Onze Rijmkroniek Kinderen ProviDcieDieuWs BOOMPLANTDAG. Hedenmorgen, negen uren hoorde men ©en vreemd geklop, wiant de Groote Markt stond, even in het Teeken van de Schop. *11 Kaartspel met alleen maar schoppen, schoppen was geweldig troef, schoppen gaf den Goeschen toon aan, schoppen moesten op de proef. Schoppen vrouwtjesschopp. nv entjes, in een vroolijk, bont gelid, wonderbaarlijk, zooveel schoppen onze kleine stad bezit. Schoppen, glimmend als een spiegel, met gebruanden, ouden steel, zilveren symbool des werkmans, vader die gebruikt hem veel. 't Zoontje- van-de-pa-die-niet - schop t heeft een steel met etiket, moest een nieuwe schop gaan koopen» 't glimmend staal staat nog in 't vet. Naar den Singel ging de optocht in den spit-parade-stap, schoppen koningen geleidden 't zingend-lachend schoppenschap. 'n Lange rij van jonge boompjes staat nu schuchter naast elkaar, maar van onze school jeugdz ijde dreigt hen niet het minst gevaar. Want al laat Natuur-historie je op school Siberisch koud, is het stellig, dat je tóch wel van je eigen boompje houdt. JO DE WIT. aoek dit aan Uwe commissie door te zen den. Deze missieve hield het volgende voorstel inde muur tusschen koor en schip worde uitgebroken; het transept en schip worde voorzien van een plafcnd; de preekstoel kom® te staan tusschen de twee westelijke pijlers die de dakruiter schra gen; het dan, in zijn geheel in gebruik te nemen monument, wordt centraal ver warmd. Het zal Uwe commissie duidelijk zijn, dat een dusdanig ingrijpend voorstel, dat weer belangrijke offers vraagt, en waar over ook andere college's gehoord moeten worden, niet afgehandeld kan zijn, in het voorbij gegane dienstjaar. Ten slotte nog eenige mededeeiinigen betreffende de uitgaven' over het dienstjaar 1927. Na de door het Rijk aangebrachte be zuinigingen was voor bet schip en de zij beuken een bedrag geraamd van f56.710, waaronder wel begrepen zijn de uitvoe ringskosten, maar niet 'het honorarium van den architect en opzichter. Hiervan was uitgegeven f 40.272,60. Te verwerken blijft alzoo f 16.437,40. De raming voor het koor was f75.327 terwijl verwerkt is f9.023.66, zoodat nog te verwerken blijft f64.303,34. Voor transept noord was de raming f5864.13, waarvan verwerkt was f990.99 van transept Zuid waren de respectieve lijke cijfers f8.315,58 en f 1.801,80, zoo- dat nog te verwerken blijft f4873,14 en f6.513.78. Ook onder de laatste posten is het ho norarium niet begrepen. Zaterdagmiddag vergaderde de com missie voor de restauratie van de Gnoote of St. Maria Magdalenakerk te Goes in tegenwoordigheid van haren Eere-voor- zitter, den Commissaris der Koningin van Zeeland, en van den burgemeester van Goes. i Het uitvoerige jaarverslag van den se cretaris werd goedgekeurd', evenals de door den penningmeester overgelegde reke ning. Uit het jaarverslag blijkt, dat bet jaar 1927 voor de commissie een voor spoedig jaar is geweest. Door de mede werking van het Rijk, de Provincie en de gemeente Goes werd een weg gevon den om de financiering van die restauratie werkzaamheden op een degelijke basis te grondvesten. De vordering dezer werk zaamheden is in 1927 onder de bekwame leiding van den heter H. van der Kloot Meyburg zeer bevredigend geweest. Me1 voldoening werd geconstateerd', dat aan bet westelijk schip de restauratie haar vol tooiing nadert, en dat het gnoote raam tegenover de katholieke kerk op zeer fraaie wijze is hersteld. Verder werd besproken een plan om die werkzaamheden uit te breiden in dien zin, dat de muur tusschen de preek kerk en de wandelkerk zal worden weggebroken, waardoor het geheeJe gebouw weer in zijn oorspronkelijke monumentale grootheid zou worden hersteld, en wederom geheel voor den kerkdienst beschibaar zou komen. Of