RUITENBOER N'. 80. Woensdag 26 April 1928 116° Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Binnenland Rechtszaken.? Sport Uw Haar ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Maandag-, Woensdag- teri Verschijnt dat zijr -io*1 Hl: \u£mm en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Ad ver ten tien worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. I OVERZICHT. De verkiezingen in Frankrijk. De Kamerverkiezingen in Frankrijk neb ben succes opgeleverd voor de gematigde partijen en de kiezers hebben zich ingeno men betoond met de politiek van Poiincairé. Volgens de partijen, kuininen de gekoze nen als volgt worden ingedeeldDemo- cratisch-republikeinsche unie 72, linksch republikeinen 15, radicaal-socialisten 16, vepub likeinsche so c ia listen 4, socialistische arbeiderspartij 14 en conservatieven 13. Wat de houding tegenover het kabinet Poiincaré betreft, heeft ruim de helft der gekozen afgevaardigden zich reeds voor de politiek van Poiincaré verklaard. Marin's groep, de democratisch-repu- blike insche unie, die in de oude Kamer 96 stemmen telde, heeft reeds bij de eerste verkiezingen 72 oaindidaten verkre gen, wat dus een onbetwistbaar succes is. Voor de internationale politiek is dit in zoover van belang, omdat Marin in het kabinet-P oimcaré de ernstigste te gen sten der van de toenaderingspolitiek van Briand is. Natuurlijk kan 'een definitief oordeel over d!en uitslag op dit oogenblik nog niet worden uitgesproken, doch de indruk is, dait de gematigde partijen over het algemeen vooruit zijn gegaan en het ka binet-Po incarré aanmerkelijk versterkt uit den stembusstrijd te voorschijn zal komen Léon Blum bespreekt in die Popu laire" het verloop en komt tot de conclu sie, dat de verkiezingen voor de linksche partijen niet ongunstig uitgevallen zijn Daartegenover komt de ,,Ere Nou velle" tot dé slotsom, dat de rechtschen en de communisten geen succes behaald hebben en dat ook de socialistische partij tengevolge van de slechte leiding, den weg naar het succes niet gevonden heeft De „New-York Herald" constateert, dat de deelneming aan de verkiezingen :n vele districten tot negentig procent 'heeft bedragen, zoodat van de lD/b nmllioen kiezers ongeveer 10 miüioen aan d;e ver kiezing hebben deelgenomen. Het blad meent, dat ofschoon het resultaat nog niet bekend as, deze verkiezingen een belang rijke versterking vaia die re geer mg P om caré beteekeinem, waarbij de middenpar tijen, voornamelijk de radicalen, en de radi caal-socialisten terrein verloren hebben. Primo de Rivera. Prima de Rivera, de Spaasnscke dicta tor gaat binnenkort in het huwelijksbootje stappen. Hij heeft genieend, dat zijn on derdanen recht hebben op een nadere toe lichting van déze voor hem zoo gewich- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORCELEIN EN AARDEWERK. 91 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Even bleef hij staan, dan stapte bij maaJ" den gr00 ten man toe en greep hem bij zijn elleboog. „U al hier Zoo gauw had ik u niet verwacht!" „Ik ben alleen maai" even gekomen, om poolshoogte te nemen", zeide Capper. „Ik schijn een drukken dag getroffen te hebben. En voel je je nog al gelukkig?" „Dat gaat wel, dank u!" zeide Ber tie met een lach. „Zeg, dokter, u_ zult me toch uw plannen mededeelen?" „Zeker als zij rijp zijn!" Zijn groene oogjes schitterden vroolijk. „En zou je er nu niet eens aan denken mij aan Mrs. Bertie voor te stellen?" »»Ja» ja, natuurlijk. Maar u zult toch niets zonder mij doen?" drong Bertie aan. „Ik zou heel graag eens met u pra ten, maar ik ben bang, diat het niet gaan zal „Ik betwijfel trouwens ten zeerste, oi je me iets zou kunnen vertellen, dat ik niet reeds weet". •w„Het is over Luke zeade Bertie angstig. „Ja juist. Ik geloof, dat ik meer van angstig. jf „Ja tige