RUITEN80ER N#. M Woensdag 41 April 1928 115° Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel ProvincienieuWs LINTVELT's BAZAR Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Ad verten tien worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Nedierlandsch Jongelingen-Verbond. Op den 2 den Paaschidlag hebben de Zeeuwsche afdeeiingen van het Ned. Jon gelingen-Verbond haar Bondsdag gehou den in de groote zaal van het Schutters hof te Middelburg. De morgenvergadering, die hoofdzake lijk gewijd was aan de bespreking van huishoudelijke zaken, was reeds druk be zocht en wel door 269 leden van 34 af- deelinigen. De voorzatter der Prov. Commissie, Ds. J. J. Homburg, opende het samenzijn met een kort wijdingswoord' maar jaamlei- dimg van Psalm 118, dat geheel in het teekem der lofzegging en dankbaarheid stond en waarin in het bijzonder gewezien werd op de groote beteekenis van de her denking van het 75-jarig bestaan iin Mei a.s. te Amsterdam. Daarna kreeg de secretaris, Ds. J. H. C. Kamsteeg, het woord voor zijn, jaar verslag, waarin herinnerd wordt aan den voriigem Bondsdag, den gehouden Zomer dag, de uitgetreden bestuursleden en aan de vereenigingen, die in het afgeloopen jaar jubileerden. De penningmeester, de heer L. Du ve to t van Goes, deelde mede, dat de ont vangsten wanen f 189,10 en de uitgaven f 129,56, aizoo een batig slot van f 59,54, Vervolgens werd een regeling getroffen voor de reis naar den Bondsdag te Am sterdam, waarheen ruim 400 Zeeuwen zul len gaan. Nog werd vastgesteld, diat 'dit jaar een Zomerdag te Terneuzen zal wor den gehouden^ Nadat nog enkele vragen gesteld wa over het orgainiseercm van kampen en week ends in Zeeland, werd de morgenvergade- ring met het zingen van Psalm 89 8 ge sloten. Een groot aambal deelnemers ver zamelden zich daarna aam de gezellige koffietafel in 'het gebouw der C. J. V. in de Spanjaard straat en maakten vervol gens in groepjes eem wandeling door die stad. Om 2 uur werd de middagvergadering bijgewoond door 360 bondsleden, gehou den. Een strijkje dei' Padvinders gaf en kele muzieknummers te hoonen en bege leidde het gemeenschappelijke zingen. Door den heer M. C. Fallentin, secre taris der redactie van het N. J. C. V. werd gespro-ken over „Bij het eeuwfeest". Spr. begon met een kort overzicht te ge ven van de geschiedenis van den tijd, voorafgaande aan de stichting van het verbond, om zich dan te bepalen tot die oprichting zelf. Dit waagstuk, want dat was het volgens spr. heeft een Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORCELEIN EN AARDEWERK. 84 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Een oudere vrouw zou misschien ont moedigd zijn; haar onder vinding zou haar waarschijnlijk droevig hebben doen berus ten. Maar Dot was nog jong en had geen ondervinding, dus verloor zij alleen maar haar geduld. „Je lijkt wel niet wijs!" siep zij uit en schudde zijn arm krachtig. „Hoe kan je zoo akelig slap zijn Je bent nog erger dan de oude Squinnny, die lederen dag papa of mij laat »x>epen, om hem te zien- dood gaan. Hij wil weeselijk graag in den hemel komen, maar dat is 'het eenige, wat hij er ooit voor doet, om er te komen," Nap barstte in een gullen lach uit. Zij waren nu aam het eind van het bosch ge komen en rondkijkend stak hij haar zijn Lui toe. „En nou vaarwel! Als je het goed vindt, dan blijft deze ontmoeting onder ons. Maar jij bent een bezielende evangelist. Als jij op de preekstoel van je leader staat, kom ik luisteren." Dot's vingers hielden hem een oogenblik groote beteekenis gehad. Uit het korte overzicht van de Bondshisboirie werd dat duidelijk aangetoond en een overzicht van den tegenwoordiigen stand' van den Bonds- arheid met zijn algemeen-secretarissen. Ernst Siliem-hoeve, organen, kampwerk, en