Grinnik-Pilletjes Onze Leestafel. Sport Buitenland Koloniën. Uit de Radiowereld Rechtszaken. School en kerk. ProviocienieuWs „Een operatie kan u alleen maar red Jen", zei de specialist op somberen tooln, ,,En -hoeveel kost dat?" .Duizend gulden". „Maar die bezit ik niet!" „Dam zullen we eeins kijken of er iets met pillen valt uit te richten". „Ik meet een kiadeautje voioir mijn vrouw koopen", legde de klant uit aan den win kelbediende. „Wat zoudt u denken, van iets in zij den kousen?" was hat antwoord. „Eheh.... laten we eerst even dat cadeautje voor mijn vrouw im orde maken", vond de klant zedig;es. De bedaagde, maar eeuwig-jong blij vende schooljuffrouw was bezig aan de les over de zintuigen. En ze vroeg aan kleine Greta: „En Greta, vertel jij nu eens: waar mee kunnen we zien?" Greta zweeg, maar keek met groote ooigen de juffrouw aan. „Kom, Greetje, bedenk je eens? Kijk mij eens aan: wat heb ik aan. allebei de kanten van m'n neus?" Greetje keek nog eens, en. zei: ,,'t Lij- kent wel poeier^ jefrou!" Zulke mooie golfjes heeft je pa niet op zijn hoofd, hé?" zei de kinderjuffrouw tegen den kleinen jongen, die een keurig geonduleerd dameshoofd in een kappers- étalage bewonderde. /„Neen", antwoordde de jongen, „op pa's hoofd zijn geen golfjes. Dat is allemaal strand". Zij (bitter): „Je zei voor ons trouwen, dat je beroemd zou worden". Hij: „Welken roem kan een man nog meer verlangen, dan bekend te zijn als jouw echtgenoot?" En^ ze was tevredengesteld. Er zijn voorwerpen, die verondersteld worden, den vinder geluk aan te brengen. Maar nu moet u eens hooren, wat iemand een poosje geleden is overkomen: Hij vond een hoefijzer op straat en toen hij zich bukte om het op te rapen, werd hij door een auto overreden, waardoor hij in een weiland terecht kwam, waar in niets anders dan klavertjes-van-vier groeiden De eigenaar van eein groote zaak had er een hekel aan, dat zijn bedienden flo ten, terwijl zij werkten en legde daar dam ook steeds den nadruk op. Toen hij eens een nieuwen employé aannam, vroeg hij: „Je fluit toch niet ondier het werk? „Nooit gedaan, mijnheer", was het antwoord'. „Wat deed je dan vroeger voor werk?" „Ik ben glasblazer geweest, mijnheer" „Ingrid", door G. van NesUilkens. (Van Holkema en Wareindorf, A'dam). Men herinnert zich natuurlijk nog „Dui kelaartje" van deze schrijfster. Welnu, „Ingrid" de hoofdpersoon in dit jongste boek van Mevr. van Nes is Duikelaartjes dochter, het blind geboren meisje, dat in het gelukkige evenwichtige gezin van Huysmans met alle zorgen wordt om ringd. We zien Ingrid opgroeien en haar tegenover de problemen staan die ieder jong meisje, doch inzonderheid het blinde meisje te verwerken krijgt. Dank zij de leiding van een uiterst flinke en lieve moeder gelukt het Ingrid, mede door toe doen van een blind speelmakkertje, een doel te ontdekken, daar voor laan mede waarde aan haar leven zal geven. Evenals in „Duikelaartje" treft in „In grid" de mooie evenwichte sfeer van een familieleven. Ook echter weer hier het oude bezwaar: „Zijn de typen niet te mooi en. zijn ze inderdaad wel steeds afgestemd op de werkelijkheidIin.gnd lijkt ons b.v. vooral in die eerste jeugjd te rijp en te wijs en als we haar hoonein spreken, hooren we vaak de moeder. „Gij die mijn schreden leidt", door Minca VersierBosch Reitz. (Van Holkema en Warrendorf, Adam). Het zeer uitvoerige levensverhaal \an een overgevoeligen jongen student uit een rijk milieu en van een