Eventjes denken. Onze damrubriek. Gemengd NieuWs. Voor de Jeugd. MINISTER KAN BEZOCHT MAANDAG DE GROENTEVEILINGEN TE LOOSDUINEN, waar Z.-Exc. geen gereserveerde plaatsen. haJ, maar zich op de tribune tusschiein het publiek bewoog en dus in werkielijkLeiJ zich met veel belangstelling van de toes'.iainideo op de hoogte stelde. zelf slechts zijn plicht te hebben en dankbaar te zijn de omstandigheden hem gelegenheid hebben gegeven hier een terrein te vinden om te werken voor de beginselen, die hij in zich voelt. Krabbendijke. Woensdag trad voor de afd. Vrijz. Chr. Jongeren Bond alhier op dhr. J. A. Barto te Middelburg. Na ingeleid te zijn door de voorzitster, mej L. J, W. Welleman, zette spr op dui delijke wijze uiteen doel en strekking van deze beweging. Na de pauze vertelde hij aan de band van een serie lantaarnplaat jes een en ander van het kampwerk. Pe voorzitster bracht een woord van dank aan den spreker voor deze leerzame voor dracht. Na afloop bleven de aanwezigen nog gezellig bijeen. Treinroof te Chicago. Juist toen de Overland Limited Ex press het station ts Chicago verliet, drong een bandiet, die in zijn eentje werkte, dein trein biunein en beroofde de passagiers vrj-or een waarde van een kleine zeventien duizend gulden, waarna hij. nog vóór de trein buiten de stad was, ontvluchtte. Hij had onder bedreiging met een volver de passagiers opgesteld in een der rijtuigen en eigende zich hun portefeuilles en kostbaarheden toe, waarna hij ook kaïns zag den hofmeester van het 'restauratierijtuig te berooven. Daarop trok hij aan de noodrem en toen de trein stopte, sprong hij er uit en verdween in de -duisternis. Een dorp zonder huwelijken. In de parochie South Mimms bij Bar- raett (Engeland 1 zijn nu al in veertien maanden geen huwelijken gesloten, wat zoozeer de aandacht getrokken heeft diat een journalist den predikant is gaan vra gen, hoe dit kwam. „De meisjes hier", verklaarde de eer waarde Allen Hay, zeggen dat de jonge mannen zelfzuchtig zijn. Daartegenover zeggen de jonge mannen dat de meisjes alleen a-an k leer en en aan oen geriefelijk thuis denken. De Psalmist heeft blijk baar aan South Mimms gedacht toen hij zeide dat er geen maagden ten huwelijk gegeven werden en er geen weduwen wa- ran om te weeklagen. De moeilijkheid om -buizen te vinden speelt ook e.n groote rol en dit kan ten deele verklaren waar om er zoo weinig getrouwd wordt. „Er zijn tal van aardige meisjes te South Mimms. Ik geloof dat zij zeer gunstig afsteken bij de andere meisjes in Engeland. Er zijn meisjes die erop wach ten dat zij gevraagd worden, oude en jonge. „In vroeger tijden was South Mimms vermaard om zijn groote gezinnen. In de kerk is een koperen plaat die gewaagt van eein gezin in de zestiende eeuw diat twaalf zoons en zestien dochters telde. „De monschen hies" in de buurt verkie zen auto's boven wiegen." In een brief aau den predikant van South Mimms schrijft een vrijgezel van 88 jaar: „Uw commentaar over het niet trouwen van de jonge mannen te South Mimms treft mij op een teere plek. Ik wil graag ouwen, maar kan dat niet doen. Een meisje van 46 en ik zijn pas gedwongen geweest elkaar als verloofden te verlaten, omdat zij meer verdient dan ik Het is de sterke economische positie van de meisjes die de jonge mannen er voor terug doet schrikken, stappen voor een huwelijk te doen, Ik ben overtuigd dat vele jonge mannen te South Mimms en elders tegen trouwen opzien wegen den weelderigen levensstandaard van de meisjes. lie mannen zijn bang dat er opmerkingen over hun beseheiden inkomen gemaakt zullen worden. Dus moet u den mannen geen verwijten maken. Het moderne meisje, dat zelfs een aar. dig inkomen verdient, heeft geen lust het offer te brengen dat het trouwen met een man, die minder verdient dan zij, zou meebrengen. A in b t e n a r ij. Het „Berliner Tageblait" vertelt van een typisch geval, dat aantoont, hoever de wensch van vele beambten, om zich door bovenmatig strenge uitoefening van hunne taak te onderscheiden, voeren