RUITEMBOER N°. 58 Maandag 19 Maart 1928 Ift8e Jaargang. Buitenland Rechtszaken. Kamer - Overzicht. Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 15 regels i 1.20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, DIE ZiCH MET INGANG VAN 1 APRIL 1928 OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN. ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. OVERZICHT. Weerbarstig. Een vraag, die kapitein Bella irs in het Britsche Lagerhuis heeft gesteld, baart le Londen vrij wat opzien. Bellairs vroeg den eersten lord van «die admiraliteit of het waar was, dat de behelhebber enkele officieren van het slagschip Royal Oak, dat nu bij Malta ligt, hadden ge weigerd aan manoeuvres mede te doen en na deswege voor een krijgsraad te hebben terechtgestaan, naar Gibraltar waren overgebracht. De financieels secretaris der admira liteit antwoordde, dat hij niet over vol doende gegevens beschikte om hierop bescheid te geven. Op het eiland Ma'.ta heeft de schout bij-nacht Collard, bevelhebber van de Royal Oak, zelf bevel gegeven zijn vlag neer te halen. De kapiteins ter zee Dewar en Daniel, beiden officier op de Royal Oak, zijn den 11 dien dezer uit Malta naai" Engeland vertrokken. Collard is op Malta gebleven. Het officieeie communiqué van Brid- genian, den minister van marine, over die schorsing van schout-bij-nacht Collard, kapitein ter zee Dewar en kapitein-luite nant Daniel door den opperbevelhebber van de vloot in de Middelland sche Zee, admiraal sir Roger Keyes, hieeft althans deze goede zijde, dat alle geruchten over muiterij op de vloot erdoor zijn ontze nuwd. Een krijgsraad zal het geschil tus- schen den schout-bij-nacht en de beide andere officieren onderzoeken. Kapitein Dewar, die de Royal Oak commandeerde en zijn opperbevelhebber kapitein-luitenant Daniel zijn Vrijdag uit Malta te Londen aangekomen, waar zij zich bij de admi raliteit hebben vervoegd. Over de loopbaan van schout-bij-nacht Collard wordt verteld, dat hij in 1906 van een krijgsraad een reprimande heeft ontvangen over zijn optreden tegen een groep stokers, waaronder het gistte, in die kazerne te Portsmouth. Hij gaf één der stokers het bevel: „Op de knieën!", waaraan de man weigerde te voldoen. De admiraliteit heeft later de instructie gegeven, dat het bevel: Op de knieën alleen bij een exercitie aan een geheele afdeeling, maar nooit aan een enkelen man mocht worden gegeven. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: De brooze ruit. P. v. B., 40 jaar, werkman te Goes, 73 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Hij keek haar scherp aan, beet nog steeds op het takje. Anne liep eenige oogenblikken zwijgend voort. Dan vroeg zij: „Is het beslist onmogelijk om nu nog naar Rodding te wandelen?" „Dat niet," zei.de Nap. „Het is een acht mijl door het bosch. Natuurlijk zal het nachtwerk worden. En bovendien ge loof ik, dat er een zware bui hangt. Maan' als je het wilt probeeren „Ik vroeg het om te weten, of we een avondtrein naar Staps zouden kunnen krij gen. Dat ligt aan de hoofdlijn. Jij zoud't daar kunnen logee-ren en ik den nachttrein nemen naar de stad. „O juist," zeide Nap. „Willen we thee drinken voor we weggaan? Zij waren nu het bosch uit en liepen den heuvel langs. Het verduisterde zon licht gaf het landschap iets spookachtigs. Anne keek alles behalve op haar ge werd ten la 4 c gclegl dat hij op 11 De cember 1927 te Goes een ruit van c!e woning van G. van Hoorn heeft stuk gegooid. Eisch: f 15 boe'.e of 15 d. b. In hooger beroep. J. B„ 27 jaar, chauffeur !e Kapelk was door den kantonrechter te Goes we