Eventjes denken. Onze damrubriek. Ons schaakhoekje Binnenland Gemengd NieuWs. PLAATST MIJNHARDT's Voor de Jeugd. m Poging tot brandstichting. De gemeentepolitie te Velp (Gekforl.) beeft zekeren P. aldaar aangehouden als verdacht van poging tot brandstichting'n dia boekbinderij van dan heer P. van B., uitgever aldaar, door middel van een aan gestoken gaspijp, waardoor een vlam van ongeveer 70 c.M. lengte ontstond, hetgeen bij een avond-controle nog tijdig werd ontdekt. De verdachte, die doos- den heer Van B. was ontslagen wegens verduistering van eenig geld1, was ongemerkt in het ge bouw gekomen en had zich daar verdekt opgesteld totdat het personeel was ver trokken. Hij is na verhoor gevankelijk naar Amhiem overgebracht en ter beschik king van de justie gesteld. Hongerstaking van gevangenen Naar wordt medegedeeld, zouden 24 dienstweigeraars, die hun st.-af ondergaan in de Bijzondere Strafgevangenis te Sche- veningen. Dinsdag allen verdere opname van voedsel hebben geweigerd. De reden van deze hongerstaking zou gelegen zijn in het feit, dat de dienstwei geraars naar hun meening te veel werk moeten verrichten en te weinig voedsel ontvangen. Autobus te water. Door het onklaar geraken van de stuur inrichting stortte Woensdagmorgen een autobus van de Eersite Appingedammer Autogarage, waar-mede twaalf arbeiders werden vervoerd naar de werken tot aan leg van de Groningsche persleiding, bij brug 13 onder Garmeirwolde in het Dam- sterdlep. De bus viel een' heel eind van dein wal opzij en door de ruiten stuk te slaan gelukte het één hunner boven op de bus te komen. Ook de anderen heeft men met veel moeite kunnen redden. De gewonden wei-den, na door een geneesheer voorloopig te zijn verbonden, naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Twee hunner zullen eenige dagen in het zieken huis moeten blijven. De arbeider Lisse- veldt bleek er vrij ernstig aan toe le zijn. Onverantw oordel ij k. Gisternacht om kwart over twee reed een taxi, bestuurd door L. B. v. B. van den Schiedamsehen Dijk met groote vaart over den Westzeedijk te Rotterdam. De auto reed links van den weg en botste daardoor tegen een van den anderen kant komend rijtuig, dat bestuurd werd door H. v. B. uit de Bruynstraat. De koetsier vloog tengevolge van den schok van den bok en kwam op het dak van den auto terecht. Het rijtuig, waarin 4 passagiers zaten, werd met paard en al over een af stand van 7 meter achteruit gesleurd. Daar bij is het paard de rechterachterpoot af gerukt. Het dier is terstond met een re volverschot afgemaakt. De auto is zwaar beschadigd. Van het rijtuig zijn de ban den van de vellingen gewrongen. De voor zijde van den wagen is geheel ontzet- Noch de chauffeur, noch de koetsier of de pas sagiers hebben eenig letsel gekregen Het kadaver van het paard is naar het abat toir vervoerd. De gemeentereinigingsdienst heeft de groote bloedplassen van de straat verwijderd. Tegen den taxi-chauffeur die dronken was is proces-verbaal opgemaakt. Zeg mij welk beest gij draagt Als ge nog van plan mocht zijn, om het reeds vergevorderde seizoen aan de Riviera mee te maken, vergeet dan niet een... beest mee te nemen. Hoe buitenis siger hoe beter Want nietwaar mevrouw, ge wilt dan sen aan de Riviera, 's morgens wilt ge er danser, omdat daar nu de hoagste chic is Ge zult echter heelemaal niet in tel zijn. als ge zoo'n morgen-dancing biDnnenkomt zonder beest op uw arm hals, schouder of hand