SUNUGHT Schoonmaak Pakket Stadsnieuws ProVincienieuWs Het spijt ons, dat wegens het enorm groot aantal aanvragen de aflevering der Sunlight Schoonmaak Pakketten eenige vertraging heeft ondervonden. Thans zijn deze echter alle afgeleverd en by Uwen winkelier in voorraad. Al is Uw schoonmaak misschien reeds afgeloopen, van het voordeel dat het pakket U biedt, kunt U toch nog profiteeren. Verzuim dus niet om het af te halen. School en kerk. Binnenland Winkelsluiting. De verordening, regeleinde de verplichte winkelsluiting is afgekondigd op 2 Mei 1928. Zij treedt in werking dein dertigsten dag na dien der afkondiging, derhalve op 1 Juni a.s. De muziekfeesten. De mogelijkheid1 bestaat dat de mu ziekfeesten die met Pinksteren door „Euphomia" gehouden zouden worden, zul km worden afgelast. De collecte vain „Eup'honia" heeft n.l. niet zooveel opge bracht als verwacht werd1 en het bedrag, benoodigd voor de muziekfeesten is nog niet binnen. Zaterdag a.s. zal worden be slist of het festival doorgang kan vinden of niet. We hopen dat het „Euphomia" alsnog zal gelukken om het bemoedigde bedrag bijeen te brengen. Moet het feest wordien afgelast, dan beteekent dit voor Goes een aanzienlijk verlies. Vooral -die eigenaren van hotels en cafe's zullen zich de extra- Pimksterd'rukte met leedwezen zien ont vallen. Een verzoek. De commissie van voorbereiding voor het tuinfeest, diat op 23 Mei a.s. te We- meldinge zal worden gegeven, ter eeire van die buitenlandsche journalisten, die op dien dag een bezoek brengen aan Zuid- Beveland', zou gaarne beschikken over nog één of twee ouderwetsche rijtuigen, zoo- als die vroeger hier in gebruik waren en houdt zich zeer aanbevolen dat haar ten spoedigste bericht worde gedaan wanneer iemand1 nog zoodanig rijtuig bezit of weet waar er een is. Opgave kan wordien ge daan aan Dr. J. W. Jenny Weyermatt alhier. WaterleidingMij. „Zuid-Beveland". In de op 30 April gehouden aandeel houders vergadering van de N.V. Water leiding-Maatschappij „Zuid-Be velamd werd de door den Raad van Beheer aan geboden balans ein winst- en verliesreke ning met algemeen© stemmen goedgekeurd De periodiek aftredende leden van den Raad van Beheer, de heeren P. Linden- Jbergh te WemeJdinge en A. van der Poest- Ciememt te Nisse, werden herkozen. In eenzaamheid gestorven. Het was de familie Os se waaide alhiei opgevallen, dat zij in een paar dagen niets vernomen had van een familielid, n.l. de alleenwonende weduwe Verb-oomOsse waaide. Men ging daarom Maandag e:n onderzoek instellen in haar woning aan de Kleine Kade en vond haar dood op haar bed' liggen. Dr. van den Berg, die ontboden werd, constateerde, dat de vrouw waarschijnlijk needs twee of drie dagen geleden overleden was. De K.L.M.-avond. Men schrijft onsDe leden van de ver eenigingen „Algem. Wetemsch. Belangen", „Hanze", „Handelsbelangen" en „V. V. V.", die geen gelegenheid vonden om Za terdag j.l. hun gratis-bewijs van toegang af te halen, kunnen dat alsnog verkrijgen op den avond van uitvoering a.s. Don derdag in het Schuttershof. Nieuwe telefoon-aansluitingen. Opgaaf van nieuwe aansluitingen aan het rijkstelefoonnet te Goes over de maand April 1928 geen. Wijziging: No. 272 P. Stokx, Stations gebouw wordt Noi. 272 J. C. de Bruin, Stationsgebouw. Gevonden voorwerpen. In April zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeveneen stuk rookvleesch, twee heerenrijwielen, een defect nikkel horloge, een partijtje ijzerwerk, een étui met pen houders en potlood, zeven portemcnnaie s met inhoud, een bankbiljet van tien gul den, een kimdertaschje met inhoud, zes bananen, zeven coupons boot Kortgene Wolphaartsdiijk, een haarkam, drie njwiel- belastingmerken, een Roomsch-Katholiek kerkboek, een auto-slinger, een mandje met ledige flesch, twee kwartjes, een sjaal, een zilveren dameshorloge, een dames- taschje met inhoud, een handschoen, een doublé armband, twee zakmesjes, een gou den dasspeld, een gouden- of doublé hals ketting, twee paar dameskousen, eeu gum mislang, een bankbiljet van 25 gui-den, een elastieken bal, een vulpen, twee huissleu tels, een étui met postzegels, een kiinder- schoentje, een rozenkrans in houten étui. eein rijzweep, een studentenimuts, een 'ta bakspijp, een boodschapzak inhoud-wde koek en een school-étui met 'inhoud. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 5 nuchtere kalveren en 36 biggen. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding Het te Colijnsplaat na sluitungsuur be zoekers in tapperij hebben: W. C. P. te Colijnsplaat f 10 s. 10 d. 'Na sluitingsuur te Colijnsplaat als be- zoeeker zich in tapperij bevinden: J. J.S. en C. J. J. te Colijnsplaat f2 s. 2 d. Met een rijwiel te Yerseke over een trottoir rijdenJ. C. U. te Yerseke f 5 s. 5 d Als schipper met zijn vaartuig door eiew rijkskanaal varende, geen reglementen aan boord hebbenG. F. C. te Lokeren 3 X fl s. 3 X 1 d. Dronkenschap: J. v. 't W. te Kwa- dendamme f 5 s. 5 d., J. O. te Ovezand f 15 s. 15 d., L. O. te 's Heerenhoek 3 dagen hechtenis. Dronkenschap en nachtrumoer verwek ken: L. A. H. te Yerseke 2 X f 10 s. 2 X 10 dagen hechtenis. Hoog bezoek. Door den Commissaris der Koininga wordt 7 Mei a.s. de gemeenten Hoede- kens kerke, Baarland1, Yerseke en Kat- tendijke bezocht. Loonactie bij „De Schelde". De verschillende metaalbewerkers-orga nisaties hebben aan de arbeiders dier Kon. Mij. „De Schelde" te Viissingen een cir culaire uitgereikt, waarin, ar op wordt gewezen, dat van die verleden jaar vaaig toegezegde verbeteringen-, als periodieke verhooging, uitbetalen van Christelijke feestdagen -en vaststellen van de vacantoe, niets -is verwezenlijkt. Daarom zijn weer eischen aan- de directie gesteld. Ten eerste verho-oging der loonem en wel die tot 30 cent per uur met 3 cent; die van 31 cent tot 45 cent 5 cent; die vain 46 cent tot 55 cent 4 cent en de hoogere weder 3 cent per uur, zulks gepaard met een- evenredige tariefsverhoogiing. Verder doorbetaling der Christelijke feestdagen en ook van een 3-tal vacantiedagen, die in. de maanden Juli of Augustus vallen en ten slotte is een bespreking aangevraagd1 over klachten van een deel der arbeiders. Deze hebben er bezwaar tegen dat hun werk alleen met uurloon wordt betaald en niet zooals met dit soort werk in gelijksoortige onderne mingen geschiedt, met uurloon en een vasten toeslag. Mosselkweekers. Zaterdagavond heeft de afdeeling Brui- nissa van den Bond van Zeeuwsche Mos selkweekers voor de eerste maal, sinds zij op nonactiviteit twas gesteld1, vergaderd Mede aatvwezfig was het lid van de Tweede Kameip de beer Krijger. De voorzitter: deelde het resultaat me lde van de besprekingen, die met Philippine zijn gehouden. „Phimos" zou tot den Bond toetreden mits het ho-ofdkan toer van Bruinisss werd overgeplaatst naar Philip pine. Bij een te Philippine gehouden be spreking is hieraan toegegeven. Voorts zullen te Antwerpen en te Brussel ver- koopbureaux worden gesticht. Voor hel vormen vao een fonds ter bestrijding van de voorloo-pige onkosten zal 21/2 cent per ton van het af te leve rein kwantum mo s sels w-orden gestort. De re'.rib u-i ie blijft onveranderd. Levering zal geschieden om beurten. Hij, die voor 36 franc lost, zal slechts 26 francs van dein Bond ontvangen, ter wijl het resteereinde driemaandelijks zal worden afgerekend. Nieuw afzetgebied zal worden gezocht. De kwaliteit zal worden vastgesteld in de plaats van bestemming en niet meer o-p de plaats van her komst. De heer Krijger besprak de mo gelijkheid van het vinden van nieuw af- etgebied en het nut van organisatie. Spr. sprak voorts de wensch uit dat het mo gelijk zou zijn de mosselcultu-ur weer