Blauw- i Gemengd NieuWs Imatste Berichten. De N.V. G0ESCHE COURANT evert in één dag egen concurreerenden prijs. Een woesteling. In het nabij Barneveld gelegen Wal terveen woont een eenigszins zonderling landarbeider, de 65-jarige J. K„ die het >et zijn buren nog al eens aan deu stok left. ^Toen een automobilist een bezoek bracht den in de buurt wonende jachtopzie LTeunissen, vond de chauffeur bij zijn gkomst den weg, zoodanig versperd 'er van passeeren geen sprake kon De jachtopziener ruimde de hinder- ken op. Terwijl echter de wagen langs erf van K. passeerde, stond deze, aldus $et ^U.D.", klaar met een mestvork, waar- nede hij een slag tegen de auto gaf, ter fwijl de tweede slag op het rijwiel, dat de jachtopziener aan de hand voortbe woog, terecht kwam. Steeds zich meer opwindend, s ak de. woesteling vervolgens jjien beambte met de greep (mestvork) le zijde, doch gelukkig drongen de nogal tompe tanden niet door de dikke kleeren ?an den jachtopziener heen Aanstonds trachtte nu Teunissen het wapen van zijn lanvaller vast te grijpen, doch bij de po dingen hiertoe drong een der tanden door :1e hand van den beambte, die den ge- jaarlijken kerel zijn wapen vervolgens rist te ontwringen waarbij echter de stok rak, waarmede de woeslaard toen aan "eunissen een hevigen slag op zijn hoofd pebracht. De oude driftkop staakte eerst ijn aanval, toen de beambte hem tegen tien grond had geslagen en weerloos ge maakt. Natuurlijk is tegen K. proces-verbaal lopgeraaakt. Bescherming van de klompenindustrie. Blijkens het voorloopig verslag der veede Kamer inzake het wetsvoorstel van heeren Fleskens en Smeenk tot tijde ijke heffing van een invoerrecht voor lompen hadden vele leden zich over de Jidiening van dit wetsvoorstel verbaasd, pij meenden, dat, na de verwerping door le Kamer van het Regeeringsvoorstel lot leffing van een invoerrecht op huishoude lijk aardewerk, poreelein en glaswerk en op enkele soorten tegels, de indiening Ivan dit initiatiefvoorstel achterwege had Imoeteu blijven. Deze leden verklaarden hun stem aan het voorstel niet te znllen I geven Onder hen waren er velen, die protectie van de klompenindustrie nog bedenke lijker achtten dan de bescherming van de glas aardewerk- en poreeleinnijverheid Door een maatregel als de voorgestelde wordt de werkgelegenheid niet op natuur Jijke wijze bevorderd, doch kunstmatig ge kweekt. Het argument tegen eiken pro. tectionistischen maatregel, dat hij de be schermde artikelen duurder maakt, gold bij de protectie van de Maastrichtsche en Leetdamsche voortbrengselen in geringere mate dan voor de klompen. Het hoofd bezwaar tegen het heffen van een invoer recht op klompen ligt juist in het feit, dat de klomp een verbmiksarlikel is, dat periodiek moet worden aangeschaft, aan sterke slijtage onderhevig is en dat bijna uitsluitend gebruikt wordt door een weinig financieel draagkrachtig deel der bevol king. Het voorstel tast het belang van deze gebruikers aan. Berekent men den doorsneeprijs van een paar klompen op 50 cent per paar, dan zal het voorgestelde invoerrecht van 12 pCt.. neerkomen op een belasting, geheven van de klompendragers, van ongeveer f240 000 Neemt men aan, dat ook de kosten der niet ingevoerde klompen met 12 pCt zullen stijgen, dan komt men tot een be drag van tusschen de f 400000 en f 500000. Verschillende leden opperden twijfel, of door aanneming van het wetsvoorstel de moeilijkheden waarmede de klompenin dustrie te worstelen heeft, zouden worden