RUITENBOER N8. 17» Woensdag 18 April 1928 I13e Jaargang. Buitenland LlNTVELT's BAZAR Sport Binnenland School en kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. rnmm Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1-5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Europa puzzelt Men is op het oogenblik bezig van de ministeries van buitenland scha zaken in de verschillende landen ejn gemeenschap pelijke studieclub te maken. In die club wordt het onderwerp bestudeerd van het stellen van den oorlog buiten de wet. Steil lingen worden verdedigd. De Ameri kaan Kellogg en de Franschman BWatnid verdedigen stellingen en na afloop zullen de deelnemers van het clubje hun oor deel over deze stellingen moeten zeggen. Frankrijk en Amerika hebben lang ge redeneerd over het sluiten van een arbi trageverdrag, waarbij de oorlog buiten de wet gesteld zou wonden, reeds drie maan den lang. Amerika heeft het eerste voor stel daartoe gedaan, maar dat voorstel was zoo idyllisch, onpraktisch zoo had men heelemaal vergeten te bepalen wat ei* zou moeben gebeuren als een der partijen zich aan het contract niet hield dat Frankrijk aan kwam met een geheele reeks voorbehouden, die voorna melijk voortvloeiden uit het verdrag van den Volkenbond en dat van Locarno, die met het Amerikaansche verdrag in strijd zouden zijn. Het leek somtijds wel of men het over die voorbehouden eens zou worden. Doch zoo vlot als men het deed voorkomen scheen het toch niet te gaam. Want voor buitenstaanders geheel onver wachts heeft Kellogg zijn voorstellen we meldden 't al ook aan een gnoot aantal andere mogendheden voorgelegd en daarin wordt met die Fransche voorbehou den in het geheel geen rekening gehou den. Het gevolg van die plotse'Inge Ame- rikaansche reclame is geweest, dat Frank rijk zich gehaast heeft dezelfde mogend heden aan te kondigen dat ze eerstdaags de Fransche lezing van het verdrag moeten tegemoet zien. Daarbij is dezen mo gendheden verzocht, to'dat deze voorstellen ontvangen zijn, het oordeel op te schorten. Daardoor wordt dus het debat, dat tusschen Frankrijk en Amerika gevoerd wordt algemeen gemaakt. Een eigenaar dige toestand, iets geheel nieuws in de buitenland sche politiek. Dit diebat zou na tuurlijk zeer wel in de Volkenbondsver- gadering gehouden kunnen worden; dat is ook reeds meermalen geschied. Maar omdat Amerika geen lid is van den Vol kenbond, maar wel dit debat heeft ge ëntameerd, zal men het schriftelijk moe ien afdoen, met nota's. Het zal ongetwijfeld een zwaar theore tisch debat worden, waarbij overigens de scbriftelijkheid ervan het voordeel brengt, dat men zich waarschijnlijk niet in wijd- loopige uitweidingen verliest en verwart, een euvel waaraan Volkenbondsdebatten juist zoo dikwijls lijden. Maar of men nu op dezen weg zal weten te bereiken wat Hoek Koningstraat - Magdalonastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 87 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „O, heel prettig!" stelde hij haar ge rust. „Het staat in verband met Ber tie!" Hij glimlachte op zijn eigenaardige vriendelijke manier. „Tusschen twee haak jes, hij zit binnen te blokken voor dat exa men, waar hij toch niet doorkomt „Niet doorkomt?" Dot keek angstig naar hem op. „Geloof je niet, dat hij er door komt?" Lucas knikte van neen. „Wat betee- kent trouwens slagen? Ik geloof, dat de Schepper op den duur zakken net zoo goed vindt?" „Maar ik wil niet, dat hij zdkt}!" protesteerde zij. „Volgens mijn meening", zei de Lucas, „komt het er geen lor op aan, zoo lang een man zijn best doet. Geloof mij, sla gen beteeken t niets. Zoo lang als wij jong zijn, denken wij, dat het alles is. Vroeger deed ik dat ook voor ik be sefte, dat ik het misschien niet lang meer zou maken. Neen, ik wil je niet bedroefd men m Geneve nooit heeft bereikt, dat zal natuurlijk moeten blijken, maar erg waarschijnlijk kunnen we het voorloopig niet achten. Want alle stalen zullen na tuurlijk aankomen met eigen meerlingen