Uit den Westhoek Sport Stadsnieuws Binnenland NEDERLANDER EN VREEMDELING. Dat de Nederlander vele deugden heeft is onder de Nederlanders bekend, want men spreekt er even gaarne over als men zwijgt over z'n ondeugden en tekortko mingen'. Over deze deugden zullen wij het dus hier naet hebben. Laten we Hevea' de keerzijde der me daille van het Nederlandsche volkskaral ter eens naar voren draaien, opdat we kunnen lezen: a. De Nederlander heeft zoo z'n op vattingen over wat gewoon is en wat vreemd. b. Hij steekt z'n opvattingen hieromtrent niet dikwijls onder stoelen of banken, doch getuigt gaarne. c. Hij doet dit meestal op weinig kiie- schie wijze en ontziet zich niet op luiden toon z'n afkeuring van het voor hem vreemde tot uiting te brengen. d. Iemand die andere voorwerpen om het lichaam draagt dan de in Hol land algemeen gehuldigde, is mail en zonderling, evenals hij, wLns ge laatskleur en gezichtsverdeeling af wijkt van de Nederlandsche. e. Ontmoet de Nederlander, vooral de jeugdige Nederlander zoon malle, dan gevoelt 'hij zich verplicht het re sultaat zijner waarnemingen in en kele woorden-, soms in een lach, soms dn een of andere handtastelijkheid om te zetten. f. De Nederlander legt tegenover den vreemdeling een niet kwaadaardige maar een hinderlijke en ongastvrije onverdraagzaamheid aan den dag. Deze eigenschappen stuiten den vreem deling tegen de borst, weerhouden hem z'n bezoek aan ons land te herhalen, ze bezorgen Nederland een reputatie, die het vreemdelingenverkeer, waarop we toch zoo gesteld zijn, niet in de hand werkt. Deze eigenschappen kunnen vooral dit jaar, nu duizenden touristen de Olympische Spelen bezoeken, een zeer nadeeligen an- voeld uitoefenen. Deze eigenschappen moe ten dus in het bijzonder dit jaar zooveel mogelijk onder den duim worden gehou den, liefst worden uitgeroeid. De tucht-unie heeft dit ingezien en met deze instelling de inspecteur van 'het lager onderwijs in- de inspectie Goes. Deze laatste heeft aan de hoofden der scholen in zijn gebied een door de tucht-unie samengestelde brochure doen toekomen, waarin gewezen wordt op de nadeelen die de Nederlandsche on hebbelijkheden kunnen berokkenen, en waarin een beroep wordt gedaan op het fatsoen der Nederlandsche schooljeugd. Door de hoofden dier scholen zullen de jongelingen dus bewerkt worden om den vreemdeling, die hier de zomermaandien komt doorbrengen, met rust te laben. Hoe mal en zonderling hij ook toege takeld mag zijn in de oogen van de straatjeugd, hoe zwart z n gelaatskleur ook moge zijn. We hopen dat de bemiddeling der on derwijzers succes zal hebben, en dat de ouders volledig achter de opvoeders op school zullen staan. Eerst dan kan iets bereikt worden 1 Hansweert. Gistermorgen had alhier een ernstig ongeluk plaats, dat nog goed is afgeloopen. De sluasknecht C. Schip pers werd door een duizeling bevangen en viel boven van de sluis in de buitten- haven. Drie bij hem zijnde sluisknechts haalden den drenkeling uit het waler. Na veel moeite slaagde men er in de levens geesten weer op te wekken. Geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse. Kapelle. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad in spoedeischende vergade ring voltallig bijeen. De voorzitter deelde mede, dat boeken en kas van den ge meente-ontvanger 26 Maart zijn opgeno men en in orde bevonden. Heit beredbneerd verslag van de verbetering voor volks huisvesting bereikte den raad. Besloten werd de opcenten op de rijks- inkomstenbelasting zulks met het oog op de verlaging door het Rijk van op 110 te brengen en de factor voor de nevenheffing van 1.5 te verlagen tot 1.3. De Herv. Chr. school te Boezelinge ver zocht volgens art. 74 L.O.wet om gelden tot verbouw van de school. Ook de Chr. school Kapelle—Biezeümge en Eversdijk verzocht volgens art. 74 L. O.