flink groot Pakhuis Kamer Overzicht, Uit de Radiowereld Binnenland Gemengd NieuWs. Allerlei. Laatste Berichten. DIENSTBODE Mach. in 't Anker, Kamer te verzoeken aan de voorgestelde regeling haar goedkeuring te onthouden, en voegt er aan toe, dat reads door ver scheidene Kamers in dezen geest is ge- requestreerd. Middelburg. Door den hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat alhier werd hedenmorgen aanbesteed a. het uitvoeren van baggerwerk in het Nederlandseh gedeelte van het kanaal van Terneuzen, met inbegrip van de noordelijke kanaal baven en in de West -en Oost buitenhaven te Terneuzen. Inschrijvers: N.V. Aannemersbedrijf v.h. F. Looijen Ie Gorkum 84, cent per Ms. opgebaggerde specie voor het kanaal en 18.2 cent voor de havens; E. vau Noor- denue, Sliedrecht, resp 61.8 en 14.9 cent b. het onderhoud van de Rijks groote wegen op Zuid«Peveland en op Tholen en van den Rijksweg in den Hogerwaard- polder in Zeeland, gedurende het jaar 1928, in twee perceelen en in massa. Raming perceel I f 25 700 perceel II f4800 massa f80.500. Inschrijvers eers'e perceelA. v. d. Straaten Jr., Hansweert f24900 J. H v. d. Ven, Vlissingen f24874; W. v. d. Linde, Kattendijke, f24795 L. G. J. v d Ven, Koudekerke, f 24400 M. Wandel, Schoondijke f24197 en M. W. Knuist, Goes, f23900. Tweede perceel M. L. Duinhouwer, Scherpenisse f4710; J. v. d. Jagt, Scher- penisse, f4596 F. Duinhouwer Sr., Goes, f4330. MassaG. v. d. Klippe, Oosterland, f 80.380 J. A. Meeitens, doek, f 29.585 F. Duinhoawer Sr., Goes, f 28.155 eu M. W. Knuist, Goes, f 27.930. TWEEDE KAMER. De lieer Joekes heeft geen veine gehad. Z'u motie over de bestuurshervorming in Aed.-lndië werd gisteren door de Kamer verworpen. Vervolgens besteedde het college den gelieelen middag aan de wetsontwerpen tot wijziging van de Ongevallenwet en van de Land- en Tuinbouwongevallenwet. Naast verschillende andere wijzigingen beoogen deze ontwerpen voornamelijk de gelijkstelling van bepaalde beroepsziekten met ongevallen, overkomen in verband met de dienstbetrekking, welke ontwerpen verband houden met di toetreding tot het cnlwerp.verdrag betreifende schadeloos stelling voor beroepsziekten, zooals dit door de 7e internationale Arbeidsconfe- rentie van 1925 te Genève is aangenomen. Algeineene beschouwingen zijn over deze ontwerpen niet gehouden en de discussies werden aanmerkelijk bekort, doordat de Regeering tegemoet gekomen was aan de ernstige bezwaren, welke bij velen be stonden tegen een aanvankelijk voorge stelde bepaling, waarbij aan de Kroon de bevoegdheid was voorbehouden om bij be stuursmaatregel nog andere beroepsziekten dan de reeds in de wet genoemde, met ongevallen, overkomen in verband met de dienstbetrekking, gelijk te stellen. Daar de Kamerleden met Paasch- vacantie willen is ook gisteravond nog vergaderd. In de avondvergadering heeft de heer Albarda (s.d.) vrageD gesteld over de ge ruchten omtrent de opheffing van eenige rijkskweekscholen Minister Waszink ant woordde voorzichtig, dat hij geen bepaalde plannen tot opheffing van rijkskweek scholen had. Le geruchten hadden intus- schen alléén betrekking op openbare rijks» kweekscholen, omdat de Minister geen zeggenschap heeft over de bijzondere rijkskweekscholen. De vragen van den heer Albarda ein- digden in een motie, waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken, niet over te gaan tot verdere opheffing van rijks kweekscholen, alvorens de regeering daar over het oordeel der Kamer heeft gevraagd, lie motie zou heden in stemming komen. Radio in hotels. De eigenaar