UITENBOER lift8 Jaargang. Schoonmaak N\ 11. Maandag 2 April 1928 Buitenland Sport Kamer - Overzicht. Rechtszaken. Fro vincie n ieu \Vs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. MUSH i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant T*'^-r en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Mussolini ien die Paus. De strijd tusschem Mussolini em dien Paus is begonnen. De Duce heeft n.l. liet decreet uitgevaardigd1, waarin een mono polie wordt toegekend aan de nationale fascistische jeugd-organisatie (de Balil- las) op het gebied van vak-, lichamelijk, moreel en geestelijk onderwijs. Slechts het vormen van organisaties, welke beboe ren tot de Balillas, is toegestaan. Alle am- dere organisaties zullen ontbonden moeien worden. Als nadere bijzonderheid wordt nog vernomen dat de geheel© oplaag van hei nummer van de Lavoiro d' Italia in ver band met een daarin voorkomend' hoofd artikel ..Regeeirmg en Katholicisme" in beslag is genomen. Zoo is dan de duce zijn strijd'met den Paus begonnen! Historisch moment. Hoe velen vóór hem van Hendrik: IV in 1076 af tot Bismarck in de jaren na 1870, en Combis in 1904 toe, hebben zich met hel Va ticaam gemeten. En slechts weinigen zijn er zonder kleerscheuren afgekomen. De paus heft de leus aan: „Tegen de almacht van den staat". Waar de fas cistische staat eischt, dat alles aan haan' belangen onderworpten is, dat het heele economische leven den bloei van den staat moet dienen, waar de staat optreedt als regelaar van arbeidsgeschillen en nu ook neiging vertoont de kerk aan zich dienst baar te maken heeft de paus zijn ieuize klaar. Het Vatlcaan wensc'ht een afbake ning van beider terrein: Kerk en staat, maar het fascistisch staat-ideaal kan een dergelijke afbakening van rechten en plichten niet verdragen. Door den verrekijker. - Gisternacht had te Smyrna en om geving een aardbeving plaats. Er werden 9 schokken waargenomen, die 1 a 2 minuten aanhielden. Er zijn 16 dooden en 24 gewonden, waarvan 6 ernstig. Ver scheidene gebouwen zijn beschadigd1. In het gebied van TorraJi zijn 200 huizen ingestort. Athletiek. Singell oop. Behoudens goedkeuring djoior het ge meentebestuur stelt de Atihletiekvereeniging „E.M.M." te Middelburg zich. voor op Zaterdag 12 Mei a.s., des namiddags 4 uur, onder leiding van den heer J. v. d. Plasse, esne z.g.n. „Singelloop" te hou den. Startplaats Veersche Singel finish Poelendiakn Singel. Traject 3700 K.M. welk traject door iederen 'looper in zijn ïheel moet worden afgelegd. Zij, die aan dezen wedstrijd willen deelnemen, dienen hiervan vóór 30 April a.s. schriftelijk mededeeling te doen aan het secretariaat dier vereenig'ngK. Sin gelstraat O 270. 1 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. HOOFDSTUK XV. p den rand van d'en afgrond. In een heel opgewekte stemming liep ot Waring dien middag door de natte lden naai- het majoraatshuis, om Lady in kennis te stellen met het ge- bericht, dat de groote voorstel- waaraan zij zoo- vriendelijk haar -werking verleend had', een som van pond had' opgebracht. Baronford zijn uiterste best gedaan om zich- een gemeentehuis te geven, had in- aHc verwachtingen overtroffen, t Dot dan ook niet weinig in haar r was. ie. was een groote teleurstelling voor van den ouden Dimsdale te hooren, mylady erg moe was en rustte. Doch hij Dot's gezicht zag betrekken, r- hij er onmiddellijk aan toe, dat rs. Errol een paar dagen op het ma- TWEEDE KAMER. Jbr. Ruys de Beerenbrouck heeft Vrij dag de Kamer een reprimande toegediend voor haar oppervlakkige behandeling van het amendement- B ijleveld inzake de vacci natie. 