-wet f40.- voor aanschaffing van een kast voor opberging van leermiddelen. De Breeds Watering Bewesten Yerseke bericht geen' bezwaar te hebben tegen slootdemping bij L. Traas, eischt geen duiker, wel wordt mee gedeeld, dlat geen reductie op de buizen die hiervoor in de plaats gelegd kunnen worden, meer wordt verstrekt. Het adres van Kollummerland betreffende herziening opcenten op bebouwde en ongebouwde eigendommen wordt evenals de voorgaande stukken» behalve de aanvragen van de school besturen, die wachten op prae-advies van B. en W., voor kennisgeving aangenomen. Ingewilligd werd het verzoek van liet comité tot huldiging van het fanfarekori ,,Ons Genoegen" om dit aan te kunnen bieden een bloemperk om de muziektent met ijzeren hekwerk op steenen voet, Verzocht werd om ingebruikneming van gemeentegrond. Zonder hoofdelijke stem ming werd dit toegestaan. De voorzitter deelt vervolgens med dat verzocht is om een bijdrage van f 10 voor cultureels, economische propaganda ter gelegenheid van de Olympische Spe len. De voorzitter verdedigt zulks. B en W., althans de meerderheid, steil» voor het gevraagde te verleenen. De heer Fr aan je wil deze aanvrage voor kennisgeving aannemen. Spr. vindt, dat deze zaak voor de gemeente geen ver plichting met zich brengt. De heer v. d, Graaf f sluit zich hierbij aan. De heer v. d. Have wijst op de groots eer die ons land te beurt valt. De bui tenlander ontvangt de Nederlanders me! respect, ook wij moeten voor gulle ont vangst zorg dragen. Werd er veel gevraagd dan zou spr. er anders over denken, De heer SLabbekoom acht het niet in 's lands belang, maar meer een par ticulier belang en zal er niet voor stem men om aldus met de belastingpenningen te gooien. Wethouder Zuidweg is er beslist tegen Spr. wil wijzen op de velen, die wroeten moeten om hun schoolgeld te betalen. Het ware beter, meer te werken en min der te spelen. Met 2 voor, wethouder Zegers en de heer v. d. Have en de an dere 5 tegen, werd besloten de aan vrage niet in te willigen. Na een drukke bespreking werd beslo- sloten om de onderwijzerswoning met tuin te Biezelinge te verhuren aan de Herv, Chr. Schoolvereeniging voor f350,per jaar en den tuingrond 6 A. 20 c.A. voor f 25,per jaar tot 1 Januari 1931. De rondvraag leverde niets op. Krabbendijke. De heer H. L. Pieters; chef-monteur bij de Telegrafie alhier, is overgeplaatst naar Helmond. Middelburg. De Emma-bloem-col'lecte heeft f 580,opgebracht. De vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" alhier organiseert, even als dit vroeger ook wel gebeurde, in den komenden zomer een wedstrijd in gevel versiering, door het aanbrengen van bloeiende planten. Zulks om mede voor de vreemdelingen de stad'in aantrekkelijkheid te doen. winnen. Der prijzen bestaan uit medailles en tuingereedschappen. Nisse. Als diaken der Ned. Herv. kerk alhier, in de vacature M. Ossewaarde, is gekozen de heer L. Huijszoon. Ovezand. De raad vergaderde Vrij- g. De nieuwe politie-verordening werd overeenkomstig het verzoek van Ged. Sta ten gewijzigd en nader vastgesteld. In de begrooting van 1927 had eeme af- en overschrijving plaats. Het gemeente-vers over 1927 werd den raad aangeboden. In beginsel werd besloten wederom ver dunning te vragen, tot het houden eener oting ter gelegenheid van de veemarkt. De dwarsw eg in Holles telle wordt als weg opgeheven. In de plaats daarvan komt een voetpad ter breedte van 1 meter. Vlissingen. Naar we vernemen zal het 25-jarig bestaan