en eigen vcorbeboaden, anderen dan Frank rijk. Reeds schijnt Duitschland, dat in deze dingen, getuige den steun dien het aan de Russische voorstellen te Genève verleend heeft, zeer radicaal gezind is, de oorspronkelijke Amerikaansche voor stellen feitelijk aanvaard te hebben. Maar andere landen, zooals Engeland bijvoor beeld, zullen dat ongetwijfeld niet doen; de Engelsche pers overweegt reeds thans in lange hoofdartikelen het voor en Het legen er van. Als alle statiën met hun voren en tegens aankwamen, dan wordt het debat tot in het eindelooze voortge zet. Of men dan nog zal weten uit de puzzle te geraken anders dan door het vaststellen van een niets inhoudende al gemeenheid, mag men niet beginnen met te verwachten. Zulk een verwachting zou op geen enkel antecedent berusten. LUCHTVAART. De „Bremen". Te Montreal is een bericht uit Point Amour ontvangen, meldende dat de „Bre men heden haar vliegtocht zal hervatten, indien de herstelling aan de schroef- schacht, die bij de landing gehavend is, dan voltooid is. Juffrouw Junkers is uit New-York te Montreal aangekomen met een Junkers- toestel dat gelijk is aan de „Bremen", teneinde behulpzaam te zijn bij het voort helpen van de vliegers, in samenwerking roet de Canadaesche regeering. Er is ook een mecanicien van Junkers met reserve- onderdeeleo te Montreal aangekomen. Uit Quebec wordt nog gemeld, idat dr. Cuisinier en een mecanicien die in het Canadeesche vliegtuig zaten dat naar Greenly Island gevlogen is,'op het eiland zijn gebleven om bij het herstellen van de „Bremen" te helpen. Een telegram uit New-York meldt nog dat juffrouw Junkers een draadloos be richt van baron Hünefeid heeft ontvan gen, waarin hij klaagt dat geen enkel van zijn vele berichten vragende om benzol enz. beantwoord is, daar zij blijkbaar zoek waren geraakt. De bijzonderheden die nog over den vliegtocht bekend zijn geworden, zijnmee- rendeels herhalingen of weinig beteeke- nende uitbreidingen van oud nieuws. De „Bremen' had aldoor tegenwind, maar tot ongeveer midden boven den Oceaan goed weer. Daar dwong een mistbank de vliegers zeer laag te blijven, maar de tegenstand van den wind vermindeide. Na dat zij lang genoeg gevlogen hadden om, volgens hun berekening, New-Foundiand bereikt te hebben, trok de mist op, maar spoedig kwamen zij in een nog dichteren mist en in droge en natie sneeuw. Het vliegtuig werd bezwaard met ijs en de wind groeide aan tot een storm. De brandstof verminderde met onrustbarende snelheid. De kompasnaald draaide in het wilde en, maken, maar ik moet je iets zeggen, dat je wel ter harte zal gaan. Capper komt hier de volgende maand om me te operee- ren. De operatie kan slagen en misschien ook niet. Die onzekerheid hindert me soms. Ik tracht mijn zaken in goede orde achter te laten, maai* er zijn enkele dingen, waar ik zelf geen macht over heb, maar die ik toch dolgraag geregeld zou zien vóór ik de operatie onderga. Begrijp je dat?" Onwillekeurig greep Dot's warme, van leven kloppende hand de zijne. „Ik be grijp het, beste Lucas, natuurlijk begrijp ik het!" „Dank je! Dat is lief van je! Ik heb altijd wel geweten, dat je een verstandige vrouw was. En nu ben ik erg nieuwsgierig of jij weet, wal ik graag wou." „Zeg het me maar," fluisterde Dot. Zijn oogen rustten nog op haar, maar liet was, alsof zij naar iets verders staar den. „Misschien is het wel wat ziekelijk van mie om de zaken van anderen te regelen", zeide hij. „Maar dat is iets, dat het hoofd van een familie gauw overkomt. Maar ik zou zoo graag jou en Bertie getrouwd zien, vóór ik sterf. Als je me zegt, dat het beslist onmogelijk is, zal ik er niet meer over praten. Maar als je er eenigszins kans toe ziet nou, dan zou dat verduiveld aardig van je zijn en be hoef ik er ook niets meer over te zeggen". ondanks al hun pogingen, dreef de wind hen in noordelijke richting. Soms schijnen zij in een kring gevlogen te hebben. Tenslotte toen hunbenzane bijna op was, ontdekten zij den