GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Voor de VrouW 1 n~ ProVincienieuWs Gemengd NieuvVs VAN DE VAN VRIJDAG 13 APRIL 1928. Over kinderopvoeding. Moeten we eigenlijk het initiatief bij onze kinderen aanwakkeren of tegengaan? Dat hangt er van af, zult U zeggen. Als U een drie-jarigen bengel hebt, die probeert of hij een hieiele boterham tege lijk in zijn mondje kan proppen, of hoe ver hij over de bovenste traptreden kan hangen zonder z'in evenwicht te vei die- zen, of hoeveel mondjes vol water hij, zonder dat moeder of juf het ziet, tegen de brandende petroleumkachel kan spuiten ja, dan dient U krachtig in te grijpen. Of ik al die onmogelijke streken ver zin? Neen, heelemaal niet. Mijn eigen veelbelovende spruiten zijn hier debet aan en aan nog wiel erger dingen. Of ik dan niet krachtdadig ingrijp Wel wis en waarachtig. Ik doe niet anders. Of ik dan goede resultaten bereik? Hm! Of ik dan zeker een stel welopgevoede, keurige kinderen heb Geen kwestie van. Niets is m'inder waar. Het zijn van alle kinderen, die ik ken, de liefste, baldadigste, ongezegiijk- sterekels (ik weet op 't oogenblik toevallig geen „erger" woord). Kinderen opvoeden is net als een oudierwetsche tee- kenies. Je moet werken met het materiaal, dat je in handen krijgt. Als de meester langs de banken ging en de voorbeelden uitdeelde, hield je je hart vast. Kreeg je een voorbeeld van een kalme-zee-met-een- smal-dik-schuitje, dan ging het nog wel, ook van een steenen-watierrput-en-een- schuuiï'tje kwam nog wel eens iets terecht, maar als je zoon gek hosch met van die krullerige boerenkool-boomnen te pakken kreeg, dan was het hommeles. Daar kwam nooit een sikkepit van terecht en toch deed je err dian zoo ijselijk je best op. Met kinderen gaat het precies eender. Je moet werken met het materiaal dat onze- lieve-Heer en Moeder Natuur gegeven hebben. Er zijn menschen, die alle kinderen over een kam scheren. Wie diat doet, bereikt een van de twee: of het verkregen resultaat is zco< hopeloos ondeugend en onhandelbaar, dat een kost school of streng kosthuis het slottafereel vormen of de opgevoede kindertjes zijn uiterlijke toonbeelden vain gedweeë, ge hoorzame en o< zoo gezeglijke jongetjes en meisjes met een om-vermoeden imncr- lijken laaieneten brand van opgekropte en ongeuite wilde baldadigheid. Dergelijke kinderen kunnen ons plotseling voor pro blemen stellen, die ons de haren ten berge doen rijzen en wreken vaak onbe wust op danige wijze hun geknotte jeugd. Een milde strengheid en een krachtige wil tot begrijpen en medeleven zijn voor zeker twee onmisbare factoren bij de op- voeding, die, mits zonder verslapping toe gepast, niet zullen nalaten hun gunstigen invloed te doen gevoelen. Bijna alle kinderen zijn wandelende vraagteekens endat is maar goed ook. Het is door wagen en nog eens vra gen, dat een kind zijn weetgierigheid tracht te bevredigen. Vooral tusschen het zevende en liet ze ventiende jaar (als ze 17 zijn weten ze meestal alles veel beter dan de ouders) zijn onze kinderen vaak met hoogst ver moeiende weetgierigheid bezield. Deze weetgierigheid wordt maar al te vaak voor nieuwsgierigheid uitgekreten. Hoe dikwijls hooren we niet: „hoor, eens, nu moeit je eens op houden met vragen. Als we eerlijk zijn moeten we onszeif beleennen, dat het gemakzucht is, die ons zoo doet spreken en niet de angst, dat ofcize kinderen te veel zullen weten. Evenals een gezond, normaal kind in dien groei vaak geen bodem in z'n miaag schijnt te hebben, zoo lijkt ook dikwijls hun geest onverzadig baar. Evenmin als echter een kind zijn maag moet overladen., moet het ook z n geest niet meer te verwerken geven dan die bevatten kan. Vragen wordt dikwijls een gewoonte en wanneer de ouders, niet uit gemakzucht