HEDEN Binnenland Gemengd Nieuws 18,- Jan Piëter Glerum, a „Onderling Kunstgenot". De gelijknamige tooneelvereeniging te Zierikzee had ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan ,.0. K." uitgenoo- dagd, nu 413 zelf door omstandigheden verhinderd was voor hare leden op te tre den, esne vertolking te komen geven van „De Spaak in 't Wiel", het stuk van Jo van Ammers-Küller, waarmee de vereen.- ging Zondag 18 dezer, te Bergen op Zoom zoo'n groot succes boeken mocht, Zaterdag heeftOnderling Kunstgenot aan deze uitnoodigimg gevolg gegeven en bracht zij in de concertzaal te Zicrikzee „De Spaak in 't Wiel" voor 't voetlichi. Ook thains weer weid de opvoering een groot succes, ook hier meermalen een applaus bij open doek en na elk bedrijf vele malen „Wen" ein tot slot een bloe menhulde van de gastvrouw, van hiel „Zierikzeesch Dikttantem to ooeel en en kele tooneel'iefhebber3, zoodat de execu tanten met een 7-lal bloemstukken naar hunne haardstede berugkeieridlen, de voldoe ning smakend, dat zij ook in Zierikzee het vaan hunner verceniging wederom Iiad- den hoog gehouden. De gastvrouw complimenteerde, bij monde van haren voorzitter, den heer C. O. J. Hendrikse, „O. K." met haar zil veren jubileum en bracht, onder grooten bijval der aanwezigen, dank voor dien avond van „Onderling Kunstgenot" aan bare leden verschaft. Landbouw-Bioscoop. Een interessant Journaal, gevolgd door een klucht in 2 acten: „Moderne verhui zing", waarin we weer eens kennis maken met het wonderkind, openen ditmaal de voorstelling der Landbouwbioscoop. Als hoofdnummer komt op het pro gramma voor „De Middernachtzon", een benaming voor een danseres, die op een ballet voor de Russische aristocratie, doch ook daarna haar glrans verspreidt, voorna melijk onder het mannelijke deel da ai-van. De inhoud in korte trekken samengevat is als volgt: Een Russische grootvorst en diens eerste secretaris wonen met onder scheidene hooggeplaatste personen een bal let bij. Beiden worden ernstige pretendent ten naar de gunst van „De Middernacht zon", waar in echter geen van beiden slagen, doch wei een pas bevorderd officier, die w egens een beleedigiiug, e'en grootvorst aan gedaan, ter dood wordt veroordeeld. „De Middernachtzon" tracht hem daarvan te redden en zoekt hulp bij den secretaris van dein. grootvorst, diaar zij van hem, die voor zeer wreed gehouden weid', geen genade 'verwacht. Zij wordt echter op sluwe wijze om den tuin' geleid en ten slotbe is het toch nog de grootvorst die haar van haar belager verlost, en op voorwaarde, dat zij hem zal toebehoorein, wordt aan hem die de liefde van „De Middernachtzon" geniet, gratie verleend. Echterals het nog rniei te laat is. Reeds is het vuurpeloton aange treden; reeds zijn de ceremonieën door den priester verricht; de soldaten leggen op hun doel aan enwij zien hem val len, doch nog niet getroffen. Op 't zelfde oogenblik treden dan de „Middernacht zon" en de grootvorst binnen. Een aan doenlijke scène volgt thans, waarin wij zien op welk een wijze twee jonge men- sc'hen voor altijd afscheid nemen. Maar nu treedt de grootvorst tusschenbeide en door afstand van „De Middernachtzon" te doen, waardoor zij beiden gelukkig wor den, laat hij zien, dat achter den ruwen bolster nog een mooie kern verborgen is. Allereerst dient van deze rolprent ge zegd te worden diat het spel subliem is. Ook de aankleeding is schitterend te noe men. De uniformen der aristocratie schit teren den' toeschouwer tegen en zijn een lust