Binnenland Gemengd NieuWs. Bekendmaking. Krabbendijke. Maandag vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank alhier, on- dér voorzitterschap van den heer C. P. Vogelaar. De voorzitter deelde mede, dlat de bank in het afgeloopen jaar in het bezit is gekomen van een betere huis vesting door bet aanknopen van een hee renhuis. Het aantal leden bedraagt 354. In omloop zijn 882 spaarbankboekjes, 132 voorschot-boekjes en 161 rekening-courant- boekjes. Het reservefonds A P is f31.032,01. Het winst-saldo f6202,85, na geheele afschrijving van het kantoorge bouw f1136,66 en meubilair f554,38 (balanswaarde fl, -•)• De reserve is ge deeltelijk belegd in effecten ter waarde van f 17.398,98. Ontvangen is in loopende rekening f 332.638,08, voorschotten f 62.492,86 en spaargelden f 412.339,68. Uitbetaald is in loopende eker.iing f373.841,33, voorschot ten f 27.055 en spaargelden f 370.370,59. Het tegoed bij de Centrale Bank bcldhaagl f80.405,18, aan voorschotten slaat f347.360,14 uit. De schuld aan inleggers spaarbank bedraagt f842.726,11. De to tale pmzet bedroeg f 1.054.630,54. De rekening en balans wend' met algemeene stemmen vastgesteld. De voorzitter djelde miede, dat weer hypotheken verstrekt wor den tot een maximum van f2000, Een gunstige wijziging werd! gebracht in de provisie-berekeirmg. De functionnarissen werden weer met groote meerderheid herkozen. Aan 7 ledten werd het lidmaatschap opgezegd volgens art. 4 en 7 der Sta tuten. Aangezien door den groei der bank de verantwoordelijkheid en de werkzaam heden van de bestuursleden en leden van den raad van toezicht steeds grooter wor den, deed een der aanwezigen het voor stel om db vacatie-gelden vam genoemden te brengen van f2,op f 5,Dit voor stel werd' zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Middelburg. Door Gdd. Staten van Zeeland is hedenmorgen aanbesteed het leveren en leggen van Kleinpaveisel en het aanleggen van een rijwielpad op een gedeelte van den Provincialen weg Neu zenAxel met bijkomende werken. Ra ming f 15.000 Er 'werd door enkels inschrijvers prijsopgaaf gedaan voor ver schillende soorten steen. 'Inschrijvers wa ren: P. M. Oostdijk te Neuzen f14.700; Iz. Lagasse te Koudekerke f14.600; P. Lombaard1 te Hulst f14.400 en f13.900; W. de Bokx te Hoek f 13.800 en f 13.700; J. A. Meer lens 'te Hoek f13.790 en f13.640; J. P. de Vos te Terneuzen f 13.690 en f13.490; W. db Maegt te Hontienisse f13.680 en f13.117; J. H. v. d. Ven te Vlassingen f 12.612 en f12.412; A. de Bruijn te Terneuzen f13.184, f12.537 en f 12.447; Iz. Adlri- aansens te Terneuzen f 10.620 en f 10.545. Nisse. Bij de op Zaterdag gehouden verkiezing voor eieo notabel der Ned. Herv. Kerk in de vacature Jacs. Eek- hardt we,d door niemand de meerderheid der stemmen bereikt, zoodat herstsmtmrnig moet plaats hebben tusschen de heeren L. Huijszoon en M. A. Zcnnevijlle. De voor de eerste maal in deze gemeente gehouden verkoop van de Emma- bloem heeft opgebracht f 11,50. Ovezand. Op de Maandag gehouden veemarkt waren aangevoerd 18 stuks hoornvee. De handel was traag. Oudelande. Op de kiezerslijst a hier ko men voor: 416 namen van Ibezers voor de Tweede Kamer, 412 voor de Prov. Sta ten 411 voor den Gemeenteraad. Wemeldinge. Het motorschip „Adri- ana", schipper Paauwe, woonachtig al hier, hetwelk de vorige week op de Oos- ter-Schelde nabij Terneuzen gezonken is, en J waarvan de berging was opgedragen aan Van der Tak en Hoogemboezem te Rotterdam, en waarmede bereids was be gonnen, hebben daarvan moeten afzien, dbar het schip geheel onder het zand zit. Het' vaartuig moet als verloren wonden beschouwd1. Yerseke. Op het tweetal der Geref. Gemeente komen voor: Ds. Blois van Dirksland en Ds. Kieviet van Veenendaal. Ds. Kieviet van Veenendaal, is bij db Geref. Gemeente alhier beroepen. Nederland en België. De minister van buitenlandsche zaken legde in de Eerste Kamer de volgende verklaring af: Met betrekking tot onze verhouding