RUITEIBOER N*. 57, Vrijdag 25 Maart 1928 !l$a Jaargang. STER-TABAK Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel ProVincienieuWs Lraod en Tuinbouw Medische Rubriek. Binnenland Erkend de beste Elastieken Kousen, Buikbanden, Breukbanden en alle andere Bandages aan juisten pasvorm. Sport ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1 5 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormic ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL 1928 OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Vereeniginj* „Kindierzorg". Woensdagmorgen had in een der zalen der stichting de jaarvergadering bovengenoemde vereen: ging, onder leiding van den waarnemenden voorzit ter, den heer Ds. J. de Voogd, uiit 's Heer Aremdskerke. Deze herinnerde aan wijlen den voorzitter vanaf het begin van he<t bestaan, Ds. N. M. de Ligt, em hij schetste wat „Kinderzorg" in beim verliest. Nadat vastgesteld was, dat 33 gemeenten met 39 stemmen vertegenwoor digd waren, bi-acht Ds. Ten Kate het jaarverslag uit. Met dankbaarheid vermeldde spr. de goede resultaten met de kinderen, die verschillende onderwijsinrichtingen bezoe ken. Er waren 72 jongens, 67 meisjes als voogdijkinderen en 4 vrije» pupillen aan de zorg der stichting toevertrouwd. Na het rapport van de commissie van onderzoek, die verschillende opmerkin gen maakte, was het woord aan den penningmeester, den heer Ds. J. de Vries, die wees op het vele, dat gespaard wordt door toezendingen van aardappelen en groenten, werkstukken der naaikransen, en niet bet minst door de bussen, die f 6955,03 netto opleverden. De kosten voor de bafoy- zaal bedragen in totaal ruim f 8700, Dat er thans bij de Nationale Bank een debet is van f7861,wordt veroor zaakt door te geringe inkomsten uit de gemeenten. Ook de begrooting licht spr. toe. De rekening sluit in ontvang en uit gaafmet f 63.599,96Vg, en een goed slot van f551,97, tegen f 1580,32 over 1926. De begrootiing geeft f56.575 als eind cijfer. Noch rekening, noch begrooting ga ven tot discussie aanleiding en werden met dank aan Ds. De Vries voor het vele, dat hij voor „Kinderzorg" doet, in het bijzonder voor het financieel be heer, goedgeke urd Het nazien der rekening over 1928 werd opgedragen aan de gemeenten Goes, Wol- phaartsdijk en Middelburg. In de middagvergadering hield de heer lemhoff, directeur van Hoenderloo een lezing over: „Grepen uit het opvoedings werk". Naar godsdienst en politiek gevraagd. Op de vragen van den heer Polak be treffende het stellen van vragen on zake godsdienst en politieke richtaig aan ge gadigden naar de betrekking van commies ter provinciale griffie van. Zeeland, heeft minister Kan geantwoord, dat Ged'. Stia- 75 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Dus vermande zij zich, riep al haar trots te hulp. „Dacht je werkelijk, dat ik een vrouw ben om me zoo ie laten nemen? Denk je werkelijk, dat ik maar zoo voor het nemen hen? Zoo ja, dan heb je me noodt gekend, evenmin ais ik tot op dit oogenblik jou gekend heb." Hij luisterde naar haan-zonder dien min sten zweem van verbazing of schaamte en stond voor haar met de zorgelooze dierlijke gratie, die hem in zekeren zin grootsch maakte. „Ja," zeide hij, „ik geloof, dat ik je ditmaal voor het nemen heb, miaar je zult moeten toegeven, dat ik geduldig geweest ben. En ik heb de moeite genomen om het je makkelijk te maken. Ik heb je ongemerkt hierheen gebracht zonder eenigen angst of aarzeling van jouw kant. Ik heb het zoo gedaan, dat niemand er iets van gewaar kon worden. Morgen gaan we naar Lon den, dan naar Parijs, dan overal waar ten van Zeeland, volgens hun gewoonte, aan gegadigden naar de betrekking van commies ter provinciale griffie een vra genlijst hebben gezonden, waarin o.rni. gevraagd wordt naar godsdienst en po litiek'© richting. Met geest en bedoeling van de artt. 5 en 170 van de Grondwet verdraagt zich stellig niet een vooropgezette meaning om sollicitanten van bepaalde godsdienstige of politieke gezindheid van het vervullen van openbare betrekkingen uit te slui!ien. Zoodanige vooropgezette meening spreekt echter geenszins uit de gestelde vragen. De bedoeling daarvan is kennelijk om behalve over andere eigenschappen der sollicitanten, zich een oordeel te vormen ook over hun geschiktheid om in een be paald milieu werkzaam te zijn. Bij ver schillende benoemingen men denke b.v. aan die tot burgemeester kan dit een factor van beteekenis vormen. Uit dit antwoord volgt,, dat de minis ter in het bloots stellen van dergelijke vragen geen strijd met de Grondwet kan zien. Een opmerking deswege aan een College van Ged. Staten, dat trouwens al lerminst ondergeschikt is aan dein minis ter, zou hij dan ook misplaatst achten. 