meisje uit de eerste kringen, dat door verlies van fortuin pio'lfs na een verwende opvoeding in. de voor zulken over het algemeen harde en ruwe wereld wordt neergezet, en die de nieuwe omstandigheden niet aan kan. In dit boek zijn het de milieu-schilde ringen en de teekening der diverse perso nen, die het meest van belang mogen worden geacht. De uitwerking van den opzet is evenwel te breed' en daarom uit aen tijd. Als de schrijfster zich hierin be perking had opgelegd, zou het boek onge twijfeld aan waande hebben gewonnen.. „Het Rozenhof", door S. H. J. James. (N.V. Korteweg en Stemerditig, R'dam). Deze roman uit het boerenleven speelt zich op Walcheren af, in sterk gods dienstige kringen. De schrijver, die vele jaren als predikant in ons gewest stond, doet zich in de schildering van de twee jonge menschein aan wie het levensdrama voltrokken wordt en van de bijfiguren, kennen als iemand van een scherpe visie. Zijn vrome Walcberrsche menschen met hun gebreken en met hun goede eigen schappen worden ten voeten uitgebeeld. Ook de beschrijvingen van het Walcher- schelandschap verdienen hier de volle aandacht. Vooral Zeeuwen kan dit werk, dat niet geheel zonder tendeinz is, ter lezing wor den aanbevolen. „De Ruyterschool". Van da directie der „De Ruyterschool" te Vlissingen, ontvingen we een gedenk boekje, uitgegeven ter gelegenheid van het zilveren jubileum van dit onder wijs-insti tuut. Op den omslag prijkt het portret van Mich iel Adriaamsz. de Ruyter. Op onderhoudende wijze wordt in dit boekje van de oprichting, de werkwijze en het succes der school verteld'. Lentenummer „De Kampioen". „De Kampioen" heeft een. fraai lente nummer het licht doen zien. Aan de sa menstelling vain hst lijvige werk verleenden o.a. medewerking Clinge Doorenbos, Mr. A. Loosjes, Joh. W. Broedelet, J. de KatGinjoolen, Joh. de Meester Sr., Dr. Jac. P. Thijsse, Herman Sa1 omon- son, Herman de Man, Kato Kes, Max Blokzijl, Hans Martin en Jan Feith. Willy Sluiter toekende dein omslag en P. v. d. Hem en Bern. van Vlijmen droe gen een kuinstbijvoegsel in kiemen bij. Het geheel vormt een mooie propaganda voor het tourisme. Jammer dat de kleu rendruk hier en daar te weinschen overlaat. „Licht". (W. de Haan Utrecht). We zijn al tot de 83ste aflevering van deze mooie uitgave genaderd. Het jongste nummer brengt artikelen over: .Cultuur-overblijfselen in de volkssprook jes", „Het klimaat", „Maha-bhara'a'i, (het groote Sanskritisclie dichtwerk over den strijd van het geslacht Bharata) em Henry Ford". VOETBAL. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: Zeelandia IITerneuzen. Middelburg IIVlissingen II. Vriendschappelijk. Zondagmiddag a.s. zal alhier op het terrein van Goes aan den Poiderschen weg een vrieindschappeli jkern wedstrijd ge speeld1 worden tussehen Goes I en „Al liance" uit Roosendaal. Daar „Alliance" de Zuidelijke 2e klasse A van den N. V. B. speelt, belooft d'nt een zeer mooie wedstrijd te worden. KORFBAL. Morgen worden de volgende competitie- wedstrijden voor den Z. K. B. gespeeld: lste klas Z. K. B. Goes: V. V. C.Zeelandia. Kloetinge: E. L. T. O.D. O. S. 2de klasse Z. K. B. Kapelie: OlympiaW. K. C. LUCHTVAART. Lindbergh's planhen. Wolff meldt uit New-York, dat Lind bergh plannen maakt voor een nieuwe vlucht van Amerika maar Europa. OVERZICHT. Mussolini geïnterviewd. Dó""Romeinsche correspondent vian het conservatieve Berlijmsche blad „Der Tag" heeft, zoo wordt gemeld, een interview gehad met Mussolini, waarbij hij den bestuurder van de Italiaamsche politiek o.a. de vraag zou hebben gedaan, waar om Italië ten opzichte van Duiitschlaind niet een zelfde gedragslijn zou volgen als ton opzichte van Hongarije. Waarop Mus solini geantwoord zou hebben, dat de zaak alleen van Duitschland afhangt: in dien Duitschland zich voortaan anders wilde stollen tegenover de 200.000 bewo-» mers van Z.