RUITENBOER HEDEN N°. 45, Vrijdag 15 April 1928 Ü5" Jaargang. Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. ProviDcieuieuWs V.f^OSSEMjS Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden, aangenomen tot 12 uur voormiddag. Hansweert. De sleepboot „Amical" is tegen de Spoorbrug gevaren, waardoor de schoorsteen werd beschadigd en nog meerdere schade aan diek ontstond. Hel achter de „Amical" hangende schip „Ruysdael" voer tegen het remmingswerk van de brug, waardoor dit nog al be schadigd werdl De „Ruysdael" kon reis naar Gent voortzetten, gesleept door de sleepboot „Trio". Het schip „Rheinfahrt 19" is te gen een der in de haven staande due d' al- ven gevaren, waardoor het schip lekkage in het voorschip bekwam. Na het gat met een noodneparatie te hebben gedicht, heeft het schip de reis voortgezet. De due d' alve bekwam geen schade. Hoedekenskerke. Bij de aanbesteding door het bestuur van het waterschap Hoe dekenskerke voor de dit jaar benoodigde dijkmateriaal werden de leveranties volgt gegund: V. C. P. Bolier, Middelburg, perkoen- palen 1.6 M. ad f 0,49 per stuk, idem 1.2 M. ad f 0,38 per stuk, na lok met de firma Mirandolle te Rotterdam die voor dezelfde prijs had ingeschreven. Basalt ad f 8,75, brikken ad f 4,50, steenslag 23 c.M. ad f3,80, idem 1- c.M. f3,95, loodslakken ad f2,75. I Jzerslakken ad f 4,20, alles per scheeps ton aan den heer J. de Dreu te Goes. Kapelle. Vanaf het raam aan de twee de verdieping van een heerenhuis in de Biezelingsche straat te Kapelle, kwam de schilder K. te vallen. De man kwam op zijn hoofd terecht en moest direct onder geneeskundige behandeling gesteld wo; den. Hij is later naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Ovezand. Dinsdagavond wend alhier de jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank gehouden. Het aantal le den bedraagt 88. Op 31 December 1927 bedroegen de spaargelden f 92.229,49^/2 en het tegoed in loopende rekening f 19.307,Het bedrag der uitgegeven voorschotten was einde 1927 f 41.265,83, en in loopende rekening f23.741,78. De gemaakte winst over 1927 bedraagt f697,04V2. De rente is voor 1928 gelijk aan het vorige jaar. Herkozen werden als bestuurslid de heer Joh. van der Poel en als lid van den Raad1 van Toezicht de heer W. van Waarde. De heeren P. J. van der Slikke en M„ Sonimeijer werden als plaatsvervangende leden herkozen. Wemeldinge. De heer K. die enkele weken geleden zoodanig met zijn fiets kwam te vallen, dat een pin van een ijze ren, hek hem ie het neusgat drong, is in het ziekenhuis te Goes aan de beko men verwondingen overleden. Door het bergmgsvaartuig „Trio", kapitein Breeit en de motorsleepboot „Ad- ja", kapitein Hoekman, zijn de motor schepen „Di Di", schipper van Zanten en de „Filgia", schipper Boeij, welke 85 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Haar gedachten gingen terug naar haar man. De datum van zijn terugkeer was nog niet definitief vastgesteld. In den brief was in overweging gegeven, dat hij in de volgende week komen zou. Zij had er nog niet op geantwoord. Zij bracht haar hand aan haar hoofd. Tot nog toe had zij het hieelemaai vergeten. Moest zij niet een waarschuwing zendein? Maai- hoe moest zij die in Idee den? Lucas zou misschien nu juist slagen! Misschien zou hij juist op dit oogenblik den wanhopigen strijd strijden. Het liggen begon haar ondragelijk te worden. Zij had Mrs. Errol beloofd, dat zij een lange rust zou nemen, maar er was geen rust voor haar. Zij wist, dat Lucas, zoodra hij iets definitiefs wist, het baar melden zou; maar een nieuwe angst maakte zich nu van haar meester. Als Nap niet op Baronmead teruggekomen was? Indien hij regelrecht naar het ge dicht was gegaan, om daar de gelegen- aan den vlakken hoek nabij Stavenisse waren gestrand, afgetrokken, waarna zij de reis, daar zij oogenschijnlijk geen scha de hadden