Sport Rechtszaken. Binnenland Gemengd Nieuws een goed beklante WAGENMAKERSZAAK Twee nette Dienstboden ga nu m'n radiotoestel inruilen voor een N. S. F. 4 inschrijver Johs. de Jonge Dz. vo-or f4,20 per 100 Kg. vanaf de - wagon station Kapelk-Biezelinge. Het lossen en uitdra gen is gegund aan dun heer P. de Neef voor f 0,06 per H.L. Aan de veiling „K. B. en O." zijn de eerste aardbeien geveild, die een flanken prijs opbrachten en gekweekt wer den door G. van Willegen Jobsz. Kloetinge. Donderdag hebben B. en w. van Kloe tinge aanbesteed het opbre ken van de heibestrating ea het Leggen van een klsnloerbe straf i»g op eengedeelte van den Damer scbeo weg (Noordeojnde) Ingeschreven werd door: J. Verheijke te Elièwöiutsdijk f4873; JanWoi.se te Elle woutsdajk f5100; L. van Roven te Eile- woiitsddjik f4760; Fouidraonne te Goes f4975; M. W. Knuist te Goes f4700 M. Duijnihouwer te Goes f3798; W. van Linde te Kattiendiijke f4230; M. Wan del te Schoondiijhe f4239. Het werk is gegund aan den laagstee inschrijver (M Duijnhouwer te Goes), het ijzeren hekwerk aan den heer M. Moerman alhier. Kruiningen. Woensdag sprak alhier voor deTëdêratïe Zeeland' van dun Vrijz, Dem. Bond de heer Mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, voor een vrij goed bezette vergadering. Mr. Oud zette uiteen het groot belang van de evenredige vertegenwoordiging. Daaraan kleven natuurlijk fouten, doch naai" zijn vaste overtuiging vuel minder dan aain het oude districtenstelsel. Verder kwam hij op voor de handha ving van hut parlementaire stelsel bij de regeringsvorming. Toen in. 1913 de S.D A.P. weigerde ministerzetels te bezetten, was dat de groote fout, die de klad er in bracht. Deze fout doet zich nog voelen. Het baknnet-Cort van der Linden kwam als extra-parlementair aan het bewind, gevolgd door een zwak parlementairmi- nisterie-Ruys de Beerenbrouck. Dit ka binet werd de wind in de zeilen geblazen door de revolutionaire woelingen van 1918. Toen bleek ten volle dat men met de S. D.A.P. steeds voorzichtig moet zijn, om dat in die partij voortdurend een revo lutionaire strooming werkt, die de partij leiding drijft, waar deze niet gaarne is Daartegenover volgen de Vrijz. Democra ten vooaidurend de zuiver democratische lijn, om langs dien weg an de huidige maatschappij te hunnen bereiken, wat te bereiken is. Een wissel op de toekomst geeft het thans levende geslacht niet veel. De regeeringspartijen kwamen weer maar oren en in 1925 ging men den strijd in met de leuze: „Behoud van de christe lijke grondslagen in ons staatsleven", hoe wel een politiek groot verschil tussehen de coalitie-partijen bestond. 11 November 1925, in den nacht van Kersten, viel het kabinet-Colijn, die intusschen geen kabi netsformateur had behooren te worden. Nu is alleen mogelijk een conservatief of een democratisch kabinet, al naar ge lang bij de Roomsch Katholieken de een of de andere stroom de overhand heeft. Zelfs de Vrijheidsbond zal in het geliefd Nationaal kabinet met de Roomschen moe ten samenwerken, daar anders geen meer heid is te formearen van genoeg levens kracht. Wanneer de Vrijz. Dem. met de R.-K. en de S.D.A.P. zullen samenwerken in een democratisch kabinet is ook dat nood zakelijk om een regeeringsmeerderheid te kunnen krijgen van voldoende gezondheid. Bezwaren blijven er, teneinde daar we met de R.