-Tirol, daln zou iedere hin- paal tussehen Duitschland en Italië wegvallen. Bismarck, zoo betoogde Mus solini, zou nimmer zijn politiek gegrond hebben op bet sentiment. Verder zou hij den conservatieven journalist, wien hij ook vertelde, dat hij met groote belangstel ling het succes der Elzasser autonomis- MINISTER KAN BRACHT EEN BEZOEK AAN TILBURG, waar Z.Exc. de boerderijen en landbouwbedrij ven van het Eerste Kamerd Blomjous bezichtigde. V. l. n. r.: de heer J. Blomjous, Minister Kan, Mevr. H. Blom- ious, het Kamerlid H. Blomjous en deheer J. Maniders. ten bij 'de verkiezingen had gezien, verze kerd hebben, dat wat hem-betreft, grenzen, als Duitschland thans heeft, onduldbaar zouden zijn: het hart van fascistisch Ita lië gaat uit naar de dappere Hongaren, die zich verzetten tegen hun lot. En bet gaat natuurlijk ook uit naar Duitschland voor zoo vier Duitschland een dergelijke hou ding toont. In den loop vain eein veirkiezingsrede be Keulen heeft Steesemanin op dit vrij zonderlinge interview geantwoord. Hij begon met twijfel uit te spreken over de echtheid ervan. Het zou vreemd en be treurens waardig zijn, zeide hij, indcèln staatslieden op die wijze zich mengden in de verkiezingscompagnes in andere lan den. Wat betreft Mussolini's beweerde klacht, dat Duitschland's politiek „senti menteel" was, omdat de Duitschers be zorgd' zijn over het lot der Z.-Tiirolers, verklaarde hij van meeming te zijn, dat bet eerder de Italiaansche poli'iek was, die de lijn van hst s>entlmient volgt door tie trachten de Italiaansche taal op te dringen aan 200.000 Duitschers. Waar was het realisme in zulk een politiek? De „Frankf. Z." meent, dat het in terview niet geheel en al verzonnen kan zijn. En het blad vraagt zich af, wal Mussolini hoopt te kunnen, bereiken met het afleggen van zulk een verklaring te gen een Duitsch-nationalistiseli j ounna- list. Indien hij denkt zoodoende de alge- meene opinie :n Du.tsch'laod' aangaande de fascistische ondei drukkingspolitiek te kun nen veranderen, vergist hij zich deerlijk, oordeelt de „F. Z." Hij kan de lerinr.ering niet doen verdwijnen aan wat in Z.-Tirol geschied is of aan zijin laatste dreigende rede voering; alleen einke'e nationalisten kun men voor de maakte feiten blind zijn tenge volge van hun geestdrift voor een, dictatuur. Een vorstelijk huwelijk. Te Turijn is het huwelijk gesloten tus sehen den hen* tog van Pistole en prinses Lydia van Aremiberg. Deze plechtigheid heeft heel wat bekijks getrokken. Sinds het huwelijk van koning Humbert I met Marghareta van Savoie-G.nua was er in de Johannes den Dooper-kerk geen vorste lijk huwelijk meer voltrokken. Voor de kerkelijke inzegening werd! ten paleize het burgerlijk huwelijk gesloten, ten overstaan van Tittomi, dein president van den Senaat, als ambtenaar van den burgerlijken stand. Mussolini, diie als notaris van de kroon tegenwoordig had moeten zijn, kon niet wieg uit Rome en had zich dooir Federzomi, den minister van koloniën laten vervangen. Behalve de koning en de koningin, de prinsen van de huizen