Binnenland Allerlei. limgwerf om een betere regeling van de foancieele verhouding tusschen rijk en gemeenten; besloten wordt aan dit schrij- adhaesle te betuigen. Op voorstel van B. en W. wordt aam den heer Jhr. J. E. Lewe van Nyens'.e.n met aagang van 1 Juli a.s. eervol ontslag ver leend als ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente, onder dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten. Hx ïi na volgt een bespreking over de te nemen maatregelen voor de benoeming van een nieuwen ontvanger, nadat de heer Buitenhuis de aandacht er op gevestigd Ineeft of het niet mogelijk is die functie te combineeren met die vain ambtenaar lier secretarie'. Vervolgens wordt de zekerheid bepaald van den nieuw te benoemen, gemeente ontvanger (een tiende van den jaarlijkschen ontvang), welk bedrag f5000,zal be dragen. De heer Hoogstraiate zou gaarne zien, dat de zekerheid gesteld werd op f3000-, nu den nieuwen ontvanger de verplichting wordt opgelegd om zijn kas voor zoover deze f3000,te boven gaat te storten bij de Boerenleenbank. De heer van Liiere daarentegen stelt voor om de zekerheid te bepalen op het door de wet genoemde bedrag, welk voor* stel met 5 tegen 2 stemmen (die der heeren Eversdijk en Hoogsiraate) wordt aangenomen. öok wordt vastges'.eld een nieuwe in structie voor den ontvanger, waaruit volgt dat een brandvrije kluis zal worden ge bouwd. Het heff ngspercentage der plaatselijke inkoms'enbelasting voor 1928 1929 word na eeaige bespreking op voorstel van B. en W. bepaald op 1 (verleden jaar 1.4). De gemcentebegrootingen voor 1927 en 1928 woiden gewijzigd; eveneens die van let burgerlijk armbestuur. Op verzoek wordt aan de heeren Chr. C. Lukaart, J. Verschuren en W. Ha- riinck tyk jaar ontheffing verleend van hondenbelasting. De pensioengrondslag van den secretaris wordt met ingang van 17 October 1927 vastgesteld op f2150, Hierna volgt behandeling der bouw verordening, waarbij de heer Straub ver schillende opmerkingen en vragen stelt, die zooveel mogelijk worden beantwoord en verandering worden aangebracht. Bij de rondvraag vraagt de heer de Rijk om in het vervolg de lantaarns wat langer te laten branden, aangezien dit jaar wel wat vroeg met branden i£ ge staakt. De voorzitter antwoordt, dat een volgend' jaar hiermee zal worden reke- '»yVg gehouden.- De heer Straub merkt op, dat de n euwe muur bij de school niet aan zijn verwach tingen heeft voldaan. Aan de binnenzijde leveren de uitstekende s'.eeinen een gevaar op voor de kinderen. De voorzitter zegt,, dat het hem ook is opgevallen,, doch ledh- nisch kon dat niet anders, aangezien het een éénsteens-muur is. Kortger.e. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Leiden H. M. Markusse, thans notaris le Vlaardiingen, vroeger te Kortgene. Wolpl aartsdijk. Ook in deze gemeente is een plaatselijk comité opgericht tol inzameling van gelden voor het hulde blijk aan de Koningin-Moeder. Het be staat uit de dames: I. C. Koert—Tak, J. MantzWagenaar en G. H. Lanting v. d. Veen. Een 20-tal jongedames heeft zich bereid verklaard de inzameling le houden. Kindermoord. In den namiddag van 19 Maart zag een agent van politie voor een woning in het Zeeburgerdorp te A'dam een meisje liggen. Toen hij naderbij kwam, bleek hem dat het kind dood was. Het meisje, dat ongeveer vier jaar oud was, was het dochtertje van een weduwe, die in een der huizen van het Zeeburgerdorp woont Het lijkje vertoonde over het geheele lichaam blauwe plekken en is toen door de politie in beslag genomen om de oor zaak van den dood nader te doen vast stellen Aanvankelijk dacht men dat het kind overreden was, doeh het medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat zulks niet het geval kan zijn. De politie zette het onderzoek voort en thans is zij in verband met deze zaak tot een arrestatie overgegaan Een 36-jarige man is aangehouden, die van doodslag of zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, verdacht wordt. De man kwam veel bij de weduwe in huis De politie koestert thans ernstige ver- moedeni, dat de man het kind om tot nu toe nog onbekende redenen, zoodanig mis handeld heeft, dat het kind aan de ge volgen daarvan is overleden. Een ongewenschte klant Op 24 Maart j 1. is bij een groote bankinstelling te Rotterdam een dame verschenen, die den afdeeling.