-K. ook de behoudende elemen ten zullen moeten acceptearen, die in die partij zijn, en ook, omdat we met de revolutionaire stroomingen ;n de S.D.A.P. steeds rekening moeten houden, zoodat de Vrijz. Dem. op een socialistisch program niet zouden meegaan, wel op eun demo cratisch program. Intusschen zullen we met het huidige kabinet moeten voortsukkelen tot 1929 en ondervinden, dat wat de regeuring wil, de Tweede Kamer niet wil, en omge keerd. Het hangt van de kiezers af, of na 1929 weer een krachtig kabinet zal optreden. De heeien Visscher en Kruithof maak ten van de gelegenheid gebruik een en ander in het midden te brengen, waarop door Mr. Oud werd geantwoord. Twaalf leden gaven zich op, om op nieuw de af dealing Kruiningen van den Vrijz. Dem. Bond te doen verrijzen. Deze week hebben de hoeren H. C. Baarens en S. B. Blok zich namens een groot aantal inwoners van Kruinin gen, Hansweert en Schore naar Den Dol- der begeven om aan den heer dr. Kolff van Oosterwijk, vroeger geneesheer te Kruiningen namens zijn vroegere patiën ten een album aan te bieden, waarin uiting wordt gegeven aan de groote waar deering, die zij voor den medicus hebben gehad en ook nu nog hebben. De band van dit album, waarvan de vervaardiging was toevertrouwd aan den heer F. P. D'huy C.Wzn. te Amers foort, bestaat uit oase-leer, waarop een gouden lijnversiering is aangebracht, die aansluit aan de bindtechniek van het boek. De voorkant en onderkant van het album zijn de oorspronkelijke schepranden van het oud- Holland sche papier van Van Gel der, waaruit het album zelf is vervaar digd. De kop daarentegen is gecicileerd in indigo-blauw met goud. De schutbladen zijn vervaardigd van gebloemd crêpe ma- roquin in hamionieenende kleuren met den band. De oorkonde is im kleur op bladgoud uitgevoerd op perkament en leeft buiten de inscriptie in den kop als hoofdmotief het Esculaap-symbool met dis'i'leerklof en de jaartallen en aan den voet de wa pens van Kruiningen en Zeeland, geflan keerd door het monogram K. V. O Tussehen de bladen, waarop de na men van de gevers zijn vermeld, bevinden zich bladen met peofceekeniing van: Het huis van den dokter; dorpstraa' met raad huis te Kruiningen; Kerk van Kruiningen van uit het veld gezien; eindje de Rond. klapbank; Schoorsche zandweg; cn van de R.-K. kerk, de middelste sluis, de bui tenhaven en den rijksweg te Hansweert Wemeldinge. Woensdagmorgen bekwam de tramboot „Minister Lelie" ter hioogb van de Anna Jacobapolder zulke ernstige lekkage dat de bcot bknen eenige min. zonk Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Het bergingsbedrijf van Van dér Tak en Hoogenhoezem zal de boot lichten. Wilhelminadorp. De Emmabloem col lecte bracht f 8,05 op. Wolphaartsdijk. Hedenmorgen te oin- stroeks 4 uur ontstond brand in de kap van dein molen van dien heer C. van Oeve- ren. Hoewel men aanstonds krachtdadig het blusschingswerk ter hand nam, konden de vlammen niet gedoofd' worden, zelfs niet worden beperkt tot het bovenste ge deelte van den molen. In enkele ©ogen blikken stond de gekeieie molen in lichte laaie, terwijl de brandweer, mede doordat de druk op de waterleiding daar ter plaatse te gering bleek om het water de kap te doen bereiken, vrijwel machteloos stond, Een groote partij graan loon nog tijdig in veiligheid gebracht worden. Circa 70 H.L werd evenwel een prooi der vlammen. Kort geleden wanen aan den molen nog belangrijke verbeteringen aangebracht. De oorzaak 'van den brand is vermoedelijk te wijten aan warm loopen van een dei drijfkrachten. Verzekering dekt een groot gedeelte der schade. Door dezen brand is een der mooiste molens ain de omgeving verdwenen. De heer C. Koert heeft, naar we vernemen, met ingang van 1 Augustus ontslag aangevraagd als burgemeester de zer gemeente. DAMMEN. Damkampioenschap van Zeeland. Om het damkampioenschap van Zee land zijn de volgende partijen gespeeld met de daarachter vermelde L. Goedbloed Jr.L. Geelhoed1 Jzn. 11 J. Strooband—W. Boogaard 20 J. v. CalmthoutJ. v. Zweedem 11 J. v. CalmthoutStrooband 11 van ZweedenJ. Kaan 02 van CalmthoutKaan 20 van ZweedenGoedbloed Lzn. 11 van CalmthoutGoedbloed Ja*. 