RIIITENBOER IV. St. Vrijdag 27 April 1928 iiS6 Jaargang. Koloniën. Stadsnieuws Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel, Binnenland Sport Rechtszaken. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Bureaucratie op haar smalst. De „Locomotief" vestigt de aandacht op een overplaatsing, welke de bureau cratie op haar smalst doet kennen. Het geval betreft den he2r Ka tam si, teeken leeraar aan die A. M. S. te Solo ein te Jogja. Bedoelde leeraar is teruggeplaatst naar dd Mulo te S-olo ein zijne lessen te Vereeniging voor Z'ekenhuis-verpleging. Men schrijft ons Wij zijn thans in staat iets meer mede te deelen over deze in wording zijnde ver- eeniging, wier totstandkoming, naar nu reeds is gebleken, van vele zijden met sympathie zal worrden begroet. Vroeger meldden wij reeds, dat een voorLoopig A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat Goes, Telefoon 168. Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Bandages, enz. Aparte afdeeling Toiletartikelen. Jogja en te Solo zullen wonden gegeven door een Holland sc'h leeraar, die dezer dagen uit Europa aankomt. Het is oins bekend, schrijft het Sema- rangsche blad, dat .deze overplaatsing van den heer Katamsi geschiedt legen een ern stig verzoek van den directeur der Solo- sche A. M. S. om dezen leeraar te mogen behouden, De heer dr. Stutterheim heeft er te bevoegdier plaatse met klem op gewezen, dat in Liet bijzonder aan zijne onderwijsinrichting de aanwezigheid van eon teekemleeiraar als d'e heer Katamsi van onschatbaar muit is. De heer Katamsi was als Javaansch teekenleeraar geheel en al op zijne plaats aan deze Oostersch klassieke afdeeling der A. M. S., en hij zal daar door een Hollandsch teekenleeraar, hoe goed die overigens ook moge zijn, uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk te vervangen zijn. Hier was nu een voorbeeld, dat een Iin- landsche leerkracht uitstekend op zijn plaats was en zijn taak verrichtte op een wijze, waarvoor iedereen, ook al zijne collega's, niets dian lof 'hadden ein die moet plaats maken voor een Hollandschen col lega, die zeker aan deze Javaansch ge oriënteerde onderwijsinrichting minder op zijn plaats is, dan degene, die wordt weg gezonden. Er bestond zoo vernam het blad, aan deze school een nauwe samenwerking tus- den teekenaar en den directeur, die Ja- vaansche cultuurgeschiedenis doceert, waar bij eerstgenoemde met de leerlingen Ja vaansch© ornamentiek, Javaansch beeld bouwwerk e.d. behandelde en liet teekenen ein daardoor de teekenlessen er toe deed bijdragen om de liefde voior de eigen cul tuur aan te kweekten. Dat kan en kon in dit geval een Javaan beter dan een Hol landsch teekenleeraar dat zou kunnen. Als vrucht van intensieve samenwerking tus- schen teekenleeraar en directeur werd de belangstelling voor de Javaansche cultuur historie tot een hoog peil opgeveerd. Een enkel besluit vernietigt weer vele toekom stige mogelijkheden, welke uit de samen werking hadden kunnen voortvloeien Aan de bepalingen is intusschien voldaan. Formeel is alles in orde. comité was gevormd ter voorbereiding van de oprichting der vereeniging. Dat comité heeft thans eenige malen vergaderd en heeft een ontwerp statuten en huishoude lijk reglement opgesteld. Het ligt in de bedoeling voorloopig aan de leden een tegemoetkoming in de kosten van ziekenhuisverpleging gedurende min stens 25 dagen te vedeernen. Het bedrag dezer uitkeeriing per lid en per verpleegdag wordt telkenjane op de ledenvergadering vastgesteld, maan* is in geen geval hooger dan de verpleegprijs 3e klasse. De contributie zal worden voorgesteld op 5 cent per wieek en per lid, tot een maximum van 20 cent per gezin (inwo nend personeel en kinderen boven 18 jaar worden niet tot het gezin gerekend, maar moeten eventueel persoonlijk als lid wor den ingeschreven). Door het bestuur erkende vereeni