van een ongeveer drie jaren geleden te Boston opgericht hotel had destijds een groot gedeelte der logeer kamers van volledige radio-ontvangappara ten voorzien. Om nu een overzicht te verkrijgen over de werking van deze alles zins kostbare inrichtingen, heeft de hotel houder gedurende enkele maanden vragen lijsten in de verschillende kamers neerge legd, waarop hij 17.000 antwoorden ont ving van zijn gasten. Deze antwoorden waren bijna zonder uitzondering dermate enthousiast vóór radio in de hotelkamers, dat de hoteleigenaar thans besloten heelt ook in de rest zijner kamers ontvang-ap paraten te laten aanleggen. Daar de kosten daarvan ongeveer een millioen dollar bedragen, mogen wij aan nemen dat het hier geen z g.n. distributie- radio betreft, doch dat in elke kamer afzonderlijk een volledig ontvangtoestel geplaats wordt. Intersant is verder, dat uit de antwoor den gebleken is, dat de meeste hotelgas ten, die vroeger elders hun avoudeu zoek brachten, nu les avonds in het hotel doorbrengen om naar de radioprogammona's te luisteren. De beteekenis der vaean tiekaarten. Een iuzender schrijft aan de „N.R.C." De directie der Nederlandsche Spoor wegen is wederom zoo goed geweest in 1928 vaeantiekaarten beschikbaar te stel len tegen prijzen van f 5 voor de 3e, t'7 voor de 2e en f9 voor de le klasse. Zooals men weet, begint het voordeel voor een vacantiekaart pas, als men meer dan 190 K.M. aflegt, d w.z. het geldelijk voor deel. Waut aan de vacantiekaart is nog het nadeel verbonden, dal de reis niet mag worden onderbroken. Wa1 is nu de beteekenis dezer vaeantie kaarten voor verschillende steden en stre ken van ons land Aras'erdam-Groningen (over zee) 188 K.M., Amsterdam Assen 188 K.M., AmsterdamMid delburg 200 K.M., AmsterdamRoer mond 186 K.M. D.w.z voor een Am sterdammer is de tacantiekaart alleen van belang, als bij naar de dorpen van de provincie Groningen, of naar Limburg bezuiden Roermond moet. Den HaagLeeuwarden (over zee) 191 KM., den Haag Hoogeveen 197 K.M., den HaagEnschede 198 K.M den HaagRoermond 206 K.M. De Hagenaar profiteert dus alleen als bij naar Groningen of naar Drenthe benoorden Hoogeveen of naar Zuid-Limburg gaat. Voor den Rotterdammer geldt ongeveer betzelfde, met dit verschil, dat hij naar Leeuwarden iets voordeel heeft van de vacantiekaart. Ook de volgende afstanden zijn in dit verband de beschouwing waard. Gronin genUtrecht 188 K.M Groningen Nijmegen 199 K.M., LeeuwardenNij megen 199 K.M., Maastricht LJtrecht 203 K M., Maastricht-Deventer 195 K.M., VlissingenUtrecht 192 K.M., Vlissingen- Haarlem 201 K.M., Den HelderBreda 194 K.M,, Den HelderEindhoven 194 K.M., Den Heider—Nijmegen 182 K.M., Den Helder—Groningen 197 K.M. De Spoorwegen komen de vacantie- reizigerstoch mooi tegemoet en geven zich wel moeite om tien trein tegenover de autobus populair te maken. - -js ij. #a D e gaten. Wijlen mevrouw wed. II. Berends te Oudenbosch heeft gelegateerd aan de vol gende instellingen aldaar St. Elisabeths gesticht f30.000, R.K. parochie der H.H. Agatha en Barbara f 60.000, Maatsch. tot verbetering der maatschappelijke en zede lijke belangen der bewoners van St. Willi brord (Rucphen) f 10 000, SI. Vincentius- en St. Elisabethsvereeniging elk f2000 en harmonie Eendracht f 1000. Telefoneert Bert ij n. Wat Berlijn is, ziet men aan zijn tele foonboek, Geen duidelijker bewijs van de steeds toenemende ontwikkeling van de hoofdstad vaD het Duitsche Rijk, dan het steeds dikker en zwaarder worden van haar telefoonboek. In het telefoon boek voor 1928 staan 25.000 namen meer dan in