's Heer Hendrikskinderen. Wegens ver trek uit deze gemeente heeft de hceir P. Oudkerk ontslag gevraagd als lid van het Groot Armbestuur. Heinkenszand. Op etn tweetal voor predikant der Geiref. Kerk te Heinkens zand komen voor de heeren Mulder uit Groningen en E. Nawijn te Kampem, beiden candidaat. Bieten naar Frankrijk. Naar het dagblad de „Grondwet" ver neemt, hebben de leden van den Bieten- bond uit het land van Hulst, die pl.iri. duizend gemeten bieten verbouwen, be sloten, de opbrengst van deze duizend ge meten aan Fransche suikerfabrieken te verkoopen. Hierdoor gaan ongeveer 20 mallioen kilo bieten naar Frankrijk. Rookend e vrouwen Vaak treft men in bladen cn tijdschrif ten meenimgen aan van artsen, die zich met het toenemend gebruik van tabak, vooral door de vrouwen, in het geheel neet kunnen vereenigen en die wijzen op de slechte gevolgen, die de nicotine voor de vrouwelijke constitutie heeft. Dr. Chauncey Barber, een bekend arts, gaf op een onlangs te New-York gehouden congres als zijn overtuiging te kennen, dat de vermeerdering der kindersterfte in onmiddellijk verband staat met het toenemend tabaksverbruik door vrouwen. De nicotine heeft een vernietigenden in vloed op het zenuwgestel zoowel van moeder als kind en zelfs zou, volgens de zen Amerikaanschen medicus, niet minder dan 60 procent der kinderen van vrou wen, die van het rooken een gewoonte maakten,, voor hun tweede jaar sterven. je maar heen wilt, overal onder de zon, waar we alleen kunnen zijn. En dan heb ben we" zijn stem werd plotseling zacht met iets snorrend» erin „ons beele leven voor ons, om elkaar le be grijpen; zullen we elkaar ie deren dag be ter leeren kennen". Zijn besliste zekerheid maakte haar sprakeloos. Er was iets onverzoenbaars, iets onaantastbaars in esn vesting, die zij niet in staat was te bestormen. „Trekt dat programma je niet aan?" vroeg hij, dichter bij haar komend. „Kan je soms een beter aan de hand doen? De heele wereld ligt voor ons. Willen we soms samen in de wildernis gaan zoeken naar een Eden, dat geen mensch te vo ren ooit betreden heeft? Willen we, An ne? Willen we? Ver weg van alles, er gens in die zon, waar ik je kan leeren gelukkig te zijn en lief voor mij?" Toen hij zich bewoog, ging zij wat achteruit. „Neen", zeide zij, en haar stem klonk zacht, maar krachtig. En dan ging zij voort, zonder dat het haar blijkbaar ©enige inspanning kostte. „Je bouwt voort op een valscben grondslag. Als dat niet het geval was, zou ik het je nooit kunnen vergeven. Maar ik geloof, dat het je, wan neer je tot het besef van je dwaasheid komt, moeilijk zal vallen je zelf te ver In verband hiermee is het van belang te vernemen, dat de gezondheidsdienst van Weenem de toenemende sterfte meldt van jeugdige vrouwen. Ook daar meenem de artsen algemeendat dit ongunstig sterf tecijfer, behalve aain de al te luchtige kleeding in het koude seizoen, zeker voor niet geringer deel te wijten is aan de slechte gewoonte van de jonge vrouwen, om veel sigaretten te rooken. De straatroof te Rotterdam. Toen Zaterdagmorgen de kantoorbe diende W. de J. op hét politiebureau aan de Groote Pauwensteeg aangifte kw\aim doen van de straatroof in de Schrijnwer kers steeg te Rotterdam, waarbij hem een portefeuille met f 25.000,zou zijn ont roofd, heeft de politie al dadelijk arg waan gekregen tegen dezen De J. Het bleek, dat hij den laats ben tijd nogal om gang bad gehad met zekeren A. K„ die bij de politie minder gunstig bekend staat, en men vermoedde, dat deze K. de band in de zaak heeft gehad. Maandag is een huiszoeking gedaan iin de woning van genoemden A. K. Hoe wel daar geen geld is gevonden, heeft de politie toch zooveel aanwijzingen :n han den gekregen, dat ook tot K.'s arrestatie kon worden overgegaan. Voorts is een huiszoeking gedaan in de woning van de zuster van dezen K„ vrouw M. K., ver laten vrouw van H., die in ©en zijstraat van de Kruiskade woont. Ook daar is geen geld gevonden, maar ook zij is aangehouden en opgesloten. Uit verschillende getuigenverklaringen is gebleken, dat toen De J. Zaberdagmor gen naar de bank aan den Coolsingel is gegaan om het geld be halen, K. daarna met hem een eindiveegs is meegegaan, dat zich kort daarop een derde man bij hen heeft gevoegd, waarna K. is ver dwenen. Even later heelt deze derde main De J. in een slobje, dat uitkomt in de Schrijnwerkerssteeg, getrokken, hem daar een klap op het hoofd gegeven en hem de portefeuille afgenomen, waai na hij op d* vlucht is geslagen. Tot nu toe heeft men hem niet ge vonden. Nader wordt gemeld dat ook de be roofde kantoorbediende in arrest is ge steld. Men vermoedt dat hij van te voren heeft geweten, dat hij „beroofd" zou worden. WWW k geven. Ik heb je als een vriend behandeld, omdat ik dacht, dat ik dat zonder gevaar zou kunnen, doiem. Ik dacht, dat je ter wille valn mijn vriendschap alle gedach ten aan iets anders hadt lafcn varen. Ik dacht, dat ik je kon vertrouwen, en ik heb je vertrouwd. O, ik geef dadelijk toe, dat ik je beter had moeten kannen. Maar die fout zal ik nooit meer begaan". „Dat weet ik nog zoo niet". Hij sprak op beslisten toon, ja ei- lag zelfs iets temerigs in zijn stem. Toch wist zij, dat er nog gevaar voor haar was. Zijn plotselinge kalmte was nog verschrikkelijker dan zijn hartstocht. „Maar waarom zeg je me dat?" vroeg hij. „Geloof je, dat dat eenig verschil maakt?" Terwijl hij het zeide, had hij zich niet bewogen, maar toch had zij een gevoel, alsof hij haar bedreigde. Hij deed haair denken aan een loerenden tijger een tijger, wiens vurige liefde plotseling in woede omgeslagen was. Zij deinsde niet voor hem terug, maar haar hart klopte sneller. „Dat moet een verschil maken. Je hebt me te eenien- male verkeerd begrepen, anders zou je me niet hier gebracht hebben". „Wees daar niet al te zeker van. Het kan zijn, dat je jezelf makkelijker mis leiden kunt dan mij. Of ook kan het zijn, Verbandstoffen. "éSK Geneesmiddelen. jyW" GOES. g^r DESGEWENSCHT OOK BEZOEK AAN HUIS l Ergerlijke vetwaarlolo zing. De marechaussee te Deventer ontdekte dat in eon boerenwoning in de buurtschap Smippelaeig (gemeente Diepenveen), de 56-jarig© echtgenoot© van zekeren S. se dert eenige dagen was opges-loten in een privaat, waarin zij van 's morgens 6 uur tot 's avonds 8 uur gevangen zat, terwijl zij den overigen tijd werd bewaakt, liggen de in een bedstede op sfcroc en onder een paar zakken. De vrouw verkeerde in een staat van ergerlijke verwaarloozing en ver vuiling, en werd totaal verkleumd aange troffen. R. beweerde aan het geval niets te kunnen doen en zeide dlat alles zijn oor zaak vond in de slechte verhouding, be staande lusschen een inwonende schoon dochter en zijn ietwat achterlijke vrouw. Het eten werd aan de vrouw in een bakje, ook gebruikt voor het eten van den hof hond, gebracht en het drinken werd' haar in een groentenblikje toegediend. De mare chaussee heeft de ongelukkige verlost uit haar gevangen staat en haar bij een familie lid ondergebracht. Tegen den man, die weinig verdient, doordat bij weinig wil uitvoeren, maar toch nog zijn boerderijtje en wat vee in eigendom h ©eft, is een vervolging ingesteld wegens vrijheidsberooving. Met behulp van politie en diaconie der Ned. Herv. ge meente van Colmschate zal worden ge tracht, de versufte vrouw, die in jaren van ellende geestelijk en lichamelijk ten onder is gebracht, nog te redden. Het geval verwekte in de buurt groote consternatie. De zonderlinge wreede ci piers hadden het privaatraampje, dat aan den buitenmuur der woning uitkwam, met kalk wit gemaakt en van gaas voorzien, opdat de gevangene geen communicatie met de buitenwereld zou hebben. Ais baringen in een ton. Zaterdag 17 Maart j.l. constateerden de inspecteurs der af deeling 's Graven- ha ge van de Ned. vereenigirog tot bescher ming van dieren, dat in een der wagens van een vee trein uit Leeuwarden met een bodemoppervlakte van plm. 19 vierkante meter. ©If koeien en vier stieren gelad waren. De gevolgen van deze overlading waren dan ook niet uitgebleven. Bij ope ning van de deur van den wagon bleek dat drie koeien op de bodiemoppervlakte uit