GRATIS L_ CSiSCHENICËN! Grinnik-Pilletj es Buitenland Sport h Binnenland Rechtszaken. Lotje een kleane ijdeltuit staat tot moe ders verbazing, eetn heele poos voor den spiegel met dichte oogerci. „Kind", zegt moedier, „wat voer je toch uit?" „Ach moes", antwoordde het kleine meisje, „ik wilde alleen maar zien, hoe ik er uitzag als ik sliep". „Nee", zei de getrouwde man, „ik weet zeker, dat ik gelijk had. Het is veel goedkooper om een meisje te trouwen en haar thuis te houden, dain haar niet te trouwen en haar mee uit te nemen". „De man, met wien ik trouw, moet iemand zijn die telt". „Prachtig! Ik wist wel, dat ik de ware Jacob was! Ik ben kassier!" „Zoo", zei mijnheer Jansen, „die main is veroordeeld tot eenzame opsluiting en levenslangen dwangarbeid, lees ik daar" „Dat overleeft hij nooit", schudde mie vrouw Jansen meewarig. Dame (dn een winkel): „Er zit een lad der in deze kous, jongmensch". Uitgeputte bediende: „Ja, maar mijn hemel, mevrouw, wat verwacht u dan van kousen van twee gulden? Een mar meren trap?" Eerste fruitventer„Zoo, dus die arme oude Janus is dood!" Tweede dito (spottend1): „Nou, arm! Dat zal wel lostLoopen. Die vent heeft nooit anders dan geluk gehad'. Alles, wat- ie aanpakte, werd goud. Hij verzekerde zijn huis een maand later brandde het af. Verzekerde zichzelf tegen ongeluk ken twee weken daarna breekt-ie z'n arm. Gaat verleden week in een begra fenis-fonds, en nou is-t-ie dood. Noem jij dat geen geluk?" Linda was de wanhoop nabij. Karei en Peter en Frits waren alle drie aller aardigste jongens en toch kon zij maar niet besluiten wien zij zou nemen. Ka rei was rijk, Peter was knap en elegant en Frits verstandig en eerzuchtig. Soms wa9 Linda er zeker van, dat zij gelukkig zou zijn, als ze met Frits trouwde, maar dan maakte de gedachte aan Kareis geld of Peters charmes haar weer besluite loos. Telkens weer deinsde zij voor de beslissing terug. Toch zou ze zich heel wat zorg heb ben kunnen sparen Ze vroegen haar geen van drieën ten huwelijk. i I „Je vrouw heeft tegenwoordig kort haar, nietwaar?" Och man, nog minder!" OVERZICHT. Bommen. Het Koningsbaantje in landen als Italië en Spanje is nog steeds geen pretje. Ook op den dag van heden hebben de monar chen in de Zuidelijke staten rekening te houden met de mogelijkheid dat op een andere gewekladige wijze een einde aan hun leven wordt gemaakt. Het jongste voorval in Italië bewijst het opnieuw. Donderdagochtend' tegen tien uur, kort vóór de opening van de Milaneesche Jaar beurs, ontplofte op de Piazza Giulio Ce- sare een bom, die door een onbekende bij een straatlantaarn was neergelegd. Veertien personen werden gedood1, on geveer veertig gewond. Ondanks dezen aanslag opende die Ko ning de Jaarbeurs en bezocht overeenkom stig het vastgestelde programma de voor naamste stands. Aleen de gala-soirée in het Scala Theater werd afgelast. De aanslag werd gepleegd eernge minu ten na de aankomst van den koninklijken stoet op het plein Giulio Cesare, juist voor den ingang der tentoonstelling. Het plein was zwart van de menschen. De dooden en gewonden zijn voor het meerendeel vrouwen en kinderen. Degenen, die zich dicht bij den lantaarnpaal bevonden, wer den aan stukken gescheurd. Een klein meisje werd het hoofd van den romp ge scheiden, een „balilla werd onherken baar verminkt. Naai* men verzekert werd de bom in werking gesteld door een uurwerk, dat vermoedelijk gedurende den nacht in het voetstuk van den lantaarnpaal was ge plaatst. De meeste slachtoffers werden getroffen door de stukken van dien lantaarn paal, die ver weg geslingerd werdén. De