dat van het vorige jaar. Maar de directie der posterijen heeft extra dun papier uitgezocht en zoodoende is het boek toch iets minder dik dan in 1927. Het is intusschen toch een zeer lijvig boekdeel geworden. De oplage be droeg 300.000 exemplaren. Een statisticus heeft uitgerekend, dat indien deze alle op elkaar werden gestapeld men een zuil zou verkrijgen, vijftig maal zoo hoog als de Eifeltoren. Het telefoonboek heeft in het dage- lijksche verkeer het nog veel grootere en zwaardere en bovendien dure adresboek vrijwel geheel vervangen. Een Berlijner is zelden in het bezit van een adresboek. Dat het intusschen lang niet gemakkelijk is in het telefoonboek den weg te vinden, blijkt wel hier uit, dat de namen Meyer, Müller, Schmidt en Schulze elk vijftig bladzijden beslaan. Alleen deze vier be zitten zeven duizend telefoonnummers De groote banken hebben elk ongeveer 175 it 200 aansluitingen, de groote hotels vaak maar 25. Berlijn telt sinds verleden jaar meer dan een kwart millioen telefoonabonné's en neemt thans op telefonisch gebied de vierde plaats in, na Nieuw York, Londen en Chicago. Hoezeer het telefonische verkeer zich in de laatste twintig jaar in Berlijn heeft ontwikkeld moge blijken uit volgend overzicht ln 1925 had Berlijn 285.000 abonné's of 17 per 1000 inwoners, in 1926 240.200 of één per 16 inwoners, in 1927 269.300 of één per 15 inwoners, ln geheel Duitschland heeft men thans één aansluiting op 22 h 23 inwoners Dit wordt alleen overtroffen door de Ver. Staten, waar het aantal abonné's in 1925 1742 millioen bedroeg of gemiddeld één telefoon op 7 inwoners Engeland bezit slechts ongeveer half zooveel aansluitin gen als Duitschland. Engeland, Frank rijk, Italië en Rusland samen, met hun kwart milliard inwoners, hebben minder telefoons dan Duitschland Berlijn alleen heeft bijna tweemaal zooveel telefoons als heel Italië. In Russische gevangenschap Onlangs werden de Duitsebe ingenieurs Goldstein en enkele andereu in Rusland gevangen genomen, waar zij z.g verdacht werden van sabotage. De Duitsebe regeering heeft zich met de gevangenneming bemoeid, het resultaat was dat ir. Goldstein werd vrij gelaten. Te Berlijn teruggekeerd heeft de lieer Goldstein daar een re aas van zijn ervaringen gegeven. L'e Berlijnsche corre „spoudent van de N. R. Crt.* heeft uit dat relaas, een en ander meegedeeld. Dat geeft een duidelijk, sprekend beeld van de manier waarop in Rusland ^verdachten" worden behandeld; het is een stukje lec luur die van de toestand Jij Rusland een teekenenden en veelzeggenden indiuk geeft. Het verhaal lijkt ons merkwaardig genoeg om het hier te laten volgen. „üm twee uur in den nacht van G Maart hoorde de heer Goldstein plotseling een geweldig lawaai voor zijn wooing. Met geweerkolven bewerkte men de huisdeur, en er werd om toegang geschreeuwd Goldstein deed de deur open en zag een aantal gewapende mannen, die zeiden van de G.P.oe te komen, Tot in de kleinste bijzonderheden werd nu alles doorzocht, zelfs in de matrassen van de bedden werd naar verborgen papieren gesnuffeld. Onder deze bedrijven mochten Goldstein en zijn monteur (die in een kamer naast de zijne geslapen hadden) niet met elkaar spreken. Na anderhalf uur kreeg Goldstein bevel, zich aan te kleeden, om te worcen weg gevoerd. Hij werd a's een stuk vee in een open wagen gezet. Men vertelde hem daar dat de ingenieurs Mayer en Otto een half uur te voren waren weggevoerd. Vlak voor het vertrek kwam mevrouw Mayer met een deken naar Goldstein, hem verzoekende, deze voor haar man mee te nemen. Een van de monteurs