dit plan verwezenlijkt zal kunnen worden is in hoofdzaak afhankelijk van het stand punt, dat door den minister van Onder wijs, Kunsten en. Wetenschappen, ie diem aanzien zal worden ingenomen. Een uit voerig verzoekschrift is dienaangaande aan genoemden minister gericht, waaromtrent evenwel nog geen beslissing is genomen. Boomen planten. Reeds vóór negpn uur vanmorgen was het op de Markt oen levendige drukte, de leerlingen uit de hoogste klassen der la- gere scholen gingen zich verzamelen voor de taak die aan den Oostsingel wachtte: het planten van de jonge hoornen, die de aan de iepziekte ten off ei* gevallen kloeke stammen zullen moeten vervangen. Gewa pend met schoppen van diverse afmetin gen formeerde de jeugd zich op het Marktplein en vervolgens marcheerde ze onder toezicht van de onderwijzers, en voorgegaan door muziekmakende padvin ders langs de Lange Kerkstraat, Klok- straat, GanzepoortstraatGamzepoortbrug en Voorstad naar den Oostsingel. Hier hadden werklieden in dienst der gemeente reeds vroeger de gaten gegraven waarin de jonge boomen moesten komen en de plaatsen aangeduid, waar de diverse scho len aan het werk konden. Onder groote belangstelling van de burgerij ving de plan ting aan. Deskundigen gaven nadere aan wijzingen, de onderwijzers hielpen waar noodig was. Spoedig had Goes zijn boo men weer, boomen met enthousiasme en stralende vreugde door de toekomstige burgeressen en burgers in den bodem neer gezet. In den middag zijn de kindei-en in het Schuttershof onthaald op een film-vertoo- ning en op versnaperingen. Toen alles in de Schouwburgzaal een plaats hadden gevonden, sprak burgemeester G. A. Ha- jenius de jeugd toe. In een bevattelijk speechje wees- spr. op de beteekenis van het boomplanten en hij deed een beroep op de schoolkinderen om die Goesche plantsoenen en boomen te spanen. Nadat de burgemeester dank bad gebracht aan allen die den plantdag deden slagen (op den raad werd zelfs een hoei'a uitgebracht) en nadat het Wilhelmus en het plantlied waren gezongen werd een aanvang ge maakt met de vertooning van enkele films. Voor de jeugd was het een interessante en leerzame dag. Feest-avond. De leden van hst korps motordienst van den Vrijw. Landstorm ui Zeeland hebben Maandagavond in de „Prins van Oranje" een feest-avond gehouden. Dhr, J. C. Persant Snoep, commandant van het korps heette de aanwezigen in een korte toespraak welkom. Vervolgens was Middelburg, die voordrachten hield uit het woord aan den heier Stofkoper uit zijin werk; „Schetsen van den waterkant". Een luid applaus-beloonde den heer Stof koper. Na de pauze werd den scheidenden commandant luit.*-kolonel Wymaendt na mens de korpsleden een foto aangeboden van den laatst gehouden cursus te Goes. Luit. Persant Snoep overhandigde het ge schenk onder waardeerende woorden voor hetgeen luit.-kolonel Wynaendts voor den Vrijwilligen Landstorm deed'. Een groot aantal lands tonners woon den den avond bij. De inspectie dier Belastingen. Thans is officieel bepaald dat de in spectie der Directe Belastingen alhier met ingang van 1 Mei a.s. wordt opgeheven en dat de kantoren Goes en Helnkenszand worden gevoegd bij de inspectie Hans weert. Geen hulp verleend. Voor 'het kantongerecht alhier is voort gezet de behandeling van de zaak tegen den schipper J. Z. te Yerseke, die, toen de „Bruinisse 47" op de We ster- Schelde in nood verkeerde en de bemanning reeds in den mast was geklommen om niet -te verdrinken, geen poging heeft aangewend om haar te helpen. Verdachte zeide, dal hij nu begrijpt, wel hulp te hebben kunnen kunnen bieden, maar bij was daarvoor te verbouwereerd geweest. De ambtenaar van het O. M. bracht hulde aan getuige W. Kistjes, schipper te Zwartsluis, aan wiens optreden de red ding