stap. Daarom heeft hij aan een pers vertegenwoordiger volmacht gegeven de volgende verklaring te publiceeren „Ja, ik ga trouwen; er as geen reden het te ontkennen. Ik heb in de laatste ze ven jaren goede vriendschapsbe[rekkingen onderhouden met da dame van mijn keuze. Zij is een goed ontwikkelde, intelligente en, naar mijn meeiiting, mooie vrouw. Wij hadden wel eerder kunnen besluiten om te trouwen, maar wij hebben dat niet ge daan, omdat ik nog niet im staat was te trouwen. Ofschoon mijn jeugd reeds lang voorbij is, heb ik een opgewekt karakter. Nu, na vijf jaar van hard werken, ben ik die noodzakelijkheid gaan gevoelen van een eigen tehuis, dat ik al jaren nooit heb gehad, terwijl ik mijn kinderen al'een op Zondag zag. De komende verandering iin mijn fa milieleven zal geenerlei invloed' uitoefenen op mijn toekomstig bewind. Ik zal, voor zoover dat door mij kan worden beslist, aan de regeering blijven, omdat zoowel mijn toekomstige echtgemoote als ik vast besloten zijn, onze diensten aan Spanje en dén koning te wijden, alvorens aan onzen eigen wenschen en genoegens te dénken". Het Spaansche volk kan dus gerust zijn. Aardbeving in Griekenland. Na Bulgarije is het thans Griekenland, dat door aardbevingen bezocht wordt. De eerste schokken werden te Corinthe en Loetraki gevoeld. Zondagavond om negen uuir. Onmiddellijk verlieten de bewoners hun huizen, wat hun geluk geweest is, want drie kwartier later herhaalden zich de schokken, thans in veel heviger mate, met het gevolg, dat ongeveer 6000 huizen in stortten. Dertig menschen werden onder het puin begraven., een aantal dat veel gr00ter geweest zou zijn als dé schok on verwacht was gekomen. Behalve Corinthe en Loetraki zijn ook die dorpen Kalamatsji em Amazdebris ge teisterd, waar 2000 personen dakloos zijn. Veertig procent dér huizen is in deze plaatsen verwoest. Te Corinthe zijn dé door het instorten dér gevangenis -bevrijde gevangenen aan het plunderen geslagen. Sinds Zondagavond 9 uuir 15 tot Maan dagachteind 10 uur werden, naar de „Tel." meldt, door het seismografisch instituut te Athene 47 aardschokken geregistreerd De directeur van het instituut heeft ver klaard, dat sinds 1918 in het Middelland sche Zee-bekken een aardbevingsperiode beerscht. De aardbeving te Smyrna heeft zich naar Bulgarije, Saloiniki, Patras en Corinthe voortgeplant. Thans is zich eien evenwichtstoestand aan het herstellen, waardoor nieuwe schokken op den Balkan wordén veroorzaakt. Dood door verstikking. Toen Zondagavond de heer Jonk te Purmerend naar bed wou gaan, zag hij dbor de naden van de bovenvei Luke weet dan iemand anders op deze vro olijke, kleine planeet". „Vindt li, dat hij er slechter uitziet?" fluisterde Bertie. Capper liet zijn 1 ange, gele hand krach tig op Bertie's schouder vallen. „Een ding tegelijk, beste jongen. Je wou me immers voorstellen aan je vrouw? HOOFDSTUK III. De plicht der vrouw. Op een woesten, stormachtigen Sep temberdag, toen de wind' om het huis kreunde en kermde als een levend wezen, dat op de pijnbank gemarteld1 wordt, en de bladeren dwarrelden in den zwiepeo- den regen, zond men Tawny Hudson uit de learner van zijn meester en liet men hem in elkaar gedoken en huilend als een hond voor de gesloten deur liggen. Zonden* het uitdrukkelijke bevel van zijn meester zou geen macht op aarde hem weg hebben kunnen krijgen, zelfs Capper met zijn kortaangebonden manier van spreken en zijn magmetisehen wil niet. Doch zijn meester had zeer beslist en duidelijk gesproken en Tawny Hudson had te gehoorzamen. Daarom hurkte hij in elkaar op de mat, rillend als een mon- nachtig dier, dat pijn beeft, terwijl bin nen dn de kamer Capper zijn wonderen verrichtte. Beneden zat Mrs. Enrol met Anne's hand stijf in de hare en praatte aan één rook komen. Hij snelde naar boven