ProVincierueuWs Binnenland Gemengd NieuWs Allerlei. geen sprake was. Hij requireerde tot een veroordeeling van verdachte tot een geld boete van f 0,50 of 1 dag hechtenis. Verdachte voerde nog aan, dat ook de Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land van meeuing was, dat het in art. 4 voorgeschreven teeken bij avond niet ver licht hehoefde te zijn en dat een soort gelijke raak met medewerking van dien Bond reeds voor het Kantongerecht te Dokkum was behandeld, waarin echter nog geen uitspraak was gevallen. Ver dachte wenschte te worden vrijgesproken. De Kantonrechter zal in deze op 3 April a.s. uitspraak doen De Indische studenten. De strafkamer van de Haagsche rechtbank heeft de vier Indische studenten, die terecht hebben gestaan als verdacht van opruiing, van het hen ten laste gelegde vrijgesproken. Zooals men weet waren deze studenten tegen wie gevangenisstraffen van 2 tot 3 jaar waren geëischt, na de behandeling der zaak reeds uit de voorloopige hechtenis entslagen. Voor de betrokken personen wel een zeer onaangename historie. .Maandenlang hebben zij in voorloopige hechtenis door gebracht Telkens werd de hechtenis met een maand verlengd En nu vrijgesproken. D<& la.icAJouwienloc nstel 1 n tö Zierikz:e. Dimsdaig 10 Juli, 's avow is 7 uur, zal cfo officieels ontvangst vai het hoofd bestuur der Z.L.M. door het gemeente bestuur van Zierikzee op 't stadthuis plaatis hebben. Dienzelfdon avond 8 uur is het vergadering van het Hoofdbestuur ui „Ju liana". Woensdagvoormiddag 10 uur al gemeens vergadering in 't Huis van Nas sau. 's Middags 2 uur rijtoer. (Het ligt im *t voornemen alle gemeenten op het eiland te bezoeken). Des avonds 8 uur gemeenschappelijke' maaltijd. Donderdag 12 Juli 10 uur opening der tentoonstel ling door den minister van Binnenland- sche Zaken, minister Kan. Vrijdag 13 Juli, tweede tentoonsliellliiogsdag. In den namiddag concours-hippiqoe door „Rij- kist" te Zevenbergen. Ter bevordering van 't vreemdelingen verkeer zal in 't veen* Zijpe-Anna-Jacoba- Polder den geheeiew dag ieder half uur een boot varen, tegen verminderd tarief. Van Numansdorp, Teaneuzcn en Bres- kiens zullen extra-booten de passagiers naar Ziei ikzee overbrengen, eveneens tegen - gereduceerde prijzen. Liiefdie met hindernissen. De families van D. en de W. te Sluis kil leven reeds geruinnen tijd met eikaaï in onmin, doordat een dioehiber van v. D. verkeering hieeft met een zoon van de W. Hiertegen is de familie v. D. gekant. Reeds enkele malen moest de politie het meisje van v. D. bij de W. uit huis halten'. Met deze kwestie bemoeide zich K. van D., waardoor Zaterdagavond j.l. een vecht partij ontstond tusscken hem en P. J. van D., ld se tiaar busten kwam mot een bajo net en P. J. van D. hiermede bedreigde. Door de politie is in deze zaak proces verbaal opgemaakt. Ellewoutsclijk. In het nieuwe M. J. van Hattumhuis werd Woensdagavond door „Zang en Vriendschap" een jaarlijksche uitvoering gegeven. De zaal was propvol en de menschen hebben er van half acht tot elf uur geno ten van de mooie zang- en tooneelstukjes. Vooral het „Herderszondagsiied viel zeer in den smaak. Van de blijspelen ontlokte ,-,De oom utl Amerika" den meesten bijval. De voordracht „Nachtwakers-examen te Kal- verdijk" werd goed uitgevoerd en bracht de lachspieren in beweging. Na de uitvoering werden de executanten aangenaam verrast doos- een tevredenheids- betuiging en een enveloppe met inhoud van mevr. de wed. van Hattum. De directeur de heer J. Schipper bovendien nog met eien kistje sigaren. Tenslotte dankte ook de burgemeester namens allen voor hst g-notenc. Hcedjekenskerke. De kiezerslijst voor het jaar 19281929 bevat 725 kiezers voor de Tweede Kamer, 715 voor de Provinciale Staten en 695 voor den Ge meenteraad. Stemdistrict 1 Hoedekenskerke bevat 383 kiezers voor de Tweede Kamer; 381 voor de Provinciale Staten en 372 voor den Gemeenteraad. Stemdistrict 11 Kwadendamme bevat. 