GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Land en Tuinbouw Sport Kunst. Rechtszaken. ProVincienieuWs VAN DE VAN WOENSDAG 28 MAART 1928 p. 'Koopprijzen van Groningse he b o e r d e r ij e n Evenals de vijf voorgaande jaren as ook over 1927-28' van particuliere zijde aanteekening gehouden van al de publieke yerkoopcmgen van boer der ijien in de pro vincie Groningen. Volgens daie aamteeke- ncngen heeft de gezamenlijke verkoopprijs van 54 boerderijen ter grootte van -1307.43.75 H.A. en totaal aan jaar 1 ijk- sche vaste huur opbrengende f5429,43, bedragen f2.980.855,—. Wordt die vaste huur tegen 4 gekapitaliseerd, zoo be droeg de opbrengst f 3.116.555,of ge middeld f2384,per H.A. Bij die 54 boerderijen is van drie boer derijen wel de hoogst geboden prijs be kend, maar is bij latere gunning aan die nieuwe eigenaars niet de koopprijs bekeno gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk is die iets hooger, maar aangenomen is het hoogste bod als koopprijs. Worden deze drie boerderijen buiten beschouwing gelaten, dan is de verkoopprijs der 51 boerderijen een grootte van 1129.81.95 H.A. gemid deld f2373,Ter vergelijking volgen hier de koopprijzen over de vijf vooov gaande jaren: 1922-'23: 30 boerderijen, groot 1182.50 H.A., gemid. koopprijs per H.A. f2275. 1923-'24: 31 boerderijen, groot 696.26 H.A., gem. koopprijs per H.A. f2308. 1924-2537 boerderijen, groot 790.76 H.A., gem. koopprijs per H.A. f2388. 1925-'26: 29 boerderijen, groot 586.12 H.A., gem. koopprijs per H.A. f2323. 1926-'27: 31 boerderijen, groot 835.34 H.A., gem. koopprijs per H.A. f2332. Zooals men ziet, schommelt de ge middelde koopprijs der Groningsche boer derijen in de laatste zes jaren tusschen de 2300 e:i 2400 gulden per H.A. Luchtvaart. Een nieuwe Oce aanvlucht. - Wederom is er een tOceaamvlucht on dernomen, thans door Duitsche vliegers. Ze zijn naar Ierland overgestoken en van daar uit zou hedenmorgen da tocht naar Amerika beginnen. De bekende vlieger Loose zou in de plaats van den monteur Spindler de vlucht over den Oceaan miee maken. Als de weersomstandigheden on gunstig zijn, of wanneer de benzinevoior^ raad niet voldoende is, zal niet naar New- York doorgevlogen worden, doch ieen tus schen landing op New-Found land worden gemaakt. De start der Duitsche vliegers kwam te New-York zeer onverwacht en reeds worden voorbereidingen voor den ontvangst getroffen. Wanneer de vliegers bij daglicht aankomen zul'ien zij door een aantal vliegtuigen begeleid worden. De weerberichten melden ongunstig weer. Er heerschen sterke W. winden met da lende temperatuur, nu en dan zelfs vorst. Uitvaart Wilhelm in a van der Horst. Onder zeer groote belangstelling bad Maandagochtend van den Stadsschouw burg aan het Leidsche plein te Amster dam uit de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de bekende tooneelspeelster Mevr. W. v. d. HorstVan der Lugt Melsert. In den Stadsschouwburg was een chapelle ardente ingericht, waar voor de begrafenis vele belangstellenden een iaatsten groet kwamen brengen aan de vereerde do ode. Om kwart over elf werd die kist uk- gedragen door de leden van het Schouw- tooneel, Co Arnoldi, Co van Dijk, IJzer man, Hein Harms. Jacques de Haas, Jaap van de Poll, Jan Musch, Van Staalduynen, L. H. Kemler, Karei Rij- kens, Hugo Reyst en Sam de Vries. Buiten hadden vele acteurs en actrices zich in een haag opgesteld, waarlangs de twee open landauers, waarin de bloemen opgestapeld lagen en de lijkwagen, even eens met bloemen en kransen omhangen, passeerden. Als slippendragers fungeerden Willem de Vries, dr. J. L. Walch, Paul Biüé en Daan van Ollefen Sr. Achter den lijkwagen vormde zich een stoet van collega's van de overleden tociueelspeelster JOm half twaalf zette de stoet met zeven volgrijtuigen zich in beweging. Op het Leidsche plein en de straten waar de stoet passeerde, stonden talrijke menschen, die eerbiedig hun groet brachten aan de groote kunstenares, die ons land is ontvallen Op het kerkhof, waar de stoet tegen één uur aankwam, was reeds een zeer groot aantal acteurs