van de Zeevaartschool alhier op 1 en 2 Mei a.s. feestelijk her dacht worden. In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van 'den gemeenteraad' kwam o.a. aan de orde de benoeming van een ge meente-geneesheer tevens internist in het Gasthuis, waarvoor de aanbeveling bestond uit de heei*en A. Meinders, arts te Rotterdam, en L. J. H. Brongers, arts te Groningen. Eerstgenoemde had be- ïcht gezonden van zijn sollicitatie af te ai. Er werd uat den raad' tegenop gekomen, dat aan dr. A. P. Smit alhier inzage was gegeven van een schrijven van regen ten van het Gasthuis, waarin deze als hun meenimg te kennen gaven., dat de be trekking van internist in het Gasthuis en in het St. Joseph ziekenhuis niiet vereenig- baar zijn. Een voorstel werd gedaan om de benoeming aan te houden tót een in structie is vastgesteld. Over dit voorstel staakten de stemmen: negen tegen negen. In een Maandag te houden vergadering :al nu weder worden gestemd over dit voorstel. Be sloten werd, een ere diet te openen van f5000,tot het instellen van een onderzoek naai- de geohydirologische ge steldheid van die waterwinplaats derVlis- singsche Duinwaterleiding-Mij., waarvoor ook de maatschappij f5000,beschik baar stelt. Het vermenigvuldigingscijfer der in komstenbelasting dienst 1928'29 werd vastgesteld op 1.58 (vorig jaar 1.45) Wemeldinge. Vrijdag zijn alhier door de sleepbooten „Frisia" en de „Brugge" binnenge b racht de sleep schepen „Mada- leine", schipper van Meersche van Gent, len met macadam en dJe „Sani 14", len met ijzer-erts, welke nabij S'ave- nisse omhoog hebben gezeten. Eerstge noemd schip heeft lichte averij bekomen, terwijl het andere oogenschijnBijk geen schade kreeg. In het Slaak, even boven Stave- nisse, zit reeds ©enige dagen het Belgische vleeschschip „Zwift", schipper van de: Hoop. Door de sleepboot „Curator VII' van Hoogenbcezem en de sleepboot „Ega- lite", kapitein Schouwenaar, wordt tot nog toe tevergeefs getracht bedoeld schip vlo'l te brengen. Het Belgische sleepschip „Char les" van Steendorp, geladen met kolen van Ruhrort (D.) en bestemd naar Bel gië, liep Zaterdagavond bij het binnen ren in de mididensluis met het voorschip op den muur, met het gevolg, dat het boeg-anker in de huid van het schip drong, waardoor een groot gat ontstond, dat zich echter boven de waterlijn bevond en geen direct gevaar voor het schip bestond, Wolphaartsdijk. Zaterdagavond hield de vereeniging „Onderlinge" haar jaar vergadering in de zaal van den heer J Poleij. Aanwezig waren 28 van de 99 leden. Als bestuurslid werd' herkozen heer M. Kloosterman. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er in het afgeloopen boekjaar was ontvangen f 833,70, en uitgegeven aan ziekengeld f 768,30, aan begrafeniskosten f 60, aan pensioen aan leden boven de 60-jarigen leeftijd f 62,30, aan diverse uitgaven f 121,48, alzoo totaal f 1012,08. Het na- deelig slot bedraagt f 178,38. Uitgegeven waren aan 38 personen 132 ziekenkaarten met een aantal ziektedagen van 680. Aan 3 leden voor begrafeniskosten elk f20, aan 31 personen, boven den 60-jarigen leef tijd pensioen in totaal f62,30, zijnde de rente van het uitstaande kapitaal. Het kasgeld der vereeniging bestaat thans uit f 57,in de kas van den penningmees ter; f 136,op de rijkspostspaarbank en f 2000,nominaal grootboek Ned. werkelijke schuld. Met algemeene stem men werd besloten het bedrag van het grootboek af te nemen en dit op een an dere wijze te beleggen. Besproken werd de circulaire van de Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst tot oprich ting van de vereeniging voor ziekenhuis- verpleging. Na bespreking werd beslotén, nadere