gingen of stichtingen met een minimum aantal van 100 ingeschrevenen genieten een door de algemeen© vergadering te bepalen kor ting op de contributie, mits zulke vereeni- gingen en stichtingen dan ook zelf voor de inining der contributie zorg dragen en zich daarvoor verantwoordelijk stellen. Statuten en huishoudelijk reglement zul len in een binnenkort te houden oprich tingsvergadering worden besproken en daar moeten worden vastgesteld. Tot die vergadering heeft ieder, die zich vóór of tijdens die bijeenkomst als lid opgeeft, toegang. Daar zal ook het definitieve be stuur, bestaande uit minstens 9 leden, moeten worden gekozen. De drie medische ledien van het voor loopig comité, die in de voorbereiding zulk een voornaam aandeel hebben ge had, achtten bet echter gewensebt zidh nu terug te trekken. Zij beschouwden hun arbeid als afgedaan. In de laatste ver gadering van het Comité werd bun harte lijk dank gebracht voor hun initiatief en voorbereidenden arbeid. Het comité, dat de zaken voorloopig leidt en de slichtingsvergadering voor bereidt, bestaat uit de heeren: Mr. Mes, burgemeester van Heinkenszaud, voorzit ter; A. de Lange te Goes (Klokstraat), secretaris; A. M. Simons en A. M. Over- hoff te Goes en M. Scheele te Yerseke. Het is de bedoeling de vereeniging met 1 Juli in werking te brengen. Zij die zich vóór dien datum als lid opgeven, krijgen onmiddellijk, vanaf 1 Juli, recht op uit- ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Laffe grap. Een lunchroom in de Steenstraat te Leiden is het slachtoffer gewoiden van een laffen grappenmaker. Een in keurig uniform gekleed persoon, vervoegde zich bij de directie met de mededeeling, dat, nu de Paasch-vacantie was afgeloopen, prinses Juliiana weer de colleges aan de universiteit zou bezoeken en met eenige barer studie-vriendinnen in de inrichting de lunch zou willen gebruiken. Nadat het menu was vastgesteld en er tien couverts waren besteld, is de persoon vertrokken. De directie had voor de komst van de prinses en haar vriendinnen alles in ge reedheid gebrachteen speouaal zaaltje was ervoor ingericht en de tafel was keu rig met bloemen ^versierd. Wie er ech ter ook in de inrichting kwamen lun chen, niet de prinses ein haar vriend.nnen. Ongeluk bij het zeilen. Woensdagmiddag as op de Eem te Baarn een ernstig ongeluk gebeurd. Drie leerlingen van het lyceum hadden een zeilbootje gehuurd om op de rivier te zei len. Ter hoogte van de uitspanning van Kuyer sloeg, vermoedelijk door een ruk wind, het bootje om. Twee der knapen wisten zich zwemmende te redden, doch de derde, de ongeveer 15-jarige zoon van jhr. de Beaufort uit Amersfoort, zonk in de diepte. Spoedig werd hij door een vis- scher uit Bunschoten uit het water opge- liaald, doch de pogingen van de politie om hem met zuur stof-apparaten en toepassing van de kunstmatige ademhaling bij te brengen, mochten niet meer baten. Een stomme kunstenaar. De politie te Bilthoven heeft een stom men kunstenaar die er zijn beroep van maakte de menschen door het opwekken van medelijden tot afgifte van geld te bewegen, geanestoend. Deze „artist" woon de te Rotterdam, doch hield den laat sten tijd verblijf in een Utrechtsch volksloge ment. Op een kaart achter mica, die hij het publiek voorhield, stond te lezen „Geen spraakvermogen, maar wel ge hoor". Een nagemaakt stempel van een gulden ein daarnaast „Commissaris van Politiehand tee kening onleesbaar, ootm- pLe;'eerden deze persoonsbeschrijving. Op het politiebureau viel hij door de mand en bleek naast gehoor ook de be schikking over het spraakvermogen on verzwakt aanwezig te zijn. Zondagsdienst op de treinen. Eenigen tijd geleden had de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan den minister van waterstaat ter goedkeuring voorgelegd de ontwe rp-zomerdk ns tre-gel ing welke zich onderscheidde van die van bet vorige