reikte Goldstein zelf een paar dekens aan, zonder welke hij onbeschut in den nacht bij een temperatuur van 25 graden Celsius onder nul over de steppen naar Stalin had moeten rijden, in Stalin waren de toestanden in het arrestantenlokaal nog erger dan later in Rostof. Het lokaal bestond uit een cel van 3 bij 4 meter, waarin zich reeds vijf Russische gevange nen bevonden. Het wemelde er van wand luizen. In een hoek lag een groote hoop bedorven brood. Door den stank werd de heer Goldstein zoo onwel, dat de bizonderheden van dezen nacht hem niet precies meer voor den geest staan. Den volgenden morgen werd hij weer op den wagen geladen. Naast hem lag op stroo een soldaat met den vinger onophoudelijk aan den trekker van zijn geweer. Eindelijk per spoor ver der Daar Sjarkof, daar van het station in een rijtuig naar de G.P.oe. Na uren wachtens kreeg Goldstein wat water om zich de handen en het gezicht te was- schen. In den loop van den namiddag nam een officier de gegevens omtrent zijn persoon op en bij die gelegenheid zag hij in een kamer daarnaast jden ingenieur Otto zitten, van wien de Russen hem hadden verzekerd, dat hij weer naar huis teruggebracht was. Dit was dus alweer niet waar. fes avonds ging het weer naar het station, niemand wist waarheen, de begeleidende manschappen beantwoord den alle vragen slechts door schouderop halen. Na 20 uur rijdens bleek men te Rostof te zijn aangekomen. De heer Gold stein, wien men bij zijn arrestatie ook de onschuldigste voorwerpen al uit zijn zakken genomen had, werd hier tot zijn verbazing nogmaals gefouilleerd. Zulks bleek te dienen om na te zien, of soms eenig onderdeel van zijn kleeding zou kunnen worden gebruikt om zich er mee op te hangen en inderdaad nam men hem zijn buikriem en zijn das af. Deze handelwijze legt een welsprekend getui genis af van de meening, die de Russen zelf koesteren omtrent de manier, waarop zij onschuldige arrestanten behandelen immers zij verwachten niet anders dan dat deze, tot wanhoop gedreven, zich het leven zullen benemen. Nu werd Gold stein door een onderofficier in een eel gebracht, waar hij de eerstvolgende dagen zou moeten verblijven. In deze cel, 4 meter bij 1.70, stond een brits van ijzer- draad, aan het venster een tafeltje en in een van de hoeken een emmer voor de faecaliën. Langs den wand eenige op gerolde dekens en matrassen. Niet minder dan 7 personen huisden reeds in deze cel, Goldstein was de achtste. Toen de deur openging, deinsde hij voor den ontzettenden stank terug, maar werd door een onderofficier naar binnen gesmeten. Een van Godstein's medege vangenen was zwaar ziek aan de longen en ook andere onder hen hoesten dag en nacht onophoudelijk. Het heele vertrek was onder het ongedierte. Bovendien waren er kakkerlakken in zoo grooten ge'ale, dat men niet verhinderen kon, dat zij steeds niet alleen over de levensmiddelen, maar bovendien over handen en gezicht van de gevangenen heenliepen. De heer Goldstein lijdt thans erg aan sfeenpuisten, vermoedelijk een gevolg van het leven in deze vervuiling. De gevangenen hadden een deksel van een conservenbus aan den wand scherp gemaakt en dit instrument diende om het brood te snijden Gold stein was het echter onmogelijk daarvan te eten. Alleen thee kon hij er in houden en daarvan heeft hij die dagen geleefd De andere gevangenen waren zoo goed hem des nachts de brits ter beschikking te stellen. De anderen sliepen op den grond, waar echter voor zeven menscben alleen dan plaats was, als de langen krom lagen. Tengevolge van de nachtelijke bedrijvig heid