeft om terug 'te keeren en een beroep do-et op alle Roe menen om zich om hem le scharen, ten einde de zoo gewenschte hervormingen te bereiken. De Engelsche overheid zou echter achter 't plan gekomen zijn en den vliegtuigen 'het vertrek belet hebben. De prins moet vervolgens een Engel sche helper naar het vasteland gezonden hebben met een geheime opdracht in het belang van zijn zaak. Van officieel© zijde wordt er echter een eenigszins andere lezing van het ge val gegeven. De prins, die ten huize van zijn landgenoot Jonescu te Gods tone en Surrey vertoeft, had' zich Zaterdag tot de Imperial Airways gewend om twee vliegtuigen, waarmee hij Zondagochtend vroeg had willen vertrekken. Daar de Engelsche overheid er echter niet van over tuigd' was, dat de prins de noodige pa pieren bezat om in Roemenië neer te da len heeft zij het vertrek der vliegtuigen belet. Ontkend wordt dus met, dat Carol bet plan had naar Roemenië te vliegen. Aan een ontkenning zou men echter ook niet de minste waarde behoeven te hech ten, want waarom zou anders Maniu, de Roemeensche boerenleider, er mee be- gomnen zijn het kabimet-Biraüanu tot af treden te dwingen? Van Alba Julia, waar het congres der boeren bijeen is ge men, is deze poging begonnen. De regee- ring had oorspronkelijk verklaard, het con- ■gres te zullen verbieden, maar later beeft ze toch toestemming gegeven om het te .doen houden. Men beweert, dat de regee- jng die toestemming alleen gaf omdat ze geen kans zag de boeren in bedwang te houden, doch dilt zal nog moeten blij ken, want de groote vuurproef is niet bet congres zelf, maar wat daarna komt. Algemesn werd na afloop van het con gres een opmarsch der boeren naar Boe- karest verwacht en die is ook werkelijk ondernomen. Nadat het congres, dat een ordelijk verloop had, moties voor het aftreden der regeering had aangenomen, hebben de boeren een pog'ng gedaan om naar Boekarest op te rukken. De regee ring, die dit had voorzien, had maatrege len genomen, en, daar ze het leger niet onvoorwaardelijk kan vertrouwen, de gen darmerie geconsigneerd. Bovendien is de staat van beleg voor Alba Julia en om geving afgekondigd, hetgeen een optre den tegen een opmarsch der boeren ge makkelijker maakte. Uit een verslag van een correspondent Hoek Koningstraat - Magdalüiastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 98 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. i. En met den dag namen haar liefde en bewondering voor dien man toe, ver vulden zij 'haar leven, vernieuwden zij haar jeugd1, vervormden zij heel haar be staan. Met den dag peilde zij de grootere diepten van een natuur, waarbij vergele ken zij zich zoo eindeloos klein voelde. Met den dag verbaasde zij zich over de grootheid1 en den eenvoud, die de ziel van dezen man vormden. Behalve Mrs. Erroi wist niemand, wat tusschen hen voorgevallen was. Zelfs als '•ze alleen waren, zinspeelden zij er zelden op. En dat was niet noodig, want deze Itwee begrepen elkaar volkomen. Als bij onderlinge afspraak wachtten zij op de komst van Capper en het eindwonder. Langzaam sleepten de lange dagen van Januari zich voort. Het Jachtbal was een maand' uitgesteld, omdat dan het Ge meentehuis, waaraan den geheelen winter van de „Voss. Zeitung", waaraan het „Hbid." het een en ander ontleent, blijkt, dat de talrijke radicale elemen'.en onder de betoogers geweigerd hebben om rustig naar huis terug te keeren. Er werden opstand, gje rede voeringen gehouden, waarin weird gezegd, dat men desnoods zonder de leiders naar Boekarest zou trekken, om er met Bratianu af te rekenen. Bijzonder rad caal waren 20.000 mijn werkers uit Petroseci e.a. plaatsen, die Vrijdag liet werk