jaar, doordat het aantal op Zon dag loopeinde treinen uitgebreid was. 92 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Een dergelijk visioen kwam nu tot haar, drong zich op aan haar phantasie. Levendig rees voor haar op zijn ruw, wreed, cynisch gezicht, de gespierde han den, die haar grepen en pijnigden. En plotseling maakte een alles overweldigend gevoel van afkeer zich van haar meester. Zij stond op van de piano als iemand1, die ergens een schuilplaats zocht voor iets onzegbaar afgrijselijks. O, neen, die man had baar nooit lief gehad was niet int staat tot liefhebben. En zij had hem bijna terugverlangd „Er is iemand in de gang", fluis terde Mrs. Enrol. „Ga eens kijken, lie veling!" Zij ging, tastend als een, die met blind heid geslagen is. Doch nog voor zij bij de deur was, ging deze al open en kwam iemand binnen. Zij zag Capper als door een nevel, waarin lichamelijke zwakheid en pijnigende angst samen haar dreigden te overweldigen. Dan sloeg hij zijn arm om haar heien en bracht haar waggelend naar een stoel. „Het is in orde", zeide hij op een toon, die geen enkele emotie verried. „De pa Het departement heeft zijn goedkeuring aan dit ontwerp onthoudetn, zoodat het aain/tal Zondags treinen dit jaar niet groe ier zal zijn dan vorigem zoemer. Een vermomde processie? Het Tweede Kamerlid de heer Ling- beek heeft aan de ministers van justitie en van oorlog de volgende vragen gesteld. Is het den ministers bekend dat op 6 Mei a.s. het ,.mirake'euze beeld der Lie ve Vrouwe" in een p!echtig_n optocht zal worden vervoerd' van Utrecht naar de Roomsche kerk te Renkum, volgens ds mededeelimig van bet regeiiiwgscomité :in de plaatselijke bladen, „geëscorteerd door een militaire eerewacht"? Is de minister van justitie niet van mea ning, dat wij hier te doien hebben met een vermomde processie, in strijd met he', bestaande processieverbod' Is de minister van oorlog niet overtuigd van het ongepaste van het zich bedienen van een militair escorte ter opluistering van een plechtigheid, die voor eem groot deel van Renkum s bevolking tot groote ergernis zal zijn? Zijn de ministers bereid om stappen te doen, ten einde tijdig zulk een erger nis te voorkomen? Het kl ompen wet j e Een aantal firma's in het Noorden des lainds, grossiers in binnen- en buiten land sche klompen, protesteeren tegen het voorstel van de heeren Fleskems en Smeenk om ter bescherming van inlaindsche klom penmakerijen, een invoerrecht op buiten- landsche klompen te ieggien vam 12 pet. der waarde, in een actres aan de Tweede Kamer In het adres wordt o.a. gezegd". „In hel grootste belang van de inlaindsche klom pen-industrie zou het zijn zich meer te richten naai" den smaak en de vraag van de gebruikers. Al te veel wondt vastge houden aan verouderde en niet meer door den handel gevraagde modellen, terwijl juist de buitenlaind'scke industrie zich er in het bijzonder op toelegt den smaak van het publiek te volgen. Op te merken is voorts nog dat de dagproductie van den Belgischen klompenmaker in doou snee groo- ter is dan die van den Hollandschen". Paard in een winkel. De zaak in 'lederwaren van de firma Bonnier, gevestigd in de Haarlemmer straat te Amsterdam, heeft Woensdag middag een zeer onwelkom bezoek gehad. Omstreeks vijf uur, sloeg op de Hee- renmarkt het paard van een sleeperswagen der Handelsvennootschap Van Vliet- Difcmeyer Co. op hol ein. het dier liep in groote vaart dwars door de étalage- ruit van genoemde zaak en kwam geheel in den winkel terecht. Koffers, tasschem en lederwaren wenden door het paard, dat uit verschillende wonden, vooral aan den kop, hevig bloedde, vernield. Het winkelpersoneel was nauwelijks van den schrik bekomen, toen het dier zich in de étalage omdi aaide en met een sprong de straat weer opholde, nu in de richting van de Heerengracht. Wonder boven wom- tiënt is weer tot bewustzijn