van liet ongedierte, kon er van slapen niets komen. Overdag, als men het handig inpikte, kon elk van de gevangenen drie kleine stappen heen en weer gaan, om beweging te nemen. Het zenuwtergendst was daarbij de volstrekste onzekerheid, waar men Goldstein in hield. Alle pogin gen om met het Duitsche consulaat in verbinding te worden gesteld (de Russen hebben zich, gelijk bekend, bij verdrag verplicht zulks toe te laten) waren ver- geefsch. Eens werden een brief en een telegram afgenomen, maar natuurlijk niet bezorgd. Eens in de twee dagen werd de heer Goldstein op de kleine binnen plaats van de gevangenis gelucht. L er- tien Maart was voor hem een moeilijke dag. In een kelder onder de cel kreeg een man een aanval van razernij. Zijn gegil klonk door het heele huis. Na een kwartier werd hij geboeid over de bin nenplaats weggevoerd. In de belendende cel kreeg nu iemand een aanval van zenuwhuilen. Hierdoor begonnen ook de medegevangenen van Goldstein kennelijke teekenen van zenuwoverspanning te ver- toonen en Goldstein kreeg liet gevoel, dat hij zich ook niet lang meer goed zou kunnen houden. De stemming was ondra gelijk geworden. Maar op den volgenden dag, 14 Maart, den 55sten verjaardag van Goldstein, kwam verbetering. Hij werd verhoord en vernam bij deze gelegenheid, dat zijn arrestatie was geschied op grond van een passage in een moutagerapport van een zijner monteurs. Deze monteur gaf in dat rapport in overweging een bepaalde machine dadelijk aan de Russen te geven, omdat zij anders tot aan de eerstvolgende controle op tDuitsche ver antwoording zou loopen en men bij de tegenwoordige bedrijfsloestanden iu 'Rus land niet weten kon hoelang die controle op zich zou laten wachter!. Door eeii ver keerde vertaling had de tolk daar een sabotage in gelezen, een misdrijf, waarop in Rusland de doodstraf staat. Zoo werd de zaak althans bij dit verhoor voorge steld. Goldstein werd nu nog gefotogra feerd en als nummer 982 in het misda digers album van de G. F. Oe van Rostof geregistreerd, waarna hij in een behoorlijk vertrek werd geleid en in den loop van den nacht in vrijheid gesteld*. Met een doode getrouwd. Stanislaus, de boerenknecht op een hoeve in Munsterland werd zóó verliefd op een landelijke sohoone, dat hij haar voorstelde maar dadelijk te trouwen. Ze ging er mee accoord en Stanilaus ging den volgenden dag al zijn ondertrouw aan geven. De ambtenaar van den burgerlijken stand van het dorp maakte alles klaar op grond van de papieren van den boeren knecht, maar die had vergeten zijn bruid mee te brengen. De weg naar de hoeve was wel wat ver om 'm terug te moeten en daar de ambtenaar de vrouw niet alleen bij naam maar ook in persoon goed kende, wat trouwens op dorpen veelal het geval is, vulde hij zelf de verklaring maar in met gebruikmaking van de wat vage op gaven van den bruidegom betreffende ouder dom en voornaam. Toen de ondertrouw volgens voorschrift drie weken in het kastje had gehangen, waar nooit iemand in kijkt, verschenen bruidegom en bruid met de getuigen om plechtig getrouwd te worden. Geen enkel bezwaar was er tegen het huwelijk gemaakt. De ambtenaar trouwde ze zonder veel formaliteit; op het land doet men daar niet veel aan ten raadhuize. De bruid had wel eventjes opgekeken bij 't onderteekenen van de trouwacte, want haar leeftijd was twee jaar te laag opgegeven en de voor naam klopte ook niet, maar ze deed er het zwijgen toe en teekende. Eerst buiten vertelde ze het haar man en de getuigen. Het paar met gevolg stapte weer het raadhuis in om een verbetering te laten