Stadsnieuws Raadsfilm. Gemeenteraad. (Ztting van gisteravond). Voorzitter: de heer G. A. Hajemius. Afwezig: Ir. vam Poelgeest, die be richt vam verhindering zond. Aanwezig12 leden. Ingekomen stukken. Mededeelimg wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken Vaststelling van de gemeente-rekening over 1926 door Ged. Staten. Goedkeuring door Ged. Staten van de gemeente-begrooting voor 1928. Goedkeuring door Ged'. Staten van de begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor 1928. Bericht van Ged. Staten dat door de Kroon is goedgekeurd de verordening tol wijziging der verordening op die heffing van rechten wegens de uitgifte van stuk ken ter secretarie, verrichtingen van den Bur ge-dij ken Stand en de afgifte van Jachtakten in de gemeente Goes. Besluit van Ged. Staten waarbij omtr heffing wordt verleend van die verplich ting tot het doen geven van onderwijs in het vak „lichamelijke oefening". Bericht van goedkeuring door Ged. Sta ten van de wijziging van het reglement voor het burgerlijk armbestuur. Bericht van goedkeuring door Ged. Sta ten van het raadsbesluit van 18 Januari 1928, no. 4, tot ruiling van grond aan de Z aagmo len st r aa t Bericht van goedkeuring door Ged. Sta ten van het raadsbesluit van 1 Januari 1928 no. 9, tot wijziging van de ge meente-begrooting voor 1927. Bericht van goedkeuring door Ged. Sta ten van het raadsbesluit van 18 Januari 1928, tot aankoop van eigendommen in Bouwplan III. Processen-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente- on tvanger Verslag van de vereeniging „Zeevaart school" te Vlissinigen over 1927. Verslag van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs over 1927. Verslag van de Goesche Wijkverple ging over 1927. Bericht van aanneming van benoemin gen in diverse commission, en besturen. Dankbetuiging van de muziekgezel schappen „Euphomia" en „Hosanna" voor de verhooging van het gemeentelijk sub sidie. Dankbetuiging van de Vereeniging tol Bevordering van Vreemdelingenverkeer in Zuid- en Noord-Beveland voor het sub sidie inzake propaganda tijdens de 9e Olympiade. Verzoek van de heeren A. de Bruijne ten J. M. van Riet te zamien met de firma W. J. van de Weert en Zonen, toestemming tot het als bouwterrein ex- plodteeren van grond aan den Oostwal, om vier uitwegen en ruiling van strookjes grond aldaar. De heer van Bommel van Vlo- ten zegt, dat aan deze kwestie een voor geschiedenis zit. Aan den vorigen eige naar is een uitweg geweigerd. Daardoor is het terrein goedkooper verkocht. De uitweg beteekent waarde. Spr. zou voor het verleenen van den uitweg een betaling willen vorderen. Per te stichten woning voor den uitweg b.v. f 25,-. De voorzitter vindt dit volkomen juist. B. en W. hebben betaling in principe aanvaard. De heer Eckhardt meent dat de vorige eigenaars ook een u-itweg hadden moeten hebben. Zelfs als deze in uit zicht was gesteld, hadden ze het terrein duurder kunnen verkoopen. De voorzitter legt uit dat eerst een uitweg verleend kon worden toen hel bouwplan overgelegd was. Wethouder van Melle zegt, dat de vorige eigenaars nooit de bedoeling hebben gehad het terrein te exploiteren, doch om het te verkoopen. Ze hadden geen bouwplan', dus aan hen kon geen uitweg worden verleend. De heer van der Does betreurt het dat de vorige eigenaar door gemis aan uitweg schade heeft geleden. De voorzitter zegt, dat de schade te wijten is aan het ontbreken van een plan. B. en W. hebben herhaaldelijk op een bouwplan aangedrongen. De heer Crucq vindt het jammer dat de