RUITEKBOER PUROL HetWtegekmd N®. 55 Woensdag 2 Mei 1928 Ü5a Jaargang. Het Klompenvoorstel LINTVELT's BAZAR Buitenland Uit de Pers. Sport ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 oent. Versobijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESSHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Het is merkwaardig, met welk een vol harding van bepaalde zijde wordt ge streefd naar het verkrijgen van protec tionistische maatregelen. Pas is het wets ontwerp van minister de Geer om het invoerrecht op porcelein te verhoogeti, met een flinke meerderheid door de Tweede Kamer verworpen en hebben zoowel de Re gee ring als de klagende Maastnchtscke fabrikanten en hun vrienden een gevoeligen tik over de vingers gekregen, of door een tweetal Kamerleden wordt een voor stel van wet ingediend om te komen tot een invoerrecht op klompen van 12 der waarde, zulks tot 1 Januari 1933. De nederlaag voor den minister en de begeerige fabrikanten was nog gevoeliger, omdat uit het debat voldoende bleek, hoe misplaatst protectie in dat geval zou ge weest zijn en hoe overbodig; het bedrijf was niet op de hoogte van den tijd en, wat toch wel de maat doet overloopen, een der hulpbehoevende fabrieken kondigt thans, nu het pleit is beslist, een divi dend ;aan van 5 V2 °/°- Denzelfden indruk van achterlijkheid van het bedrijf krijgt men ook uit de toelichting tot het wetsvoorstel, die ite- vein.s zeer zwak voorkomt. Wij gelooven gaerne, dat het op het oogenblik in de klompen-industrie niet voorspoedig gaat, maar, zooals de voorstellers zelf opmer ken, van ratiotneele arbeidsmethoden, van reclame en van coöperatie der onderne mers was tot nu toe weinig sprake. Moeit nu een dergelijk achterlijk bedrijf, dat voor een belangrijk d:el huis-industrie is, wor den beschermd door een invoerrecht, waar- dbor de afnemers niet kunnen profiteer en van do voordeelen, die de goedkoopere buitenlandsche productie hun biedt? En dit is nog wel het ergste bij dit voorstel: juist de gebruikers van het ar tikel, de menschen dus, die het invoer recht op hun rekening zouden krijgen dootr dén hoogeren prijs, dien zij voor de klom pen zouden moeten betalen, kunnen hel zelf zoo slecht missen. Want waar en door wie worden thans nog regelmatig klompen gedragen? Het amtwooïd is niet twijfelachtig: op het platteland en door de boeren- en arbei dersbevolking. In de steden is het dragen van klompen groote uitzondering, maar ook dan zijn het de arbeiders en nog wel de arm sten onder hen. Maar behoudens deze uitzondering zijn de klompen alleen nog geregeld in gebruik op het platteland bij de kleinere boeren, de arbeiders en des winters vooral bij de kinderen, of in het algemeen bij hen, diie veel hebben te loepen in het natte gras of op vuile we gen. Zijn dat nu de mensdhen, die in dezen tijd, nu het den boeren slecht gaat en de loonen der boerenarbeiders lager zijn dan overal elders, moeten worden ge troffen op een voor hen onmisbaar ge bruiksartikel? Het is wel een zonderlinge Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 94 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Dat is allemaal goed en wel", zeide Bertie, wiens kin wat strakker stond dan gewoonlijk; „maar ik wil niet, dat mijn vrouw zich afslooft met wat per slot van rekening haar zaken niet zijn „Maar lieve jongen!" Dot lachte luid en stak haar arm in den zijne. „Ik geloof dat jij vergeet, dlat ik predikantsdochter was voor ik jouw vrouw werd. Ik moet die dingen doen. Er is niemand anders om ze te doen." „Onzin!" zeide Bertie -ruw. „Ja beste jongen, maar dat is geen as-gument. En laten we nu thee gaan drinken en trok niet zoo'n vresseldjk ge-, zicht. Ik zou bang voor je worden. Weg met die kin en weer vroolijk kijkend." Zij streek met haar hand over zijn ge zicht en -lachte hartelijk. Doch Berlie bleef ernstig. „Je bent door en door nat en zoo kouid als ijs. Ga bij het vuur zitten en trek je laarzen uit". liefde, die cbze voorstellers voor de plat telandsbevolking toornen te hebben! Men