RUITINBOER Woensdag 1 April 1928 iiöe Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. Koloniën. Sport Vrouwenhanden School en kerk. Pro Vinden ie u\Vs N°. 12. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ifi Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 9 COURANT UitgaveNaamiooze Vennootschap Goesche Courant [tbr.■iiV'icvJ en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN vail 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. MAANDAG 9 APRIL. TWEEDE PAASCHDAG, ZAL DE GOESCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. ONZE ADVERTEERDERS GE LIEVEN HIERMEDE REKENING TE HOUDEN. OVERZICHT. Engeland en Egypte. Egypte heeft dezer dagen aan Enge land een nota gezonden, waarin o.m. de algeheele onafhankelijkheid van Egypte geëischt wordt en voorts het recht, om hel Suez - kanaal met Egyptische troepen en zonder eenige ondersteuning van het Britsche leger en vloot te verdedigen, tenzij Egypte zelf steun verlangt. Deze nota heeft in Engeland een zeer ongunsti- gen indruk gemaakt. Van een ernstig Britsch-Egyptisch conflict kan echter nog geen sprake zijn. Men beschouwt de nota van Nahas Pasja, den Egyptischen pre mier, in de eerste plaats als een politiek manifest. Sommige Londensche bladen gaan een stapje verder en noemen de nota een uitdaging aan Groot-Britbannië. In de jongste Britsche nota aan Egypte wias te verstaan gegeven, dat Engeland zich genoodzaakt zag vier dingen te handha ven de veiligheid dier verbindingslijnen van het Britsche rijk in Egypte, <fe ver dediging van Egypte tegen elke buitenlalnid- sche aanranding of inmenging, de be scherming van vreemde ingezetenen in Egypte en de bescherming van minder heden, en „last not least" Soedan. De Egyptische regeering negeert echter in haai* nota aan Engeland het voorbehoud, dat Groot- Biittannië gemaald heeft in 't belang van de bescherming der vreem dtelingen, door zich „bereid" te verk klarende veiligheid dier vreemdelingen te waarborgen. De kloof tusschan Engeland en de Egyptische regee-ring is door haar antwoord aanzienlijk verbreed. Men staait thans weer aan het begin van een' moei lijken strijd, die voor de Egyptische natio nalisten wel niet veel succes zal opleveren, Zes Rijksdagleden verdwenen. De Duitsche Rijksdag is dezer dagen ontbonden. De ontbieding van dit college heeft een zestal communistische afgevaar digden in een minder aangename situatie gebracht. Bedoelde afgevaardigden staan sinds jaren onder beschuldiging van hoog verraad, maar daar die Rijksdag weiger de hun immuniteit op te heffen, kon er geen rechtsgeding tegen hen worden ver leend. Met de Rijksdagontbinding is ech teer aan hun parlementaire onschendbaar heid een einde gekomen en er was d ook reeds een bevel tot inhechtenisneming tegen de beeren uitgevaardigd. Tot nu toe Hoek Koningstraat - Magdalanastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 82 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Hij glimlachte nog flauwtjes, «Joch zijn glimlach joeg haar angst aan. Hij was zoo koud, zoo onpersoonlijk, zoo leven loos. „Heusch, het is veel beter dat je gaat". Maar Dot's angst begon een tastbaren vorm aan te nemen. Misschien had de schok, dien zij gekregen had, medegewerkt om enkele slajende vrouwlijkie instincten wakker te maten. Zij hield moedig stand, gehoorzamend aan een imnerlijken drang, waaraan zij voelde toe te moeten geven. „Wil je ean eind met me mee loopen?" vroeg zij eindelijk. Voor het eerst mam Nap haar nieuws gierig en brutaal-onderzoekend op. Zij doorstond zijn blik dapper, doch beefde eronder. Eindelijk vroeg hij„Ben je bang fkuw te vallen?" „Neen", antwoordde zij gauw. „Ik heeft de politie de zes Rijksdag!eden ech ter niet kunnen constuteeren. Noch in hun