en vond daar het bedje van zijn kind geheel verbrand. Dadelijk ging hij naar een aanr grenzende kamer om er de ramen open te werpen. Hier vood hij zijn zoontje dwars over een ander bed liggen. Het kind was reeds gestorven. Men vermoedt, dat het jongetje door het spelen met lucifers dén brand in het bedje veroorzaakt heeft. Z eden mi s drijf De politie van den zedeindiemst heeft iin zijn woning aan de Lombardstraat te Rotterdam aangehoudLin M. R., vei dacht van het opzettelijk gelegenheid geven tot het plegen van ontucht. Aanvankelijk heeft R. zich tegen zijn arrestatie verzet. Na dat de ambtenaar van het openbaar mini 3- teirie dén poli tie-ambtenaren een machti ging had verstrekt tot het binnentreden van die woning, is R. meegegaan. In den tijd, welke is verloopen tusscbeu de eerste aanmaning en het kunnen vertonnen van het bevel tot binnentreden., heeft de politie de woning en de buurt bewaakt. Deze maatregel heeft veel kijkers gelokt. Chamberlain over Nederland. In den loop van een onderhoud met een redacteur van Belga heeft Sir Austen Chamberlain hoog opgegeven van de be koorlijkheden van Nederland. Hij noemde ons landschap zoo schilderachtig en bij zonder, dat men het, indien men er in een diiepen slaap zou zijn heengevoerd, bij zijn ontwaken onmiddellijk zou herkennen dadelijk zou weten,, waar men zich bevond, In het bijzondei* sprak Chamberlain zijn bewondering uit voor onze zoo karakteris tieke steden en voor de schitterende tul pen-, hyacinthen- en narci 3 sen velden. Levend verbrand. De ruim 70-jarige Wed. Peetsma, wo- nisde aan den Dordschedijk te Klazinaveen is, doordat een stoof vlam vatte in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Valsche bankbiljetten. Maandag is te Tilburg aangehouden L, B. wegens het als echt uitgeven van val sche bankbiljetten van f 10. Eerst heeft hij bij den caféhouder van G. aan de Dam straat van die biljetten trachten in te wis selen en daarna heeft hij vain G. aan de Roggestraat er in laten ioopen. Hij is ter beschikking van de justie gesteld. Snelle wegs verbetering. Door den bood van bedrijfs-autohou ders in Nederland was Maandag te Den Haag een bijeenkomst belegd van belang stellenden in en belanghebbenden bij een snelle wegverbetering gehouden. De heer ir. L. Swaob, ingenieur van den Bond, bracht daar een prae-advies uit over „Verbetering en modémiseering van het Nederlaindsche wegennet". De spreker sprak aan het slot een aan/tal wenschelijkhedan uit, waarmede de vergadering zich na eenige discussies vereenigde. Vrijwillige burgerwachten. De nationale landdag van den Bond van Vrijwillige Burgerwachten te Den stuk door, opdat haar ooren niet gedwon gen zouden worden te luisteren. En Anne, bleek en moe, antwoordde haai* als een vrouw, die iin haar slaap praat. Bertie en zijn jonge vrouw waren nog op hun huwelijksreis: ook dit op uitdruk kelijk verlangen van Lucas. „Je zoudt me toch niet kunnen helpen, al was je hier, jongen", had hij bij het afscheid nemen gezegd. „Een' beetje drukte is onvermijdelijk, maar daar hoef jij niet bij te zijn. Ik zal Anne Carfax vragen, of zij bij moeder wil komen". Hij had zelfs toen al geweten, dat hij niet tevergeefs zou vragen, en hij was niet teleurgesteld. Zoo had Bertie, al was het zeer tegen zijn wil, toegestemd onder voorwaarde, dat zij hem, mocht de zaak een verkeerden loop nemen, on middellijk zouden telegrapheeren. En zoo zat nu Anne Carfax, die na den dood van haar man in bijna onaf gebroken afzondering geleefd had, met Mrs. Errol's hand in de hare te luiste ren naar liet huilen van den wind in den tuin en om het huis en naar het klop pen van haan* hart. „Zou je kunnen bidden, lieveling?" vroeg Mrs. Errol op een gegeven oogen blik. En zij Welde mee en bad, nauwelijks wetende wat zij zeide, maan- met een vuur en