hadden neergelegd om naar Alba Jul.a te komen. Onderweg hadden zij e:n trein aangehouden, waar mee ze naar Alba Julia waren gereden. Zij verklaarden, dat alle betoogers in ge sloten gelederen naar Boekarest moesten op rak ken om Bratianu te verjagen. Te vergeefs r.ed Maniu hun aan, hun bezin ning te bewaren. De hartstochten waren ontwaakt en de massa's luisterden niet meer naar hun leiders. Rad.cale elementen namen de leiding :n handen en besloten in drie colonnes naar Boekarest te trekken. Drieduizend vastbe raden mannen worden in auto's en auto bussen naar Boekarest vooru it gezonden om dien weg vrij te maken. De twintigduizend mijnwerkers g'ngen naar het station van Alba Julia en bezet ten er een trein, waarmee een gedeelt van hen tot Pehus kwam. Daar werd de trein door een regiment gendarmes aangehouden. Toen de te Alba Julia achtergebleven mijnwerkers een tweeden trein wilden re- qu.reeren, stuitten ze op het verzet van de gendarmerie, die intusschen het sta tion bezet had. De aanvoerders der ar beiders waarschuwden de gendarmes geen gebruik van hun wapenen te maken, daar die arbe.ders daarop onmiddellijk met een een dynamic taan val zouden beantwoorden, Zij hadden namelijk u:t de mijnen genoeg dynamiet meegenomen., om er niet alleen den trein, maar ook het geheel© station mee in de lucht te kunnen: laten vliegen. De auto-colonne, die naar Boekarest was voo ruit gezonden, werd door een esca- dron cavalerie achtervolgd. De boeren, die te voet naar Boekarest trokken, hebben Pehus bereikt, waar ze kampeeren om de resultaten van de on derhandelingen tusschen hun leiders en dien onderstaatssecretaris Caitarescu af te wachten. De Ieders willen namelijk Catarescu overhalen, den boeren treinen ter beschik king te stellen om er mee naar Boekarest te komen. De regeering is daartoe echter niet bereid en wil alleen treinen beschik baar stellen om de boeren naar huis te China en Japan. De toestand1 tusschen. China en Japan is thans zeer ernstig. De Japanners heb ben formeel den Tsingtao-Tsinanfoe spoorweg genomen en officieel verklaard dat zij door een nationalistisdhen aanval genoodzaakt weiden tegenmaatregelen te nemen. Volgens een buitenlandsch militair attaché moet deze daad gelijk staan met een oorlogsverklaring. Japan heeft boven dien een ultimatum gesteld, waarbij middellijke ontruiming van Tsinanfoe wordt geëischt. Twintig transportschepen moeten ge reed' liggen om troepen uit Japan naar China te verschepen. De minister van oorlog te Tokio overweegt de mobilisatie van een expeditiemacht van 50.000 man voor het geval van noodzaak, doch vijftien Japansche schepen hebben g'sleten op dracht gekregen zich onverwijld naar de Chineesche gevaarlijke zóne te begeven. gebouwd' was, klaar zou zijn. Tot haar groote teleurstelling was Anne uitverko ren om de openingsplechtigheid te ver richten. Als eigenares van het majo> raatshuis was zij daartoe als het ware aangewezen, en daar er geen plaatsver vanger te vinden was, had zij tegen haar zin in moeten toegeven. Haar rouw stelde 'haar in staat om zich aan alle feestelijk heden, die erop zouden volgen, te ont trekken, maar nu zij haar afzondering opgegeven had', was het onmogelijk te weigeren de openingsplechtigheid te ver richten, Zij had altijd het land gehad aan zulke dingen en zij was dankbaar, dat zij op het Jachtbal niet tegenwoordig zou be hoeven te zijn. Aan het laatste, dat zij medegemaakt had, kon zij nooit zonder een huivering terugdenken. Het was juist op haar verjaardag geweest en daardoor bleef de herinnering er aan des te meer Qangen. Dat jaar bracht zij dien dag door in de vredige omgeving van Baronmead, terwijl zij eerst 's