voor de ooigen. De opnamen van het ballet, de interieurs ten paleize en de kamers waar het rendez-vous plaats vindt, zijn uit artistiek oogpunt zeer fraai te noemen. Ook de spanning ontbreekt niett Door het geheel loopt voorts een humoristi sche draad. Werkelijk, over teen bezoek aan. de Land bouwbioscoop zal men zich deze wsek niet beklagen. Richting aangeven. Heden is een begin gemaakt met de vernieuwing der bestrating van de Wil- helminastraat. De betreffende autoriteiten hebben nog geen zorg gedragen, dat bij het begin van het gedeelte, dat onberijdbaar is, een bord of handwijzer is geplaatst, die de onbekende wagenbestuurders aangeeft hoe zij nu moeten rijden. Laat men op elk punt, waar verkeerd rijden mogelijk is zulk een teeken plaat sen, b.v. richting Middelburg en voor de andere zijde richting Bergen op Zoom. „De Concurrent". De heer M. Vetrplakke heeft zijn schil der szaak in de St. Jacobstraiat een gron dige verandering dbien ondergaan. Was voorheen de ruimte van winkel en werkplaats zeer klein, thans is op de zelfde plaats een gebouw gekomen dat er wezen mag. In den winkel is alles, het schilders- en behangersvak betreffende, overzichtelijk uitgestald. Langs de muren zijn enorme voorraden behangselpapieren en verven opgeslagen. Een ruime uitstal kast biedt den voorbijganger gelegenheid de onderscheidene artikelen te bezichtigen. Achter den winkel treft men de werkplaatp welke door een aparte ingang te bereiken is. De woning is een aparte ver diep'ng geworden. Een verbetering die aan de St. Jacobstraat ten goede komt. Aanbesteding. Door den architect S. de Koning al hier, werd Zaterdag aanbesteed het bou wen van een dubbele werkmanswoning na mens de bouwvereeniging „Help U Zei ven" alhier. Ingeschreven werd als volgt: M. F. Goedemondt te Goes f5073, Gebrs. van Sprang te Goes f4925, F. de Ruiter te 's Heer Arendskerke f4810,C. de Graaff te Goes f4725,Firma J. M. J. Schrijver te Goes f4490,J. de Jonge Mz. te Biezelinge f4370,M. Schrijver te te Goes f4357,J. Nommekes Van Gorp te Goes f4310,J. de Kok Jz. te Goes f4125,— M.' L. Dekker te 's Gravenpolder f 4099,Gegund aan M. L. Dekker. H et weer in Maart. Iemand, die sinds 20 jaren dagboek houdt van weersgesteldheden, geeft da vol gende aanteekeningen aan het Groningsche „N. v. h. N.'": 16 Maart 1908. Er ligt een dikke laag sneeuw, plan. 15 c.M. 18 Maart 1909. Sneeuwbuien. Er ligl 20 c.M. 5 April 1911. Heengaande nacht zeer vorstig. Om 12 uur hedenmiddag nog 1 graad vorst. 27 Febr. 1914. De landbouwers begin nen al te aardappelpoten, want het is mooi weer. De aardpappeien zijn echter niet duur. De speculatieve fabrieken' zijn dein 4 Febr. in voorkoop uitgekomen mei een prijs van 80 cent per 61 K.G. 19 Maart 1915. Zeer slecht weer. Sneeuwstorm: de slootiem zitten vol sneeuw. 27 Maart 1918. Koud weer. Tegen den avond valt er sneeuw. 25 Maart 1919. Extra koude Oosten wind, onbewolkte lucht, in één woordbar weer. 27 Maart 1919. Sneeuwstormen. 4 April 1919. De landbouwers begin nen thans eerst te aardappelpoten, wat on geveer 1 maand later is dan gewoonlijk. 