om-er-maar-van-af-te-zijn verstandig remmend optreden, kan zoon gewoonte gemakkelijk weer worden af ge- Gebeurt dit niet intijds, dian wordt de kleine vraag-al dikwerf een van die ver moeiende onevenwichtige menschen, die met een schijnbaar interesse voor alle mo gelijke zaken zich toch nimmer met hun geheeie aandacht bij een ding kunnen be palen. omdat zij door hunne vele vluchtige bevliegingen hun ware diepere belangstel ling versnipperen en zich niet vermogen te concentreeren. Een werkelijke grondige kennis kan door zulke naturen zelden wor den \ennaard. Het is diaarom van groot Lo'ang, dat de aand en hoeveelheid der vra gen door onze kinderen gedaan, een punt van voortdurende opmerkzaamheid uitma ken voor ons. C~7-- .-....-v". -rx prijs werd gewonnen door Quicksilver. Op den voorgrond Oblique B. Aanrijding. Dinsdagavond, toen de heer A. A. v. N. te Nieuw en St. Joosland, met zijn rijtuig, bespannen met één paard, huis waarts keerde, werd hij op den Rijks weg tusschen reeds genoemde plaats en Arnemuiden, hoewel hij goed rechts uit week, aangereden door een uit d'e richting Goes tegemoetkomende auto, bestuurd door den heer R. uit Goes. Aan de linkerzijde der auto waren een viertal rijwielen bevestigd, welke in aan raking kwamen met het rijtuig, waar door zij in elkander gedrukt en vernield werden. Ook het rijtuig kwam deerlijk gehavend uit den strijd. De rijks- en ge- meente-poJitiie van Arnemuiden, die op eenigen afstand surveilleerden, waren spoedig ter plaatse, alwaar direct ondier- zoek ingesteld en van het gebeurde pro ces-verbaal werd opgemaakt. Het paard bleef gelukkig nog al kalm, anders was dit ongeluk niet zoo goed afgelo opsin, daar in het rijtuig en auto meerdere per sonen gezeten waren. 's Heer Arendskerke. Woensdagavond hield de vereeniging het Greene Kruis", afdieeling 's Heer Arendskerke, een algie- meene vergadering, welke slechts door 14 leden werd bijgewoond. Door den secretaris werd verslag uitgebracht van den toestand der vereeniiging over 1927, waaruit o.m. bleek dat het ge'al leiden diat op 1 Januari 1926 376 bedroeg, thans is gestegen tot 383. Verder dat van de verplegingsartikelen in het afgeloopen jaar 71 maal werd gebruik gemaakt en dat aan 29 verschillende zieken werden verstrekt 1014 eieren, 792 L. melk en 35 pond vleesch. Aangeschaft werd een kapokmatras met schuine peluw, 1 clo- setstoel, 3 closet-emmers, 1 windring, 1 ijszak en 2 sputumbekers. Uit de rekening van dien penningmees ter bleek, dat an 1927 was ontvangen f 1850,72, w.o. begrepen het goed simt van 1926 ad f934,21, en de uitgaven f875,96 bedroegen, zooidat het batig slot bedraagt f974,76. Daarna las de secre taris het jaarverslag voor van den Dia- concsseinarbead over 1927. Hieruit bleek, dat door dé wijkverpleegster 297 bezoe ken voor hulpverleenimg, 139 belangstel lende bezoeken en 145 tuberculose-bezoe- ken te 's Heer Arendskerke zijn afgelegd. Tot afgevaardigde naar de vergaderingen van de „Groene Kruis"-vereenigingen en naar die van de Prov. Zeeuwsche Ver- eenaging tot bestrijding dier tuberculose werd benoemd d'e heer M. Mol, en tot diens plaatsvervanger die heer K. Jamse. Ten slotte werd voorlezing gedaan van een ontvangen circulaire van het voorloo- pig Comité tot oprichting van een ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging. Deze circulaire zal op een daartoe binnenkort expresselijk te beleggen vergadering een punt van bespreking uitmaken. Yerseke. Woensdag hadden zeer ve len gehoor gegeven aan den oproep tot het bespreken van het festival alhier, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der fanfare „Mozart". De bovenzaal van ho tel „Oeste-rbeurs" was goed bezet met geestdrift!gen. Na velerlei besprekingen werd uit en door dé iaanwezigen een festi valcomité