GOBSOHE COURANT Onze Rijmkroniek Schrale Huid Persil BIJVOEGSEL Voor de VrouW Uit de Radiowereld Binnenland Sport Rechtszaken. VAN DE VAN VRIJDAG 16 MAART 1928 VREDESRECEPT. Vrede op aarde, Zoo dimde 't te zijn, Mocht het zoo worden Bij grooten en klein'. Vrede op aarde, In huiselijke» kring. Wat zou 't mooi zijn Als bet eens ging. Vrede op aarde. In dorpj' en stad, 't Is thans helaas Nog verre van dat. Waarom zoo vijandig, Gij volken der aard', Waarom zoo strijdlustig En klaar met het zwaJfd? Waarom niet het wapen Tot sikkel gesmeed, Zoodat ge door arbeid De veete vergeet? ..Wjlarom niet", klonk het Eeuwen reeds lang, Waarom niet", zoo zuchten De vóórvad'ren bang. ..Waarom niet", is ook nog De vraag van 't heden, „Waarom niet" blijft klinken Als in 't verleden. „Waarom niet", 't is zeker, Zal men blijven hooren, Zoolang niet een beteren Geest wordt geboren. Een geest van verdragen, Van elkander begrijpen, Eerst dan kan, en niet eer, De vrede gaan rijpen-. Laat af dan, o menscben, Van haat en van nijd, Want zóó wordt de weg Tot den vrede bereid'. G.W. verzacht en geneest men met Doos 30. Tube 80 ct PUROL Een toiletgeheimpje. Wie veel in de buitenlucht vertoeft, zon, wind, regen en hagel moet trotseeren en toch prijs stelt op een goed verzorgde huid, moet: eens een toiletwatertje ge bruiken, bestaande fit één eetlepel ho ning op zes eetlepels melk. Of wie iin~ plaats van water crème prefereert, drie eetlepels melk op één eetlepel honing. Het toiletmiddeltje wondt op de vol gende wijze bereid: Vul een pannetje met kokend water en laat dat er eenige o ogen blikken in staan. Is het,pannetje of potje door en door heet geworden, giet dan het water weg en doe de honing in het pannetje, dat door zijn warmte den in houd smelten doet. Voeg dan heel lang zaam onder goed roemen de melk bij tot alles goed is opgelost. Nuttige wenken. Met olieverf geschilderd houtwerk rei nigt men het beste met een mengsel van salmiak en water. Op 5 liter water ge bruikt men twee wijnglazen salmiak. Met wollen lappen worden de voorwerpen hier mede afgewreven, met schoon- water na gespoeld en daarna met zachte doeken af gedroogd. Men kan volstaan met koperen kro nen eens per week te poetsen, mits men ze eiken dag afdoet met een in sla olie gedoopt lapje. Koper moet men met warm water en zachte zeep afwasschen, daarna in schoon water naspoelen en met een zeemlap droog maken. Zijn er vlekken op, gebruik dan citroen. AL men inktvlekken op wollen goed heeft, kan men die verwijderen door er met een opengesneden tomaat flink over heen te wrijven en daarna met lauw wa ter af te spoelen; de kleuren zijn dan helderder dan ooit. Bij het wasschen van zecmleeren hand schoenen moet men in het zeepwater een paar druppels slaolie doen. Het vuil gaat ©r veel gemakkelijker uit. Daarna flink in schoon water naspoelen en in een schoonen doek laten opdrogen. Onze kinderenen belooningen. Het geven van belooningen is van even veel beleekenis als het geven van straf. Dit vergeten vele ouders. Zij straffen vaak meer dan noodig is, maar verzuimen van tijd tot tijd het goede te bekronen. Heeft het kind iets goeds verricht en heeft het zijn best gedaan, zegt dan dat ge tevreden zijt, dat ge het prettig vindt of iets dergelijks, want deze enkele woor den bezielen het kind met fier he'd en voornemens tot edele daden. Ga met verstand echter be werk. Prijs het kind om zijn kennis en ijver, maar wijs het niet tegelijkertijd op die onkunde van anderen, dit wekt trots en vaak het scheppen van vermaak in ander er leed. Belooningen gevein in den vorm van geschenken of lekkernijen kan een enkele maal geschieden, doch moet niet worden overdreven. Maakt ge er een vaste ge woonte van het kind geschenken of lekkers te geven, dan zult ge hiermede nooit bereiken dat het zijn edelste vermogens inspant. Trilt uw luidspreker? Als een luidspreker trilt, is men vee-liail gauw geneigd het aan een fout in dat instrument te wijten, schrijft het „Vad.". Vooral als hij reeds