RUITENBOER N\ 16, Maandag 16 April 1928 ilö8 Jaargang. Buitenland Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Koloniën. W etenscbappen. Rechtszaken. Uit de Radiowereld ProVincieDieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, builen Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant 1 rffT"j^jÜ? en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIÊN van 15 regels f 1.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Wat die Sovjets doen. Het geringe praiestaiio-vermogen van de sovjets, dat altijd nog voor het grootste deel moet worden aangewend voor het behoud vain het regime en 'dus weinig over schot laat voor maatregelen in het wei zijn van het volk, blijkt weer eens uit de inlichtingen welke Loenstsjarrski op het laatst gehouden sovjetcengtes over de Rus sische onderwijs toestanden heeft gegeven. Verleden jaar hadden er volgens de begrooting 59 millioen roebel uitgegeven moeten worden voor scholenbouw, m wer kelijkheid heeft zijn commissariaat slechts even 22 millioen gekregen, iets meer datn een derde. Voor dit jaar was er gerekend op 67 millioen voor scholenbouw, en daarbij komt dat bij het jubileumsmanifesi der regeering nog 15 miliicein extra waren beloofd. Niettegenstaande dit alles zal onderwijs dit jaar in werkelijkheid niet meer dan 24 millioen krijgen, als er niet nog meer bezuinigd moet worden. De plan nen van het commissariaat van onderwijs waren er op geblaseerd om in eenige ja ren tijds tot leerplicht te komen, en de niet-vervulling er van beteekeint, dat men ook in de naaste toekomst niet alle kin deren zal kunnen opnemen en op de scho len zal moeten blijven doorwerken iin twee ploegen. Volgens Loenstsjarski is het groote aantal gevallen van tuberculose on der de schoolgaande kinderen mede een gevolg van de overbevolking der scho len en 'het werken in meer ploegen. Hij waarschuwde ten slotte er tegen, dat de gevolgen dezer verkeerde politiek pas over eenige jaren aan het licht komen, als de jeugd over den schoolleeftijd heen is, en dan is er niets meer te verhelpen, gelijk thains blijkt nu de jonge technici der sovjet-scholen niet voldoen aan de eischen der praktijk. Wel erkende hij, dat tengevolge van den algemeenen finaiici.ee- ■'len toestand moet meer aan het onder wijs besteed kon worden, maar hij hoopte toch, dat men nog misschien kleinere bedragen zou kunnen uitsparen hiier en daar, en die voor scholen bestemmen. Ook aan de theaters, meende hij, wordt eer te weinig dan te veel besteed. Alle theaters samen krijgen 337.000 roebel sub sidie, en 107.000 roebel worden ten koste gelegd aan het onderhoud van alle thea tergebouwen. Hoof dzakelijk gaan die som men weg aan het groote theater te Mos kou en dat te St. Petersburg, de over groots massa der theaters krijgt niets, is alleen vrijgesteld van belasting. De geringe subsidie is juist de oorzaak, dat de plaatsen in de theaters voor arbeiders te duur zijn. In andere landen worden veel groote re subsidies gegeven; alleen de Ber- iijnsche opera ontvangt 2 millioen mark, meer dan alle Russische theaters bij elkaar. Ook Kroepskaja, Lenin's weduwe, wees er op, dat het aantal analfabeten sta biel blijft en ongeveer een derde der be volking blijft uitmaken. Men heeft Le nin's leuze, dat bij het tien-jarige bestaan der sovjet-republiek het analfabetisme verdwenen moest zijn, niet verwezenlijkt. 