gens overtreding der Motor- en Rijwiel- wet gepleegd te Kapel le op 12 Decem ber j.l. veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis, t.gen welk vonnis de verdachte in hooger beroep was gekomen. Eisch: vernie'ig'ng vonnis van den kan tonrechter en vrijspraak. De arbeidswet. C. P. S., 46 jaar, zaadhandelaar le Goes, was door den kantonrechter te Goes wegens overtreding der Arbeidswet, gepleegd te Goes op 3 November j.l, veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis. De verdachte was legen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Deze zaak werd uitgesteld tot 30 Maart 1928. Een zwijntjesjager. W. K., 41 jaar, arbeider te 's Heer Arendskerke werd ten laste gelegd dat hij op 2 Januari 1928 le Wolphaartsdijk een rijwiel, toebehoorende aan K. Bare- man, heeft weggenomen. Eisch: 6 maan den gevangenisstraf. Het verkeerde plaatje. C. d. B„ 21 jaar, werkman te Krui- ningen werd beklaagd, dat hij op 20 Ja nuari j.l. te Kruiningen een rijwielbeias- tingplaatje 1928, toebehoorende aan Abra ham Krijger, heeft weggenomen. Eisch: 8 maanden gevangenisstraf. Wandelen met licht. L. O., 30 jaar, arbeider te 's Hee- renhoek, was door den kantonrechter te Goes veroordeeld wegens het zich in het jachtveld bevinden met een helder wil licht uits tralenden carbid- lantaai n te 's Heer Arendskerke op 19 October j.l., veroordeeld tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis. De veroordeelde was in hoo ger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechte TWEEDE KAMER. Toen de fabrieksarts er door gehaald was, werd art. 88 der arbeidswet ter tafel gebracht. In de laatste dagen is er bij de behandeling van de onder wijs wetjes herhaaldelijk sprake geweest van liet hiaat, dat er nog altijd bestaat tus- schen de leerplichtwet en de arbeids wet. Een hiaat dat hierin bestaat, dat een kind, dat de zeven leerjaren van de lagere school met goed gevolg door kropen heeft en op dertienjarigen leeftijd de school mag verlaten, niet voor het veer tien jaar is, arbeid mag verrichten in den zin der arbeidswet. Een uitzon dering h ierop bestaat alleen voor huishou- deiijketn arbeid door meisjse verricht, en voor arbeid verricht in ambachts- en vak scholen, terwijl de arbeidswet verder niet niet geldt voor den arbeid in den land- en tuinbouw. Bij de arbeidswet van 1911 was de leeftijdsgrens voor toelating tot dien bedrijfsarbeider 13 jaar en in sommige mak rond. „Ik geloof, dat je gelijk hebt, dat er onweer komt." „Gewoonlijk 'heb ik gelijk." Zij liepen verder. „Ik zou niet graag zoo laat in het bosch zijn." Zijn cynische glimlach vertoonde zich weer even. „Alleen met mijl Hoogst Ik bedoel, dat we zoudien kunnien verdwalen!" antwoordde Anne waardig. „Ik weet niet, of ik h«et wel wagen zal." Zij wendde zich tot hem als om hem te raadplegen, maar Nap keek naar de lucht. Dat laat ik heelemaal aan jou over," zeide hij. „We zouden het kunnen doen. Voorloo'pig zal het nog wel met beginnen!" „Maar als het begint, zal het raak zijn." „Dat wel." Onwillekeurig ging zij sneller loopen, terwijl hij zijn passen grooter nam. De glimlach was van zijn lippen verdwenen. Heb je al een besluit genomen?" vroeg hij plotseling en zijn stem klonk Zij bleef eetnigszins hijgend van het loopen,, staan. „Ja, ik zal vannacht hier blijven Hij knikte haar goedkeurend toe. „Je bent een verstandige vrouw." „Dat hoop ik. Ik moet dadelijk aan Dimsdale telegrapheeren, dat hij me niet verwachten moet." gevallen z«e«lfs op 12 jaar bepaald. In ar tikel 9 der arbeidswet 1919 is de grens tot 14 jaar verhoogd. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het verbod vain arbeid voor kinderen beneden 14 jaar als een heilzame maatregel meet w-orden be schouwd. De overgrcoïe meerderheid' in de Kamer is het «daarover eens. Het is in het lichamelijk belang der kinderen, dat ze niet te vroeg zwaren arbeid verrichten en waar dit verbo«den wordt, bestaat de kans, dat de ouders der kinderen zoo veel mogelijk gebruik maken van de gelegen heid, die er bestaat om onderwijs te ontvangen. Teneinde echter het hiaat tus- schen leerplichtwet en arbeidswet nu de zevenjarige leei-verplichting weer zal wor den ingevoerd, als de Eerste Kamer het daarop betrekking hebbende wetje ten minste goedkeurd, zooveel mogelijk te over bruggen, heeft de regeering voorgesteld aan artikel 88 de volgende zinsnede toe te voegen: „Het bep«aalde in artikel 9 geldt niet voor arbeid van den-tienjarige jongens, le wier behoeve een leerovereenkomst, als bedoeld in titel II der n ij verheid sonder- wijswet, van kracht is, voor zoover op dien arbeid die leerovereenkomst van toe passing is. Van socialistische zijde werd 8-jarige leerplicht bepleit om aanshiit'wg tusschem leerplicht- en arbeidswet te krijgen. Kin deren behoorden tot hun veertiende jaar te spelen in bosch, heide en veld zoo werd in het roode kamp gezegd. Hel is aanlokkelijk, inderdaad. Maar in de praktijk komt 't hierop neer, dat ze. in de groote steden althans, op de straat slenteren en voor hun verder leven dik wijls bedorven worden. Op die acht jarige leerplicht bestaat echter niet de minste kans en men heeft dan ook geen andere keuze om de 13-jarigen, waar hel hier omgaat, van de straat te houden dan de regeering in het wetje tot aanvulling van art. 88 der arbeidswet 1919 aan biedt. Bij de katholieken is de meenlng intusschen tot nog toe verdeeld. De hee- reo Kuiper en Veraart hebben zicb er al tegen verzet. Dinsdag komt de minister van onderwijs aam het woord. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag a.s, te 8 uur n.m. in openbare vergadering bijeenkomen. Agenda Ingekomen stukken. Verzoek van de heeren A. de Bruijne ein J. M. van Riet te zamen met de firma W. J. van de Weert en Zonen, toestemming tot het als bouwterrein ex- pioiteeren van grond aan dein Oostwal, Nap keek niet meer naar haar en zei de geen woord. HOOFDSTUK XII. In het aangezicht der goden. „Goddank, we zijn de eenige gasten I' zeide Nap dien avond, toen- zij aan het zelfde tafeltje, als waaraan zij geluncht hadden., gingen zitten om te dineeren. De gloed van een witbruimen zonsonder gang stroomde uit door de luebt en op aarde. Er lag een verwachtingsvol zwijgen op alle dingen. Het was de stilte voor den storm. Een ongewone kalmte was over Anne gekomen. Zij herhaalde zijn dankzegging niet, iets wat hij onmiddellijk opmerkte, doch waarop hij niet verder inging. Het was inderdaad slechts nauwlijks een plekje voor dagjesmenschen, daar het het een heel eind van den beganen weg verwijderd lag. Het diner, dat voor hen klaargezet werd, was niet erg aanlok kelijk, en Anne's trek verdween dan ook vrij spoedig. „Je moet wat eten", zeide Nap. „Ver drijf je honger met aardbeien en slag room!" Doch Anne had geen honger en was blij, dat zij eindelijk van tafel kon op staan. Zij gingen naar den salon, waarin het om vier uitwegen en ruiling van strookjes grond aldaar. Voorstel tot het geven van bestemming aa.i bouwterreinen ie Bouwplan III, ter bevordering van regelmate bebouwing. Verzoek van dien heer J. F. Jansen om wijziging der voorwaarden, waaror.de» hem in 1918 grond is verkocht. Voorstel tot wijziging der begroeting van