gekozen, bestaande uit tien per sonen, dat onmiddellijk zijn werkzaam heden aanving en a.s. Vrijdag zijn be stuursleden zal benoemen. Vastgesteld werd, dat het festival zal gehouden wor den op Donderdag 28 Juni (den in Ooste lijk Zuid-Beveland traditionneelen 1 stem Kruiningschen marktdag). Het zal tevens een Bondsfestival zijn. Middelburg. Na een tournee door Zwe den en> Duitschland zal het circus Strass burger dit jaar een tournee door Holland ondernemen. Middelburg zal ook bezocht worden en wel in de tweede helft van Juli a.s. Het circus zal geplaatst worden op het Molenwater, dat geheel in beslag zal genomen worden om dat circusdorp daar op te bouwen. De groots onderneming bestaat uit een 4 mastten ten met 3 maneges ein em 01y|m- pia-renbaan. Het circus zal plaats bieden voor 5000 personen. Het dcerLinmateriaal is iets buitengewoons om te zien, daar het circus Strassburger beschikt over ca. 400 dieren w.o. 120 paarden van het edelste ras, 10 zeer groote olifanten, 12 kameelen, een apenfamilie van 50 stuks. Een be zoek aan Strassburgers dierentuin is voor oud en jong een attractie. Met een extra-trein van 60 wagens wordt het geheeie materiaal vervoerd. Hiel vaste personeel bestaat uit 300 personen. Drie orkesten ieder van 20 personen rei zen met bovengenoemde onderneming me*». De grootste attracties zijn voor Hol land geëngageerd, o.a. het levende pro jectiel. Een mensch wordt uit een reuzen- kanon 20 meter ver in de lucht gescho ten. Japaneezen, Chiweezem, Korianers verrichten ongelooflijke toeren, 8 vlie gende menschen in de lucht, de beste jockey's ter wereld, wedrennen, motor- rennen, zes hoogeschool-rijders tegelijker tijd in 3 maneges. Worden wij verstandig? De vermaarde autokoning, Henry Ford, heeft aan een vertegenwoordiger van ide „Press Association" verklaard, dat hij meende, dat de menschen te verstandig waren geworden om nog weer een nieu wen grooten oorlog te ris keer en. De staats lieden hebben geen prestige te handhaven; zij hebben te maken met de afgeloopen jaren. De gemiddelde man wordt opge voed tegen dien oorlog doordat de wen- schen door elkaar gemengd werdén door auto en radio en dergelijke. Ford' drong sterk aan op vrijhandel. Parijs verwarmt zich. Parijs gaat nu het voorbeeld van eenige wereldsteden volgen, om de huizen niet alleen van koud, doch oolj: van warm leidingwater te voorzien. Het decreet, waarbij particuliere maatschappijen ge machtigd worden, bepaaldé wijken van een buizennet te voorzien, waarop de cen trale verwarming der huizen kan worden aangesloten, is gereed en aan den presi dent van de republiek voorgelegd. De eerste groote stadswijk, die op deze manier de centrale verwarming zal cen- traliseeren, is gelegen tusschen de gare de Lyon en het Parijsche stadhuis. Een f amilie-tragedie. Te Jyderup, bij Kopenhagen, heeft een Russisch ingenieur, genaamd Wothewitsj, zijn vrouw, zoon, dochter en schoonmoe der gedood, vervolgens het huis in brand gestoken, waarin zij woonden, ein ten slotte zelfmoord gepleegd. Het is geble ken dat Wotkewitsj geestvermogens ge krenkt waren in de eerste plaats tenge volge van financieele moeilijkheden en verder als gevolg van de vrees, dat hij uit Denemarken gezet zou worden en van het waandenkbeeld dat, waarheen hij ook ging, hij het object was van de wraak der bolsjewisten. De bolsjewisten hadden hem n.l. in 1918 ter dood veroordeeld nadat hij, groote ellende uitgestaan heb bende, erin was geslaagd, uit Rusland te vluchten en zich bij zijn gezin in Dene marken aan te sluiten. Wotkewitsj, die 44 jaar oud was, was in den Kaukasus geboren als de zoon van een dokter. Hij koos het ingenieursvak en werkte eenigen tijd bij de spoorwegen in Zuid-Rusland. Daarna interesseerde hij zich voor een geweerfabriek bij