van de bemanning van de „Brui nisse 47" is te danken, en meende, dat ook Z. hulp had kunnen en moeten ver- leenen. Hij eischte 3 mnd. hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Verplaatst. Bij beschikking van den minister van Financiën is de inspecteur der belastin gen de heer D. J. Rietveld de Hondt verplaatst van Goes naar Haarlem. Vechten met de politie. Zondagavond om 11 uur weaid een agent op de Groote Kade aangevallen door een zekere A. P. van hier en G. S., schippersknecht, uit Terneuzem. De man nen die lichtelijk onder den invloed van sterken drank verkeerden, wilden dien agent in het water duwen. Deze trok zijn sabel en wist zoo zijn aanvallers van het lijf te houden en te ontkomen, nadat hij nog tevergeefs de hulp had ingeroepen van den Goesenaar J. B. Later in den avond zijn de twee mannen gearresteerd, waar na proces-verbaal opgemaakt is. Ook te gen J. B. is proces-verbaal opgemaakt. Aanbesteding. Zaterdag werd in de melksalo-n vam den heer Bustraan alhier door dien heer A. Ie Clercq MJz., architect te Krui- oimgefi, aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur voor den heer F. Dekker vallen en bezeeren zich vaak, ter wijl de kleineren dikwijls last heb ben van roode of gesmette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct PUROL te s Heerenhoek. Ingeschreven werd door: J- M. J. Schrijver Zonen ta Goes f13.300; W. Chamuleau te Ovezandle f12.650; L. van Doom te Krabbendiijke f12.376; C. Beenhakker te 's Heer Arendskerke f 12.300; H. Steenblok -te Nieuwdorp f 12.198; L. Pesters te 's Hee- renihoek f 11.897; A. Otte te Nieuwdorp f 11.475; J. de Jonge te Biezelinge f 11.463; Gebrs. Weststrate te 's Heer Arendskerke f 11.350; A. J. Rijk te Hejn~ kenszand f 10.975; L. Oele te 's Heer Hendrikskinderen f 10.950. Het werk is gegund aan den heer L. Oele te 's Heer Hendriksk in deren. Veemarkt. Ter markt van Dinsdiag j.l. wanen aangevoerd5 nuchtere kalveren, 7 loop varkens en 48 biggen. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding Verwekken van nachtrumoerJ. v. d. P. en A. T. te Kloetimge f 5 s. 5 d., A. J. H. en M. L, H. aldaar f 10 s. lO d. Als schipper op een rijkskanaal va rende geen reglement aan boord hebben: H. Z. te Dordrecht 3 X f 2« s. 3 X 2 ld., A. v. d. L. te Vlaardiingen f3 s. 3 d'. Arbeidswet: J. D. d. K. te Colijns- plaat, nadere opgave nietig verklaard. Invaliditeitswet (geen inlichtingen ge ven aan controleur Raad van Arbeid): L. v. H. Jzn. te Waarde, vrijgesproken'. Zonder vergunning langs eietn spoorlijn loopem: A. C. T. te Ril and-Bath f5 s. 5 d. Vuur branden op verboden afstand van den openbaren weg: J. D. te Borssele f 5 s. 5 d., D. M. te Schore f 5 s. 1 week tuchtschool. Met een voertuig rijden zonder spiegel: A. d. P. te Yerseke f3 s. 3 d. Jachtwet: J. S. te Kapelle f3 s. 1 week tuchtschool. Naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben: J. v. D. te Wessem, J. M. M. te Thuin, F. D. te Oestricht f5 s. 5 d. Fietsen zonder bel: J. v. d. H. te 's Gravendeel, terug aan ouders. Fietsen zonder rem: P. R. te Schore f5 s. 5 d. Met motor rijden zonder minstens twee goed werkende remmen: A. v. L. te Yerseke f 10 s. 10 d. Dronkenschap: M. d. J. te Goes f 15 s. 15 d. Door L. H. te Kr uiringen is booger beroep aangeteekend tegen het vonnis waar bij hij is veroordeeld wegens een voor werp uit een trein werpen tot voorwaar delijk een maand tuchtschool. Kamer van Koophandel. Voor de Vrijdagavond ten stadhuize te Middelburg te houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, zijn o.a. de volgende stukken aan de leden verzon den, ter behandeling op die vergadering. Rekening 1927. Ter vaststelling worden aangeboden de rekening dei" Kamer over 1927, welke aanwijst in ontvangst f 19.762,24 