koning was een 'half uur voor den aanslag te Milaan aangekomen. De trein was te kwart voor tienen binnengestoomd. De koning begaf zich rechtstreeks naar de jaarbeurs. Blijkbaar haddén de daders van den. aanslag bij de voorbereiding van hun misdaad het programma als grond slag genomen. Het feit, dat de koning rechtstreeks naar de jaarbeurs ging, redde hem het leven. De prefect van Milaan heeft onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. Tal van be ambten der recherche zijn reeds uit Rome naar Milaan vertrokken. Die podesta van Milaan heeft een be- van 100.000 lire ter beschikking der recherche gesteld als belooning voor de genen, die de schuldigen doen ontdekken of aanwijzingen hiervoor geven. De po desta heeft een manifest gepubliceerd al dus eindigend: „Milaneezen, het hart om hoog, volgt den koning en den diice op den weg die u zal leiden naar de doel einden die gij nastreeft". Na de opening der jaarbeurs begaf dé koning zich naar het ziekenhuis om de gewonden te bezoeken. Te Rome, Mi laan en andere s beden publiceeren bla den het portret van den koning en artikelen, die in warme bewoordingen hulde brengen aan den souverein en het koninklijk huis. Behalve op de koning schijnt gisteren een aanslag op Mussolini te zijn gepleegd Op de rails waarover de trein met den Duce zou rijden, vond mem n.l. een bom. Mussolini bevond zich echter niet in den trein, bij had Milaan heimelijk per auto verlaten. Spoorweg-ongeluk te Parijs. Woensdagmiddag heeft op 300 M. af stand van' het Noorderstatiom te Parijs een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De sneltrein naar Boulogne, die om kwart over drie uit Parijs vertrekt, had pas het station verlaten en begon juist volle vaart te zetten, toen' hij bij de Mar- cadet-brug op een van Paerrefitte ko menden locaal trein, die om 12 minuten over drie moest aankomen, doch enkele minuten vertraging had, liep. De botsing was verschrikkelijk. De beide locomotieven werden tegen elkaar opgedrukt, de eerste wagen van den trein naar Boulogne werd geheel vernield en enkele andere wagens nog ingedrukt, terwijl van den locaal trein de eerste vier wagens ernstig beschadigd werdén. Er zijn veel do oden en gewonden. Spoe dig was een hulptrein met ambulances, materiaal, enz. aanwezig. Arbeiders voorzien van autogene snij- apparaten, brandden de koppelingen der wagons door. Met behulp van de kraan werd een van de derde klasse-wagens van de rails geheven. Het dak van een anderen wagon kon worden opge licht, waardoor de lijken, die zich in de compartimenten bevonden, konden wor den verwijderd. Toen door deze opruimings-werkzaam heden de lijriêitf!eenigszins vrij waren ge maakt, konden 'de onbeschadigde wagons worden weggereden. De twee kleine loco motieven werden vervolgens aan de in elkaar gereden wagons gekoppeld en met een helsch gekraak van stuk-scheurend hout en brekend glas werden de wa gons vaneen getrokken. Het werk nam geruimen tijd in beslag en den gehëelen middag ondervond het treinverkeer ver traging. De dooden en gewonden zijn allien Franschen. Onder de reizigers ontstond 'n paniek. Zij liepen over het emplacement heen in alle richtingen, wat natuurlijk, door het drukke treinverkeer daar ter plaatse zeer gevaarlijk was. Het personeel had dan ook de grootste moeite meer onge lukken te voorkomen. De oorzaak moet worden gezocht in bet doorrijden van den trein uit Boulogne door onveilig sein. De machinist zou dit sein met een ander hebben verward. Het seinenstelsel op de Fransche spoor wegen heeft geen al te beste naam. Luchtvaart. De Duitsche Oceaanvlucht. Reuter