het Grondbedrijf voor 1927. Vaststelling der begrootimg van liet openbaar Centraal Slachthuis voor 1927. Verzoek van de Goesche Wijkverple ging om subsidie ten behoeve van de tu berculosebestrijding. Voorstel tot wijziging der Verordening op het Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot het doen geven van gym nastiekonderwijs aan de openbare lagere scholen. Verzoek van Mej. J. Wedts de Swart om eervol ontslag als hoofd der openbare bewaarschool. Voorstel tot handhaving van het sub sidie aan de vereeniging van Gasfabrikan- ten in Nederland. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1927. Rekening van het Gasthuis over 1926. Vaststelling der rekening van het Fonds der voormalige Gilden over 1927. Verzoek van den Provincialen Zeeuw- schen Bakkersbond om beschikbaarstel ling van een lokaal der O. L. school C ten behoeve van een cursus in het bakkersvak. Vrije ziekenhuiskeuze. Voorgesteld wordt in de verordening op het B. A. de navolgende bepaling op te nemen „Personen, voor wie o«p advies van den gemeen te-geneesheer opname in een ziekenhuis noodzakelijk is, en waarvan de kosten hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, door het B. A. worden betaald, hebben vrije keuze voor opname in een der beide ter plaatse gevestigde ziekenhuizen, tenzij om medische redenen opname in een el ders gevestigd ziekenhuis noodzakelijk mocht zijn". Het B. A. heeft geen bezwaren tegen deze bep«aling. Gymnastiek op de lagere scholen. B. en W. zijn van oordeel dat het niet langer zin heeft vrijstelling te vragen van de verplichting van onderwijs in vak j (lichamelijke oefening) de leerlingen dei openbare lagere scholen. Zij stellen voor om met ingang van 1 Januari 1928, voorloopig tijdelijk, den heer J. van Tiel, Leer aar aan de R. H. B. S. alhier, te benoemen tot vakonder wijzer in vak j aan de openbare lagere scholen en hem een salaris ad f693,33 per jaar toe te kennen. Voorts om de noodige gelden beschik baar te stellen tot het doen der ver plichte uitkeer in gen aan de bijzondere la gere scholen, zijnde f 1386,67 of f 1040, per jaar, zoo noodig verhoogd met «die verschuldigde pensioensbijdragen en om te voteereneen bedrag van f 437,tot aanvulling van den inventaris van het gemeentel ij k gymna stieklokaal Eervol ontslag. Voorgesteld wordt aan Mej. Wedts de sterk naar muskus rook en allerlei huis raad schots en scheef door elkaar stond. Nap deed dé openslaande deur, die in een min ia tuur-ro zentuintje uitkwam, open. Aan de andere zijde daarvan strekte zich de weide uit, waarin alles zich grillig in het spookachtige onweer slicht aftee- kende, „Lieve Hemel", fluisterde hij. „Dat zal me een bui worden 1" Anne ging in een laag stoeltje naast hem zitten, en zoo verliepen er eenige minuten, hij in stille spanning als de we reld daarbuiten, zij in gedachten ver zonken. Ten slotte bewoog hij zich met een vreemd gebaar, alsof hij zich uit iets losrukte en zich tegelijk bedwong, „Waar denk je zoo aan?" vroeg hij. Zij keek even op. „Ik dacht aan mijn in." Hij maakte een schielijke beweging een beweging, die bijna woest was ~- en scheen zich weer te bedwingen. Zijn zwarte wenkbrauwen raakten elkaar bo- i zijn dreigende oogem. „Kan je hem voor vanavond niet eens buitenspel laten. „Ik geloof het niet". Hij wendde zijn gelaat naar de onder gaande zon, die als een sMeulende oven achter barrières van inktzwarte wolken scheen. Swart op haar verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag te verleenen als hoofd der openbare bewaarschool. Beschikbaarstelling schoollokaal De Provinciale Zeeuwsche