86 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. En liefdevol legde zij haair hand oip Anne's schouder. „Lieveling, zou het je goed doen over hem te spreken?' Anne leunde haar moe hoofd tegen haar aain. „Ik weet het niet". „Ik heb je dikwijls willen waarschuwen, maai- ik dacht ik hoopte dat het onnoodig zou zijn. Je was altijd zoo vrij miet hem, dat ik dacht, dat het indringe rig zou zijn Lts te zeggen. Je was geein jong, onervaren meisje meer. Als je dat geweest was maar ik moet Nap tot zijn eer nageven, dat hij noodt geprobeerd heeft onschuldige meisjes in den val te lokken. Al is hij een schurk, toch heeft hij wel eenig eergevoel. Zeg, Anne-lief, je weet toch, dat hij geen zoon van me is?" „Ja", fluisterde Anne, terwijl zij zacht den arm van haar- moederlijke vriendin om haar hals trok. „En soms heb ik me afgevraagd ging Mrs. EitoI op haar diepen, dienzerigen toon voort, „of ik er wel goed aan ge daan 'heb om hem als den mijne aan te Anti-oorlogsverdragen, De Amerikaansche regeering schijnt let niet bij woorden te zullen laten. Vrijdag heeft zij a.art Groot-Bvilauinië, Duitsck- Lncl, Italië eni Japan eein nota genekt, waarin deze landen worden uitgettioodigtd, ziek bij Frankrijk en de Vereen! g:!e Sta len aam te sluiten wat betreft de onder handelingen over een verdrag, dat ziek over de gekeele wereld uitstrekt en waar bij de landen ziek verbinden, niet tol oorlog ovèr te gaan. De te Londen ontvangen nota wijst op de beschouwingen door Frankrijk te berde gebracht nopens zijn verplichtingen op grond van den Volkanbcwd en het ver drag van Locarno en andere verdragen en en gaat dan voort: „Mijn regeering heeft niet toegegeven, dat deze beschouwingen eenigerlei wijzig ng noodzakelijk maken van haar voorstel inzake een multilateraal ver drag en is van meening, dat iedere na.t'e der wereld zich met behoorlijke inachtne ming van haar eigen belangen zoowel als van de belangen dier gekeele familie van naties bij een dergelijk verdrag kan aan sluiten. Zij gelooft bovendien, dat het sluiten door Frankrijk, Britannic, Duilsck- laind, Italië, Japan en de Vereenigde Sta len van een verdrag, waarbij plechtig van oorlog wordt afgezien, ten gunste van vreedzame regeling van internationale ge schillen een geweldig moreel effect zou hebben en er ten slotte toe zal leidien, dat alle andere landen dier wereld er zich bij aansluiten. In de nota wordt dan de meening uit gesproken, dat het van groot belang is, dat de Brksche, de Duitsche, de Italiaan- sc'he en de Japansche regeering thans de gelegenheid hebben formeel te beslissen of en zoo ja in welke mate haar be staande verbintenissen een beletsel vor men om zich bij de Vereenigde Staten aan te sluiten bij een al geheet afzien van den oorlog. Tenslotte wordt in de nota gevraagd om, indien 3ritansnië niet in staat is een dergelijk verdrag gunstig te overwegen, aan te geven welke bepaalde wijzigingen het aannemelijk zouden maken. In een communique, dat Kellogg, die Amerikaansche minister van buitenlaniclr sche zaken, na het verzenden van de no ta's aan de mogendheden beeft gepubli ceerd, wordt gezegd, dat de stap met vol komen instemming der Fransche regeering geschiedde zonder evenwel Frankrijk daar door op eenigerlei wijze op het Ameri kaansche ontwerp vast te leggen. De re geering der Vereenigde Staten hecht jde allergrootste beteekenis aan de thans met de vijf mogendheden aangeknoopte onder handelingen en hoopt ernstig, clat de be studeering van de daarbij opgeworpen kwesties met succes zal bekroond wor den en zal leiden tot een spoedig sluiten, van een verdrag. De regeerieg der Ver eenigde Staten zal in elk geval niets onbe proefd laten om b ij te dragen tot de oplos - simg van zich eventueel vooaxloende techni sche moeilijkheden en vertrouwt, dat de a*r- re regeeriingen evenals allien zullen doen wat in haar macht is om overeenstemming over den tekst van het verdrag te vergemakke lijken. nemen. Hij was de leukste baby, Anne, die je ooit gezien hebt. Stervend bracht zijn moeder hem bij mij. Zij was zelf nog maar een kind een ongelukkig meis je, dat voor haar tijd gestorven is. Ik kon het in/iet weigeren. Ik voelde, dat hij een soort recht op ons had. Misschien deed ik er verkeerd aan. Mijn man bezag de zaak uit een ander oogpunt, maar in diein tijd had ik niet zooveel vertrouwen in zijn oordeel. Dus nam ik den jongen