Ge kunt een heel klein aapjj nemen, bijvoorbeeld. Of een slangetje, Hagedis jes verheugen zich in de grootste gunst die ziet men er bij tientallen, bijna om het andere tafeltje. Veel beter is het natuurlijk om iets nieuws te vinden' iets dat niet meer de aandacht trekt want ge zult beoordeeld worden in de eerste plaats naar het beest, draagt Een Zuid-Ameri kaansche dollar-koningin vertoonde zich onlangs met een cameleon op haar schou der, de éénige cameleon in de zaal Ze was natuurlijk het middelpunt van aller belangstelling! Een Engelsch meisje kwam bmnneii met een reusachtige... huisjesslak in haar hals Toen ze dansen ging, zette ze haar lieve ling zoolang op haar tafeltje neer. Het slijmerige gedierte scheen de jazz muziek zeer te waardeeren, het kroop dadelijk zijn huisje uit en schoof voort in de richting van de jazz-band. Een kelner kwam ge dienstig aandragen met een versch blaadje kropsla en zette het daarop neer. Miss was zeer tevreden over de attentie. De kellner over de fooi en de zaal was ent housiast. Als de kinderen maar schik hebben. De sigaret in Amerika. Het rooken van sigaretten neemt in de Ver. Staten sterk toe. De fabrikanten van populaire merken maakten den laatsteD tijd in hun advertenties geregeld melding van een groote toeneming hunner productie Thansmaakthet departement van Financiën bekend, dat de sigarettenbelasting de eerste drie kwartalen van het 30 Juni eindigend belastingjaar twintig millioen dollar meer heeft opgebracht vergeleken met de corre- spondeerende periode van het vorig jaar. Hergrootere verbruik van sigaretten schrijft men toe aan het feit dat het rooken door vrouwen toeneemt en aan de vermindering van de prijzen der sigaretten tengevolge van de scherpe "concurrentie. Tegen een openbare begra f e n i s Alderman James Johnson, een lid van ie arbeiders-partij, die verleden week te Manchester is gestorven, heeft in ziju testament den weDsch te kennen gegeven dat zijn lichaam aan de snijkamer van de universiteit zou overgegeven worden. Na een rouwdienst voor hem is het dus gisteren aan de universiteit afgeleverd In zijn testament had hij verklaard *ïk verfoei den hollen praal van openbare begrafenissenHeel zijn leven had Johnson zich wars van vertoon en openbaarheid getoond. Een gewapende overval. Naar'het W. B. uit Berlijn meldt, hebben gemaskerde, met revolvers gewapende bandieten vannacht een inval gedaan in een papierfabriek in Wolfswinkel nabij Eberswalde. Zij doorzochten de fabriek en het woonhuis van den directeur Schmidt, dien zij met hun revolvers in bedwang hielden. Men heeft nog niet kunnen vast stellen tot welk bedrag zij aan geld en kostbaarheden hebben geroofd. De roovers ontkwamen zonder herkend te zijn. De recherche is op de been om de roovers te achtervolgen. Een nader telegram omtrent den overval in een papierfabriek bij Eberswalde meldi nog, dat de directeur midden in den nacht wakker werd van den feilen schijn vaü een dievenlantaarn. Voor hem stond een zwartgemaskerde man, met een revolver in de hand, die hem dwong hem zijn werk kamer te wijzen, waar hij hem 300 M moest overhandigen uit zijn schrijftafel i)e gemaskerde verklaarde, Schmidt te willen doodschieten, maar de directeur vluchtte naar een zijkamer en sloot de deur achter zich af. De roover zag af van de vervolging en sprong uit het raam. Op een motorfiets is hij in de richting van Berlijn on'komen De Siemens Schuekertwerke hebben een belooning van 1000 M. uitgeloofd vooi aanwijzingen, die tot een arrestatie kunnen leiden. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1928. 's HEER ARENDSKERKE. Ge boren: 2, Joseph Adïiaam z.v. Adiriaain Pieters en Pietemella Raas; 2, Maria Dima d'.v. Adriaan Leeindert van Antwer pen en Willemina Heiijligers; 4, Johanïiis z.v. Nicolaas Beeke en Maatje Fossea; 14, Laurentius z.v. Jacobus de Winter en Clazina Cornelia Vermue; 20, Jan z.v. Jacob Blok en Maatje Nijsse; 29, Jan z.v. Jan Marinus Traas en Elizabeth Catharina Duinimck; 30, Catharina Jo- bima d.v. Hubrecht Verdonk en Cornelia Jobina Priem. Gehuwd: 18, Pieter Jacobus de Smit 30 j. jm. en Maria Visser 26 j. jd1. Overleden: 2, Catharina Hoebeke 83 j., weduwe van Wiss-e van de Guchte; 15, Adriana Hannewijk 74 j., echtgenoote van Jan Meulbroek; 29, Jam Botmmeijé 70 j., echtgenoot van Jaoomiina van Dalen. OVEZAND. Geboren: 12, Apolonia d.v. J. Boonman en M. Vermue. Gehuwd: 13, Jan Steenbakker 24 j. en Jannetje Vermeule 25 j.; 13, Adriaam de Bue 21 j. en Louwerina Otte 25 j. RILLAND-BATH. Geboren: 4, Ja cob Marinus z.v. Leendert Johamnis West- dorp en Geertruida de Nooijer; 20, Maat je Marina d.v. Pieter Adriaan Lobbezoo en Maatje Paauwe; 21, Christiaan Mat- theus z.v. Cornells Heijboer en Krina Brouwer; 23, Anna d.v. Hendrik van der Maas en Neeltje Cornelia Baas; 29, Wil- iemijna d.v. Willem Cornells van der Werff en Cornelia Eva van Nieuwen- huijzen. Huw.-afk.28, Abraham Saaman 25 j. te Kruiningen en Janna Lagendijk 24 j 28, Willem Na gel kerke 29 j. te Bergen op Zoom en Janna Philipse 32 j. Gehuwd1: 10, Arie Leendert van den Herik 21 j. te Helder en Adriana Lam- bregtse 23 j.; 12, Willem Lobbezoo 24 j. en Janna Bouwens 24 j.; 12, Hubrecht Lein van de Griek 26 j. em Klazina Lu- teijm 28 j. Overleden: 17, Wilhelmiina Hirdes 56 j., gehuwd met Johannes van Koeve- ringe. LICHT OP. Zaterdag 5 Mei 8.01 uur Zondag 6 Mei 8.02 uur Maandag 7 Mei 8.04 uur VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling van 2 Mei 1928. Goudreineiten f 35, Zure Arm ga ard f 15 Zoele Armgaard f 18, Vlaamsche Ho- liaart f 10, Zoete Ruster f 12, Pomme d' Oranje f 14, Campagner Zoet f 16, al les per 100 Kg., Kropsla f6 a f8 per 100 stuks, Spinazie f 11 a f 15 per 100 Kg., Rhabarber f2 a f5 per 100 bos, Bloemkool f23 a f34, Aardbeien f2,10, Kipeieren f5, Eendeieien f5,10, alles per 100 stuks, Aardappelen (poters) f4 a f 6, Aardappelen f7 a f9, beide per 100 Kg. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Moeder, geef uw kimde! en op geregelde tijden hun maaltijd en geef ze niets tus- schieindoor, ook zce'igheid tusscken de maaltijden niet dan bij hooge uitzonde ring. Gij zult dan zeidein over slecht e'.en van uw kindieren te klagen hebben. Zorg dat het schoolkind na een stevig ontbijt naar school gaat en let zelf op, dat het daaraan den moodigen tijd besteedt. Naast brood, boter, slappe thee met gekookte melk, is een bord' warme pap des mor gens voor uw kinderen een zeer geschikte spijs. GEZONDHEIDSRAAD. Uw advertenties in de courant die gij leest. Een advertentie die ge lezen wordt, moet succes geven. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen Hoogwater Laagwate.r Vrm. Nam Vrm. Nam 5 Mei 8.37 3.59 9.14 9.27 6 4.09 4.31 9.43 9.58 7 4.40 5.01 10.15 10.3i 8 5.11 5.31 10.48 11.04 9 5.41 6 04 11.19 11.38 10 6.17 6.38 11.53 H 6 59 7.19 0.17 0.34 Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag Tabletten. 