IIITEHIU NB. 59, Woensdag 28 Maart 1928 Ü5' Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Buitenland LINTVELT's BAZAR Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ. DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL 1928 OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. OVERZICHT. De paus en Mussolini. De geschiedenis herhaalt zich. Even min als vroeger bestaat er nu een goede verhouding tusschem de paius en de Ita- liaansche regeeritig. Onlangs meldden we er reeds een en ander over. Dezer dai publiceerde het blad van het Vaticaan, de „Osservatore Romano" een allocutie van den paus, waarin hij, zonder namen te noemen, maar met een vrij duidelijke toespeling op de jongste vergadering van het z.g. katholieke centrum te Rome, er over klaagt, dat deze katholieken, die zich ostentatief en in het bizonder ka tholieken noemen, het niet noodzakelijk hebben geacht tot den heiligen vader te komen, terwijl zij wel naar het Kapi- too-1 zijn gegaan. De paus gispt dam in enkele woorden de wijze, waarop de nationaal-kafhiolie- ken op het Kapitool over de Romeiosche kwestie hebben gesproken en gaat nader in op andere redevoeringen,, die zij over de verhouding van kerk en staat op het Ka pitool hebben gehouden. De paus verklaarde vervolgens, dat hij de goede zijdie van het huidige regiem herhaaldelijk had erkend en dat deze woorden overal waren gepubliceerd. Men trachtte de portée er van echiter te wijzigen door ze uit hun verband te rukken. De paus ging voort: Wij weten echter ook evenals de bisschoppen, die van alle zijden tot ons hun toevlucht nemen, hoe veel betreurenswaardige misstanden emog steeds bestaan. Wij weten ook, evenals vele christelijke ouders, in welken toe stand zich de christelijke jeugdopvoeding bevindt, waartoe alleen de kerk bevoegd is, ook wat de middelen betreft. Hij klaagde er over, dat er een plan bestaat om de geheeie jeugdopvoeding door den staat in beslag te doen nemen, niet alleen de lichamelijke, maar elke opvoeding, en dit geschiedt, in weerwil van de verzekering, welke men den paus heeft gegeven. Eveneens bemoeit men zich met de leiding van katholieke vereenigingen en Hoeüc Koningstraat - Magdalenastrsat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 78 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. ,,Hij zal niet terugkomen", zeide Bertie. „Ik geloof van wel. Het as zelfs mo gelijk, dat hij al terug is. Ga het in ieder geval zeggen. He, wat is «er Tawny?' Hudson kwam naast het bed staan. Zijn afschuwelijk leelijk gezicht had een uit drukking, waardoor je bijna niet plezier naar hem keek. De toewijding van een dier straalde uit zijn mogen. „Een brief van het majoraatshuis, mijnheer!" „Wie heeft dien gebracht?" „Een staljongen, mijnheer!" „Wacht hij o,p antwoord?" „Ja, mijnheer." Lucas maakte den brief open. Hij was van Anne. Hij las een paar regels en keek dan Bertie aan. „In orde, Bertie. Ga het nu even zeggen, wil je? Zeg, dat het heel dringend is! i Bertie ging weg en Lucas begoi> den brief verder te lezen. Tawny Hudson stond roerloos naast congregaties, welke onder de rechtstreek- sche leiding der bisschoppen staan, en dit geschiedde nu eens naar aanleid ng vain veronderstellingen, dan weer onder voor wendsels. De nationaal-katholieken op het Kapi tool hadden uit het zwijgen van den Paus verkeerde conclusies getrokken, want zij hadden er niet aan gedacht, dat het vaak beter is te zwijgen., niet omdat men mi« te zeggen heeft, maar om den toestand niet te verergeren. Uit Triëst wordt aaia Je „Voss. Ztjg." gemeld, dat de publicatie der rede van dien paus, waarin hij zich scherp tegen het fascisme keert, dooir Mussolini in ge heel Italië is verboden. Restauratie Groote Kierk. (Slot). Door de gemeente Goes worden deze gelden opgenomen bij de Bank van Ned. Gemeenten, tegen een oorspronkelijke rente type van 5 °/o, welke rentevoet ook was