Moskou, waar twee duizend arbeidérs werkten. Ge durende den oorlog produceerde Wotke witsj' fabriek groote hoeveelheden muni tie, doch toen de revolutie het land teis terde, werd zijn fabriek door de bolsje wisten geconfiskeerd. Hem werd gevraagd de leiding dér fabriek te blijven voeren, doch hij weigerde, waarop hij werd ge vangen gezet, op beschuldiging van spioin- mage. Na acht weken van ontbering en ellende vluchtte hij naar Finland en ver volgens naar Denemarken, waar zich zijin familie bevond. Zijn vrouw was een Rus sische prinses, en het echtpaar was per soonlijk bevriend met Keizerin Marie. De Deensche autoriteiten verklaren dat zij niet het voornemen hadden een bevel uit te vaardigen om Wotkewitsj uit het land te zetten. Een brutale bevrijding. Op zeldzame brutale wijze is de com munistische journalist Otbo Brauin, die zich sedert geruimen tijd wegens het plegen van hoogverraad in voorloop!ge hechtenis be vindt, bevrijd uit het gebouw van het ge rechtshof te Berlijn-Moabit. Ongeveer om 9 uur werd Brauin naar het kabinet van den rechter van instructie gebracht, daar een hem bekende dame hem wenschte te spreken. Behalve Braun en deze dame be vonden zich nog twee beambten in het ver trek. Plotseling verschenen zes of zeven goed gekleede jongelieden in het kabinet. Op de vraag van een der beambten wat zij wenschten, trokken ze allen een revol ver. Zij sommeerden de beambten hun ban den omhoog te houden en^wierpien hen te gen den grond. Voor de beambten gelegen heid hadden om hulp te roepen waren de indringers reeds verdwenen en met hen Otto Braun en de dame. Onmiddellijk renden nu ook de beambten het vertrek uit en lieten de alarmklok luiden. Alle toe gangen van het gebouw werden gesloten, maar het was reeds te laat. Braun en zijn bevrijders waren reeds ontkomen. Slechts een der jongelieden kon nog worden gevat, Brooden als wapens. Een strijd tusschen drie gemaskerde bandieten, van wie één een revolver draagt, en anderzijds een bakker, slechts gewa pend met een lang en zwaar Fransch brood ziet er op het oog nogal bedenkelijk voor den laatste uit. Toch heeft in zulk een ge vecht, op tweeden Paaschdaig te Bordeaux geleverd, de bakker de overhand behouden. Hij zat met zijin vrouw aan tafel, toen drie gemaskerde kerels binnenstormden, van wie één den bakker een revolver voor hield, terwijl de twee andéren de lade be gonnen te lichten. De bakker liet zich ech ter niet bang maken, en toen men hem sommeerde de handen omhoog te steken, greep hij van het rek een zijner bakkers- ducten, een geweldig en goed doorbakken brood, en sloeg er pardoes mee op zijn aanvaller los, die het hazenpad koos. Zijn vrouw nam, aangevuurd door het goedé voorbeeld, eveneens een briood en timmerde daarmee op hoofden en ruggen los. De dr;e bandieten vluchtten. De politie rekent erop ,'hen te zullen vinden aan de hand van de teel ij he kneu zingen en vteeschwondien, die hun met dé geduchte brooden zijn toegebracht. Hij voelde zich eenzaam. De geestelijke Hayden uit het Engel- sche dorpje Anening in Gloucester, had nejeds maanden en maanden lang, de ach terklap in zijn parochie in beweging ge zet door zijn omgang met miss Chipp, een onderwijzeres, die hij hoewel hij getrouwd as vaak ontmoette. Toen men eenmaal de bewijzen in han den had van deze ontmoetingen begonnen de parochianen natuurlijk meer aandacht te besteden aan het doen en laten van den geestelijke en het gevolg was, dat de verdachtmakingen zich meer en meer op stapelden. Zijn bezoeken aan plaatselijke kroegjes en de onwelvoegelijke taal, die hij, naar men beweerde, bij fijd en wijle gebruikte, gaven eveneens aanstoot en men besloot den bisschop van den toe stand op de hoogte te stellen. Deze hooge geestelijke gaf bevel een speciale commissie in te