-chef van de afdeeling effecten, dien zij bij name bleek le kennen, te spreken vroeg. In de spreek kamer maakte zij zich bekend als lid van een achtenswaardige Haagsche familie Zij zeide advies te komen vragen over het beleggen van gelden, met welke gel den een fonds zal worden gevormd, waar uit steun zou kunnen worden verleend aan dames uit den gegoeden stand, die buiten haar schuld in financieele motihjkheden waren geraakt. Aan het einde van het onderhoud legde de chef de bezoekster een lijst voor met de verschillende be legginswaarden, een zoogenaamd rende- mentstaatje. Eeh week later is de dame bij de bankinstelling teruggekomen, waar zij denzefden chef te spreken vroeg. Zij toonde hem toen een correspondentiekaart waaiop de naam stond van een bekend ingezetene van Rotterdam die debet- rekeninghoudster is bij de bank. Met deze kaart werd de bank gemachtigd aan de bezoekster f 12 500 uit te betalen. De dame deelde mede, dat het fonds voor- loopig f 50 000 zou bedragen en dat de bedoelde ingeschrevene had besloten daar aan voor een vierde deel te nemen De chef heeft de kaart gebracht bij de flatteeringsafdeeling, waar de handteeke- ninh, welke op de kaart stond, met de gedeponeerde handteeken'ng werd gecon troleerd, Nadat de handteekening in orde was bevonden, is de kaart gefiatteerd. De chef maakte daarop de kwitantie in orde, welke door de bezoekster werd ge- teekend. De chef is zelf aan de kas het geld aan haleny.At- hij aan de dame uit betaalde. Zooals te doen gebruikelijk is, heeft de tank aan haar cliënte schriftelijk me- dedeeling gedaan van de vermindering van haar conto. De rekeninghoudster echter bleek uitstedig te zijn, waardoor zij eerst drie weken later van deze conto- vermindering op de hoogte werd gebracht Toen bleek, dat zij geen toestemming had verleend om haar credit te verminderen Zij stelde de bank daarvan onmiddellijk in kennis. Wederom werden toen de handteekeningen vergeleken, en nu blaek. dat de baudteekening op de kaait valsch was. De politie zoekt nu naar de juffrouw, die niet tot de familie kan behooren, waarvan zij opgaf deel uit te maken. De financieele toestand van plattelandsgemeenten. De minister van financiën heeft op de schriftelijke vragen van den heer Weit kamp betreffende het verstrekken van een voorloopige uitkeeriug uit 's rijks schat kist aan plattelandsgemeenten in afwach ting van de totstandkoming eener wette lijke regeling der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, geantwoord, dat het hem bekend is dat er vele platte landsgemeentebesturen wegens de daling der inkomens hunner ingezetenen in groote ongerustheid en onzekerheid verkeeren, met dien verstande, dat het verschijnsel gedurende de laatste zeven jaren zich meermalen bij gemeenten van verschillend type heeft voorgedaan. Zooals de minister'reeds herhaaldelijk heeft verklaard, meent hij geen partieele herziening van de financieele jVerhouding tusschen rijk en gemeenten te moeten ter hand nemen. Eerste Kamerlid L. de Vriesf Na een ongesteldheid van enkele maan den is Woensdag, 78 jaar oud, te Utrecht overleden de heer L. W. de Vries, lid der Eerste Kamer. De thans overledene werd 7 September 1849 geboren, was van 1888 tot 1891 lid van de Prov. Staten van Eriesland en van 1898 tot 1922 burgemeester van Barradeel. Sinds 26 Juli 1922 was hij lid van de Eerste Kamer. Hij behoorde tot de Chr.