en in uitgaaf f 13.967,14, alzoo een gjoed slot van f5795,10, welk bedrag na goedkeu ring der rekening voor den. minister bij het stamkapitaal der Kamer kan worden gevoegd. De commissie voor de financiën adviseert de rekening goed te keuren'. Telefoontarieven. Door het bureau was d.d. 15 Februari voorgesteld adhaesie te betuigen aan een verzoek van de Kamer te Veendam om te komen tot verlaging van 'het tarief het geen gevraagd wordt voor aansluiting bij de telefoon, n.l. tot en met 100 aanslui tingen f25,en aan de overige netten f50,Geheel vervallen van dit aansiui- tingsgeld zal volgens die Kamer het aan tal abonnementen een beduidende uitbrei ding doen' ondergaan. Dit zal ook het ge val zijin als een verlaging vam het abonne mentsgeld zou kunnen worden ingevoerd, maar zoolang dit nog niet mogelijk is, zou het eerste reeds een goede verbetering zijn. De meerderheid der commissie voor het Verkeerswezen, had zich hiermede vereenigd en een der leden wilde het ver^ zoek uitbreiden tot belangrijke verlaging van het tarief voor een tweede toestel in hetzelfde perceel. De beide liedien der com missie, die de minderheid vormden, kun nen zich niet met het voorstel vereenigen, de een omdat hij meent, diat 'het redelijk is de kosten van aanleg worden betaald en dat als de dienst goed rendeert, in de eerst© plaats de abonnementen moetien worden verlaagd. Het andere lid meent ook, dat van abomoemen tsverlaging alile aangeslotenen jaarlijks profiteeren. Intusschen is een afschrift ontvangen van een antwoord van den Minister van Waterstaat aan de Kamer te Veendam, waaruit blijkt, dat reeds in studie is ge nomen de vraag in hoeverre de locale en interlocale telefoontarieven, wijzigng die nen te ondergaan en dat daarbij ook aan de orde komt de wenschelijkheid van opheffing of vermindering van de z.g. gelden. Dit antwoord geeft aan het bureau aan leiding zijn voorstel ten deze in te trekken. Auto busdiensten op Zuid-Bevel and. Het bureau stelt voor een schrijven te richten tot den Minister van Waterstaat ter ondersteuning van het verzoek van de vcieenigingan „Handelsbelangen" en „De Hanze" te Goes om de autobuslijnen op Zuid-Beveland te doom blijven bestaan. Met deze vereenigingen is het bureau van oordeel, dat die lijmen moeien blijven be staan en dat de handel in het algemeen bij het verdwijnen dezer diensten ten zeer ste zou worden geschaad. Ontvangst buitenlandsche journalisten Het bureau deelt mede, dat hst plan bestaat op 23 Mei een groot aantal jour nalisten uit meerdere laa ien van Europa en ook uit Amerika, vermoedelijk een 150-tal op Zuad-Beveiand en Walcheren rond te leiden en te trachten hen eein denk beeld te geven van het meest bezienswaar dige dezer streek. Zeer zeker zal het ver slag van dezen tocht in de verschillende bladen in het buitenland op te nemen zeer veel kunnen bijdragen voor een di uk vreem- deiimgenbezoek. Het bureau meent dan ook het denkbeeld om het dezen journa listen dien dag aangenaam te maken te mogen toejuichen. Waar zooals het bureau reeds vroeger betoogde een druk vreemdeliingembezcek zeer zeker aan vele handeld rij venden ten goede moet komen, acht het alleszins ter men aanwezig ook van de zijde van de Kamer dit plan financieel te steunen. On der leiding van dir. J. W. Jenny Weyer- man zal zich een comité vormen om dit plan nader uit te werken en tot uitvoe ring te brengen. Het bureau stelt voor aan dit comité een bijdrage te verleemen van f250,De meerderheid van de commissie voor de financiën vereenigt zich met het voorstel. Een der leden acht het bezoek zeker belangrijk, doch meent, dat waar reeds f 1000,voor vreemdeling- gen ver keer is toegestaan, f 100,vol doende is. Mocht echten* een officieel ont vangst plaats hebben, bijv. door