Gemengd NieuWs Laatste Berichten. ten, doch Gelissen is van weening, dat zulks niet doenlijk is. De boot is er zeer zeker toe in staat, zij kan den zwaarsten storm doorstaan, maar het is de vraag of de bemanning het uithoudt. Van deze wordt het bovenmenschelijke gevergd. Bij slecht weer is het niet mogelijk eten te koken, terwijl het overslaande water de leden stram en stijf maakt. Ook heeft de bemanning te worstelen met een eigenaardige ziekte, de zgn. „zee lamheid", veroorzaakt door het lang in eenzelfde houding zitten of staan. Deze ziekte uit zich in hevige hoofdpijnen. Naar Gelisseu verder vertelde, was vol gens 't oordeel van deskundigen de deugd zaamheid van de reddingsboot met den tocht naar Engeland in den laatsten storm ruimschoots bewezen en is het absoluut niet noodzakelijk de reis naar Amerika voort te zetten. Het wordt nu niet een proef met de boot waar het per slot van rekening toch om gaat maar een proef van het uithoudingsvermogen van den mensch. Schuttevaer heeft echter New-York voor oogen en zal van zijn plannen niet meer afstappen tenzij... de omstandigheden (bv. die van financieeleu aard) sterker zijn dan zijn wil tot volledige afwerking van het door hem samengestelde program. Rookend Nederland. We lezen in het Vad Rookend Nederland veroorlooft zich de weelde jaarlijks een kapitaal van honderden millioenen guldens de lucht in te blazen. Neemt men de totaalcijfers van de waarde der afgegeven banderolles voor sigaren, doosje sigaretten en zakjes tabak tot maat staf (er wordt intusschen heel wat verkocht beneden b'anderollenprijs) dan heeft rookend Nederland blijkens door het Departement van Financiën verstrekte opgaven, (op genomen in het jongste maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek) verrookt in 1923 f 142 1 millioen 1924 f1519 1925 f 138.3 1926 f 151.8 1927 f 154.1 Het jaar 1927 geeft dus een hooger totaalcijfer dan een der voorafgaande, een stijging welke voor rekening komt van het gebruik van sigaren, maar voor het grootste deel voor die van sigarettenroo- kers (of zijn ook de rooksters schuldig Nemen we aan, dat alleen personen ouder dan 14 jaar rooken en tevens dat de som welke het vrouwelijk deel van het Nederlandsche volk verrookt, zonder "bezwaar gevoegd kan wordeD bij hetgeen de mannen verrooken, dan kan worden vastgesteld, dat de ongeveer 2^millioen mannen (jongens tot 14 jaar uitgeschakeld) te zamen f 154 millioen de lucht in bla zen voor genoegen. Per jaar per hoofd is dat f 60. Het is wel aardig uit de cijfers vast te stellen, dat kleine sigaartjes (f 0.02'/a) jaar op jaar méér gerookt worden. Van de milliard sigaren in 1923 ge rookt was slechts 1.68 pet. van een waarde tot f0.02'/a en in 1927 is het percentage reeds 8 76. Daarentegen blijken de sigaietten van 1 cent veel minder in trekvan de 2 milliard sigaretten in 1923 gerookt was 32.61 pet. van fO.Ol, terwijl het per centage in 1927 was 9.94, een wijziging ten guns'e van de sigaretten van l'/4 cent (percentage resp. 1.21 en 25.87). Ook de liefhebbers van tabak nemen thans de wat duurdere soorten en wel in het bijzonder die van f 2 per K.G.de goedkoopere soorten dalen in achting 1 Doodgehongerd. Op het Japansche vrachtschip „Jahiko Maroe*. heeft zich een afschuwelijk drama afgespeeld. Aan boord van het schip be vonden zich zes menschen, die te heat tie in de Vereenigde Staten zouden worden binnengesmokkeld. Alleen de hulpkok aan boord wist ervan en deze zou voor alles zorgen. Toen het schip, komende uit Japan Seattle naderde, sloot de hulpkok de zes mannen op in een der onderste ruimen hij zou hen op het geschikte oogenblik waarschuwen. Maar dit oogenblik kwam nietde hulpkok wilde of kon zijn be lofte niet gestand doen. De Jahiko Maroe aanvaardde de terugreis naar Jokohama, aan boord met de zes would-be immigran ten, nog opgesloten in het benedenruim. De kok was echter door het gebeurde zoo bang en zenuwachtig geworden, dat hij zich niet meer in de buurt van het be wuste ruim durfde begeven. De ongeluk kige zes menschen zijn daar van honger en dorst omgekomen. Zij