aan zijn jongen en voedde ik hem op als een eigen kind. Maar hij was altijd onberekenbaar. Hij had van die rare aan vallen. Ik geloof, dat ik altijd goed voor hem geweest ben, tenminste ik heb er mijn best voor gedaan. Maar ik vermoed de, dat hij mij er altijd van verdacht, dat ik hem zijn bestaan kwalijk nam, Lucas was de eenige, die ooit invloed' op hem gehad heeft. In den laatsten tijd dacht ik, dat jij dien ook hadt, maar ik geloof, dat ik me daarin vergist heb. Hij en Ber tie hebben het nooit samen kunnen vinden. Misschien was het mijn schuld. Misschien heeft hij wat van mijn afkeer geërfd, De Hees' weet, hoe ik getracht heb, dien te onderdrukken, maar hij bleef altijd". „Lieve Mrs. Errol!" fluisterde Anne. „Geen wouw op de duizend' zou zooveel gedaan hebben!" „Dat moet je niet zeggen, kindlief. Ik ben maar een armzalig exemplaar. Ik heb hem gegeven, wat ik kon, maar ik De Kra katau Na een rustperiode van twaalf dagen is de Krakatau opnieuw beginnen te wer ken. De hoogte van de erupties bedraag! vijftig meter. Zeeziekte Twee doctoren van de Universiteit van Chicago hebben bekend gemaakt, dat zij een geneesmiddel voor zeeziekte hadden ontdekt. Het is een behandeling met na trium netraat. Rechtbank te Middelburg. Gratis. W. H., 23 jaar, arbeider te Kruin im- gen, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Februari j.l. te Oostburg J. S. L. v. d. Meere heeft opgelicht voor 1 glas bier, sigaretten en een middagmaal, zeg gende dat dit voor rekening was van Piet PLeijte. Eisch: f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De Jachtwet. - J. J., 45 jaar, arbeider te Ossendrecht, was door den kantonrechter te Goes, ter zake van overtreding der Jachtwet, g pleegd bij herhaling, op 27 Januari j onder Rilland-Bath, veroordeeld tot f75 boete of 50 dagen hechtenis, tegen welke veroordeeling hij in hooger beroep was gekomen. Eisch: bevestiging van het von nis van den kantonrechter. Dronken achter het stuur. E. J. d. R., 31 jaar, koopman te Co- Lijnsplaat, was door dien kantonrechter te Goes ter zake in dronkenschap een. auto besturen, veroordeeld tot f50 boete of 50 dagen hechtenis, met ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen gedurende den tijd van 3 maanden. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie en de verdachte waren in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het von nis van den kantonrechter, 1 maand hech tenis met ontzegging van het recht om gedurende 6 maanden een motorrijtuig te besturen. Mr. Kegge, verdachte's raads man, pleitte vrijspraak op grond dat niet bewezen is, dat verdachte dronken was. Melk verval schin g C. J., 43 jaar, melkventer te Middelr burg, met vernietiging van het vonnis van den lean tonrechter tot f400 boete of 1 maand hechtenis en 1 maand hechtenis. Geen plaat. De kantonrechter te Middelburg heeft heb nooit van hem gehouden. Misschien had ik het wel geleerd, als hij een betera jongen geweest was. Alleen liefde be- teekent iets in Gods oog, en die heb ik hem niet gegeven. Lucas wel. Daarom kan hij alles van hem gedaan krijgen. Het is geen persoonlijk magnetisme of iets van dien aard. Het is alleen Liefde. Hij moet date beantwoorden, omdat zij Goddelijk is". „Ah!" zuchtte Anne. „U acht hem dus tot liefde jn staat". „Ik geloof van wel. Hij is ruw en onbeschaafd, maar evenals andere men- schen heeft hij zijn goede eigenschappen. Zelf heb je hem in zijn betere oogen- blikken gekend. Ik heb altijd den indruk gekregen, dat hij zijn beste kant voor jou bewaarde". „Dat weet ik", zeide Anne. Zij liet zich wat achterover vallen en keek in de liefdevolle oogen boven haar. „Doch het was slechts een masker. Dat zie ik nu in. Ik geloof, dat er veel mannen zoo zijn, misschien zijn ze allemaal zoo tot op zekere hoogte. Alleen tegenover elkaar vertoornen zij zich zooals zij. zijn. Geen vrouw zou ooit een man