en actrices bijeen. De met bloemen bedekte baar werd graf waarts gedragen door collega's van de overledene. Als slippen dragers fungeer den de heieren Van Kerckhoveo, Mau- rits de Vries, W. van Koi-laar en "Con Ruys, afgewisseld door leden van het Schouwtooneel. Toen de kist bij de groeve kwam, speelde de Amsterdam- sche tram-harmonie treurmuziek. De schat van bloemen, die meegekomen was. werd langs de groeve neergevleid en daarna werd de kist neergelaten. Aan de groeve voerden het woord T. H. M. Ketelaar, wethouder van kunst zaken, namens de gemeente Amsterdaimi. de heer Gimberg namens die vereeniging Rot'berdamsch Hofstadtooneel, de heer Co van Dijk, de heer Verbeek, de heer Bran denburg, de heeren Louis Saalborn en dr. J. Walleh, de Keer Den Hartogh namens de commissie van beheer van den Koninklijken Schouwburg te Dein Haag en nog vele anderen. Cor van der Lugt Melsert sprak eemge weemoedige woorden van afscheid tot zijn overleden zuster. Nadat die heer Adriaan van der Horst voor de belangstel ling bedankt 'had, werd' de plechtigheid met het spelen van treurmuziek besloten. Politierechter te Middelburg. In het aangezicht. C. K., 38 jaar, boerenknecht te 's Heer Abtskierke, werd verdacht diat hij op 17 Februari j.l. te 's Heer Abtskierke J. A. Heij'boer in zijn: gezicht heeft geslagen. Eisch f30 boete of 30 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 b. of 15 dagen hechtenis. De hardhandige diamie. M. N. K., 21 jaar, zonder beroep te Wissen kerke, werd ten laste gelegd dat zij op 24 Februari 1928 Adriana Korsuize te Wissenkerke met een matten klopper heeft geslagen. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Verzet. F. O., 40 jaar, koopman, reizende in een woonwagen, werd verdacht dat hij op 14 Februari j.l. te Kapel e, toein de verdachte niet aan zijn vordering inge volge het Motor- en Rijwielreglement j_ daan, voldeed1, en hij hem beetpakte om voor den burgemeester be geleiden, zich tegen dien ambtenaar heeft verzet. Eisch f20 boete of 20 dagen hechtenis. Uit spraak f20 boete of 20 dagen hechtenis. Nog een klap. J. M., 31 jaar, landbouwer te Oude lande, werd ten laste gelegd, dat hij op 9 Februari 1928 te Oudelande Jacob Fierloos 'beeft geslagen. Eisch vrijspraak. Uitspraak vrijspraak. O n e e r 1 ij k e penningmeester. Het O. M. bij de rechtbank te Rot terdam heeft tegen een koopman uit Maas sluis, die in dien loop van 1923 lot 1927 als penningmeester van de Ver. voor Christ. Herv. Onderw., aldaar, ruim f 12.000,zou hebben verduisterd, een gevangenisstraf van 8 maanden geëischt. Uitspraak 10 April. Schiet-oefeningien op de Wester-Schelde. Door den heer van Embden zijn tot den minister van Buitenlandsehe Zaken de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Heeft de Minister kennis genomen van liet voornemen, op 2 April e.k. en eventueel ook op 3 April schietoefeningen te houden met geschut o.m. op de Westjer- schelde en op -de reede van: Vlissingen, waardoor de scheepvaart aldaar op die dagen, althans gedurende een aantal uren, belet zal worden? 2. Acht de minister, afgezien van het algemeeme bezwaar tegen het zich oefe nen in oorlogvoering, de oefening daar ter plaatse uit politiek en. internationaal psychologisch oogpunt aanbevelenswaar- dig? 3. Acht Zijn Excellentie het teweeg brengen van deze versperring voor de scheepvaart en dit terzelfder plaatse voor de tweede maal bannen 5 maanden tijds vereenighaar met de ten onzent veelvuldig gegeven verzekering, dat Ne derland aan die scheepvaart naar en van Antwerpen niet het geringste in den weg legt of zal leggen 4. Is de Minister over de voorgenomen militaire actie op de Westerschei de door zijn ambtgenoot van Oorlog, a.i. van Ma rine, tijdig geraadpleegd'? 5. Zoo ween, ziou Zijn Excellentie dien ambtgenoot dan niet alsnog in overwe ging willen geven, bedoelde schietoefenin gen af te lasten Werkloosheid in Z.