RlllTENBOER N°. 49 Maandag 95 April 1998 Ü5Ö Jaargang. Buitenland Binnenland ttCrtcST Koloniën. Rechtszaken. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond, GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Belasting op benzine. Minister Winston Churchill, de beheer der van die Engel scha schatkist, is een liefhebber van nieuwigheden, ook op het gebied der belastingleg. Veriedetn jaar wiek te hij koortsachtige spanning op de ren banen door een belasting op 't wedden; thans as er weer niieuw geld noodig en men mompelt te Londen, dat de heer Churchill de ontbrekende fondsen verkrij gen wil door oen benzinie-belasting, het geen ook alweer een giood-nieuwe vin ding is. Naast auto- en wegen-belasting ook nog belasting op de moderne brand stof-benzine. Uitgerekend wordt, dat, in dien de nieuwe taxe drie stuivers per gallon (ongeveer 5 liber) zal bedragen, die totale opbrengst ruim 7 millioen pond sterling zal zijn. Natuurlijk heeft deze verrassende voorspelling in de kringen der auto- en motor-wereld een kleine revo lutie veroorzaakt. Men is er nog niet recht zeker van, of deze belasting zal worden, ingevoerd, zon der dat de bestaande belasting op auto's zal worden afgeschaft en vervangen door een matige benzinebelasting, wat ten goede zou komen aan die auto's, die een betrekkelijk klein aantal mijlen pea' jaar afleggen. Geen verandering in de bestaan de belasting en invoering van benzine belasting zou ongetwijfeld een heftige op positie veroorzaken, daar dit een unfaire belasting van een zeker deel der bevol king zou zijn en een auto tegenwoordig zeker niet meer als een weelde-artike! kan worden beschouwd'. Men meent echter, dat de minister van de schatkist er slechts op uit is 's lands inkomsten te vermeerderenZijn plan is, volgens de „Evening Standard" om de lasten, die op kwijnende industrieën drukken, te verlagen, de boerenbevolking gedeeltelijk te ontlasten van den finan- cieelen druk, waaronder zij gebukt gaat, de suiker een goed voedingsmiddel goedkooper te maken. De verminderde staatsinkomsten zullen gedekt moeten worden door de benzine-verbrui kers in den zak te doen tasten en mogelijk zijn er nog andere verrassingen voor den Engelschen belastingbetaler op komst. Spanje. Graaf de Romanones, die Spaansche oud-minister-president, heeft naar aan leiding van een artikel in de Temps over den politieken toestand in Spanje de gelegenheid te baat genomen om zijn meenting kenbaar te maken pver het hui dige dictatoriale regime in zijn land. De oude politieke partijiem zijn niet, zegt hij, kunstmatige samenstellingen, die door een gril in het leven kunnen worden geroe pen of vernietigd. Om dit te bewijzen is het voldoende te coinstateeren, dat de tegenwoordige regeering er niet in geslaagd is, ondanks haar pogingen, een partij te stichten, die haar wil -dienen en steunen, De patriottische unie ontbreekt het, on danks haar luidruchtig en schijn van uiterlijk leven, aan innerlijk Leven, hetwelk onmis 90 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Doch dat laatste denkbeeld lokte hem blijkbaar toch niet erg aan, want hij bleef op de maat van de jubelende klok ken naar boven ploeteren. Toen hij eindelijk op den top van den heuvel was en daar een menigte rijtui gen van alle gading zag staan, bleef hij even uitblazen en keek toen, of hij ook de auto's van Baronmead zag. Ten slotte vond hij ze, maar bij geen enkele was een chauffeur of iemand te zien. Al de bedienden stonden bij elkaar op het kerkhof om den huwelijksstoet te zien, waarvoor een doorgang over den weg naar de pastorie vrijgelaten was. Capper ging, met een treurigen blik op zijn schoenen, zoo dicht mogelijk bij den ingang van het kerkhof staan. Hij stond daar vrij in het oog loopend en keek naai' het toomeel met zijn