bekomen, naar Rotterdam heb ben voortgezet. Yerseke. De Zuiderzee zal dit jaar open zijn voor zeilvaartuigeo van 1 Mei 31 Juli; voer mot or vaartuigen van 4 Juli9 Juli. De mos solen mogen niiel groober zijn dan 3V2 c.M. D e ij z e r e n k o it De meckana see ring gaat hoe langer hoe verder, schrijft de „N. R. Crt.". Na die „machinaal''-gemolken koelen zijn wij ïxu al toe aan de kunst-koe, de ijzeren koe, die melk geeft, dus melk produceert. Nu is het nog niet zóó ver, dat ge er aan den eenen kant gras of hooi induwt en er aan den andieren kant melk uit komt. Maar dat komt wel! Voorloopig zijn voor de voeding van dieze zwart bonte een paar melk-producten noodig: melkpoeder en boter, plus water. Eigen lijk is het dus eene melk-productie in omgekeerde volgorde. Maar, zal men mis schien vragen, wat is daar nu het voor deel van? Het voordeel is, dat de melk poeder dien men' in dien overvloedigeH!, den goedkoopen tijd van melk maakt, weer kan worden omgezet in het oude product: de versche melk en room. Dat dit kan is de verdienste van den uitvinder. Men kan niet eenvoudig water en melk poeder en boter weider tot melk vermen gen. Dan ontstaat er een raar-uitziend,. weinig-appetijtelijk mengsel. De ijzeren koe kan dat echten" wel! Zij bestaat uit drie deelen: een memgbak, een emulgeer- machine en eene koel-inrichting. In den imengbak worden het water en de melk poeder gedurende 10 minuten, bij eene temperatuur 800 Fahrenheit, dooreenge- mengd. Daarna verhoogt men den warmte graad tot 120 Fahr., en vervolgens doet mien er ongezouten boter bij, terwijl men de temperatuur opvoert tot 1450 Fahr. Ook dan is de melk nog niet klaarSchept men in dit stadium van dè fabricage een kopje van 'het mengsel en iaat men het even staan, dan drijft ,al spoedig weder de boter boven. Maar nu wordt de vloei sbof nog door de emulgeer-machine ge* voierd, die 18.000 toeren per minuut doet. Aldus heeft er eiene zeer intensieve ver menging plaats en kan de koe gemolken worden. Uit het kraantje dat den uier van de koe vervangt, spuit de echte melk, de melk in haar ouden staat, op de koel machine. En wie daarna, als het pro duct op 45 0 is afgekoeld, een glas drinkt of den room op koffie gebruikt, kan, zelfs met de gevoeligste tong, geen on derscheid proeven tusschen versche melk head aan te grijpen, nu zijn woede in lichte laaie stond? Die gedachte maakte haar wanhopig. Zij stond op, nauwlijks wetend wat zij deed, en liep door de kamier naar 'haar schrijfbureau. Zij wilde een soort waar schuwing schrijven, doch voor zij bij" haar bureautje was, pijnigde haar de overtui ging, dat het te 'laat zijn zou. Een waar schuwing zou niet meer helpen. Als Nap Errol dat van plan geweest was, zou de daad reeds volbracht zijn. En als dat zoo was, dan was zij ten deele mede plichtig aan den moord op haar man. Uitgeput viel zij bij het open raam op haar knieën, jammerlijk, moeite vol, maar vergeefs pogend te bidden. Geen woor den kwamen over haar lippen, geen gebed steeg op uit haar toegeknepen hart. Het was alsof zij in het pikkedonker voor een gegrendelde deur knielde. 1 In dat uur daalde Anne Carfax af in 5 Plek van Troosteloosheid, welke som migen de hel, anderen de bittere school der wroeging noemen die plek, waarin iedere ziel alleen is met haar doodsangst en zonde; die plek, waar geen licht schijnt en geen stem wordt gehoord, waar, krui pend langs den rand van den afgrond, de zoekende ziel haar Schepper en Hem niet vindt, waar zelfs Gods Zoon zelf Zijn geloof verloor. En in dat uur wist zij, waarom haar en deze. Het is een wonder, dat zich op zeer eenvoudige wijze voor ons oog vol trekt, een wonder, dat van groote prae- tische waarde kan worden, gelijk wij reeds aanstipten. Van veel belang kan de uitvinding ook zijn voor de tropen, en niet te vergeten, voor liet gebruik van melk aan boord van schepen. Op deze