-Hist. Unie. De heer De Vries was officier in de orde van Oranje Nassau. Gasverstikking. Woensdagmorgen omstreeks tien uur vond de politie in het perceel Bremlaan 6 te Hilversum de lijken van de 22-jarige bewoonster en haar dochtertje van een half jaar. Wegens de sterke gaslucht, die viel waar te nemen, vermoedt men, volgens het V.D. bureau, dat de beide slachtoffers door gasverstikking om het leven zijn gekomen. Een onhandig schutter. De 27-jarige A. van der Burg, zou achter zijn woning te Rande, gemeente Diepenveen, een ekster gaan schieten. Tengevolge van onhandig manoeuvreeren met hel geweer kreeg hij een schot hagel in het hoofd. De man was onmiddellijk dood. De K. L. M. geeft uitkomst. Woensdag kwam een gezin, bestaande uit vader, moeder en kind, te Rotterdam aan, om te twee uur met de Veendam naar Amerika te vertrekken. De boot was echter reeds des nachts om twee uur vertrokken De familie stapte toen terstond in het vliegtuig van de K. L. M.dat om 14 30 uit Ro.terdam naar Londen vertrekt en is vandaar per trein naar t-'outhampton ge gaan, om zich daar op de Veendam in te schepen. Le vorige maand miste een Amerikaan de boot voer Amerika en ook toen bracht de K L M. uitkomst. Koop geen sigaren aan de deur. De commissar's van politie te 's Her togenbosch waarschuwt tegen de praktij - ken van verschillende tes Hertogenbosch wonende kooplieden in sigaren, die het geheele land bereizen, sommige per auto mobiel. Zij trachten bij het te koop aanbieden van sigaren het vertrouwen te winnen door allerlei voorwendsels als zouden zij be stuurders zijn van den R K. Sigaren - makersbond Voorts zouden zij sigaren ver koopen ten bate van de werklooze tabaks bewerkers. Deze en zoovele andere voor weudsels waarvan die kooplieden zich be dienen zijn zooals reeds herhaaldelijk geble ken is, bijna zonder uitzondering geheel of ten deele in strijd met de waarheid Deze kooplieden zqn in den reg. 1 in het bezit van lijsten waarop namen en adressen van personen, die sigaren van hen hebben gekocht van welke lijsten zij zich bij het te koop aanbieden van sigaren bedienden doch het is ook reeds voorgekomen dat die lijsten onware mededeelingen bevatten, Ook aangaande de kwaliteit der sigaren zijn reeds verscheidene klachten ingekomen Het publiek wordt in overweging gege ven in twijfelachtige gevallen eerst inlich tingen te vragen aan den commissaris van politie te Den Bosch Met deze waar schuwing worden niet bedoeld de reizigers van de bekende sigarenfabrieken die zich trouwens van soortgelijke voorgevens als hiervoor omschreven, ook niet zulllen dienen. De Zomert ij d. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer Polak, betreffende het tijdstip van aanvang van den zomertijd, heeft de minister van Binnen]Zaken geantwoord, niet zonder diepgaande studie te kunnen aangeven, welke bijzondere eigenschappen, eigenaardigheden of belangen den Neder- landschen landbouw onderscheiden van dien in andere landen. Hij weet alleen, gelijk trouwens uit het indertijd door dc oommissie ad hoe uitgebracht rapport blijkt, dat hier te lande de bezwaren, welke de landbouw van al te vroegtijdige invoering van den zomertijd placht te ondervinden, hoog worden aangeslagen. Het aantal spoorwegverbindingen met Duitschland is inderdaad belangrijk groo- ter dan dat met België en Frankrijk Afgezien van minder belangrijke treinen, welke slechts op de grensbaanvakken loopen, bestaan er tusschen Nederland en Duitschland v.v. tweemaal zooveel snel treinen als tusschen Nederland eenerzijds en België en Frankrijk anderzijds. De voor het verkeer Nederland--Engeland v.v. ingelegde treinen kunnen onbesproken blijven, omdat deze, behoudens een enkele uitzondering (namelijk den boottrein van Amsterdam naar Hoek van Holland), bij invoering van den zomertijd in Engeland ongewijzigd blijven. Het aantal spoorwegverbindingen vaD Nederland met Duitschland is, blijkens mededeeliug van de directie der Neder landsche Spoorwegen, grooter dan dat van Frankrijk met Duitschland. In België kan de zomertijd gemakke lijker een maand vroeger aanvangen dan hier te lande,--omdat het aantal spoor» wegverbindingen België-Duitschland ge ring is. Daar Frankrijk zijn dienstregeling ongewijzigd laat, wordt, tot ongerief van het reizend publiek, het oponthoud aaD de grens in de richting Frankrijk Duitschland met een uur vergroot. De invoering van de nieuwe dienst regeling is internationaal vastgesteld eeD voorstel tot wijziging in den geest, als deze vraag bedoelt, zou, naar de meening der directie van de Nederland sche Spoorwegen, geen kans van slagen hebben. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Vogelbescherming in den broedtijd. (Een beroep op de medewerking van ouders en opvoeders.) Het mag wel als als algemeen bekend verondersteld worden, dat onze in het wild levende vogels niet gemist kunnen worden in de huishouding der natuur, noch voor tal van menschelijke bedrijven, als land bouw, tumbouw, boschbouw, enz. fan allerlei omstandigheden hangt het af, of deze dieren zich behoorlijk kunnen handhaven, in de eerste plaats wel van het verloop van den broedtijd. Bij vele soorten is het sterftecijfer hoog, en de natuur zoekt dit nadeel te ondervangen, hetzij door groote legsels, hetzij door dubbele broedsels. Wordt de normale vermeerdering verhinderd, dan hebben wij een achteruitgang te duchten, met al de daaraan verbonden nadeelen. Een gedeelte der vogel broedsels mag, door min of meer natuurlijke oorzaken mislukken, deze tegenslag is van weinig belang, vergeleken bij het nadeel, door onze jeugd in den broedtijd aan den vogel stand toegebracht. Fn dit nadeel kan daar zijn wij zeker van voorkomen worden, indien de volwassenen, die be trokken zijn bij de opvoeding ouzer kinderen, er den strijd tegen willen aanbinden. Met dankbaarheid willen wij toustateeren, dat in vele gezinnen en op vele scholen den kinderen de noodzakelijkheid van vogel bescherming voorgehouden wordt pn met gunstige resultaten. Wij mogen wel aan; nemen, dat zoo goed als alle ouders en opvoeders het betreuren, dat onze jeugd zich tegenover de vogels misdraagt Geen enke' belang wordt er door gediend en de nadeelen der vermidering van den vogel sland zjn vele: het gevaar voor insecten-, slakken-, en muizenplagen neerr.t toe; schepselen, die den mensch bekoren dooi vorm en beweging, kleur, gezang, gaan noodeioos verloren ouze jongens verliezen bun eerbied en bewondering voor de natuur. Wie het wel meent met onze vogels en met de Nederlandsche jeugd, steune daar om het streven oczer Vereniging' wekke de jeugd op, nesten, eieren en jonge vogels te ontzien. Veelal moge het nadeel aan den vogel stand opzettelijk worden toegebracht, soms evenwel geschiedt dat onbewust. Houdt daarom den jongens voor, de om geving der nesten niet te vertrappen en geen eieren of jonge vogels in handen te nemen Indien algemeen op de medewerking van oudeis en opvoeders gerekend mag worden, zal het aantal vogels in Neder land toenemen Een belang, niet alleen voor de vogels, doch evengoed voor den mensch. En zal het opgroeiende geslacht niet dankbaar zijn voor onze opwekking, om noodelooze en onredelijke verdelging van het leven in de natuur als iets onwaar- digs te beschouwen Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, De A. E. H. SWAEN, Voorzitter J. DRIJVER, Secr.-Penningm Kunst en oorlog. In de souvenirs van maarschalk Can- robert, kamerheer van Napoleon III, wioiridt verhaald1, dat tijdens dein oorlog iin de Krim, bij al het gebrek en de ellende, die werd uitgestaan, de cholera dreigde. Prins Napoleon, die een afdeeling troepen ondier zijn bevel had in de Dobroedsja, ontving van den maarschalk bevel, op te trekken naar Varna ein vernam tevens de ramp, die dreigde. Hij begreep hoe ontzettend1 de slachting kon worden, die dreigde en hoe noodig het was den moed erin te houden. Zonder een uur tijdverlies liet hij door trommelslag alle kolonels en oversten ver zamelen en gebood, dat ieder in zijn regi ment de zangers, acteurs, clowns, kunsten makers, in één woord' ieder moest opzoe ken, die iets kon bijdragen tot heit genoe gen van de toeschouwers. In elk bataljon moest een gezelschap zich vereenigen om 's avonds op een too- neeltje die soldaten te amuseeren en vooral te laten lachen. Het denkbeeld kwam tot uitvoering. Napoleon bezocht de voorstellingen en loofdie prijzen uit. Temidden van den slag van Sebastopol wias bet zona vengezelschap, dat de dolste grappen had' opgevoerd, bijeen om des avonds wieer vroiolijikheid te brengen on der de manschappen. Eenparig verklaarden de veldbeenen la ter van hoeveel goeden invloed die maat regel was geweest. Muziek behoort bij elk leger. Léridla werd genomen bij vioolspel. De Marseillaise bezielde de troepen