scherpe, groene oogjes, waarin een toegeeflijk glimlachje speelde, en deed zijn vingers een voor een knappen. Niemand lette op hem, of vermoedde ook maar een baar is voor elke werkelijke politieke actie. Evenmin is de regeering er in geslaagd de bestaande partijen te vernietigen. De liberale en conservatieve partijen bestaan niet alleen nog, maar zijn noodzakelijk. De socialistische partij is nog steeds uit stekend georganiseerd. Op het o,ogenblik echter kunnen deze feiten nog niet naar buiten worden getoond', en is het niet mogelijk een zichtbaiem strijd te voe ren, daar het huidige regime en zij, die het bestrijden, zich van geheel verschil lende wapenen bedienen. Het eerste be schikt over de materieeie kracht, zijn vijanden hebben slechts die kracht dor denkbeelden. Maar de oppositie bestaat. Wat van dit alles het resultaat zal zijn? Graaf die Romanones is overtuigd dat de gemiddelde Spanjaard even ver van het tegenwoordige regime als van db politieke gebruiken vain het oude regime afstaat. Het ergste zou zijn indien de grondwet werd vervangen door een con stitutioneel charter, waardoor Spanje meer dan een eeuw in de geschiedenis zou worden achteruitgezet. Dit zou de ware monarchisten, d'ie zoo sterk constitutio neel zijn, beletten langer de monarchie te dienen. Indien dit zou geschieden zou de Romanones zich geheel uit de poli tiek terugtrekken. Verzekering tegen regen. Zooals bekend is, moeten de plaats- kaarten voor goedkoope treinen steeds van te voren worden genomen, een maatregel die in verband met het formeeren van de treinen noodig wordt geacht, zomers, zooals wij er een in 1927 den, weerhouden echter velen om zich tijdig van goedkoope tneinkaarien te voor zien. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, zullen de Nederiamid'sche Spoor wegen, bij wijze vain proef, aan de ge gadigden voor een reis niet goedkoope treinen, die zulks verlangen, de gelegen heid geven zich bij het nemen van de plaats kaarten te verzekeren te gen het na deel, verbonden aan het van te voren mennen van de plaats kaarten Iedere gegadigde ontvangt desverkie- zende, tegen betaling van een premie van 10 pet. van den prijs der te nemen plaats kaarten, een bewijs, waarop de houder het door hem betaalde bedrag der goed koope plaatskaart terugontvangt, indien op den dag waarop die trein loopt, tusschen elf uur v.m. en vijf uur n.m. in de waan- de goedkoope trein heen gaat, een regenval is geweest van 3 millimeter of meer. De premie blijft men dan verbeuren Of ea* inderdaad een regenval van 3 imik limeter is geweest, wordt in hoogste in stantie vastgesteld door of vanwege het Meteorologisch Instituut in de Bilt en bekend gemaakt 5 dagen nadat de trein geloopen heeft, door aanplakking aan het loket van het station, waair de plaats- kaart genomen is. Het Meteorologisch Instituut heeft in de betrokken plaatsen van bestemming der goedkoope treinen onder bevoegd toezicht oogenblik, dat een van de grootste man nen van het Westelijk Halfrond tus schen hen stond. Eindelijk kwamen bruid en bruidegom en haastten zich voort door een regen van zonnehlaadjes. Bertie's bruingebrand gezicht lachte. Hij hield Dot's hand stevig vast en toen zij de met een rood tapijt belegde treden naar den weg afgingen, boog hij zich over haar heen en fluisterde haar wat in. Zij lachte terug tegen hem met schitterende oogen terwijl haar rond gezichtje straalde on der de oranje-bloesem. Geen van beic keek naar rechts of links. Vlug liepen zij door de gevallen rozeblaadljes naar de pastoriepoort en verdwenen uit het gezicht, Een troep bruidsmeisjes liep hen la chend achterna en dan volgde er een onderbreking. Capper ging een beetje dichter bij de trap staan en wachtte. Noch steeds door luidden dè klokken en overjubeldeln ge heel het stemmengedruischIedereen