N'. 58, Maandag 26 Maart 1928 116® Jaargang. Buitenland Koloniën. Sport Rechtszaken. Kamer - Overzicht. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ. DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL 1928 OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN. ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. OVERZICHT. Rusland <en de ontwapening. Rusland heeft met z'm eerste ontwa peningsvoorstel in Gemève niet veel succes gehad. De heiemem wiiLdani er niet aan. Geein bezwaar dacht de Russische afgevaardig de, willen jullie dit plan niet, dan heb ik nog een ander in voorraad. Ein dies kwam een tweede ontwapeningsvoorstel ter tafel Hierin wordt door de sovjet-deuegatie ge deeltelijke ontwapening van alle militaire A groote mogendheden voorgesteld. In de inleiding, welke aan 't eigenlijke ontwerp, t dat uit 8 hoofdstukken en 69 artikelen bestaat, voorafgaat, wordt' er op gewe zen, dat het gevaar van oorlog door de steeds toenemende bewapening grooter j wordt. •ij Deze inleiding besluit met vast te stel len, dat de verdragsluitende partijen van %den wensch bezield zijn om zooveel mo gelijk de vredelievende massa's der ar beiders tegen de oorlogverwikkelingen te - beschermen. Voor de groote militaire mogendhedicn wordt een progressieve vermindering van alle bewapening voorgesteld, waardoor de kleine staten, die in economisch opzicht van de groote afhangen, eveneens gebaat zuilen worden. De staiten worden in j groiepen verdeeld: Staiben met een leger- sterkte van meer dan 200.000 man, met een legerstarkte van meer dan 40.000 man, alle overige bewapende staten en de staten, die ten gevolge van dbn wereld- 0'orlo.g ontwapend zijn. Voor de staben met meer dan 200.000 man wordt een verminde ring van 50 pet., voor een leger sterkte met meer dan 40.000 man een vermindering van 3 en écn-derdte pet. en voor alle overige staben een- vermindering van 25 pet. vastgesteld. Voor de reeds ontwapende staten zal op de algemeene ontwapenings-oonfeientie de toestand bijzonder wordien geregeld. Alle oorlogsmateriaal met inbegrip van banks en artillerie zal eveneens verminderd worden en wel met 50 pot. voor do lan den met een leger van meer dan 200.000 man en met 25 pet. voor de overige Landen. (Wat de vloot betreft, zal eveneens een inkrimping moeten plaats hebben. De af te voeren schepen zuilen biiinen een jaar gesloopt worden. Er zullen geen gr oo tere oorlogsschepen dan van 10.000 ton mogen zijn, terwijl het maximum-kaliber van de kanonnen 30 c.M. zal bedragen. De sterkte der vliegtuigstrijdkrachten zal met de helft worden verminderd! De chemische oorlog wordt principieel verboden. Na afloop van den tijd van voorberei ding zal de ontwapening binnen een ter mijn van 2 jaar uitgevoerd moeben zijn De controle wordt opgedragen aan een 77 FEUILLETON RUITENBOER DOOR ETHEL M. DELL. „,Dat vermoedde ik al. Leg nog een kussen achter me. Ik kan beter denken, als ik rechtop zit". „Doe dat nou heusch niet, oude jon gen Liggen is toch veel makkelijker voor je". „.Kom, onzin! Doe wat je gezegd wordt. En kijk me niet zoo aan, kwa jongen! Het is makkelijk genoeg om een zieken kerel de baas te blijven. Flink en langzaam! Je moet een krakende deur niet hard dichtslaan. Dat is niet goed voor de scharnieren!" Doch hoe behoedzaam en voorzichtig Bertie ook te werk ging, er stonden dikke zweetdroppels op het voorhoofd van zijn broer, toen hij weer in» de kussens ach terover viel. Bertie veegde ze met een licht bevende hand af, terwijl Lucas met pijnlijk trekkende lippen tegen hem Lachte. „Dank je, jongen! Het was maar een steek. Ga maar weer zitten en geef me het telegram van Marsh en de ochbend- uterinatioinale commissie, bestaande uit vertegenwoordigers der parlementen