geruimen tijd in gebruik is,is hij die eerste, waarop de verdenking valt, het onaangename ver schijnsel teweeg te brengen. Toch behoeft dit geenszins altijd het geval te zijn, daar trillen van den luidspreker ook door andere omstandigheden kan worden ver oorzaakt en als voornaamste widen wij vermeiden overbelasting van de eindlamp, d.w.z. dat de wisselspanningen aan het rooster van die lamp zóó groot zijn, dat er roosterstroomen ontstaan, of dat de lamp in de onderste bocht van dé karak teristiek gaat werken, waardoor de plaat- stroom variaties niet meer evenredig met de roosterspanningswisselingesn zijn en de weergave dus vervormd wordt. Deze vervorming nu is het, die vaak een tril-effect in den luidspreker doet ontstaan en in het bijzonder komt het voor bij groote geluidsterkten. Bij zenders, die de lage tonen goed geven, zal men het eerder waarnemen dan bij die, waarvan die lage toom niet zoo goed gemoduleerd zijn. Zoo is het te verklaren, dat men van Hilversum, die de tonen minder sterk geeft, veel sterker -on Ir vangst kan- verkrijgen alvorens er vervor ming optreedt dan van Daventry, dat ook de diepe tonen buitengewoon sterk uit zendt. Wanneer dus trillen van den luidspreker waargenomen wordt, voornamelijk bij krachtige ontvangst of bij zenders, welke ook in de ia-ge tonen goed gemoduleerd zijn (Daventry, Motala, Kalumclborg - dan mogen wij veronderstellen, dat die eindlamp overbelast is. Nu kimmen wij aan de hand van de hiervan te geven aanwijzingen, wal gaan pro bee ren, hoe de ontvangst te verbeteren is, maar het is gemakkelijker en doel matiger, de aanwezigheid van vervorm mg va*, een instrument af te lezen. Het in strument, dat ons vervorming in de ont vangst kan aantoonen, is de milli-ampere- meber. Een draaispoel-milli-ampei ome'.er, de 30 a 50 m.A. leao meten, wordt in serie met den luidspreker in de plaatkring van de laatste lamp geschakeld. Wordt de ontvamgimstallatie in werking gesteld, clan wijkt de naald van den meter uit. Wij ne men de antenne even weg en noteeren den uitslag van de naald. Na de antenne weer aangebracht te hebben, stemmen wij op een krachti-g station af en zien, of de naald onbeweeglijk blijft. Is dit niet het geval, dan wordt de eimid- Lamp niet overbelast. Wijkt zij echter uit, dan duidt -dit op overbelasting en wel wijst een uitwijking naar boven op een te hooge rooster spanning in verhouding tot de plaatspanning; een uitwijking maar be neden geeft aan, dat de roosberspammimg naai- verhouding le laag is. De juiste verhouding tusschen plaat- en rooster spanning kan door verschillende oorzaken worden verstoord: Te geringe of te hooge plaatspanning. Te geringe of te hooge rooster spanning. Door probeer-em kunnen wij de verschil lende passende waarden vinden, waarbij de naald van -den mil i-amperemeler stil blijft staan (denk eraan, vóór het wijzigen van de negatieve roosterspanning, den p-laatstroom be verminderen om de luid sprekerwindingen le beschermen j). Blijkt het bij krachtige ontvangst onmo gelijk, de uitwijking van de naald constant te houden, dan is waarschijnlijk die eind lamp moet de goede, of is die ontvangst voor de gemiddelde kamer ongenietbaar ge luid. Hoe 'teerste te verhelpen is, behoeft geen verder betoog; bet tweede kan zeer eenvoudig bereikt worden door den gloei- stroom van de H. F. lamp te verminderen. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. BRAND AAN BOORD VAN HET GRIEKSCHE STOOMSCHIP „ROKOS FERGOTTIO". In een der ruimen van het Griekscbe s.s. „Rokos Fergottio", dat te Rotterdam is aangekomen ontstond eeai hevige brand. Hier boven het blusschingswerk van de Rolter-damsche brandweer. Gasverstikking. In een perceel in de Egelan'iersclwars- straat is Woensdagnacht een caféhouder door gasverstikking overleden. De man sliep alleen op een kamer, hetgeen in ver band staat met de omstandigheid dal hij in onmin met zijn vrouw leefde. Woens dagmorgen vond de familie den man dood op bed liggen, terwijl in de slaapkamer een sterke gaslucht was waar te nemen. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die met het oog op het justitieel onderzoek het lijk imbesJog heeft genomen. Of hier van misdrijf, dan wel van zelf moord sprake is, zal uit het nader onder zoek moeten blijken. Deventer b 0 v 35.000. Woensdag is de 35000e ingczeiecie van Deventer ingeschreven. Het is een twee jarig kind, behoorende tot een gezin van elf personen, dat uit Hengelo is gekomen. Aan het gezin werd door het gemeente bestuur een groote Deventer koek ge schonken. Doodelijk auto-ongeluk. Daar de deken van Delft, de heer B. Höppener en de kapelaans P. Th. van Diest en W. P. J. Janus een vergadering te Warmond wilden bijwonen, zijn zij Woensdagmiddag met een auto, bestuurd door den heer Van Zon, utrt Delft, van daar vertrokken. Te Leiden zijn zij echter de juiste rich ting kwijt geraakt toen zij zich bevonden, te ongeveer half vijf, op den weg naar Leiderdorp. Op dezen weg, die langs den Ouden Rijn loopt, was de heer G. Groe nendijk uit Leiderdorp bezig een paal van de N. A. W. B. te plaatsen, toen de auto uit Delft daar aankwam; de inzit tenden vroegen den weg naar Warmond'. De heer G. beduidde den bestuurder, diat hij daarvoor moest omkeeren. Ter linkerzijde van den weg bevindt zich de villa van den heer P. Boot sr., wiens woning met een brug met den weg ver bonden is. De auto reed deze brug op en wilde daar van richting veranderen, dit geschiedde echter op dusdanige wijze, dat de wagen eenige keeren heen en weer reed en toen van den tamelijk hoogen weg in het water terecht kwam, waarbij de auto op zij kwam te liggen. Zoowel genoemde Groenendijk als de heer J. Duyvetter uit Leiden, die ter plaatse aanwezig waren, schoten onmid dellijk te hulp. Met een bootje trachtten zij den auto te bereiken en met medewer king van omwonenden werd de kap van den auto (het portier was niet open te krijgen) stuk gehakt. Het gelukte door de opening kapelaan Janus en den heer Van Zon naar builen te krijgen. Zij waren niet ernstig door de glasscherven gewond en zijn naar het Sint Elisabethgesticht te Lei den gebracht. Minder resultaat bereikte men met den deken Höppener en met kapelaan Van Diest. De eerste stak zijn zwaar gewonden hand naar buiten, maar het gelukte niet, hem tijdig uit zijn benarden toestand te verlossen. Toen men hem en kapelaan Van Diest bevrijd had, bleken zij reeds overleden te zijn. Zij werden in de woning van den heer Boot binnen gedragen, waar men meer dan een uur kunstmatige adem haling heeft toegepast, echter zonder suc ces. Eenige leden van de Leidsche red dingsbrigade, waaronder dr./Verschoor van den Eersten hulpdienst verleenden daarbij hulp. De lijken zijn, in overleg met het parket uit Den Haag, dat was overgekomen, naar liet St. Eli sabe (geslicht overgebracht. De heer Höppener bereikte den leef tijd van 54 jaar. Hij was eerst geduren de twee maanden in Delft, na vele jaren docent te zijn geweest aan de Bisschop pelijke kweekschool te Beverwijk. Te voren was hij o.a. pastoor te Dordrecht. Kapelaan Van Diest was 39 jaar. o:,<_ r;.9j 11 Werkelijk, er bestaat niets gemak» keiijker dan het wasschen met Zelfwerkend Waschmlddel. Zoo luiden de getuigenissen van duizenden Huis vrouwen 1 De alge» meene bekendheid, welke dit eenige waschmiddel heeft verkregen,is inder daad zonder voorbeeld, onvergeliike» lijk zijn bovendien ook de bijzondere voordeden, die het biedt! Dat is het juistI Persil geeft wat het belooft Een enkele proef met Persil en Gij wascht nooit meer anders 1 Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch'' b/d. Eenlatlmp.E. Oster» mann 6. Co. Amsterdam, rêbrikante: Henkei 6. Cie„ A. G„ Düsseldorf. Luchtvaart. De vliegtocht van Hinchcliffe. Een lichte sneeuwvlaag bedekte het vliegveld van Cranwell, toen kapitein Hinchcliffe daar Dinsdagochtend ver scheen. Hij liet dadelijk zijn toestel naar buiten rijden en voorzien van brandstof voor een tocht vain een 5000 K.M. Zelfs zijn medewerkers wisten niet wat het doel van