Gemengd Nieuws. Allerlei. Laatste Berichten Idle bevoegdheid, gebruik te makein van het recht, dat de Vredesconferentie het heeft verleend om revisie der tractaten van 1839 te eischen. De heer Hymans, zoo besluit het na tionalistisch blad, heeft voldoende bewe zen, dat hij welsprekende redevoeringen kan hóuden. Laat hij nu eens bewijzen cok tot daden bekwaam te zijn. Zijin Nederlandsche ambtsgenoot geeft hem er gelegenheid' toe, deze mag hij niet verzuimen zónder gevaar voor de levens belangen van België. Hij moest maar wachten! Iln de jongste vergadering van den ge meenteraad' van Lisse is bij de rondvraag I het geval van den wachtenden nachtwacjhft ter sprake gekomen. Hoe moet dat met den „dienaar vain politie" Alkemade, werd gevraagd. Hij j~ is in 1884 aangesteld, en hij is dertig jaar nachtwacht geweest, toen is hij „stop ge- zet" én niemand heeft zich van hem of zijn gewaak meer iets aangetrokken. I Het i aadsiid, dat de zaak ter sprake bracht, vónd het verloop niet in den haak; de man moest toch een dankbetuiging heb ben en zoo mogelijk een gratificatie. Dat leek óók Wel het minste, maar bij nadere toelichting door ingewijden bleek het geval zoo eenvoudig niet te zijn. Dë nachtwaker had van 1884 af 30 jaar de gemeente gediend voor f 1per nacht'. Teen zei de veldwachter: „Frans, je moest nou maar thuis blijven tot je een boodschap krijgt". En Frans, die als gemeentedienaar weet te gehoorzamen., had dat als een order beschouwd en was thuis gebleven. Veer tien jaar lang heeft hij das niet meer ge waakt, omdat de veldwachter het niet meer nocd'ig vond, en veertien jaar lang had hij de 365 gemeentelijke guldens niet ontvangen. Maar uit den .gemeentedienst ontslagen is hij nooit* gepensionnieerd is hij nooit. Wat zal er nu gebeuren ttnet Alkiemade? B. en W. zullen» het onderzoeken. Als hij nu een dankbrief krijgt met gratificatie, is het dan goed? Of zal hij de gemeente 'aanspreken voor 14 maal f365, - met rente? Alkemade, die van waken weet, is geen opstandige. Hij wacht totdat hij gewaarschuwd wordt! Stoomschip gezonken. Dit Sydney (Nova Scotia) seint Reuter, dat ten Z.O. vajn de kust bij Cape Breton is gezocht naar het Holiamdsch stoonir n schip Caliistó, waarvan gemeld werd, dat et Zaterdagnacht schipbreuk lezd. Men vreest, dat het schip met de geheele be manning verloren is. Er werd gean spoor van gevonden. Een nader bewijs dat het s.s. Calilisto, van Nederland op weg was naar Nieuw Schotland', met man en muis is vergaan, werd' geleverd door het vinden van een op Scattari-ei'a-d1 aangespoeld lijk van een dei- leden van de bemanning. Nader wordt vernomen, dat zich aan boord' van hét stoomschip 31 opvaren den bie vonden. Volgens bij de Maatschappij ontvangen bericht zijn waarschijnlijk alle opvaren den omgekomen. De bemanning bestond nagenoeg geheel uit Nederlanders. De „Callisto" was 4310 bruto ton groot. Verleidelijke flesschen. Sedert enkele maanden werden herhaal delijk uit de kamers van doktoren en het vei plegend personeel in het ziekenhuis aan dien Cool singel te Rotterdam flesschen vermist, wélke champagne, wijn, likeur, li monade, spuitwater e. d. bevatten. De diefstallen werden altijd des nachts ge pleegd. Men heeft toen de lijsten van het dienstdoende verplegende personeel nauw keurig or.drrzocht. Toen bleek, dat de diefstallen altijd wei-den gepleegd, als