arbeid in Zuid-Limburg gaf wel eerni- gein indruk van de belangrijke beteekemi; van het N. J. V. voor land en volk. Maar nog wijder wil het Verbond zijn vleugels uitslaan en in verband met viering van het 75-jarig bestaan een fonds van f 100.000,vormen, om daaruit nieu we uitgaven in liet belang der jongeling schap te kunnen bestrijden. Spr. gaf dan nog een kort programma der feestelijk heden, die ter gelegenheid! van het jubileum zullen worden gegeven. Spr. wilde niet eindigen zonder de vraag gesteld te hebben, hoe men bij het eeuw feest over het verbond zou spreken. Dat wordt voor een belangrijk deel bepaald door de wijze, waarop bet Verbond van thans de viering van het 75-jarig bestaan tegemoet gaat. Verwacht men alleen uiter lijke uitbreiding van den Bondsarbeid, dan zal deze vroeg of iaat teleur stellen. Maar als het Verbond van thams weer de kracht van het oude verbond ontwikkelt, als het zich als ideaal vóór alles stelt het ideaal van Psalm 3: de jongeman op Jezus te wijzen, dan zal het als eenmaal het eeuw feest, gevierd zal mogen worden, blijken, dat het Verbond een rijken zegen ontwik kelt, ook in de komende kwarteeuw. Na deze inleiding liet de Padvinders- muziek zich ween- hooresit, waarna de lede.i der turn-af deeling van de Middel burgsche Vereeniging enkele fraaie prestaties, te zien gaven. Zoowel de vrije oefeningen volgens het systeem Niels Bukh, als het werken van hoogrek en brug wekten algemeen© bewondering. De samenkomst werd daarop, na het zingen van een lied, gesloten. Voor de avondbijeenkomst waren be halve vele leden der Jongemannenveree- nigingem, nog tal van belangstellenden op gekomen. Na opening door ds. Homburg, sprak ds. J. de Visser uit Middelburg over „Eenheid in verscheidenheid", aantoonen- de, hoe bij alle verscheidenheid van gaven en krachten, die zich ook in een Jonge- matnnenvereeniging openbaaien, er toch ook in een heerlijke eenheid bestaat door het gemeenschappelijk streven naar een doel: Te leven als Christen-jongemannen. Vervolgens sprak ds. Swaan uit Dom burg, over „Werk en Geestdrift". Deze begrippen schijnen elkaar uit te sluitenop pervlakkig gezien, kan men alleen geest drift voelen voor het nieuwe en buitenge wone. Maar nu is juist het schoome van geestelijken arbeid, dat daarin het werk niet kan geschieden zondes' geestdrift en ook niet zonder echte geestdrift mag wor den volbs'acht. Door mej. N. de Munck werden in deze bijieenkomst op verdienstelijke wijze en kele liederen ten gehoore gebracht. Deze slotbijeenkomst werd door ids, Homburg met dankzegging gesloten. Monu lïienfcenz or g. Met gedeeltelijke intrekking van 'het be sluit van Ged. Staten van 31 October 1924 doen Ged. Staten medledeeling van de doos' den minister van onderwijs, kun vast. „Dus het is nou in orde?" vroeg zij op den man af. „Ik bedoel zal je ver standig zijn?" Hij glimlachte tegen haar op een wijze, die zij niet begreep, maar toch haar hart goed deed. „Tot ziens, zusje! Ja hoor, ik zal ver standig zijn. Ik zal de wereld nog een beetje tot last zijn, als je dat verstandig noemt. En als je denkt, dat mijn kans om in den hemel te komen, door jouw tus- schenkomst verbeterd wordt, dan wil je misschien wel eens voor mij bidden tot de Macht, die duivelen uitwerpt." ,Diat zal ik Nap, dat zal ik!" zeide zij met den dieps ten ernst. Toen hij weg was, bleef zij staan, richt te haai' blik naar boven en zeide: „Neem hem in Uwe hoede, Heer!" HOOFDSTUK XVI. Bevrijding. Niettegenstaande haai' grootmoedigheid had Mrs. Errol iets despotisch en wan neer zij eens het gezag aanvaard had, gaf zij het niet makkelijk uit handen. „Je moet mij je maar wat laten ver wennen, Anne lief", zeide zij, „want ik heb nooit een dochter gehad". En Anne, op wie de last des levens thans zwaarder drukte dan ook, onder* wierp zich maai* al te graag aan haar stern en wetenschappen opnieuw benoemdle berichtgevers voor de monumentenzorg iin deze provincie. H. G. van Grol te Vlissimgen; C. Hol- lestelle te Triolein; J. Hoogeniboom, ar chitect B.N.A. te Renesse; A. Mijs te Oostburg; F. G. C. Rothuizen te Goes Dr. W. S. Unger te Middel burg; P. D. de Vos te ZierikzeeF. P Jos. Rouleau te Hulst. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag a.s te 3 uur namiddag in openbare verga dering bijeenkomen. Agenda Ingekomen stukken. Voorstel tot aankoop van grond nabij den Oosthavendijk. Verzoek van het R.-K. Kerkbestuur der parochie van de H. Maria Magdlalena om beschikbaarstelling van gelden ten be hoeve van de aanschaffing van een nieuwe teekenmethodie en een globe voor de R.-K, Jongensschool. Verzoek van de besturen dier bijzondere lagere scholen om voorschot op de ge meentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijs-wet 1920 over het jaar 1928. Voorstel tot vaststelling eener veror dening tot regeling eener gedwongen win kei sluiting. Voorstel betreffende dienstbeëindiging van den sedert 21 Januari 1926 zieken stoker bij het gasbedrijf A. Goeree. Voorstel tot benoeming vain een Hoofd der Openbare Bewaarschool. Hoofd Openbare Bewaar school Voor de benoeming van een Hoofd der Openbare Bewaarschool in de vaca ture, ontstaan door het aan Mej. J. E. G. Wedts de Swart erleend eervol ont slag, bieden B. en W. den raad aan de volgende alphabetische aanbeveling: Mej. A. A. A. Scheeuwe, hoofd der neutrale bewaarschool te 's Gravenzande Mej. M. H. C. Warnsimck, hóófd der Prot. bewaarschool te Roermond. Winkelsluiting. B. en W. schrijven dein rand: In Uwe vergadering d.d. 1 December 1927 wierrd om advies in onze handen gesteld een adres van die middens tand sver eeni'ging „Handelsbelangen" alhier, hou dende verzoek om invoering eener verorde ning, tot regeling eener gedwongen win kelsluiting. Een zoodanige verordening biedien wij U hierbij ter vaststelling aan-. Het wil ons voorkomen', dat de ver schillende bepalingen van deze concept verordening voor zichzelf spreken en dus geen nadere toelichting behoeven. Slechts zij medegedeeld, dat wij op verzoek van afgevaardigden der beide midden stands- vereenigingem, met wie wij over deze zaak hebben geconfereerd, ean bepaling hebben opgenomen, waarbij rekening gehouden is met de belangen der winkeliers, wier clien tèle hoofdzakelijk in de dbirpen zachte tyrannic. Mrs. Errol had baar dien stormachtigen nacht alleen in de herberg te Bramhurst gevonden en haar op haar dringend verzoek onmiddellijk naai* huis gebracht. Slechts weinig had dien zij gesproken over de omstandigheden die tot deze ontknooping geleid hadden. Nap's naam was zoo goed als niet door haar genoemd. Mrs. Errol scheen hem te goed te kennen om een verklaring le behoeven. En mistroostig had Anne dit geconstateerd. Het was voor haar een bevestiging van wat feitelijk bij haar vast stond, ni. dat de man, dien zij eens gemeend had lief te hebben, niet meer dan een mythe van haar phantasie was. Steeds en steeds weer was zij misleid, maar ten slotte waaien haar oogen voor goed en voor al tijd open gegaan. Geen duivelsche list, hoe slim en sluw ook, zou die ooit meer kunnen sluiten. Terwijl zij in haar donker gemaakte kamer lag, haar gespannen zenuwen nog rillend bij ieder geluid', hield zij zich tel kens en telkens weer voor, dat zij Nap thans kende, zooals anderen hem kendèn, zooals hij zichzelf kende: een meedoogen- looze, gewetenlooze wreedaard, in wiens donkere ziel geen sprankje liefde gewoond had. Waarom hij haar ooit begeerd had, kon zij niet begrijpen. Misschien had juist is, alwaar men, gelijk beltend, ook ge durende den tijd van het jaar, waarvoor de