aangenomen bij het samenstellen van het financieeringsplan der algehee'e restau ratie. Toen echter in Ocfcojber de discon'.fo- rente aan de Ned. Bank, van 5 op 6 °/o gebracht werd en de Bank van Ned. Gemeenten dit voorbeeld volg dreigde de geheeie fiinanciecle opzet in duigen te vallen. Want bij een rentevoet van 6 °/o zou er in 1940, een tekort van f 10.000,— zijin. Vandaar dat de voor zitter onzer commissie zich toen onmidh dellijk met B. en W. dezer gemeente im verbinding heeft ges beid, hun medewerking inroepende bij een poging om de restau ratie schulden, in Leeningen om te zettien, waardoor «een Lager rentebedrag verkre gen zou worden. En to«en in beginsel de medewerking van «dit college verkregen werd, ontwierp hij een nieuw plan tot finamcieering der restauratiewerken, waar in opgenomen waren een drietal leenin- i met aflossingssystema. De eerste lee- ning zou, na bekomen goedkeuring, af| sloten worden op 1 Juli 1928. Het werk zelve kon nu met kracht worden voortgezet. Op 22 Januari werd dan ook de aanbesteding gehouden voor de nog volgende herstellingen. Tot inschrij vingen waren enkele patroons, in en buiten Goes woonachtig, uitgenoodigd. De laag ste inschrijver was dezelfde, die sinds 1922 de restauratiewerken uitvoerde, n.l. de heerem J. W. v. d. Weert ien A. de Bruyne te Goes aan wie dan ook het werk op 30 Maart, voor 3.95 °/o, ge gund werd. Allereerst werden in den hoofdbeuk, op de onderdorpels der ramen, een acht tal ijzeren balken aangebracht, waarover een vloer werd gelegd, waardoor men een solieden steiger verkreeg. Uitwendig wer den aan de noord- en zuidzijde van dit schip eveneens steigers aangebracht, zoo dat de kap met goten, boven dit deel ge legen, gesloopt k«on worden. Het onder de muurplaat aanwezige metselwerk, bleek tot aan het sluitstuk der raambogen, ver waterd te zijn, zo«odat dit over de ge- hem en verscheidene seconden verliepen in stilte. Eindelijk begon zijn meester te „Pen en papier, Tawny! Ja, zoo is het goed! Leg nu je arm achter de kussens en steun me wat. Langzaam aan, Langzaam!" En terwijl de man 'hem steunde, schreef hij heel langzaam een paar woorden. „Maak je niet ongerust! Alles in or de! Lucas". Dan viel de pen uit zijn vingers en zakte zijin hoofd in de kussens. Zijn gelaat was vertrokken, terwijl hij fluisterde: „Tawny geef me gauw wat Die pijn is niet uit je houden". Hudson legde hem weer neer en niam een flesch uit een wandtafeltje. Terwijl hij de druppels uitteldb, was het eemige geluid in de kamer de zware ademhaling van zijn meester. Toch wist hij, zonder «dat hij opkeek, dat iemand binnengekomen was, en hij liet geen verbazing blijken, toen Nap's hand plotseling het glas uit de zijne weg trok en het aan de hijgende lippen bracht. HOOFDSTUK XIV. De onweerstaanbare. De eerste woorden, die Lucas sprak, toen hij daartoe weer in staat was, wa ren: „Geen morphine". Nap trok handig de kussens weg, om heele lengte moest afgebroken', en opnieuw opgetrokken worden, waartoe ou«de bak steen gedeeltelijk'van «den muur zelve afkomstig, en gedeeltelijk van «een afbraak gekocht gebruikt werd. Ook de muur platen moesten geheel worden vernieuwd, alsmede voor zooverre noodig de diagkanten der ramen. Hierna kon de kap, van nieuwe bintbalken, en ten deele van nieuwe ribben voorzien, gesteld worden. Door het aanbrengen van nieuw dakbe schot, nieuwe dakkap«ellien en nieuwe leien, was dit «deel van het monument hersteld, terwijl hierna een geheel nieuwe loopbrug, over de geheeie lengte van het schip, werd aangebracht. Aan den westgevel was inmiddels «een steiger van 32 M. hoogte aangebracht, tot herstelling van het groote raam. De topgevel moest geheel gesloopt, wegens den slechten toestand van het metselwerk. Om dezelfde reden geschiedde dit ook, m«et den muur, rechts van dit raam, en wiel tot even boven dein onderdorpel. Dit geheeie gedeelte muurwerk, werd