de 43-jarige verpleger A. M. H. dienst had, IBij een huiszoeking in zijin woning is een groot aantal flesschen gevonden en in be slag genomen. Deze flesschen zijn alik van de 'diefstallen afkomstig. H. is aange houden en opgesloten. Plotseling gestorven. Zondagochtend reed te Dordrecht de heer BerreVoets met zijn motor langs de straat, toen hij plotseling onwel werd; hij raakte aan het slingeren en sloeg toen zij delings tegen den grond. Met een zware r hersenschudding werd hij opgenomen en naarhet ziekenhuis overgebracht; hij is aan de bekomen verwondingen bezweken. i Berooving. Zaterdagmorgen deed zekere Lambertus V.. koopman in zand en grint uit Meppel aangifte bij de politie te Zwolle dat hij be roofd was. Hij had Vrijdag na de markt verschillende café's bezocht in gezelschap van twee jongelieden. In een café maakte V. eenige aanteokeningen in zijn notitie boekje, toen zagen zijn twee makkers dat ér bankpapier in zat. Het gelukte een hun- ner, L. A. B., losse arbeider, 22 jaar oud, ihet hem afhandig te maken. Er zat in een 'biljet van f 100, twee van f 10 en een zil verbon. De politie vond' ten huize van B. het geld in een sigarettendoosje verbor gen in den schoorsteen. De dader Is ter beschikking van de justitie gesteld. Geheimzinnig! Zondagmiddag stond aan den Kanaal dijk te Waddinxveen ezn auto stil, waaruit na eenigan tijd' eau dame stap'.e, die een groot pak in de Wetering wierp. Daarna reed de auto weg. Uit de verte weid zij bespied. Men heeft zich daarop naar die plaats begeven en het pak opgevischt. Dit bevatte een cartonnaa doos, inhoudende een dames bont, een nachtmuts en een handtaschje. Alles ongemerkt. Een en ander was ver pakt im bet Avondblad vain de N. R. C. van 17 April. De politie stelt een onder zoek in. v Door den electrischen trein overreden. Gisteravond omstreeks half tien is op het emplacement van de Hollandsche Spoor bij den Rijkswijkschen weg te 's-Giaven hage een leerling-machinist, toen hij, om zich naar huis te begeven van zijn loco motief stapte, onder den electrischen trein uit Rotterdam gekomen en gedood. Toen de man, een zekere v d. Toorn uit Sche- veningen, van onder den trein werd te voorschijn gehaald, bleek zijn schedel ver brijzeld te zijn. Kermisgeld gestolen. Gisteren nacht is te Nijmegen uit een café aan de Bloemerstraat een van 40 afgesloten vakjes voorzien, gesloten houten kastje ontvreemd, waarin 40 personen geld spaarden voor de kermis. He' juiste be drag van het gestolene is nog niet be kend; het kan f500, doch ook f 1000 zijn Ook bleek f 40 ontvreemd uit een toonbanklade en een zeildoek, dat de dader, d e zich waarschijnlijk liet insluiten, zal hebben gebruikt voor omwikkeling van het kastje. Een onderbroken uitzending. In het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam vergaderden Maandagavond tot inzet van den 1 Mei-dag de religieus socialisten. De rede die ds. Banning daar zou uitspreken zou per radio worden uit gezonden. Toen de voorzitter, de heer Van Veen, den" spreker van den avond het woord had gegeveD, sprong een der aan wezigen op, onder het geroep van Oranje boven, en snelde naar de plaats van den spreker. Daar greep hij naar de microfoon en riep luidde: Lang leve Prinses Juliana' I Vervolgens gooide hij de microfoon legen den grond. i De zaal was het volgende oogenblik in vollen opstand. Men wierp