liefhebben, als zij hem zag, zooals hij is!" „Maar lieve kind, dat is al heel bitter zegd. En het is niet waar ook boven dien. Je zult dat langzamerhand wel lee- ren inzien. Allen zijn te verachten, dat geef ik toe tot de besten toe; maar W. J. M. d. P. te Goes, wegens het I als bestuurder van een motorrijtuig daar mede over een weg rijden, zonder dat het rijtuig voorzien is van platen, waarop aangegeven de fabriek, het fabrieksnummer enz., tot f 0,50 boete s. 1 dag hechtenis. Een volksgerecht. Te Winschoten stonden terecht Jan, Albert en Nanne Boskert, Jan Mulder, Karsien Kruize, Meerne Scholtens en Jan Eennema, allen arbeiders te Veenhuizein, gem. Onstwedde. In den nacht van 21 op 22 Jan.. j.L Leb ben zij te zamcin op den openbaren weg geweld gepleegd tegen hun medearbeider Wilt Eerens. Deze werd aangegrepen, men bond hem de beencn met een riem, touw of ijzer draad, legde hem op een kar en bond hem daarop vast. Om beurten scho ven ze hem voort onder geschreeuw en lawaai. Het doel was Onstweddetange, waar het meisje woonde, dat E. bedrogen zou hebben. Ter zitting zegt Wilt Eerens, dat Jan Boskers riep: „Halt, afstappen, politie." Dat deed hij en ongeveer 400 M. liep hij met verdachten. Alle zeven verdachten werkten te zamen, om Eerens op de kar te werken. Getuige gooide zijn beenein van de kar. Hij zegt, dat hij nattigheid gevoelde en ik dacht, vervolgt hij„dat mijn einde weg was om het meisje van Bakker, omdat het meisje mij de schuld geven wou." Get. zegt zelf ook wel eens aan zoo iets te hebben meegedaan. Mishandeld is hij niet, wel maakten ze veel lawaai. Voor het huis van het meisje hield de kar stil', nadat ze hem twee uren hadden rondge reden. De verdediger, mr. P. de Groot, vraagt Eerens, of die ook anderen beschuldigde met betrekking tot het meisje Bakker te On s twedder tange. Daarop antwoordt Eeren: „Ja, J Boskers." Het O. M. wees op het volksgebruik en dat verdachten reeds een korte straf ondergingen, nadat ze waren aangehouden. Geëischt werd f25 boete of 25 dagen hechtenis. Mr. P. de Groot wees er in zijn pleidooi op, dat het rechtsgevoel in geheel de om geving was gekrenkt. De volksmond achtte eenstemmig Wilt Eerens schuldig teg over het meisje. Vooraanstaande menschen betreurden het, dat ze niet aam de ketel muziek hadden kunnen meed'oen. De be teekenis is, dat men in Westerwolde heeft te zorgen nooit een meisje te laten loopen. Wat hier is gedaan, is een effect van een paedagogischen regel in Weslerwolcle. Daar is liet laten loopen van een meisje uitzondering. Hier was de bedoeling, dat Wilt Eerens de j ongeborene te Tange op zijn knie zou nemen. De vader van het bedrogen meisje verhinderde dat, doordat die van niets wilde weten. Toen de jonge wereldburger was verschenen, werd naar den vader ge zocht en algemeen werd Wilt Eerens daar voor gehouden. Niettemin beschuldigde Eerens daarvan Jan en Albert B., twee der verdachten. Hij zelf zei: „Ik wil dat wicht niet hebben". Men wilde Eerens op gemakkelijke wijze naar het meisje fce Tange brengen en hij verzette zich artegen niet. Pleiter wijst op het onvoorwaardelijk gunstig verleden der verdachten, op het zeer gunstige getuigschrift omtrent hen, dat o.m. is geteekend door den oudsten wethouder en door den Ned. Herv. en den Geref. predikant. Zoo mogelijk verzoekt pleiter een voorwaardelijke veroordeeling. zij hebben allen hun goede zijde, en het is juist onze taak, om die naar voren te brengen. De goddelijke dwaasheid van vrouwenliefde doet hen verlangen naar betere dingen. Geen vrouw heeft coit een man gewonnen door hem te verachten. Hij mag misschien lager staan hij staat lager, maar hij heeft edele liefde noodig om hem te steunen. Ik geloof, dat de goede God daaraan dacht, toen Hij de vrouw schiep". Maar Anne schudde droef-lachend haar hoofd. Misschien was het zoo, maar zij was in geen toestand om een oordeel