endeir arbeiders. Deze commissie zal ook be voegdheid van investigatie \erkrijigen bij het toezicht op de oorlogs-indrusllie van alle landen. Het ontwerp is aan alle delegaties toegezonden'. Agitatie in China. De Engel sche bladen bevat ban berich ten uit Sjanghai omtrent een ernstige anti- Japan sche agitatie in Amoy, de groote Zuid-Chineesche zeehaven, van de zijde van het extremistische deel van de Chi- neesche bevolking. Het Japamsche consu laat werd door het gepeupel met stieenen begooid; een stoomschip, dat de Japan- sche vlag voerde, werd beschoten en nog andere daden werden gepleegd, die ern stige bezorgdheid onder de Japansche in woners der stad veroorzaakten. Volgens de „Daily Tel." hielden de Japansche inwoners groote protestver gade- ringen en verzochten telegrafisch in To kio om onmiddellijk stappen bij de Nan- king-regeering te doen om een einde aan dezen toestand te maken. De aanleiding tot deze onlusten was de arrestatie van twee Korenamm door de Japanners en hun verbanning naar Formosa. Door den verrekijker. In Mexico duurt de burger-oorltog voort. In den staat Michoaoan zijn 36 opstandelingen door regeeringstroepen ge dood. Zij wareiv in een spelonk omsingeld en deden des nachts, nadat zij dagenlang zonder water en voedsel waren geveest, een uitval. Vliegtuigen zullen' de spoorwegen in de provincies Michoacan en Jalisco af vliegen en op verdachte benden bom men werpen. A m o k Vijf personen, die het voornemen had den in het Tapatoeansche, tijdens den Hari Raja (den grooten dag gedurende het vasten) een brigade of een bivak aan te vallen, zijn gearresteerd. Blanke wapens zijn in beslag genomen. De hoofdaanleg ger, die amok maakte, werd neergescho ten. De Europee sche sergeant P. L. H. Thyssen is levensgevaarlijk gewond. Olympische Spelen Am sterdam Het Hoofdbestuur van Posterijen stelt briefkaarten disponibel, die gebruikt kun nen worden als bestel kaarten. De waar den der diverse Olympiade-zegels, welke morgen, 27 Maart, verschijnen staan hier op vermeld; de kaarten, waarop de be stelling van den aanvrager genoteerd is, kunnen als diienstkaarben, dus zonder portoi aan de Posterijen ingezonden worden. Bedraagt de bestelling meer dan f 5, dan worden de postzegels tegen betaling van het bestelde bedrag zonder verdere verhooging van kosten bij den aanvrager thuis bezorgd. bladen. Straks kan je me de brieven wel voorlezen." Onmiddellijk was hij geheel in de za ken verdiept met een concentratie van gedachten, die steeds weer de bewonde ring van zijn jongen broer opwekte. „Wat heb je toch een wonderlijk ge heugen, Luke!" riep hij uit. „Geen won der, dat je altijd zoo op de hoogte bent. Je bent een duivelscbe kerel!" „Ik geloof ook, dat ik op dat gebied een specialiteit ben", zeide de miilionnaijr met zijn moe glimlachje. „Ik moet zien gauw een anderen secretaris te krijgen. Het is schandelijk van nie zooveel tijd van jou te gebruiken. En waar wou je me nu over spreken? Wou je gaan trou wen?" Bertie knikte van neen. „Haar vader wil er nog niet van hooren en Dot zelf neen we wachten nog wat". Wacht niet te lang, jongen", zeide Lucas kalm. „Je krijgt het oude Dower House om in te wonen. Zeg dat maar aan den oude. Het is maar een stap van de pastorie. We zullen er een garage bij Laten bouwen, hè Bertie? Vrouwlief moet haar eigen wagen hebben. En dan moet je natuurlijk, wanneer je advocaat bent, een kantoor in de stad hebben". »,Je bent een beste kerel, Luke", zei de de jongen met stralende oogen. „Maar tusschen ons gezegd en gezwegen, ik heb HtxSte. Doos tegen Verstopping Luchivaart. Hinchcliffe's vliegtuig? Twee stukken van een vliegtuigwrak die naar men vermoedt .afkomstig zijn van een verongelukte machine welke den Oceaan poogde over