tot België zijn door den heer Anema woorden gesproken, welke ik ten volle en zonder eenig voorbehoud zou willen onderschrij ven. Zoowel met betrekking tot het belang dat beide landen hebben bij een spoedige afwikkeling van de aanhangige vraagstuk ken als met betrekking tot het initiatief inzake het hervatten van de onderhande lingen ben ik het met dien geachten spre ker geheel eens. Er behoèft van deze zijde niet nogmaals de nadruk te worden gelegd op het feit, dat België, buiten hetgeen in de vigeerende tractaten is vastgesteld, tegen Nederland geen rechten kan doen gelden. Het ligt voor de hand, dat de verwerping van het tractaat van 1925 wegens de overwegende bezwaren, welke hier te lande tegen som mige elementen van de ontworpen regeling bestonden, aan België niet het rec'it zou geven een houding aan Ie nemen als had het van ^Nederland iets te vorderen. Maar evenmin moet Nederland na die verwerping zelfgenoegzaam afwachten of België welks wenschen ons immers be kend zijn, ons misschien een voorstel zou willen doen, waarin met onze bezwaren rekening wordt gehouden. Slechts vergaande kortzichtigheid kan het groot olitiek en economisch belang uit het oog doen verliezen, hierin gelegen, dat beide landen in onderling overleg de door de verwerping aanhangig gebleven kwesties tot een voor be'de bevredigende oplossing brengen. En het is zoowel het belang van elk der heide landen als een algemeen Euro peesch belang dat de aanvang der bespre kingen over die oplossing niet langer worde vertraagd dan voor het vaststellen van dergelijke grondslagen onvermijdelijk is. Zooals ik reeds in de memorie van ant woord heb uiteengezet, is het voor mij een teleurstelling dat het nader onderzoek, uoodzakelijk om de grondslagen te vindeu, nog niet is ten einde gebracht. Behalve het ambtelijk onderzoek is natuurlijk ook nog over,leg buiten den engeren ambtelijken kring noodig. Maar uit dezen onveiwachten langen duur mag niet worden afgeleid en dit is het eenige punt, waarop ik het met prof. Anema niet eens ben dat er weinig hoop zou bestaan dat een nieuw tractaat vóór de verkiezingen van 1929 zijn weg naar het Staatsblad zou vinden. Integendeel, ik vlei mij nog steeds dit dit, met goeden wil van alle zijden, mogelijk zal blijken en ik zon mij niet verantwoord achten indien ik daartoe niet alle krachten inspande Een goéde vlotte verhouding met onze Zuiderburen, met wie wij zoo menig be lang genteen hebben en in zoo menig op zicht kunnen samenwerken, acht ik van zeer groot belang voor ons land en het is niet zonder bekommernis, dat ik zie, hoe "lichtvaardig somwijlen, zoowel in ons land als aan de overzijde der grens door onverantwoordelijke personen dingen wor den gezegd en geschreven, welke slechts in staat zijn de atmos'eer te bederven en dientengevolge de komende onderhande lingen-Te bemoeilijken. Te licht schijnt men geneigd te vergeten, dat onderhande lingen tusschen twee staten en de voor bereiding daarvan een teer werk zijn, dat een rustige atmosfeer vereiseht. Met betrekking tot die voorbereiding dient men overigens te bedenken, dat zij noodwendig, wat publiciteit aangaat, een geheel ander karakter draagt dan de voor bereiding van een regeling op bet gebied der binnenlandsche wetgeving, waarbij openbare discussie somtijds van veel nut kan zijn. De regeering heeft in deze waarlijk een moeilijke taak en zij heeft geen enkele reden gegeven, waarom haar niet ook buiten deze Kamer het vertrouwen zou worden geschonken, waaraan het haar in de Kamer niet ontbreekt en dat zij bij het vol brengen van die taak ruimschoots behoeft Eejt emigratie-plan. De emigratie-vergadering van intellec- tueelen, gehouden te Utrecht, overwe gende dat bevordering der emigratie van groot algemeen belang moet worden ge acht, heeft een uitvoeringscommissie be noemd welke tot taak heeft een scherp omlijnd groeps-emigratieplan met kosten berekening te maken naar nader vast te stellen