rekte zijn nek uit, om de gasten te zien. De lange stoet begon reeds uit het kerk portaal te komen. Het ging heel lang zaam, want aan het hoofd liep Lucas Es-rol, wiens hand op den arm van zijn moeder steunde. Hij liep heel moeilijk en leunde zwaar op zijn knik. Hij was blootshoofds en de Septemberzon scheen vol op zijn ge zicht. Zijn haar was grijs geworden. y-aVAe'tVe^. regenmeters geplaatst. Voor trein „m naar verschillende bestemmingen wordt ml. om te bepalen of het al of niet een regen dag is geweest, een centraal punt aange wezen, b.v. voor de bloemenvelden Halle- gom, voor de Betuwe (in bloei) Tiel enz. H ij was er stil van foor gegaan In het politiebureau aan de Witte de Withstraat te Rotterdam is de 22-jarige L. C. in bewaring gesteld, 'die ervan ver dacht wordt, ten nadeele van zijn pa troon C. J. G. W. van het Burgemees ter Meineszplein, een bedrag van f230 ie hebben verduisterd. In het begin van Maart j.l. had C. met een collega een bezending meubelen moeten bezorgen bij een klant in het Wes telijk stadsdeel. Hij had na de aflevering de kwitantie geïnd en vervolgens tegen zijn collega gezegd, dat hij „nog even naar huis moest" en dan wel met zijn patroon zou komen afrekenen. Hij heeft dit evenwel niet gedaan', doch is inaair een garage op den Coolsingel gegaan-, waar hij een auto huurde en zach naar Am sterdam liet rijden. Vandaar werd de tocht voortgezet naar Winterswijk, waar hij den chauffeur betaalde en naar Duitschland dtoorreisde. Het is hem evenwel iniet gelukt, om daar, zooals hij dacht, werk' te vinden. Toen zijn geld zoo goed' als op was, is hij naai" Nijmegen gegaan, waar hij zich bij de politie aanmeldde. Hij is naar Rotterdam op transport gesteld. H u i s e l ij k drama. In de Balistraat te Amsterdam heeft zich Vrijdag een huiselijk drama afge speeld, waarbij een 34-jarige vrouw d'oor haar 36-jarigen man met een dolkmes in den rug werd' gestoken. Zooals wel meermalen in den laatsten tijd was voor- giekomen, had het echtpaar ook Vrijdag weer ruzie, welke voortsproot uit jalou- zie van den man. Deze greep tenslotte een dolkmes en bracht haai' daarmede een diepe snede ia dien rug toe. Zij werd naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging is op genomen. De man heeft bekend en zal ter beschikking van de justitie wor den gesteld. Wegens afpersing gearresteerd Geruimen tijd geleden maakte een in gezetene van Katwijk zich schuldig aan een overtreding, waarvoor een fatsoenlijk man zich gewoonlijk geneert. Een zekere K. uit Wassenaar, was hiervan toevallig getuige. Teneinde te voorkomen, dat K. het geval ruchtbaar zou maken, bood de Katwijker hem een bedrag iin geld aan, waar tegenover K. beloofde, te zullen zwijgen. Spoedig kwam K.tmigem eischte meer geld. Nadat hem nogmaals de mond Hij lachte, toen hij uit de kerk kwam, maar zijn oogen lagen diep in hun kassen. Vlug en met zekeren blik nam de man onder aam de trap iedere bijzonderheid op: het telkens stilhouden, het moeilijk loopen, het diep-doorrimpelde voorhoofd. En toen Lucas weer ophield om krach ten te verzamelen voor 'het naar beneden gaan, ging hij met zijn typisch-besliste bewegingen naar boven en zeide: „Ik geloof, dat ik op een heel goec kom, om mijn diensten te be wijzen. Lucas' schok van verrassing werd on middellijk gevolgd door een glimlach van welkom. Hij drukte Capper warm de hand. „Jou heb ik juist noodig! Maar hoe in 's hemels naam kom jij hier? Je bent toch niet van het station komen loopen?" „Ja zeker". „Maar waarom heb je niet laten weten dat je kwam. Maar we moeten verder, zeg. We versperren de passage.' „Nog zoo erg niet. Ze zullen er niet ziek van worden, als ze even wachten. Sla je arm om mijn schouder. Ja juist zoo. Die treden zijn db pest voor jou." Hij boog zijn gespierd lichaam