seint uit DublinWoensdag morgen 5.38 uur (Gneenwichtijd) is de Oceaanvlucht der Duitsche vliegers be gonnen. Zooals man weet, wordt het toestel bestuurd door den Dultschen vüieger Koehl terwijl de Ier Fitzmauricc van de Ier- sohe luchtstrijdkrachten als tweede pi loot fungeert, de derdé inzittende is Fhr. von Hünefeld. Een groote menigte is tegenwoordig geweest bij het vertrek, waaronder de president van de republiek Cosgrave, dé Duitsche consul en vele regeeringsverte- genwoordigers. De „Bremen" vertrok schitterend, vergezeld d'oor Iersche vlieg tuigen, die het toestel boven' Ierland ver gezelden. Het weer was gunstig. Voor het vertrek van de „Bremen" gaf von Hünefeld den journalisten 'een aan de bevolking van Ierland gerichten afscheidsgroet, waarin o.a. staat: „Bij het verlaten van uw land hebben wij behoefte onzen oprechten dank te betuigen voor de gastvrijheid en dé krachtige hulp hier in uw land ondervonden, alsmede voor de medewerking van die autoriteiten en algemeen© sympathie' met ons doel. Het is een groote eer voor ons onzen tocht in gezelschap van den bevelhebber der Iersche luchtmacht te aanvaarden. „Moge God, in wiens almachtige han PDAT mijn geachte begunstigers de groote waarde zullen waardeeren van de gratis geschenken, die ik geef voor de bij mijn ADAM AS Sigaretten verpakte coupons, doe ik de volgende belangrijke aanbieding: Na ontvangst van den door U ingevulden bon, welke hieronder is afgedrukt, zal ik U mijn geïllustreerden gratis catalogus van ge schenken en tevens vijf vrije Coupons doen toekomen."f tegenwoordig de fijnste en mildste Egyptische sigaret n |2 10 stuks met één heele coupon 20 stuks met twee heele coupons l -V-- - - t' -•*- (fe posten in open epveloppe, porto 1 cent) BON Aan da FIRMA ALEX. S. MAVRIDES. Postbus 716, AMSTERDAM Naam;. v - Adres: V -4* Stads Gelieve mij gratis en franco toe te zenden Uw catalogus van" geschenken met VIJF VRIJE COUPONS. )-> Von éénzelfde adres zal slechts één van deze bons geaccepteerd wordén» den wij ook onzen tocht aanbevolen heb ben, ook voor de bevolking van dit lainid', dat een zoo schitterend verleden heeft, een gelukkige toekomst weggelegd hebben". Fitzmaurice verklaarde aan een cor respondent van de „Evening Standard": „Ik neem als chef van de Iersche lucht macht aan deze onderneming deel om de Iersche luchtvaart te bevorderen. Ier land is door zijn geografische ligging voor beschikt om bij de ontwikkeling van het luchtverkeer een steeds belangrijker rol te spelen". De commandant, die katholiek is, sprak even voor het vertrek zijn biecht en nam afscheid van zijn vrouw. Koehl zeide nog dat hij Mitchetifreed bij New-York, met eenig geluk in 38 tot 40 uur hoopte te bereiken en hij en zijn gezellen de eersten zonden wordén die den tocht Oost-West volbracht haddén. De Amerika an scha gezant bij den Ier- schen Vrijstaat was eveneens bij het ver trek tegenwoordig en sprak de 'hoop uit dat de dappere vliegers veilig den overkant zouden bereiken. Met een handdruk en na een omhelzing der echtgenooten, die zich erg dapper hielden, zette Koehl den mo tor aan, wipte naar binnen en verlirok. Engelsche belangstelling. Een viertal heeren van het Britsche ministerie van landbouw en visscherij zal van 11 dezer af, een bezoek aan Nederland brengen ten einde zich op de hoogte te stellen van het kaas- en vleeschbedrijf. Een bezoek zal gebracht worden aan het ministerie van binnenlandsche zaken en landbouw en de Nedederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft een progam opgemaakt voor bezoeken aan verschillende instellingen en