342 kiezers voor de Tweede Kamer; 334 voor de Provinciale Staten en 323 voor den Gemeenteraad. Ovezand. De gisteren vastgestelde kie zerslijst bevat: 623 kiezers voor de Twee de Kanier; 619 voor de Provinciale Sta ten en 608 voor den Gemeenteraad. Yerseke. Gekozen tot notabele der Ned. Herv. Kerk in de vacature-I. Hage, de heer G. Paauwe Czn. De kreeftenvisscherij zal 1 April a s. aanvangen. Zonder veranderingen van hoogerhand zal de eerste vischtijd duren van 1 April tot 31 Mei en de tweede De heer Bom informeert naar de werk zaamheden der politie, ook naar de ziekte van den nachtwacht. Een en ander zal nader onder de oogen worden gezien. geilde beantwoording van die vraag ook deze of bij een wijziging van de wet wel een uniforme regeling van de verblijfs vergoeding zal kannen worden gehand haafd. vangtijd van 15 Juli tot 31 Augustus. De visschers zijn vol goeden moed en denken dit jaar ook door de Olympische spelen beter prijs te maken dan vorige jaren -- De raad was Donderdagavond vol tallig bijeen onder voorzitterschap var burgemeester Siuke. L'e heer I. van Es nam zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aan. De commissie ;er onderwijs bracht haar jaarlijksch rapport uit. Bevredigende resultaten zag zij in school 1 aangebracht, toch blijven aan die school nog ernstige gebreken. Dit laatste kan ook gezegd worden van school II. Ook de school (Kakeldausl eischf eenige verbeteringen, o a. de W.C.'s terwijl bij school (Dreef) het schoolplein bij regenbuien nog onder water blijft staan. School Kerkhoek is zonder breken. Ged. Staten berichten dat de laatste wijziging der politieverordening (inzake publieke|verniakelijkheden neer ziet op Chr. feestdagen enz in strijd is met de Zondags wet, dus uiet kan goedgekeurd worden. Aaugeradeu werd deze wijziging terug te uemen, daar in ait. 4 der Zondagswet hierin is voorzien Het Dagelijkchs bestuur stelt voor deze wijziging daarom in te trekken. Aangenomen met algemeene stemmen. Verworpen wordt een aanvraag van den heer P. Verweijs om ontheffing van rooilijn. Siereveld heeft zijn werf verkocht en vraagt ontheffing van erfpacht. J, W. van B. de nieuwe kooper wil het gaarne weer als nieuwe eigenaar in erfpacht nemen, waartoe een verzoek van belang, hebbende is ingekomen. Aangenomen met algemeeDe stemmen. Verzoek P. C. Pols Azn. om een strook grond langs de begraafplaats te verkoopen. Bedoeld wordt pl.m. 10 M2. De vraag is of dit van hooger hand zal toegts'aan worden. Onder nader te bepalen voor waarden zal deze grond worden verkocht, prijs zal zijn f 5.per meter. Gedep. Staten kunnen zich niet ver» eenigen met het besluit van den raad i wegens financieele redenen niet in te gaan op verbeteringen en verbreeding aan de Openb, Scholen. Ze raden aan om binnen een maand te voldoen aan deze eischen. Daar voor is een geld- leening aan te gaan, af te lossen in 2 jaar. B. en W. zouden liever zien dat de begrooting gewijzigd werd. De kosten der verbeteringen zijn ongeveer f 8000. Neemt men nu post onvoorzien a f 640 besluit men de paardemarkt niet te ver beteren dan spaart men f 8600 uit. Het percentage gemeentelijke inkomstenbelas ting brengt men van 0.9 op 1, wat ruim f 4000 op zal brengen. De heer Osse- waarde wil liever een geldleening aan gaan, en de begrooting niet wijzigen. De voorzitter merkt op, dat z.i. Ged. Staten hun sfeer van bemoeienissen te wijd uitstrekken. Dat wordt meer en meer erkend. Nu