zal zeggen, dat de maatregel slechts betrekkelijk korten tijd' duurt, doch dat argument heeft geen waarde. Wan neer een achterlijke industrie wordt be schermd, wordt de energie van de on dernemers uitgedoofd in plaats van aan gewakkerd', en een verleng jngsvvetje kan door ieder Kamerlid gemakkelijk wor den ingediend. Na de beslissing, die onlangs is geval len, gelooven we dan ook niet, dat dit voorstel tot wet zal worden verheven. Maar toch is voorzichtigheid! geboden en dient men op zijn hcede te zijn. In weer wil van de pogingen, die te Genève door die voornaamste Staatslieden uit alle lan den worden gedaan om de tariefmuren te doen verdwijnen, althans niet hooger en talrijker te doen worden, omdat dolt een eerste voorwaarde voor een duuirzamen vrede as, blijft men 'hier te lande steeds weer probeeren, de regeering op den weg der protectie te dringen. En dit niettegen staande de aangevoerde argumenten hel hebben moeten afleggen tegen die der vrij handelaren, en men steeds begint met te zeggen, dat men eigenlijk ook vrijhandelaar is. Wat men door de voordeur niet kan be reiken, zal men trachten binnen te halen door de achterdeur, langs den weg der bijzondere gevallen, in die hoop, dat het aantal bijzondere gevallen zóó groot zal worden, dat we toch weer Jot een stelsel van meerdere protectie zouden komen. OVERZICHT. De verkiezingen in Frankrijk. Het is nog niet bekend, hoe precies de politieke samenstelling van de nieuwe Kamer zal zijn. Men moet afwachten, in welke groepen de leden zich zullen ver eenigen. In elk geval zal Poincaré zich op een meerderheid van op zijn minst 370 tot 380 kunnen verlaten. Gesteld, dat alle radicalen buiten de meerderheid blij ven, dan kan het kabinet zonder hen regee- ren. De stabilisatie van den frank is dus verzekerd. Per slot van rekening zou het kabinet behalve eenige onverzoenlijke ra dicalen alleen de socialisten en de com munisten tegenover zich vinden. Einde Juni komt de nieuwe Kamer bij een. In geval van nood moet het mini sterie tot dan toe de oude Kamer bijeen roepen. Het geval is echter ondenkbaar. Naar gewoonte moet Poincaré het ontslag van het nieuwe kabinet indienen. De pre sident van de republiek zal hem dan de vorming van het nieuwe kabinet opdra gen. Men vraagt zich af, of de president van den ministerraad van de gelegenheid gebruik zal maken om ingrijpende wijzi gingen aan te brengen. Herriot en Périer, de ministers van Onderwijs en Koloniën, hebben zich in het oog van de gematig den misdragen. Zij steunden in hun dis trict de socialisten tegen de regeer'ng, waar zij zelf in zitten. Op dien grond zou den zij kunnen worden uitgesloten, of wel zij treden uit eigen beweging af. De rech terzijde verwart in dit opzicht wensche- lijkheid' met werkelijkheid. In elk gevai moet Poincaré er veel aan gelegen zijn, Zij ging niet hem naar .den salon, waar de thee klaar stond. „Ik ben niet door en door nat", zeide zij, „en ik wil niet, dat je mijn laarzen uittrekt. Als je graag wilt, mag je een kopje thee voor me inschenken." Bertie schoot een stoel bij het vuur en zette haar erindan ging hij thee schenken, Dot lag met haar voeten op het haard- ijzer achterover in haar stoel naar hem te kijken. Zij zag er heel moe uit, en nu de glimlach van haar gezicht verdwenen was, kwam dat nog duidelijker uit. Toen hij haar kopje thee bracht, ging zij weer rechtop zitten, nam zijn hand en hield die een oogenblik tegen haar wang aan. „Eigen haard is toch maai" alles", zei de zij. „En nou gaan we eens gezellig babbelen. Hoe is bet met Luke vandaag?" „Niet zoo heel erg. Zoo'n beroerde hond heeft hem vannacht wakker gehuild en toen heeft hij niet meer kunnen slapen". „Die arme Luke!" „Ja, dat maakt een heel verschil voor hem! Hij heeft bijna den heelen dag pijn in zijn rug gehad. Ik geloof, dat hij er gens over tobt ook. Na het eten ga ik nog even naar 'hem kijken, of ik wat voor hem doen kan. Soms lukt het me hem in te lezen". „Wil ik meegaan?" „Neen", zei Bertie beslist. „Je doet beter zelf