hadden in hun gevangenis niet genoeg leven kunnen maken om door de schepelingen te wor den gehoord. De Japansche scheepvaart- inspecteur te Jokohama vond de lijken. Die waren in een zoo vreeselijken toe stand, dat de nationaliteit der dooden niet meer kon worden vastgesteld. Bij het onderzoek werd de hulpkok tot spreken gebracht; hij bekende de toedracht der zaak. Om de wereld in 44 dagen. Men meldt uit Berlijn aan de //N.R.Ct Palle Hold, de 15-jarige knaap, die door Politiken, de groote Deensche courant, om een reis om de wereld werd uitge zonden, waardoor het blad het bewijs wilde leveren, dat een flinke schooljongen in staat is het beroemde experiment van Phileas Fogg te herhalen, is Zaterdag ochtend om tien uur te Berlijn aange komen. Hij werd aan het station levendig begroet door de leden van de Deensche kolonie. Per auto is hij san hier naar Warnemiinde gebracht, vandaar gaat de reis per motorboot naar Gjedser en ten slotte reist Palle naar Kopenhagen, waar hij na een afwezigheid van 44 dagen zal terugkeeren Zijn avonturen heeft hij reeds in Politiken beschreven en zij zullen in boekvorm verschijnen Palle heeft zich van Denemarken over Engeland en Schotland naar Canada be geven vandaar naar Japan, Korea, Mand- sjoerije, Siberië en Rusland. Alles was zoo mooi, verklaarde hij heden aan vertegenwoordigers van de pers, dat hij onmiddellijk opnieuw zou willen beginnen. Uit Moskou heeft hij zelfs aan Politiken telegrafisch gevraagd, of hij niet nog verder kon reizen. Zijn moeder had zich eerst tegen het vertrek vrrzet, daar ze bang was, maar zijn vader liet hem gerust gaan. Hij had duizend dollar mee op reis gekregen en daarvan brengt hij nog een llink deel terug. Hij heeft op zijn reis door de drie werelddeelen geen enkelen nacht in een hotel geslapen. Steeds overnachtte hij in slaapwagens en op schepen. Groote avonturen heeft hij niet beleefd. Op den Oceaan werd het schip, waarmede hij reisde, verrast door een vreeselijken sneeuwstormde schroef van het schip brak. Te St. Johns in Canada mistte hij den trein naar Van couver, daar hij te lang had gebabbeld met drie aardige meisjes, die hem tot een wandeling hadden uitgenoodigd. Gelukkig kon hij met een bijzonderen trein, waar mede emigranten reisden, den tocht voort zetten, zoodat hij toch nog tijdig te Van couver aankwam. De sterkste indrukken heeft hij op zijn reis door J apan gekregen. Hij was daar fle gast van de Japansche padvinders. Hij kan al net zoo goed met stokjes eten als zijzelf. De Siberische spoorwegen rijden langzaam, maar zijn altijd stipt op tijd, alleen zindelijkheid laat te wenschen. De sowjet-autoriteiten zijn ook erg vriendelijk voor hem geweest, zooals overigëns alle autoriteiten waar mede hij op zijn tocht te doen heeft gehad. Palle zal -«niet lang te Kopenhagen blijvenreeaS Dinsdag begeeft hij zich naar Engeland als gast van de Engelsche padvinders en' daarna reist hij naar Frank rijk om een krans op het graf van Jules Verne te gaan leggen. Een die koken kanl Frau Rosa Sacher, door den president der Oostenrijksche republiek persoonlijk met de gouden medaille voor verdiensten begiftigd, is de eenige vrouwelijke drager van dit eereteeken. Zij heeft het gekregen, omdat zij zoo uitstekend weet te koken Niemand zal Frankrijk de eer onthouden, dat het de beste koks levert, maar Weenen heeft ten aanzien van het bereiden van lekkernijen ook een groote vermaardheid. Wat Escoffiier voor Parijs is, is Rosa Sacher voor Weenen. Als eigenaresse van het hotel Sacher vond zij de „Sacher-torte" uit, een taart, die over de geheel wereld bekend is. Een ander bekend recept van Fau Sacher is een pudding, de Fürst Pückler», en een Wiener Schnitzel" onder haar leiding bereid en opgtdiend is een delicatesse bij uitnemendheid. B ij n a als de „Titanic". Een ernstige ramp is nog juist ver meden dank zij de tegenwoordigheid van geest en de koelbloedigheid van den gezag voerder van het stoomschip „Montrose" van de Canadian Pacific, dat met be schadigden boeg te Liverpool is binnen- geloopen. De beschadiging was het