75 ct Bij Apoth. en Drogisten OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons voorlaatste nummer. No. 1. Een verliesrekening. Het antwoord is bijna eensluidend, dat de hoedenmaker f47,40 plus zijn hoed verliest, doch bij nadere beschouwing blijkt dit onjuist te zijn. Zijn werkelijk verlies is f 47,40 minus zijn verdiensten op den hoed. No. 2. Een opschrijfkwestie. Het antwoord is niet 121212, want dat is honderd een en twintig duizend twee honderd en twaalf. Neein, het werkelijk antwoord' blijkt direct wanneer we de ver schillende deelen even te samen tellen. 12000 1200 12 13212 Dat is dus heel wat anders nietwaar, n.l. dertien duizend twee honderd en twaalf. NIEUWE OPGAVEN: VRAAGSTUK No. 1. Een eigenaardig getal. Gevraagd een zoodanig getal van zes cijfers te vinden, dat bij het verplaatsen van het eerste cijfer aan de rechterhand (7) naar het andere uiteinde een' getal oplevert, dat vijf maal zoo groot is als het oorspronkelijke of dat bij het ver plaatsen van het eerste cijfer aan de lin kerhand (1) naar het andere uiteinde, een getal oplevert, dat drie maal zoo groot is als het oorspronkelijke. Verplaatst men de drie eerste (of drie laatste) cijfers naar het andere eind, dan krijgt men een getal, zes maal zoo groot als het oorspronkelijke. VRAAGSTUK No, 2 Mogelijk >of onmogelijk? Gevraagd' om het getal 100 uit te drukken, door éénzelfde cijfer veertien maal te herhalen. Oplossing probleem No. 3 van S. Cuyper Cz. (voorlaatste nummer). De diagram stand in cijfers was: Zwart 12 schijven op 8-13, 15, 16, 18, 19 21 en 25. Wit 12 schijven op 22, 27, 28, 30, 32, 33, 37, 38, 42, 43, 45 en 48. Wit speelt 22-17, 37 x 17, 42-37, 28—23, 3833 en 32 x 5 wint. Een niet on aardig stukje werk. VRAAGSTUK No. 3 va:n B. P. A. Kloos, Den Haag. Zwart: 11. Wit: 11. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart 11 schijven op 7, 9, 1215, 21. 22, 26, 27 en 36. Wit 11 schijven op 23. 24, 29, 30, 34, 37, 38 en 41-44. Wit speelt en wint. Oplossing probleem No-, 4 van Mackenzie en Laws. (voor laats te numme r De diagramstaed was: Wit K a4, D g3, T b2, T hl, P f4. P h6, L al. L c4 en tweie pionnen op d'6 en g2. Zwart K d4 en drie pionnen op c6, d7 en f3. Wit speelt als sleutelzet T hl h4, waar na op ieder antwoord van zwart onmiddel lijk mat volgt. Het in dit probleem ver werkte thema gaf reeds aanleiding tot hieit ontstaan van vele fraaie problemen. De zwarte koning is de held in de vlucht- veld problemen; bet is moeilijk te zeggen, wanneer een probleem met eenige vlucht- velden als thema inderdaad de activiteit van den koning bezit. Dit hangt af van het aantal vlucht velden en van de on benulligheid der overige varianten. Al dus zegt Weenink in zijn bekend leer boek. In een tweezet is het maximum 7 vluchtvelden met schaakgevenden sleutel- zet en zes zonder. Dit laatste vindt mien met tal van finesses vertoont in het bo venstaand probleem No. 4. In een drie- zet kunnen gemakkelijk acht vluchtvel den worden toegelaten. VRAAGSTUK No. 4 van Hemd Rinck. Zwart3. Wit: 3. De dia grams tand in cijfers moet zijn: Wit K d2. D a4 en L a2. Zwart K h2, D c8 en een pion op g7. Wit speelt en forceert in dit fraaie eindspel op een waarlijk mooie wijze de winst. GEDACHTEN VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Het is een groot ongeluk, dat de levens der menschen niet meer avontuurlijk zijn, terwijl het hart dat is gebleven. MAANDAG. Een