02 BoogaardGoedbloed Jr. 20 De partijen Goedbloed Jzn.Boogaard; Goedbloed Jr.Strooband en van Zwee denBoogaard zijn afgebroken. Morgen worden in de mielksalon „De Landbouw" te Middelburg de partijen StroobandKaan en BoogaardKaan gespeeld. LUCHTVAART. De „Bremen". Fitzmaurice, de Iersche vlieger, die den tocht met de „Bremen" meelmaakte, heeft met behulp van een vliegtuig het eilandje waar de „Bremen" landde, verlaten, ten einde materiaal te halen om de „Bre inen" te hei-stellen. Over dit vertrek van den Ier is in de pers al heel wat te doen geweest, omdat men het vermoeden koes terde dat hij alleen naar New-York zou optrekken, teneinde zich te laten huldigen. Dit is intusschen niet juist gebleken. De vliegers lootten wie het eiland zou ver laten om materialen te halen en het lo't viel op Fitzmaurice. Volgens een verklaring van overste Fitzmaurice hopen de Oceaanvliegers Zon dag of Maandag met die „Bremen" Greenly-eiland te kunnen verlaten. Naliet bezoek aan de Vereenigde Staten, in het bijzonder aan New-York en Washington, koesteren de vliegers het plan naar Ottawa en Quebec te vliegen, om op deze wijze hun dank te betuigen aan die Canadee- sche regeering. Na zijn aankomst te Mur ray Bay had Fitzmaurice een langdurige bespreking met Hertha Junkers, die hij alle noodige aanwijzingen verstrekte voor bet vervoer van de nieuwe onderdéelen maar Greenly-eiland. Van Montreal zijn 300 gallons benzine verzonden. In een telefoongesprek met den Ier- schen gezant kwam Fitzmaurice tien stierk op tegen de berichten, als zou hij van plan zijn, zijn kameraden te verla ten. De Iersche vlieger heeft aan den eersten burgemeester van New-York me degedeeld, dat hij reeds morgen naar Greenly-Island zal terugvliegen. Fitzmau rice bracht grootsn lof aan de instrumen ten van de „Bremen", die vooral in hei donker van de grootste waarde zijn ge weest. Te Washington worden groote voorbe reidingen getroffen voor de ontvangst van de vliegers. President Coolidge zal hen op het Witte Huis begroeten, terwijl de lieden van het kabinet en het corps di plomatique zich onder leiding van staats secretaris Kellogg naar het v.iegveld zui len geven, vanwaar een esquadriÜe vlieg tuigen de Bremen" tegemoet zal vliegen. Dienstmeisje doodgestoken Voor de rechtbank te Rotterdam stond gisteren terecht de 36-jarige metselaar M„ die op 15 Januarie j.l. op de Boompj de 39-jarige diensbode van het Maas-hotel een viertal messteken heefd toegebracht, iengevolge waarvan het meisje op 1 Februari in het ziekenhuis is overleden. Het O. M. heeft wegens moord 16 jaar gevangenisstrai geëischt De geest in 't leger. Volgens bet voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de dien-tplichtwet, ver klaarden verscheidene leden bij het af- Jeelingsonderzoek, dat dit voorstel, dat de verwezenlijking wil brengen van het be kende plan.Posthuma.Boelen, is te be schouwen als een toegeven aan een van de zijde der groote werkgevers geoefenden drang, en de strekking heeft, het leger te maken tot een instrument in hun han den. Tegen dit laatste kan h.i. niet ge noeg worden gewaarschuwd. Ook voor den goeden geest in het leger zelf, is naar de meening dezer leden een regeling als de voorgestelde gevaarlijk. Tussehen hen, die krachtens het nieuwe tweede lid van artikel 27 der dienst plichtwet als vrijwilligers zullen dienst nemen en de dienstplichtingen zal een kloof ontstaan, die niet zal kunnen wor den overbrugd en die aan het saamhoorig- heidsgevoe! groote afbreuk zal doen. Bovendien is de mogelijkheid allerminst uitgesloten, dat op deze wijze weinig ge schikte elementen in het leger worden gebracht, Verscheidene andere leden gaven toe, dat het beginsel het best is, dat het leger een afspiegeling is van het geheel e volk. Daarom is het onderhavige voorstel in zekeren zin een stap achteruit. De vraag echter of het niet noodzakelijk is, dien stap te doen. Andere leden zagen juist een zeer goede zijde van het voorstel in de verminde ring van de