inlichtingen in te winnen en het bestuur op te dragen ©en en ander mader uit te werken. Voetbal. Zuidelijk® 2e klasse N.V.B. De uilslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: BredaDongen 12 Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Giste'ren had er voor bovengenoemde klasse slechts één wedstrijd plaats, n.l. ZierikzeeHulst, welke door de bezoe kers met 21 werd gewonnen. De stand van de Zuidelijke 3e klasse is tot op heden: Walcheren 15 9 3 2 22 43-20 Zierikzee 16 9 3 4 21 3826 Terneuzen 14 9 1 4 19 3920 Goes 15 8 3 4 19 38-27 Hulst 15 7 4 4 18 40—22 Middelburg II 13 6 4 3 16 37-21 Sinoto 15 3 1 11 7 22-47 Vlissingen II 12 2 1 9 5 1443 Zeelandia II 13 0 1 12 1 17-64 Korfbal. Serie-wedstrijden „T.O.P." Zaterdag j.l. zijn de serie-wedstrijden van „T.O.P.'' (Vlissingen) gehouden. De uitslagen was-en als volgt: lste ronde: „T.O.P."„V. D. B." 1-0; „V. I. O. S. „H. B. S." 2—1; V. V. C."- „D. O. S." 3-2; „E. L. T.O." vrijgeloot. 2de ronde: „E. L. T. 0."-„T.O.P." 3-1; „V. V. C."-„V. I. O. S." 2-1. Verkezersronde„T.O.P."„V. I. O. S." 1-0. Wiinnaarsronde„E. L. T. O."„V. V. C." 1-0. 1ste prijs (lauwertak) aan „E. L. T. O." (Kloetinge); 2de prijs (verguld zil veren medaille) aan „V. V. C." (Goes); 3de prijs (zilveren medaille) aan ,.T. O. P." (Vlissingen). Een jubileum. Gasteren was het 25 jaren geleden, dat de heer A. C. de Wit in dienst der ge meente Goes triad. Zijn loopbaan te Goes ving de heer De Wit aan als bode-con- cierge. In de oorlogsjaren werd hij belast met de brood-distributie, terwijl later zijn benoeming tot adjunct-commies volgde. Se dert een dental jaren is de heer De Wit voorts marktmeester. Hedenmorgen is ten stadhuize het jubi leum van dezen sympathieken ambtenaar herdacht. Toen de heer De Wit en zijn familieleden in het stadhuis waren aange komen, sprak burgemeester Hajenius hem, in het bijzijn van de raadsleden en van het personeel ter secretarie toe. Spreker deed uitkomen dat de 'heer De Wit zich steeds met toewijding aan zijn taak heeft gegeven en hij sprak de hoop uat dat hem nog vele jaren van goeden arbeid ten deel zullen vallen. Namens de gemeente bood burge meester Haejnaus den jubilaris een rust bank aan. De secretaris, de heer Van Bal- legoijen de Jong, voerde het woord namens het gemeente-personeel. Een reproductie naar een werkstuk van Toorop accentueer de de sympathie jegens den heer De Wit. De jubilaris dankte sprekers en gevers voor de belangstelling die hem gewerd. Een rusthuis. De kerkeraad der Ned. Harv. Ge meente heeft aangekocht de villa „Eigsn Haard aan den Oostsingel, vroeger eigendom van Dr. de Rubber de Wildt. In de villa zal een rusthuis voor oucLn van dagen worden gesticht, zoo weet de „Zeeuw" te melden. Bioscopen. Het moet gezegd werdende heer Van Liere is de bioscoop-bezoekers aan het verwennen. In een luttel aaw'al maanden serveerde hij biosoopend Goes heel wal films, die behooren tot het beste wat op dit gebied aan de markt is. We noemen slechts: „De groote pa rade „Gold Rush „Prikkeldraad"', „Vader", als de meest gerucht makende. En na al deze cinematografische lekkernij stelt hij ons thans in de gelegenheid „Ben Hur" te zien, die reeds van Vrijdag af ijn het Schuttershof avond aan avond een uit verkochte zaal opleverde. Wat geen won der is, want „Ben Hur" kan worden be schouwd als een film die door onderwerp, door uitwerking en door alles wat er reeds over geschreven werd, een magnetische] invloed op de massa uitoefent. Is het werk voor de massa van beteekenis, voor den meer individualistisch aangelegden bios coop bezoeker heeft het eveneens een zeer groote bekoring, niet het minst uil