woimgein, noch in het bureau der com munistische partij zijn ze te vinden. Men vermoedt, dat het zestal naar Rusland is uitgeweken en daar wachten wi! tot de verkiezingen achter den rug zijn om dan als onschendbare Rijks Jagleden weer naar Berlijn terug te lteeren. Vicz i 1 k Gisteren werd tegen eamige melkvee houders uit Walcheren in hooger beroep f 60 boete of 60 dagen hechtenis geëischt ter zake van het afleveren, doen afleve ren, of ten verkoop in voorraad hebben van melk die na filtratie sporen van vuil achterliet. In de namiddagzitting kwa men ezn 9-tal Schouwensche melkveehou ders aan de beurt, ter zake van- hetzelfde feit. Tegen alle verdachten werd f 60 boete of 60 dagen hechtenis geëischt. Verduistering. De Haagsche rechtbank heeft gisteren veroordeeld dien gedetineerden geschorsten hoofdcommies D. K. van het Centraal Bureau voor de Statistiek, wegens ver duistering in dienstbetrekking van onge veer f 12.000,ten nadeele van den Staat, tot 1 jaar gevangenisstraf. Ge- eischt was 9 maanden. De Indische studenten. Thans is de termijn van 10 dagen ver streken, gedurende welken de officier van justitie in beroep kon gaan van het von nis van de Haagsche rechtbank, waarbij de 4 Indonesische studenten zijn vrijge sproken van de hun ten laste gelegde opruiing. Mr. Rij kens heeft van dit recht van hooger beroep geen gebruik gemaakt, Zwaar gestraft! De Raad van Justitie te Semarang heeft een dame uit Djokja wegens we der rechtelijke toeëigening van juweeJen, die zij van anderen ten verkoop bad ont vangen, tot twee jaar en zes maanden ge van geni ss traf veroordeeld Verduistering. De Raad van Justitie heeft A. A. S., oud-directeur van ijsfabrieken, die kort geleden in Nederland ver boef de, maar naar Soerabaja vervoerd werd in verband met een tegen hem aanhangig gemaakte straf zaak, wegens verduistering van een ton bij den verkoop van huizen ten behoeve van de erven Schel 1, tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld, overeenkomstig den eisdh Voetbal. „Sportieve" supporters Bij een Zondag te Voorthuizen gespeel den voetbalwedstrijd tusschem Voorthui zen en Veemendaal, maakten een paai* honderd bewoners uit Putten, die expres selij k voor dit doel per autobussen waren val nooit flauwMaar ik voel me zoo wee". Hij stak zijn band zoo onverwacht on der haar arm, dat zij er zich niet tegen verzetten kon, en begon met haar den heuvel op te loopen. Reeds lang voor zij op den top waren, had Dot een ldeur van' inspanning en hijg de zij naar adem; dbch hij wilde haar niet laten rusten, voor zij oven* den top waren en het dal en wat daan* lag nief meer konden zien. Dan bleef hij staan. „Voel je je nou wat beter.?" „Ja!" hijgde zij. Zijn hand liet haar los. Hij keerde zich om om weg te gaan. Maar gauw deed zij het ook en pakte zijn arm beefy „Nap, als het je blieft", smeekte zij, ,als het je blieft". Hij bleef staan en 'zag haar weer onderzoekend aan. „Ja?" Het korte woord klonk hard, mjaar Dot was te angstig, om daarop te letten. ,Ga nog wat verder mee", smeekte zij. „Het is zoo eenzaam in hert bosch". „Waar ben je bang voor?" De waarheid kon zij hem niefi zeggen en zij aarzelde om te liegen. Maar zijn blikken lazen zonder eenige moeite in haar ziel. Toen hij zich weer omgekeerd had en naast haar voortliep, wist zij zeker, dat hij de onzegbare vrees, die v^n het welke door de schoonmaak, ruw, rood of beschadigd zijin, wonden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL gekomen, en van wie ean elftal reeds eerder te Veen endaal had gespeeld, het de Veenendaalsche club en dan scheids rechter zóó moeilijk doorr hen met bedor ven eieren, enz. te gooien, dat de politie van haar gummistok modest gebruik ma liën om het veld te ontruimen. Tenslotte