4 ,Het komt mij gewenschit voor, gezien de uiterst o verhaas le behandeling van het wetsontwerp betreffende besmet telijke ziekten in de vergadering van Donderdag, een verdere behandeling uit te stellen tot na het Paasch-reces", zoo Luidden die betreffende woorden van dein voorzitter. En waar de vacantia voor de dames en heeren tot 8 Mei dluurtj, hebben ze ruimschoots den tijd om over dit wetsontwer p, dut reeds zooveel stof heeft doen opwaaien, na te denken en zich voor te bereiden. De motie-Lingbeek, welke het salaris der klooster-leerlingen-onderwijzers in overeenstemming wilde brengen met het geen voor hun onderhoud wordt, betaald* is met 72 tegen 3 stemmen verworpen. Met den heer Lingbeek stemden slechtjs ds. Zandt en ds. Kersten mede. Toch mag men uit de stemmenverhouding niet afleiden dat alle tegenstemmers tegen het principe waren. Er waren verscheidene leden, die het standpunt om onderscheid te maken in de onderwijzers-salarissen geenszins onredelijk achten. Zoo bijvoor beeld de heeren Tilanus, Albarda em Oud. Vooral de leider der socialistische fractie uitte een practiscbe wensch. Hij wilde n.l. gegevens verzameld zien van de salaris- regeling in het buitenland. Dit voorstel viel bij minister Waszink in goede aarde, zoodat verwacht mag worden, dat, al is de motie-Lingbeek verworpen, er toch nog wel een s o ver deze salaris- aangelegen heid zal worden gepraat. Die motie van den heer Braat en ds. Limgbieek over het reglement van orde in de Tweede'Kamer, onderging hetzelf de lot als de motie-Lingbeek. Dit voor- stel-Braat wilde moties van orde en amendementen ook tot onderwerp van be raadslaging maken, als slechts één enkel lid ze voorstelt. Thans is voor „voorstel len of ondersteunen", dus voor in be handeling brengen, vijf het minimum. Tenslotte zij nog vermeld, dat de mi nister van buitenlandsche zaken een ambtswoning krijgt aan het deftige Voor hout in Den Haag. Tot 8 Mei namen daarop de leden van de Tweede Kamer afscheid van het Binnenhof. Rechtbank te Middelburg. In hooger beroep. C. P. S., 47 jaar, zaadhandelaar te Goes, was door den kantonrechter le Goes veroordeeld ter zake van overtreding der Arbeidswet, tot f25 boete of 25 da gen hechtenis, tegen welke veroordeeling hij in hooger beroep was gekomen. Eiseh bevestiging vonnis van den kantonrechter. Mr. Kegge pleitte vrijspraak. Auto contra tram. H. A. M., 29 jaar, chauffeur te Goes, werd verdacht diat hij op 6 Februari j.l. joraatshuis logeerde en haar zeker graag zou ontvangen. Dus ging Dot naar binnen, waar zij weldra door Mrs. Errol omhelsden uitge- noodigd werd' in de serre bij 'haar te blij ven thee drinken. „Ja, die lieve Anne ligt in bed", ver telde zij. „Zij en Nap hadden gisteren een autotocht gemaakt, doch haddien een ongeluk gehad, zoodat zij 's nachts niet thuis waren kunnen komen. Nap was altijd zoo roekeloos. Gisterenavond laat kregen we een telegram, toen ben ik er dadelijk met den grooten Daimler heen gegaan en heb Anne teruggebracht. Nap moest op zijn eigen auto wachten, maar zal nu, denk ik, ook wel terug zijn. En die arme Anne was zoo doodop, toen we thuis kwamen, dat ik haar aangeraden heb dadelijk naar bed te gaan. En ik ben hier gebleven, om voor haar te zorgen". In verband met het feit, dat Mrs. Errol v zich nooit gelukkiger voelde dan wanneer zij iemand verplegen kon, scheen dit zeer natuurlijk, en vond Dot met haar eerlijk karakter, niets ongewoons in het verhaal. Zij bleef bijna een uur. vroolijk over koetjes en kalfjes praten. Zij voelde zich met Mrs. Errol altijd zoto op haar gemak. Toen zij afscheid nam, drukte Mrs, geeft menige huisvrouwendienstboJe ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder- i spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. te Goes gevaar op den spoorweg heeft doen ontstaan, doordiat hij aldaar grovelijk onvoorzichtig heeft gereden, met een snel heid van ongeveer 35 K.M., zonder vol doende op te le, 'en niettegenstaande daar een bordje stond met de woorden „lei op de tram", en de rails is overgestoken, waarbij een botsing ontstond