te vliegen, zijn door den Fraeschen consul te Halifax ont vangen van den gouverneur van het eiland St. Pierre. Onveiltig rijden. De kantonrechter te Middelburg veroor deelde C. T. te Heinkcnszamd tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis wegens het rijden met een rijwiel op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer in ge vaar werd gebracht. TWEEDE KAMER. Nadat minister de Geer bet overblijfsel van zijn wetsontwerp betreffende de be lasting van ni-et in het rijk wonendie Ne derlanders veilig had binnengehaald, nam Vrijdag minister Koningsberger diens plaats achter de regeeriingstafei in om te luisteren naar hetgeen er gezegd zou wor den over die motie-Joekes inzake de be- stuurshervorming in Imdië. De heer Joekes alsmede de heeren van Rijckevorsel, van Boetzelaer van Dubbeldam, Bijlevelid en Cramer, die de motie mede ondertee- kend hadden wilden de verdere door voering des- bestuurshervorming stop zet ten tot voldoende ervaring met deze her vorming was' verkregen in de gewesten, waar zij reeds doorgevoerd! werd, en het van deze ervaringen doen afhangen of wijzigingen der bestaande bepalingen wein- schelijk is. De heer Joekes wees op de bezwaren die zich bij de hervorming in West-Java voordeden, op die omslachtige en kostbare administratie, alsmede op ver schillende factoren, die de vraag wettigde of men wel op den goeden weg was. De minister kon zich hiermede niet vereenigen. Wel erkende hij, dat de wer king der hervorming nog niet geheel is te overzien, maar dat zou ook niet moge lijk worden, wanneer de hervorming niet verder werd doorgevoerd. Integendeel. Eerst wanneer geheel Java gereorganiseerd was, zou mien over voldoende gegevens be schikken om liet gehaieue systeem te over zien. Wordt de hervorming niet verder doorgezet, 'dan blijft het dualisme bestaan en moeten twee categorieën van ambtena ren naast elkander blijven werken. Ook de gouverneur generaal had, na breed overleg met Indische bestuursautoriteiten, geseind, dat uitstel der doorvoering van de hervor ming zeer ongewenscht is. 'In zijn repliek diende de heer Joekes niet zoo heel veel verwachting van dal advooaatschap. Ik doe het alleen, oim hun te laten zien, dat ik net zoo goed kan werken als alle anderen. Maar ik zou veel liever altijd jouw secretaris blijven, dat weet je wel!" „Zoo?" Lucas stak hem zijn hand toe. „Maar ik geloof, dat je gelijk hebt. Ik zou ook liever niet zien, dat je voor je werk van mij afhankelijk bent. Want dan zou je je, wanneer ik eens mocht worden weggenomen, te eenzaam voelen. Het is beter, dat je andere bronnen van inkomsten hebt!" „Maar Luke!" „Ja, ja, ik weet het wel! Maar vroe ger of later moeten we allemaal sterven. Doch dat onderwerp zullen we nu maar laten rusten. Alleen dit nog: als je mij een plezier wilt doen, trouw dan gauw met die lieve, kleine meiid. En wat heb je me nu te zeggen? Iets over Nap?" „Ja. Hoe wist je dat? Het is eigen lijk schandelijk om jou zoo lastig te val len, terwijl je niet zoo lekker bent. Maar moeder en ik vonden het beter, dat je het wist". „Voor den dag ermee jongen! Ik beïi taaier dan je denkt. Wat is er met Nap gebeurd?" „Dat is juist de kwestie. Je weet, dat hij gistenenochtend met Lady Carfax in de auto vertrokken is". een nieuwe motie in, waarin de Kamer o.m. overweegt: dat een nadere overweging van de instelling van de provincies Middlem en Oost-Java door den Indiischcn 'ordon nantie wetgever wen schel ijk is, en instel ling van regentschapsraden inmiddels zou kunnen geschied-en op dein grondslag der decentralisatiewetgeving 1903, den minister uitnood-igt met den gouverneur - generaal in overleg te heden omtrent de instelling van een niet uitsluitend uit ambtelijke leden bestaande