werd ook naar de politie met bedorven eieren geworpen, waarna opnieuw ©en krachtige charge werd gemaakt. Zendingsfeest. Woensdag 18 Juli zal in het Mastbosch bij Breda het Zuider -Zendingsfeest wor den gehouden. Schieten op die Schelde. In zijn antwoord op de vragen van dien heer van Embden, betreffende het houden van schietoefeningen op de Wester-Schel- de ontkent minister Beelaerts van Blok land, dat op 2 April en eventueel ook op 3 April schietoefeningen worden gehou den met geschut o.m. op de Wester-Schei- de en op de reede van- Vlisslmgen, waar door de scheepvaart aldaar op die dagen, althans gedurende een aantal uren, belet zou worden. Schietoefeningen, waardoor de scheep vaart op de Wester-Schelde en op de reede van Vlissingen belet, of zelfs ge hinderd wordt, worden nooit, en dus ook niet op 2 en eventueel 3 April a.s. ge houden. Wanneer aldaar schietoefeningen plaats hebben, houden de met de leiding van het vuur belaste commandanten reke ning met de scheepvaart (die der vis- schersvloot inbegrepen) ein laten zij al leen vuren op ©ogenblikken en op dealen van het vaarwater, waarop geen vaar tuigen aanwezig zijn, een en ander op grond van een uitdrukkelijke bepaling ter zake in bet voorschrift op het houden van schietoefeningen der kust-artillerie. De scheepvaart, hetzij van en, naar Neder land sche, hetzij van en naar Belgische havens, ondervindt dan ook van de oefe ningen niet den minsten last. Dat van het teweegbrengen eerner versperring van de scheepvaart volstrekt niet kan worden ge sproken, behoeft in het licht van het vo ren gaan de wel geen naden* betoog. Zeeuwse he panharing. Men schrijft uit Zeeland aan de „N. R. Crt.": In Februari is men reeds be gonnen met het steken van „weren" in de Ooster-Schelde en gedurende de laat ste veertien dagen wei-den haringen ge markt, bekend als de echte Zeeuwsche panharing en verre gevraagd boven de hier in de laatste jaren steeds aangevoerde Zuiderzee sche, omdat ze in kwaliteit als bakharing erboven staat. De eerste harin eerste oogenblik af, dat zij elkaar gezien hadden, grooter géwordén was, geheel en al doorgrond had. Hij zeide niets meer, doch liep met zijn geruischlooizen stap kalm naast haar, totdait zij bij het kleine boschje gekomen waren, waardoor haar weg leidde. Dot's woede was geheel ver dwenen, doch haar vrees gebleven. Een verschrikkelijk gevoel van verantwoorde lijkheid drukte op haar en zij wist abso luut niet hoe dat van zich af te wentelen. Haar invloed op dien man, d'acht zij, was te eenenmale nihil. Zij had niet het flauwste denkbeeld hoe met hem om te springen. Lady Carfax zou het geweten hebben en vurig wenschte zij, dat deze hier geweest zou zijn. Hij sprong over het opstapje in het bosch en stak zijn hand. uit om haar te helpen. Toen zij haai* voet erop zettie, vermande zij zich en begon te spreken. „Nap, ik heb erge spijt over wat ik daarnet gezegd heb." Even fronste hij zijn wenkbrauwen. „Ik ben a'l vergeten, wat je gezegd heb". Zij kreeg een kleur. „Omdat je je het niet wilt herinneren. Maar toch spijt het mij. Ik werd driftig en ik ik geloof niet, dat ik daar recht toe had". „Verontschuldig je maar niet, hoor. Het heeft heusch niets te beteekemen". Doch dat was de bedoeling van Dot gen golden zelfs tot 10 cents per exem plaar, later 5 a 6 cent, nu reeds gekocht voor 21/2 a 3 cent. Er is'betrekkelijk nog al haring bes om d, te meer waar men in de laatste jaren in dit opzicht weinig verwend is en er steeds sprake is geweest van geringe vangsten. Er zijn nu een der tien-tal weren, gepacht door visschers uit Bergen op Zoom en Tholen. Internationale Bakkerij-T en toonstelling. De plannen voor de in 1929 op initia tief van den Zeeuwschen Bakkersboinj;! te houden tentoonstelling