van Savoiia en Arieim- bieirg en eenige buitemlaindsche vorstelijke personen, woonden de ridders van de An- numziata, de hoogste Italiaansche orde, de prefect en de podestaat van Turijn, en andere civiele en militaire autoriteiten de huwelijks vol trekking bij. Van het paleis begaf men zich in optocht naar het koor van de kerk, waar kardinaal Gamba de kerkelijke echtverbintenis sloot met de vol le plechtigheid, due ïtn de Roomsch-Katho lieke kerk bij zulke gelegenheden gebrui kielijk is. Toen het kerkelijk huwelijk was ingeze gend keerde het jonge echtpaar terug naar het paleis, waar de gasten bet kwamen ge- lukwenschen. Na een maaltijd ten paleize zijin de j ong gehuwden vertrokken naar het kasteel Agliie, vanwaar zij na een kort verblijf op de huwelijksreis zullen gaan naar de voor naamste Europeesche hoofdsteden. Door den verrekijker. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 242 tegen 138 stemmen het begrootings- voorstel aangenomen, waarbij een recht van 33 en een derde procent wordt gehe ven op buitenlandsche knoopen. Een merkwaardige te,r \j g keer De „Javabode" riieldt, dól het lid van den Volksraad, de heer Stokvis7 in 1929 definitief zal repatrieereai "aangezien hij geen kan zou zielft in Ned'. Iwd'ie het so cialisme te brengen. 1 ''J Nieuwe r a d i o b e <1 a s t i n g in België. Door den Belgischen minister van fi nanciën is aan den fiscus bevel gegeven een strengere controle, dan tot dusver het geval was, op de ontduiking van radio- belasting te houden, terwijl anderzijds een ontwerp van belastingverhooging wondt ge reed gemaakt. Feitelijk is men het niet eens omtrent de wettigheid van, deze be lasting, bij koninklijk besluit ingevoerd, en nimmer vóór het parlement gebracht, met Het gevolg, dat thans, slecht^ 30.000 luisteraars de jaarlijksche belasting van 20 francs betalen, terwijl het aantal ont vangtoestellen, over het haele land op ten minste 100.000 wordt geraamd. Vermoedelijk zal de huidige belasting voor kristal-ontvangers behouden blijven, terwijl zij voor toestellen met lampen, op 30 francs zal worden gebracht. Er blijkt aan gedacht te zijn een progressieve belasting in te voeren, berekend naar he! aantal lampen, doch daarvan is, om rede nen van practischen aard, alweer Poging tot vergiftiging. Het O. M. bij het gerechtshof te Leeuwarden beeft legen de 29-jarige vrouw A. B. en tegen den 34-jarigen arbeider R. d. H., beiden teHhoiftostefzWaag, onder scheidenlijk tien en acht jaar gevangenis straf geëischt wëgens poging tót vergif tiging van dein man van* de,eerste ver dachte. De rechtbank had de2ë' straffen opgelegd. Een ton voor een Nijver- heidsschool. De heer C. F. Stork D.W.zn., te Hen gelo, heeft bekend gemaakt, dat zijn va der, de heer D. W. Stork, in Januari j.L, kort voor diens overlijden, den wensch heeft uitgesproken, aan een1 op te nich ten vereeniging tot het geven van huis- boudonderwijs (voor een schoolgebouw met inventaris) een som van f 100.000, beschikbaar te stellen, op voorwaarde, dat de school den naam zou dragen van den vader van dien overledene en genoemd zou worden „C. Th. Storrkschool Op voorstel van B. en W. van Hen gelo heeft de raad besloten', dat de ge meente door toekenning van een jaarlijk sche bijdrage in de exploitatie van f5000 als begunstiger tot de vereeniging zal toetreden. Het gebouw, dat op ongeveer 300 leerlingen berekend is, en verrijzen zal op een terrein aan de Julianalaan, zal ontworpen worden door den heer A. 