vuurtoren van Greenly Island. Na de landung op bet bevroren meertje nam de vuurtorenwachter Jacques le Tempier hen op, deed hun te goed' en zeide hun waar zij waren. Uit New York wordt gemeld: De vliegers van de „Bremen" zullen met hetzelfde eerbetoon alhier ontvangen worden als Lindbergh ten vorigen jare. Alle schepen in de havens zullen hun stoomfluiten laten gi.len, een eskadron vliegers zal de „Bremen' tegemoet gaan en haar den weg naar het Matchell-velid wijzen. Na de landing zullen de vliegers zich per auto naar liet Stadhuisplein be geven waar burgemeester Walker en andere autoriteiten tot hen het woord zullen voe ren. Deze toespraken worden door 40 radio-zeindstations meteen over de geheele Unie uitgezonden. De vliegers zullen na afloop der officieele ontvangst een kians neerleggen bij het gedenkteeken voor de in den oorlog gesneuvelden op Madlison Square en daarna zullen zij te gast zijn blij de American Telephone Cy. die al baar lijnen te hummer beschikking zal stellen om een verbinding met de bloedverwanten in Europa te verkrijgen, 's Avonds is er ont vangst door de Duitsche vereernigingen. Een moeder doodt haar kind. Een dertigjarige sigarenbewerker ont dekte Maandagmiddag tien minuten voor zes, bij zijn thuiskomst in z(ijn woning in die Oltmanstraat te Den Haag, een verschrik kelijk drama, dat zich tijdens zijn afwezig heid had afgespeeld. De man was gehuwd en had twee doch tertjes, van drie en van anderhalf jaar. Omdat zijn weekloon ontoereikend was om in de behoefte van het gezin le voorzien, ging zijn 26-jarige vrouw meermalen uit werken. Het huwelijk was, ook volgens de omwonenden, goed. Wanneer de vrouw uit werken was, bracht zij haar beide kin deren in een naburige kinderbewaarplaats Volgens de vrouw heeft het oudste kindje, waaraan zij zeer gehecht was, daar rood vonk opgedaan. Het meisje is daar den tweeden Paaschdag aan overleden. Dit trof de vrouw zoo hard, dat zij er na Paschen voortdurend onder gebukt ging en van den ochtend tot den avond over haar doode kind zat te denken. De man had Maandagochtend tegen haar gezegd, dat het goed voor haar zou zijn wanneer zij, om haar zinnen te verzetten, weer aan het werk ging. Zij moet toen tegen hem gezegd hebben: „Stel je voor, dat ook het tweede kind roodvonk zou krijgen. Dan gang ik liever dood." De man weet zich niet meer precies te herinneren, of dat spreken over den dood op haar zelf of op het kind sloeg. Maar in ieder geval had die man haar gezegde niet ernstig genomen. Bij zijn thuiskomst Maandagmiddag nu vond hij beneden in de kamer zijin kindje van ander half jaar in het ledikant je, met afgesneden hals. Het lag daar nog met de pop in de Zijn moede stem hield op met spre ken. Zijn oogleden werden hoe langer hoe zwaarder. Het leek Dot, alsof er een grijze schaduw op het uitgeteerde ge laat lag. Hij zag er zoo doodmoe uit, zoo gereed voor den langen, langen slaap. Zwijgend zat zij de zaak te over wegen. Na een oogenblik ging hij met half gesloten oogen voort: „Het zou zoo'n slag voor hem zijn, als ik wegging, maar hij zou hem niet zoo erg voelen, als hij jou had. En moeder zou dan ook weer iemand hebben aan wie zij wat had. Lady Carfax is er wel, maar die heeft haar eigen last. En Bertie zou, nu Nap weg is, voor een heele boel hebben te zorgen. Bovendien „O Luke", viel Dot hem met tranen in haar oogen in de rede; „ik kan mij deze plek niet zonder jou voorstellen' „Niet? Kom, je moet ei* je niet zoo door laten temeer slaan. Vroeger of la tei* moeten we allemaal sterven. Daar is niets bijzonders in. Het voornaamste is er zoo weinig mogelijk drukte over te te maken, wanneer de dood komt. Het leven is niet lang genoeg om te treuren. Het is zonde van den tijd die ermede verloren gaat. En wat is de dood?" Met blijkbare inspanning sloeg hij zijn oogen op. „Je zult het me niet kwalijk nemen, wanneer ik, vóór ik ga, wat orde op mijn armen, juist zooals het tebed moet zijn gelegd. Hevig verschrikt riep de man om zijn