wijze, door het gebruik van de ijzeren koe, kan men alle dagen „versche" mek aan de opvarenden bieden, versche melk en verschen room, versch roomijs. De uitvinding (uit Amerika!) wordt dan ook reeds toegepast o.a. door de Stoomvaart maatschappij „Nederland", de Konink lijke Paketvaart-Maatschappij en de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij. Volgens den heer van A_merongen te Rotterdam, van het Globe Safety Gas Syndicaat, die de vertegenwoordiging voor het vaste land van Europa heeft van de fabrikante, de firma Joseph Nathan en Co. te Londen, is de door d:e „Defiance" Emulsor ge reconstrueerde melk 20 pet. goedkooper dan de versche, en de room zelfs 40 pet. Dat doet de deur toe! Waarbij dan nog komt dat ze hygiënisch betrouwbaarder heet te zijn. Tengevolge van het proces dat de melk heeft doorgemaakt toen ze tot melkpoeder verwerkt weird, bevat de kunstmelk slechts 10.000 (onschuldige) bacterieën per kub. c.M., tegen een (ge oorloofd getal van) 30.000 in versche melk. Verder terug dan 10.000 schijnt men niet te kunnen gaan, met liet o-og op de vitaminen', die dan zouden worden vernietigd. Misschien dat de kunstkoe wel van invloed zal zijn op de gehetele melkvoor- ziening der (groote) steden! Noodlanding. De H.N.A.E.E., de nieuwe twee-moto- rige Fokker van de K.L.M. heeft Woens dag een noodlanding moeten maken bij Nigtevecht. Het toestel was Dinsdag te één uur van Schiphol vertrokken naar Mal mo en Woensdagmorgen vandaar weer op gestegen voor de terugreis naar Schiphol. Ter gelegenheid van de inwijding van den dienst met het tweemotorige toestel hadden eenige journalisten de reis naar Malmö medegemaakt. De reis daarheen is zeer vlot verloopen, maar op den te rugweg is de E.E. „in het gezicht van de haven gestrand". Ongeveer boven de Loosdrechtsche plassen weigerde de linkermotor. De pi loot, de heer Tepas, hoopte met één motor Schiphol te kunnen bereiken, maar, waarschijnlijk als gevolg van de zeer groote belasting, ging de rechtermotor minder toeren maken, zoodat de piloot het niet meer geraden achtte een poging te doen Schiphol te bei-eiken. Het toestel bevond zich boven Nigbe- vecht en bet terrein is daar voor een lan ding wel zeer ongeschikt; er is daar eigenlijk meer water dan land; de wei landen zijn er met slooten doorsneden. Toch slaagde de piloot erin terrein te vinden. Op kranige wijze wist hij de E.E. op den grond te brengen en daarmee was het gevaar voor een val geweken. Wat er daarna is gebeurd, is heel jam mer voor de mooie E.E., maar het heeft niets te maken met de stabiliteit der Fokkers, doch was uitsluitend een gevolg liefde ten doode gewond neerlag. Zij zag zichzelf gekneusd en verlaagd, ongeloof lijk vernederd. Zij zag haar trotsche rein heid naar de laagte gesleurd, neergetrok ken in de modder, die zij gedurende haar gebeele leven zoo vastberaden vermeden had, voor de gedachte waarvan alleen zij altijd teruggedeinsd was als voor een ver derf brengend miasma. Zij zag zichzelf als een ongelooflijk laag gezonken zonda res, als een wouw, die de Liefde inder daad aangebeden had, maar aan een verbo den altaar, een vrouw, beroofd bovendien van alles, die haar offer tot asch had zien verbranden en niets meer aan te bie den had. Door haar brein flitste één enkele zin, waarover zij reeds zoo menigmaal had nagedacht: „Van hem, die niets heeft, zal zelfs dat, wat hij schijnt te hebben, ontnomen worden." Nu kende zij de betee- kenas ervan. Het geeselde het diepst van haar ziel. Zoo een was zij. Geen poging had zij ooit gedaan om de liefde van haar man te winnen. Geen liefde had zij hem aangeboden; plicht en gedweeheid, ja, die wel, maar liefde nooit. Haar hart was altijd koud geweest, nooit had zij zelfs getracht daarin het zwakste sprankje aan te blazen. Zij had hem altijd gehaat. Zij wist het nu. .Of misschien was haar gevoel voor hem nog te onverschillig geweest voor haat. Indien hij haar de wateren der bitter- A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat GoesTelefoon 168. Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Bandages, enz. Aparte afdeeling Toiletartikelen. van den toestand van het stukje grond, dat als landingsterrein moest dienst doen. De linkervleugel, waarop een motor zat, stootte tegen een boom en brak af. De machine liep nog een paar meter door en dook met den kop in een sloot. De positie voor de passagiers was op dat oogenblik niet bepaald prachtig, maar gevaar was er niet. Door de stootten hadden een paar reizigers wat builen en schrammen, een dame klaagde over pijn in de arm, maar niemand had letsel vain eenige be teekenis. Met behulp van den piloot en den assistent-piloot hebben de passagiers, on der w:e een Amsterdammer was, de ca bine verlaten. Per auto zijn zij naar Schiphol gereden. De piloot, de heer Te- pas is vandaal" onmiddellijk naar Den Haag vertrokken om den heer Plesman rapport van het gebeurde uit te brengen. De overige passagiers zijn verder naar de plaats hunner bestemming getrokken. Zij waren allen vol lof over de manoeuvres van den piloot. Het vertrouwen in de K.L.M. bleek door het gebeurde allerminst geschokt. Twee Engelschen, die uit Malmö waren inedegekomen en naar Londen moesten vroegen na hun aankomst op Schiphol eerst naai- het passagebureau niet om te klagen over den zoo> onprettig ge- eindigden tocht van Malmö, maar om tickets te nemen naar Londein, waarheen zij gisteren, per K.L.M. zouden vertrekken Zoo, zonder veel woorden, spraken dieze Engelschen, voor wie er iin dit geval toch geen sprake kon zijn van nationale trots, hun vertrouwen in de Nederlandse he Maat schappij uit. Trouwens het feit alleen, dat een ge wone, zij het dan materieel wat slecht afgeloopen, noodlanding, zoozeer de aan dacht trekt, bewijst, dat zelfs een beetje „pech" bij de K. L. M. een ongewoon verschijnsel wordt geacht. Poging tot ontvluchting. Het gerechtsgebouw aan het Korle Voorhout te Den Haag is Woensdagmor gen tegen half elf even in opschudding ge bracht, toen een zich in voorloopige bewa ring als verdacht van inbraak bevindende persoon een poging deed om zich aan zijn detineering te onttrekken. Op dat uur moest de man worden voor geleid voor de raadkamer dier Haagsche rechtbank, in verband met de verlenging van zijn preventieve hechtenis. In de getui- genkamer op de eerste verdieping wist hij zich door eein paai- handige manoeuvres los te rukken van den hem begeleidenden rijksveldwachter en de deur te bereiken. Met welk een kracht daie deur werd1 open en dichtgetrokken, moge blijken uit het feit, dat er een stuk hout werd uitgesla gen. Onmiddellijk werd de man achter volgd en een luid geschreeuw: „Houdt hem, houdt hem", klonk door het anders zoo r listige gebouw, terwijl het gehol over gangen en trappen het rumoer nog ver hoogde. Beneden gekomen, liep de man door een head had laten drinken, zij had hem daar voor den ijskouden drank van minachting teruggegeven. Er was een tijd geweest, dat zijn harts tocht voor haar in lief de had kunnen ver- keeren, maai- zij had dien laten voorbij gaan. Zij had geen liefde verlangd. Of anders had zij zooals zoovele koorts achtige zielen gesmacht naar den vol len bloei ei-van, verzuimend het verdorde zaad onder haar voeten op te kweeken. Zij had heiligschennis gepleegd. Daar om was ten slotte de Liefde tot haar geko men met een vlammend zwaard, haar ge- heele leven verwoestend, haar zelfs be- roovend van dat, wat zij scheen te heb ben. Daarom knielde zij nu machteloos voor een gegrendelde deur. Daarom was God vertoornd. Een lange, lange tijd verliep. Zij 'hoorde den regen niet op de groene aarde klette ren, voelde niet de zachte bries in haar nek. Zij was voor physieke dingen gevoel loos geworden. Zij kroop nog