kan de raad fn beroep gaan bij de Kroon en spieker weet niet of dit aan te raden is. Over een en ander wordt tusschen de heeren Willemse, Ossewaarde, Bom, De Koeijer en Scheele uitvoerig van gedachten gewisseld, waarna het vooratel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. De post gemeentelijke inkomstenbelasting wordt dus verhoogd met f 4560. Benoemd wordt tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim den heer W. J. Poleij. Naar verluid zou ook aan de briek alhier corruptie gepleegd zijn. De gascommissie werd opgedragen de zaak te onderzoeken. Rapport hiervan is inge komen. Den directeur werd gevraagd of hij steekpenningen had aangenomen het geen hij beslist ontkende. Hij stelde prijs op een uitvoerig onderzoek bij verschil lende firma's die aan de gemeente hadden geleverd. De gascommissie heeft een 9 tal leveranciers der gemeente aangeschre ven of onze directeur ook steekpenningen had aanvaard. Een 6 tal ontkende geheel en al en verklaarden desnoods onder eede zulks te willen bevestigen. Een firma die aan de gascommissie niet wilde ant woorden, meldde in gelijken zin aan B. en W. het andere 2 tal wier boekhou- houding door de justitie was inbeslag genomen kon niet antwoorden, maar de officier van justitie in Middelburg kon niet anders melden dat de gasfabriek noch de gasdireeteur van Yerseke in de boeken werd vermeld. De heer Bom spreekt zijn dank uit aan de commissie en zijn bevrediging over den directeur. Bij de rondvraag doet de heer Willemsen zijn beklag over het voetbalspel op de straat. Vergiftigings- verschijnselen. Maandag is bij de politie vain liet bureau aan den Bergsinge-l te Rotterdam aangifte gedaan, dat zich in een g:iz n wonende main de AcWdijlistraat, bij db dóe kinderen vergiftigingsverschijnselen hadden voorge daan. De omstandigheid, dat er den dag tevoren ruzie in bet gezin was geweest en dat die vader des nachts alleen met de kin deren in de woning was geweest, deed en li stige vermoedens omtrent de oorzaak van deze verschijnselen ontstaan. Uit liet on derzoek is evenwel gebleken, dat ree geen misdrijf in het spel is geweest. Men had tin de woininig de wasch in hkekpeeder gezet en per ongeluk is bleekpceder im de melkkan gevallen. Al de kendeen hebben Zondagavond melk uit deze kan gedronken ra daarna hebban de verschijnselen van vergiftiging zich geopenbaard. De kinde ren zijn reeds we dier hersteld. Een ergernis gevend kwaad Naar de ,,'s H Crt." verneemt, hebben de gezamelijke Pastoors van den Bosch aan de Katholieke Raadsfractie een schrijven gezonden, waarin zij verklaren, dat de vieriDg van Carnaval daar ter stede een ergernis gevend kwaad is, dat door deu gemeenteraad uiet mag worden geduld De autobus en het platteland Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den minister van Waterstaat gevraagd of het dezen bekend is dat de Kroon de toestemming van Gedep. Staten van Fries land aan de autobus-onderneming Dokkum Ferwerd, Leeuwarden heeft vernietigd en dat in Friesland verwacht werd, dat meer dere buslijnen hetzelfde lot zal treffen waardoor het gemakkelijke verkeer in die plattelaudstreken ten zeerste wordt ontzet Acht vraagt de heer Braat de minister het billijk, dat de plattelands bevolking ook op deze wijze gedupeerd wordt en is hij bereid te bevorderen, dat de autobus in Nederland met geen on noodige Staatsbemoeiingen te kampen heeft? Hazardspel? De politie te Leiden heeft bij een café houder aldaar in beslag genomen een automaat, op grond van overtreding van art. 45 der Drankwet betreffende het ver bod van hazardspel. Men kan voor deze automaat tegen betaling van een bepaald bedrag bij den kastelein 'n penning koopen. Na