kan. Een Berlijnsch douanekantoor heeft dezer dagen een voor de historische af- deeling der Beriijnsche voedingsmiddelen tentoonstelling bestemde zending uit Spanje waarin zich kleine monsters voedings middelen bevonden, aangehouden, omdat daarbij een worst was, weliswaar een worst van slechts vier en een half ons, maar in elk geval toch een worst Nu is de invoer van worst bij de wet van 1 April 1928 die werkelijk geen Aprilgrap was, dat zou de douanebeambte wel eens duidelijk maken 1 verboden. Eu der halve moest de Spaansche worst vernie tigd worden. Dat is dan ook gebeurd, hoewel de inzendingen vooj de tentoonstelling met steun van het departement van buiten- landsche zaken, en vaak met groote moeite en kosten door Duitsche organi saties in het buitenland, gezantschappen, consulaten, wetenschappelijke instellingen en andere instituten bijeengebracht waren en hoewel nooit van groote hoeveelheden, maar slechts van monsters sprake was De douane-beambten hebben, hoewel ze op het dbel en de bestemming der zending duidelijk opmerkzaam zijn gemaakt, zich volkomen ontoegankelijk voor rede ge- jen eh de Spaansche zending niet alleen „aangehaald", maar bovendien het zich daaïbij bevindende monster worst verbrand en voorts gedreigd, bij verdere zendingen, die nog niet zijn aangekomen, maar die onderweg zijn, desgelijks te handelen. Alle bidden en smeeken heeft niets mogen baten. Een ondergeschikt douane-kantoor heeft zich dus weer eens „plus royaliste que le roi» betoond, want inmiddels heeft de president van het landsdepartement van financiën te Berlijn, waaraan het kantoor onderworpen is, een uitzonderingsbepaling uitgevaardigd, waarbij de invoeringbepa lingen voor de tentoonstellingszendingen buiten werking werden gesteld. En het „Berliner Tageblatl" vindt in alle bescheidenheid, dat de Beriijnsche douane-beambten, bij het naleven van „de wet» toch wel een heel klein beetje hun hersens zouden kunnen gebruiken. Een tweede aardbeving. Bulgarije is door een tweede aardbeving geteisterd. Volgens de tot nog toe ingekomen be richten ligt het centrum van de aard beving bij Philippopel en Haskovo De telef.on- en telegraafverbindingen met de provincie zijn verbroken De garnizoens commandant heeft verklaard, dat te Phi lippopel bijna alle groote gebouwen zijn ingestort De gas- en electriciteitsfabrie- ken van de stad zijn verwoesr, zoodat geheel Philippopel in volkomen duisternis gehuld. Door kortsluiting ontstonden eenige branden. Een militair depot is uit gebrand. Veel dooden en zeer veel gewonden zijn te betreuren. Definitieve getallen Kunnen nog niet worden genoemd. Uit de stad Haskovo, ten Zuiden van Philippopel komen eveneens ernstige be richten. De schade aldaar aan gebouwen toegebracht, moet bijzonder groot zijn Te Philippopel duren de aardschokken voort. De schade door de aardbeving aan eigendommen veroorzaakt, wordt geschat op ongeveer 500.000.000 lewa. De aardbeving duurde tien seconden en het schijnt, dat de stad Philippopel voor het grootste gedeelte verwoest is Door het ontbreken van elke verbinding met Philippopel kunnen geen bijzonderheden omtrent den werkelijken omvang van de ramp worden gemeld. Uit Sofia en andere steden zijn hulp-expedities gezonden naar het gebied van de aardbeving. Men vreest, dat het aantal slachtoffers belangrijk grooter is dan hij de aardbeving van Zaterdag. De „Neue Presse» meldt uit Sofia, dat het heele gebied van de aardbeving door de vernieling van de spoorwegen van het verkeer is afgesneden. Het aantal slacht offers is nog onbekend De hevige aard schokken duurden met korte onderbrekingen van half tien 's avonds tot half drie den volgenden ochtend. De stad Tsjirpan is nu volledig verwoest, waarbij vele in woners aanvallen van waanzin kregen t Philippopel, op dén na de grootste s ad van Bulgarije, en centrum van den tabaks- handel is gedeeltelijk verwoesf, speciaal het stationskwartier, waar de tabaksmaga zijnen zijn ondergebracht. De werkeloosheid in Amerika In Amerika had men