bebouwing een mooi stukje plant soen zal doen verdwijnen. Goes heeft aan plantsoenen toch al niet te veel. Kunnen B. en W. binnenkort niet met een plan tot vergrooting der plantsoeoruimte ko- men. i 1 De heer Simons vindt d»e retributie ad.f25,— te hoog. De heer van Bommel van Vlo ten legt uit dat een bedrag van f25, waarlijk niet te veel is. Wethouder Goedbloed steit voor dat B. en W. over het bedrag nader be raadslagen en de financieel© commissie onï advies zullen vragen. Aldus wordt besloten. Het voorstel van B. en W. word* aangenomen. Voorstel tot het geven van bestemming aan bouwterreinen in Bouwplan III, ter bevordering van regelmatige bebouwing. Voorgesteld wordt die winkelstraten in de toekomst te scheidien van dè woon- straten. Het voorstel wordt aangenomen. Verzoek van dien heer J. F. Jansen om wijziging der voorwaarden, waaronde* hem in 1918 grond is verkocht. B. en W. nemen het advies der fimam- c'.eele commissie over. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Grondbedrijf voor 1927. Aangenomen. Vaststelling der begrooting van het openbaar Centraal Slachthuis voor 1927. Aangenomen, Verzoejf van de Goesche Wijkverple ging om subsidie ten behoeve van de tu berculosebestrijding. De heer van Bommel van Vlo ten zegt, dat de meerderheid der fin. commissie in hoofdzaak met het advies van B. enW. accoord gaat. De kwestie der armenzorg is zeer zeker een factor Van /'betèeii'&rtis. De commissie kan zich met het voorstel vain B. en W. ver eenigen. De heer S i m o in s zegt, dat de t.b.c.- bestrijding niet behoort tot armenzorg. Het is een daad van volksgezondheid. De armbesturen steunen wel, doch alleen die armlastige gezinnen. In algemeenen* zin steunen de armbesturen de t.b.c.-bestrij ding niet. In Goes worden 134 gezinnen voor de t.b.c.-bestrijding bezocht. Daar onder zijn slechts 25 armlastige gezinnen. De gemeente mocht gerust f450,per jaar aan de t.b.c.-bestrijding betalen. Het rijk geeft zelfs 4Vb ct. par inwoner plus de helft van het salaris dar verpleegster. Goes doet zooveel voor ontspanning en plantsoenen. Kan ze dan ook niet iets doen voor de volksgezondheid Spr. legt nog uit dat bij aanvaarding van het huidige voorstel de wijkverpleging geen behoor lijke begrooting kan opmaken. De post onvoorzien moet wel zeer groot zijn. De voorzatter wijst er op dat het B. A. in Goes een zeer bij zon dei'© plaats inneemt. De lieer G;rucq is het volkomen met den heer Sifons eens. Hij wil niet in herhaling treden, doch vindt het verschrik kelijk dat de~ t.b.c.-bestrijding tot de ar menverzorging wordt gerekend. Wethouder Goedbloed zegt, dat de vereeniging door aanneming van het voorstel-Simons achteruit zou gaan. Het voorstel van B. en W. is veel gunstiger. [Wethouder van Melle is er ook tegen, dat t.b.c.-bestrijding tot armenzorg wordt gerekend. De heer Simons vindt het stand punt verkeerd. Men zegt nu: maken jul lie maar tekorten, wij zulien wel dek ken". Laat de gemeente een vast bedrag per jaar geven. De heer van Bommel van Vlo ten is verwonderd. De heer Simcns is behept met prinzipienreatefrei. Het voor stel van B. en W. is het meest gunstige voor de vereeniging. Het voorstel van B. en W. wordt met 7 teg:n 5 stemmen aangenomen. Voorstel tot wijziging der Verordening op het Burgerlijk Armbestuur. Het voorstel houdt in, dat personen wier opname in het ziekenhuis geheel of gedeeltelijk door het B. A. wordt be kostigd, in de gelegenheid worden gesteld zelf het ziekenhuis te kiezen waar ze ver pleegd willen worden. Aangenomen. Voorstel