inwerping van dezen penning in de automaat moet men dan op eenige knopjes drukkendaarna gaan eenige ronde schijven met 'n vrij groote snelheid aan het draaien en hiervan hangt af, of er een of meer penningen uitvallen van hetzelfde soort, als men gekocht heeft. Naar gelang van het aantal te voorschijn gekomen penningen kan men dan een of meer borrels gratis bekomen. Ook is de kans groot, dat er in het geheel geen penning uitvalt en men dus zijn geld kwijt is. De politie acht dit hazardspel, op grond waarvan tegen den caféhouder proces-verbaal is opgemaakt en de automaat in beslag genomen. Hoewel bij meerdere caféhouders te Leiden deze outomaten in gebruik zijn, heeft de po litie zich voorloopig tot dit eene geval bepaald teneinde eerst een rechterlijke be slissing uit te lokken. De oneerlijke politie-agenten Naar aanleiding van de diefstallen van sigaren en sigaretten fe Groningen door twee politie-agenten is nog gearresteerd de 30-jarige Groningsche politie-agent P. T., eveneens met 7 dienstjaren. Hij was met vacantie te Pcheemda. Het komen vast te staan, dat het drietal in den afgeloopen winter zich toegang heeft verschaft tot een café, waar zij eveneens sigaren en sigaretten stalen. T. is on middellijk ontslagen en ter beschikking van de Justitie gesteld. Vergoeding voor Eerste Kamerleden. Verschenen is de memorie van ant woord van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk II der Staatsbegrooting voor 1928 (hooge colleges van staat en kabinet der Konigin). Ten aanzien van den ge- uiten wensch om aan de leden der Eerste Kamer een vergoeding toe te kennen merkt de minister op, dat de Grondwet deze toekenning niet toelaat. Ook een verhooging van de verblijfsvergoeding is in strijd met de Grondwet. Ten slotte merkt de minister nog op, dat inderdaad de leden der Kamer, die te 's Graven hage wonen, van de vergoeding voor verblijfkosten uitgesloten zijn. Voor een verandering van deze regeling zou wets wijziging noodig zijn. De minister is be. reid deze te overwegen en zal zich daarbij o a. de vraag moeten stellen, of recreatie uitgaven binnen de eigenlijke woonplaats wel als onkosten in den zin der wet kunnen worden aangeduid en bij bevesti De vrouw in Rusland. Het eenige in Duitschlaud verschijnend Russisch orgaau „Rul", bevatte voor eeni gen tijd een interview met de dochter van een bekend Russisch leeraar, die zooeven het Roode Rijk voor goed den rug had toegekeerd. Hare uitlatingen komen op het vol gende neerReeds op de schoolbanken wordt de Russische jeugd ingeprent dat liefde „idiotisme" is en dat ieder meisje weten moet, wat vrije liefde is. Men ver klaarde ons aldus de geinlerviewde dat de ontrouw van den man op een volstrekte noodzakelijkheid berust eu dat alle handelingen, die onder de heerschappij der bourgeoisie in 't geheim bedreven werden, thans tot de gelegitimeerde dingen behooren. En het „gulden" resultaat is vanzelf, dat vele meisjes studenten een lichtzinnig leven beginnen. De jonge mannen in het hedendaagsche Rusland, zijn grootendeels frivole egoisteu, die de meisjes zoo ongeveer als een soort wild beschouwen, waarop de jacht voor iedereen vrij is. Uit de verhalen van onze ouders en ook wel uit romans wisten we, dat de mannen de jonge meisjes vroeger het hof maakten, dat zij hun bloemen en ver snaperingen schonken en de liefde iets heerlijk-schoons was. Maar thans is van de echte liefde niets overgebleven. Man nen en vrouwen staan op een gelijken trap van bestaan. Onder de gegeven omstandigheden is 't voor een meisje buitengewoon moeilijk om haar reinheid te bewaren. Men moet al heel energiek en karaktervast van aanleg zijn, om staande te blijven in de verleidingen