zich op den man, den- heer E. Wichman, voorstander van de fascistische gedachte De voorzitter wist de orde eenigszins te herstellen. In tusschen had men de politie van het Leidscheplein gewaarschuwd. De voorzitter en de ordeverstoorder benevens eenige andeie aanwezigen begaven zich naar het politiebureau. De zaak werd daar onder zocht. Tegen den heer Wichman werd proces verbaal opgemaakt, waarna hij kon vertrekken Hij klaagde over pijn in den arm, die vermoedelijk ontwricht was. De vergadering werd daarna voortgezet. De rede van den heer Banning kon nog per radio worden uitgezonden. De hijeen- komst had verder een rustig verloop. Bosch- en Veenbranden. Een groote veenbrand heeft gewoed in het turfveld van de maatschappij Terwindt en Arntzveen, turfstrooisel, tel'riezeveen Er is ongeveer 15000 kubieke meter bij na drooge bolsterturf verbrand. De schade aan verloren turf en droogveld is groot De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid met het aansteken van heide. De brand werd gebluscht met be hulp van ongeveer 20 arbeiders der maat schappij. In de bosschen bij Veenlust in de na bijheid van Hoogeveen heeft eveneens een brand gewoed. Met man en macht werd gewerkt om uitbreiding te voorkomen. Een brandspuit deed goede diensten. De motor- spuit uit Hoogeveen werd ook nog ge vraagd, maar deze behoefde geen diensten te doen. Ruim 8 H.A. mooie jonge den nen werden een prooi der vlammen. De dennen zijn niet verzekerd. Ouderdomsrente. Bij de behandeling van de begrootiDg van Arbeid in de Eerste Kamer heeft minister Slotemaker de Bruine verklaard, dat hij zal pogen de invaliditeits- en ouderdomswetten beter aan haar doel te doen beantwoorden. In verband hiermede verneemt „De Courant', dat een wets ontwerp in voorbereiding is tot aanvulling van de invaliditeitswet, waardoor o.m. zal worden voorgesteld, de mogelijkheid te verruimen tot het verkrijgen van ouder domsrente. Raads-incident. In de Maandag gehouden raadsverga dering in Den Haag heeft, bij een debat over de weigering door den burgemeester van het toelaten van feestelijkheden bij de 1 Mei-viering het socialistisch lid De Langen den burgemeester bespioken als iemad die niet den geest der bevolking kent, en dien de arbeiders, als zij er de macht toe hadden dadelijk zouden ontslaan Toen de burgemeester in zijn repliek zei dat hij den heer De Langen niet de eer zou aandoen van hem te antwoorden, riep genoemd raadslid„Daar bent u onbeschoft genoeg voor, onbeschofte kerel!" Het weer in April. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht voor het weer in April. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 0.2 graad Celsius te laag. Het was tot den 12en alle dagen te warm, van 13 tot 24 alle dagen te koud, van 25 af weer alle dagen te warm De afwijkingen in deze perioden waren ge middeld respectievelijk 2 graden boven, 4 graden beneden en 2^ graa'd boven nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voorop den lüen en den 15en, respectievelijk 5£ boven en 6 graden beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was J graad, de gemiddelde minimum tem peratuur 1 graad boven normaal lil de tweede dekade werden op verscheidene dagen temperaturen beueden het vriespunt waargenomen. De neerslag wasin Groningen en Friesland 10 tot 15 percent beneden het gemiddelde, in Zuid Limburg oDgeveer 50 