vrouw, die geen antwoord gaf. Hij ging naar boven en vond haar op bed met bebloeden hals en bebloede hand. De vrouw reageerde op geen enkele vraag van haar man, doch staarde wezenloos voor zich uit. Hij heeft toen bij een winkelier in de buurt den Geneeskundigen Dienst en de politie opgebeld. Een geweldige ont roering greep de geheele buurt aan. Toen dr. Sassen van den Geneeskundigen dienst en de commissaris van politie, de heer Kramer, ter plaatse kwamen, kon slechts de dood van de kleine worden vastgesteld. Op de t afel lag een Haarlok van den blon den krullebol, die de vrouw na de daad moet hebben afgeknipt. De vrouw, die geen levensgevaarlijke wonden had, reageerde ook nu op geen en kele vraag. In overleg met den geneesheer heeft de commissaris Kramer haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal laten ver voeren, waarheen ook het lijkje werd ge bracht. Eerst in het ziekenhuis gelukte het den heer Kramer de vrouw een regelmatig verhoor af te nemen. Zij vertelde dat zij tot de daad gekomen was, in 'haar een zaamheid, toen zij in een toestand van wan hoop was geraakt, door het voortdurend denken en mijmeren over het verlies van haar oudste kind. De vrouw had geen voorstelling meer van den tijd waarop ze tot de daad geko men was. Ze verbelde, dat ze zich zelf ook getracht had den hals af te snijden. Toen dit niet gehikte, heeft zij zich in de borst gestoken. Daarna heeft ze nog haar mantel aangedaan, de kraag hoog opgezet, om haar wonden te bedekken, en is uitge gaan, met de bedoeling zich dan maar te verdrinken. Maar de moed daartoe ont zonk haar onderweg. Toen is ze naar huis teruggekeerd, heeft zich te bed gelegd, waar haar man haar vond. Sneeuv April. De sneeuw van Zondag j.l., zoo deelt het filiaal K. N. M. I. mede, maakte op velen den indruk van iets heel buitenissigs; inderdaad is dit niet zoo. Wel is het geen speciaal April verschijnsel, maar eien ruw onderzoek wees uit, dat het te Amsterdam gesneeuwd heeft op 19 April 1908, 15 April 1915, terwijl het 17 April 1917 ge hageld en gesneeuwd heeft. Het onder zoek heeft alleen geloopen over de waar nemingsuren 8, 2, 3, gedurende 1888 1928, het is duidelijk dat ook op andere uren sneeuw of hagel kan zijn gevallen, zoodat wij bij een nauwkeuriger onderzoek zeker meer sneeuwdagen zouden krijgen. Onder een transportauto. Maandagmiddag is de 40-jarige arbei der Koenen, uit Oegst geest, die met een fiets nabij het Haagsche Schouw uit een zijweg den straatweg wilde oprijden, on der een zware meubel-train sportauto ge raakt en op slag gedood. De man was ge huwd en vader van zeven kinderen. De chauffeur van de vrachtauto, die het ongeluk zag aankomen, trachtte nog uit te wijken, waardoor de auto tegen een boom reed en zwaai* werd beschadigd. Iemand uit Den Haag, die naast den chauffeur zat, werd bij de botsing vrij zaken stel. Natuurlijk is bet mo,_ dat ik net zoo lang leef als jullie. God weet, dat ik er mijn best voor zal doen. Maar als ik moet gaan, dan zou ik gaarne het gevoel hebben de zaken zoo goed mogelijk in orde achter te laten. Bertie zal je wel vertellen, welke beschikkingen ik voor jullie maken wil. Misschien wil len jij en hij er dan wel eens over pra ten, en als je het dan goed vindt, zal ik eens met je vader spreken. Maar ik vond het beter, dat ik eerst jou op de hoogte bracht. Bertie wilde er niet over spreken, omdat hij beloofd had te wach ten. Je merkt, dat hij een man van zijn woord is. Daarom heb ik de zaak aange pakt. Maar, lieve meid, ik heb dat alles niet gezegd, om je aan het huilen te maken. Dat was lomp van me Hij streelde zacht haar hand, terwijl Dot haar tranen wegknipte. „Laten we er maar niet verder over praten", smeekte zij. „O Luke, ik zou niets liever willen dan dat je nog lang bij ons bleef „Dat is lief van je", zeide zij. „Ik zal mijn best doen, dat beloof ik je. Maar daar boor ik Lady Carfax in den salon. Wil je vragen, of ze even hier komt. Hij deed geen moeite om op te