een ernst, die baar over haar geheele lichaam deden huiveren. De storm werd erger. Hij gierde in dé boornen en huilde tegen de ruiten» waar- Haag zal ingevolge een besluit van het hoofdbestuur niet doorgaan. De vereenigde burgerwachten in Lim burg, waarvan zich reeds drie-duizend 'eden voor deelneming hadden opgegeven., overwegen thans in Limburg het 10-jarig bestaan der burgerwachten te vieren. Politierechter te Middelburg. De lichtbaak. D. W., 22 jaar, werkman te Wemel- dinge, werd ten laste gelegd dat hij op omstreeks November 1927 te Wemeldin- ge, een rij wiel lantaarn toebehoor^nde aan H. W. v. Eekeren, heeft weggenomen. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak 1 maand gevangenisstraf. De hardhandige. A. v. P., huisvrouw M. M. v. H., te Yerseke, werd beklaagd dat zij op 3 Maart j.l. te Yerseke Tonnetje Weststrate heeft geslagen en geschopt. Eisch: f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. S. G., 21 jaar, melkventster te Kapelle, werd verdacht dat zij op 14 Maart 1928 te Kapelle Ma. Ja. Slabbekoorn heeft beleedigd. Eisch: f 10 boete of TQ hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De wet A. R., huisvrouw F. O., 36 jaar, koopvrouw, verblijvende iin een woonwa gen, werd ten laste gelegd dat zij op 14 Februari 1928 te Kapelle den rijksveld wachter De Jonge, die surveilleerde, heeft beleedigd. Eisch: f 15 boete of 15 hechtenis met bekrachtiging van het ver stek vonnis. Uitspraak: f 15 boete of 15 dagen hechtenis met bekrachtiging van het verstelcvonnis. Kindermoord. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch uitspraak doende in hooger beroep in de strafzaak tegen de vrouw uit Zeven bergen, die door die rechtbank te Breda tot 12 jaar gevangenisstraf was veroor deeld ter zake van moord op het pasge boren kind van haai" dochter, legde haar een gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaar op. De advocaat-generaal had 8 jaar gevorderd. LUCHTVAART. De tocht van kapitein Wilkins. Over zijn vlucht van Point Barrow in Alaska naar Green-Harbour over een afstand van 3400 K.M., seint kapitein George Wilkins de volgende bijzondei heden: Bij het vertrek hadden wij door die zware belasting van het vliegtuig met moeilijkheden te kampen. Driemaal bra- nu en dan oo.k een woeste regen hevig kletterde. Het deed haar denken aan een boozen geest, die toegang eischt. „Anne, speel wat voor me," smeekte Mrs. Errol. „Van dat luisteren word ik nog gek. Niemand zal het hooren, het klinkt niet door tot daar". En ofschoon iedea*e zenuw bij de vraag alleen in haar samenkromp, stond Anne zonder een enkel protest op, ging naar de piano en begon machinaal mei groo'be, starende, niets ziende oogen te spelen. Wat zij speelde, wist zij niet. Uit zichzelf vonden haar vingers noten, ac- coorden, meloidieën. Toen zij ophield, drong Mrs. Errol aan: „Speel door, kind, speel door!" En zij speelde door. En terwijl zij zoo voortspeeide, maakte een vreemd gevoel zich van haar mees ter, was het alsof iets gebeurde, wat reeds gebeurd was of een rol opnieuw afge speeld werd. Zij keek om, alsof zij ver wachtte een stem zacht achter zich te zullen hooren, alsof zij verwachtte een spottende echo van de ongesproken woor den te hooren. „Heeft de Koningin haas- nar niet meer noodig?" Niet meer noo- Niet meer noodig! O, waarom werd zij zoo gemarteld? Waarom werd zij, terwijl haar heele ziel ernaar smachtte om te vergeten, gedwongen om te dejn- ken aan den man, wiens woeste harts tocht en onverzadeJijke wraakzucht haar hart gekweld en gemarteld hadden? wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meier uit indi en gij des morgens een weinig P U RO L tusschein dé handen wrijft en dit dooi de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. leen dé metalen wielen vain het landings