gehoopt, dat de werkeloosheidscrisis van zelf zou wordeD opgelost. De deskundigen verklaren, dat geen nieuwe afzetmarkten meer kunnen worden gevonden. De Amerikaansche ar beidersbeweging eischt invoering van den zes-urigen arbeidsdag en vraagt, dat de regeering groote openbare werken zal uit voeren. Men mag verder nieuwe beper king der immigratie verwachten, daar de werkgevers beweren, dat de buitenlandsche arbeiders het brood uit den mond van de Amerikaansche arbeiders nemen. Een muit i-m illionnair over. leden. De Japansche multi-millionnair, baron Okura, is op 91-jarigen leeftijd overleden Ce overledene begon zijn loopbaan ah bediende in een drogisterij. MARKTBERICHT. Middelburg, 19 April 1928. Op de graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe f 11,50 f 13.50. Maan zaad f28f 30. Boter f 1,02Va, part. prijs f 1121/2- Kipeieren f 4,75, part. prijs f 5,75. Eendeieren f 5,part. prijs f 6, G an sole ren f 14, VRAAGSTUK No. 3 van S. Kuiper Cz. Zwart: 12. Wit: 12. De dia gramstorig in cijfers behoort te zijn: Zwart 12 schijven op 813, 15, 16, 18, 19, 21 en 25. Wat 12 schijven' op 22, 27, 28, 30, 32, 33, 37, 38:, 42, 43, 45 en 48. Wie zonder bezinnen Een schijf denkt te winnen, Graaft, tot zijn straf, Zijn eiigen graf. Oplossing probleem No. 3 van W. C. Polman, Den Haag. (voorlaatste nummer). De diagramstond in cijfers was: Zwart 14 schijven op 36, 8, 1214, 1619, 23 en 24. Wit 14 schijven op 2528, 30, 32, 35, 37-39, 42 en 47-49. Wit speelt als lokzet 3934 en zwart meent op de bekende manier een schijf te win nen door 2429, doch dloor middel van i vrijen zet 3731 'haalt wit vervol gens dam. Wit 3934, 2429, 3731, 29 X 40, 35 X 44, 1420, 25 x 14, 19 10, 28 x 19, 13 x 35 en zwart heeft een schijf gewonnen, maar nu wit ver der 26-21, 17 x 28, 27—21, 16 x 27, 38—32, 27x 38 of 28x37 en wit 42 x2a NIEUWE OPGAVEN: VRAAGSTUK No. 1. Een verliesberekening. Een heer gaat een winkel binnen en koopt een hoed van f 12,60. Hij legt een bankje van f 60,op de toonbank, dat door den eigenaar van den winkel bij zijn buurman gewisseld wordt. De koo- per krijgt zijin f47,40 terug en gaat mat zijn nieuwen hoed de deur uit. Hij is echter nauwelijks weg, of de bum-man, die het geld hielp wisselen, komt zeggen, dat het bankbiljet valsch is, en de eige naar van dea hoe Jeinwinltel moet de volle waarde terug betalen. Hoeveel verleest hij hierdoor? VRAAGSTUK No. 2 Een oschrijfkwestie. Hou zoudt ge in cijfers: twaalf dui zend twaalf honderd en twaalf schrijven? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons voorlaatste nummer. No. 1. „De Pientere Hotelier". Onze hotelier kan de flesschen op ver- schellende manieren rangschikken. Wij ge ven hier een paar voorbeelden Tafel vol halfvol leeg totaal No. 1 2 3 2 is 3V2 flesch No. 2 2 3 2 is 3V2 flesch No. 3 3 1 3 as 3V2 flesch Totaal: 7 7 7 Tafel vol halfvol leeg totaal No. 1 3 1 3 is 3ty2 flesch No. 2 3 1 3 is 31/2 flesch No. 3 1 5 1 is 3ty2 flesch Totaal: 7 7 7 De meest handige oplossing is echte: dat hij eenvoudig de maat neemt van den inhoud van een halve flesch en dan de 7 volle flesschen ieder voor de helft le digt en in de 7 ledige, waarna hij op iedere tafel 7 half volle flesschen kan plaatsen en geen enkele gast in den be ginne een geheel leege flesch zal grij pen, want dat zou al heel gauw in de gaten loopen. No. 2. „Gewichten". De vijf gewichten van een half pond zijn de volgendeV2 pond, anderhalf vier 1/2 pond, dertien V2 half pond en veertig V2 pond. Om 1 pond te wegen P/2 p.; de te wegen waar plus V2 pond; om 2 pond te wegen: P/2 p. plus Vs p.; alleen de te wegen waar; om 2V2 pond te wegen: 4V2 p.; waar pl. P/2 pl. V2 p.; om 3 pond te wegen: 4V2 p.; waar pl, P/2 pond; om 5 pond te wegen: 4V2 p. pl. V2 p.; alleen de waar. om 5V2 pond te wegen: 4V2 pond pl. P/2 p.; waar pl. V2 pond; om 6 pond te wegen: 4x/2 pl. P/2 p.; alleen de waar; om 6V2 pond te wegen: 4V2 plus P/2 plus V2 pond; alleen de waar; om 7 pond |t/e wegen: 13V2 pond; waai" pl. 4V2 pi- P/2 pl- een half