commissie tot liet uitbrengen van rapport op zoo kort mogelij leen termijn over de ervaringen, verkregen met de pro vincie West-Java. De minister, die het gevraagde onder zoek overbodig en nutteloos noemde, en zijn standpunt handhaafde, dat de bes'.uurs- hervorming toch moet worden doorge voerd, gaf de Kamer in overweging de motie niet aan te nemen. Zeeuwsche kampen. Men meldt ons, dat ook dit jaar op Schouwen weer gekampeerd zal worden. Behalve de Ne-derlandsche Christen .Stu denten Vereeniging, die daar zelf eenige kampen organiseert, zal oiok de Zeeuw sche Oud-leden-organisatie van die ver eeniging er een Zigeunerkamp organiseerein voor de Zeeuwsche jongens. De Zeeuwsche Oud-leden, die dezer dagein weer te Goes hun voorjaars-reünie houden, vertrouwen dat dit werk zich in de belangstelling van allien, die zich met de opgroeiende jeugd bezig houden, zal mogen blijven verheugen. „De Zeeland". De zomerdienst van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" vangt aan op 22 April. De booten vertrekken van 22 April tot en met 14 Mei v.an Viissingen om 12.35, aankomst Harwich 19.10, ver trek trein van Harwich 19.45 en aankomst Londen 21.45. De trein van Londen ver trekt des morgens 10 uur, aankomst Har wich 11.35, vertrek boot van Harwich 11.45 en aankomst Viissingen 17.30. Van 14 Mei: af vertrekt de boot van Viissingen om 13.30, aankomst Harwich 19.10, vertrek trein van Harwich 19.45 en aankomst Londen 21.15. De trein van Londen vertrekt om 10 uur, aan komst Harwich 11.35, vertrek boot 11.45 en aankomst Viissingen 18 uur. Baarland. De uitslag van de door J. A. Hoogvliet gehouden aanbesteding van den bouw ©ener nieuwe woning voor den heer J .Bruggeman te Baarland is als volgt: Joh. de Mol te Baarland f9698; fa. van der Poel te Oudeiand'e f9448; J. L. Allewijin te Hoedekenskerke f9195; Jac. de Jonge te Biezelinge f8888; Johs. van der Poel te Ovezand f8760; P. van Loo te Driewegen en Joh. Verheijke te Ellewoutsdijk f8670; Gebrs. Jansen te Nisse f8285; J. la Grand te Hoedekens kerke en Jac. M. Verheijke te Elle woutsdijk f 7645. Het werk is gegund aan den laag sten inschrijver. Hansweert. Met ingang van 1 April a.s. wordt de kommies le klasse Th. Ketelaar, verplaatst van s.s. „Albatros" „Dat wist ik niet", prevelde Lucas. „Dat is een bijzonderheid. Ga verder". „Gisteravond laat was de auto nog niet terug, en moeder begon ongerust te worden. Als Lady Carfax er niet bij ge weest was, zou het natuurlijk zoo erg niet geweest zijn, maar daar dat wel het geval was, maakten we ons angstig, zoo dat ik ten slotte naar het majoraatshuis gegaan ben om te vragen, of zij thuis ge komen was. Dat was zij niet. Doch ter wijl ik er was, kwam er een telegram voor den butler uit een zeiter plaatsje Bram- hurst, dat een vijftig mijl hier vandaan ligt, met het bericht, dat de auto gebro ken was en zij niet voor vandaag thuis konden komen. Nou dat kwam me ver dacht voor. Ik ben overtuigd, dat Nap een gemeene streek uithaalt. Wat ter we reld heeft haar bewogen om met hem miee te gaan? Moedei' vond het verduiveld beroerd en ik niet minder. We hadden geen van beiden rust. Om kort te gaan, zij heeft den grooten Daimler laten voor komen en is zelf naar Bramhurst gereden. Ik wilde met haar meegaan, doch diai wilde zij absoluut niet. Enfin» je kent moeder. Dus ben ik hier gebleven om een oogje in het zeil te houden. Vanmor gen zijn gelukkig- alle gasten vertrokken. Ik geloof niet, dat iemand iont geroken heeft. Ik heb gezegd, dat moeder een zieke vriendin was gaan verplegen, en aan den wal. De kommies te water J. vain t Westende wordt aangewezen als stoker aan boord van de „Albatros". Heinkenszand. Vrijdag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht: 1. Een