hebben thans vas tere vormen aangenomen ein is allereerst eeme commissie uit bestuursleden en en kele andere personen, die ervaring heb ben op het gebied van tentoonstelling, sa mengesteld. Zitting hebben genomen ,do heeren Chr. J. de Wolff, S. Cal jouw Pz., J. C. de Koster, H. Sukkel, A, G. van der Hoof, J. P. Pieter se en J. P. Pli. Doorenbos, allen te Middelburg; J. W. van der Linde en C. D. van Noppen te Vlissingen, C. van Halst te Wissenkerbe en J. de Jonge be Ellewouitsdijk. Deze commissie heeft thans besloten de tentoonstelling te doen plaats hebben van Dinsdag 9 tot en met Donderdag 18 Juli 1929 in de zalen en den tuin van het Schuttershof te Middelburg, terwijl aan de tentoonstelling in zooverre uitbrei ding werd gegeven, diat daar ook voeidings- en genotmiddelen ondier vallen. Als naam voor de tentoonstelling werd gekozen B.E.K.T.E.M. II, zulks omdat de in 1920 gehouden tentoonstelling B.E.K.T. E.M. heette. Plannen werden verder uitgewerkt voor het verbinden van een vak-wedstrijd aan deze tentoonstelling. Het secretariaat is gevestigdLondensche Kade H 3 te Middelburg. Onteigening gemeente Krabbendijke. Eindverslag is uitgebracht over het wetsontwerp tot verklaring van het alge meen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten noodig voor dien aanleg van een weg van beoosten de kom van Krabben dijke tot den weg over den Ooster-Scbel- dedam bij Rilland, behoorende tot de werken voor den aanleg van een hoofd weg van Zeeland naar Noord-Brabant. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp werden daartegen geen be zwaren te berde gebracht. VlissingenSt. Joosland. De eerste voorloopige opmetiingen wor den gedaan voor den gnoo'tem rijksweg, die van de haven' van Vlissingen recht streeks naar Nieuw en St. Joosland zal loopen om daar aan den rijksweg naar Zuid-Beveland aan te sluiten. Blijkens de geplaatste ricktingspalen zal de nieuwe weg komen ongeveer halver wege tusschen Oost-Souburg en Ritthem om dicht bij de zoogenaamde kleine heul den Ritthem schen straatweg te krui sen en dan verder dwars door Wel singe naar Nieuw en St. Joosland. Baarland. Maandagavond had onder flinke belangstelling de eimdles plaats van den 2-jarigen: algemeenen tuimbouwcursus. In het openingswoord wees de heer H. L. K. Leijs er op, dat verschillende on derwerpen uit de behandelde leerstof be sproken zouden worden. Na de vragen niet. Zij ging van het opstapje af en begon opnieuw. Het was al heel wat, dat ze de stilte verbroken had. „Nap", zeide zij en speelde zenuw achtig met haar handen op haar rug, „geloof niet, dat ik brutaal of zoo iets ben. Maar ik weet zeker, dat je het be roerd vindt. En en zij begon te stotteren „ik weet ook, dat je geen bruut bent. Het was je bedoeling niet het paard te dooden". Een vreemd lachje kwam op zijn ge laat. „Heel vriendelijk om me zoo te excuseeren. Ik geloof, dat je me aardig goed kent". „Ik weet, dat je verdriet hebt", zeide zij meewarig. „En dat vind ik zoo- naar voor je". „Dank je wel. Willen we hier afscheid nemen?" Onwillekeurig stak zij haar hand uit. „Ik dacht, dat we afgesproken' hadden vrienden' te zijn", zeide zij met tril lende stem. ,„Nou?" zeide hij. Hij raakte haar hand niet aan. Zijn vingers trokken aan den riem van zijn rijzweep, als wilde hij die in stukken rukken. Dot stond op het punt in tranen uit te barsten. Wanhopig drong zij ze tenug. „Je mocht je wei wat anders gedragien, als wij het waren". over bemesting, groententeelt en planten ziekten, werden door den heer W. J. Ro bijn vragen gesteld over fruitteelt. De rijkstuinbouwcoesulent de cursisten toe- spiekende, deed uitkomen van hoe groot nut dit onderwijs voor hen is. Daarna reikte hij het diploma van met zeer veel vrucht gevolgd