zomertijd geldt, gewoon blijft, volgens den zonnetijd te leven. Voorzoo veel ons bekend, komt een dergelijke bepaling nog in geen enkele gemeente voor. De Raad der Gemeente Goes; Voorgenomen een adres van die Midden- S'tandsvereeniigimg „Handelsbelangen" al hier, houdende verzoek om vaststelling eener verordening tot regeling eener ver placht© winkelsluiting; Gezien het voorstel van' B. en W., zoo mede het advies dier commissie voor straf verordeningen Gelet op de Gemeentewet Besluit: Vast te stellen de navolgende verorde ning: Verordening op de winkelsluiting te Goes. Artikel 1 1. Het is verboden op dagen, geen Zondagen zijxiden een winkel voor heit publiek geopend te hebben vóór 'des mor gens 5 uur en na des avonds 8 uur. 2. Voor de toepassing dezer verorde ning worden barbierswinkels en kappers- salons mede als winkels beschouwd. Artikel 2. 1. Het is verboden een winkel des Zondags voor het publiek geopend te hebben. 2. Het bepaalde bij het voorgaand lid is niet van toepassing ten aanzien van win kels, welke gedurende den Joodschen Sab bath gesloten zijn. Artikel 3. Het bepaalde in de artikelen 1 en 2, eerste lid, is niet van toepassing op: b. drogisterijen c. inrichtingen, waarvoor bij of krach tens verordening een sluitingsuur is be- d. alle lokaliteiten^ niet vallende oqder c, doch die blijkens haar inrichting bestemd zijn voor het gebruik ter plaatse der daar verkochte eet- en drinkwaren; e. winkels in voor het reizend publiek toegankelijke gedeelten van stationsgebou wen. Artikel 4. Met afwijking van het bepaalde in ar tikel 1, doch onverminderd! het bepaalde ■in artikel 2, is bet geoorloofd, een winkel voor het publiek geopend te hebben van des morgens 5 tot des avonds 11 uur: a. op Zaterdag; b. op den dag, voorafgaande aan den Hemelvaartsdag c. van 29 November tot en met 6 December d. van 17 tot en met 24 December; e. op 31 December; f. tijdens de kermis en1 die Toondagen. Artikel 5. Gedurende het tijdvak, waarvoor krach tens het bepaalde bij de Wet van 23 Maart 1918 (Staatsblad no. 165) gewijzigd bij de Wet van 22 Maart 1922 (Staatsblad no. 130), de wettelijke tijd met een uur is vervroegd, worden de tijdstippen tot aan welke ingevolge het bepaalde bij de artikelen 1 en 4 de winkels geopend mo gen zijn, met een uur verlaat. haar vertrouwen in hem het vertrou wen, dat hij zoo ruw vernietigd had hem aangetrokken; misschien had haar gereserveerdheid, haar trots hem geprik keld, om haar te veroveren. Maar dat hij haar ooathad liefgehad, liefde, zooals zij die opvatte, dat 'was een besliste onmo gelijkheid. Zelfs vroeg zij zich in het bittere gevoel van haar teleurstelling af, of Liefde ook niet een mythe was, de jammerlijke, armzalige schepping van een ziekelijke verbeelding, of het niet iets was, dat slechts bestond in het rijk der phantasie. Den heelen langen dag door lag zij daar alleen met haar raadsel, vroeg zij zich af, dooi* welken noodlottigen invloed zij er toe gebracht was om te gelooven, dat die man met zijn heftige, ongebrei delde natuur, zijn wreed egoïsme, zijn moorddadige instincten ooit den stralen krans waard geweest was, dien haar liefde om hem gevlochten had. Geen man was dien waard! Geen man! En deze man het minst van allen! Had hij zelf haar niet telkens en telkens weer gewaarschuwd en had zij niet willen luisteren Misschien was die houding van vernedering, die half- spottende, half innemende houding, waar mede hij zijn innerlijke gemeenheid be dekt 'had, een van zijn duivelsche kunst grepen geweest, om haar in een val te lokken. Artikel 6. Wanneer op het uur, waarop ingevolge een bepaling van artikel 1, 4 of 5, een winkel moet gesloten zijn, daarin publiek aanwezig is, is die bepaling niet van toe passing gedurende den tijd, die moodig is om dat publiek te bedienen, mits deze tijd een half uur niet overschrijde. Artikel 7. 