tij diens de revoluftae. Bij bet tsaristisch leger waren zangers en muzikanten. WETENSWAARDIGHEDEN. Het Noordelijkste eiland ter wereld is Graig Island, op 850 mijlen van de Noordpool gelegen. In Berlijn wordt een soort tooneelkij- ker gefabriceerd, dien men als een bril kan dragen. Een beroemd renpaard van koning Ed ward VII won indertijd voor een bedrag van 700.000 gulden aan prijzen en bracht als dekhengst meer dan twee malhoen gulden nn de koninklijke kas. Ijsberen kunnen dagen lang met re- gelmatigen slag 4 a 5 K.M. per urn- zwemmende afleggen de ijskoude Poolzee. Doordat de dames tegenwoordig zoo veel aan sport in de open lucht doen, is de vraag naar parasols sterk afgenomen. Een Arabier vindt het niet slecht, zijn naaste te bedriegen, maar beschouwt het als een handigheid. Vele mijnwerkers hebben de gewoonte onder het werk op een stuk steenkool te zuigen. De eerste electrisch bewogen tram met accumulatoren liep in 1847. Een Pool -expeditie kost meer dan een half mikioeui gulden. In Europa worden dagelijks ongeveer 2.000.000.000 lucifers verbruikt. Een H.A. land, begroeid met rozen, kan niet meer dan drie a acht ons rozen olie opbrengen. Sedert het jaar 1784 zijn onze zak doeken vierkant, maai* voor dien tijd wa ren er :n allerlei vormen. Ooievaars en andere steltloopers sla pen staande op één poot. Gedurende den wereldoorlog heeft de Britsche artillerie 37 millioen projectie len van 18 pond verschoten. De Noordelijke IJszee blijkt langzamer hand warmer te worden, waardoor het aantal ijsbergen in den Atlantischen Oce aan afneemt. Volgens den koran mag een Moham medaan sche vrouw haar gelaat niet too rnen aan andere mannen dan aan haar vader, broers, echtgenoot en zoons. Elke seconde zijn er op de aarde ge middeld honderd bliksemstralen waar te nemen, per minuut ontladen zich gemid deld duizend onwediers. Op Java zijn de meeste onweersbuien, in de Poolstreken zijn ze zoo goed als nooit. Een Neurenbergsche firma brengt een nieuw schaakspel in den handel. De stuk ken bewegen zich als bij het klassieke, maar zij zijn gemoderniseerd. De koning beetkeizer, de dame is de generale staf, de raadsheeinen zijn veranderingen in 42 c.M. artillerie, terwijl de torens pant- serforten zijn geworden. De paarden sprin gen niet meer vrij, maar op de „stomlme dieren" heeft een uhlaan plaats genomen. De boeren stellen de infanterie voor. De dikke dam van een olifant heeft de wijdte van een broekspijp en kan meer dan 600 L. waber bevatten. In 1903 vond de eerste vlucht plaats met een vliegtuig, door een machine voort bewogen. In het jaar 1860 heeft de Amsterdam- sche Dierentuin de eerste nijlpaarden ge kregen. Het waren een paar jonge dieren, voor 12.960 gulden aangekocht. De verlichting der Londensche straten kost per jaar 331.000 pond sterling. Een vierde deel van alle bouwgrond in Engeland is in handen van 348 groot grondbezitters. Als er onder de Eskimo's van Baffin- land een tekort aan voedsel is, gaan de ouden van dagen vrijwillig den hon gerdood sterven. Voor den oorlog verzond men uit Duitschland vaak speelgoed in goedkoope doodkisten, om zoodoende uit de embal lage geld te slaan. Engeland telt 3800 bioscopen, die elke week door ongeveer 8.000.000 filmliefheb bers en -liefhebsters worden bezocht. MARKTBERICHT. Middelburg, 3 Mei 1928. De aanvoer op de graanmarkt was ge ring. Tarwe fllf 13,50, Maanzaad f 33—f 33. 'Boter f 0,77V2, part. prijs f0,87V2. Kipeieren f5,part. prijs f6, Eendeieren f5,—, part. prijs f6, Ganseieren f 13, 448ste STAATSLOTERIJ. 4e klasse 2e lijst Trekking* 2 Mei. f25000': 10176 f 2000: 775 f 1500: 19441 f 1000: 1406 f 400: 784 11444 11774 f 200: 2402 15510 f 100: 609 4677 6196 7895 9286 10686 18651 20181 4e klasse 3e lijst Trekking 3 Mei. f 400: 15934 19460 f 100: 3443 In de afgeloopen week zijn in Goes en omgeving uitgekomen met eigen geldt 1613, 1618. 1657. WITTE STAID Uitgekomen zijin an de 4e klasse op 4, 2 en 3 Mei: 5635, 7161, 7167, 7171, 7183, 7187, 7189, 7190, 7197, 7198, 7204, 7212, 10771, 10789, 17259, 17268, 17263, 17268, 17283 20526.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3