opgeheven Pe vraag werd gesteld, of de hoofdzaak van den ongunstigen toestand der klompenmakerij wel ligt in de buiten landsche concurrentie. Er waren leden, die meenden, dat de hoofdoorzaak is te zoeken in het sterk verminderde verbruik van klompen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat, indien een industrie tijdelijk moet worden geholpen, het beter is directen steun uit de schatkist te verleenen dan te helpen langs indirecten weg. Verscheidene andere leden konden zich met het gedane voorstel vereenigen. De bewering, dat de plattelandsbevol king van het duurder worden der klompen de dupe zou worden, werd door hen tegen gesproken. Dit gevolg behoeft niet ge vreesd te worden. Immers, de prijs wordt niet voornamelijk beheerscht door deloo- nen, maar veel meer door de handelaars in klompen. Bovendien beteekent een betere mogelijkheid van concurrentie voor de Nederlandsche klompenindustrie een aanmerkelijke werkverruiming in dezen tak van bedrijf. Autobus door een trein gegrepen. Vrijdagmorgen heeft te Heeze (N.-Br. een auiobus-ongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder zonder verlies van menschenlevens is afgeloopen. De autobus van de firma van Asten uit Budel, die eiken ochtend en eiken avond het werkvolk van de Philips'- fabrieken vervoert, reed te Heeze door den afsluitboom van den bewaakten overweg heen. Op hetzelfde moment passeerde een trein uit de richting Eindhoven, De bus werd gegrepen en een 100-tal meters medegesleurd, waardoor hij totaal vernield werd Op het oogenblik, dat de trein den wagen greep, had de laatste passagier ge lukkig reeds dit voertnig verlaten Even voordat de auto den overweg naderde, had n.l. de chauffeur bemerkt, dat de remmen weigerden, waarna hij onmiddellijk de in zittenden waarschuwde die daardoor in allerijl den bus verlieten zoodat, toen de aanrijding plaats had de bus geheel ledig was Er hadden zich 18 passagiers in het voertuig bevonden De machinist van den trein had den bus te laat gezien, om nog tijdig te kunnen stoppen. Tegen corruptie. De in den laatsten tijd voorgekomen gevallen van corruptie bij gemeentebe drijven hebben het bestuur der Vereeni- ging van Ned. Gemeenten aanleiding ge geven, zich bezig te houden met de vraag in hoeverre maatregelen zouden kunnen worden getroffen om het in den ge meentedienst aangetroffen euvel van steek penningen te bestrijden. Het bestuur doet thans in een circu laire aan de aangesloten gemeenten enkele in elk geval t; nemen maatregelen de hand. Als maatregel van algemeenen aard en geldende voor leveranties over de heele lijn der gemeentelijke behoeften wordt in overweging gegeven om aan leveranciers, althans bij het geven van eenigszins belangrijke opdrachten, den eisch te stellen, dat zij zich onder een boetebeding verbinden, zich van het geven van steekpenningen te onthouden. Dit kan geschieden bf door het doen teekenen van een desbetreffende verklaring door de leveranciers zelf, of door in alle contrac ten, bestekken, opdrachten enz. de be. paling op te nemen, dat alle leveranties geschieden onder de daarvoor door de Vereeniging bij notaris mr S. K. D. M van Lier te 's-Gravenhage gedeponeerde condities. Hoewel het ongetwijfeld ook mogelijk is disciplinaire maatregelen te treffeD tegen ambtenaren, die zieh aan het aannemen van steekpenningen schuldig maken, ter wijl dit niet nadrukkelijk in verordening of constructie is verboden, wordt het toch gewenscht geacht, dut in een algemeene