aanbrengen. En toen bleek tot verbazing en schrik van den nieuwbakken echtgenoot dat hij een doode getrouwd had, want de voornaam der bruid en het geboortejaar, die hij den ambtenaar had opgegeven, waren die van de twee jaar geleden ge storven zuster der jonge vrouw. En nu kwam er iets dat het jonge echt paar wel het allerminst gedacht en ver wacht had. Er moet een verzoek om echt scheiding in optima forma worden in gediend en dan dit eehtscheidmgsproces fn allen vorm doorgezet worden, met wet telijke termijnen en formaliteiten, welke er mede gepaard gaan. Eerst na afioop daarvan kan het jonge echtpaar opnieuw aanstalten maken voor een bruiloft en dan de definitieve. Wee ~"s waar d'glie den. De stad Londen Leeft 21.000 politie agenten in dienst, om voor de veiligheid te zorgen. De struisvogel is de grootste onder de^ vogelsoorten, maar heeft naar verhou- dnig tot zijn grootte de kleumste hersenen. De lengte der dradien vam het Lon- demsehe telefoonnet is gelijk aan 58 keer den omtrek van de aarde. Het menschelyk lachaam bevat onge veer 3 gram staal, waarvan 85 percent in het bloed aanwezig is. Een jongen is tweemaal zooveel waard als een meisje, want bij de geboorte vam een prins worden volgens het reglement op den garnizoensdienst 101 saluutscho ten afgevaard en bij de geboorte vam een prinses slechts 51. Colonel Frederick van Rensilaar Dey begon zijn Nick Carter«verhalen in 1899 en twintig jaar lang kwam hij, met slechts twee korte onderbrekingen, zijn contract na om iedere week 'n verhaal te leveren. In het geheel schreef hij er 1078 vijf millioen woorden! met Nick Carter in elk hoofdstuk. De 8000 kruideniers te Amsterdam hebben gezamenlijk 750000 personen d.i. ongeveer 150.000 gezinnen, van levensmiddelen te voorzien gemiddeld heeft elke kruidenier dus 19 gezinnen waaronder zijn eigen gezin tot klant, 18 families betalen, in de winst die de kruidenier op zijn waren neemt, het onderhoud van hem en zijn gez'ii. BURGERLIJKE STAND VAN GOES- Geboren: Amma d.v. Amfcomie Verrijzen en Pieternel la vam Hoorn. De Portugeesche gezant Mem meldt ons uit Den Haag: lm den afgeloopen nacht is ma een on gesteldheid vam slechts enkele dagen op 60-jarigen leeftijd overleden Graaf De Martens Ferrao, sedert Januari 1927 als Portugeesch gezant verbonden aam ons Hof. LICHT OP. Donderdag 29 Maart 6.57 uur Vrijdag 30 Maart 6.59 uur WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 766.0 te La- corina. Laagste barometerstand 742.2 te Stornoway. De verwachting tot den avond van 29 dezer luidt: meest matige Z.W. tot N.W. wied, gedeeltelijk bewolkt, waarschijmflijik nog enkele regenbuitjes, iets kouder. ADVERTENTIËN. Hierbij betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen na het overlijden van onzen lieven Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer JAN VAN HEKKE. Namens de familie, M. D. VAN HEKKE. 's Heer Arendskerke, 28 Maart 1928. TEGEN MEI of eerder flinke zelfst. GEVRAAGD, die netjes kan werken en burgerpot koken. Brieven met volledige inlichtingen aan Mevr. GOLDSTEIN, Valeriusstraa t 141, Amsterdam TE KOOP: geschikt voor alle doeleinden'. Brieven onder No. 619, bureau dezer Courant. Aan Heeren STEMBEVOEG DE INGELANDEN DER B. W. B. Y. Voor de vacature Gezworene C. Gle- rum te Schore in bovengenoemd Water schap wordt met den meesten aandrang aanbevolen de candidatuur van don heer TE SCHORE, die reeds getoond heelt als belanghebbend ingeland de belangen van het WATERSCHAP B.W.B.Y. te behartigen. VELE INGELANDEN.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3