RUITENBOER Doorzitten N°. 32 Maandag 30 April 1928 lift6 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Buitenland Koloniën. ProVincienieuWs Tm PUROL Rechtszaken. te mm ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf 1 ADVERTENTIEN —5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormid OVERZICHT. Gevaarlijk spel. De grootste moeilijkheden waarvoor Rusland1 staat, zijin die imdustiriieeie ein agra rische problemen, die onder ling ook weer samenhangen, daar de regeering, zoolang de industrie niet behoorlijk werkt, aan de gerechtvaardigde weimschen der boe nen tot verschaffing van werktuigen en kleeding niet voldoende tegemoet kan ko men, waardoor ze die boeren tegen zich inneemt. Gegevens over den slechten gang van zaken bij de industrie verschaft liet con gres van den Russósehen mijnwerkers- bond, dat te Moskou geopend is. Natuur lijk praat men daar veel over de onthul lingen over de con Ir a-revoiuticnnaire sa menzwering in het Don-gebied. We heb ben er onlangs over geschreven, hoe ver bazingwekkend1 het is dat die samenzwe ring, in een omvang als ze volgens de beweringen der sovjets gehad heeft, on der de oogetn der arbeiders kon ontstaan. Rvkof heeft nu weer op dat congres die verbazing uitgesproken. Hij verklaarde hel eiein slecht bee kern te vinden, dat juist in het Don gebied, waar de arbeiders een groo- ter percentage der bevolking vormen dan ergens anders in Rusland en waar die arbeiders zoo actief hebben deelgenomen aan de revolutie en den strijd tegen witte generaals, de organisaties zoo slecht werken en de arbeiders zoo weinig te zeggen hebben. Tot nu toe was het heel normaal, dat arbeiders die critiek uit oefenen op de bedrijfsleiders m vergade ringen, ontslagen of overgeplaatst wer den, terwijl aan de vergaderingen, waar het bedrijf sbeheer besproken werd, nooit mieer dan zeven percent der betrokken ar beiders deelnam, vaak minder. Hij vond de verontschuldiging der vakvereenig'lngen, dat men geen geschikte personen kon vin den voor het vereenigingswerk, vooral iin de onderste organisaties op de mijnen zelf, onaannemelijk. Als men zeèfs in liet zuivetrle arbeidersrayon, waar de meest revolutlon- naire personen geconcentreerd zijn, zulke krachten neet kan vinden,, aldus Rvkof, dan zijn zij nergens te vinden. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat de mijnwerkersbond dezen crisis zou weten be overwinnen, zoo als de andere overwonnen waren. Het is natuurlijk mogelijk, dat Rvkof het er wat dik op gelegd heeft om zich te weer te stellen tegen het verwijt, dat de „onthullingen" der sovjet-regeering de grenzen van het waarschijnlijke overschre den. Is dit niet het geval, dan moet men tot de erkentenis komen, dat ook op het gebied van contra-revolutiairinaire presta ties in Rusland' „onwaarschijnlijk" en „onmogelijk" een heel eind van elkaar liggen en er werkelijk dingen kunnen ge beuren, die al een heel geringen dunk ge ven van het prestige der sovjets in een arbeider sd'is trict. Dit wat de contra-revolutionnaire sa menzwering betreft. Ook wanneer men die 93 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Ver in het Westen braken de wolken, en een bleeke zon scheen op den heuvel in de verte en veranderde de bosschen in een levend goud. Haar oiogen straalden, toen zij 'haar glans opvingen. Het was, alsof de deur, waarvoor zij zoo lang machteloos geknield gelegen had, ten slofitje open ging, alsof haar na een lange en bittere mislukking nog eens de gelegen- Iiêid geboden werd haar hoekje van de woestijn te veranderen in een tuin van bloemen en zin; HOOFDSTUK IV. De brief. Ongeveer een maand na Lucas Errol's operatie kwamen Bertie en zijn jonge vrouw van hun huwelijksreis- thuis en be gonnen aan de sympathieke taak om hun huis in te richten. Dot was heeJemaa! in haar element. De kleinste bijzonderheden waren voor haar van het hoogste levensbelang. buiten Ib'eschouwmg laat, schijnt het miet di? Russische