zoo, dat Lucas er het makkelijkst op kon steu nen, en hielp hem toen naar beneden gaan. Dan bleef hij even staan en keek hij hem scherp-on der zoekend aan. „In orde hoor!" glimlachte Lucas. „Ik zal je nu een arm geven als moeder het was gestopt, kwam hij herhaaldelijk terug tot hij zijn slachtoffer in totaal erica f 8000 had afgeperst, dat, teneinde raad de justitie met het geval in kennis stelde. K. en zijn vrouw, die medeplichtig wordt geacht, zijn daarop gearresteerd. De vrouw van K. is echter weder op vrije voeten ge steld. Ernstig auto-ongeluk. Te Ovenkerk is een ernstig ongeluk ge beurd. Een particuliere auto trachtte een uit de richting Aalsmeer komende vracht auto met bloemen in te halen, doch kwarn^ daarbij met dit voertuig in aanraking. Het reed hierbij van dien weg af en botste tegen een viertal kinderen op, die zoo juist uit de R.-K. school gekomen waren. Van de kinderen liepen er drie ernstige verwondingen op; bet vierde kwam met den schrik vrij. De drie kinderen zijn naar het Wil- helminagasthuis overgebracht, waar. één hunner aan de gevolgen bezweken is. De auto, welke de aanleiding van dit omge val was, reed door. Het nummer is echter bekend. Berooving? De melkkoopman van K. uit Leidschen- dam heeft bij de politie te Rotterdam aan gifte gedaan, dat hij beroofd is van een bedrag van f 1400. Hij was met eenige vrienden naar Rotterdam geweest. Het gezelschap keerde -dies nachts zwaar be schonken per auto terug. Zij weten zich niets te herinneren. De beroofde kwam eerst tot bezinning, toen hij midden in den Vliet bij Voorburg lag. Zwemmende heeft hij zich toen kunnen redden. De politie stelt een onderzoek in. 'assagiers K.L.M. Het voorbeeld van dien heer Van Lear Black vindt navolging. Vroeg onlangs die Belgische koning bij de K.L.M. een extra- vlucht BrusselMalmö en terug aan, wel ke helaas niet kon doorgaan dioor hiertoe^ van officieele zijde gerezen bezwaren, thans hebben Mary Pickford', Douglas Fairbanks em nog twee reisgenooten zich tot die K.L.M. gewend voor een rondvlucht door Europa, Azië en Egypte, bij hun a.s. bezoek aan de oude wereld. Het plan be staat daarbij o.m. Rome, Weenen, Com- stantinopsl en Caïro te bezoeken. De K.L.M. onderzoekt op het oogen- blik de mogelijkheid of zij aan het verzoek der bekende fihnartisten zal kunnen vol doen in verband' met haar uitgebreid zo mei-programma en de groote vluchten, welke reeds voor dien heer Van Lear Black op het programma staan. Ongure dikhuiden. Men denkt vaak, dat het wild ge dierte op de groote Soenida-eilanden reeds zoo ongeveer als uitgestorven moet worden beschouwd;, en ontegenzeggelijk neemt het aantal ongure viervoeters af, naarmate de mensch db wildernis ver overt. Toch hoort men, vooral den la sten tijd, telkens weer van tijgers op Su matra, terwijl zoowel in de Lampongs goed vindt. Je badt zeker niet gedacht, dat je met je neus in een bruiloft zou vallen." „Ik wou, dat het de jouwe was!" Waarop Lucas naar de lucht keek en in lachen uitbarstte. Zij liepen den tuin door ten gingen dooi de serredeur de pastorie binnen. De men- schien begonnen zich om hen te verdringen. „We moeten zien, dat we op de een of andere manier een stoel voor je vinden." „Eerst moet ik een woordje zeggen te gen bruid en bruidegom." Doch dezen waren op dat oogemblik niet te bereiken, omringd als zij waren door menscben, die hien kwamen geluk- wenschen. Capper nam den eersten den besten stoel, dien hij zag, en zette Lucas erop neer. „Ik schijn juist van pas te komen', merkte hij droogjes op. „Waarom is er niemand speciaal voor aangewezen om voor jou te zorgen. Waar is de tijgerwelp Nap?" „Nap is twee maanden geleden naar Amerika, gegaan." „Zoo.?" Er klonk blijdschap in zijn stem. „Dat ruimt op. En is Lady Carfax hier?" „Neen". Er klonk iets