Bakkers- bond verzoekt om beschikbaarstelling des Donderdagsmiddags van 3 tot 6 uur van een lokaal der O. L. school C ten be hoeve van een cursus in het bakkersvak. Blijkens advies van het hoofd der school bestaat er tegen inwilliging van het ver zoek voorloopig geen bezwaar. Op grond hiervan stellen B. en W. dien Raad voor, aan het verzoek te vol doen, mits wordt voldaan aan de vol gende voorwaarden: a. dat de kosten van verlichting ko men voor rekening van de vereeniging, die tevens per jaar zal betalen een bedrag van f 5, per wekelijksch uur, gedurende hetwelk het lokaal bij haar in gebruik zal zijn, met een minimutm van f 10, per jaar, zulks ter tegemoetkoming' in de kosten v an onderhoud van instrumenten b. dat aan den concierge der O. L. school C een jaarlijksche tegemoetkoming zal worden betaald van f2,50 per weke lijksch uur, gedurende hetwelk de ver eeniging het lokaal zal gebruiken, met een minimum van f 10,per jaar; c. dat bij het toebrengen van schade aan gebouw en materiaal de kosten van herstelling op eerste aanzegging van B. en Wdoor de vereeniging moeten worden voldaan d. dat steeds wanneer zich leerlin gen van den cursus in het schoolgebouw bevinden, een der aan dien cursus ver bonden leeraren tegenwoordig zij; e. dat de verschuldigde gelden be taald moeten worden vóór of op 1 De cember van elk jaar ten kantore van den gemeente-ontvanger f. dat, wanneer het lokaal voor eenig doel van algemeen belang in gebruik moet worden genomen, de vereeniging daarvan geen gebruik zal kunnen maken; g. dat het aan/tal uren, gedurende het welk van het lokaal zal worden gebruik gemaakt, wordt vastgesteld (door B. en W.: h. dat het gebruik eindigt den eersten dag der maand, volgende op die van op zegging, hetzij door B. en W„ hetzij door de vereeniging. Diverse voorstellen. B. en W. stellen voor aan de heeren A. de Bruijne, J. M. van Riet en de firma W. J. van de Weert en Zonen toestem ming te verleenen voor een blok van twee woningen aan den Oostwal. De wonin gen zullen het uitzicht op de Groote Kerk niet belemmeren. In Bouwplan III worden door B. en W„ mits de raad het goedkeurt, terrei nen aangegeven, bestemd voor den bouw van winkels, bakkerijen enz. De woon wijk wordt daardoor van de winkelwijk Geadviseerd wordt afwijzend te be schikken op het verzoek van den heer J. F. Jansen, betreffende het verande ren der voorwaarden onder welke hij 8 eigendommen in Bouwplan I kocht. „Je hebt eens tegen me gezegd", zeide hij, zich blijkbaar inspannend, om kaim te blijven, „dat je niet dacht ooit weer met hem te zullen samenleven". Zij simoorde een zucht. „Dat dacht ik toen ook". „En wat is er gebeurd, dat je van besluit heeft doen veranderen?" Anne zweeg. Had zij naar hem ge keken, dan had zij het vuur gezien, dat er in zijn donkere oogen sprong en brandde, maar zij keek niet. Haar kin rustte op haar hand. Zij staarde in Kef steeds donker wordende verschiet met ide oogen van een vrouw, die nogmaals visi oenen, welke zij reeds voorbij achtte, ziet. „Ik geloof", zeide zij eindelijk lang zaam, terwijl hij onbeweeglijk op haar antwoord wachtte, „dat ik mijn plicht nu duidelijker inzie dan toen". „PlichtPlicht"! riep hij ongeduldig uit. „Plicht is jou fetisch. Jij offert je heele leven daaraan op. En wat krijg je er voor in de plaats? Een deugdzaam gevoel misschien, meer niets. Er is maar weinig verwarmende kracht in deugd. Ik weet het bij ondervinding". Hij hield even op om bitter te lachen. „En daar- hetb ik het maar opgegeven. Het dient nergens voor". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1