avondis laat in de vrie zende lucht in Errol's auto- naar huis reed'. Onder het rijden trachtte zij de her innering van zich af te zetten aan dien rit van een jaar geleden, toen zij als op vleugelen vlug door de duisternis gedra Politierechter te Middelburg. Doorgereden. P. G., 24 jaar, arbeider te Colijns- plaat, werd verdacht dat hij op 28 Maart .1. te Colijnsplaat niet heeft voldaan aan de vordering van den kommies der belas tingen Verburg, om met zijn rijwiel hall te houden, betreffende de nakom ng der Rijwielbelastingwet. Deze zaak weid uit gesteld tot 22 Mei a.s. tot het hooren van den verbalisant. Belezdging. L. S., 20 jaar, arbeider te Kapelle, werd ten laste gelegd, dat hij op 24 Maart 1928 te Kapelle, den gemeente veldwachter J. H. Christiaanse, die toen surveilleerde, heeft beleedigd. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak', f 15 boete of 15 dagen hechtenis. De hardhandige P. N. J. P., 26 jaar, slager te Goes, werd beklaagd dat hij op 27 Maart 1928 te Goes B. P. Maas heeft geslagen en gestompt. Eischf 20 bcete of 20 gen hechtenis. Uitspraak: :dem. Klap met de spa. M. d. K., 38 jaar, visseher te 's Heer Arendskerke, werd verdacht dat hij op 23 Februari j.l. te 's Heer Aremdskerke M. Scha al je met een spa heeft geslagen. Eisch: f40 boete of 40 dagen hechtenis, Uitspraak: f40 boete of 40 d1. hechtenis, Geheime brander ij. Het gerechtshof te Den Bosch ver oordeelde in hooger beroep van de recht bank te Breda A. A., grondwerker te Tboieti tot 7 maanden gevangenisstraf, wegens het uitoefenen van een geheime branderij. De in beslag genomen goede ren werden verbeurd verklaard. De verduistering bij de H.T.M, Zoo als men zich herinneren zal, werd eemige maanden geleden de banklooper bij de Haagsche tram A. C. O. G. ge arresteerd' als verdacht van verduistering van f20.000,ten nadeel© van de H T.M., welk geld1 hij van de bank had gehaald', maar niet bij de H.T.M. had afgedragen. Later op den dag werd hij in Leiden aangetroffen, ecliter zonder het geld. Hoewel hij votVgaf het geld verlo ren te hebben, werd hij toch gearresteerd, maar moest wegens gebrek aan bewijs eenigen tijd1 daarna weder op vrije voe ten worden gesteld. Inmiddels had de H.T.M. den banklooper uit haar dienst ontslagen. De politie verloor den trambeambte echter niet uit het oog en zijn gedragin waren voor haar aanleiding, om hem op nieuw te arresteereui. Tevens werden ne gen personen als verdacht van hel'ng aan gehouden en opgesloten. Ten aanzien van twee dezer werd de vorige maand het bevel tot voorloopcge gevangenhouding op geheven. Thans is aan alle verdachten beteekend, dat het gerechtelijk vooronder zoek is gesloten. De officier van justitie heeft tot 27 Me: gelegenheid om de dagvaardingen uit te brengen. De preek over Judas. Bij verstek heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan J. M. F. V., terzake van beleed; ging en het storen van een openbare godsdienstoefening. Tijdens een godsdienstoefening van de Evange isch Luthersche gemeente le Leidein is verdachte, die zich in de kerk bevond opgestaan en heeft uitgeroepen, zich wen dende tot den predikant: „Gij moet een preek over Judas richten tot den ploert de la C., die zijn schoonvader heeft ver geven. Wij spreken elkaar nog wel eens nader". De heer de la C., ouderling der j meente, gevoelde zich hierdoor beleedigd. Hij heeft herhaaldelijk last van verdachte, dlie met een zuster van geluiige's vrouw is getrouwd). Voorts bleek uit het getuigenverhoor, dat door verdachte's op'reden de gods dienstoefening gedurende eenigen tijd ver stoord was geweest Mr. Rij kens, requisitoir nemende, eisch te in verband met verdachte's antecedenten en