verordening het aannemen van steekpen ningen verboden wordt. Deze maatregelen in overweging gevende, is het bestuur der Vereeniging er van doordrongen, dat hiermede de bron der mogelijkheden tot wering van de steek penningen uit den gemeentelijken dienst niet is uitgeput. Naast andere maatregelen van algemeenen aard laten zich bijzondere maatregelen denken ten aanzien van spe ciale leveranties, waarbij corruptie aan het daglicht is getreden. Hieromtrent zal het bestuur t. z. t. nadere mededeelingen doen. Oirbaar of niet oirbaar. Men schrijft uit Velsen Het college van B. en W. heoft aan de hoofden der gemeentediensten ge schreven, dat het niet gewenscht is, dat kinderen van raadsleden in dienst der ge meente worden opgenomen. Naar aanleiding van een terzake door den heer Vermeulen (A.-R aangevraagde interpellatie deelen B. en W. mede, dat zij daartoe aanleiding gevonden hebben in het feit, dat meermalen getracht wordt kinderen van raadsleden in dienst te krijgen bij de gemeentebedrijven. Bij in wiiliging van het verzoek heeft zulk een raadslid verplichting aan den directeur, wat stellig iedereen ongewenscht vindt. Verder worden mogelijk meer bekwame en geschikte krachten gehandicapt, en bovendien zal de directeur bij minder goed voldoen van den benoemde huiverig zijn, tegen hem op te treden, omdat hij in den raadslid-vader min of meer zijn chef ziet. Het is geenszins de bedoeling van B. en W. andere groepen van sollicitanten bij voorbaat categorisch uit te sluiten Wanneer een kind van een raadslid bij gelijke sollicitatie beter blijkt te zijn dan andere sollicitanten, zullen ook zijn kansen op benoeming beter zijn. Een andere vraag zou dan zijn of de vader zelf het niet beter zou achten in dat geval af te treden Nu er in de laatste tijden zooveel ge sproken wordt over wat oirbaar en niet oirbaar is, meenen B. en W., alles te moeten doen om te vermijden, dat deze gemeente zou kunnen worden aangeduid als eene waar minder gewenschte toestan den heerscheD Luchtpost voor Indië. Zooals bekend ligt het in het voorne men van de K.L.M. in den zomer van dit jaar vier vliegtuigen (8-motorige Fok kers) welke bestemd zijn voor de Ned In dische luchtvaartmaatschappij, achtereen volgens met tusschenpoozen door de lucht naar Indië over te brengen. Met bedoelde vliegtuigen zullen post stukken worden vervoerd, waarvoor de postdienst aan de K-L. M. een zeker be drag per vlucht als vergoeding uitkeert. Het luchtrecht voor brieven is bepaald op f0 75 per 20 gram of gedeelte van 20 gram en voor biiefkaarten op f 0.40 welke bedragen dan moeten worden vol daan boven de gewone frankeerkosten Voor dit doel zullen speciale luchtpost zegels van f 0.75 en van f 0.40 worden aangemaakt. Hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag deze vluchten uit te voeren, op Zaterdag 30 Juni en vervolgens des Zaterdags om de 14 dagen wordt thans overwegen de vliegtuigen steeds op Woensdagmorgen te doen vertrekken, om dal in da zomermaanden de mail uit In dië in den regel eerst des Zondags in ons land wordt aangebracht en bij vertrek op Zaterdag omgaande beantwoording van de mail niet mogelijk zou zijn. Een pseud o-v e r p 1 e g e r. Op telegrafisch verzoek van den com missaris te Velp is door de politie te Zutphen aangehouden een persoon, die zich voor oud hoofdverpleger vsn het tcademisch Ziekenhuis te Leiden uitgaf en zich Koolemaus Beijnen noemde. Hij was te Rheden bij E in den kost en deed zich voor als iemand, die nogal