gevolg van een aanvaring met een ijsberg tijdens den mist op den overtocht naar Engeland De gezagvoerder stond voor de keus, tusschen twee groote ijsbergen door te varen met de mogelijkheid, dat zij de flanken van het schip zouden openscheuren, of vrijwel lijnrecht tegen de kleinere ijs bergen in ce varen. Hij koos het laatste en de opvarenden gelooven thans, dat hier door een ondergang van de „Montrose" onder gelijksoortige omstandigheden als die van de „Titanic" nog juist voorkomen is. Er heerschte aan boord groote opwinding, maar van een paniek kon niet worden ge sproken. Twee der opvarenden werden bij de aanvaring gedood en twee passagiers Tramramp in Berlijn. Gistermiddag had op den hoek van de Rennbahnstrasse en de Heerstrasse te Berlijn nabij het Grünewald-station een zeer ernstig verkeersongeluk plaats. Een motorwagen van de tram sloeg met zijn aanhangwagens in de bocht Rennbahn- strasse-Heerstrasse om waarbij acht per sonen werden gedood en negentien ge wond, van wie verscheidene zeer ernstig. De tramwagens waren overvol, daar zij na afloop van een voetbalwedstrijd in het Stadion in verband met het regenachtige weer door het publiek waren bestormd. Toen de wagens ongeveer op de helft van de Rennbahnstrasse waren gekomen, die tamelijk steil naar de Heerstrasse afloopt, schijnen de remmen defect te zijn geraakt. De wagens reden sneller en sneller om. laag en hoewel de bestuurder alles in het werk stelde, slaagde hij er niet in voor de bocht te stoppen. Hier kantelden de wagens doch nadat zij omgevallen waren, gleden zij nog ongeveer vijftien meters omlaag. Onder de omgevallen tramwagens weer klonk een hartverscheurend schreeuwen en weeklagen. In de wagens zelve ont stond een wilde worsteling. Ieder wilde zich door de reeds vernielde vensters naar buiten werken De lichtgewonden, die erin geslaagd waren zich te bevrijden, ver drongen de zwaar gewonden. Na onge veer drie minuten was de politie ter plaatse en werd een begin gemaakt met het reddingswerk dat stelselmatig werd voortgezet, toen na eenigen tijd ook de brandweer verscheen. Toen de hrandweer een der wagens trachtte op te richten, ontdekte men daaronder reeds twee dooden, die uit de verbrijzelde ruiten van den motorwagen waren gevallen en door de aanhangwagens volkomen verpletterd waren. De gewonden werden onmiddellijk naar de ziekenhuizen vervoerd. Achterlijk Siberië. Hoe achterlijk Siberië nog is op het gebied van verkeersmiddelen, blijkt weer eens uit het feit, dat in de stad Omsk zal worden overgegaan tot den aanleg van een tramlijn. Deze tramlijn zal de eerste in geheel Siberië zijn. Groote liefhebberij. Het aantal kamer-candidaten voor het departement Seine (de stad Parijs en naaste omgeving) bedraagt thans reeds 560, dat is bijna evenveel als het aantal kamerleden. Voor één zetel zijn er niet minder dan 14 candidaten. Onder al deze pretendenten naar een parlementszetel zijn ook lieden, die zich totdusver nooit met politiek hebben be inoeid, zooals de schrijvers Bardoux en Madelin en de scheikundige Georges Claude. Veel hilariteit is gewekt door de candidatuur van den apotheker Castille, bekend om zijn actie voor het openhou den van apotheken op Zondag. Onlangs sprak hij op een vergadering in de Salie Wagram en werd er met.... pillen gebom bardeerd. Onder de candidaten zijn ook eenige uit de partij gezette communisten, aan hangers van Trotski. Aardbeving in Bulgarije. Zaterdagmorgen te 10 u. 2 heeft in Bulgarije een ernstige aardbeving gewoed welke vooral in Zuid-Bulgarije ernstige verwoestingen heeft aangericht. Het totaal aantal dooden bedraagt thans reeds 26, terwijl er vele gewonden zijn. Het stadje Tsjirpan is geheel van de buitenwereld afgesloten. Het schijnt voor het grootste gedeelte verwoest te zijn. Particuliere be richten van daar (melden reeds 15 dooden en een groot aantal gewonden. Uit Boris- sowgrad worden 7 dooden gemeld. In Phillippopel storte de minaret van een moskee in. Twee personen werden onder de puinhoopen gedood. Uit de stad Stara Zagora worden eveneens 2 dooden gemeld. Ook