Uit den Westhoek Stadsnieuws GEBR. STEUTEL, Kamer - Overzicht. ProVincieuieuWs De Oceaan-vluchten. Tot op heden is nog niets bekend ge worden van- het lot van den Engelschein piloot Hinchliffe en van zijn tochtgenoot, die deze week in alle stilte in een vliegtuig vanuil Engeland koers zetten naar de Nieu we Wereld. De kans op behoud dier twee is zeer gering en er zijm er al die meenten, dat aan de doodenlijst- va:i Oceaanvliegers wieder om een tweetal namen zullen mee ten worden toegevoegd. Deze doodenlijst begint zoo langzamer hand een afschuwelijke afmeting aan te nemen, en zij vormt de in bloed geschre ven getuigenis hoe moeilijk het is den Oceaan in de richting Oost-West door de lucht over te steken. Vele koene piloten die den strijd met den Oceaan aanbon den, vielen aan zijn vraatzucht ten offer! En altijd zijn er weer nieuwe vliegers die zich bekwamer, sterker en gelukkiger achten dan de slachtoffers diie hun verme telheid met den dood moestem bekoopen enze stijgen op om over de krachten van den Oceaan te zegevieren. Zoo deden Nungesser en Colly, zoo deed Hinchliffe na hen, zoo zulkn anderefn na Hinchliffe doen. Men zal over den durf van mannen van dit gehalte verschillend dienken. De een zal de Oceaanvluchtem waaghalzerij noe men, misschien doUemanswerk, de vLe- gers rijp voor een krankzinnigengesticht verklaren. De andere staat de onder nemende kerels wellicht minder veroor- deelend tegenover, dloch hij zal zach af vragen of een geslaagde vlucht Europa— Amerika wel waarlijk de kaïns op het verlies van een menschenleven waard is. Het laatste is moeilijk te beantwoor den. Het nageslacht zal beter in staat zijn om de be teekenis van de daden der vermetele vliegers te beoordeelen dan de mensch van heden dit kan doen. We moeten niet vergeten dat nog niet zoo heel lang geleden een gewone vlucht per vliegtuig (thans zoo veilig als een reis per trein of per auto) beschouwd werd als een gok-partijtje met den dood. De thuiis-zitters en afwachters oordeelien en verootrdeelen, doch zij zijn het niet die de wereld' verder brem gen. Pioniers als Hinchcliffe en de vele anderen die op een in rouwrand ge val.en doodenlijst staan of komen, doen dat. En daarom doen we goed hun daden niet zonder meer idioterige waaghalzerij te noemen. De rijbewijzen. Heden zijn door den burgemeester aan vragen t cegezondön voor bet bekomen van een nieuw rijbewijs aan die personen, die hem bekend zijn en m het jaar 1925 reeds een bewijs liebben gekregen. Een ieder die in 1925 reeds een rij bewijs heeft gekregen en heden geen aan vraagformulier heeft ontvangen voor hel bekomen van een nieuw bewijs, kan daar voor alsnog een formulier aamvrag.n op de secretarie iederen werkdag tot en met 30 Maart a.s. des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Vereeniging voor Beroepskeuze. Men schrijft ons: Sedert betrekkelijk langen tijd heeft het pubhek weinig vernomen omtrent de vereenigmg voor beroepskeuze. Dit wil evenwel niet zeggen, dat de vereenigmg opgehouden heeft te bestaan. Integendeel, het heeft het bestuur niet aan goeden wil ontbroken, doch de groote moeilijkheid bleek gelegen te zijn in het scheppen van een gelegenheid, waar belanghebben den zich kunnen vervoegen tot het be komen van inlichtingen en adviezen. Aan vankelijk meende het bestuur zelf deze taak op zich te kunnen nemen door bij toerbeurt om de 14 dagen zitting te hou den. Bij de uitwerking van dit denkbeeld stuitte men evenwel op moedijkhedem. Eenerzijds tocli moet het onvoldoende worden geacht, wanneer er slechts om de twee weken gelegenheid tot aanmelding bestaat en anderzijds zijn de bestuursleden alle te veel bezet om periodiek eenige uren af te zonderen om gegadigden te zitten afwachten. Het bestuur was daar om tenslotte de meening toegedaan, dat zal de zaak kans van slagen hebben, hel de beschikking dient te hebben over een pers oom, die voldoenden tijd beschikbaiar heeft tot het te-woord-staan van belang- hebbenden en het verzamelen van de noo- dige gegevens. Het meent thans daar jn vol komen geslaagd te zijn. De heer G. Adriaans en, oud-statioinschef, wonend- te Goes, heeft zich n.l. op verzoek van het bestuur bereid verklaard om als di recteur van het bureau op te treden. De heer Adrlaainsem zal tot het geven van inlichtingen des Donderdiagsvoormiddags van 10 tot 12 uur zitting houden ten Stad- huize te Goes in de trouwzaal en voorts, mits men zich te voren aanmeldt, te zij nen huize, Oostsimgel 130 te