des levens. Vroeger hadden de mannen achting voor de onschuld en de reinheid van een meisje. Thans wor den deze deugden als preutsch en klein burgerlijk beschouwd. Meu spreekt en schrijft den laatsten tijd niet over huwe lijksleven in Rusland. Maar in de steden willen de arbeiders en infellectueelen niets meer van een kerkelijke echtver bintenis weten en een sovjethuwelijk, dat wettelijk geregeld wordt, beteekent, dat de bruidegom zich verplicht voor de kin deren te zorgen, maar hij kan zich ieder oogenblik weer laten scheiden een sim pele formaliteit op de huwelijksregistratie en de vrouw staat weer geheel hulpeloos in 't leven. Ook na de scheiding kan het gebeuren dat de vrouw desondanks gedwongen is, samen met haar gescheiden man onder een dak te wonen, daar de huurcommissie een gedeelte van 't huis aan den man heeft toe gezegd, Ook in de dorpen heerscht ontucht en immoraliteit Alleen de dochters van groote boeren leven eerzaam, maar het gros der boerenmeisjes heeft alle wetten van eer baarheid overboord geworpen. De toename van geslachtsziekten en dronkenschap, de massa zelfmoord, de verergerde prostitutie en de verwaarloozing van alle zeden en gebruiken hebben het bolsjewisme genoodzaakt met groote streng heid op te treden. De leider van den „proletcultus" Lunatscheisky heeft een oekase gelanceerd, waarin gesproken wordt over de noodzakelijkheid van sexueele ont houding. De communistisch jeugd heeft dit bevel echter met luid spotgelach in ontvangst genomen. Jackie Coogan. Jackie Coogan en zijn manager Arthur Bernstein hebben zich naar Engeland in gescheept. Jackie zal er de hoofdrol spelen in een Engelsche rolprent en vervolgens naar een kostschool te Oxford worden gebracht. Slachtoffers van termijnbe taling. Te New-York opereert op het oogen blik een troepje termijnleveranciers, die men zou kunnen vergelijken met de be kende figuur van Shylock. De heeren ken nen niet de minste consideratie wanneer hun schuldenaars ook maar den gering- sten termiju achter zijn, gaan zij over tot „maatregelen". Het meerendeel dezer slachtoffers zijn eenvoudige lieden, die een auto op afbetaling koopen en zich die auto weer zien afgenomen zoodra een betalingstermijn vervalt. Een sterk st-aaltj zou zijn dat van een man, die zich zijn auto, die hij had gekocht voor een van ongeveer 500 gulden, zag ontnomen toen hij nog een bedrag van slechts zes gulden schuldig was. in totaal hebben ongeveer een vijfhonderd slachtoffers bij de justitie een klacht ingediend. De justitie stelt een onderzoek in. In den staat New-York worJen leeningen, die tegen woekerrente verstrekt worden, als een misdadig vergrijp beschouwd. 13 skiloopers verongelukt Een gezelschap van 17 skiloopers Weenen is op deu Sonnnblick bij een oude vervallen mijngang op een hoogte van 2500 Meter door een lawine overvallen, die hen meesleurde naar het dal 4 leden van het gezelschap konden zich in veilig heid stellen en kwamen geheel uitgeput eu niet in staat om ondervraagd te worden bij het Natur-Freunde-Haus te Kolin-Sai- gurn aan. De overige 1.3 personen werden onder de lawine bedolven. Keizer de en volk. Toen de Japansche keizer en keizerin Dinsdag van het station te Tokio naar Hajama reden, naderde een haveloos ge kleed man de keizerlijke auto en strekte, een verzoekschrift in de richting van den keizer uit. De man, die, voordat hij van het plaveisel stapte zijn schoeisel had laan als teeken van eerbied, werd gearresteerd nog voor dat de keizer zou lebben bemerkt wat er gaaude was. Het bleek bij onderzoek dat de man een sta kend arbeider was uit Noda, waar 1500 arbeiders van een brouwerij reeds sedert zes maanden den arbeid hebben neerge legd. Het