1. Behoudens het bepaalde in artikel 6, wordt een winkel als voor 'het publiek geopend beschouwd, zoolang er waren worden verkocht of afgeleverd of er pu bliek aanwezig is of er winkelbedienden aanwezig zijn. 2. Onder winkelbedienden zijn niet be grepen de in het bedrijf werkzame inwo nende kinderen van den winkelier. Artikel 8. 1. Het is verboden op de dagen en uren, waarop ingevolge een bepaling vam een der voorgaande artikelen, de wankels moeten gesloten zijn: ain de inrichtingen en lokaliteiten, bedoeld in artikel 2 ondier c en d, waren te verstrekken, waarvan redelijkerwijs kan worden vermoed, dat ze voor gebruik, elders dan ter plaatse bestemd zijn; b. uit of vanuit een zoodanige inrich ting of lokaliteit waren mede te nemen, welke aldaar op de uren in den aanhef van dit artikel bedoeld, zijn gekocht: 2. Hetzelfde geldt ten aanzien vain apotheken en drogisterijen voor alle andere waren dan genees-, heel- of verbandmid delen en medische instrumenten. 3. Hetzelfde geldt medle ten aajizaem van de inrichtingen, bedoeld in artikel 3 sub e met uitzondering voor wat betreft den verkoop uitsluitend aan reizigers. Artikel 9. Medische instrumenten, verplegingsarti- kelen en alle waaien, waaraan een zieke behoefte loan hebben, mogen op de dagen en uren, waarop het verboden is, een win kel voor het publiek geopend te hebben, in alle winkels worden verkocht en afge leverd, indien aan den winkelier wordl overgelegd een schriftelijke verklaring van een geneeskundige, dat er oogenblikkelijke behoefte is aan hetgeen in die verklaring wordt genoemd. Artikel 10. 1. Het is verboden op de dagen en uren, gedurende welke volgens een bepaling van een der voorgaande artikelen, een winkel gesloten moet zijn, op of aan open bare stralen en wegen te venten behalve met gedrukte stukken of waren te ver- koopen of ten verkoop aan te bieden. 2. Waren, aanwezig in stalletjes, kra nen karren en dergelijke worden geacht ten verkoop te worden aangeboden, tenzij het tegendeel wordt aangetoond. 3. Dit verbod is gedurendte de maan den Mei tot en met September niet van toepassing op z.g. ijswagentjes, uitsluitend voorzooveel betreft den verkoop van z.g. consumptie-ijs, al of niet verpakt tot z.g. Artikel 11. 1. B. en W. zijn bevoegd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te vedee- nen van de verbodsbepalingen dezer ver ordening a. algemeen ten aanzien van alle win- O, zij voelde zich mistroostig, ellendig van teleurstelling, ellendig door vernede ring, ellendig door een verschrikkelijk voorgevoel, dat haar geen rust gaf. Lang zaam sleepten de uren zich voort. On middellijk na haar aankomst op het ma joraatshuis had zij een dringende bood schap aan Lucas gezonden en zijn ant woord, dat niet op zich ha'd laten, wach ten, had haar eenigszins gerust- gesteld. Maar zij wist, dat hij ziek was, en zij kon de vrees niet van zich afzetten, dal zijn hulp niet baten zou. Hoe kon hij in zijn lichamelijke zwakheid hopen de duivels, die Nap Errol's oproerige ziel vaneenscheurden, meester te worden? En als Lucas' steun haar ontviel, wat dan? Wat dan? Zij had geen toevluchtsoord om bean te vluchten. Zij en haar man waren overgeleverd aan de genade van een moordenaar. Want dat hij zijn woord zou houden, daaraan twijfelde zij geen oogenblik. Nap Errol was niet als an deren. Geen bij-overwegingan zouden hem i zijn plan afhouden. Indien door een wonde,- Lucas hem niet in bedwang hield, zou niets anders op hem invloed hebben, Zonder aarzelen zou bij zijn wraak koe len. Het vuur van zijn woestheid was alleis Verterende vlam en was te hoog opgelaaid, om makkelijk gebluscht le worden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1