24 Maart 1920. Prachtig mooi weer; 62 graden Fahrenheit. Groote fabrieksbrand, Te Zaandijk beeft Zaterdagmiddag een groote brand gewoed, waarbij een kapitale fabriek en een historische molen in de vlammen zijn opgegaan. Op een oogenblik, dat het bedrijf in vollen gang was is plotseling, door thans nog niet opgehelderde oorzaak, brand uit gebroken in de fabriek „de Haan» van Gebr. Groot te Zaandijk. De zoon van een der beide firmanten kwam van boven en merkte, dat er een brandlucht hing. Eer hij zich goed reken schap kon geven van hetgeen er gebeurde, ontwaarde hij tot zijn schrik, dat brand was uitgebroken, die zóó snel om zich heen greep, dat het zaak was zich zoo spoedig mogelijk in veiligheid te brengen Ook de anderen, die in de fabriek aan het werk waren, vluchten zoo snel mogelijk naar buiten. De fabriek verwerkt afval van hout tot houtmeel, ten behoeve van linoleum- fabrieken. Men vermoedt, dat ei een ex. plosie beeft plaats gehad en dat toen het vuur zich, daar door de geheele fabriek houtstof zweeft, snel heeft verbreid. Zóó vlug ging alles in zijn werk dat men niet eens de tijd had de eigen blusch- middelen te gebruiken. Toen eenmaal de vlammen naar buiten sloegen, werd het vuur door den krachtigen Zuidenwind aangewakkerd en deelden de vlammen zich spoedig mede aan de aan. grenzende pakhuizen. Eer dit echter geschiedde, stond een nieuwe ramp te gebeuren, doordien de overwaaiende vonken op den vermaarden molen de Grootvorst vielen- De eigenaar van den molen, die het gevaar zag, snelde dadelijk naar de stelling om den molen los te maken en te laten draaien, hopende dat het de Grootvorst daardoor zou ge lukken zich de vonken van het lijf te houden. Het bleek echter reeds te laat het vuur had reeds vasten voet gekregen. De heer Couwenhoven, die zeer aan zijn molen was gehecht, omdat hij reeds zoovele jaren in het bezit der familie was geweest en van vader op zoon was overgegaan, moest met het oog op het gevaar tegen zich zelf beschermd worden en naar bui ten gebracht. Niettegenstaande de krachtige pogingen mocht het de brandweer niet gelukken de fabriek en den molen te behouden. De Grootvorst of Czaar van Moscoviën, zooals hij oorspronkelijk was gedoopt, ging geheel verloren. De Zaanstreek is daardoor een historisch monument armer Volgens de geschiedenis der Zaanlanden heeft Czaar Peter in 1697 zijn medewer king verleend bij het bouwen van dezen molen en heeft hij aan dit bijzondere feit zijn naam te danken. Toen in 1897 bij de Czaar Peterfeesten, die in Zaandam gevierd ziju, de Russische keizer zich daarbij heeft doen vertegenwoordigen, hebben deze Bussische autoriteiten ook aan den molen een bezoek gebracht. Onze overwegen. Op de spoorlijn „Nulh.Staatsmijn Em. ma" ziju weer proeven genomen met het toestel van de heeren Ringelberg en Putman. Dit toestel was het vorig jaar reeds beproefd. Thans, zoo meldt het jHbl», was de bel, die aan den overweg moet waarschuwen, grooter en het licht signaal duidelijker. De locomotief reed een keer of vier over het toestel, dat naast de rails gemonteerd werd, en eiken keer werkten de signalen uitmuntend Bij de proefneming was o m aanwezig de heer Wijnmalen namens den minister van Waters'aat. Zomertijd en spoorwegverkeer. Nu de invoering van deil zomertijd in Frankrijk, en in aansluiting daaraan ook in België (niet echter in Engeland) een week vervroegd wordt, zal dit tengevolge hebben, dat de treinen in verkeer met de twee eerstgenoemde landen reeds van 15 April af zullen moeten loopen op de dienstregeling, zooals die met aanvang van 22 April is vastgesteld en dus van 15 t/m 22 April van Nederlandsche sta tions naar België en Frankrijk ongeveer een uur vroeger zullen moeten vertrekken, dan de dienstregeling tot en met 21 April aangeeft. Inval in een Communisten kolonie. Door de justitie uit Den Bosch, ver gezeld door den commissaris van politie te Eindhoven