tusschcn de auto en een aanrijdende motor-tramrijtuig. Eisch: f50 boete of 50 d. hechtenlis. Motor- en rijwielwet. G. A. M., 36 jaar, kassier te Middel burg, was door den kantonrechter te Gces wegens overtreding van de motor- en rij wielwet, gepleegd te Goes op 26 Novem ber 1927, veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen hechtenis, waai tegen hij in hooger beroep was gekomen. Eisch: ontslagen van rechtsvervolging. Idem. G. J. d. G., 19 jaar, chauffeur te Goes, was door den kantonrechter le Goes wegens overtreding van de motor en rijwielwet, gepleegd te Kloetinge, ver oordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hech tenis, tegen welk vonnis hij in hooger beroep was gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechtier. Vieze melk. C. J., 43 jaar, melkveehouder te Mid delburg, was door dien kantonrechter te Middelburg wegens het afleveren van melk van ondeugdelijke samenstelling, gepleegd bp! 7 December en 19 Januari j.l., veroor deeld tot f800 boete of 2 maanden hech tenis en 3 maanden 'hechtenis, waartegen hij in hooger beroep was gekomen. Eisch bevestiging vonnis van den kantonrechter. Mr. J. Adriaanse achtte de straf veel te zwaar en zeide dat nu niet in de dag vaarding staat dat de melk voor den han del was bestemd, de verdachte zal moe ten worden ontslagen van rechtsvervolging. De gaskwestie te Hulst, Bij de behandeling van de zaak tegen den 42-jarigen H. C. V., vroeger direc teur, thans gasmieester te Hulst, voor de rechtbank te Middelburg, werden een drietal getuigen Vrijdagmiddag gehoord. Getuige H. Schneider, vertegenwoordi ger van de firma Geutsch te Amsterdam, zeide 23 jaar bij die firma werkzaam te zijn en dat er steeds gelden aan ambte naren worden gegeven om relaties te on derhouden. Hij weet niet of dit ook ge beurt om relaties te verwerven. Verdachte heeft hem niet over zijn groot gezin (vol gens den president 10 kindleren) gespro ken en hem ook niet om giften gevraagd. Hetgeen gegeven wordt gaat van de winst der firma af en heeft geen invloed op dén prijs van het artikel en brengt dus aan de gemeente geen nadeel toe. Getuige handel de op last van zijn chef en weet niet of er verband bestaat tusschen giften en de bestellingen. De officier van justitie, mi*, baron v. d. Feltz, wijst er op, dat er nimmer over de giften werd gesproken en vraagt of dit Errol haai" stevig tegen zich aan. „En bei je gelukkig, schatje?" vroeg zij. „O zoo gelukkig!" zeide Dot en sloe haar armen om Mrs. Enrol's hals. Deze glimlachte en gaf haar een zoen. „God geve, dat het zoo blijftj". En Dot ging weer weg in den wazigem zomerzonneschijn, terwijl zij zich af vroeg, of Mrs. Errol ook wei zoo geluk kig was. Maar het rechtuit vragen, deed zij liever niet. Haar weg leidde over dén top van denzelfdien heuvel, waarop Sir Giles Car fax eens zijn krankzinnige wraak op zijn vijand gekoeld had'. In het dal hing een damp en Dot bleef zooi lang als zij kon op den heuvel. Zij was nu eenmaal van nature een kind voor zonneschijn. Einde lijk echter was zij verplicht naar bene den te gaan en spijtig fat zij den zonne schijn achter zich. Zoodra zij beneden was, viel haai" oog op iets, dat zij niet verwacht had in het dal te zien. Het was geen honderd yards van haar vandaan, doch dé damp, die uit den moerassigen grond opsteeg, onttrok het gedeeltelijk aan haar blik. Een don ker, bijna vormloos ding, dat echter v op een dier geleek, lag in een gat, en daarover boog zich de gestalte van een man. Dot's hart begon wat sneller te klop- geen bewijs is diat men voelde dat de zaak niet zuiver was. Getuige weet dit niet en kan dit ook niet inzien. De verdediger, mr. Lambooij, stelt een paar vragen, waarop getuige o.a. ant woordt, dat de uitkeer in gen gewoonlijk eens per jaar plaats hadden. De tweede getuige, P. Kreijins, verte genwoordiger