een der gemeentebesturen, met aanbieding van een noenmaal, dam zou het gevraagde zeker allerminst te hoog zijn. Snellere rechtspraak. Door meerdere kamers is op initiatief van die te Gouda ©enigen tijd geleden tot den minister van justitie een adres gericht inzake snellere rechtspraak in handels zaken. Ook het bureau is overtuigd op een wijziging van de ter zake bestaande bepa lingen moet worden aangedrongen. Snel lere afdoening van handel sprocessen is on getwijfeld een dringende eisch, de klach ten over te langzame berechting zijn tal rijk en oud. Zonder geheele omwerking en vereenvoudiging van het procesrecht zelf is geen goed resultaat te verkrijgen en door toevoeging van enkele bepalingen aan het bestaande recht zal weinig baat worden gevonden. Daarbij komt, dat niet alleen den handel, maai* ook de overige Nederlanders belang hebben bij sneller recht. De kamers van koophandel moeten met kracht aandringen op een grondige om werking van de voor het procesrecht gel dende regelen. Er is te dezer zake reeds veel en goed voorbereidend werk verricht, waar ook in de kringen van rechterlijke macht en balie zelf, vrijwel algemeen de overtuiging heerscht, dat het bestaand pro cesrecht verouderd is en dringend verbete ring behoeft. In 1920 is een ontwerp van een nieuw wetboek van burgerlijke rechts vordering ingediend', samengesteld door een Staatscommissie bestaande uit mannen uit de kringen der webenschap, rechterlijke macht en balie (de commissie Gratatma). Deze commissie zoekt, overeenkomstig de comunis opinio in deze materie de voor naamste fouten van bet tegenwoordige procesrecht in een te groote mate van for malisme, de groote starheid dier procedure, waardoor de kern van die zaak niet steeds voldoende wordt onderzocht en in het pro ces te weinig plaats wordt gegeven aan de realiteit, in den be grootten afstand van rechter tot partajeinin de dikwijls niet te rechtvaardigen bevoordeeling der positie van den gedaagde, in het gebrekkig onder zoek naar de feiten, in den langen duur der processen, de te .geringe economie in het gebruik der rechterlijke krachten en in verband hiermede in de ondeugdelijke organisatie van' het hulppersoneel der ge rechten (de griffies) en te groote kostten der procedures. Het is zeer be betreuren, dat de regeering nog sbeeds geen ontwerp in den> geest van het rapport dei* commis sie heeft ingediend, waarbij het bureau niet beoordeeien wil of in het ontwerp- Gratsa- ma nog wijzigingen zouden moeten' worden aangebracht. Het bureau wijst er op, dat sedert 1923 ook mondelinge toelichting door deskundigen is toegelaten, maar zou gaarne zien, dat men nog iets verder ging. In zeer vele gevallen, en zeker in handels zaken niet het minst, heeft de rechter behoefte aan een nog veel actiever samen werking met wel-deskundigeo. Niet alleen voor de groene tafel, vaak nog meer daar achter zal de terzake deskundige op zijn plaats zijn. Hij moet den rechter niet slechts kunnen voorlichten, maar hem ter zijde kunnen staan bij het ondervragen van partijen en getuigen en bij de beraadsla gingen in de Raadkamer, doch als niet- rechtskundige zal hij intusschen sbeeds slechts helper, nooit mederechter mogen zijn en zal hij ook' geen stem bij de beslis sing behooren te hebben. Grondige verbe tering van den tigenwoondigen loomen gang der rechtspraak zal slechts kunnen geschie den door de invoering van een geheel nieuw wetboek v-n buifierlijke i echtsvorde- ring. Ook meent het bureau van een an deren maatregel, hoewel van secundair belang, eenig nut te kunnen verwachten. De grens van de competentie der kanton gerechten, waar de procesgang in elk ge val vlugger pleegt te zijn, dan bij de col leges, dient te worden verruimd. Thans zijn de vorderingen