beteekenis van den dienst plicht, welke daarvan het gevolg is. In- -usschen achtten ook deze leden het stelsel lat kennelijk aan het regeeringsvoorstel ten grondslag ligt, aanvankelijk niet ge heel zonder bezwaar. Toepassing van dit stelsel zal het leger voor een groot deel doen bestaan uit industrie-arbeiders. Bovendien zal daardoor de kaderopleiding m ernstig gevaar komen. Voorts rijst de vraag of niet het ontstaan van groote moeilijkheden moet worden gevreesd eventueele mobilisatie. Het recht zijn vrouw te dooden Dit heeft men in zekeren zin in Frankrijk, tenminste als het een vrouw betreft, die de roeping in zich gevoelt aan het tooneel te gaan en de man er zich tegen verzet! De jury van de recht .baijlt-in.het Seine dep,, heelt althans in dien zin beslist. Een varkensslager te Saint-Ouen was sedert ijf jaren gehuwd met een jong vrouwtje, dat zich verveelde in Saint-Ouen en wier aspiraties uitgingen naar iets hoogers dan varkensvleesch. Zij meende talent te hebben voor het tooneel, wilde zich aan een provinci aal gezelschap verbinden, doch de man weigerde het haar. Wat moest er van zijn gezin terechtkomen, van hun kind? Ik neem het wel mee op tournee, zeide de vrouw op weinig theatralen toon. En zij ging heen, naar een betere bestemming, zooals zij meende. Deze betere bestemming zou echter niet op aarde wezen. Want de in woede ont stoken man liep opeen avond den tooneel- ingang binnen van het theater, waar zijn vrouw zou spelen, en schoot haar dood. Hij werd door de jury, die het gedrag van 'wijlen de kunstzinnige vrouw afkeurde, vrijgesproken. Geheime Japansche organi s a t i e. Naar uit Tokio gemeld wordt zijn te Wakajama, in de nabijheid van Osaka, door leden van de geheime vereeniging Kokusuikai drie plaatselijke politici ver moord en vijf andere personen gewond. Een der vermoorden had bij de jongste verkiezingen de zaak van de liberale op, positie met kracht voorgestaan, met het gevolg, dat hij gearresteerd werd. Uit de hechtenis ontslagen, beschuldigde hij de politie hem in de gevangenis te hebben mishandeld- Dit feit heeft alier belang, stelling getrokken en zal zeer zeker in het parlement ter sprake gebracht worden. De plaatselijke leider van de Kokusuikai ver scheen daarop Maandagavond met vijf ge wapende aanhangers bij den thans ver moorden politicus, die juist een bespreking met partijgenooten hield en bood bij die gelegenheid een arbitrale beslechting van het conflict aan. Toen dit aanbod echter werd afgeslagen beval de leider van de Kokusuikai zijn mannen zijn politieken tegenstander te lijf te gaan Na het vol voeren van hun misdaad meldden de daders zich bij de polilie aan. Foltering van gevangenen In de Litausche stad Mariampol is een proces gaande tegen eer. gewtzen chef van de politieke politie, die ervan beschuldigd wordt met zijn ondergeschikten politieke gevangen te hebben gefolterd. In de acte van besehuldiging wordt gezegd, dat po litieke verdachten op een speciaal gecon strueerden electrischen stoel werden ge plaatst en zoolang geëlectriseerd werden dat zij bewusteloos werden. Een vrouw werd zoolang gepijnigd, dal zij haar ver stand verloor. Waren de slachtoffers ge noeg gekweld, dan werd hun een gereed maakt document ter teekening voorgelegd, onder bedreiging van een hervatting van de folteringen. Zestig getuigen zijn verschenen Vele an deren kouden niet verschijnen, omdat zij inmiddels zijn doodgeschoten of wel ge ëmigreerd waren. De beklaagden beweren onschuldig te zijn en zeggen, dat het pro ces een wraakoefening is van de vroegere soc"dem regeering, die de politieke politie wil discredileeren. Noodweer. In het gebied tussehen Reichenbach en Schweidnitz en vooral in de streek van de Hohe Eule, (N. O. Duitschland) zijn slagregens gevallen die spoedig het karak ter van wolkbreuken aannamen en