staan, toen Anne op het terras kwam, maar hij lachte haar zoo'n vriendelijken welkomst groet toe, dat zij het niet eens merkte. ernstig gewond en is naai* het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Poging tot inbraak. Bij den juwelier Bouman te Hengelo, bij wien het vorige jaar een belangrijke inbraak is gepleegd, is gisternacht een poging tot inbreak gedaan aan de achter zijde van het huis. De politie ontdekte het en geraakte met den dader aan het wor stelen. Laatstgenoemde schoot twee keer. De man wist te ontvluchten met achter lating van zijn vest, waarin een pas zat. Eenige uren later kwam hij terug om het vest te zoeken en toen is hij gearresteerd. Een nieuw Philipsdorp. Door de N.V. Philips Glasfabrieken te Eindhoven zal iin de voormalige ge meente Zeelst, thans behoorende tot de gemeenten Veldhoven, een dorp gesticht worden van ongeveer 600 a 700 arbei derswoningen met een drietal scholen. Dit dorp zal voorzien worden van gas, waterleiding en electrioiteit, hetgeen be trokken zal worden uit de naburige ge meente Eindhoven. Snippen. Tusschen Echten en Koebange is de wagen van een melkrijder door den trein gegrepen. De melkrijder is gedood, evenals het paard. Visioenen van een r.k. meisje. Van een r.-k. boerendochter van dertien jaar, te Fendrupt bij Rémiremont in de Vogezen wordt vertelt, dat zij de laatste dagen verschijningen van de H. Maagd heeft gezien. Het meisje, Marcella Geor ges, was, zoo lezen wij in „Le Temps", op een middag omstreeks vier uur ergens in een weide en zeide daar haar gebeden op, toen zij plotseling in de wolken Maria meende te zien, met de armen langs 'het lichaam en de handen, waarop een gloeiend licht viel, naar buiten gestrekt. De vol gende dagen herhaalde het visioen zich omstreeks denzelfden tijd. De zaak werd ruchtbaar en een menschenmassa komt nu iederen middag toegestroomd om de extase van Marcello bij te wonen. Zij knielen daarbij en zingen liedeareneen met bloemen versierd altaar zou op de plaats neergezet zijn, ofschoon volgens hetzelf de bericht de geestelijkheid zich nog niet met de zaak heeft bemoeid. De „Matin" geeft een foto van het schouwspel, dat zich eiken middag her haalt: Maroelle omringd door eenige fa milieleden, een kaars in de hand, en hon derden menscben om haar heem, eveneens met kaarsen. Volgens den berichtgever van dit blad is liet meisje Vrijdagmiddag ongeveer tien minuten lang in extase ge weest; daarna zeide zij, dat de Maagd haar weer verschenen was en haar ge zegd had dat men ter plaatse een kapel of een beeld moest oprichten, met den naam van Notre Dame du Pont Roche of Notre Dames des Graces. Geld, dat men haar aanbood, wilde Maroelle niet hebben; wel kaarsen en bloemen voor Maria. Het was voor het eerst, dat zij elkaar na Nap's vertrek zagen, want Lucas had verscheidene dagen het bed moeten hou den. Doch die glimlach verjoeg iedere verlegenheid uit hun geest. Hij was zoo oprecht, zoo ongekunsteld blij haar te zien. Zij ging in den vollen zonneschijn zit ten en gaf zich geheel over aan liet ge not bij haar vrienden te zijn. Zij waren allen zoo hartelijk voor haar. Mrs. Errol, Dot, Lucas, maar voor Lucas, die een eenige plaats in haar hart en in haar gedachten innam. Hij was altijd zoo'n echte vriend in den nood geweest. Terwijl de lange, zonnige achtermiddag zich voortsleepte, zat zij zich in stilte over hem te verbazen. Hoe was het mogelijk, dat deze man in zijn gnoote, vreeselijlce zwakte, zooveel tot stand bracht zoo beerschte? Waarin lag die machtige bekoring, waaraan noch duivel noch mensch weerstand bieden kon? Vanwaar kwam die zielskracht, dat besliste en bewuste zich meester voelen? Zij zag, hoe Bertie voor hem zorgde, over hem waakte, gereed om bij zijn minste woord op te vliegen, om zijn nau welijks geuiten wensch te vervullen. An dere mannen zelfs de grootste boezemden zulk een persoonlijke, volko men en voortdurende toewijding niet in. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1