naar bed te gaap". Moeders nemen voor de roode. gesmette of ont stoken huid van de kleine, uitsluitend 't allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 ct. Tube 60 cl. Bij Apolhen Drogisten Heirriot in het kabinet te houden. Hij zit er als gijzelaar voor de radicalen. Men moet echter afwachten of Herriot blij ven wil. Herriot heeft eens gezegd te willen heengaan, maar hij behoeft niet aan dit woord gehouden te worden. Wel kan Poincaré zich gedrongen ge voelen om Périer weg te werken. Als mi nister van Koloniën is hij tekort gescho ten en de resten van het nationale blok zullen eischeo stelen. Tot nu toe hadden zij één gedelegeerde in de combinatie: Marin, minister van Pensioenen, daar zal hij een beetje verlegen met zijn figuur. Hij werd er geduld, meer niet. Zijn groep is nu de belangrijkste van de Kame geworden. Nu de Kamer een ruk naar rechts heeft gemaakt, kan deze groep een ruimer vertegenwoordiger in de re geering eischen. Parijs en omtrek hebben nooit zooveel reactionaire afgevaardigden gehad'. De linkerzijde wijt dit vooral aan de absurde politiek 'van de communisten. De meeste socialisten behooren tot den gematigden vleugel van hun partij. De gematigde republikeinen winnen meer dan 45 zetels en de linker-republikeinen en nationale radicalen ongeveer 30. De radi calen verliezen er 25, de socialisten 3. de conservatieven 6 en de communisten 13, ongerekend' het feit, diat de nieuwe Kamer 28 zetels 1 meer dan de oude telt. Drie van de vier in den Elzas gekozen automomisten zitten gevangen wegens aan randing van de veiligheid van den staat. Men hoopt dat een middel gevonden zal worden, om hun te beletten zitting te nemen. Voor het overige voerden zij hun campagne op nationale basis. De nieuwe Kamer telt meer dan de helft nieuwe leden en wel 307 van de 612, Tegen Moskou. De Russen hebben weer stof gekregen voor hun verwijt, dat Engeland bezig is, heel Europa tegen den sovjet-staat te mo> biiiseeren. Toen een paar weken geleden de Britsche minister voor Indië, lord Bir kenhead, een bezoek aan Berlijn bracht, werd' uit Moskou dadelijk verzekerd, dat Birkenhead opdracht bad om de Duitsche regeering over te halen om tot het anti sovjet-front toe te treden. Dit werd in Engeland ontkend; Birkenhead was de gast van een golfclub te Berlijn en was met geen ander doel gekomen dan om zijn meest geliefkoosde sport, het golf spelen, te beoefenen. Dat klonk niet geheel on verdacht en de „Daily Telegraph" hoort nu van zijn Berlijmschen correspondent, dat een niet-officieele persoonlijkheid, die op verschillende samenkomsten, die ]ord Birkenhead le Berlijn heeft gehad, aan wezig was, hem heeft bevestigd', dat de Engelsche minister inderdaad het denk beeld van een anti-Russisch verbond beeft maar er bij heeft gevoegd, ld'at Ijet in verantwoordelijke, Duitsche krin gen geen aanmoediging heeft gevonden. Integendeel weid hem overal medegedeeld, dat Duitschland voor het oogenblik geen vedlan beeft om zijn politiek prijs te ge ven, vastgelegd in de verdragen van Ra- polio en Berlijn, met de sovet-regeeriing gesloten. Te Berlijn meent men dat deze politiek zich tn het vei Leden beeft gerecht vaardigd en groote mogelijkheden voor de toekomst behelst, zoodra Duitschalnd cn Rusland de gevolgen van den oorlog zullen zijn te boven gekomen. In toon aangevende kringen te Berlijn, gelooft men intusschen niet, dat lord Birkenhead naar Berlijn kwam met een officieel© opdracht, men meent wel dat het zijn doel was, de ontwikkeling van de betrekkingen van Duitschland tot Rusland te peilen, doch vermoedt, dat hij dit geheel op eigen ini tiatief deed. Een feit is het in ieder ge val, dat er in het Britsche kabinet ten opzichte van de politiek tegenover Rus land verschillende mceningen beslaan. Baldwin en Chamberlain hebben tot dus ver weinig animo getoond om zoover te gaan als sommige „Die hards", tot wie Birkenhead behoort, wilLcn en daarom is het wel waarschijnlijk dat Birkenhead niet namens het Britsche kabinet is opgetreden, Zij