tot het doen geven van gym nastiekonderwijs aan de openbare lagere scholen. Voorgesteld wordt den beer van Tiel tijdelijk te benoiemen tot gymnastiek - leeraar en om gelden in verband met het onderwijs beschikbaar te stellen. De 'heer Koning zegt, dat B. en W. den onderwijzer met ingang van 1 Januari willen aanstellen, terwijl uitstel is verleend voor het geven van gymnastiek tot 1 April. De voorzitter merkt op, dat dit in het eerste voorstel het geval was. Men zal den leeraar niet vroeger aanstellen dan noodig is. De heer Cr ucq meent, dat het les geven niet zooveel behoeft te kosten. Er zijn in Goes wel onderwijzers die ook bekwaam zijn. De voorzitter antwoordt, dat er in Goes geen onderwijzers zijn, behalve de voorgestelde, die dit vak goed kunnen on derwijzen. In Drenthe zijn er zelfs ap plicatie-cursussen opgericht waarin onder wijzers met acte tot leeraren worden opgeleid. Onbekwame krachten kunnen meer aan de kinderen bederven dan goed maken. Het onderwijs dient zoo goed mogelijk te worden gegeven. B. en W. zijn dank baar dat de heer van Tiel wil helpen. De heer Koning merkt op, dat men zeer bezorgd is voor goed' gymnastiek onderwijs. Voor goed ondlenvijs op die openbare lagere school schijnt men minder bezorgd. Daar werken wel kweekelingen. De voorzitter vindt dat deze za ken niet te vergelijken zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 8 tegen 4 stemlmen. Tegen die iréeren Koning, Crucq, Vermaire en Potter. Verzoek van Mej. J. Wedts de Swart om eervol ontslag als hoofd der openbare bewaarschool. Het verzoek wordt toegestaan. Voorstel tot handhaving van het sub sidie aan de vereeniging van Gasfabrikan- len in Nederland. De jhiesr Crucq zegt, dat de min derheid der gascommissie tegen subsidie is. Spr. is er tegen dat de gemeente lidmaatschapsgelden betaalt voor dbn di recteur. Spr. heeft het voorts nog over de corruptie-gevallen. De heer van Bommel van Vlo ten 'vindt het zeer gewoon dat een in stelling contributie betaalt voor haar di recteur. l De voorzitter deelt nog mede, dat hij inzage had van die stukken der ju stitie inzake de gas-corrupties. Daaruit is gebleken dat dis heer Brink geheel vrij uit gaat. Dit verheugt spr. (Applaus van den raad). Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging dei- gemeente- begrooting voor 1927. De heer van Bommel van Vlo ten merkt op, dat het gasverbruik door de gemeente zeer is toegenomen. Men dient in dit opzicht voorzichtigheid' te be trachten. Men kan ook te ver gaan met de verlichting. De heer Eckhardt zegt: „Er kan nooit genoeg licht zijn". Als spr. zijn zin kreeg, zou er in geheel Goes geen donker plekje meer te vinden zijn. De heer Crucq: „Daar zou u niet iedereen genoegen me3 doen". De voorzitter meent ook, dat bij de overweging of het aantal lantaarns uit gebreid moet worden, voorzichtigheid dient te worden betracht. Het voorstel wordt aangenomen. Rekening van het Gasthuis over 1926. De rekening wordt goedgekeurd. Vaststelling der rekening van het Fonds der voormalige Gilden over 1927. De rekening wordt vastgesteld. Verzoek van den Provincialen Zeeuw- schen Bakkersbond om beschikbaarstel ling van een lokaal der O. L. school C ten behoeve van een cursus in het bakkersvak. Het verzoek wordt toegestaan. Besloten wordt nog de adressen inzake distributie van radio in handen van B. en W. te stellen. De voorzitter deelt voorts mede, dat B. en W. van pLan zijn in Goes een boomplantdag te organiseeren. Aan de boomplanting zou kunnen worden verbon den het vertoornen