rond in de uiterste duisternis. Zeer zacht draaide een hand de deur kruk om en keek een moederlijk-vriende lijk gezicht naar binnen. „Lieve hemel, Annelief, ik dacht, dat je sliep!" zeide de diepe stem verwijtend; „ik heb wel een kwartier aan de deur staan luisteren, maar het was zoo still!" Anne stond gauw op. Haar oogen wa tusschenloamer naar de vestibule. Een bode der rechtbank, die hem achtervolgde, maak te hierbij op minder aangename wijze ken nis met een terugslaande deur. Inmiddels waren de portier en de rijksveldwachters de wachtkamer bij den uitgang door het iiawaai gewaarschuwd. De eerste deed on middellijk de deur naar bui ben dicht, waar na de veldwachters een einde maakten aan de kortstondige vrijheid van den arrestant. Deze is dezlfde, die eeinigen tijd gele den, toen hij per politieauto', werd over gebracht, naar het gerechtsgebouw, om voorgeleid te worden voor' dén officier van justitie, bij het gebouw aangekomen, ook reeds een poging tot ontvluchting heeft ge daan. Ook toen was zijn vrijheid van kort- stondi'gen duur. Vliegen naar Indië. Naar wij vernemen, wordt overwogen 3 Domier-Wal-vliegtuigen, bestemd voor de Marine in Ned.-Indië, in het a.s. najaar op eigen krachten naar hun bestemming te doen overvliegen. Met de voorbereiding wordt belast de luitenant ter zee der le klasse W. H. Tie tenburg, die, indien de tocht doorgaat, ook 'het commando over de groep vliegtuigen zal voeren gedurende dë reis naar Ned.- Indaë. Voorjaar in de Betuwe. Het schitterende voorjaarsweer heeft ook in de Betuwe zijn invloed doen gelden. Reeds staan de Engelsche krozen in vollen bloei en de enorme, witte bloembouquet- ten, waarmede de boomgaarden thans ge tooid zijn, is een voorproefje van de fraaie bloesem weelde, welke straks zal zijn te genieten; wanneer de kersen en de peren hunne bruidstoiletten zullen hebben aan getrokken. Het ongekend groeizame weer doet het beste verwachten; alle vrucht- boomen zitten dik in knop en haast zien- deroogen gaat het ontluiken van struik en boom. Men mag verwachten, dat de volk voor- jaarsbloei binnen een week zal zijn te ge nieten. Ongeluk in een glasfabriek. Te Delft is Woensdagochtend om- 'streeks 5 uur op de vetreenigde glasffabrie- ken de 25-jarige werkman E. C. H. Gaiser bij het smeren door een machine gegrepen en door den machinakn oven, gevuld met gesmolten glas, getrokken. De man werd met gruwelijke brandwonden aan de andere zijde van de oven uitgeworpen. Op last vain dr. Van Rijn, die spoedig ter plaatse was, werd hij door den technischen dienst der politie naar het gasthuis vervoerd, Hij is daar om 11 uur overleden. Hij laat een vrouw met een kind achter. ABONNEERT U OP DE „GOESCHE COURANT". Abonnementsprijs per drie maanden TWEE GULDEN. ren diep omkrimgd, doch droegen geen sporen van tranen. „Ik kan niet slapen. Maar u behoeft u om mij niet ongerust te maken. Ik voel me heel goed. Ik zal me aankleeden en dan kom ik beneden". Afkeurend het hoofd schuddend, kwam Mrs. Errol naar haar toe. „Ik heb een briefje van Lucas voor je. Het is een kwartier geleden gekomen, maar daar er geen antwoord op gegeven behoefde te worden, vond ik het heusch zonde je daar voor wakker te maken!" Anne stak haar bevende hand uit. „Geef u hier", zeide zij bijna onverstaanbaar. Met den open brief hl haar hand ging zij plotseling zitten, als was zij niet in staat te blijven staan. Het onbeholpen, beverige schrift danste voor haar oogen. Eén zin maar, doch het duurde vele se conden voor zij hem gelezen had. „Mijn broer Nap vertrekt van avond naar Arizona. Lucas". Met een diepen, diepen zucht van ver lichting keek zij op. Zij had een gevoel, alsof zij in geen uren vrij adem had ge haald. Zwijgend gaf zij het korte berichl aan Mrs. Errol. „Goddank", zeide zij. „De Heer zij daarvoor geloofd". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1