trok een gezicht tegen hem. „Ik denk er niet over. Ik ga de rekening van de naaikrans opmaken". „Vanavond niet". „Ja vanavond wel. Het ding moet ge maakt worden en 's avonds kan ik beter denken". „Je doet het vanavond1 niet", zeide Bertiie beslist. „Als het moet, zal ik het voor je doen". „Jij, beste jongen! Je zoudt uit mijn boekhouding niet wijs kunnen worden! Stel je voor, je zoudt den heelen boel in de war sturen! Neen, dat moet ik zelf doen, en waarom zou ik, daar ik to-ch den tijd, tot jij thuis komt, op de een of andere manier door moet komen, het dan van avond niet döen?" „Omdat ik het verbied", zei Bertie on verwacht. Met zijn kopje in zijn hand stond hij op het haardkleedje. Hij, keek bij die woor dien recht op haar neer. Dot trok haar wenkbrauwen1 zoo hoog als zij kon op, hield ze zoo eenige seconden, liet ze dan weer zakken en ging in haar thee roeren. „Je verstaat me toch zeker wel?" Hij zette zijn kopje op desa schoorsteen mantel en ging plotseling op zijn knieën naast haar zitten. „Ik heb niet genoeg op je geilet," zeide hij. „Maar van nu af aan zal ik het wel doen. Weet je wel, dat ik daarnet van je schrok, toen je binnenkwam. die zij aan „Het Volk" heeft Hoe jammer het gevolg ook moge zijn, de '1: ree tie van den dienst der P. T. T. aan wiie de minister van Waterstaat zijn bevoegdheid ten deze heeft overgedragen kon op het protest van de V. A. R. A. niet anders beslissen dan dat de beschik king van den Hilversumschen zender op den vooravond van 1 Mei dus den avond van 30 April aan de sociaal democratische omroepvereeiniging toekomt. De gesloten overeenkomst laat geen andere beslissing toe en kon niet eenzijdig wor den verbroken. Hilversum op Prinsessedag. Het „Hbld." schrijft: Wij ontvingen van verscheidene lezers brieven, waarin zij uiting geven aan hun ontstemming over de toewijzing van den Hilversumschen zender op den avond van 30 April aan de V. A. R. A. (S.D.A.P.) Menigeen acht „een ernstig protest" tegen deze toewijzing geboden en niet we.nigen stellen de regeering in dit geval den minister van Waterstaat voor de geno men beslissing aansprakelijk. In sommige kringen zelfs schijnt men er op uit te zijn een actie tegen dien minister op te zetten. Niet de minister van Waterstaat is aan sprakelijk voor deze toewijzing, maar de A. V. R. O. zelve,, of liever een harer voorgangers, de „A. N. R. O." Deze in stelling toch heeft onder drang van de regeering met de V. A. R. A. een overeenkomst aangegaan, krachtens welke aan de sociaal-democratische omroepver- eenigiing o.a. werden afgestaan „een aantal hoogtijdagen,, als daar o.a. zijn 1 Meidag en den vooravond". Naar goed Neder- landsch begrip is de vooravond van 1 Mei de avond van 30 April en het is dus de A. N. R. O. zelve geweest, die de uitzem- ding op den avond van Prinsessedag heeft prijsgegeven. Natuurlijk heeft zij, toen de overeenkomst werd aangegaan, aan deze coïncidentie niet gedacht. Ook de regeering heeft daarop blijkbaar niet gelet, toen zij de overeenkomst goedkeurde. Van haar had men zeker mogen verwachten, dat de be'jeekenis van den dertigsten April haar niet zou zijn ontgaan. Desniettemin heeft de A. V. R. O. ge hoopt beslag te kunnen leggen op den avond van 30 April. Dat blijkt wel uit de vroegtijdige publicatie van haar „natio naal programma" voor den verjaardag prinses. Daartegen is de V. A. R. A. in verzet gekomen blijkens een mededeeling, Zij lachte even, haar blik strak geves tigd op haar kopje. „Ik wist niet, dat ik er zoo als een vogelverschrikker uitzag." „Voor mij zie je er altijd uit als een schat. Maar het is een feit, je ziet er niet goed uit. Ik weet zeker, dat je te veel doet." „Ik doe niets meer dan gewoonlijk," zei Dot, nog steeds in haar kopje starend. „In ieder geval is het te veel voor jou, en ik zal er een eind aan, maken." „Zeg, weet jij, hoe je de toekomst uit theebkren moet voerspellen?" „Neen," zeide Berlie en met een zachte hand nam hij dat raadsel, dat ai haar aan dacht in beslag nam, weg. „Ik wou, dat je