van een film over hoo rnen en planten en verder een tractate in het Schuttershof. De heer van Lie re zal daartoe gratis zijn medewerking verlee nen. Het geheels feest zal pi.m. f75, kosten. Woensdag zullen de kinderen 85 boomen planten aan den Oostsingel. De padvinders zullen het geheel met muziek opluisteren. De heer Crucq is tegen padvinders- muziek. De padvinderij is geen neutrale organisatie. De voorzitter: „Kom, kom mijn heer Crucq. U meent het zoo lcwaad niet". De raad keurt de uitgave van f 25, goed. Besloten wordt verder nog een stuk terrein aan de Zaagmolenstraat te ver huren voor teelt van groenten enz. De heer Holle stel Ie vraagt of het terrein niet geschikt zou zijn voor volkstuintjes. Rondvraag. Bij de rondvraag beklaagt de heer Crucq zich over het niet beschikbaar stellen van het Schuttershof voor vertoo- ning van de film „Oorlog aan den oor log" in een openbare vergadering der S.D.A.P. Het Schuttershof is toch voor alle gemeentenaren zegt spr. De voorztitteir merkt op, dat na informaties bij den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam besloten is hel Schuttershof niet te kenen voor een der gelijke vertooning. Vooral de opschriften van de Elm gingen de perken te buiben. De heer Crucq kan het slechte van een of andere Duitsche anti-oorlogsfilm niet inzien. De voorzitter: De Elm zal haar oorsprong nog wel wat oostelijker als Duitschland hebben. Ook in Amsterdam is vertooning van de film in het openbaar niet toegestaan. De openbare vergadering wordt ver volgens geschorst. Na heropening sluit de voorzitter de bijeen komst. De kiezerslijst. Op de door B. en W. voor 1928'29 vastgestelde kiezerslijst komen voor: voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 4651 kiezers; voor de Provinciale Staten 4509 en voor den Gemeenteraad 4391. De Groote Klerk. Dank zij de gelukkige oplossing die de gemeenteraad onlangs aan het finain- cieele gedeelte van het restaura tie-vraag stuk der Groote Kerk gaf heeft c!e archi tect Herman v. d. KlootMeyburg hel werk aan ons mooie bede-huis niet be ven te onderbreken. De restauratie heeft de laatste maanden voortdurend voortgang gevonden. De eerste zorg betrof de wan del kerk, inzonderheid de zeer gehavende Westgevel (wat is deze mooi geworden) het dak en het Noordelijk gedeelte. N>og enkele weken en de restauratie der wan- deikerk zal voltooid zijn. Dit gedeelte van het gebouw zal dan voor de kerk diensten ingericht worden opdat met de herstellingen aan de preekkerk een begin zal kunnen worden gemaakt. Voordat de gehecle Groote Kerk weer in goeden staat verkeert, zuilen nog wel enkele jaren heen gaan. Wat men later met de wandelkerk doen zal Men fluistert dat er pogingen in het werk worden gesteld om de gebeele Mag- dalena-kerk aan de kerkdiensten dienst baar te maken. We hopen dat het eens zoover komen zal. Voor jaar s werk. Behalve op het land brengt het voor jaar ook in de stad vele werkzaamheden. O.a. voor de gemeentewerken, die aan het begin van ieder jaar meestal een lijvig programma voor den boeg hebben. In Goes weert de dienst van gemeente werken zich momenteel o.a. met den aan leg van straten. De Manhuisstraat is in bewerking voor vernieuwing. Is deze ge reed, dan trekken de stratenmakers naar Bouwplan III en vervolgens komt herstel ling van de Wilhelminastraat aan de orde. Verwacht wordt dat deze. laatste straat binnen enkele weken gereed zal zijn. Allen die den laats ben tijd op of in een of ander snel vervoermiddel met dit gedeelte der stad hebben kennis ge