mijnindustrie nog slecht ge steld te zijn. Die secre'aris van den bond, Schwartz, had zijn verslag gebaseerd op het thema, wij werken slecht, en hij bractiii d;t telkens naar voren, zoowel bij de be spreking der productie als bij het werk der vakveireenigingen. Hij wees op 't onrustba rende feit, dat de kostprijs van de kool niet noemenswaard1 daalt, terwijl er toch voor honderden mülioenen roebels aan nieuwe machines de laatste jaren in de mijnen zijn ingevend. Hete:rige wat voor uitgaat, en dat angstwekkend snel, is het aantal bedi ijfscngevallten. Verleden jaar kwamen op 1000 arbeiders 'in en om de mijnen 220 ongevallen voor. Deze uiteenzet'iing doet nog eens te scherper uitkomen,, welk e:n gevaarlijk spel d2 sovjets spelen, nu ze hun agrari sche politiek aan het hervormen zijn, zon der dat de. reeds dcor Lenin d ar'oa onmis baar ver Haarde, irdus'rieele tasis gelegd is. De Krakatau Vrijdag heeft de Krakatau wederom gewerkt. Er werden elf eruptaes vastge steld, waarbij^gloeuende bollen, werden uitgeslingerd, tien van deze erupties be reikte een hoogte van 300 meter. Voorts werden tien opwellingen geteld en 121 knallen. Tallooze bevingen werden ge registreerd. Een onderscheiding. Aan den commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Queries van Uffoiid, is bij de opening van de F Wa llen te Gent, waar hij namens de Konin gin den Belgischen koning kwam begroe ten, door koning Albert het groot-kruis van de orde Leopold II aangeboden. „De Schelde" (e Vlissiragen. In de Zaterdag j.l. ten kantore der Maatschappij gehouden jaairlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders weid1 door de directie het reeds gepubli- ceetde verslag uitgebracht, waarna de ba lans en de verlies- en winst-rekening wer den goedgekeurd en het dividend bepaa'd op 5 °/o, betaalbaar van 2 Mei a.s. af. Tot commissaris werd herkozen de he. mr. F. J. Sprenger te Middelburg en ge kozen de hieer Ir. R. A. van Sandick, oud regeerings-gevolmachtigde bij de Maat schappij, te 's Gravenbage, zulks in de plaats van wijlen den heer L. J. Smit. Fot leden der commissie tot nazien der balans en winst- en ver lies-rekening wier den herkozen de heeren P. Duitloot Tak en I. van Raakte en tot plaatsvervangende leden de heeren mr. J. J. Heyse en J. C. L. Smit. Bedreiging van een veldwachter. Toen Zaterdag een landbouwer te Me- liskerke oneenigheid met zijn vrouw had en deze mishandelde, werd de hulp van den veldwachter ingeroepen. De man keer de zich daarop tfegein den veldwachter en „We moeten het gezellig maken", zeide zij tot Bertie en Bertie was het volkomen met haar eens. Hij had zijn studie in de rechten op gegeven, daar hij heel goed begreep, dat Lucas hem heel slecht missen kon, en zijn taak als secretaris weer opgevat. Hij was inderdaad Lucas' rechterhand, en de last, die op hem drukte, was zeker niet licht. Maar hij droeg dien opgewekt, want Lucas ging goed vooruit. Niettegenstaande zijn groote machteloosheid, niet legen staan de zijn gebonden zijn aan één kamer, niettegenstaande de verveling, die iederen dag zijn deel weer was, won Lucas lang zamerhand terrein. Reeds had hij minder pijn en sliep hij rustiger. Zijn laatste woorden tegen Capper wa ren geweest: „Kom in 'het voorjaar weer terug en maak me dan heelemiaal beter. Ik zal gereed zijn". Capper had hem vroolijk toegelachen en geantwoord: „Als jij het bent, ik ook. Tot ziens dan!" Doch de maanden, die daartusschen lagen, waren liet groote struikelblok en Capper wist dat. Hij wist, dat zijn pa tiënt met veel moeilijkheden en bezwaren, die zelfs de dappersten zouden afschrik ken, te kampen zou 'hebben. Hij wist, dat reactie komen moest, wanneer de 'le venslust geringer werd, de vooruitgang minder merkbaar, de bange gevangenschap op zijn kamer ondragelijk wonden zou. Hfó dreigde deze met een hamer op het hoofd te slaan. De politieman ging assistentie halen en toen vervolgde de woeste1 ing hem en dreigde met een mies. Later is de. man aangehouden. Hansweert. Met ingaing van 1 Mei a.s. wordt di? kommies 2e klasse A. A. Goed hart overgeplaatst van Hulst naar Hans- weert. 