gereserveerds in zijn antwoord. „Lady Carfax is in den rouw over haar man „Zoo?" zei Capper weer. Hij scheen als in Noor d-JSuma tra herhaaldelijk oli fanten worden gesignaleerd. Op de on derneming Soengei Radja, een half uurtje gaans van de plaats Tandjong Ba lei, op Sumatra's Oostkust, heeft on langs een kudde van deze dikhuiden erg huisgehouden. De troep die uit twee man netjes, een twaalftal wijfjes en verder uit jongere exemplaren bestond, zag kans in een paar nachten een duizend klapper- boomen af te kraken of te ontwortelen. De bevolking deelde mee dat de kudde in de richting van Siantar was afgetrokken. Rechtbank te Middelburg. Geen spiegel. Vrijdag werden een 10-tal zaken be handeld, in hooger beroep, tegen motorrij wielbestuurders uit Schouwen-Duivel and, die op den openbaren weg gereden hadden onder dat hun motorrijwiel van een spie- jel was voorzien. De kantonrechter ie Zierikzee had al de verdachten schuldig verklaard aan het ten laste gelegde, doch evenwel met opheffing der strafbaarheid, daar naar zijn oordeel een normaal mo- toi'rijwiel'bestuurderzonder duo-zitting, ge acht moet worden het limkerachtergelegen gedeelte van den weg te kunnen overzien en het tegendeel ter terechtzitting niet is gebleken. De ambtenaar van het O. M. was tegen die uitspraken in hooger beroep gekomen. De officier van Justitie eischte in alle zaken vernietiging van het vonnis van dien kantonrechter en veroordeeling van ieder tot f5 boete of 5 d. hechtenis. Hooger beroep. Door den Officier van Justitie te Mid delburg is hooger beroep aangeteekencl tegen het vonnis der Rechtbank van 13 April j.l., waarbij H. C. V., gasmees- ter te Hulst is veroordeeld tot eene geld boete van f500 of 5 maanden hechtenis, wegens als ambtenaar eene gift aannemen wetende dat zij hem gedaan wordt ten einde hem te bewegen om, zonder daar door in strijd met zijn plicht te hande len, in zijne bediening iets te doen, meer malen Haar man vergiftigd. Vrijdagavond plaatste in een der te Middtelburg verschijnende couranten de 27-jaaige S. de J.-B. een advertentie, waarin zij „tot haar diepe dk-oefheid ken nis gaf van het overlijden van haar ge liefden echtgenoot S. db J." Intusschen bleek, dat de dokter de doodsoorzaak niet kon vaststellen, en in verband daarmede werd het lijk door den commissaris van politie in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden, die werd ontbo den en Zaterdagmorgen de sectie ver richtte, constateerde, dat tweemaal een hoeveelheid vergif moest zijn toegediend, Onmiddellijk werd een onderzoek in het stes-fhuis ingesteld, waar inderdaad een doosje met rattenvergif wend gevonden. Nadat uit die verklaringen, van een vriend maar weinig notitie te nemen van de mededeelimg. Als in gedachten verzon ken plukte hij aam zijn puntige, gele baard. Lucas lag achterover in zijn stoel. Cap per's blikken schoten als een hagedis over hem heen, namen iedere lijn, iedere hij- zonderheid op. „Als ik jou was, zou ik zoo gauw mogelijk uitknijpen. Daar het ongelukkig genoeg jouw receptie niet is, ben je niet onmisbaar". Doch de menigte verspreidde zich nu en Dot, die er in haar bruidsjapon heel jong en overgelukkig uitzag, baande zich een weg door de menscben. „Zit je daar?" riep zij uit. ,,Je moe des- zei, dat je dicht bij was, maar ik zag je nergens. Het is te veel voor je geweest. Je bent moe." Bezorgd boog zij zich over hem heen, en toen hij haar glimlachend tegen zich aantrok, bukte zij zich, gaf hem een zoen en fluisterde hem iets in, dat hij alleen mocht hoonen. Bertie was vlak achter haar, maar hij had Capper in het oog gekregen en was toen stokstijf blijven staan met een uit drukking op zijn jongensachtig gelaat, die zoowel ontsteltenis als verlichting betee- kewde. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1