percent er boven, overigens normaal tot 20 percent boven normaal Sneeuwval kwam voor van den 15en tot den 28en, vooral op den 15en en 18en. Te De Bilt werden 154 uren zonneschijn waargenomen, tegen 153 normaal. Radium - vergiftiging Vijf jonge vrouweD, van wie de ge neesheeren hebben verklaard dat zij niet meer te redden zijn van een langzamen en pijnlijken dood door radium-vergiftiging, hebben de United States Radium Cy. elk tot een schadevergoeding van een kwart mil lioen dollar aangesproken, meldt „de Tel." Zij zijn vroegere employees van deze maatschappij en waren geleidelijk vergif tigd door de stof waarvan zij partikels te hanteerenhadden.Vrijdag jl. zijn zij te New Ark (New Jersey) ge-X't waarbij aan het licht kwam hoe haar beenderen en weefsels van lieverlede vernield werden. De vrouwen zijn vijf jaar geleden uit den dienst der maatschappij getreden en ofschoon de sta tuten zeggen dat dergelijke vorderingen bin nen de twee jaar moeten worden ingediend schijnt men geneigd toch de geldigheid van de ingestelde actie te erkennen, daar volgens geleerden de vergiftigende uitwerking van radium zich eerst na twee jaar vertoont Het heet, dat de tewerkgestelde vrouwen de aanwijziging kregen, dat zij bij haar werk het beschilderen van klok- horlogewijzerplaaten met radiumhoudende stof ten einde ze in donker lichtgevend ti maken het beste resultaat zouden bereiken wanneer zij de kwasten met tong en lippen bevochtigden. Daardoor echter was de vergiftiging ontstaan. In de woestijn gesrand ln de Arabische woestijn geraakte dezer dagen een toer auto met 25 passagiers, die een reis naar Basra maakten, defect. Het bleek niet mogelijk ter plaatse de fout te herstellen en de passagiers be gonnen zich al ongerust te maken dat zij van gebrek aan water en levensmidde len zouden omkomen. Onverwacht kwam er evenwel redding- Van Basra uit was een vliegtuig gezonder, dat al spoedig de verloren schapen had opgespoord. On middellijk werden toen maatregelen ge troffen om de gestrande passagiers van levensmiddelen te voorzien en ze naar hun bestemming te voeren. Door een hond verscheurd Op Zondag j. 1. is in het Mecklenbur- si.he dorp Kiihlenstein een tragische ge beurtenis voorgevallen. Een aldaar woon achtige vrouw, Börth genaamd liet een hond, die het eigendom was van haar buurman in haar tuin. Het groote dier sprong daarop op haar toe, wierp haar op den grond en begon haar te verscheuren De hoofdhuid werd de ongelukkige let terlijk afgescheurddoor de beten van het dier brak haar arm op twee plaatsen Haar gelaat werd onherkenbaar verminkt Het slachtoffer bleef bewusteloos en badend in haar bloed liggen. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij spoedig aan haar verwondingen overleed. WETENSWAARDIGHEDEN. In de 17de eeuw trad' het gerecht soms vrees-el ijk streng op. Een kapitein van 85 jaar, die zich aan moord had schuldig gemaakt, werd levend geradbraakt en daarna onthoofd. Het hoofd werd op een ijzeren pin gestoken en het lichaam op een rad ten toon gesteld1. In de oudheid bediende men zich ge- durendb de oorlogen wel van een soort bloedhonden, die afgericht waren, om dein ij and aan te vliegen. Zij hebben meerma len ki de vijandelijke legers verwar ring gesticht, en menige krijgsman is iin den strijd zoon hond. door een beet van WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsck© tijd. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam 8 Mei 2.32 2.54 8.13 8.27 4 3.04 3.27 8 43 8.57 o 3.37 3.59 9.14 9.27 6 4.09 4 31 9.43 9.58 7 4.40 5.01 10.15 10.31 8 5.11 5.31 10.48 11.04 9 u 5.41 02 11.19 11.38 VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van Mei 1928. APPELS: Goudreinetten f40, Court Pendu f 13, IJziken f9 a f 14, alles per 100 Kg„ DIVERSEN: Witlof f28, Pos telein f 28, Spinazie f4 a f5, Sjalotten f 10 a f 11, Aardappelen (groote) f2 a f 8,30, Aardappelen (poters) f 2,30 a f 5,70, alles per 100 Kg., Kropsla f 8,10 a fll, Kropsla (uitschot) f2,40, Bloem kool f9 a f23, Bloemkool (uitschot) f2 Kipeieren f5, alles per 100 stuks, Radijs f 1 a f3,10, Rammenas f2,90, Rhabarber f 1,70 a f6,90, alles per 100 bos. Roofmoord. Men meldt ons uit Den Haag: Het Gerechtshof alhier heeft tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld den 19- jarigen B. M., wien door de Rotterdam- sche rechtbank wegens roofmoord ge pleegd1 op den rentenier G. Dekker te Capelle aan den IJ se! 8 jaar gevangenis straf was opgelegd. Mr. Th. Heemskerk. Men meldt ons uit Den Haag: Heden herdacht Mr. Th. Heemskerk, minister van staat, den dag waarop hij voor 40 jaren zijn intrede in de Tweede Kamer deed. Hoewel het den wettisch van Mr. Heemskerk wias, om dezen dag on opgemerkt te doen voorbijgaan, deden he den tal van zijn vereerders en vr-enden Ihem «relukwenschen en bloemstukken toekomen. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1928. HOEDEKENSKERKE. Gebow» 14, Jan Pie ter z.v. Jan de Bart en Tan- matje Cornelia den Herder; 16, Franciscus Cornells z.v. Basfiaan Poortvliet en Jo- sephinia de Block; 25, Pie-tenmiella Catha- niwa d'.v. Marinus Hoek van Dijke en Maatje de Waal. Gehuwd1: 12, Cornells Hoffius 23 j. jm. te Krabbendijke en Sara Johanna van den Berge 23 j. jd.; 19,'Jan Blok 28 j. jm. te Kruiningen en Ida Adriana Jeronimus 25 j. jd1. Overleden: 1, Tannetje Boonman 74 j. echtgenoote van Cornells Remijn; 16, twee levenloos aangegeven kjnderen van Franciscus Ferdinandus Depomdt en, Adri ana Hoondert. KAPELLE. Geboren: 6, Maatje, d'.v. Adriaan Rottier en Leijntje Tannetje de Kam; 30, Cornells, z.v. Pieber Saman en Adriana Baijens. Huw.-aang.Pieter Bliek, 25 jaar en Elisabeth Abrahamse, 22 jaar; Jan Re- mijn se, 21 jaar en Leuntje Paardekooper, 20 jaar; Christiaao Louisse, 28 jaar, en Maatje Dek, 27 jaar. Jacob Weezepoel, 27 jaar, en Maria Klap, 23 jaar. Gehuwd': 6, Pieter Jacobus Schrijver, 24 jaar, wonende te Goes en Geertruida Maria de Jager. WISSENKERKE. Geboren: Adriana Pietemel'la, d.v. Adr. Jac. Sandee en Chrs. Joh. Bouwense; Hendrika Maria, d.v. Adr. Corns. Zwearier en Cor Verburg; Willem Gerrit, z.v. Adrs. Mars. Barentse en Wilhelmina Elizabeth van der Ham; Johanna, d'.v. Jobs. de Vlieger en Pieier- nella Wilhelmina Versluis. Gehuwd1: Adólf Henri van Gelder, 28 jaar, j.m. te Bergen (N.H.) en Anna Bar bara Fret, 21 jaar, j d. Overleden: Johanna Cornelia Geel hoed, 21 jaar, j.d.; Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van P Israël en Pietemella van Hoorn. YERSEKE. Geboren: Johannes z.v. Lambrecht Naeuwenhuize en Forra Ja- coba Sanderse; Jan Adriaan z.v. Mari nus Nieuwenbuize en Bretje Leijs; Jo hanna Willemina d'.v. Jacob de Wee em Jannetje Maria Maghielse; Maria Jozilia d.v. Jan Fratigois van Stee en Jannetje Maria