gestrekt neerlagen ein door andere ernstig vertrapt waren. Uitwendig was reeds te zien dat van een der dieren de staartpluim dat mijn geduld ten einde as en dat ik besloten heb in storm te nemen, wat door wachten niet gewonnen kan worden". Zij richtte zich trotsch in haar volle lengte op. „En dat noem je liefde!" riep zij uit met een minachting, die zij vroeger nog nooit tegen hem had laten blijken, „Je durft dat liefde noemen l" „Noem het zooals je wilt 1" zeide hij terug. „Het is iets, dat jouw koude deugdzaamheid in stukken rukken kan, iets dat je van een marmeren heilige tot een levende vrouw van vleesch en bloed ma ken kan. Om jouweotwil heb ik getracht heb ik geworsteld om jouw hoogte te bereiken. En dat is mij gelukt, omdat ik daar niet ademen kaïn. Vanavond zal je van jouw hoogte moeten afdalen tot de mijine. Jij, die nog nooat geleefd hebt, zult weten wat leven is zooals ik het weet vanavond 1" Onstuimig-woest slingerde hij de woor den eruit, en de adem van zijn hartstocht was als de vurige gloed uit ©en hel-laaien- den oven. Maar nog deinsde zij niet voor hem terug. Trotsch en kalm wachtte zij, zich oprichtend met ©en' vorstelijk©n moed, die van geen arzelen wtst. En het was, alsof zij in een too vercirkel stond, want hij stak geen hand uit. Zonder één woord of één beweging hield zij hem in bedwang. Hij hield zijn adem in, toen hij baar aan met wortel was afgetrapt en van een andjer die uier was vertrapt. Na slachting en vil— ling bleek bovendien dat die verwonde dieren inwendig groote gaten in het vleesch vertoondiem. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. De jeugd. De vorige week is op het Buitenhof te Den Haag een auto gestolen. De po litie vond eenige uren later den wagen brandende terug op den Benoordenhout- schen weg. Men vermoedde, dat de dief niet voldoende verstand had van een auto en dat ten gevolge van onoordeelkundige behandeling de wagen in brand' was gevlo gen. Thans heeft de politie twee jongens een van 19 -en een van 17 jaar aangehou den, verdacht van dezen diefstal. Beide jongens hebben bekend den auto op het Bujtenhof gestolen te hebben maar op den Benoordenhoutschen weg vloog de wagen in brand, zoodat zij zich ijlings Uit de voeten hebben gemaakt. Snippers. De justitie heeft thans toestem ming gegeven het lijkje van een vierjarig measje, dat te Amsterdam was gevonden vóór de woning in het Zeeburgerdorp, te begraven. Het schijnt wel vast te staan, dat de kleine een ongeluk is overkomen en dat geen. mishandeling' in het spel is. Het slachtoffer van de vechtpartij te St, Jacobi Parochie tusscben de twee huurlieden Hiemstra en Aartsma en waar bij de laatste ernstig gewond weirdl, is in het Diaconessenhuis te Leeuwarden aan de gevolgen overleden. Luchtvaart. Lindbergh gehuldigd. President Coohdge heeft persoonlijk de eere-medaille van het Congres, die de zeldzaamste Amerikaansche hulde is, aan den moed en den ondernemingszin bewe zen, op Lindbergh's borst gespeld. Coo hdge wenschte Lindbergh geluk em zeide: „Uw vliegtocht was niet enkel de groot ste persoonlijke overwinning van welken Amerikaanschen burger ook, maar hij heeft bewezen, dat het mogelijk is over den Oceaan te vliegen". keek. Het dier in hem deinsde angstig terug, maar de duivel drong hem voor waarts. Hij kwam dichter bij haar, staar de haar aan, trachtte d'e zwakke plek te vinden, die m het harnas van iedere vrouw is en welke de duivel gewoonlijk wel weet te vinden. Maar nog waagde hij het niet haar aan te raken. Hij had haar uit zijn armen losgelaten, omdat hij meende, dat zij de zijne was, en nu durfde hij het niet opnieuw doen. „Anne zeide hij plotseling, „waar is je liefde voor mij? Eens heb je me lief gehad 1" „Ik heb je nooit lief gehad," antwoord de zij scherp, snijdend en. koud als een zwaard. „Ik heb je nooit lief gehad. Eens, dat is waar, heb ik gedacht, dat je een man was, dien ik zou kunnen liefhebben. Maar dat is voorbij. In die dagen kende ik je niet. Nou ken ik je." „En haat me, omdat je me kent?" „Neen," antwoordde zij, „ik haat je zelfs niet." „Wat dan?" hoonde hij. „Heb je mis schien medelijden- met me?" „Neen." Heel duidelijk en krachtig klonk het antwoord. „Ik veracht je nu slechts." „Wat?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1