der Scheepvaart- en Steen kolen-Maatschappij te Rotterdam, zegt, dat ook hij hem verdachte nooit over zijn groot gezin sprak, wel heeft hij hem eens geld gevraagd. Het fi-dj MandariU let gegeven werdTiad geen invloed op kwali teit of prijs van de geleverde steenkolen. Dit geven van geldsbedragengebeuitmede om klanten te behouden en is algemeen gebruikelijk. De derde getuige, mr. Truffmo, burge meester van Hulst, zegt, dat de instructie van verdachte, toen hij chef-gasmeester was, ook bleef bestaan na zijin benoeming tot directeur. Verdachte was ook boek houder en verdiende als directeur f3600 en als boekhouder f400. Het was getuige nooit opgevallen dat verdachte te groot leefde, maar toen hem daarop van andere zijden werd geweien, heeft hij tegen den accountant wel eens gezegd, zou V. geen geschenken krijgen. Dat dit het geval was is echter thans eerst bij het algemeens onderzoek naar de corrupties bij de gasfa brieken uitgekomen.. Op verschillende vragen van rechters, officier en verdediger deelt getuige nog mede, dat de verhouding tusschen hem en verdachte den laat sten tijd niet vlot was Het is hem niet bekend, dat er in een kassierskantoor door verdachte werkzaam heden van dien aard zijn verricht, zegt ge tuige, dat zeker bedoeld wordt het plaat sen van een geiser in zijin woning en het daarbij leggen van enkele buizen. Hij wijst er echter op, dat in een kleinere plaats als Hulst zulk werk door de gasfabrieken meer gebeurt en dat met zijn weten op de gasfabriek geisers in voorraad waren. Daar de beide andere getuigen, W. Wil son en S. Kenens niet aanwezig konden zijn, werd de zaak hierna geschorst tot Dinsdag a.s., maar werd eerst door den officier van justitie gezegd, dat hij een wijziging in de dagvaarding wenscht aan te brengen, waardoor aan verdachte ook ben laste wordt gelegd, diat hij door toe zicht te houden op werklieden der firma Wilson, in strijd handelde met zijn instruc tie, waarin staat, dat hij zonder toestem ming van Burg. en Weth. geen nevenbe trekkingen mag waarnemen. De verdediger zal Dinsdag mededeelen of hij daar in bewilligt. Een nieuwe zeesluis te Temeuzen. De correspondent van de „N.R.Crt. te Brussel meldt: Baels, die Belgische mi- van openbare werken, had een onderhoud met een delegatie van de Gentsche Kamer van Koophandel, waarbij zich ook de bur gemeester en één der Wethouders van de stad Gent hadden aangesloten. De dele gatie betoogde, dat het bouwen van ee* nieuwe zeesluis te Temeuzen eien levens- kwestie is voor de haven van Gent, daar pen. Was er een ongeluk gebeurd? Zij versnelde haar pas. Terwijl zij dat deed, richtte de mam zich plotseling op en keek om. Een ril ling van afschuw doorhuiverde het jonge meisje. Het was Nap Enrol en het voor werp op den grond zijn zwarte merrie. Zij begreep dadelijk, wat er gebeurd was. Bertie had haar reeds te dikwijls een ongeluk voorspeld dian dat zij het niet begrijpen zou. Een golf van weerzin bruiste door haar heen. Zij was te ver schrikt om te spreken. Nap bleef in zijn volle lengte opgericht en roerloos op haar staan wachten. Ei lag een afschuwelijk ven-trokken lach op zijn gelaat ais de lach op een doodenmas- ker. Hij zeide geen woord, toen zij na derbij kwam. De merrie was dood. De uitpuilende, met bloed doorloopen oogen stonden reeds strak. Zij lag in elkaar gezakt met mod der en stof bedekt, met bloed' op haar flanken. Bleek en sprakeloos stond Dot te kijken. Het was voor het eerst, in haar vroolijk, jong leven dat zij in aanraking kwam met een tragedie. Eindelijk bukte zij zich en raakte met bevende, medelijdende vingers zijn fkt- weelen bek aan. Dan barstte plotseling een woeste, alles overweldigende verontwaiar- in haar op. die zelfs haar afschuw de huidige sluis niet meer beantwoordt, aan de eischen van de groote scheepvaart. Mimister Baels verklaarde het