Zuidweg; Johanna d.v. Philippus van Domme en Maatje Kool; Johanna I d.v. Adriaan Nieuwenbuize en Janna van Noorden. Ondertrouwd: Dingenis Jan Sinke 30 j. jm. em Ida Philipse 28 j. jd!.Pieten' de Jager 27 j. jm. to Kapel Ie en Maria Bakker 27 j. jd.; Dirk Reitsma 24 j. jm. en Johanna Franc.na Duinkerke 22 j. jd1.; Cornells Jan Vercouteren 31 j. jm. en Johanna da Jonge 30 j. jd.; Adriaan van Velzen 22 jm. te Krabbendijke en Neeltje Maria Verschuure 23 j. jd. Gehuwd; Corners Smijtegöld Bzdet 27 jm. te Groningen en Jacoba Pieter- neilla Gerardma Huijsse 24 j. jidAdriaan Meijaard 27 j. jm. en Lena Johanna do Rooij 24 j. jd.; Diingemis Jan- Sinke 30 j. jm. en Ida Philipse 28 j. jd.; Marinus Hubrecht Vercouteren 36 j. jm. en Lijntje Wilhelmina van de Vrede 34 j. jd.; Pieter de Jager 27 j. jm. te Kapelle en Maria Bakker 28 j. jd.; Dis-k Reitsma 24 j. jm. en Johanna Franc:na Dumkerke 22 j. jd. Overleden: Anna Catharina 23 i., d.v. Cornells Kook en Maria Frainse; Marina Leijs 79 j. wed. Van Willem Biersteker; Jacoba van Iwaarden 75 j., echtgenoote van Abraham Boone; Johannis Heijnsdijk 62 j., echtgenoot van Jannetje Zoeteweij; Gerard Gierum 39 j. echtgenoot van Cor nelia van de Velde. BURGERLIJKE STAND VAN GOES- GeborenMarinus David, z.v. Jan Ge rard1 Holleslelie en'Cornelia Catharina van 't Veer. Overleden: Jacoba Ossewaarde, 65 jr., weduwe van Jan Verboom. 448ste STAATSLOTERIJ. 4e klasse le lijst Trekking 1 f5000: 16775 f1500; 12612 f 1000: 1846 2977 14378 17519 f 200: 2341 11945 14976 f 100: 3434 9074 9626 15154 19884 20410 Mei. LICHT OP. Donderdag 3 Mei Vrijdag 4 Mei 7.57 uur 7.59 uur WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Wnaneer gij verkouden zijt, neem u dan in acht, zoodat gij deze lastige kwaal niet op andaren overbrengt. Bedenk, dat zij gevaarlijk kaïn worden en dit altijd is voor jonge kinderen en ouden van dagen. Hoest en nies niet in het rond, maar houd den zakdoek voor neus en mond en wanneer gij het onverwacht moet doen, de lin kerhand. Wasch uw harden dikwijls. GEZONDHEIDSRAAD. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 775.3 te Ha- paranda. Laagste barometerstand 751.3 te Biarritz. De verwachting tot den avond van 3 dezer luidt: matige tot zwakke N.O. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of regen, weinig verandering in temperatuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei 9 Wemeldinge, woonhuis, schuur en tuin, Kram. 9 Wemeldinge, meubilaire en andere goederen, Kram. 9 's Heerenhoek (Nieuwe Kraaijert), afbraak, De Wilde en Heijboer. 15 Zierikzee, hotel „Du Commerce", slagerij en veestallen, Korteweg. 23 Hansweert, huis en erf, van Dissel. Ovezande, inspan, de Kok. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei: 5 Schuttershof, Vlissingsche looneelver- eeniglng, „Allee, Alleê". 14 Prins van Oranje, volksconcert Toon kunst. 15 Prins van Oranje, concert Toonkunst. Landbouw-Biosooop, Raspoetin „De Heilige Duivel". September. 7 Landbouw-Biosooop, „De negerhut van Oom Tom AANBESTEDINGEN. Mei: I i 1 IJ Kapelle, herstel, onderhoud enz. der aardewerken enz., Calam. Willem Annapolder. Goes, uitvoeren van schoonmaakwer ken Manhuis, Directeur van Gemeen tewerken. Wilhelminadorp, verbeteren en on derhouden wiaterkeerende werken en gebouwen, Cal. Oost-Bevelandpolder.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3