'K. Beudt. Goed in taal, slecht iin rekenen. Algemeen is de opvatting, dat leerlin gen die goed in taal (taliën) zijn, over het algemeen slecht in wiskunde zijn en omgekeerd'. De inspecteur van het onderwijs, B. Ribsskog te Skiën (Noorwegen) heeft hiernaar een onderzoek ingesteld, waar van hij de uitkomst publiceert in het „Zft. f. Paed. Psychologie". Hij koos een school in Skiën en een in Drcmtheim, be.de lagere scholen met zeven leerjaren. In totaal wenden 1155 leerlingen on derzocht n.l. 243 jongens en 261 meisjes te Skiën en 327 jongens en 324 meisjes te Drontbeim. Het resultaat was de volgende corre latie: Jongens -j- 0.57, meisjes 0.45, zoo- dat de correlatie vrij belangrijk genoemd kan worden. Bij de jongens is de oor relatie hooger dan bij de meisjes. Dit onderzoek leert dat goede aanleg voor rekenen, in meer dan de helft der gevallen bij jongens sa men gaat met goeden aanleg voor de moe dertaal en omgekeerd, bij de meisjes is de verhouding iets geringer. Tevens bleek dat im opstel en dictee de jongens belang rijk slechter waren dan de meisjes. Zoowel bij taal als bij rekenen verschil len de hoogste en laagste cijfers bij join- geins meer dan bij meisjes. Althans voor Noorsche kinderen g< hel axima goede rekenaars slechte taallieerlingen, niet op. De eleclricitei'svoorz.eaiiig. Het „Volk" meldt: Zondagmiddag vergaderden te Middel burg, onder leiding van het bestuur onzer provinciale afdeeling der Vereeniging van Soc.-Dem. raads- en Slatenleden, pnze Statenleden en onze raadsleden der i meenten op Walcheren, in verband met de te verwachten voorstellen van Gedepu teerden omtrent de elecfrici'teitsvoorzie ning der middengroep van Zeeland. Door L. Onderdijk werd een inleiding over dit onderwerp gehouden, waarna een uitvoe rige gedachtenwisseliing plaats vond, waar aan velen der aanwezigen deelnamen. Kloetinge. In April zijn ingekomen: J.a. Walrave, gehuwd met J. Willem- steoin B 120; A. E. Schnepper, gehuwd met C. Kousemaker A 276; C. J. Louws A 188; J. Kerkhove en gezin, B 70; T. J. Jonker en gezin, A 201S. J[. Lan- kesterde Bruine, A 281; S. L. Klaeij- sen, A 10; E. J. A. Gerands, A 5; A. J. Bal en vrouw, A 285; K. K. Maar ten se en gezin, B 76; C. Kousemaker, A 276A. Biersteker en gezin, D 43W. H. Smits en gezin, B 173. Vertrokken: Chr. C. Lukaart en ge zin, naar 's Gravenhage, Cornells Hout man straat 51; M. H. van Biers, naar Wij- chen; J. C. Dage vos, naar Goes, Oude Singel 70; M. Dagevos, naar Frankrijk; I. A. de Koning, naar Zwitserland; A. J. Wolse, naar Driewegen; W. J. Bar- telse, naar Rotterdam; J. van de Velde en gezin, naar Goes; J. M. van den Bosch, naar Tiel; J.a. Landman, naar Bus sum. De raad kwam in openbare ver gadering bijeen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. Staten op verschillende raadsbeslui ten; verslag van den toestand der ge meente over 1927; verslag volkshuis/ves ting over 1927; proces-verhaal kasopname gemeente-ontvanger, kas en boeken zijn in orde bevonden; verslag Waterleiding-Mij, „Zuid-Beveliand" over 1927; verslag vian de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs; missive van het gemeentebestuur van Kollummerland om adhaesie te betuigen aan een door haar gericht adres aan H. M. de Koningin tot herziening van de wet grondbelasting dit schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. Schrijven gemeentebestuur van Ooslfcl-

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2