nou- eens even goed naar me luisterde." Dot vlijde zich vleiend tegen hem aan. „Maar ik niet, Bertie, als je niets interes- santers te vertellen hebt. Heusch, ik voel me heel goed. Zeg me liever eens, waar over Luke tobt. „Hij zegt het wel niet, imaar ik geloof, dat hij zich ongerust maakt over Nap. De hemel mag weten, waar hij is. We dachten, dat hij naar Arizona zou gaan, maar hij is daar niet komen opdagen. Waarachtig, het beste wat hij- zou kunnen doen, is nooit meer ergens op te dagen! „Zeg dat niet Bertie!" Er lag iets scherps in haar toon en tevens iets, alsof die woorden haar pijn deden. „Ik wil niet, dat je zoo praat. Het is niet aardig van je, LUCHTVAART. Weer een Oceaan vlucht. Te Detroit zijn de voorbereidingen voor de start van een drie-motorig geheel uit metaal vervaardigd Ford-vliegtuig van St. Johns (New-Foundland) naar Londen, voltooid1. Men wacht nog slechts op de toestemming van Henry Ford'. De vlucht zal de eerste zijn, waarbij' tijdens den overtocht over den Oceaan gebruik zal worden gemaakt van meteorologische be richten. De datum van het vertrek, dat nog dezen zomer zal plaats hebben, as nog niet vastgesteld. De bemanning van de „Bremen". Na de on-officieele voor-ontvangst heef t Zondag de stad New-York de vliegers van de „Bremen" een officieele begroe ting bereid, die 5 uur duurde en de in leiding beteekende voor een' feestprogram ma van meerdere dagen. Naar officieele deelnemers verklaarden heeft de ontvangst door het geweldige enthousiasme en de groote deelneming her innerd aan een intocht in het oude Rome. Onder het geloei der syrenes van de met vlaggen versierde vaartuigen, terwijl in de straten papiersnippers, slingers en bladen uit telefoonboeken geworpen werden, hiel den de vliegers hun intocht, temidden van Duitsche, Iersche en Amerikaansche vlag gen en honderdduizenden toeschouwers. Het gejubel begon, toen het comité van ontvangst de vliegers van hun hotel af haalde en naar de stoomboot Maoom bracht, die de Hudson verliet, toen de Lloydl-stoomer Dresden bij de pier aam- Eerst kwam er een vlootrevue onder leiding van de bondsmarinekotter Semi nole. De aan de pier liggende oceaan- schepen Leviathan en Berengaria droegen tot het algemeene geloei bij. De beman ningen van de schepen, die in mijlenlange rijen in de haven lagen, stemden met het gejubel in. Bij het vrijheidsbeeld zwenk- teai de schepen, toen de Macom bij de batterij aan de Zuidpunt van New-York aanlegde. Onophoudelijk werden de vliegers door de meevarende fotografen gefotografeerd. Bij de batterij begon de landparade van eeem 10.000 man van het bondsleger, die vloot, de staatsmilitie en andere orga nisaties. Jubelende menschenmassa's om ringden den stoet. Het papier viel hier en daar als een sneeuwstorm. De vliegers verklaarden, dait de ont vangst overweldigend was geweest. dat je blij bent, dat hij weg is, maar het is gewoonweg verschrikkelijk te wenschen, dat hij nooit meer terug komt." „Lieve hemel," zeide Bertie. Hij was verbaasd en zij vond dat ver velend, omdat zij voelde, dat het haar in een valsche positie bracht, waaruit zij zich zoo makkelijk zou kunnen redden. Het voor Nap op te nemen, was wel het aller laatste, wat zij wenschte, maar toch be reidde zij zich er op voor het te doen, wanneer dat haar plicht zou blijken le zijn. Want Nap was een vriend van haai4 en Dot liet haar vrienden niet in den „Jia, ik meen het", zeide zij, hem recht in zijn oogen kijkend). „Ik geloof niet, dat dat goed van je is en in geen geval is het hartelijk. Hij verdient niet als een paria behandeld te> worden. Achteraf ge zien, is hij nog zoo slecht niet. Er zit een heele boei goeds in hem, wat de men schen ook mogen zeggein-. Jaj tenminste moest 'hem beter kennen. In ieder geval is hij mijn vriend, en ik verkies zulke din gen niet te hooren". Bertie's gelaatsuitdrukking veranderde geheel onder haar woorden, werd ernstig, bijna onverzoenlijk. .1 LLLLi (Wordt vervolgd). 1 UliüiMiN

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1