en den districtscomman dant der Kon. marechaussee, eveneens te Eindhoven, is een inval gedaan in de Communistenkolonie, genaamd De Ploeg, gelegen onder de gemeente Best. Een groot aantal politiemannen was aanwezig om het terrein af te zetten. Deze inval hield verband met de geruchten als zou den zich in genoemde kolonie gestolen koeien bevinden. In een schuur, staande achter op hel terrein, werden inderdaad drie koeien aangetroffen, welke afkomstig bleken te zijn van een diefstal, verleden jaar October gepleegd in een weide van den landbouwer Scheepers, onder de ge meente Eindhoven ter plaatse Soeterbeek. De beesten werden onmiddellijk door den eigenaar als de zijne erkend. Zij waren geschoren geweest, doch voor den eige naar toch noch gemakkelijk te herkennen, te meer nog daar een der koeien bijzon dere kenteekenen vertoonde aan een der uiers. Buiten liep nog een paard, dat bij onderzoek eveneens van diefstal afkomstig bleek te zijn. De koeien zoowel als hel paard zijn in beslag genomen. Als ver dacht van den diefstal van dit vee is aldaar aangehouden zekere A. M„ ver blijvende op De Ploeg. Door een stier aangevallen. De landbouwer A. D. W. uit Someren, die een stier ging afleveren, is onderweg door het dier aangevallen. Het wilde beest had zijn geleider al zeer spoedig op den grond en trachtte hem met zijn horens te doorboren. Daar W. den stier met den neusring vastgeklemd hield, kon hij het beest tijdelijk van zich afhouden. Indien echter niet ijlings hulp was komen opdagen was het slachtoffer zeker gedood geworden. In deerniswekkenden toestand en met hevege inwendige kneuzingen werd de man, die het bewustzijn had verloren, opgenomen en in een naburige boerderij binnengedragen. Meisje beroofd. Op het geldkantoor verscheen een meisje voor een zaak te Amsterdam om aan de loketten van den rijks-Girodienst geld te innen. Zij kreeg een bedrag van ongeveer f 50 en ging hiermede weg, toen plotseling een man haar aanviel, haar een duw gaf en haar het taschje, waarin het geld was, uit de handen rukte. Het meisje riep om hulp, doch de dader was reeds het gebouw uitgesneld en spoedig in de menigte verdwenen. De politie tracht den booswicht op te sporen. De Indische studenten. De substituut»offieier van justitie, mr. Rijkens, gaat in hooger beroep van het vonnis der Haagsc'ne rechtbank, waarbij de 4 Indonesische studenten, die terecht hadden gestaan, ziju vrijgesproken, als verdacht van opruiing. Vier pond voor eén kind. Te Royal Oak in Michigan is een interessant geval van „onderschuiving» van een kind voorgekomen. Zekere mrs. Myron Boyer heeft, na lange ondervraging, bekend een kind, een jongetje, bij haar man als het zijne te hebben doen door gaan, met het blijkbare opzet, aldus via dat kind voor zichzelf rechten te krijgen op de millioenen, die haar man als erf genaam van een groot-industrieel te wach ten staan. Mr. Boyer heeft daarop stappen gedaan om het op zijn naam geplaatste, thans 4-jarige ventje als zijn kind te doen schrappen, te meer daar hij volkomen vervreemd is van zijn vrouw en er niets voor voelt, haar een vermogen in handen te spelen. Mrs. Boyer moet bekend hebben, dat het jongetje het kind is van een Cana- deesch kamermeisje, van wie zij het voor vier pond sterling heeft gekocht Devalsche dollarbiljetten van den Turk De Turksche bakker ibraham Moestafa Bey, die onlangs te Warschau arriveerde, wilde daar een bakkerij openen. Hij ging op zoek naar een geschikt perceel en nam daarvoor een