met deze opvatting volkomen eens te zijn en be loofde de kwestie in de eerstkomende ver gadering aan den ministerraad te berde te zullen brengen. Ook sprak hij de hoop uit, een eerste crediet voor de uitvoering van dit werk in de begrooting voor 1929 te kunnen opnemen. Kamer van Koophandel. r JC.eJKamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsclie Eilanden te Mid delburg, vergaderde Vrijdagavond. Beslo ten werd een verzoek van de Mij. tot exploitatie van Jaarbeursgebouwen om deel te nemen in eeme 5 pet. obligatie-leelning en een schrijven van de af deeling Handel en Nijverheid inzake valoriseering van de invoerrechten in Polen, voor kennisgeving aan te nemen. De rekening van de Kamer over 1927 aanwijzend in ontvangsten f 19.762,24 en in uitgaaf f 13.967,12, dus met een voor- deelig saldo van f5795,10, werd goed gekeurd. Daar de Minister van Waterstaat reeds heeft gemeld, dat in overweging zal wor den genomen ©ene wijziging van de tele foontarieven en daar bij ook de wensche- lijkhecd van opheffing of vermindering van de z.g. entrée-gelden in overweging wordt genomen, werd goedkeuring ge hecht aan het terugnemen door het bu reau van een voorstel om zich inzake die entreegelden tot den minister te wenden. Na ampele discussie werd met den stem van den heer Wesselang tegen be sloten het verzoek van de middenstands- vereenigimgein te Goes aan den Minister van Waterstaat te ondersteunen, welk adres bedoeld het behoud der autobus lijnen op Zuid-Beveland. Na verschillende opmerking» der le den vereenigde de Kamer zich z.h. st. met het voorstel om f250,te geven aan het Comité, dat zich ten dioel stelt op 22 Mei een 150-tal journalisten uit ver schillende landen op Walcheren en Zuid- Beveland te ontvangen en hen het typi sche dezer streken te toonen. De Kamer vereenigde zich met een ontwerp-adres aan de Regeerimg met verzoek maatregelen te willen nemen om tot een snellere rechtspraak te komen. Een voorstel om aan de Tweede Ka mer te verzoeken in de wijziging van de Ziektewet te bepalen, dat alle bestaande ziekenkassen van industrieale ondernemin gen mogen blijven bestaan, als zij aan de wettelijke bepalingen voldoen, werd na eeni'ge discussie teruggenomen, om eerst te trachten door middel van de vereeni- ging van Kamers de voorgestelde wijzi gingen nader te doen onderzoeken om dan met andere Kamers samen de wenschen naar voren te breng», die bij dit onder zoek nader mochten blijken. Is dit niet mogelijk, bijv. met het oog op den nog beschikbaren tijd, dan zal het bureau het wetsontwerp nader bestudeeren. Ten slotte werd besloten aan de Tweede Kamer te verzoeken de voor gestelde wijziging van de samenstelling van de. Raden van Beroep voor die di recte belastingen niet aan te nemen, en o.a. ook niet de bevoegdheid van die Ra den in te krimpen. verdreef. Zij richtte zich nu op en keek Nap aan met een woede, als haar nog nooit doorschokt had. „Jij bruut!" zeide zij. „Jij wreed aard Jij jij „Duivel!" siste Nap. „Waarom zeg je het niet? Ik zal je niet tegenspreken". Hij sprak volkomen kalm, zoo kalm, dat zij zelfs in den woesten storm van haar woede geïntimideerd werd. Er was iets ondoorgrondelijks, iets onpeilbaars in beun. Zijn manier van doen was zoo kalm, zoo ijzig kalm, zoo geheel en al vrij van cynisme. Zij stond hem aan te staren, een vreemd gevoel van vrees maakte haar hart koud, „Ik zou gaan, als ik jou was", zei de hij. Doch Dot bleef als uitgeput staan. „Je kunt hier toch niet van nut zijn", ging hij voort. „Ik moest iets dooden, maar het is jammer, dat jij er toevallig getuige van geweest bent. Ga nu naar huis en vergeet het". Dot's lippen begonnen te bewegen, maar het duurde nog verscheidene secon den voor er een geluid over kwam. „Wat ben je van plan te doen?" „Diat is mijn zaak!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1