zijn tocht was. Zonder eenig ceremonieel klommen de vlieger en zijn metgezel in het toestel. Toen de motor goed liep, reed Hinch cliffe een heel eind het veld af, tot ein delijk de zwaar geladen eendekker om hoog ging. Na één keer boven het veld gecirkeld te hebben, zette hij koers naar het Westen en spoedig daarop was hij in den mist verdwenen. Boven Engeland is hij niet meer gezien, wel later, toen de zon was doorgebroken, boven Ierland. Om 12 uur pas deelde mevrouw Hinch cliffe mee, dat haar man op weg naar Amerika was. „Ik ben niet ongerust zei zij, „ik deink, dat hij het wel halen zal". Zelfs de heier Harvey Lloyd, Hinch cliffe's zaakwaarnemer in Engeland, had eerst na het vertrek van het toestel een kattebelletje gekregen, waarop Hinchcliffe gekrabbeld had„Vertrokken over d^n Atlantischen Oceaan Het staat nu vast, dat de metgezel van Hinchcliffe mej. Elsie Mackay is, de dochter van den reeder knd Iynch- oape. Mej. Mackay heeft alle proeftoch ten met de Endeavour meegemaakt en verleden week werd zij al als Himch- cliffe's metgezel vermeld. Toen werd wel gezegd, dat Gordon Sinclair, een andere Engelsche vlieger, hem vergezellen zou. maar nu achteraf blijkt dat mej. Mackay te Cranwell in hetzelfde hotel heeft ge logeerd als de vlieger met zijn staf, dat zij 's morgens vroeg vertrokken is en niet is teruggekeerd. De famile van mej. Mackay, met name lord Inchcape, haar vader, moet van haar voornemen onkun dig zijn. Woensdagavond was er nog geen vast staand bericht van Hinchcliffe te Londen ingekomen, behalve het feit. dat zijn me depassagier inderdaad mej. Mackay, de dochter van lord Inchcape is. Van ver schillende plaatsen in Newfoundland kwa men den geheelen dag berichten te St. Johns binnen van lieden die op eenzame plaatsen een vliegmachine waargenomen hadden. Een vergelijking van de tijden en de richtingen wees echter uit dat onder deze vliegtuigen onmogelijk het vliegtuig van den Eogelschman kon zijn. Het eenige bericht waaraan eenige waarde wordt gehecht, is dat van een vuurtoren wachter aan de kust tusschen Hollywood en Killingroose, die een vliegtuig uit zee heeft zien komen om half zeven 's mor gens locale tijd. Dit kan het vliegtuig ge weest zijn. maar dan had het tegen 2 uur reeds boven New-York kunnen zijn. Men maakt zich over liet lot der vlie gers zeer ongerust. Stoom uitla ten Voor het kantongerecht te Hulst heeft terecht gestaan C. B„ machinist van de stoomtram Hulst—Walsoorden, wonende te Hulst, verdacht van overtreding van art. 424 W. v. S. Verdachte was te laste gelegd dat hij in November LI. in de gemeente Honiemisse zich heeft schuldig gemaakt aan straatschenderij, door baldadig uat een door hem bestuurlde locomotief voortdurend stoom uit te la ten, zoodanig, dat de stoom als een gor dijn over den rijweg waarlangs de tram baan is aangelegd, kwam te hangen, ten gevolge waarvan voor het overige verkeer op dien weg gevaar of nadeel kon ontstaan. Als eerste getuige werd gehoord dr. Mazzola, arts te Hulst, die verklaarde eenige K.M. achter de tram te hebben gereden, voortdurend signalen te hebben gegeven ter aanduiding dat hij wenschte te passeeren, doch daartoe de kans niet te hebben gekregen aangezien de locomo tief een dik stoom- en rookgordijn over den weg verspreidde. Te Terhole geko men, hield verdachte met stoomen op en dacht de dokter te kunnen passeeren. Toen hij echter de locomotief vrijwel was ge naderd, begon het stoomen opnieuw ten gevolge waarvan de automobilist n iet meer kon zien of hij links dan wel gechts van den weg was en vlug zijn motor tot stil stand bracht. De tram reed door en toen het stoomgordijn was weggetrokken, stond de dok Ier met zijn auto vlak tegenover een vrachtauto, die ook door bedoelden rook van de wijs gebracht, gelukkig even eens was gestopt. Ook een patiënt van den dokter, die in die auto werd vervoedd, henevens een veekoopman uit Clinge, be vestigden de verklaringen van den dokter.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1