artistiek en film-technisch oogpunt. „Ben Hur" munt als verhaal niet direct uit. De Lotgevallen van den jeugdigen Jood" schen prins tijdens het leven van Christus op aarde zijn wel boeiend en romantisch, doch ze zijn niet dermate bijzonder,1 dat ze zonder een geniale regie en enscenee- ring de film het succes zouden bezorgen, dat thans bijna spreekwoordelijk in film land is geworden. De regie is het, die Ben Hur maakte tot een werk dat zijn weerga nauwelijks zal vinden. Wat de regisseur met de duizenden figuranten bereikt heeft, grenst aan het wonderbaarlijke. Men her- innere zich slechts het zeegevecht tussche^ de Romeinen en de zeeroovers, de wagen rennen, de oploop in Jeruzalem als Chris tus zijn intocht in de stad doet, de scène bij PilatusDit is alles prachtig overweldigend van natuurlijke weergave. Ook op fotografische overwegingen mag men „Ben Hur" een grootsch cinemato grafisch meesterwerk noemen. De men- schenmassa's werden in een ideale omge ving op de gevoelige filmband vastgelegd.... Uitstekend geslaagd zijn de proeven met de gekleurde beelden. Regie, fotografie, ensceneering, spel en typeerimg der hoofdrollen (het laatst ge noemd omdat het hier niet de eerste voor waarde van het artistiek succes is) maken ,Ben Hur" tot een film van zeer groote waarde. De muzikale illustratie van de film ver dient veel lof; ze was kunstzinnig en vol komen in harmonie met het hoofdimotief van den avond. We zijn den heer Van Liere dankbaar dat hij dit meesterlijk document naar Goes bracht. „Ben Hur" leidt wellicht deze week eenigszins de aandacht af van het pro gramma der Landbouw-bioscoop. Hetgeen jammer is omdat ook in de Landbouw een hoofdnummer rolt dat alleszins aan hoog gestelde verwachtingen beantwoordt. „Vrou wen zijn raadsels" is een liefdesgeschiede nis die zich tusschen twee leden van een Russischen datisteoep en een theaterb ezoe ker afspeelt. Men kijkt achter de scher men van het theater en men komt veel van het intieme, toch altijd attractieve leven van tooneelartisten, te weten. De hoofd rollen zijn in handen van zeer bekwame kunstenaars en het geheel is buitengewoon boeiend. Behalve het hoofdnummer stemt het bij- progi"amma deze week tot volle tevreden heid. Men ziet: het is deze week niet moei lijk om een avond van kunst en ontspanning te genieten. Zoowel „Ben Hur" als „Vrou wen zijn raadsels" doen een gerechtvaar digd beroep op den bioscoop-bezoeker. Gegund. Het onderhoud van de groote rijks wegen op Zuid-Beveland en op Tholen en van den rijksweg in den Hogerwaard- polder is door den Rijkswaterstaat ge gund aan den heer M. W. Knuist al hier voor f 27.930, Circus van Bever. Voor de tweede maal binnen het jaar geeft het circus van Bever hier ter stede zijn voorstellingen. De heer Van Bever heeft in Bouwplan III zijn tenten op geslagen, en daar kan men tot en met 1 Dinsdag de verrichtingen van twee-beenige en vier-voetige circus-artisten gade slaan. Toen we het vorige jaar het programma van dit circus leerden kennen, schreven we, dat deze kleine troep de verwachtim- fcingen overtrof, en dat er heel knappe dingen gepresteerd werden. Het laatste mogen we thans herhalen, wat de bezoeker be zien krijgt, behoort tot het repertoire van een circus van grooter afmetingen dan bet hier bedoelde. Mej. van Bever opmt het programma met een zeer vlotte voltige „La Richard", die haar de gelegenheid geeft tot het ver toornen van liëhaams-souplesse en durf. Later bewondert men dezelfde artiste als sierlijk danseresje in een Spaansche en Russische dans en als beval tige koord danseres. Twee andere attracties van het circus brengen The Maabs (de slangen- men schen