-VIaanderen. In verband met de groote werkloosheid die ook Zeeuwsch-Vlaanderen bedreigt, heeft de Prov. Zeeuwsche emigratiecom missie besloten in overleg met den reis- dienst der Rijks arbeidsbemiddeling op verschillende plaatsen lezingen te doen houden. De heer J. Huizioga, burgemees ter van Temeuzen, en H. P. Staal, secre taris der emïgratiecommissie, zullen spre ken op 2 April te Hulst, 3 April te Axiell, 4 April te Hoek, terwijl alleen de heer Staal het woord zal voeren op 11 April te Aardenburg, 12 April te Oostburg en 13 April te IJzendijke. De heer Hartman. Men schrijft ons: Nog slechts enkele dagen en een der meest geziene hoofdambtenaren onzer provincie zal den dienst verlaten en dian doelen wij op den griffier der Staten, iden heer H. J. G. Hartman, die na leien eervollen loopbaan van bijna 47 jaar met 1 April met pensioen gaat. De heer Hart man kwam als eerste klerk op 1 'Juli 1881 op de griffie en reeds 1 'October 1883 werd hij, na wijziging van de'bepa ling, dat men voor die functie 23 'jaar moest zijn, adjunct-commies. Vervolgens doorliep de heer Hartman de rangen van commies en hoofd-coimimies en werd met ingang van 1 Januari 1916 referendaris, welke functie toen voor hem werd ge schapen. Sedert 1 April 1919 is de 'af tredende griffier en heeft dieze betrekking dus juist 9 jaar bekleed. In geheel zijn loopbaan heeft de heer Hartman zich door groote kennis onderscheiden en is hij de vraagbaak geweest van zeer velen, vooral van autoriteiten op gemeentelijk en waterschaps-gebied. Het zal zeker de zer dagen nog wel nader blijken, maar wij mieenden ook van de zijde der pers een woord van hulde te moeten brengen aan den man, die zoo vele jaren op de bres heeft gestaan voor de belangen onzer pro vincie. Hij deed dit niet alleen als amb tenaar m aar ook in ver s chillende ver- eenigingein, o.a. zij er aan herinnerd, dat hij eerst als secretaris, thans ais voorzit ter der vereeniging voor Vreemdelingen verkeer op Walcheren zijn krachten en gaven geeft voor het trekken van landge noot en buitenlander naar onze gewesten zulks mede tot bloei van een groot deel van den middenstand. Biezelinge. Na een conflict met de kerkvoogden te BiiezeJinge in de Ned. Herv. Kerk, hebben twee ouderlingen ge meend te moeten bedanken. Ellewoutsdijk. Maandagavond had hier in tegenwoordigheid van het bestuur van het Departement tot Nut van 't Algemeen burgemeester, secretaris en enkele raads leden, benevens wat beiangste''lenden, in tegenwoordigheid van den rijks tuinbouw- consulient, de heer van der Plassche de eindles plaats van den hier gehouden twee jarigen tuinbouwcursus. Door de leeraren de 'heeren H. K. Leijs en J. Robijn wer den aan de cursisten vragen gesteld, waar uit bleek, dat er met vrucht gewerkt was. De heer van der Plassche sprak dan ook zijn tevredenheid uit over de wijze, waarop hier was les gegeven, en wees op hetgeen de cursisten in de toekomst te doen hebben. Aan de volgende cursisten werd een diploma uitgereikt, met zeer veel vrucht: aan A. PlatschorreMz., Anth. Looij Jzn., J. G. Verbeijke Mz., met veel vrucht aan C. T. de Waal, J. J. Smallegange Jacz., P. Looij Azn., M. Looij Mz., M. de Vrieze, C. J. P. v. Liere, J. D. Vlag, J. C. Maat Mz., met vrucht aan: W. J. Paulusse, M. Looij Jzn., J. Pikaart, P. Maat Jzn., Abr. Stouthamer en J. W. Zoeter. Bij monde van den heer A. Looij Jzn. werd den leeraren dank gebracht voor hun gegeven dessen, en werd aan elk hunner als bewijs van erkentelijkheid een fraai boekwerk aangeboden, dat dankbaar aanvaard werd. Namens het Nut, de vereeniging van welke de cursus uitgaat, sprak de heer J. de Jonge Mz., er op wijzende, diat het bestuur zeer dankbaar is voor de wijze, waarop deze cursus geslaagd is. Daarna werd het woord gevoerd door den burgemeester, die namens de ge meente woorden van dank sprak voor het gegeven onderwijs, door den heer Kloos ter en door den heer J. Schapper, hoofd der school. Colijiïspkat. In de Donderdagavond gehouden algemeens vergadering van het „Groene Kruis" alhier, is in beginsel besloten tot het oprichten van een plaat selijke vereeniging voor ziekenverpleging. De contributie werd bepaald op 5 cents per week, tot een maximum van 20 cents per week per gezin. De uitkeering werd