bedrijven die zieh met deze takken van handel bezig houden, alsmede voor bezoeken aan de kaasmarkt. Voorloopig is vastgesteld dat een bezoek zal gebracht worden aan Den Haag, Gouda Alkmaar, Edam, Leeuwarden, Amsterdam Utrecht, Bodegraven en Oss. De Invaliditeitswet en de Ouderdomswet. Op 1 Maart 1928 werden 9764 wedu- wenrenten en 9926 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemde datum krachtens art. 878 dier wet 64.821 personen in het genot verkeer den van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van driegulden per week Voorts genoten 29.006 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verze kering, geregeld in de Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 118.782 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Vergiftiging In het gezin van den rijksbrugwachter C. Bakker te Havelte deden zich ernstige vergiftigingsgevallen voor. Een half uur na het eten van soep, waarin worst ge kookt was, werden het hoofd van het ge zin en drie kinderen ernstig ziek. De vrouw en de andere kinderen, die niet van de soep gegeten hadden, bleven ge zond. De van Havelte en Nijeveen ont boden geneesheeren constateerden vergif tiging. B i o s c o o p-v ergunningen. Na de inwerkingtreding der Bioscoop wet is de burgemeester van Zutphen voor de bioscoop voorstellingen vergunningen blijven uitreiken aan de hand van de Politieverordening. Uitgaande van de stelling, dat de in art.l der wet bedoelde schriftelijke vergunning van B. en W. niet meer is dan een op- richtings-vergunning aan den ondernemer die het erlangen van de in het algemeen voor openbare vermakelijkheden telkens geëischte toestemming van den burgemeester geenszins krachteloos maakt, al ware het slechts, omdat de toepassing van art. 188 der Gemeentewet dien burgeneester alleen mogelijk is, wanneer hij q q. te voren van voorstellingen afweet en zich van het ver toonde vooraf rekenschap kan geven De juistheid van dit standpunt wordt door de daar ter stede gevestigde bioscoop houder betwist. Met belangstelling wordt de oplossing van dit geschil tegemoet gezien. Ontwapening. Het ontwapeningsvraagstuk besprekend, zegt de minister van oorlog in zijn me. morie van antwoord aan de Eerste kamer inzake de begrooting van zijn departement, dat de regeering van oordeel is, dat, zoo lang de internationale gemeenschap niet gegrondvest is op een behoorlijke rechts basis, ons land een voldoend sterke weer inacht zal moeten blijven onderhouden om in voorkomend geval de veiligheid van den staat naar vermogen te waar borgen Het nut van deze weermacht berust in hoofdzaak op haar preventieve werking; deze werking is afhankelijk van de grootte en hoedanigheid der weermacht, zoodat het alleszins in de lijn ligt van allen, die op de onafhankelijkheid van Neder land prijs stellen, de regeering te steunen in haar taak om, met de middelen, die daartoe ten dienste staan, het leger zoo goed mogelijk voor zijn taak voor te be reiden. Mocht onverhoopt de poging om het leger preventief te doen werken falen, dan zou dit zeker mede een gevolg zijn van het optreden van hen, die niet na laten in het openbaar zooveel mogelijk op de gevecktswaarde van het Neder, landsche leger af te geven. Dat Nederland ooit door zijn bewape ning dermate het wantrouwen der groote mogendheden zou opwekken, dat deze als gevolg daarvan tot een aanval op ons land zouden worden verleid, is naar de meening van den minister uitgesloten. Integendeel, dat onverdedigd zijn van Nederland, zou voor een der oorlogvoe rende partijen de aanleiding kunnen vor men om ons land onverwijld te