bemiddelaar in den arm, die hem voor 20 dollar zoo helpen. De be middelaar nam het geld mee en liet niets meer van zich hooren. Maar dicht bij de Duitsche grens werden zijn dollarbiljetten als valsche herkend. De man werd ge arresteerd, maar door dit gebeurde in teresseerde de politie zich nu ook voor Ibrahim en zijn dollarbiljetten. Bij een huiszoeking vond men nog 1200 van zulke biljetten Thans heeft men den Turk ge arresteerd, ofschoon hij zich er op beroept, de biljetten aan de beurs te Boekarest te hebben gekocht. Twee moeders voor één kind. Te Coulonges- sur-l'Autize in het Fran- sche dep. Deux-Sèvres, heeft zich een kwestie voorgedaan, die van de rechtbank te Niort weldra een Sa'omo's oordeel zal vergen. Wellicht zal zulk een vonnis, naar men hoopt, de gestrengheid der wet tem peren In genoemd dorp had een gehuwd landbouwer een geliefde. Toen hun relaties gevolgen zouden hebben, wendden beiden zich tot de wettige vrouw en legden haar de zaak voor. Deze vrouw verklaarde edel moedig, het kind van schande te zullen redden en het als haar eigen kind te zullen doen doorgaan Zij simuleerde toen zwan gerschap, begaf zich met haar rivale naar Niort, leende haar heur trouwring en papieren, en toen de jonge vrouw er be vallen was, kon de man^ zonder moeite het kind als wettig laten'inschrijven. „Drievingerige Jack». Het is niet zoo eenvoudig meer, mis dadiger te zijn, en het zou niet moeten verwonderen, wanneer dit gilde langzamer, hand den smaak in zijn bedrijf kwijt raakte. En toch De handigste en geraffineerdste ver- valschersbende.die sinds lang heeft bestaan, is thans ontdekt en naar veilige oorden overgebracht. De agenten van Scotland Yard, de Londensche rechèrohé,' hebben eindelijk Josephine O'Dare gesnapt, een kleine, knappe avonturierster, aanvoerd ster van een wijdvertakte, zeer voornaam en buitengewoon zeker werkende falsaris sen-onderneming. Josephine was het hoofd van drie benden, die zich op verschillend gebied der vervalschingswetenschap had den gespecialiseerd. Men schat, dat de sommen, die door hun handen gegaan zijn, zeker een half milliom pond, zes miliioer, gulden, bedragen. Onder de bende bevond zich een man, die bekend stond als „drievingerige Jack», die de knapste falsaris sinds tientallen jaren moet geweest zijn. Volgens de detec tives zijn z'n vervalschingen zóó geniaa dat zij iederen bankkassier moeten misl leiden. Bij zijn arrestatie had Jack no- twee cheques, elk van 500 pond, bij zielig welke zoo volmaakt nagebootste handtee keningen droegen, dat zelfs de rechtmatige bezitter van dien naam ze niet had kunnen herkennen. Jack werkte buitengemeen vernuftig. Hij copieerde handteekeningen van ge stolen brieven, stelde zich precies op de hoogte van de financieele omstandigheden van zijn slachtoffer en verschafte zich mei behulp van goede copieen de benoodigde chequeboeken. Den naam „drievingerige Jack" kreeg hij, omdat hij eens bij een inbraak tusschen de klemmen van een veiligheidsinrichting twee vingers liet zitten. Hij vertoonde zich op straat meestal in gezelschap van een opvallend mooi meisje, dat zijn bestaan deelde, en het gelukte hem langen tijd, alle verdenking van zich af te wentelen. Als volleerd falsaris bezat hij voor elk nieuw kar weitje een andere pen en specialen inkt In zijn woning vond men meer dan hon derd penhouders en ongeveer evenveel flesschen met verschillende soorten inkt. Moordaanslag in een Recht- z a a 1-. In de rechtzaal te Columbiana, in den staat