zijn herhaaldelijke veroordeelingen we gens belcedig'ing en mishandeling, terzake van de beleediging twee maanden en we gens de ordeverstor.ng één maand gevan genisstraf tegen verdachte. gen wend', toen zij uitgeput in haar hoekje achterover lag en een vreemden droom droomde, terwijl Nap zwijgend en ondoor grondelijk en zijn handschoenen tusschen zijn rustelooze handen in flarden trek kend1, naast haar gezeten had. Doch hoe zij zich ook inspande, het visioen wilde niet verdwijnen. Zij leunde tusschen de kussens achterover en sloot haar oogen, zich zelf wijs trachtende le maken, dat zij sliep, doch op hetzelfde oogenblik was hij weer naast haar, drong hij haar zijn aanwezigheid weer op. Zij was blij, toen zij thuis was. Toen zij den hall binnen ging, nam zij een paar brieven, die daar lagen, van het tafeltje en ging regelrecht naar haar kamer. Met een voor haar ongewoon gevoel van moeheid liet zij zich in een gemakkelijken stoel vallen en bleef daar eenige oogen- blikken beweegloos' zitten. Aan haar rech terhand droeg zij een ring, dien Lucas biaar eerst dien dag gegeven had. Half had hij, toen hij hem haar gaf, zijn excuses gemaakt: „Als je het voor barig vindt, moet je hem maar niet dra gen!" Doch zij had hem dadelijk aan haar rechterhand gedaan. Zij 'herinnerde zich hoe zijn moede oogen, toen zij dat deed, schitterden en schen Van Opel en Raab te Russelsheóm gesloten contract, heeft de laatste op zich genomen met een dioor hem zelf vervaar digd licht vliegtuig, waarbij hij gebruik maakt van de uitvinding van een raket systeem door Vaillant Samdese op te stij gen bot in de stratosfeer, met het doel op een hoogte tusschen 8 en 10.000 M. die meteorolog.sche omstandigheden le onder zoeken, om na te gaan, of het mogelijk is op dieze hoog be een geregeld luchtverkeer tusschen Europa en Amerika te organi- seeren. LUCHTVAART. Raket-vliegtuigen. In Duitschland' heeft men op het oogen blik, vooral in kringen van auto-technici, de grootste belangstelling voor de a.s nieuwe proeven met de zoogenaamde ra ket-auto's. Dit is een dioor de Opel- fabr'eken toegepast nieuw experiment met een vinding, waardoor motorvoertuigen en ook vliegtuigen dioor middel van bus kruit onmiddellijk een groote snelheid kunnen ontwikkelen. Er worden thans voor bereidingen getroffen, om met een Raket racewagen van Opel op de Avusbaan te Berlijn te starten,, hetgeen waarschijn lijk op 18 dezer zal geschieden. Slagen ook deze proeven, dan zal een pog'ng wor den gedaan het wereldsnelheidsrecord te verbeteren. Aan de toepas sin g van hetzelfde systeem op luchtvaartgebied' wordt eveneens ern stig gewerkt. Tal van bekende personen, vooral ingenieurs en aviateurs, hebben zich voor de eerste proefnemingen in de lucht beschikbaar gesteld', doch Opel heeft hiervoor den bekenden vlieger Raab uit verkozen. Men voorziet een revolutie in die motor- en vliegtuig-ilnduslrie. Wolff meldt, dat de berichten en bij zonderheden over een aanstaanden tocht met een raket-vliegtuig van den Hassel vlieger Raab, grootendeels op gissingen berusten. In het eenige dagen geleden tus- droefjes tegen haar zelf geglimlacht had den. Hoe weinig kon zij hem per slot van rekening geven! En toch was hij tevreden 1 Toen zij daar zoo zat, hief zij haar hand op en bekeek het cadeau van dichtbij. De ring was geheel met diamanten bezet Zij had' er nog nooit zoo een gezien. Hij moest schatten gekost hebben. Zij vroeg zich af, of zij hem eigenlijk wel drie mocht. Weer begon, ondanks haar zelf, een herinnering zich van haar meester te Houdt je van diamanten?" vroeg een stem. Haar hand viel terug in haar schoot, Zij zat als iemand', die naar een scène op het