verzoekschrift deed een beroep op de sympathie van keizer en keizerin voor de stakers en hun hongerlijdende kinderen en beschuldigde de regeering van onverschilligheid. Dit is, zoo constateert de „Times"- correspondent te Tokio, de eerste keer dat op den keizer een rechtstreeksch be- roep is gedaan in verband met een arbeidsgeschil. De staking is de langste, die ooit in Japan is opgeteekend; van een heel eenvoudig begm heeft zij zich ontwikkeld tot een taaie uiting van krachts. meting tusschen de arbeiders en de brouwerij om de erkenning van de vak- vereeniging De stakers hielden hun kin deren uit school en laten hun thans onderwijs geven door werklooze onder wijzers. Het feit, dat de kinderen hun jaarlijksch examen niet hebben kunnen doen voor toelating tot een hoogere klasse, heeft teleurstelling verwekt, en men ver moedt, dat dit den man, die poogde een petitie aan den keizer aan te bieden, tot zijn gedrag heeft bewogen. De correspondenDteekent bij het boven staande aan, dat de sterker wordende tendenz om rechtstreeks een beroep op den keizer te doen tot herstel va» grieven, de hooggeplaatste ambtenaren verontrust. Burggraaf Makino," minister van de Keizer lijke Huishouding,™ heeft zich afkeurend uitgelaten over de neiging, die enkele politici den laatsten tijd aan den dag leg gen om de constitutioneele positie van den keizer voorwep van controverse te maken, eu verklaarde dat de Keizerlijke Huishouding pogingen doet om den keizer en het volk dichter hijeen te brengen. Hij waarschuwt echter het volk, de re geering en de onderwijsautoriteiten voor de gevaren van het binnensluipen van onverwerkbare ideeën uit het buitenland. Een vreeselijke nacht. De bemanning van de Engelsche visch- vaarder „Lord Devonport", die Zondag nacht bij de Orkney-eilanden op een rots liep, heeft angstige uren doorgemaakt. Bij de stranding liep het schip onmiddellijk vol water en de seheepslichten gingen met een uit. De uit veertieD leden bestaande bemanning was ten gevolge van de zware golven, die overboord sloegen, niet in staat naar materiaal te zoeken om daarvan fak kels te maken en zag zich verplicht, een goed heenkomen te zoeken. Negen mannen zochten een schuilplaats in 't stuurhuis, de anderen, ook de schipper, ergens in de boeg. Twee der laatstgenoemden, waarbij de schipper, werden echter spoedig over boord geslagen. De negen man in het stuurhuis bleven daar tot een golf het huis vernielde, waarop zij onder de brug een veilige plaats zochten. Doch gedurende den nacht stierven vijf van uitputting en werden overboord gespoeld. Een zesde werd krankzinnig en moest door zijn kameraden aan een stang worden vastgebonden, waar hij, even voor de komst van een reddings boot, stierf. Het feit van de schipbreuk werd te Stromness bekend gemaakt door een anderen binnenvarenden visscher. Onmiddellijk werd een reddingsboot uitgezonden, die samen met het visschersvaartuig naar de plaats des onheils voer. De reddingsboot slaagde er met groote moeite in, een lijn over boord van „Lord Devonport, te krijgen, waarmede de zes mannen, die zich nog aan boord bevonden, door de branding heen in de reddingsboot werden gesleept. Wetenswaardigheden. Lissabon is de rumoerigste stad van de wereld. Dag en nacht -is het er een geraas en getier van allerlei voertuigen, ven ters, krantenjongens, lotenverkoopers enz. De hooge zijden hoed werd voor het .eerst in Engeland gedragen, omstreeks 1840. Proeven hebben uitgewezen, dat bijen den korf nog terugvinden, als zij 6K.M. ver het land ingebracht worden, maar 3 K.M. ver op het water van meer of zee, 111 l kunnen zij den korf niet terugvinden.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3