tot f 50 zonder hooger beroep en tot f200 met hooger beroep, onderworpen aan de rechtspraak der kan tonrechters. Reeds de vermindering van de koopkracht van den gulden zoude ver dubbeling van deze bedragen rechtvaardi gen. Het bureau legt een ontwerp-adres aan den minister over. In dit ontwerp-adres worden de ver schillende genoemde punten uitvoerig toe gelicht en wordt er o.a. nog op gewezen, dat het rapport der oommissje-Gratama, een opvallende overeenstemming heeft met het rapport in 1907 uitgebracht door eene commissie uit de Nederlandsche Juristen- Vereeniging en een verslag, in 1912 uitge bracht door een commissie uit den Vrij zinnig Democratischen Bond. De commissie voor de Wettelijke Be palingen vereenigt zich met het voorstel. Een der leden merkt op, dat de competen tie van den Kantonrechter behoort te worden gesteld evenredig aan de waarde vermindering van het geld, door dit lid gesteld op het viervoud van het tegenwoor dige maximum. Daarbij zal z.i. ook wij ziging van enkele andere artikelen van de Wet op de Rechterlijke Organisatie nood zakelijk zijn, o.a. die betreffende de be voegdheid der Arrondissements Recht banken. Een ander lid dér commissie verwacht ook een meer bevredigende oplossing van doorvoering der arbitrale rechtspraak. Naar de meening van dit lid.' zou het ar bitrage-instituut in den handel het aan gewezen lichaam zijn om een vlugge en billijke rechtspraak te krijgen, met uit schakeling van den kantonrechter. Wijziging ziektewet. In de aanhangige wijziging der ziekte wet is een bepaling opgenomen, dat on- dernemings-ziekenkassen kunnen worden erkend, doch een dei* voorwaarden is, dat dan minstens 400 arbeiders bij die kas moeten zijn verzekerd. Een onderzoek van het bureau heeft uitgemaakt in het gebied der Kamers onderscheidene on dernemingen een regeling voor uitkeerjng van loon bij ziekte hebben. Maar alleen bij ,,De Schelde" en „The Vitrite Works" rijn 400 of meer arbeiders werkzaam, zoo dat alle andere regelingen zouden verval len. Dit zou te betreuren zijin, aangezien uit de praktijk as gebleken, dat bedoelde regelingen tot tevredenheid van werkgevers en werknemers bestaan. Het bureau stelt voor de Tweede Kamer te verzoeken de bepaling zoo te amemdeeren, dat alle bestaande regelingen gehandhaafd' kunnen blijven mits de in deze regelingen getrof fen bepalingen betreffende bedrag en tijds duur van uitkeering in geval van ziekte niet omvoordeeliger zijn dan het ten deze in de wet vastgestelde. Ook zou er geen bezwaar tegen zijn dat een controle over de handelingen van de vrijwillige ondier- nemings-ziekenkassen wordt ingesteld. Samenstelling raden van beroep voor de Directe Belas tin gen Volgens de bestaande regieling bestaan de raden van beroep voor dé Directe Be lastingen uit 3 leden, een wordt benoemd door Ged. Staten, een door de Rechtbank en een door den Minister van Financiën. De voorzitter wordt benoemd door de Kroon, doch heeft slechts een raadgevende stem. Door de leden wordt uit hun mid den een secretaris aangewezen. Volgens het aanhangige voorstel tot wijziging van de wet, zal in het vervolg ook de voorzit ter, benoemd door dé regeering onder ide 3 leden medetellen, en zal een secretaris door de regeering aan dén Raden worden toegevoegd. Het bureau ziet in de huidige samenstelling een waarborg dat de Raden onpartijdig zijn en met vollle gerustheid zijn belangen van hen kan toevertrouwen. Vooral het denkbeeld om een bezoldigd secretaris aan te stellen acht het bureau onjuist. Hierdoor zal zeker den schijn worden gewekt, dat deze persoon afhan kelijk is van den fiscus eti zelfs deze schijn moet geheel en al worden vermeden. Het buneau stelt daarom voor de Tweede

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2