bezetten, ten einde te voorkomen dat de tegen partij er zieh nestelt. Het vraagstuk der onzijdigheid heeft naast een juridischen, een sterken poli - tieken inslag. Van welke politieke kleur de regeering in Nederland bij het uit breken van een oorlog in Europa ook zou mogen zijn, zij zal niet kunnen na laten, indien althans de omstandigheden niet tot meer ernstige maatregelen nopen, hare neutraliteit af te kondigen en zij zal deze moeten weten te doen eerbie digen. De minister betwijfelt of de leden, die verklaard hebben, dat zij, indien de regee ring ooit tot het verdedigen van het land door oorlogsgeweld zou willen overgaan, hun steun aan de daartoe vereischte be sluiten zouden onthouden onder alle om standigheden deze meening zouden blijven gedaan, Mocht eens van uit het Oosten van Europa een groote druk op het Westen worden geoefend en de Neder- landsche beschaving dreigen ten onder te gaan en het land onder den voet te wor den geloopen, dan houdt de minister er zich van overtuigd, dat de leden die thans zoo positief verklaren geen steun aan de landsverdediging te zullen verleenen, een ander geluid zullen laten hooren. Het huldebijk aan de Koningin-Moeder. Naar het ,,Yad.' verneemt, overweegt het comité voor het huldeblijk aan de Koningin-Moeder van de Nederlandsche vrouwen H.M. een tapijt aan te bieden voor een der groote salons van het paleis Soestdijk. Het ligt in het voornemen, dit in een Nederlandsche fabriek te laten vervaardigen. Een kind vermoord. Voor de rechtbank te Breda heeft terecht gestaan de 24-jarige A. van H., thans wonende te Teteringen, die ver dacht wordt in November 1926 na kalm beraad het pasgeboren kind van zijn vrouw opzettelijk van het leven te heb ben beroofd door het kind een kussen op het hoofd te drukken. Als getuigen-deskundigen werden ge hoord Dr. van Glabbeek uit Prinsenhage, waar v. H. destijds woonde en dr. van Hulst uit Leiden. Vrouw O., die bij de vrouw van H. bakerdienst verrichtte, vertelde, wat zij in het gezin had waargenomen. Er heersoh- te geen prettige geest. De man erkende het kind niet als het zijne. Toen de ba ker des morgens na de geboorte weder bij van H. kwam, vond zij den kleinen jongen dood in zijn wiegje. Verdachte, wiens vrouw in het begin van 1926 met een ander was uit geweest, erkende, dien Zondagavond het kind een kussen op het hoofd gelegd te hebben. Ernstig laakte president het optreden van dezen onmensch, die een kind om het leven bracht inplaats van het toe te vertrouwen aan een der vele instellingin, die zich over dergelijke kinderen ontfer men. Door een misplaatst vertrouwen in een buurvrouw, aan wie het feit verteld werd, kwam da misdaad ter kennis van de justitie. De officier van justitie ging uitvoerig na wat er in deze zaak aan het licht kwam. Terzake van moord requireerde spreker 8 jaar gevangenisstraf. Verdachte, die thans eerst onder den indruk was van hetgeen hij gedaan had, vroeg een lichtere straf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. De zitting werd na deze zaak geschorst. Verdachte van H. bleef even uithuilen, waarbij zijn vrouw, die op de publieke tribune de zaak gevolgd had, zich bij hem voegde. Intusschen vormde zich voor het gerechtshof een menigte men schen, die tegen dit eigenaardige paar een zoodanige houding aannam, dat de marechaussee het beter oordeelde, de nieuwsgierigen uiteen te zenden, Nadat beide van H.'s zich uit het gebouw ver wijderd hadden, bleef men hen op straat volgen In de omgeving van het ge rechtsgebouw was het nog langen tijd onrustig.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2