gerust geweten schenkt u een ge- rusten slaap en doet u den dag vroolijk begroeten. DINSDAG. De maatschappij vraagt niet wat ons dienstig is, maar waartoe wij dienstig zijn. WOENSDAG. Het is niet genoeg den zwakken op te helpenmen moet hem ook verider ondersteunen. DONDERDAG. Er moet voor hen, die op het glibbe rig pad' des levens zijn gevallen, doch zich willen opheffen en daartoe de hand uitstrekken, ook een hand zijn, blij ge reed om de anderen te vatten. VRIJDAG. Is de goede naam een loon, hij is ook een teugel. Het goede, dat men omtrent ons gelooft, legt ons den plicht op, dat vertrouwen te verdienen. ZATERDAG. Als iemand kwaad van u spreekt laat hem stil begaan. Het eenige wat ge doen moet, is zóó te leven, dat niemand hem gelooft. NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren. 1. Op den rug van den kaïn komt de naam van een gezonde vrucht. X X X X X X X X X X X X X X - X - X X X X X X X X X X X X X X, X :x Op den eersten tand een natuurver schijnsel. Op den tweeden taind iets, wat bij de meeste handwerken gebruikt wordt. Op den derden tand een soort boek. Op den vierden tand een ander woord voor fout. Op den vijfden tand een edel, vier voetig dier. Op den zesden tand een boom. 2. Mijn geheel noemt iets dat bij som mige spelen gebruikt wondt. Men schrijft het met 11 letters. Een 1, 5, 9, 11 is een onderdaan van een Koninkrijk in Europa. 3, 2, 4 is een jongensnaam. 7, 2, 10, 7, 8 is een dorp in de pro^ vincie Utrecht. De 6, 5, 11, 8, 10 is een jaargetijde. Een 4, 9, 10, 11 is een lichaamsdeel. 3. Mijn eerste hoort bijt het kippenhok, mijn tweede is geen metisch en geen plaint, toch leeft het en mijn derde is een klein plantje. Mijn geheel is een plantje, dat in het Noorden groeit, ter wijl mijn eerste en tweede samen een dier vormen, dat in diezelfde streken voorkomt. 4. Verborgen steden in het buitenland. Jo Lamme, Dina Ras en Truus van Herpen waren ook op het partijtje ge- vraiagd. Heeft Jaap Arabische cijfers leeren schrijven? Speel je liever whist of hombre, Ste ven? Je moet de bloemkool in zeven stuk ken snijden. Maak toch voort, Hans; Jan is je een heel eind voor. Voor kleineren. 1. Met p ben ik een vogel, met g niet langzaam en met hl een kleur. Wie raiadt dit? 2. Alle da,gen gaan wij op reis, zon- der voeten, zonder paard, zonder schip, zonder spoortrein, zonder tram of iets, zonder auto of vliegmachine en toch ziet men ons den geheelen dag thuis. 3. Mijn eerste is een riviertje in Zuid- Holland; mijn 'tweede moet legen hoog water beschermen en mijn geheel is een stad in Noord-Holland. 4. Op de zigzag-kruisjeslijn komt de naam van iets, waarnaar de meeste kin deren graag kijken. X Op de le rij een huisdier: X Op de 2e rij iets, dat ge- X bakken is en lekker smaakt .X op de boterham; Op de 3e X rij een kalksoort; Op de X 4e rij een jongensnaam; Op X de 5e rij een kleur; Op de X 6e rij een deel van je been; X Op de 7e rij een jong vier- X voetóg dier; Op de 8e rij het tegenovergestelde van zacht; Op de 9,0 rij iets, dat het meel doet rijzen; Op de 10e rij een lichaamsdeel van een dier, OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons voorlaatste „Hoekje". 1. Olifant. O ELS CHINA OLIFANT GRAAT ENT T 2. Numspeet. 3. Duinwaterleiding. 1. Zak, bak, tak, hak, lak. 2. Uit, Hoorn; Uithoorn. 3. Karnemelk. 4. Voorburg. VIJVER STORM STOEL TARWE ZEBRA SLURF KAREL TIJGER

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 4