pond; om 8 pond te wegen: 13L/2 P- pl- Va pond; waar 4V2 pl. P/2 pond; om 8V2 pond te wegen: 13V2 pond; waar pl. 4V2 pl. V2 pond; om 9 pond te wegen: 13x/2 pond; waar pl. 4V2 pond, en zoo verder. Om 60 pond te wegen worden alle gewichten in de schaal geplaatst, be halve het V2 pond. GEDACHTEN VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Wees hard wanneer gij oordeel vellen moet, En 't over eigen daden doetDoch geldt het anderen wees dian zacht en goed. MAANDAG. Er moet voor hen, die op het glibberig pad des levens zijn gevallen, doch zich willen opheffen, een hand zijn, blij reed om de andbre te vatten. DINSDAG. Gelukkig zij, die sterven in de vaste overtuiging de tranen hunner achterge blevenen verdiend te hebben. WOENSDAG. De nalatigste opvoeding, zoo zij maar onthouding en zelfbeheersching leert, is beter dam de meest zorgvuldige, die alles leert behalve onthouding en zelfbeheer sching. DONDERDAG. Eén dag goed doorleefd is meer waard dan een onsterfelijk leven in de zonde. VRIJDAG. De diepste gevoelens van den meinsch komen slechts zelden aan de oppervlakte ZATERDAG. Het luide kloppen van het hart ver dooft vaak het fluisteren van het vei NIEUWE RAADSELS. Voor groo teren 1. Op de kruisjeslij-nen komt de naam van een groot viervoetig dier. X X X X X X X X X X X X X lste rij een klinker; 2de rij iets wat door den schoenmaker gebruikt wordt; 3de rij een keizerrijk in Azië; 4de rij het gevraagde woord; 5de rij iets wat vis- schen hebben; 6die rij een ander woord voor bocxmloot; 7de rij een medeklinker. 2. Mijn geheel wordt met 8 letters geschreven en noemt een dorp op de Veluwe. Sommige dieren maken een 1, 6, 4, 8. Je 3,7, 2, 4 maakt deed uit van je gezicht. Een 5, 2, 3, 8 is een leesteeken. Een 5, 6, 8 is een kleedingstuk. 3. Thans moeten jullie het v-olgende raadsel eens probeeren op te lossen: Vijl lettergrepen ben ik rijk, Een zestiental letters tezaam En als je aandachtig het volgende leest, Dan vindt je ook zeker mijn naam. Mijn eerste deel, vier letters groot, Bestaat er alleen maar uit zand, Dat tegen de woedende zee ons beschut, In 't lagere Hollandsche land. Vijf -letters telt mijn tweede deel, Heel nuttig, maar soms ook gevaarlijk En val je ei- in, als je zwemmen niet kuit, Is redding vaak uiterst bezwaarlijk. Een zental letters is *t derde deel rijk, Waar 't tweede zijn weg doos- moest vinden, Ook is het 'n ander woord nog voor bestuur, Zoek dat nu eens uit, mijne vrienden. Voor kleines-en. 1. Met z dien ik tot bergplaats, met b kan ik ook het een en andier bevatten, met t maak ik deel uit van een boom, met 'h van je voet en met 1 dien ik om brieven en pakken dicht te maken. 2. Mijn eerste is een voorzetsel, mijn tweede is een stad in Noord-Holland en mijn geheel een dorp in dezelfdle provincie. 3. Welke drank kun je maken van: RANK KEMEL 4. Ladderraadsel X X X X lste rij een waterplas; 2de rij een natuurverschijnsel 3de rij een zitplaats; 4de rij een graansoort; 5de rij een gestreept, viervoetig dier 6de rij een lichaamsdeel van een groot dier; 7de rij een jongensnaam8ste rij een roofdier. De woorden bestaan allen uit 5 let ters en de middelste letters vormen, van boven naar beneden gelezen, den naam van een dorp in Zuid-Holland. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons voorlaatste „Hoekje". 1. Muurbloem, begonia, anjelier, ge ranium, hortensia, korenbloem, papaver, kamperfoelie, margriet, kamille. 2. Spits, pit. 3. N VOS HOORN WOERDEN NOORWEGEN NIJMEGEN TIJGER PEN N Noorwegen. 4. Zwammerdam. Zwaard, Edaim. Mei-wede, marmer. 1. Wrat, rat, ra. 2. Is Jan de Raad adelborst gewor den? (dadel). De oude Dirk renteniert reeds verschei den jaren, (krent). Hector en Caro zijn twee trouwe hon den. (rozijn). 3. Amstel. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 21 Apr. 8.47 4,16 9.19 9.88 22 4.29 4.58 9.56 10.20 23 5.12 5.45 10.42 11.12 24 5.59 6.28 11.85 25 6.47 7.16 0.05 0.24 26 7.38 8.10 0.58 1.23 27 8.44 9.18 1.58 2.85

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3