maakt, zullen zich over dit onderdeel van het werkplan van openbare werken, niet zuinig verheugen. De toestand van de Wilhelminastraat is bijna een joair lang meer dan slecht geweest. Behalve de straten hebben de plant soenen de aandacht dier gemeente-werken. De helft der te rooien boomen^. zijn aan de bijlen reeds ten offer gevafau en Wtoeiasdag a.s. wordt een begin gemaakt met nieuwe aanplanting. Tegenover het Gasthuis is een stukje plantsoen verdwenen, teneinde den toe gang tot de zieken-inrichting te kunnen verbreeden. Men ziet het: voorjaar brengt werk in de stad. Radio-distributie. We verwijzen naar een advertentie in dit nummer inzake de Goesche radio distributie. We bouwenbouwen. Het frappeert niet alleen de Goesetia- ren, doch ook de vreemde bezoekers, dat er in onze stad zooveel gebouwd en ver bouwd wordt. Goes blinkt ook in dit op zicht uit. We hebben eens nagegaan wat er in 5 a 6 jaar tijd aan zakenpamden is gedaan en we komen tot de slotsom dat 57 zaken een geheel nieuw gebouw betrokken, terwijl 30 zak-enmenschen hun inrichtingen deden restaureeren. Goes werkt en bouwt Een dure vloek. De kantonrechter heeft A. R., een zwer ver, wegens het vloeken op den openbaren weg te Kapelle veroordeeld tot f25 boe'b subs. 25 dagen hechtenis. Concerten. „Euphonia" zal dit jaar op de markt concerteeren op 30 April, 16 Mei, 29 Juni, 27 Juli, 31 Augustus en 28 Sep tember. „Hosanna" speelt op 19 April, 10 Mei, 14 Juni, 12 Juli, 2 Augustus en 13 September. Bij ongunstige weersgesteldheid wonden bovenstaande data een week verschoven. Indisch fruit. De heer M. D. de Groot alhier, ver wacht blijkens een advertentie Maandag wederom een partij Indisch fruit. Behal ve de Sa woe Manilla zal men volgende week in Goes kunnen eten Mangistam, Ramboetan en Doekoe. De kleine Doekoe's zijn zeer smakelijk. Het zijn gele kogelvormige vruchtjes, die men in Indië eet als hier kersen, d.w.z. in enorme hoeveelheden. De koningin der vruchten van het oos ten is ongetwijfeld de Mangistan, de lek kerste vrucht die ergens ter wereld kan bestaan. Het is een ronde paarsche vrucht ter grootte van een maasbal. De dikke schil wordt gebroken (nooit met een me9 aanraken) en dan ziet men de bolvormige, witte, in keurige partjes verdeelde vrucht, die men met een vork uit het omhulsel licht en die naar een zaclvt delicieus li keurtje smaakt. Een dergelijk fijn aroma beeft geen enkele Moflandsche vrucht. Landbouw-Bioscoop. Een Russische film „De middernacht zon staat deze week als hoofdnummer op het programma van de Lan ibouw-Bioscoop Veranderingen. In het Postkantoor is het loket, waar vroeger de aangoteeken e stukke i en spaar- bankaangelegenheden Lehain 'e'd werden, bestemd voor den zegelverkoop en post- pakketpos't. Aan het loket waar vroeger de ouder domsrente uitbetaald werd, kunnen nu de aangeteekende stukken enz. aangeboden worden, terwijl aan het loket waar voor heen de zegelverkoop plaats vond, voort aan de ouderdomsrente zal worden uit betaald. Deze verandering is vooral een ver betering voor de vreemdelingen, die nu niet zoo lang behoeven te zoeken, waar zij postzegels kunnen koopen. Ook zal op dagen, dat de ouderdomi rente wordt uitbetaald, niet meer zooals voorheen de vestibule halverwege, door de rentetrek kers versperd worden. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 25 Maart des morgens te half elf uur: Ds. J. Koekebakker. Iedereen heeft waarschijnlijk na een vreeselijke gebeurtenis in zijn leven wel eens het vermoeden gehad: „Nu gaat de wereld instorten of iets anders plaatts vin den, dat aan alles een einde maakt". Niet waar, uj kent dat gevoel? Welnu, zóó onge veer verging bat ons gisteravond tijdens de zitting van den gemeenteraad. N.l. bij de stemming over voorstel numlmiei- 9 dei- agen da inzake het geven van gymnastiekonder wijs aan de openbare lagere scholen. Toen de vroedere vaderen in alle standen aan rek en ringen hadden gehangen en nadat enkele gymnastische uitblinkers als de heeren Crucq en Koning een hoogstandje ten beste hadden gegeven (dat de eerste geleerd had van een werkloos onderwijzer die ook wel kans zag om tegen een mini mum vergoeding de Goesche jeugd het la b c der lichaamscultuur bij te brengen) luidde de voorzitter de stemming in en voor ons de verwachting „Binnen enkele seconden, zal de wereld vergaan". Deze geestelijke catastrophe danken we aan den heer Buys of den heer Crucq, in ieder ge^ val aan een van de beide partijen uit het gloeiend aaneengesmeed huwelijk der S.D.A.P. in de voorbeeldigs woonstede. Wat gebeurde er n.l. bij de stemming? De heer Crucq zei „tegen", de heer Buys riep uit „voor", of liever hij schreeuwde het uat; zijn „voor" klonk als een kreet van verlossing uit den mond van iemand die aan een vreeselijk moeilijk conflict zich te buiten beeft gegaan. Doodsbleek leun den vele aanwezigen na Buys' bevrijdings- roep tegen de leuningen der zetels, enke len maakten aanstalten tusschen zich en het plafond het beschermend tafelblad te brengen, anderen maten met de oogen den afstand tusschen stoel en deur, veie han den siddbrden bij de poging om het water glas te hanteeren, de heer Crucq hapte naar luchtToen de voorzitter met een ha merslag de stemming vast legde sloot men, in de veronderstelling <diat dit hel einde der wereld was, de oogen. Laten we eerlijk zijn: de hemel stortte niet in, de wereld rolde verder, op de Markt floot een straatjongen een helder deuntje, dat door de zorgvuldig gesloten luiken naar binnen darteldemaai* het duurde toch geruimen tijd' alvorens de ver gadering de geweldige schok van den: avond, het wonder van 1928, het eerste meeningsverschil in de S.D.A.P. ter plaat se sedert menschenheugenis, te boven was. Later hebben we het geval eens overdacht en we zijn tot de conclusie gekomen dat de lente als oorzaak van het gebeurde be schouwd moet worden. De lente toch breekt met alles, ze omvat den menschl, bespringt, overweldigt hem en drijft zelfs den politicus tot niet overwogen zijstap pen, tot onberekende handelingen, tot dwaas-menschelijke gedragingen. Het voor jaar stond in al zijn heerlijkheid, prikke lend in het deftig-stemmige vergaderlo kaal. Dat was de zaak. Bijna onverant woordelijk dat we dit niet reeds bij het begin der beraadslagingen opmerkten, toen de lente-symptomen zich toch ook al de den gelden. Heeft men b.v. ooit zoon onsystematische stemming gehoord als over het verzoek van enkele heeren om uitwegen bij een bouw aan den Oostscftgel. Rechts en links dwarrelden kris kras door elkaar, het was of geen der heeren tot een politie partij behoölrden, ieder permitteerde zie de luxe van een eigen meening en men eb:1 het op zulk een wijze dat een n et ingewijd kans liep te gelooven: „Ieder raadsli heeft tóch een eigen zienswijlze". Op d publieke tribune is gisteravond nog a rendez-vous gegeven, vandaar dat we gevolgen van de voorjaarsstemming hi even naar voren schuiven. De tribunis mochten zich andiers in de vemdieeldheild de vroede vaderen vergissen en meenen

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2