opnieuw opgetrokken en, inwendig, voorzien van twee balken (40 X 50 c.M.) van ge wapend beton, om verdere wijking van het zuidelijk «deel van den westgevel, te voorkomen. Op het einde van dit dienstjaar, was het raam nog niet geheel voltooid. Bij onderzoek bleek «dat de fundeering, onder de zuidelijke hoektoren, ten deele slechts uit grond bestond. Vandaar dat hier verzwaring noodig was, waartoe 20 M3. beton gebruikt werd. De afdek king van dezen toren, met bi 5 M. daar onder liggend metselwerk, wer«d ver nieuwd. Ook de kap over «de aan de zuidzijde gelegen zijbeuken werd vernieuwd. Na de slooping bleek o«ok hier het metselwerk over de geheeie lengte, ter hoogte van V2 M. verwaterd te zijn,, zo«o«dat dringende voorziening no«odig was. De «dakbedekking bestaat tijdelijk uit asphaltpapier, maar zal door leien worden vervangen, zo«o spoedig ook de noordzijde klaar is. Nog dient vermeld dat het, onder de vorige restauratie met herstelde raam in de hoofdbeuk noordzijde, uitgenomen en behakt werd. Het opnieuw stellen was op 31 D«ecember nog niet geschied. Binnenwerks werden de boo«gvulllngen van bet triforium geheel gesloopt. Het metselwerk was buitengewoon slecht en gescheurd. Deze vullingen waren aan het einde van 1927 weder opgemetseld. Eveneens werden de dagkanten van ra men en bogen zoover noodig hersteld, ter wijl muren en pijlers van hun kal klaag ontdaan weiden. Dat deze kalklaag èen „mantel der liefde" was, „«die alles be dekt", bleek ook aan de Zuid- en West zijde. Kwamen aan het eerstgenoemde deel scheuren bloot, die gelukkig niet van al te ernsti'gen aard waren, aan de West gevel moesten grootore gebreken hersteld worden. Zoo« kwam men tot de ontdek king, dat onze vaderen, aldaar de omtlas- timgsboog boven den ingang, met horizon tale steenlagen doorbroken hadden. Beide muren zijn geheel hersteld. E«en der onder slagbal ken, waarop de dakruiter (toren) rust, was geheel verrot, waardoor vernieuwing noo«dig was. zijn houding wat makkelijker te maken. „All right, oude jongen", antwo'orddë hij. „Maar je weet even goed als ik, dat je niet op kunt zitten, wanneer je zoo bent. Wat bezielde je om bet te probeeiren?" „Zaken", prevelde Lucas. „Ga niet weer weg, Boney. Ik moet je spreken". „Dat hebben ze me gezegd. Ik ben tot je dienst! Spreek maar niet, voor je je weer wat beter voelt". „Ik voel me al weer beter. Er schijnt too verkracht van je uit te gaan. Of is het electriciteit?" Lucas blikken bleven rus ten op het norsch gelaat bovein hem. Nap glimlachte cynisch. „Moet Hud son dien« brief meenemen? Kan ik hem soms voor je a<dresseercn Als hij gehoopt had door Lucas eenigs- zims in de war te brengen., dan kwam hij bedrogen uit, want volkomen kalm ant woordde dbze: „Ja, aan Lady Carfax. Hij moet da delijk weg". Nap stak met een ondoorgrondelijk ge zicht den brief in een enveloppe, schreef het adres er op en gaf hem aan Hudson. Je behoeft niet terug le komen, vooir we je bellen", zeide hij. En met die woorden ging bij kalm naast het bed van zijn broer zitten, met het air van iemand, die over al zijn tijd te beschikken heeft. Toen de «deur dicht was, vroeg hij: „Wil je misschien niet rooken?" Ook de 9000 K.G. wegende gewichten van liet uurwerk, moesten verplaatst wor den. Hingen zij aan «de Westzijde, naast den ingang, thans zijn zij tijdelijk aan de Zuidzijde van het transept aangebracht. Aangezien de staaldraden waaraan deze gewichten hangen, nog wel eens breken, is er een kast met zandstorting «aange bracht, waardoor bij herhaling van dit feit, materieeie schade voorkomen wordt. Daar echter een dusdanige veiligheids- stelling, ontsierend werkt, is een andere oplossing hiervoor gewenseht. Zooals bekend was, dreigden ook van het koor ernstige gevaren. Aan de Zuid zijde toch stonden die contreforten die de luchtbogen opvangen, dusdanig uit het lood, dat omvallen alerminst uatgeslloten was. Welke