's Heer Abtslerke. Zaterdag verga- gaderde de raad, waarbij alle leden te genwoordig warm. Het vermen igvuldi- gingscijfer der inkomstenbelasting werd be paald op 1.5. (Het vorige jaar 1.8). Eein voorstel van B. en W. om 30 opcenten te heffen op die vermogensbelasting, ii gaande 1 Mei 1929, werd aangenomen. De heer v. Weele wenschte hooger te gaan doch zijn voorstel vond geen cndersteuniïig. De opeen ten der geb ouwde eigen dommen weiden van 40 op 60 verhoogd. De ge meente-ambtenaren zuikn in paats van 4, mot ingang van 1 Januari a.s. 6 pro cent moeten betalen in hun pensioenbij drage. De gemeente-veldwachter zal ok verband 'hiermede salaris-verhooging krij gen. Heinkenszand. Vrijdagmiddag kwam de gemeenteraad alhier in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester Mes, die de vergadering opent. Tegenwoordig alle leden. De notulen wor den voorgelezen en onveranderd goedge keurd'. In verband miet een vraag van den heer Kreune in een vorige vergade ring, deelt de voorzitter mee, dat de op brengst van vermakelijkheden gedurende de kermis over de jaren 1924, 1923, 1926 en 1927 resp. bedroeg f81,40, f 99,80, f 52,70 en f 70,Ingekomen was een dankbetuiging van de zangvereniging „Ons Genoegen", voor de toegezegde en verhoogde subsidie. Van Ged. Staten zijn ontvangen de goedkeuring van de verorde ning op het bouwverbod en mededeel ing dat de koninklijke goedkeuring is verkre gen op gewijzigde verordeningen. Door Ged. Staten wordt verzocht de verorde ning rooilijn zoodanig te wijzigen, dat de breedte voor straten 10 implaats van 9 M. wordt. Met algemeene stemmen werd op voorstel van B. en W. zoodanig besloten Als afgevaardigden naar de vergadering van aandeelhouders der N.V. Waterlei ding Maatschappij „Zuid-Beveland" wordt hiet 6 stemmen benoemd bcrgemeesler Mes en met 4 stemmen den heer J. Kreune. Tot plaatsvervangend afgevaardigde wordt met 4 stemmen gekozen de heer A. Si mon se Bz. Met algemeene stemmen won dt besloten tot wijziging der verordening, re gelende de afkondiging van strafverorde ningen. De bestaande verordening dateer de van Sept. 1851. De raad gaat daai in geheime zitting over ter bespreking van uitbreiding der algemeene begra plaats. Na opheffing daarvan deelt de voorzitter mede, dat als resultaat der be spreking een voorstel van den heer Kreune irn rondvraag zal worden gebracht om dit punt aan te houden gedurende den tijd van ten hoogste twee maanden. Met stemmen van de b^ide wethouders tegern en die der raadsleden voor, werd het voorstel van den heer Kreune aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Kreune of de leerlingen, die thans te kende de koorts, dóe op de loer zou lig gen in het sneller stroomende bloed; hij kende den martelenden kramp, die de ongeoefende spieren zon uitrekkenhij kiende de depressie, die de psychische re actie erop zijn zou; hij kende de wanhoop, die als een verlammend1 gewicht op ziel ein lichaam zou drukken; hij kende de verveling, de jammerlijke zwakheid, die door niets verlicht zou kunnen worden. Tot op zekere hoogte had hij Lucas in kennis gesteld met wat hij te verwach ten had; maar de tijd voor die dingen was nog niet gekomen. Hij was nau welijks de eerste phase voorbij en zijn moed werd nog ondersteund door leven dige hoop. Hij had wel erger dingen zon der terug te deinzen getrotseerdhij was nog niet de eentonigheid beginnen te voe len., die Capper als zijn ergsten vijand gevreesd 'had. Hij stelde levendig belang in het doen en laten van het jonge paar op Dower House en Dot's opwekkend gezelschap was hem altijd 'welkom. Anne ging af en aan tusschew Baron- me ad en het majoraatshuis, waarvan zij volgens het testament van haar man de eigenares geworden was; -zij leidde niet Langer een kluizenaarslevenzij was kalm en ernstig, maar niet geheel ongelukkig. Die enkele woorden, welke Capper op den dag van Lucas' operatie gesproken had, hadden een geheele verandering in bij Wie/rijden en Zonnebrand verzacht en geneest door Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. cn Drogisten 's Heeneimhoek de r.