gekomen en maakt het goed. Denken de dames eraan om te lunchen? Zoo ja, dan zal het mij aangenaam zijn mee te mogen aanzitten. Neen, Mrs. Erred, u moogt hem op zijn vroegst vanavond zien. Lady Carfax ik heb een boodschap voor u de eerste woorden, die hij sprak, toen hij bijkwam. Hij was het zich nauwelijks bewust, dat hij ze uitte, maar ik geloof, dat het u wel zal interesseeren ze te hooren. „Zeg aan Anne", zeide hij, „dat ik weer beter wordt". De groote kalmte, waarmede hij sprak, gaf haar tijd om zichzelf weer meester te worden, maar de woorden ontroerden haar op een zonderlinge manier. Zij stond op, ging naar Mrs. Errol, die, terwijl hij sprak, haar gelaat met beide handen be dekt had, en knielde bij haan* neer. Geen van beiden sprak een woord. Met zijn handen in zijn zak liep Cap per naar het raam en keek iin den door dein storm gezwiepten tuin. Zacht floot hij als iemand, die heel tevreden en vol daan is. Hij bleef het raam uitkijken tot na vijf minuten Anne naast hem slaan kwam. Zij was doodsbleek, maar zichzelf vol komen meester. „Mrs. Errol is naar haar kamer ge gaan; zij wilde alleen zijn". „Om •eens goed uit te huilen, zeker? Het verstandigste, wat zij doen kan. En hoe is het met u?" Met licht bevende lippen glimlachte zij. „Ik voel mij best, dokter. En ik heb der zijn er in de op dit uur zeer drukke Haarlemmerstraat geen persoonlijke onge lukken gebeurd. Op de Heenengracht rende het dier te gen auto aan. Door den schcak maakte het paard een zijsprong en toen stort to het dier in den kelder van perceel Hee rengracht 24. Daar bleef bet paard mei gebroken poolen liggen. D-e reddlngswagen vain de brandweer werd te hulp geroepen om het beest weer op den beganen groimd' te hijschen, maar terwijl de brauid'wachts met de voorbe reidingen daartoe bezig waren., oordeelde de eigeimaa»" van het paarduhet wenschelijk, dat de viervoeter zou wwden afgemaakt. Een agent van politie gaf het beest hel genadeschot, waarna het cadaver naar hel gemeen lelijk slachthuis werd v. rvoerd. VOETBAL. Zondagmiddag wordt alhier op het ter rein van Goes aan den Po'lderscheu weg een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld tusschen Goes en „Boeimeer" uit Breda. „Boieimeer" speelt in dezelfde klasse van den N. V. B., met dat verschil, dat Goes in afdeeling A en „Boeimeer" in af deeling B speelt. LUCHTVAART. Nog een Duitsche Oce aanvlucht? Een Berlijnsch blad med'l, dat ondier- handelingen over een tweede Duitsche Oceaan vlucht afgeloopen zijn en we! tus schen de Junkers-Werke en den vlieger Risticz, die vergezeld zou worden door de Ween sche D illenz. De vlucht zou ondernomen worden met de W. 33. Het Wolff-bureau verneemt van de di rectie der Junkers-Werke, dat de onder handelingen nog niet geheel afgeloopen zijn De directie van de Junkers-Werke is van meaning, dat er nog eeumige dagen veir- loopen alvorens de onderhandelingen tot een resultaat leiden. De Culemborgsche moordzaak. Naar uit een ingezonden: stuk van Claas Sweeris in de „Gelder-malser" blijkt, heeft Sweeris (die, zooals men zich herinnert, vrijigesproken is van hat hem ten 'laste gelegde inzake den Culemborgschen moord), bij de justitie te Tiel een klacht ingediend tegen den burgemeester van Tricht, wegens het vasthouden van goe deren, die in April 1926 ten huize van Sweeris in beslag zijn genomen. Sweeris markt in dit stuk op, dat in het arrest van het Arnhem sche hof, waarbij hij is vrij gesproken, is bepaald, dat alle bi] hem in beslag genomen goederen aan hem te ruggegeven zullen wórden- gezegd, dat er voor de lunch gezorgd moet worden". Hij nam haar eens van bet hoofd tot de voeten op en zeide dan: ,,U bent een zeer merkwaardige vrouw, Lady Gaar fax". „Ik hoop, dat u zich nooit in mij teleur gesteld zult voelen", antwoordde ze ernstig. „Dat hoop ik ook", zeide hij, „want van u hangt een hede boel