te vellen. Zij was door haar verdriet ver blind. Ze voelde, dat zij haar liefde ge geven had aan een onwaardige, en of schoon haar liefde als een tropische bloem de heete atmospheer van zijn passie opgebloeid was, was zij ten slotte door dezelfde zon, die haar in het leven ge roepen had, verzengd. En zoo zou zij nooit meer liefhebben. Haar bleef niets over dan plicht in het lange, grijze ver schiet van haar leven. (o) DERDE DEEL. HOOFDSTUK I. De Goddelijke macht. „Zoo, dat tref ik ook!" Zoo begroette Lucas Errol, die op een warmen namiddag in het begin van Afrttfrttfve-atrrden Nog altijd zijn er radio-luisteraars, die hetzij uit gemakzucht, hetzij uit onver schilligheid of omdat zij opzien tegen de geringe kosten ervan, aan hun buiten antenne geen aard schakelaar hebben aan gebracht. Zij, die als antenne hun piano, bad kuip, bed-matras of een binnenshuis ge spannen spinnenweb-vormiig dradensteJ gebruiken, kunnen de vriendelijke waar schuwing veilig ie den wind slaan, maai de gebruikers van buiten-antenne's dienen er op gewezen te worden, dat, nu de lente is aangebroken, dikwijls zeer hooge spanningen op dergelijke amtenne's kun nen optreden, speciaal indien die primaire afstemcondensator of een kleine blok- condensator in serie er mede staat. Keuringen. Uit de door de Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland verspreide circu laire blijkt, dat de keuringen van stieren en vrouwelijk rundvee in 1928 op Zuid- Beveland zullen gehouden wonden te Hein- kenszand, Borssele, Wolphaartsdijk, Kloe- tinge, Wemeldinge en Kruiningen op 3 en 4 Mei en op Noord-Beveland te Kort- gene, Kats en Kamperland op 24 Mei. Werden deze keuringen vroeger sliecbts op een paar plaatsen gehouden, nu is evenals de beide vorige jaren aan hei aantal keuringsplaatsen een flinke uitbrei ding gegeven, waardoor den fokkers, die vroeger niet aan deze keuringen konden deelnemen, de gelegenheid geboden wordt met hunne dieren ter keuring te komen. Ongetwijfeld zal dit de veeverbetering in onze provincie zeer ten goede komen. Driewegen. Door den burgemeester ie een commissie samengesteld voor het in zamelen van gelden en haindteekemingen voor liet aanbieden van een huldeblijk aan de Koningin-Moeder. In liet comité hebben zitting: Mevr. FolinerDemmers; Mevr. van SchieBijl; Mevr. van NoortEo- gelbergh; Mej. Wed. de Dreuvan de Velde; Mej. RijkVermue. De verkoop van het Emma-bloempje beeft alhier opgebracht f 10,40; en voor het zwakzinnige kind f 12,60. Hoedekenskerke. In verband met het feit, dat de mazelen in deze gemeente nog steeds epidemisch heerschen, is ds sluiting van de o. 1. school heden nog met één week verlengd. Augustus op het terras zat, Dot, wier menigvuldige plichten haar niet veroor loofden dikwijls op Baronmead te komen. Hij glimlachte tegen haar met de harte lijkheid, die hem zelfs in zijn slechtste dagen niet verliet, maar zij vond, dal hij er heel slecht uitzag. „Zou het je niet te veel vermoeien?" vroeg zij, toen hij haar een stoel aanwees. „Geen kwestie van, lieve Dot!" ant woordde hij. „Het doet me juist goed, om eens menschen te zien. Lady Carfax komt straks ook. Moeder is haar gaan halen. Het zal, vrees ik, voorloopig wel voor liet laatst zijn. Zij verwacht haar man morgen thuis. Maar ik ben blij, dat jij er eerder bent. Ik wou je juist spre ken". „Heusch?" „Ja, heusch. Je hoeft me niet zoo aan te kijken. Ik zeg de waarheid. Dat doe ik altijd. Zit de stoel makkelijk? Hin dert hot je, als ik rook? „Heelemaal niet. En ik zit zoo makke lijk, dat ik mijn hoed wel zou willen af zetten en gaan slapen „Het eerste mag je doen, maar het tweede niet, want ik wil praten en het is al heel vervelend als er niemand naar je luistert, vooral wanneer je iets be langrijks te zeggen hebt". „Iets belangrijks! Ik hoop, dat het wat prettigs is!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1