bepaald op f2,50 per dag, gedurende 25 dagen. Door het bestuur zullen verder circulaires worden verspreid, waarin het doiel der vereeniging wordt vernield, waar na met lijsten zal worden gewerkt, tot bet wncoen van leden. Hanswee, t. De detacheering van de sursemerair L. M. Meur singe, ten ont- vangkantore alhier, is ingetrokken. Hoe deken skerke. In de Maandag ge houden vergadering van ingelanden van het Waterschap Hoedekenskerke waren 16 ingelanden tegenwoordig, uitbrengen de 19 stemmen. Aiam Ged. Staten zal naar aanleiding van een desbetreffende vraag worden be richt, dat bet plaatsen van oen watermolen niet noodig wordt geacht. Aan. een verzoek van de Wed. P. de Baar te Kwadendam- me om verbetering van de waterafvoer al daar zal worden voldaan door den duiker bij de hofstede bewoond door C. Goense wat lager te doen leggen. Besloten werd een gedeelte van den Noordpolderdij k te verharden. Afwijzend werd' beschikt op een verzoek van Gebr. Westdorp om ver harding van een gedeelte van 'den Platte- dijk. De uitslag van de voorjaar spellingen mag bevredigend genoemd worden. De eigendommen van het waterschap zullen in Mei a.s. wederom publiek ver pacht worden. Besloten werd de zittingen in het ge meentehuis voor het betalen' van polder- Lasten niet meer te doen plaats hebben; de daarvoor aan de gemeente verschul digde som ad f 25 's jaars werd door de vergadering te hoog geacht. De begrooting 1928-'29 werd vastge steld op f27911,58, met een post van on voorziene uitgaven groot f2885,07. De heer Dr. J. W. Jenny Weyerman deelde nog mede, dat vermoedelijk de zoogenaamde „Val" in eein haven zal worden herschapen, en vroeg of het pol derbestuur genegen zou zijn de uitkomen de grond in „db Boeier" te ontvangen. Besloten werd hierop in een volgende ver- vergadering een beslissing te nemen. In de Maandag gehouden verga dering van den raad der gemeente was de heer D. de Regt met kennisgeving afwezig. Medegedeeld' werd, dat het be sluit genomen in de voorgaande raadsver gadering met betrekking tot het mesten op Zaterdag door Ged. Staten was goed gekeurd, zoodat dit verbod in werking is getreden. Na verdediging door den heer M. Walraven, werd tenslotte na uitvoe rige discussie met algemeene stemmen be sloten adhaesie te betuigen aan het door den raad der gemeente Clinge tot de re- geering gerichtte adres om de malaise in de klompen-industrie te helpen bestrijden. De gemeentebegrooting 1927 werd nog maals gewijzigd. Op een verzoek van den gemeente-ontvanger om uitwon ing werd met algemeene stemmen besloten Ged. Staten te berichten dat de raad' het niet wenschelijk oordeelt aan bedoelde titu laris verder recht tot uitwoning te ver kenen, omdat de gemeente-ontvanger bij zijn sollicitatie naar deze betrekking aan de raadsleden heeft beloofd zoo spoedig mogelijk zich in de gemeente te vestigen en er tusschen zijn benoeming tot o-p he den ongeveer een jaar verkopen is in wel ken tijd hij voldoende gelegenheid heeft gehad, naar 's raads oordeel, om naar een geschikte woning uit te zuen, terwijl ook thans nog een woning in deze ge meente leeg staat en bouw ren ere voor een eventueel te bouwen woning is te ver krijgen. De rekening van de vleeschkeu- ringsdienst 1927 kring Ovezand werd zon der discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd, terwijl ter uitvoering van 'het motor- en rij wiel r eglemen t het begrip be bouwde kom zoowel voor Hoedekenskerke als voor Kwadendamme werd vastgesteld. Bij de rondvraag vestigde de heer M. Steijn de aandacht op een plank in een weide, die dient verplaatst te worden, wat zal geschieden. De heer M. Walra ven bracht de forense-kwestie wederom naar voren, waarover spr. in October of November van hst vorige jaar ook reeds had gesproken. De voorzitter zeide hem toe thans spoedig op de toen gestelde vragen te zullen antwoorden. Wethouder Chamuleau vestigde nog de aandacht op de -slechte toestand waarin zich de Hooi- weg bevind. Deze zal zoo mogelijk wor den verbeterd. Kruiningen. De gemeenteraad, in vol tallige vergadering bijeen, besloot