af". „Wat bedoelt u?" En haar" heldere oogen keken hem vragend aan. „Ik bedoelde", zeide hij, „dat zelfs ik alleen geen wonderen kan verrichten. Ik kan het elementaire werk doen. Ik kan snij den:, zagen en naaien, maai* genezen kan ik niet. Ik kan geen leven geven. Dat is het werk der vrouw. En hierin reken ik op u. En ik geloof niet, dat u mij teleurstellen zult." „Ik beloof u, dat ik mijn uiterste best zal doem," zeide zij zeer ernstig. Hij knikte. „Dat geloof ik heel graag. Maar zelfs in dat geval kunt u niet veel doen. Het is een ernstig geval, ernstiger zelfs dan ik verwachtte. Ik zeg dat niet om u ongerust te maken, maar ik vind het toch beter, dat u het weet. Het zal een verwoede, heftige strijd zijn en hij zal een heelen steun noodig hebben. Het kan meer met zich brengen dan u vermoedt een groot offer misschien. Maar jullie vrouwen schrikt nooit voor offers terug. En, geloof mij, hij is een offer waard." „Hij is het allerbeste waard," zeide zij warm. „Ja, nxaar u begrijpt me niet geheel," zeide Capper. Hij hield een oogenblik op, legde dan plotseling kalm zijn hand op baar schou der. „Ik kan een verstandig man zijn," zeide bij, ,,en misschien ook een dwaze gek. U en de goden moeten tusschen u beslissen. Maar ik ben oud genoeg, oni uw vader te zijn. Dus wilt u van Imij misschien wel wat hooren. Lady Carfax, hebt u er nooit aan gedacht, dat er een tijd kan ko men en misschien heel spoedig dat hij zijn hand zal gaan uitstrekken naar iets, dat u en u aMeem, hem geven kunt." Anne's plotseling gebaar van protest was haar antwoord. Roerloos stond zij, met haar blikken op hiem gevestigd, te wachten tot hij verder zou gaan. Maar bij voelde haar onder zijn hand beven. Hij wist, dat zij innerlijk niet zoo kalm was, als zij het wilde doen voorkomen. En op zijn kalmen, emotieloozen toon ging hij voort, alsof hij niets gemerkt had. „Hij zal het niet vragen zoolang hij niet voelt dat hij u daarvoor iets goeds terug kan geven. Nooit zal hij een offer van u vra gen. Liever zou hij zijn hart breken. De vraag is nu, of u berend bent hem bet offer ongevraagd te brengen. Want dat is het, waar bet op aankomt, nu de go den den weg gebaand hebben „En als ik het niet doe? Zij sprak meer om tijd te winnen dan omdat zij een antwoord verlangde. Doch hij antwoordde haai" toch heel kalm, zonder een zweem van aandoening, alsof hij de een of andere technische kwestie, die hem persoonlijk niet aanging, besprak. Alleen nam hij zijn baud van baar schouder en slak die weer in zijn zak. „In dat geval zal bij sterven, omdat hij niets meer 'heeft om te leven. Hij zal waarschijnlijk niet veel lijden, maar uit gaan als een nachtkaars. Hij heeft niet veel levenskracht. Maar zelfs indien u doet, wat ik u vraag, kan hij sterven. Er is geen verantwoordelijkheid aan verbon den alleen een mogelijkheid". Hij keerde zich om ein liep de kamer uit met het air van iemand, die gezegd heeft, wat hij te zeggen had. Zij zeide geen woord om hem tegen te houden, maakte geen beweging om hem te volgen. Zij stond te staren naai- de gr ij se stormwolken, diie boven baar hoofd joegen. Zij twijfelde geen oogenblik aan die waarheid van wat Capper haar zoo juist gezegd had. Ook vroeg zij zichzelf niet af, wat zij doen zou. Want in liet diepst van haar hart wist zij, dat wan- nee»" Lucas Ei-rol zijn hand zou uitstrek ken naar iets, dat zij alleen geven kon, hij dat niet vergeefs doen zou. Hij had haar het beste, wat in hem was, gege ven, en zij was bereid hem het beate, wat zij in zich had, terug te geven. En al kon zij hem geen hartstocht geven, wel kon zij hem geven wat oneindig groote»- was een diepe, blijvende liefde, een toewijding, geboren uit een volmaakte sympathie. Zij kon hem geluk geven en door 'het te geven zou zij het misschien ook voor zich zelf vinden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1