woonhuis, schuurtje en erf op het dorp, groot 2 A. 34 c.A. aan Wed. J. PaauweTraas voor f 1745, 2. Een schuur, varkenshok, erf en bouwland aldaar, groot 11 A. 20 c.A. aan Adr. Paauwe voor f 1350, 3. Bouwland aldaar, groot 1.02.60 H.A aan Adr. Paauwe voornoemd voor f3719,25. Kloetinge. Dat deze gemeente zich ook meer en meer uitbreidt, blijkt hieruit!, dat deze week db 2000ste inwoner is in geschreven. De door B. en W. vastgestelde kiezerslijst 19281929 bevat 1047 kie zers voor de Tweede Kamer; 1033 voor de Provinciale Staten en 974 voor den Gemeenteraad. Kapel Ie. De Coop. Boerenleenbank Kapelie hield een algemeene vergadering in het lokaal „Obadja". Verslag over het 16e boekjaar. De ontvangsten bedroe gen met inbegrip kas vorig dienstjaar f454.191,98, bestaande uit kas f4551,57. Ontvangen spaargelden f 143.625,73. Ont vangen termijn-deposito's f33.637,06. Te rugbetaalde voorschotten f 20.935, Ont vangen' in loopeinde rekening f236.180,74, rente van voorschotten f 5795,23, rente in Loopende rekening f6195,93, rente van de Centrale Bank gewone deposito's f 1613,35, jaar-deposito's f 1584,63, van coupons f 50,kosten van voorschol f6,-, in loopende rekening f 0,20, van diversen f 16,54. De uitgaven beliepen aan terugbetaalde spaargelden f 145.088,41 en terugbetaalde termijn-deposito's f2400,gegeven voor schot f 14.950,In loopende rekening f271.390,74, rente voor spaargelden f 9779,05, rente termijn-deposito's f 96, rente in loopende rekening f607,03. Bij drage Centrale Bank f 228,17, afschrij ving brandkast f 10,50. Kassier-salaris, met kantoorhuur f 850,aan diversen f 119,83, op reserve gebrachte winsl f 2404,49, of in totaal f 447.924,52, terwijl in kas bleef f6267,46. De balans gaf in bezittingen en schulden aan f363.278,25. Een winst werd gemaakt van f2341,01. Uit bet verslag bleek, dat 8 nieuwe leden toetraden, 2 vertrokken, 3 zijn over leden, het ledental bedraagt 168. 40 nieu we spaarders traden toe, 12 vielen af. Op 31 Dec. bedroeg het aantal uitgegeven spaarboekjes 402. Het aantal spaarders in vast deposito vermimdeMe met 1, 4 kwamen er bij. Begin 1927 met 59 voorschotten, 21 werden afgelost, bij 17 nieuwe; bleven bestaan 55. Het aantal loopende rekening houders bleef gelijk, 2 kwamenf, 2 gingen. Het aantal dugboekposten der spaarbank klom van 777 tot 875. Rente van spaar gelden werd goed gevonden door bestuur en raad van toezicht te houden op 3.72, die van loopende rekening en voorschotten van 4.92 op 4.80 te brengen, van vast deposito 4 °/o. Met algemeene stemmen werd de reke ning goedgekeurd. Her-kozen werd het bestuurslid de heer H. Blok, het aftre- dat scheen erin te gaan als koek". Lucas had met gesloten oogen en zon der een spier op zijn gelaat te vertrekken geluisterd. Toen Bertie met zijn verhaal klaar was, sprak Lucas de eerste oogen- blikken niet. Dan vroeg hij: „Is moeder nog niet terug?" „Neen. Maar daar maak ik me niet ongerust over. Die staat haai- mannetje". „Dat is zoo", stemde Lucas toe en zweeg dan weer. Zijn wenkbrauwen trok ken wat samen, alsof hij over iets moei lijks nadacht. „Misschien zit er niets achter", be gon hij eindelijk weer. Bertie bromde. „Hij was, voor zij weggingen, in een verschrikkelijk humeur, 's Morgens vroeg had hij de zwarte merrie bijna dood gereden „Waarom heb je me dat niet verteld?" Lucas sloeg bij die vraag zijn oogen op en keek zijn broer aan. „Beste jongen-, je was te ziek om je daarmede lastig te vallen. En bovendien hadt je morphine ingenomen. Daar had Nap wel voor gezorgd". Lucas sloot zijn oogen weer. Het duur de lang voor hij weer sprak. „Bertie", zeide hij eindelijk, „ga in de garage zeggen, dat ik Nap, zoodra hij terugkomt, wil spreken". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1