de ge heele stad in een bruisend meer veran derden. Stukken weg van 20 meter en meer zijn weggespoeld en alle verkeer moest gestaakt worden. In Peters-Waldou moesten de meeste bewoners hun huizen ontruimen en in de kerk overnachten. Het vee werd op de markt bijeengedreven. Tegen middernacht ging de regen in sneeuw over, die zoo dicht viel dat men geen hand voor oogen kon zien, ofschoon de sneeuw slechts op hooge toppen liggen bleef en overal elders snel smolt. Tegen zonsopgang hield het eensklaps met sneeuwen op en ontlastte zich een heftig onweer met hagelbuien en stormwinden die de verwoesting langs velden en wegen voltooiden. Van den spoorweg Schweid- nitz-Reichenbach zijn twee bruggen weg geslagen benevens heele stukken van een spoordijk. Het gebied van de Hohe Eule is volkomen ontoegankelijk, zoodat men nog niet weet of het noodweer slacht offers heeft geëischt. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Huw.-Aangifte Cornells Ars, 51 jr. en Jacomina de Jonge, 63 jr. Willem Pieter van den Berge, 45 jr. en Dorothea Antoinetta Polderman. Getrouwd Leendert Francke, 24 jr. te 's Heer Arendskerke en Adriana Neeltje Zandee, 24 jr. te Goes. Jacobus Arie Lakké, 25 jr. en Adriana Pieternella Bruel, 24 jr. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 20 April 1928, Bloemkool f 15, Kropsla f3 a f8,10, Jonge hanen f3 en f4. Alles per 100 stuks. Rhabarber f 2,60 a f 3,30, Radijs f5,50, Narcissen f4,90 a f5,70. Alles per 100 bos. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April 24 Goes, woon- en winkelhuizen en pak huizen, Pilaar. 25 Baarland, bóeren-inspan. Pilaar. 26 Wolphaartsdijk, woonhuis en erf, Pilaar. Ovezande, inspan, de Kok. Mei 9 Wemeldinge, woonhuis, schuur en tuin, Kram. 9 Wemeldinge, meubilaire en andere goederen, Kram. 23 Hansweert, huis en erf, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 20 21, 22 en 24, Landbouw-Bioscoop, ,,De vrouw die zich opofferde". 21 Ambachtsschool, demonstratie Ace tyleen g a s - on twi k keiaar 26 Priins van Oranje, Wetenschappelijke Belangen, „Indische indrukken", R. J. Brandenburg. 27 Prins van Oranje, feest-avond her denking 25-jarig bestaan „Onderling Kunstgenot". Landbouw-Bioscoop, Raspoetin „De Heilige Duivel". Landbouw-Bioscoop, „De negerhut van Oom Tom". AANBESTEDINGEN. Mei 7 Kapslle, herstel, onderhoud enz. der aardewerken enz., Calam. Willem Annapolder. STAATSLOTERIJ In de afgeloopen week zijn uitgekomen met eigen geld: 1611, 1660, 16709, 16720, 16729, 16743. 1623, 16721, 16728, 16736 terwijl op 16744 is gevallen f400. UNIE-BRIEFJES uitgekomen op de derde klasse; de vol gende nummers: 12330 miet f25.000: 10664, 10652, 10685, 10697, 14789, 14788, 14790. 14792, 14803, 14813, 14808, 5605. 5644, 5650, 3223, 3236, 3277, 3201, 3205, 3209, 3218, 3229. 3296, 3297, 11023, 11057. 11090, 11083, 11104, 11110, 12331, 9291. 9295, 9315. 9340, 9390, 9364, 4327. 4347. WITTE STAID Uitgekomen zijn van 16 tot 18 April (3e klasse) de volgende nummers: 7150 met f5000; 10773, 17276, 17460, 17487. 7217, 20521, 10778, 17487, 17460, 17276, allen met eigen geld. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 766.1 te Reyk javdk. Laagste barometerstand 752.1 te Blavendshoek. De verwachting tot den avond van 21 dezer luidt: meest matige N.W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aan vankelijk nog regen- of hagelbuien, latei- iets zachter. ADVERTENTIËN. TE HUUR MET INVENTARIS EN WOON HUIS a f6,per week, met recht van koop. Te bevragen bij H. J. LE CLERQ te Kapelie. Direct te aanvaarden. GEVRAAGD tegen 1 Mei a.s., niet be neden de 20 jaair. Mevrouw DE PAAUW, Huize „De Griffioen", Langevielesingel, Middelburg. Thans gunstige condities. - Vraagt inlichtingen. J. M. POLDERMAN, Goes, Klokstraat 17 Telefoon 129.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3