tuinbouwomclerwijs uit aan L. Murre en D. J. Blok. Met veel vrucht slaagden M. D rij dijk, H. P. die Vriend, J. A. van Neuren en C. Li sier se; met vrucht M. Riemens, A. Murre, J. Elem- baas en M. den Herder. De heer D. J. Blok bood namens de cursisten de onderwijzers elk een fraaie potplant aan. Nadat deze geschenken in dank waren aanvaard, sloot die heer H. L. K. Leijs de openbare les. BorsseJe. Dinsdagmiddag ontdekte een man dat een schuurtje in den tuin bij een woning in de kom dezer gemeente in brand stond. Hij waarschuwde onmiddel lijk de bewoners en met de hulp van dezen gelukte het hem met emmers water den brand tot de houten schuur te beperken. Deze brandde echter geheel af, terwijl ook het daarin aanwezige arbeidersge reedschap, benevens een kruiwagen en een ladder een prooi der vlammen werden. De brand was veroorzaakt, doordat een tweetal meisjes van de buren, van 6 en 7 jaar, bij de schuur een vuurtje hadden gestookt. Niets is verzekerd. Colijnsplaat. Maandagavond werd1 in café „Coomans" alhier een algemeen© vergadering gehouden van die vrijzinnige kiesvereeniging „Algemeen Belang", aan gesloten bij den Vrijheidsbond:. Bij de opening herdacht de voorzitter den heer Siemelink en dankte hem voor alles, wat bij voor den Vrijheidsbond heeft ver richt. Tegenwoordig waren op de verga dering 24 leden. Medegedeeld werd dat in 't afgeloopen jaar 6 leden zijn ver trokken. Door den heer J. Fortuin was ontslag genomen als bode; besloten werd voor dit jaar geen nieuwe aan te stellen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvang sten hadden bedragen f32,14, de uitga ven f41,20, een nadeelig slot al zoo van f9,06. In de vorige jaarvergadering was aan 't bestuur machtiging verleend, zoo noodig de contributie te verdubbeien. Thans werd besloten hiertoe niet over te gaan. Tot afgevaardigde naar de Centrale Zee land werd benoemd' de heer H. M. Ha ringman. tot plaatsvervangend afgevaar digde de beer J. de Looff. De aftredende bestuursleden de heeren J. die Looff en W. de Regt werden herkozen. Hoed ekens kerke. In Maart zijn inge komen Pieter Lokerse, klein-landbouwer en gezin, van 's Gravenpolder; Pieter de Winter, boerenknecht, van Haarlemmer meer; Johanna de Jonge, zonder beroep, van Kloetimge. Vertrokken: Fredericus Menheere en gezin, boerenknecht, naar Ovezand; Bar- tholomeus Johannes Acda, Marinus Jo hannes Acda, beidein zonder beroep, naar St. Kruis (België); Marinus Westveer en gezin, koemelker, naar Kloetinge. Kloetinge. In Maart zijn ingekomen: Comelis Gravelijn en gezin, B 80; Anto nio Poortvliet en gezin, C 9b; Marinus Westveer en gezin, Noordeinde A 103; Hij bleef nijdig aan den zweepriem rukken. „Ik ben op het oogenblik nie- mands vriend. Maar dat is geien reden om te huilen. Waarom ga je niet naar huis en met Bertie dammen?" „Omdat ik niet ben, waar je me voor houdt!" Plotseling legde zij haar bevende hand op 't krakende leer en keek hem met al haar moed aan. „Ik kan niet hel pen, wat je van me denkt," zeide ze bijna fluisterend. „Maar ik ben niet van plan je hier aan je lot over te laten. Je mag net zoo woedend wordfan als je wilt, maar- dat doe ik niet." Ruw trok hij de zweep uit haar handen. Zij dacht, dat hij werkelijk woedend was en zette zich schrap om den storm van zijn toom te trotsearen. Maar tot haar verbazing sprak hij op een toon, die noch iets sarcastisch noch iets geraakts had, doch waarin wel iets nieuwsgierigs lag. „Ben je er zoo zeker van, dat ik al die bezorgdheid waard ben?" „Heel zeker," antwoordde zij met na druk. „Ik ben benieuwd, hoe of je tot die conclusie gekomen bent." Zij gaf geen antwoord, daar zij zich niet tegen zoo n redetwist opgewassen voelde, (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1