plan. Zoodra dit plan bekend is, zullen in de pers hieromtrent nadere mededeelingen verstrekt worden. De //Sibajak» slaat records De „Sibajak*, de nieuwste mailstoomer van den Botterdamschen Lloyd, heeft de eerste rondreis Nederland-Indië volbracht Gistermorgen meerde het schip aan de Lloydskade te Rotterdam na een thuis reis, die, oponthoud inbegrepen, in 27 dagen werd volbracht. Een zèer ernstig ongeval. Maandagavond had te Oldebroek een zeer ernstig ongeval plaats. De 41-jarige gehuwde gemeente-opzichter, de heer H J. Lans, bevond zich met zijn motorrij wiel op den straatweg langs den Eekelen- burg en reed daarmede in de richting van het zgn. Bovenpad. Bij het nemen van de bocht nabij de woning van den beer J. Kuikker, raakte hij het stuur kwijt en reed in volle vaart tegen een boom op. Geheel bewusteloos werd hij ernstig aan bet hoofd gekwetst, opgeno men. De heer Harting, arts te Oldebroek verleende de eerste hulp. Hierna werd de heer Lam? per autobus naar het zieken huis te Zwolle vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Jongeman vermist. tl Sinds Zondag 15 dezer wordt te Strijp bij Eindhoven vermist de 21-jarige on gehuwde A. v. d. Mierden Hij was dien dag met den gehuwden fabrieksarbeider J de D. per fiets naar Arendonk (België) gereden om daar, zooals zij dat meer deden, sigaretten te koopen. De D. keerde terug, doch vao v. d. M. heeft men sindsdien niets meer gehoord Meegedeeld wordt, dal beiden in Arens- donk erschillende café's hebben bezocht en in dronken toestand verkeerden. Volgens verklaring van d. D. is deze zijn kameraad kwijt geraakt. Hoe dat mogelijk was kan hij niet verklaren, omdat hij dronken was. Reiden hadden hun fiets aan de grens ge deponeerd en waren van daar per voet naar Arensdonk gegaan Het rijwiel van den verdwenene s'aat op het oogenblik nog aan de grens Grenskommiezen beweren angstkreten te hebben gehoord, in het middernachtelijk uur, even voordat d. D aan de grens aan kwam om zijn fiets te halen. d. D ver klaart, dat hij deze kreet heeft geslaakt, aangezien hij eenigen tijd als verdwaald in de bosschen heeft rondgedoold. In verband met een en ander werd d. D. gearresteerd, doch hij i» thans wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. De Belgische politie i« van het ver dwijnen van Van der M. in kennis gesteld en heeft aan de grens een onderzoek ingesteld, tot nu toe zonder resultaat Een prae-advies op rijm. De Utrechtsche correspondent van „Het Volk" schrijft aan zijn blad Zekere van Campen te Utiecht had een op rijm gesteld adres aan den raad gezonden om een boom voor zijn woning te vellen. Het prae-advies van B. en W. aan den raad is nu eveneens op rijm en luidt als volgt In een op maat en rijm gesteld adres Verzocht de heer des huizes Bankstraat zes, Aan u den boom te laten vellen, Welks takken hem en zijn geburen kwellen. Des klagers naam is W. van Campen, Hij schildert met gevoel de rompen, Van rheuma, pijn en ander ongemak, Bezorgd door 't zon weerhoudend bladerdak. Doch als hij schrift: »De boom is ziek [en rot, Dus gaat hij stellig toch wel gauw kapot," Dan heeft de dichter 't daarbij werk'lijk [mis. „Plantsoenen" zegt„Hij is gezond als viseh 1 De chef van dienst verklaard' ors rooien [zond' En raadt dan ook «Laat staan hem in [den grond. „Want anders zal men u nog vragen „De and're hoornen mede af te zagen „En gaan ook die, dan wordt de straat [ontsierd. „Ja, zelfs misvormd tot leelijk kale sliert I „Men moet met bijl en hakmes niets [verknoeien, „Doch wel het overdadig loof doen [snoeien." Wij sluiten ons bij dat advies graag aan En geven u derhalve het vermaan, Den dichterlijken adressant te melden Hetgeen wij in dit stuk vertelden. Belastingdruk. Het centraal bureau voor de statistiek heeft een overzicht van den belasting druk gepubliceerd over het belastingjaar 1927/1928. Uit de cijfers blijkt, dat de belasting druk in de gemeenten onderling belang rijk afwijkt. In