veel mid delen bezat. Toch wist hij van zij hospes geld te leenen, waarna hij verdween. Als verdacht van oplichting werd hij door de politie aangehouden en bleek hij een valschen naam te hebben opgegeven. Daar hij zich te Velp ook vermoedelijk had schuldig gemaakt aan het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde, werd ook deswege proces-verbaal tegen hem op- auto jakkerde de straat door, de fietsjon- geus voorbij en de toeleg van den chauf feur was gelukt. De dief zat met zijn tiets klem tusschen den auto en een bierwagen. Nauwelijks was de chauffeur naast den dief, of hij gaf hem een ge- duchten opstapper boven op het hoofd Intusschen waren de fietsjongens nader bij gekomen. Zij grepen den dief beet De dief, de 21-jarige electricien A. D. is in arrest gesteld. Na zijn verhoor is hij ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. De spoorboekjes. Om aan het verlangen van het publiek en van den boekhandel tegemoet te komen hebben de Nederlandsche Spoorwegen thans besloten, den nieuwen reisgids van 15 (zomerdienstregeling) verkrijgbaar te stellen bij den boekhandel tegen 30 cent en bij de stationsloketten tegen 25 cent. Een valsche cheque. De vorige week bezochten twee vreem delingen het passage- en bankierskantoor van Cook and son aan den Vijgendam te Amsterdam en lieten zich op een cheque, afgegeven door een bank in Zuid-Amerika. een bedrag uitbetalen. De vreemdelingen legitimeerden zich met hun passen, die oogenschijnlijk geheel in orde waien. Toen zij dan ook dezer dagen terug kwamen en eenige cheque's op de zelfde bankinstelling ter verzilvering aanboden, thans tot een gezamenlijk bedrag van f 48,000 wekte dit geen argwaan en ging de kassier tot uitbetaling over. Zaterdag kwam men tot de ontstellende ontdekking dat de cheques falsificaties waren en de firma Cook dus het slachtoffer van een paar internationale oplichters geworden was. De passen die zij hadden getoond stonden ten name van W Mario en B. Andrea. Waarschijnlijk is de eene een Italiaan, en de andere een Spanjaard. Het tweetal sprak verschillende talen. De politie van het bureau Singel nam dadelijk de nocdige maatregelen, maar daar de 7reemdelingeD reeds een voorsprong van drie dagen hebben zijn zi; zoo goed als zeker naar het buitenlanc afgereisd. Een schorsing. Dr. A. C. Pliester, directeur van het melkcontrolebureau Amsterdam, is in zijn ambt gesehorst. De schorsing vindt haar oorzaak hierin, dat de heer Pliester dezer dagen aan den gemeenteraad van Amster dam een schrijven heeft gezonden over onjnist beheer van het melkcontrolesla- tion Amsterdam en in dit verband advi seerde het voorstel een subsidie te ver leenen, dat door B. en W. aanhangig is gemaakt, aan te houden. Het bestuur van het melkconfrole- station kan, naar het aan het gemeente bestuur heeft medegedeeld in geenendeele het schrijven van den heer Pliester voor zijn rekening nemen. R ij w i e I d i e f gepakt. Een 15-jarige leerlinge van een school aan het Henegouwerplein te Rotterdam zag Vrijdagmiddag dat een man er met haar fie's vandoor ging. Zij waarschuwde twee passaerende fiietsjongens, die een achtervolging op touw zetten. Maar de dief verdween haastig om den hoek van de straat. Eenige seconden later waren ook de achtervolgers om den hoek ver dwenen. Het bestolen meisje waarschuwde vervolgens een chauffeur, die met een auto in de buurt stond. De chauffeur be dacht zieh niet lang. En even later ronkte ook de auto den hoek van de straat