tooneel keek. Zij wilde opstaan en loopen, de betoovering verbreken en vluch ten vluchten maar zij was mach teloos. „Neen," zeide de stem. „Je 'hebt op het oogenblik voor niets een passie. Maar dat zal zoo lang met meer duren. Toen volgde er een stilte in haar ziel, een korte duisternis, doch dan weer woor den, snel nu, brandend, hartstochtelijk. „Ik ben krankzinnig ik ben kramkzin* zinnig om jou, Anne! Godin koningin vrouw je bent de mijne je bent de mijne!" En dan minder vurig, minder heftig, maar oneindig dringender: „Waar is je liefde voor mij Want eens heb j® ma De schoolkwestie te Ootmarsum. Indertijd heeft de Nationale Unie een nota gericht tot den minister van finan ciën, diens tusschenkomst verzoekende tot vernietiging van een besluit van den ge meenteraad te Ootmarsum, waarbij be paald was, ondanks den deplorabelen toe stand' der gemeen,te-financiën een nieuwe bijzondere school te bouwen mplaats van een bestaand en geschikt gebouw ter be schikking te stellen. Op een vraag van het kamerled Ketelaar heeft de minister van onderwijs geantwoord, dat naar zijne mee- neng het betrokken raadsbesluit niet voor vernietiging vatbaar was. Naar aanle.ding van deze beslissing heeft de Nationale Unie thans een uit voerige nadere nota aan den minister van financiën gericht, waarin betoogd wordt dat deze beslissing strijdig is met het betrokken raadsbesluit, met de voor dracht tot vernietiging van den burge meester, met het schrijven van den mi nister van onderwijs aan de Gedeputeerde Staten van Overijssel, met artikel 75 van die L. O.-wet en met art. 153 en 159 van de Gemeentewet en dat door deze onjuiste beslissing, de normale toepassing van de Onderwijswet op het punt van de stich ting van' nieuwe bijzondere scholen wordt geblokkeerd1, en de door de wet gevor derde bezuinigende controle van de hooge- ne instanties wordt onmogelijk gemaakt. Het Tweede Kaïnerlid Ketelaar heeft te dezer zake een interpellatie aange kondigd. Communistische militairen. De krijgsraad te Tjimahi heeft in April 31 communistische mLitairen veroordeeld. In hoofdzaak waren het Menadoneezen, mar onder hen bevonden zich ook enkele Javanen en één Europeaan. Allen be hoorden tot de laagste rangen. Zij wer den veroordeeld van vijf jaar tot zeven maanden met voor alLn vervallenyerkla ring uit den militairen stand. Auto-ongeval Een auto waann de echtparen J. R. N. Einwachter en M. R. H. Meijer, bei den afkomstig van Djatinoto', gezeten wa ren, is, komends van Djerben, 's avonds omstreeks 11 uur tegen een boom ge reden. De dames werden door den schok door den voorruit geslingerd. Mevrouw Meijer is doodgebloed. De heeren zijn niet ernstig gewond'. lief u De stem hield1 op, ging verloren in het wilde kloppen van haar hart, en Anne's handen klemden zich onwillekeurig kramp achtig samen. Op dat oogenblik kwam, onverklaarbaar, maar buitengewoon leven dig, de overtuiging^ tot haar, dat over de wereld1 heen Nap Errol aan haar geroepen had vergeefs geroepen had. Minuten verliepen. Zij zat als in een trance. Haar oogen staarden. Haar gelaat was grauw. Eindelijk stond zij op en staarde in de roode diepten van het vuur. De kolen zonken onder haar blik weg en voor een oogenblik laaide plotseling een vlam hef tig op, om dadelijk uit te sterven. Het was als het open en dicht gaan van de deur van een hoogoven. Een lange hui* vering doorvoer 'haar. Zij wendde zich af Anne Carfax keek dien dag niet meer in haar spiegel. Voor de derde maal in haar leven was zij bang haar eigen oogen te zien. En den geheelen nacht door klonk het in haar brein: „Heeft de koningin haar nar niet meer noodig?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1