vergelijking met 1926 1927 is de gemeentelijke belastingdruk over het, algemeen iets toegenomen, daar entegen is de Rijksbelastingdruk door het vervallen van de opeenten voor het lee- ningsfonds verminderd. Voor een gehuwde met twee kinderen is de hoogste gemeente lijke belastingdruk voor inkomens van f 1000f 5000 zuiver inkomen f 1000 hoogste gemeentelijke belastingdruk f 33; f2000: f 136,61; f3000: f303; f4000 f 538; f5000 f78",50. De laagste belastingdruk wordt uit den aard der zaak aangetroffen in de 5 ge meenten, waarin over 1927/1928 geen enkele gemeentelijke heffing op het in komen bestaat. In de inleiding komen verder twee staatjes voor betreffende de rijksinkomsten en vermogensbelasting, waaruit onder meer blijkt, dat ruim 69 pet. van alle aangeslagenen in eerstgenoemde belasting een inkomen hebben beneden f 2000 en gezamelijk slechts 11 pet. bijdragen in het totaalbedrag dezer belasting in hoofd som. Daarentegen hebben ruim 5 pet. van alle aangeslagenen een inkomen van f 5000 en hooger, welke categorie ruim 67 pet bijdraagt in het totaalbedrag der belasting. Wat de vermogensbelasting aangaat kan worden gemeld, dat ruim 43 pet. van alle aanslagen een vermogen hebben be neden f 30.000, die te zamen ruim 7 pet. bijdragen in de tolaalopbrengst dezer be lasting, terwijl bijna 15 pet. van alle aangeslagenen f 100.000 of meer vermo gen bezitten en gezamenlijk ruim 63 pet van het totaal der belasting betalen De regeering en de autobussen. Op de vragen van den heer Leenstra betreffende het autobusverkeer in de pro vincie Friesland, antwoordde de minisfet van Waterstaat dat het vanzelf schijnt te spreken, dat vele autobusdiensten vooi het platteland, niet alleen in Friesland verbetering in de verkeersvoorziening heb ben gebracht. Voor zoover in velband met ingestelde beroepen moet worden geoordeeld ovtr aanvragen otn vergunning tot het in wer- kii g brengen of houden van autobusdien sten. wordt een gunstige beslissing be vorderd, indien op grond van het in twee instantiën gehouden onderzoek mag wor den aangenomen, dat die diensten niet de strekking hebben, om door het schep pen van te ruime vervoergelegenheid de bestaanbaarheid van andere vervoermidde len, die niet miskend kunnen worden, te schaden en derhalve Diet aan de door de wet beoogde economische verkeersvoor zieuing in den weg staan. Moedei-, laat Uw kleintje mie! over den grond kruipen. Deze is vuil en stoffig en kans dat het vallen en zich hezeeren zal, is groot. Een looprek, kinderbox, is voor hem een geschikte verblijfplaats. Zet deze neer op een- zonnige plek tegen tocht beschermd en leg op dein grond een moltondeken, met een schoon laken ledekt. GEZONDHEIDSRAAD. Ho-oigste barometerstand 772.9 te Damt- zig. Laagste barometerstand 733.8 te Vest man oer. De verwachting tot dien avond van 26 dezer luidt: zwakke tot matige Z.O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets koeler des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Moord bij vergissing. De clementie der Parijsche jury tegen over personen, die zich schuldig maken aan een „crime passionnel" is wederom gebleken bij het proces tegen Alphonse Clion, een meubelmaker die het vorig jaar den minnaar zijner vrouw dacht dood le schieten, maar zich vergistte in den persoon en een geheel onschuldigen jongen man vermoordde. Clion vetklaarde dat hij in October j.l. het vermoeden had dat zijn echtgenoote hem bedroog Hij trok dit zich zoo aan, dat hij een revolver kocht met het doel zich van het leven te berooven. Op een ochtend echter zag hij bij de Porte de Versailles een man loopen, dien hij voor den minnaar van zijn vrouw hield. In een oogenblik van woede snelde hij op hem toe en schoot hem neer. Pa» toeD het lijk was opgenomen, bemerkte hij dat hij zich vergist had en dat de doode slechts een oppervlakkige gelijkenis toonde met den man, dien hij voor den minnaar hield Voor de jury gold de vraag of Clion iuderdaad zich