op de been te helpen en riep de medewer king van de leden in. De belasting-inspectie te Hulst. De heer Braat, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van finan ciën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het opheffen van de -inspectie der directe be lastingen te Hulst géén bezuiniging bevor dert, om reden hst woning- en kan'o or- vraagstuk, de reis- en verblijfkosten en die hoogere indeelingsklasse van den amb tenaar deze tenietdoet, terwijl de maat regel tevens ongerief en kosten zal mee brengen voor de aaingeslagenen in die inspe ctie? Is de minister bereid alsnog deze op heffing in het belang van Oostelijk Zeeuwsch-Vla anderen in te trekken 25 jaren Zeevaartschool. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de Zeevaartschool te Vlissiingen, genaamd ,De Ruyterscboiol", werd geopend en dien dag is dan ook niet onopgemerkt voorbij gegaan, al is de officieel© viering in hel bijzijn van autoriteiten op Woensdag be paald. Des morgens hebben de leerlingen een sportbeest gehouden, dat goed geslaagd mag worden genoemd en hebben zij mei de muziekvereeniging de „Post-fanfare eien aubade aan den directeur, den heer S. Visser gebracht, die evenals de leeraair, de heer A. Roos, vanaf het begin aain de school verbonden is geweest. Des middags werden de van heinde en ver gekomen reünisten verwelkomd1 in de school door den voorzitter van. het Feest comité, den heer J. P. F. Mentink, die N.V. DE LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINOEN Schi-52 zeide, dat het een mooie gelegenheid is de banden onderling en met de school sterker te maken en die zeide, dat de verschillende Scheepvaart-maatschappijen e.d. financieel het feest hebben mogelijk gemaakt. Na deze ontvangst werd voorafgegaan door genoemd muziekkorps en met zich dragende de vlaggen van- de schooi en van verschillende maatschappijen en jaarklas sen een tocht door de stad gemaakt met êinddoel 'hét Ga-and Hotel „Bri'aninia", waar het bestuur der vereeniging „Zee vaar tsch-ool" een receptie hield. Op deze receptie was voora een huldiging van het bestuur door den directeur en leera ei, en in het bijzonder van den voorzitter gedurende 25 jaar, den heer Mr. Jan Smit Azn., aan wien bij monde van den heer S. Visser een souvenir werd aangeboden, beslaande uit een groote presse papier, waarop een zilveren plaat met een gegrrafeerde afbeelding der school, omgeven door symbolische voorstellingen van het onderwijs aan stuurlieden, machi nisten en radio-telegrafisten. Bij zijn dank voor de gelukwenschem en het geschenk voegde Mr. Smit een ge schenk voor de heide jubilarissen, de hee ren Visser en Roos, namens het bestuur. Verschillende coiporatiies en particuliere personen kwamen hun opwachting maken. Talrijke bloemstukken-, waaronder vain de Kon. Paketvaart-Mij., de Java C'hinar J.apanlijo, andere zeevaartscholen en ook van organisaties van gezagvoerders en ma chinisten- waren toegezonden en schrifte lijk kwamen zeer veel ge'ukwenschem in. Toen de stoet van o-ud-leerlingen en leerlingen in de receptiezaal was aange komen weiden het bestuur en de directeur en leeraren gehuldigd en gelukgewenscht door den heer J. Spaanderman namens ben die opleiding ontvingen o-f ontvangen aain de stuurlieden--a fdieel'ingen, J. P. F. Men tink namens de machinisten en boden al len te samen een groote electrische kroon voor de vestibule der school aam. Ook de heeiren Visser en Roos en even eens aan de oud-leeraar Jasperse werden herinneringen aan dit jubileum aangeboden. Na-mens den Boind van Werktuigkundi gen voerde de heer Veenstra en namens de Vereeniging van Gezagvoerders en stuurlieden de heer Gosiuoga het woord, en al deze spiekers schetsten den goeden naam die de school zich heeft verworven in deze kwart eeuw en wezen, er op, diat de leerlingen der schooi veelal een eervolle ats in nemen op de Nederlaodsche •Coopvaardljvloot en op alle zeeën der wereld' bekend zijn. De voorzitter, de heer mr. Smit, zeide, dat het bestuur zoo goed geslaagd is, om dat bet een goede directeur beeft gevonden en deze gesteund is door geschikte leeraren De heer Visser, Roos en Jasperse brachten ook dank voor de tot hen gerichte woorden en de aangeboden geschenken. Hiermede was deze huldiging afgeloo pen. Des avonds had in dezelfde zaal een goed geslaagde feestelijke bijeenkomst plaats. Ellewoutsdijk. 