Dinsdagnamiddag met algemeene stemmen het aantal opcenten op de Rijksinkomsten- belasting te brengen van 100 op 125, ten gevolge van de verlaging der Rijksinkom- steinbelasting niet 20 pet. Daarna werd evenzoo met algemeene stenHmen vastge steld de verordening op de heffing en die op de invordering der belasting. Middelburg. De besturen der vereeni ging van Vrijzinnige Hervormden en der Vrijz. Hervormde kiesvereeniging hebben zich tot de leden van het kiescollege der Nederduitsch Hervormde gemeente te Middelburg gewend met het oog op de door genoemde besturen te verrichten werkzaamheden ter vervulling van de a.s. vacature-Dr. Cannegieter in de gemeente. De besturen verzoeken de leden van het kiescollege wel te willen berichten en dit uiterlijk Zaterdag 31 Maart of zij bereid zouden zijn om mede te wer ken tot de beroeping van een predikant, die te zijner tijd door een der beide ge noemde vereenigingen zou worden voor gesteld. Zoo men weet beschikt de vrijzinnige richting slechts over twee plaatsen van ouderling in het kiescollege, naast den vrijzinnigen predikant, die nu echter de gemeente verlaat. De overige leden be- hooren tot de rechtzinnige richting, even als de nog aanwezige drie andere predi kanten en ook de beide bestaande vaca tures (wijlen Ds. Jonker en Ds. de Ligt) waren vroeger door nechtzinnigen bezet. Schore. Met ingang van 1 Mei a.s. is noemd tot sluisknecht te Wemeldinge, de beer J. Steutel, brugknecht aan de Schore- brug alhier. Rilland-Bath. Gisteren vergaderde de raad voltallig. Besloten werd een perceel grond tusschen Derden weg en Zandbaan, in gemeenschappelijk eigendom toebehoo- rende aan de Erven van Baaien en de ge meente, te splitsen (de Erven van Baaien verklaarden zich ook bereid) en enkele M2. bijbehoorenden grond te verkoopen aan die Erven a f 1,10. Met algemeene stemmen wordt besloten geen adhaesie te betuigen aan het adres van „Handels belangen" en „De Hanze" te Goes aan den minister van Waterstaat tot handha ving van enkele autobusdiensten iin West- Zuid-Beveland, aangezien db huishouding der gemeente Rilland- Bath hierbij niet betrokken wordt geacht. Eveneens wordt adhaesie onthouden aan een adres van B. en W. der gemeente Oost-Dongeradeel, daar aan deze zaak meer vast zit dan het adres inhoudt en deze zaak de aandacht 'heeft van de vereeniging van Ned. Ge meenten. De jaarverslagen der commissie tot wering van schoolverzuim en der com missie van toezicht op het L. O. worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de bijzondere scholen wordt voorschot ver leend op de gemeentelijke vergoeding over 1928 krachtens art. 101 der L. O .-we t. De vergoeding voor de beide bewaarscho len over 1927 wordt vastgesteld. Aan L. Aerts wordt de gewone tegemoetkoming toegekend krachtens art. 13 der L.O.-wet. In verband met een adres van den ker- keraad der Geref. Gemeente en het be stuur der Geref. School tot bestrating van de Zandbaan en tot demping der ne- venliggende sloot besluit de raad aan het eerste niet te voldoen', daar db lieei-steen- slag-behondeling voor het verkeer aldaar voldoende is, doch het tweede voor te be reiden ter behandeling bij de begrooting 1929. De vergoeding aan J. Oranje voor het aansteken van den lantaarn bij den Bathpolder wordt op diens verzoek om verhooging, gebracht van f 10,op f 20. Een adres van J. Nieuwenhuijse om toe kenning van vergoeding voor meerder ge bruikt materiaal bij het aangenomen rio- leeringswerk wordt terzijde gelegd', als zijinde on gezegeld. Een adressant inzake het onderhoud van een natuurlijk kind wordt maar de diaconie of liet B. A. verwezen. Waar de maatschappij S.S. voor open stelling van den overweg bij den Kreek- rakpolder haar voorwaarde handhaaft, dat de gemeente Rilland-Bath de Mij. zal vrijwaren bij eventueel ongeval, zien B. en W. zich genoopt den raad te advisee- ren wegens dit beding het contract niet aan te gaan. Aanvaarding zou tot eene finan cieels catastrophe voor de gemeente kun nen leiden. Wel zegt de Mij. dat deze L

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1