om. Eerst viel niets meer van den dief en de fietsende achtervolgers te bespeuren, maar in de Eerste Middellandstraat zag het meisje nog juist de fietsjongens in ra zende vaart de Bellevoystraat in trappen. De auto «choot ook deze straat in, eenige tientallen meters verder reden de fiets jongens en een eind voor hen uit ped delde de dief op de gestolen damesfiets. Zonder zich om beperkende bepalingen betreffende maximumsnelheid te bekomme ren, gaf de chauffeur nog meer gas. De De aardbevingscatastrofe. De Boelgaarsche minister van binnen- landsche zaken heeft in een gesprek aan journalisten meegedeeld, dat de eerste aardbeving van 14 April een gebied van 600 K.M.2 had getroffen, zonder evenwel ernstige schade te veroorzaken, behalve te Tsjirpan. De schok van 17 April, die op een kleiner maar veel dicht bevolkter ge bied van plm. 400 K.M.2 gevoeld werd, heeft daarentegen een natuurramp ver oorzaakt, zooals Boelgarije wel nooit ondervonden had. Pe minister had als laatste opgaaf uil het geteisterde gebied een totaal van 115 dooden en 460 ge wonden opgekregen, maar waarschijnlijk zouden de eindcijfers nog veel grooter blijken te zijn De materieele schade is nog op geen millioenen te schatten, maar zal een half miljard lewa niet ver ont ioopen. Ér zijn 1030 huizen verwoest en 1100 onbewoonbaar. Vele dorpen zijn zoo ge teisterd, dat er nauwelijks nog enkele gebouwen overeind staan. In het dorp Kaltsjil zijn het ziekenhuis en de Kerk ingestort. Van Kalatsjil Baltadsji, Tsjakireto, Manole, Tresil, Alibakovo, Belezem, Sadowo, Satybegovo Papazlii en andere plaatsen steken ter nauwernood nog een paar huizen uit de puinhoopen omhoog. Te Borissowgrad, bij de vorige aardbeving al zoo geteisterd zijn verscheidene huizen ingestort, die bij de eerste beving nog waren blijven staan Men heeft nog geen flauw idee hoeveel raenschen er nog onder de puinhoopen ten plattelande liggen begraven Hier en daar leidde de aardbeving tot merkwaar dige verschijnselen. Te Satybegowo en Manole bijvoorbeeld, scheurde de grond, terwijl er uit de seheu ren water opspoot tot een hoogte van een meter, dat de dorpen en landerijen overdekte. Behalve de spoorwegen werden ook de groote verbindingswegen bescha digd. Dit is vooral het geval met den straatweg tusschen Philippopel en Papazlii, die door de verzakkingen en de vele scheuren onbegaanbaar is. De Orient Express en andere treinen, die voor het station Papazlii opgehouden moesten worden om op het herstel van de baan te wachten, hebben 's avonds hun reis kunnen verrolgen. Koning Boris heeft een bezoek gebracht aan Philippopel en aan de getroffen dor pen en heeft bevelen gegeven om de hulp verleening zooveel mogelijk te bespoedigen. Vrijdag werd te Haskovo, een plaats 70 K.M. ten zuiden van Philippopel en meer dan 20.000 inwoners tellend, een zware aardschok gevoeld, die gevolgd werd door een aantal minder hevige schokken. Haskovo was betrekkelijk gespaard ge bleven door de vroegere aardbevingen, die slechts enkele schoorsteenen en wrakke huizen deden instorten. De jongste aardbeving, hoewel heviger dan al de andere, heeft geen ernstige ver woestingen aangericht. Zij verhoogde de paniek onder de bevolking en er stortten weer een aantal schoorsteenen en huizen in. Er zijn geen slachtoffers te betreuren tengevolge van deze aardbeving Van den vloer in den keld Onlangs is eeu deel van den vloer der centrale hallen te Parijs ingestort, zoo dat een aantal stallen met koopwaar, zoo mede verscheidene