-k. bijz. school be- zo'éken, dit zullen blijven doen, en zoo ja of er geen termen gevonden kunnen wor den waarbij dit kan worden tegengegaan in verband met de kosten voor de ge meente. De voorzitter zegt, dat de meeste leerlingen met ingang van het nieuwe leer jaar naar hier zullen komen, doch waar schijnlijk niet allemaal. Bij informatie bij die rechtskundig-adviseur van den bond van Nederi. Gemeenten is gebleken, dat do verzorgers der kinderen niet gedwongen kunnen worden hun kinderen in hun woon plaats te doen school gaan. Kattendijke. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werd aangeboden het ver slag der commissie tot wering van school verzuim en benoeming bestuur, het ge meenteverslag over 1927 en werd medege deeld de goedkeuring wijziging reglement burgerlijk armbestuur. Het verzoek van de gemeente Kollum om adhaesie te betuigen op bun adres, werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Op verzoek van heeren Ged. Staten werd op hun brief vam 6 Januari j.l. de grens bepaald der bebouwde kommen der gemeente en aan den heer Commissaris der Koningin voor enkele wegen machti ging verleend' bij opdooi wegen af te slui ten en te beëindigen. De verordening op de heffing van op centen op die hoofdsom der inkomstenbe lasting werd' in verband met de verlaging vooir het rijk gebracht van 100 op 125 opcenten ien het percentage, dat vastge steld' was op 1 o/o, gebracht voor 1928— 1929 op o/o. De voorzitter deelt mede, dat het to renuurwerk te Kattendijke geheel versli ten is, het uurwerk dateert van 1400, en waar groote reparation komen, wordt door B. en W. voorgesteld een nieuw 8- daags loopcnd uurwerk, aanwijzende uur en minuten aan te schaffen bij den laag- sten inschrijver, de firma, A. M. van Bergen te Heiligerlee. De heer Hundersmarek stelt voor om de wijzerborden te doen veranderen in geheel nieuwe ijzeren cirkelvorm, en van de muur afstaande, wat doior de raad goiedgevondem wordt. De kosten zullen gevonden worden uit het goed slot 1926. De begrooting wordt gewijzigd, en daar ook opgeplaatst het geven van z.g.n. ver volgonderwijs, en dat onderwijs te doen ge ven als er zich 6 leerlingen hebben aan geboden. Wordt nog medegedeeld, dat macadam aangeschaft zal worden in plaats van grind, die een is voor macadam, een ander voor grind. Besloten wordt A. J. Smits voor de paaltjes met betonvoetjes te doen betalen 60 cent per paaltje. haar denken teweeg gebracht. Zij hadden het haar mogelijk gemaakt de gevangenis muren, die haar omringden, omver te ha len. Zij haddein haar kracht gegeven om het verleden., al haar wreede desiiusies, te vergeten, haar wanhoop van zich af te zetten, zich boven haar neerslachtig heid te verheffen. Zij hadden haar moed gegeven om verder te gaan. Over Nap werd in haar tegenwoordig heid niet gesproken. Hij had dood kun nen zijn, zoo volkomen was 'hij uit haar leven verdwenen. Feitelijk werd zijn naam door bijna niemand' genoemd, een feit, dat bij Dot verontwaardiging wekte, doch waarover een zekere schuwheid haar weer hield te spreken. Trouw hield zij hem jn haar gedachten, trouw bad zij voor hem even goed als voor den ouden Squiny. die met een irriteerende hamdmekkigheiid bleef leven en steeds al die hulp, geeste lijke of anderszins, van de predikants dochter genoot, welke hij van haar los krijgen kon. Dat Bertie zijn broer niet gaarne mocht, wist zij heel goed, maar zij hechtte in dat opzicht niet veel aan Bertie's oordeel, hoewel zelfs hij haar nauwelijks verbie den zou voor het zwarte schaap der fa milie te bidden. Zij was niet opgevoed om op iemand anders oordeel te bouwen dan op het hare, en hoe zielsveel zij ook van