stellen bestaande uit drie geestelijken en drie leeken en voor deze rechtbank stond Hayden irt bet openbaar terecht. Tijdens het uitgebreide verhoor wer den bijzonderheden verteld over dj tocht jes van den geestelijke met de onderwijze res, waaruit bleek, dat zij elkaar meestal buiten het dorp ontmoetten. De aange klaagde ontkende niet, dat hij miss Chipp nu en dan ontmoette. Hij zeide, dat het zoo eenzaam in het dorp was, dat hij behoefte had aan gezelschap en hij had vastgesteld, dat hij en de onderwij zeres in hun levensopvattingen overeen stemden. Het onderzoek is nog niet tot tot een einde gebracht. Welvarende hoteldief. In verband met de vele hoteidiefstal- ten, welke den laatsten tijd te Parijs hebben plaats gehad, heeft de politie een Zwitser aangehouden, Jacob Cour- gier geheeten, die in het bezit was van een buitengewoon groot bedrag aan ver schillende soorten vreemd geld. Hij heeft bekend tijdens afwezigheid van de gasten in de hotels op de kamers dief stallen te hebben gepleegd. Courgier bracht de politie naar een mooi ingerichte villa, die hij zich had laten bouwen te St. Quie. In den kelder vond de politie in een stalen safe Nederlandsche bank biljetten van f 1000,Argentijnsch bank papier van 1000 pesos, zes honderd pond sterling, vijftienhonderd dollar, en klei nere bedragen in Duitscbe marken, Turk- sche ponden en zelfs Japansche yens. De Zwitser is ter beschikking van de justitie gesteld. De moord te Gladbeck, Dezer dagen hebben we gemeld, dat in het stadje Gladbeck het lijk van den gymnasiast Daube met een messteek in de borst in een plantsoen was gevonden en dat een vriend van den vermoorde, de gymnasiast Hussman gevangen was ge nomen, verdacht den moord te hebben gepleegd. Ofschoon het aanvankelijk vermiste zak mes van H. later was teruggevonden en geen bloedsporen vertoonde, is de ver. dachte nog altijd in hechtenis, omdat het onderzoek van deskundigen enkele voor hem bezwarende feiten aan het licht heeft gebracht. De bebloede haren, die de vermoorde in zijn hand hield geklemd zijn weliswaar geen menschenharen gebleken, (ze waren afkomstig van de deken die over het lijk was gespreid, en het bloed was van de bloedgroep van den vermoorde) doch op de schoenen van Hussmann zijn bloed- spatten gevonden die eveneens van de bloedgroep van den vermoorde waren. Op zijn jas had Hussmann spatten die van zijn eigen bloedgroep waren. De spatjes op de schoenen pleiten na tuurlijk sterk tegen Hussmann, die beweert dat ze er op gekomen moeten zijn toen men hem bij het lijk heeft gebracht. De deskundigen achten dit volstrekt onaan nemelijk omdat er geen bloed kleeft aan de schoenzolen van Hussmann, doch alleen aan het bovenleer, zoodat het er blijkbaar van boven op is gespat of gedruppeld. Een dokter aan lager wal. Sedert het einde van het vorige jaar kregen verscheidene Berlijnsche apotheken recepten voor groote hoeveelheden cocaine en morphine, door een practizeerend arts geteekend. Bij onderzoek bleek dat de onderteekenaar dr. Max R, was, die in den zomer van 1927 uit Wittenberg a.d. Elbe naar Berlijn verhuisd was. Hij was een zoogenaamd „vliegend* arts, die geen bepaalde spreekuren hieldzijn patiënten bezochten hem slechts om verdoovende middelen te krijgen, terwijl R. zelf ook cocaïnist was. Om cocaïne te kunnen koopen, ver kocht R. allestukken uit zijn góed-ingerichte woning en alle kleeren. die hij niet strikt noodig had, bracht hij naar de bank van leening. Toen de recherehe zieh eindelijk met het geval bemoeide, vond zij hem in een kroeg in de Auguststrasse, waar hij een toevlucht had gevonden. R. is vol komen aan lager wal geraakt en moest voor zijn eigen veiligheid naar een sana torium overgebracht worden.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1