van een bijna onbegrijpelijke lenigheid, die met de normale veiTichtingen der spieren spotten) en de Turbinos, een viertal sterke en lenige acrobaten. Op het gebied der dressuur vraagt ma dame Van Bever de aandacht voor haar terrier-honden, de heer Van Bever toont wat na ernstige „Probe" met mooie vol bloed paarden bereikt kan worden. Aardig was ook hetgeen onder toezicht van den heer Van Bever een penny presteerde. Zooals dat bij een circus te doen gebrui kelijk is verbinden de clowns de diverse nummers van het programima. Ook dit ge deelte is zeer goed verzorgd1, vooral de oudste der clowns heeft zeer veel goede invallen en een origineel masker. Gaarne wekken we allen die voor de romantiek van het circus gevoelen, tot een bezoek aan de inrichting van den heer Van Bever op. Het circus Van Bever overweldigt niet door zijn afmetingen, doch hetgeen er ver toond wordt is „af" en interessant. Aanrijding. Vrijdagmiddag werd bij den overweg aan de M. A. de Ruyterlaan de auto van den heer IJzerman uit 's Heer Arends- kerke door den tram (lijn Wolpbaartsdijik) van achteren aangereden. Tengevolge van den schok werd de aute dwars over den weg geplaatst. De heer IJzerman ko mende uit den Krommen Poel, passeerde den overweg en bemerkte pas de aan komst van den trein, toen hij zich reeds op de rails bevond. Door den schrik remde hij plotseling, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Twee ruiten van de auto werden vernield en de rechter-achter- band was totaal van het wiel afgeslin- gerd. De heer IJ. bekwam slechts een lichte verwonding aan het hoofd. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Mej. J. Vermaire, Borssele. Brieven buitenland: M. v. Zuiden, Ant werpen. Briefkaarten: Eén zonder adres. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar heid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Autobus op het trottoir. Vrijdagmiddag om ongeveer 4 uur is te Amersfoort een der stadsautobussen, vermoedelijk door het onklaar rakeu van de stuurinrichting, op de Stationsstraat tegen het trottoir opgereden, waardoor 2 kinderen zeer ernstig gewond zijn. Het jongste kind, het zesjarig dochtertje van den inspecteur van politie Van R„ bekwam een beenbreuk en een ernstige hoofdwonde. Zij werd naar de ouderlijke woning ge bracht, waar heelkundige hulp verleend werd. Hot andere slachtoffer, het 18-jarig zoontje van mevrouw de wed. H is er er ger aan toe. Met vreeselijke vleeschwon- den en een gebroken arm werd het kind per ziekenauto naar het ziekenhuis ge bracht, waar chirurgische hulp verleend werd door dr. Van W ieuwenhuizen. Van de twee inzittende passagiers kreeg één wonden aan het gelaat door glas. scherven. De telefonisch ontboden inspec teur van de verkeersiuspectie in de pro vincie Utrecht, de heer Weyburg, stelde direct bij aankomst een nauwkeurig onder zoek in, waarbij hij vrij zeker kou vast stellen dat de stuurinrichting defect was. De tocht van de ,Schuttevaer." Theo Qelissen, de jeugdige tweede stuur man van de „Schuttevaer" is naar zijn woonplaats Dordrecht, teruggekeerd. Ge vraagd naar zijn ondervindingen op de kleine boot, die wil trachten naar New- York te zeilen, en naar de reden van zijn terugkeer, deelde hij het volgende mede. Familie-omstandigheden hebben hem in de eerste plaats gedwongen, terug te kee- ren, maar ook zonder deze zou hij den tocht niet hebben voortgezet, zeide hij. De „Schuttevaer" ligt momenteel te Margate ter reparatie en wacht op een nieuw anker, dat in den storm werd ver- ipeeid Toch is de oude Schuttevaer van plan, de reis in ieder geval door te zet-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2