hem hield, zij kon het niet anders in zien, dan dat haar man, bevooroordeeld Voorgesteld werd om de bouwverorde ning te wijzigen ein de hoogte te bepalen van 2.80 op 2.70 en voor het raamopper- vlak te lezen glasoppervlak. Besloten is de verordening op de heffing van vermake!ijkleidsbeiasting te doen toe passen op de vliegtochten van de K.L.M. te houden op Pinksteren. Rechtbank te Middelburg. Verzet. A. P., 23 jaar, broodbezorger te Goes, werd verdacht: le. dat hij op 25 Maart j.l. te Goes, toen de agent van politie van Bij le veld hem betrapte op rumoer maken, waardoor de nachtrust kon wor den verstoord, en hem beetpakte om hem naar het politiebureau over te brengen, zich daartegen beeft verzet2e. te samen en in vereenigiing met G. C. S. den agent van Bijleveld heeft beleedigd. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. De niet verli chte richting aanwijzers. Wegens het als bestuurder van een motorrijtuig waarmede over een weg wordt gereden, in geval hij voornemens is van richting te veranderen, van dat voornemen niet tijdig doen blijken hetzij door een duidelijk teeken gegeven op of aan het voertuig, hetzij door het goed zichtbaar uitsteken ter zijde van het rij- of voertuig van een der armen of een stok of ander voorwerp in de richting welke zal worden ingeslagen, werd A. Ie G., 34 jaar, kleermaker te Oostburg door den kantonrechter te Oostburg ver oordeeld tot een geldboete van f0,50 of 1 d'. h„ tegen welk vonnis hij hooger beroep aanteekende. Deze zaak werd nu Vrijdag door de Rechtbank tie Middelburg in hooger be roep behandeld. Verdachte werd bijgestaan door mr. van Houwinge, advocaat te Rotterdam. Verbalisant als get. gehoord, verklaarde op dein bewusten datum de auto van ver dachte te hebben zien aankomen en pas op 3 M. afstand te hebben kunnen zien welke richting hij aangaf. Indien de rich tingaanwijzers verlicht waren geweest bad get. het eender kunnen waarnemen welke richting gevolgd' werd. Verdachte ondervraagd, erkent het feit. Hij geeft toe dat de richtingaanwijzers zooals hij ze heeft (onverlicht) 's avonds niets beteekenen. De Officier van Justitie requisitoir ne mende, meent dat de man gedaan heeft wat hij moest. Wat verdachte gedaan beeft, acht de officier niet strafbaar en eischt ontslag van rechtsvervolging. De verdediger van verdachte zegt, dat het voor sommige autorijders onmogelijk is de nchtaanwijzers bij avond te ver lichten, n.l. voor degenen die nog geen electrisch licht hebben. Verdediger zou het gewenscht vinden dat een kleine straf werd opgelegd, tenzij de Officier van Justitie in het belang dei- Wet cassatie zou willen aan'.eekenen. was. Hij was nog jong,, dacht zij bij zichzelf en met de jairen zouden die klei ne gebreken wel verdwijnen. Wel was hij vier jaar ouder dam zij, maar Dot be schouwde jaren in geen enkel opzicht als een maatstaf voor leeftijd. Dat was heelemaal een kwestie van ontwikkeling, placht zij te zeggen, en sommige menschen vrouwen speciaal ontwikkelden zich veel sneller dan anderen. Zij zelf bijvoor beeld. Bij welke phase van haar ar gumentatie Berlie onveranderlijk iets ruws zeide of deed, en de rest van haar rede neering eenigszins verward werd. Hij was zoo'n lieve jongen en zij kon met den besten wil der wereld niet boos op hem zijn, maar hij had de hebbelijkheid nooit te beseffen, wanneer zij in ernst sprak. Een ander jeugdgebrek! Intusschen zorgde zij voor haar huis houden, met al den ijver van jonge huis vrouw, beantwoordde zeer stipt al'le be zoeken en nam zij weer de vele pasto rale plichten op zich, die, zoolang zij zich herinneren kon, altijd' op haar gerust hadden. „Ik wil niet, dat je je zoo af blijft sloven", zeide Bertie op een avond, dat zij laat door een November miesregen thuiskwam en hij op haar zat te wachten. „Ik moet doen, wat ik te doen heb", zeide Dot, terwijl hij haar hielp haar nat ten mantel uit te trekken. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1