Alabama, hadden Donderdag op windende tooneelen plaats. Een commissaris van politie, die te rechtstond, beschuldigd van moord op een juffrouw .Louise Monteabaro, een koopvrouw, werd vrijgesproken. Onmid dellijk na de vrijspraak schoot de moedei van het vermoorde meisje een revolver op den vrijgesprokene af op een paar meters afstand, doch miste. Toen omstanders de vrouw vastgrepen om haar te verhinderen opnieuw te schieten, maakte een tante van het meisje, van de verwarring gebruik, om een ines uit de corpora delicti, die op de rechters- tafel lagen, te grijpen en het den com missaris in den rug te steken. Temidden van de opschudding viel de officier van justitie in zwijm. De commissaris werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht, met een wond ter diepte van vijf cM. De officier van justitie kreeg nog juist bijtijds zijn be wustzijn terug, om de arrestatie der beide vrouwen te gelasten. Louise Monteabaro was door den com missaris en een politie-agent gearresteerd, omdat zij te snel met haar auto reed, De commissaris getuigde bij het proces, dat zij, toen hij en de politie-agent zich ter zijde bogen om een flesch te onderzoeken, die zij uit haar auto naar hen had ge worpen, zelfmoord had gepleegd. Het was gebleken, dat de te hard rijdende dame veel had gedronken voor haar autoritje MARKTBERICHT, ROTTERDAM, 26 Maart 1928 Vlasaanvoer 400 half schoon f 1,20 a f 1,30, 11860 schoon Blauw f 1,30 a f 1,80, 3500 Groningen f 1,40 a f 1,70, Wit f0,- a f 0,—3000 Geel f 1,40 a f 1,70, 4200 Dauwroot f 1, a f 1,20. Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f6,50 a f7,blauwe f6,a 16,75, bonten f 6,a f 7, Ajuinaanvoer geen markt gemaakt. Groote zomerajuin f a f Kleine ajuin f 0,a f 0,Egytisehe f 0, Granen buitenlandsche, flauw. Meel f 19,a fHaver Canada f 14,25 a fMais Laplata f248. Binnenlandsche: Tarwe f 11,50 a f 14,40 Gerst Chevalier 13,25 a r 13,75 Haver 12,50 a K 13,50 Erwten u 19,— a n 28,- Schokkers a n Bruineboonen a a r Maanzaad ii S3,a 37,- Karwijzaad h a u Koolzaad n 22,— a r 23,' Mosterdzaad (geel) n 21,— a r 23,— Kanariezaad 12,— a t Lijnzaad (voer) h 16,a i> 18,- Lijnzaad (zaai) n 22,a H 24,- Boekweit 14,50 a I VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1404, eerste kwaliteit f 0,62 a f 0,644; tweede f 0,57 af 0,60 a derde f0,5S a f 0,55 j zouters f 0,a f0,export f 0,52 a f0,55. Handel redelijk. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Maria Jannetje d. v. Cornells Marinus Schipper en van Pieternella Kole Corry d. v. Joost Baljè. en van Levina Cornelia van der Plank. LICHT OP. Dinsdag 27 Maart 6.54 uur Woensdag 28 Maart 6.55 uur WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 769.8 te Var- doe. Laagste barometerstand 747.7 te Marseille. De verwachting tot den avond van 27 dezer luidt: zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar of half be wolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. ADVERTENTIËN. Aan Heeren INGELANDEN en STEMBEVOEGDEN van het Waterschap „DE BREEDE WATERING BEWESTEN YERSEKE" Ondergeteekende is wegens zijn leef tijd niet meer herkiesbaai* als Gezworene der B. W. B. Y. op 30 dezer, waardoor hi] als OPVOLGER beleefd aanbe veelt zijn zoon TE SCHORE, hopende op Uwe gewaar deerde medewerking bij de stemming op VRIJDAG A.S. te mogen rekenen. Hoogachtend, C. GLERUM, Gezworene B. W. B. Y. ABONNEERT U OP DE „GOESCHE COURANT''. Abonnementsprijs per drie maanden TWEE GULDEN.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3