in Sofia werd de aardbeving hevig gevoeld, doch werd geen belangrijke schade aangericht. De ministerpresident heeft zich naar het aardbevingsgebied begeven. Doodvonnissen in Rusland Het hooggerechtshof te Moskou heeft zes bankdirecteuren ter dood veroordeeld. Volgens de wet had de doodstraf niet tegen deze beklaagden kunnen worden uitgesproken, doch de huidige economische belangen der Sovjet-Unie eischen, naar in het vonnis wordt gezegd, hun dood. Amnestie kan in dit geval niet worden toegepast. Verder zijn 84 andere beklaag den veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden tot negen jaar. Een'Yerdachte is vrijgesproken. In het proces, dat op 20 Maart begon, werden 41 ambtenaren, die verbonden waren aan of in betrekking stonden tot twee credietinstellingen, er van beschuldigd de groote particuliere handelaars te heb ben bevoordeeld ten koste van de kleinere. Deze credietinstellingen hadden ten doel, binnen zekere grenzen den particulieren handel te vergemakkelijken en werden opgericht nadat Lenin zijn nieuwe econo mische politiek begon. De vervolgingen, waaraan de particuliere handel echter daarna weer werd bloot gesteld, had het bankroet van vele cliënten der credietinstellingen ten gevolge, die daarna getracht hebben hun verliezen te dekken door zich aan te passen aan den nieuwen toestand, Die werd evenwel steeds ingewikkelder en het gevolg is geweest een groot tekort. De beklaagden brachten te hunner ver dediging in, dat zij alle wijzigingen in de houding der regeering ten opzichte van den particulieren handel niet konden bijhouden en dat zij daardoor tot onregelmatigheden werden gedwongen. Het gerechtshof was evenwel van meening, dat zij de grootere particuliere handelaars on rechtmatig hadden bevoordeeld en moed willig de nieuwe richting, waarin de re- geericg haar economische politiek wilde sturen en die gericht is tegen ds grootere part'culiere handelaars, gesaboteerd hadden Baron Bentinckf Mem meldt ons uit Den Haag: Op 90-jarigen leeftijd is hier ter slede overleden de Gapens. Generaal-majoor A. C. baron Bentimck, Kamerheer in bui tenge wonen dienst der Koiningin. Langer dan een halve eeuw maakte de thans ont- iapsne deel uit van de Koninklijke hof houding, want reeds als kapitein der rij dende artillerie was baron Bentinck ad judant en eerste stalmeester van Koning Willem II. De overledene was ridder in Ned. Leeuw, Groot-Officier in die kruisorde van Oranje en hij had tal van hooge bui ten land sche onderscheidingen. Valschie aangifte. Men meldt ons uit Dein Haag: Alhier is aangehouden koopman D., die onlangs aangifte deed' bestolen te zijn van f 6600,aan juwcelen. De maat schappij, bij welke de juweelen verzekerd waren, keerde aan D. het bedrag uit. La ter verdach t men hem van een val sche aangifte van diefstal, hetgeen zijn arres tatie tengevolge had. De „Bremen". NEW-YORIK, 16 April. Volgens een draadloos bericht, zou Koehl het voorne men hebben morgenmiddag weer met die „Bremen" op te stijgen om in één étappe naar New-York te vliegen. Uit Doom wordt gemeld: De Dudtsche keizer heeft een telegram namens de Keizerin en zichzelf gezonden aan de Nord Deutsche Lloyd te New- York. Hierin huldigt hij de vliegers en de Duitsche vliegtuigbouwers. Naar d(e Noordpool. MILAAN, 15 April. In den afgeloo- pen nacht is generaal Nobile in alle stilte gestart met 'het luchtschip „Italia voor de vlucht naar de Noordjpooi. De eerste étappe leidt tot Stolp (Duilschland). STOLP, 16 April. Hedenmorgen te 8.35 uur is alhier op het terrein van de luchthaven de „Italia" geland. Het 'lucht schip beeft onderweg van den storm te lijden gehad en is beschadigd. LICHT OP. Dinsdag 17 April 7.30 uur Woensdag 18 April 7.32 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Pieter Anthonie z.v. Johanlnis Hubertus de Witte en Catharina Jacoba Lockefeir. OverledenJanna Cornelia Geelhoed 22 j., wonende te Wissemkerke. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) ONS VOLK EN ZIJN GEMEENSCHAPSTAAK. L an d gen ooten Een machtige beweging, die vrede en verbroedering wil tusschen de volken, golft door alle landen. De nationale eer en de nationale trots worden gelukkig! hoe langer hoe meer gesteld in werken en daden van be schaving, in de gedragingen en het karak ter van een volk. Wij allen moeten medewerkten om dit internationale en nationale werk te steu nen door onze persoonlijke daad. Binnenkort zal Nederland binnen zijn grenzen zien plaats hebben: DE OLYMPISCHE SPELEN. Tienduizenden vreemdtelingen zullen dam onze gasten zijn. Zij brengen verbroede ring tusschen de natiën, zij brengen wel vaart aan ons land en aan onze bevolking. Laat het Nederlandsche volk zijn inter nationale taak begrijpen, zijn nationale waardigheid hoog houden. Deze vreemdelingen behooren met hulp vaardigheid en voorkomendheid te wonden bejegend. Zij mogen niet door onze nieuwsgierige jeugd worden aangegaapt, noch gehinderd, gelijk in het verleden helaas! maar al te vaak geschiedde. Zij mogen integendeel aanspraak maken op tegemoetkoming onzerzijds. WIJ ROEPEN ALLE ERNSTIGE LANDGENOOTEN OP om tijdens de Olympische Spelen de hier verschijnende vreemdelingen tenminste^ zoo tegemoet te treden, als wij in het buiten land zouden wenschen behandeld te zijn; om hun kinderen er op te wijzen, dat ieder hunner er het zijne toe kan bijdra gen, om den waren geest van den Vol- bond, waarvan zij op school leeren, te verwerkelijken door beschaafd en minzaam optreden jegens den buiitenlandschen gast van ons land. Een goede tucht bevordert de ware broederschap tusschen de menschen. HET ALGEMEEN-BESTUUR DER TUCHT-UNIE. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 773.4 te Aku- reyri. Laagste barometerstand 746.4 te Brussel. De verwachting tot den avond van 17 dezer luidt: krachtige tot maligj O. tot N. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk sneeuwbuien, weinig veran dering in temperatuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April 18 Kapelle, huis met wagenmakerij, erf, tuin en boomgaard. Kram. 19 Kloetinge, inspan. Pilaar. 24 Goes, woon- en winkelhuizen en pak huizen, Pilaar. 25 Baarland, bóeren-inspan, Pilaar. 26 Wolphaartsdijk, woonhuis en erf, Pilaar. Ovezande, inspan, de Kok. Mei 23 Hansweert, huns en erf, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 16 en 17, Circus van Bever. 16 17. 18 en 19, Schuttershof-Bios- ooop, „Ben Hur". 27 Prins van Oranje, feestavond her denking 25-jarig beslaan „Onderling Kunstgenot". Landbouw-Bioscoop, Raspoetin ,,D» Heilige Duivel". Landbouw-Bioscoop, „De negerhut van Oom Tom". AANBESTEDINGEN. April: 19 Kloetinge, opbreken en leggen klin kerweg met bijk. werken, Noord einde, C. van Maris. WATERGETIJEN VOOH >Z\ WEMELDINGE. t ,H (Dia voor lerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim «en half uur vroeger). Amaterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm, Nam Vrm. Nam. 17 Apr. 0.42 1.16 6.27 7.01 18 1.40 2.07 7.21 7.47 19 r 2.25 2.53 8.03 8.22 20 r 3.06 3.34 8.41 8.69 21 r 8.47 4.16 9.19 9.88 22 n 4.29 4.58 9.56 10.20 23 i 5.12 5.45 10.42 11.12 MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 16 April 1928. Vlasaanvoer12850 Blauw f 1,30 a f 1,70, 4000 Groningen f 1,20 a f 1,60, 2500 Wit f 1,00 a f 1,25, 4400 Geel f 1,40 a f 1,70, 2600 Dauwroot f 0,90 a f 1,10. Aardappelen Zeeuwsche eigenheimer» f 7,— a f 7,50, blauwe f 7,75 a f 8,25, bonten f 7,75 a f 8,25. Ajuinaanvoer nihil. Groote Egytische f a f Kleine ajuin f 0,a f 0, Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 20,25 a f Haver Canada f 14,a f Mai» Laplata f 236. Binnenlandsches Tarwe Gerst Chevalier Haver Erwten Schokkers Bruineboonen f 12,— a 13,60 a 13,a 20,— a Karwijzaad Koolzaad Mosterdzaad (getl) Kanariezaad Lijnzaad (voer) Lijnzaad (zaai) Boekweit VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1080, eerste f 0,61 a f 0,68 tweede f 0,57 derde f 0,53 a f 0,55zouters f0,export f 0,52 a f 0,55. Handel redelijk. 32,a 88,— a 38,a 22,a 13,a if 17,a a 14,60 a f 15,— 14,50 14,25 30,- 84, 11 37,— 24,— 24,- r 13,— i, 18,- i kwaliteit a f 0,59 f 0,a

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3