5 Mei a.s. zal Corne lia Hoek van Dijke 40 jaren als buiis- houdster in betrekking zijn bij den Keer A. Huijssen alhier, voorbeen Gebr. J. en A. Huijssen. i .o^c.v ga Het aantal kiezers voor deze ge meente bedraagt volgens -dé laatst* vast gestelde kiezerslijst: 329 véor de i3gwe©c[e Kamer328 voor de Prov. Staten- en 321 voor den Gemeenteraad. *i s.. Deze gemeente loopt de groote kans binnenkort vele mammen met baar den te hebben. Nadat achtereenvolgens door -overlijden of vertrek aam de ge- iTieente zijn ontvallen: het wagenmakers-, het huisschilders- en het timmermansbe drijf, is nu ook de eenige barbier en haar snijder uit de gemeente vertrokken, en er bestaat weinig kans, evenmin als voor de drie genoemde vakken, dat in dat vak een opvolger zich zal vestigen. Zij, die niet in de gelegenheid zijn een loop of rit maar een aangrenzende gemeente te doen, noch oo-k een familielid, vriend ol kennis hebben om de ontharing ter hand te nemen, zullen alzoo binnenkort be- hoos*en tot het gilde der „mannen met baarden"! De curiositeiten van. Ellewouts dijk worden weer met één vermeerderd. Heinkenszand. Ondeir groote belang stelling vierde de 'heer J. Domineus al hier gisteren zijn 90sten geboortedag. Des avonds bracht bet muziekgezelschap „Eu terpe" den jubilaris een serenade. Hoedekenskerke. In April zijn ingeko men: J. Marijs en gezin, koemelker, uit Koudekerk© (W.); S. H. Schouten, reli- geuze, uit Hazerswoude; Tannetje Helm- strijd wed. N. Gelok, uit Goes; 1. Kole, boerenknecht, uit Nieuw en St. Jooslamd. Vertrokken: A. van Schagem, religeuze, naar Haarlemmermeer; C. J. Louws, broodbakkersknecht, naar KloetlngeSara Joh.a. van den Berge, zonder beroep, naar Krabbendijke; M, Bul, koemelker, naar Gilze-Rijen. Kapelle. In April zijn ingekomen: J. Fierloos en gezin, boerenknecht C 11, vain OudélamdeAa. Daaine, dienstbode, A 228, van Yerseke; D. C. van Malde- gem en gezin, boerenknecht, A 218, van Melissant; Me. Knaus, zonder beroep, D 108a, van Lubenau (Oostenrijk); C. Abrahamse, zonder beroep, C la, van 's Heer Abtskerke; M. Mallekote en ge zin, veldarbcider, A 33gg, van Heinkens zand1; Ma. Bakker, zoinder beroep, A 163, van Yerseke; Ca. Ja. Sinke, zonder be roep, A 95, van Wemeldinge; L. Kodde, landbouwer, A 111b, van Los Angeles (Amerika). VertrokkenJ. Hoogesteger én gezin, winkelbediende, naar s Gravenpolder, Dorpstraat; Ja. Walraven, zonder beroep, maar Kloetinge, B 120; Ja. Kosten, zonder beroep, naar Heemstede, Kamplaan 34; T. Beenhakker en gezin1, arbeider N.S., naar Goes, Violenstraat 14; R. Kraalj, timmermansknecht, naai" Barsmgerhom W. H. Smits en gezin, bankbeambte, naar ÏGoebiinge.B 173; C. Goud en gezin-, ar beider, naar Schore, D 7; Ga. Ma. de Jager, zonder beroep, naar Goes, Oude Singel 16. Kcrigene. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school is benoemd de heer M. C. Wisse van W i Iheltm inadorp. Middelburg. Toen enkele weken gele den biekend werd, dat de commissie, die reeds gedurende vele jaren de verloting ter gelegenheid van de Middelburgsche paardenmarkt organiseerde, daartoe dit jaar niet zou kunnen overgaan, zijn ter stond met medewerking van het dage- lijks-ch bestuirr der gemeente pogingen aam- gewiemd om de verloting als onmisbaar voor het welslagen van die markt, alsnog voortgang te doen hebben. Na vele overwegingen vormde zich de zer dagen eeine nieuwe commissie, die echter na ernstige besprekingen t-ot de con clusie is gekomen-, dat de tijd die nog voor den datum der paardenmarkt (21 Juni) rest, te kort is om een en ander vol doende voor te bejpelden. Zij heeft dan ook zee:r tot haar leedwezen, gemeend te moe ten besluiten vender geetrie pogingen aan te wenden dit jaar alsnog eene verloting te doen doorgaan. De commissie zal éch ter, mocht onverhoopt ook volgend jaar de oorspronkelijke commissie niet in de ge legenheid1 zijn de verloting te houden, tij dig de noodige maatregelen nemen, om bij verkregen vergunning van H. M. de Koningin, de verloting dan weder te doen plaats hebben. De melkprijs alhier is met 2 cent per liter verlaagd' en bedraagt thans 12 cent. Wissenkerke. In April zijn ingekomen; Jacob Cornells Bouwense, uit Kruinm-gen; Maria van de Kreeke, uit Bergen op Zoom; Christina Johanna Bouwense, uit Golijns- Vertrokken: Pieter de Smit, naar Co lijnsplaat; Adriaaci van' Winke-'en, naar Bergen op Zoom; Levinus Versluis, naaf Kortgene; Catharina Visser, naar Colijns plaat. Yerseke. Begunstigd door goed weder maakte het fanfarekorps „Mozart" j.'l. Maandagavond ter eere van den verjaar dag van prinses Juliaina, een .marsch door een zeer gro-ot deel der gemeente, bege leid door vele bestuursleden en het co mité voor het festival. Kerk en Olympische Spelen. Zondagmorgen is in alle diensten van de Gevef. Kerk van Amsterdam Voorge lezen een woord' van vermaan en waar schuwing, door den kerkeraad* gericht tot de gemeente in verband met de Olym pische Spelen, die binnenkort te Amster dam zullen worden gehouden. Door bijna alle dienstdoende predikanten werd een predikatie gehouden, welke in direct ver band' stond -met dit 'woord van vermaan. NEDERLAND EN BELGIË. De „Vingtième Siècle" besprak gis teravond de verklaring van minister Bee- laerts van Blokland over de Belgisch-, Ncderlandsche betrekkingen. Volgens dit katholieke blad zal het tot niets leiden de onderhandelingen te hervatten, indien zij niet al de tusschen beide landen han gende kwesties zonder uitzondering omvat ten. Uit de rede van jhr. Beélaerts blijkt echter de bedoeling, de onderhandelingen binnen zekere kringen te begrenzen. Den Haag wil indeidaad de onderhandelingen slechts beschouwen als een interpretatie der thans heerschende tractate», doch Bel gië staat sedert 1919 op 'het standpunt, dat de bepalingen van die fractatem be- hooren herzien te wonden, In 1919 immers heeft de vredesconferentie erkend de nood zakelijkheid1 van de revisie der tractate», waarbij toch de scheidingsvoorwaardén tus schen Nederland en België, die ten nadeele waren van het laatste land, geregeld. De „Vingtième Siècle" betoogt verder, dat België reeds belangrijke concessies zou kunnen verkrijgen als de bijzondere bepalingen van het Nederlandsch-Belgisch verdrag van 1839 stipt werden toegepas-t, doch uit vroegere onderhandelingen is ge bleken, dat Nederland er weinig of niets voor voelt zich bij de interpretatie van dit tractaat toegevend te toonen. Het echec der onderhandelingen in 1920 en in 192,4 is daarvan ook het bewijs.' Voorts meent het katholiek-nationalis tisch blad1, dat Nederland,s halsstarrig heid' bevorderd weid door het feit, dat de Nederlandsche diplomatie goed wist, dat de Belgische ministers van Buitenlandsche' Zaken niet konden handelen als vertegen woordigers van een werkelijk onafhanke lijk land- en verder hebben Hyrnans, noch Jaspar, noch Vandervelde, eanig voordeel kunnen halen uit d-e troeven, die zij, dank zij de besluiten der Vredesconferentie, tegen Nederland in handen hadden, zóo- dat de heer Beelaerts van Blokland België nu weer beschouwt als uitgesloten van

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2