gestel, totdat het eindelijk gelukte op de 1300 meter lange startbaan vlot te starten. Gedurende de eerste 750 K.M. van de vlucht was het weer goed. Toen kwam dé nevel opzetten en gedurende 150 K.M. was er geen land' meer te zien. Tot de nevel opgetrokken was, vlogen wij boven open water met hier en daar klei nere of grootere stukken ijs, waaruit bleek, dat es* -nergens in de omgeving land was. Deze streken waren tot nu toe door geen menschenoogen aanschouwd. Tot ongeveer 350 K.M. van Spitsber gen bleek het gezicht goed. Toen vlogen wij weer door lichte wolken en waren wij geheel op onze instrumenten aange wezen. De brandstof was antusschen be denkelijk verminderd, terwijl een hevige sneeuwstorm elk uitzicht belemmerde. Des ondanks gelukte 'het, een vlotte tusschen- lainidiing te maken. Vijf dagen later zijn wij weer vertrokken en ook bij dit vertrek waren de moeilijkheden groot. Naar een vasten Oceaandiens t? D-e Deutsche Lufthansa had de ver tegenwoordigers van de pers uitgenoodigd om hun de nieuwe groote vlieglbooten op de Wannsee te laten zien, lezen we in het „Hbid.". Omtrent het standpunt van de Deut sche Lufthansa met betrekking tot het transatlantische luchtverkeer, zette direc teur Merkel uiteen, dat de deskundigen het er over eens zijn dat een w-eg gevon den kan worden, dat het gevaar bij liet vlie gen over zee met even veel succes kan worden uitgeschakeld zooals dat boven land reeds is geschied. De Lufthansa beschouwde het als een belangrijke taak zoo snel mogelijk tot de instelling van een regelmatigen dienst te komen naar landen over zee. Samenwerking met de scheepvaart schijnt hierbij noodig. Af allereerst post en vrachtdien st onder de oogen moet wor den gezien, óf dat de volgende jaren reeds een beperkte passagiersdienst tegemoet kaai worden gezien, kan eerst na practische beproeving van de tbahs in aanbouw zijn de typen gezegd worden. Directeur Merkel wees er op, dat de bootreis naar New-York zeven diagen duurt en het vliegtuig slechts twee dagen noo dig heeft. De afstand NoordzeeBuenos Aires eischt per schip 18 dagen, voor een vliegtuig vier. Spr. eindigde met woor den van warme waardeering voor de held haftige prestaties der vliegers van de „Bremen". Deze uiteenzetting werd door directeur Milch aangevuld met bijzonderheden over het transatlantisch luchtverkeer. Hij gaf een En nog speelde zij door als iemand, die onder een betoovering staat, terwijl de herinnering aan hem de poorten van haar bewustzijn forceerde en dat brutaal in bezit nam. Weer zag zij het donkere gelaat met zijn vurige oogen, den aanma tigenden lach, die voor haar steeds met teederheid getint was. Zeker o, zeker, hij had haar eens liefgehad! Zij herin nerde zich weer" zijn hartstochtelijke lief desbetuigingen, zij rilde weer bij het vu- E*ige aandringen van zijn stem, bij de aanraking van zijn hand. En ook herin nerde zij zich, wat men van hem zeide, dat vrouwen zijn slavinnen waren, zijn speelgoed, dat hij moedwillig en licht zinnig van zich wierp, als het hem ver veelde. Zij herinnerde zich, hoe ziji eens in zijn tegenwoordigheid woorden had op gevangen, die haar haddiem doen ineen krimpen, een nieuwsgierige vraag, wie zijn laatste verovering was, de opmerking „Verandering van spijs doet eten en één niet al te lang is zijn devies". Wat doet hij nu, vroeg zij zich af, en zij rilde. Hij was zonder een woord of een brief weg gegaan. Het laatst had zij hem gezien in clien violetten bliksemstraal, onuitspreke lijk angstaanjagend, met tijgeroogen, die haar bedreigden en snauwend ingetrokken lippen. Zoo zoo had zij hem sinds dat oogenblik zoo dikwijls gezien in de lange nachtwaken, wanneer zij, zonder te kunnen slapen, rusteloos had liggen wach ten op het aanbraken van den dag. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1