gevolgen dit voor de gewelven van den hoofdbeuk zou hebben, laten zich bevroeden, d«aar «deze luchtbogen «dein zijdelingschen druk hiervan, op de contre forten overbrengt. Deze contreforten, luchtbogen met de daaraan grenz«ende dak- vlakken zijn thans geheel hersteld, al ontbreken er nog de met pinakels ver sierde eindbekroningen aan. De bedekking dezer dakvlakken bestaat thans uit asphialt- „Neen. Ik moet «eerst praten. Ik wou, dat je ergens ging zitten, waar ik je zien kon". Nap trok zijn stoel wat om en zat nu in het volle zonlicht. „Zit ik nu ge noeg in liet licht? Nu, wat wil liet groote opperhoofd? Is hij soms bang, dat zijn broeder zal wegloopen, terwijl bij slaapt?" Onder den schertsenden toon straalde toch iets bezorgds door. Hij bukte zich en raapte een brief op, die op den grond j. „Is die van jou?" Lucas, die zijn hand al uitgestoken had, liet die weer vallen. „En je mag hem lezen ook". „Dank je wel! Ik lees geen brieven van vrouwen, tenzij ze aan mij geadres seerd zijn neen, ook niet wanneer ze me van nabij betreffen. Ik ben biang, dat je dat zaakje zelf moet opknappen«, waarde broeder, ofschoon ik je zou aan raden het uit te stellen. Je bent aardig moe en ik heb een verduivelde dorst. Geen schitterende combinatie Ondanks het nonchalante in zijn woor den was er toch weer een liefdevolle toon in, Hij legde «den brief op het bed binnen het bereik van zijn broer. „Ik zal het erf niet verlaten, voor we gesproken hebben. Dat is toch een mooi aanbod. Ga maar eerst wat rusten Doch Lucas ging vastbesloten, maar volkomen kalm, niet op dat voorstel in. ,Ik wil liever eerst praten als je er geen papier. De leibedekking wacht, tot ook andere «dakvlakken van het koor, hiermede bedekt worden. Bij het, vóór de herstelling ingesteld onderzoek bleek, dat een kapbalk, boven de Zuidelijke absis, op het daar aanwe zige gewelf drukte, waardoor het ge scheurd was. Uit deze feiten blijkt ten duidelijkste, dat herstelling dringend noodzakelijk was, alsmede dat onze vroede vaderen, eigen aardig met dit monument hebben gehan deld. Niet alleen dat mede hieruit een groot gebrek aan paëte«it, ten opzichte van een schitterend kunstwerk, spreekt, ookem gebrek aan constructief inzicht, komt tel kens aan het licht. Met groote erkentelijkheid kan echter getuigd worden, dat de leiding der restau ratie bij den heer H. v. d. Kloot Meyburg, in uiterst bekwame handen berust. Met groote liefde voor onze prachtige kathe draal, m«et deege kennis en aestbetisch aanvoelen, wordt het werk door hem ver richt. Nog dient vermeld te worden, «dat op 31 December een schrijven van den archi tect bij de Kerkvoogdij inkwam, met ver- bezwaar tegen hebt. Met die boerderij in Arizona, Boney, gaat het niet zooals het gaan moet. Ik wou, dat jij dat ^zaakje daar eens ging opknappen. Dat is nou juist iets voor jou capaciteiten". Nap gooide zijn ho«ofd in zijn nek. „Wat weet jij van mijn capaciteitten „Meer dan genoeg", antwoordde Lu cas vastberaden. „Ik ben in een mate, die jij niet vermoeden kunt, van je'afhan kelijk en ik hoop, dat je me 'niet teleur stellen zult". „Ik geloof niet, dat daar veel kans op is, te meer daar ik volstrekt niet van plan ben op het oogenblik naai" Arizona te „Niet?;; „Neen". „Ook niet, als ik er bepaald op ge steld ben?" Lucas sprak zwaar, alsof het spreken hem moeite kostte. Zijn hand klemde zich om het briefje van Anne. Nap boog zich wat voorover zonder iets te zeggen en keek hem oplettend aan. „Jia", zeide Lucas zeer bedroefd', „zoo ver is het gekomen. Ik kan niet toelaten, dat jij hier de openbare rust verstoort. Ik wil mijn eigen broer niet als moordenaar voor de rechtbank zien en evenmin wil ik, dat Anne Carfax door jou in op spraak gebracht wordt. Ik heb een heele boel van je verdragen, Boney, maai* ik mag vervloekt zijn, als ik dit verdraag". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1