zich daarbij bevindende personen, in de kelders van het enorme complex terecht kwamen. Doordien stukken muur meegingen, werden ook omliggende stalletjes onder puin en kalk bedolven. Aanvankelijk vreesde men, dat er tal van levens verloren zouden zijn gegaan. Uit bleek gelukkig niet het geval. De neergestorte mensohen hadden slechts on- beteekende verwondingen opgeloopenhet ergste was er nog een koopvrouw, juffrouw Cousson,aan toe, die tusschen het muur puin en het gat in den vloer beklemd raakte en innerlijke kwetsuren opliep, Als oorzaak van het ongeval wordt het be zwijken van een pilaar genoemd, maar een uitgebreid onderzoek is nog aan den gang. Verkiezingen in Frankrijk. PARIJS, 23 April. De verkiezingen voor de Fransche Kamer Lebben gisteren bijna overal in volkomen kalmte plaats gehad. Briand is te Nantes herkozen en Her- riot te Lyon. Ook Tandieu en Vincent- Auriol keerem in de Kamer terug. Voor zoover bekend zijn gekozen: 2 conservatieven, 27 republikeinen. 16 links- republikeinen, 5 radicalen, 8 radicaal- socialisten, 2 republikein-socialisten en 6 socialisten. De communisten verwierven tot nu toe nog geen zetel. VERKOOP1NGEN EN VERPACHTINGEN. April 24 Goes, woon- en winkelhuizen en pak huizen, Pilaar. 25 Baarland, bóeren-inspan, Pilaar. 26 Wolphaartsdijk, woonhuis en erf, Pilaar. Ovezande, inspan, de Kok. Mei 9 Wemeldinge, woonhuis, schuur en tuin, Kram. 9 Wemeldinge, meubilaire en andere goederen, Kram. 23 Hansweert, huis en erf, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 771.6 te Reu- nes. Laagste barometerstand 746.3 te Vestmanoer. De verwachting tot den avond valn JA dezer luidt: matige, tijdelijk toenemewdie Z. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog weinig of geen regen, warmer. April: 24 Landbouw-Bioscoop, „De vrouw die zich opofferde". 26 Prins van Oranje, Welen schappelijke Belangen, Indische indrukken", R. J. Brandenburg. 27 Prins van Oranje, feest-avond her denking 25-jarig bestaan „Onderling Kunstgenot". Landbouw-Bioscoop, Raspoetin ,,De Heilige Duivel". September. 7 Landbouw-Bioscoop, „De negerhut van Oom Tom". AANBESTEDINGEN. Mei: 7 Kapelle, herstel, onderhoud enz. der aardewerken cnz„ Calatn. Willem Annapolder. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Jacomina, Clazina dochter van Marinus de Jong en van Maria Johanna Hengstmangers. OverledenCatharina van de Plasse, 69 jr. weduwe van Johannes Lambertus Dodmond. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 23 April 1928. Vlasaanvoer 7954 Blauw f 1,20 a f 1,70, 5000 Groningen f 1,35 a f 1,65, 4100 Wit f 0,90 a f 1,10, 7600 Geel f 1,40 a f 1,70, Dauwroot f 0, a f 0,Handel traag. Aardappelen Zeeuwsche eigeuheimers f7,50 a f 8,blauwe f8,25 a 19, bonten f 8,25 a f 9, Ajuinaanvoer nihil. Groote Egytische f a f Kleine ajuin f 0,a f 0, Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 20,25 a f Haver Canada f 14,25 a t Mais Laplata f 239. Binnenlandsche: Tarwe Gerst Chevalier Haver Erwten Schokkers Bruineboonen Maanzaad Karwijzaad Koolzaad f 11,75 a f 14,75 14,- a 14,75 18,75 a h 14,50 e 22,a 31, ff a a f ff 32,a 34, 35,a 87, V i X Mosterdzaad (geel) a Kanariezaad 11,a 18, Lijnzaad (voer) 16,a 18, Lijnzaad (zaai) ff a Boekweit 14,75 a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1152, eerste kwaliteit f 0,61 a f 0,68 tweede f 0,57 a f 0,59 derde f 0,58 a f 0,55zouters f 0,a f 0,export f 0,52 a f 0,55. Handel redelijk.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3