zelf had willeu dooden of dat hij met moordplaunen roud geloopen had 't Zag er aanvankelijk niet goed uit voor Clion, die vóórdat hij zijn huis had verlaten, een brief had geschreveu, met de woorden „Dood aan het. beest, dood aan het ongedierte!» Clion beweerde echter dat hij dit maar in (en uiting van wan hoop had neergeschreven, en alleen zich zelf had bedoeld. De vrouw en de minnaar bekenden hun veihouding de laatste voegde er aan toe dat hij maar had moeten worden gedood- Er werden verzachtende omstandigheden» in aanmerking genomen en Clions drama tische vergissing kostte hem slechts vijf jaar gevangenisstraf'. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. GOES. Dinsidiag werd alhier door no taris Pilaar publiek verkocht een woon- en winkelhuis a-an de St. Adriaanstraat nr. 21 groot 54 c.A. en het daarnaast gelegen ruim woonhuis nrs. 17 19. groot 1 A. 52 c.A. aan dan heer Abraham Tllroe Pieterszoon te Goes voor 112.940,Ac- ces s oir en f 150,Samen f 13.090,— Twee pakhuizen en erven aan de Stal straat, samen groat 1 IA. 40 c.A., aan den heer L. I. Verwer le Goes voor 15330, Samen f 18.420, BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Johannes Adlriaam z.v. Adri aan Sanidee en Paulina van Strien; Jacob z.v. Cornells Schrijver en Elizabeth Ma ria Boer; Marganetha Clementina Maria d.v. Eduardes Jacobus Crombeecke en Rosalia Maria Josepha Freyser. Overleden: Marinus vain Luijk 18 j z.v. Janus van Luijk en Piebernella de Busscher; Cornells de Kok 83 jweduw naar van Janna KalLemaam; Ida Wiertse- ma 67 j., echtgenoote van Dirk Christiaan Willem Meijer. VE1LINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. WEERBERICHT VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April 26 Wolphaartsdijk, woonhuis en erf. Pilaar. Ovezande, inspan, de Kok. Mei 9 Wemeldinge, woonhuis, schuur en tuin, Kram. 9 Wemeldinge, meubilaire en andere goederen, Kram. 9 's Heerenhoek (Nieuwe Kraaijert), afbraak, De Wilde en Heijboer. 15 Zierakzee, hotel ,,Du Commerce", Korteweg. 23 Hansweert, huis en erf, van Dissel. Veiling van 24 April 1928. Goudneinetten f 47 a f 52, Zure Blle- fleurs f 17 a f27, Court Pendu f20, IJzi- ken f 14, Zoete Campagner f 17, Pomme d' Oranje f 13 a f 16, Kleipeien f27, Witlof f 18, Spinazie f 15 Uien f22 a f24, Aardappelen (groote) f 7,80 a 19,60, Aardappelen (poters) f 4,70 a f 6,60, Koolrapen f2,70, alles per 100 oXS"l^j~ dijs f6 a f6,10, Rhabarber f 3,80, beade per 100 bos, Bloemkool f 16, Kropsla f5,10 a f 10,40, Kropsla (uitschot) f2,50, Kipeierai f5,10, alles per 100 stuks. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 26 Prins van Oranje, Wetenschappelijke Belangen, Indische indrukken' R. J. Brandenburg. 27 Prins van Oranje, feest avond her denking 25-jarig bestaan „Onderling Kunstgenot". Landbouw-Bioscoop, Raspoetin „De Heilige Duivel". Mei: 14 Prins van Oranje, volksconcert Toon kunst. 15 Prins van Oranje, concert Toonkunst. September. 7 Landbouw-Bioscoop, „De negerhut van Oom Tom AANBESTEDINGEN. Mei: 7 Kapelle, herstel, onderhoud enz. der aardewerken enz., Calam. Willem Annapolder. 9 Wilhelminadorp, verbeteren en on derhouden waterkeerer.de werken en gebouwen, Cal. Oo s t- B e vel and pode r, ADVERTENTIËN. Heden overleed zacht en kalm, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grooitmoeder Mejuffrouw HUBERDINA BRUGGEMAN, geb. Vermeulen, in den ouderdom van 67 jaar. J. BRUGGEMAN. W. FERREÉ Bruggeman, J. H. C. FERREE. M. WALMINK- Bruggeman. J. WALMINK. P. OELEBruggeman. A. OELE. C. BRUGGEMAN. E. BRUGGEMAN— van Boven. P. L. BRUGGEMAN. M. BRUGGEMAN- Baljet. H. BRUGGEMAN. N. A. BRUGGEMAN- Korstanje. J. C. BRUGGEMAN en Kleinkinderen. Goes, 25 April 1928. WOENSDAG 9 MEI A.S. VER KOOP ING van een groote PARTIJ AFBRAAK van die landbouwschuur op die hofstede van dein heer DEKKER in de Nieuwe Kraaijert (gemeente 's Hee renhoek). DE WILDE HEIJBOER Deurw,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3