Goes. Het bestuur verwacht, dat het thans in staat is, de vereeniging ten volle aan haar doel te doen beantwoorden en dat Hebt U bij'ons al eens een COSTUUM gekocht Zoo niet, doe het dit seizoen en U zult tevreden zijn. Aanbevelend, KXOKSTRAAT - GOES. spoedig gegadigden zich zullen aanmel den. Gelijk bekend, strekt de vereniging baar werkzaamheden uit ov-r geheel Zuid- en Noord-Beveland1. Alb inlich tingen geschieden kosteloos. De Z. L. M. Het hoofdbestuur der Z. L. M. zal Maand&g 26 Maarl te 10 uur van. in het Landbouwhuis alhier vergaderen. Landbouw-Bioscoop. Hel hoofdnummer van deze week is ,,De man van liet ivoud", een spannend drama uit het leven der pelsjagers. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigein. Zondagavond 6 uur zal een godsdienst oefening gehouden worden onder leiding van Ds. FF. J. Mispelblom Beyer van Dordrecht. Kantongerecht. De kantonrechter heeft er oordeel d wegens overtreding: Het met een rijwiel de linkerzijde vain den weg houden: C. v. O. te 's Heer Arendskerke f3 s. 3 cl. 's Avonds fietsen zonder licht: C. C. K. te Heinkenszand f 3 s. 3 d. Met een lichtbak jagen: J. J. te Ossen- drecht f75 s. 50 d., lantaarn verbeurd verklaard. Met een voertuig niet behoorlijk uitwij ken A. C. te Kloetinge f 10 s. 10 d. Zonder verg. over grond met verboden toegang loopenL. M. te Yerseke f 15 s. 4 weken tuchtschool, W. P. v. L. aldaar en P. N. aldaar, een berisping. Met een auto in een bocht niet rechts houden: G. J. d. J. Ie Driewegen, vrij gesproken. Naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben: H. H. te Rotterdam f 5 s. 5 d., F. W. te Rumpst f 5 s. 5 d. Als schipper geen reglement voor de binnenvaart aan boord hebben: J. H. te Rotterdam 2 X f3 s. 2 X 3 cl. Zonder vergunning op een anders vis- scherijperceel bevinden: J. K. te Yerseke f7,50 s. 5 d. Met een voertuig rijden zonder spie gel: P. W. B. te Wissenkerke f3s.3di. Met een motorrijtuig rijden zonder goe de remmenJ. V. te Yerseke f 10 s. 10 d. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: A. H. Ie Yer seke f 10 s. 10 d. Met een rijwiel niet behoorlijk uitwij ken: M. B. te H oedeken sherke f2s.2d, Met een rijwiel de Linkerzijde zonder noodzaak houden': H. O. te Kruiniingen f 10 s. 10 d„ J. G. te Wolphiaartsdijk f3 s. 3 d. Fietsen zonder licht: K. A. te Krab- bendijke f7,50 s. 5 d., D. d. P. te Hansweert f5 s. 5 d. Hooger beroep is aangeteekend door; J. J. te Ossendrecht, verdacht van over treding het zich des nachts bevinden met een lichtbak in het jachtveld, veroordeeld tot f75 s. 50 d., met verbeurdverklaring der lichtbak; door E. J. d. R. te Co- lijnsplaat, verdacht van overtreding van het met een auto rijden, terwijl men on der den invloed van sterken drank ver keert, veroordeeld tot f 50 s. 50 dl, en ontzegging van het recht motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden. EERSTE KAMER. Eerst is het wetje tot bevordering van behoud van natuurschoon aangenomen. Toen heeft cle Eerste Kamer zich bezig gehouden met de verlaging van de in komstenbelasting. Het heeft er veel van dat de regeering, wanneer er sprake is van belastingverlaging, alleen maar de in komstenbelasting verlaagd wil zien. Van een verlaging van indirecte belastingen, als bijvoorbeeld op suiker, wil zij blijk baar niets weten. Dat achtte dr. Wibaut geen juiste handelwijze. Verder vond dit socialistische Kamerlid het niet heusch om thans een principieel belastingdebat te houden, te meer niet, waar dit binnen kort bij de begrooting zal kunnen gebeuren. Jhr. ide Gijselaar vond het daarentegen van een wijs beleid getuigen, dat thans de inkomstenbelasting verlaagd wordt, al be treurde hij het, dat voor alle categorieën over de geheele linie een verlaging van 20 pet. wordt doorgevoerd. Minister de Geer antwoordde in het kort, waarna het wetsontwerp werd aan genomen, met die aamteekening, dat de sociaal-democraten er tegen waren. Verscheidene leden leverden nog cri- tiek op het wetsontwerp tot herziening van de vermogensbelasting, dat in strijd werd geacht met een behoorlijke interna tionale belastingwetgeving. De minister heeft de heeren gisteren van antwoord gediend. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Woensdag hel wetsontwerp-Zijlstra betreffende de verlaging van de Lerungcnschaal aange nomen met 49 tegen 28 s te manen. Daarna is de Kamer begonnen met het fabriekartsenwetje. De strekking van dit wetje is voor lichte ongevallen de rijksver zekeringsbank uit te schakelen in die ge vallen, waarin een erkende geneeskundige dienst aan een onderneming is verbonden. Een door een ongeval getroffen arbeider heeft het recht om zich de hem toekomen de genees- en heelkundige behandeling niet te doen geven door den fabrieksarts, doch door een door hem zelf aangewezen geneeskundige wiens naam staat inge-chre- ven op hel register der geneeskundigen, die zich hebben bereid verklaard voor reke ning der rijksverzekeringsbank ongevals patiënten te behandelenVerder is de door een ongeval getroffen wrrkman bevoegd ieder oogenblik, al heeft hij zich aanvan kelijk onder de behandeling van den fa brieksarts gesteld, zich voor de verdere behandeling te wenden tot een anderen geneeskundige. Voorts kan de erkenning van den geneeskundigen dienst, welke aan een onderneming is verbonden, worden ingetrokken, indien de werkgever door misbruik van gezag een arbeider opzette lijk beweegt geen gebruik te maken van zijn recht, om een anderen arts dan dein fabrieksarts te kiezen. Het was in het kort dus nu, zooals gezegd, de bedoeling aan hei instituut der fabrieksairtsen, dat uit het bedrijfsleven zelf is opgekomen, maar buiten de wet slaat, onder bepaalde waar borgen een wettelijke sanctie te geven. De S.D.A.P. heeft nogal critiek gele verd op het voorstel en diverse amende menten ingediend. WEERBERICHT Floogste barometerstand 779.1 te Stet tin. Laagste barometerstand 745.8 te Vest- manoer. De verwachting tot den avond van 17 dezer luidt: zwakke tot matige Z.O. tot Z. wind, helder of licht bewolkt met later in 'bet Z.W. kans op toenemende bewol king, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Een prikkelende reclame. Reclame en zakendoen zijn in onzen tijd twee begrippen, zoo innig aan elkaar verbonden als indertijd de bekende Sia- mcesche tweelingen. Men kan gerust zeg gen, dat het eene niet bestaan kan zon der het andere. Geen handelsman in den modernen tijd, die de waarheid hiervan niet erkent ein ook niet in zijn zaken heeft ondervonden. Het is dan ook geen vraag meer voor hem, of hij reclame zal maken, maar wel HOE hij reclame zal maken. Eu dit is waarlijk 'n probleem geworden waarover zelfs de meest intelligente en vooruitstrevende businessmen het meest t hoofd breken. Want ook op dit gebied willen zij toonaangevend voor den dag ko men, hun Siameescbe tweeling moet niet alleen een welgeschapen wicht zijn, het moet de oogen van iedereen trekken. De reclame voor de An gelid es-sigaretten nu is er een, die niet alleen de oogen trekt, maar ook de scherpzinnigheid prikkelt van 't publiek, een proef, waartoe het zich al tijd weer graag leent, vooral als mootie prijzen en die zijn bij deze prijsvraag ruimschoots voorhanden de belooning vormen. Waarbij dan nog komt, dat het op te lossen probleem lang niet a'ie- daagsch is. Hier valt nu eens niet een rebus op te lossen of een kruiswoord raadsel maar hier moet de heer Angelides gevonden worden onder verschillende ver mommingen. Hier kotmum dus zekere speur- derskwaliteiten bij te pas en we kunnen ons voorstellen, dat het publiek, 't welk immers zoo gretig detective-romans ver slindt, graag zijn krachten er aan pro beert, nu deze speurderij niet slechts on gevaarlijk is, maar zelfs een fraaien prijs in het vooruitzicht stelt. Sneltrein DresdenVlissingen. Sinds 1 Maart bevinden zich in de Duitsche sneltreinen D 137—188 weer wagons DresdenVlissingen, waardoor de rechtstreeksche verbinding tusschen de beide steden is hersteld. Vertrek uit Dres den 7 uur 40 's avonds. Aankomst te Vlissingen 11 uur 42 's ochtends. Ver trek uit Vlissingen 5 uur 45 's namid dags. Aankomst te Dresden 11 uur 22 's ochtends. Diefstal van vlas. Dezer dagen begaf de landbouwer v. d. B. te Koewacht, Heikant, zich in den morgen naar den stal. ten einde zijn paard te voeren. Bij aankomst aldaar bleek dat de 9taldeur, die pis naar ge woonte op slot, thans geopend was. Zoo dra hij in den stal kwam bemerkte B. dat een hoeveelheid van ruim 100 K.G. ter waarde van _-j- f 100,bewerkt vlas, was verdwenen, benevens eenige zakken. Bij een door de politie ingesteld onder zoek bleek dat de dader(s) zich in de rich ting van de Belgische grens hadden bege ven, in welke richting voetsporen werden gevonden en tevens in de nabijheid van de grens een der ontvreemde haalznkken. Zeejwsch-Vlaamsche waterleiding. De commissie van onderzoek en advies tinzake een Zeeuwsch-Vlaamsche waterlei ding is geïnstalleerd met oen toespraak ven den voorzitter van dan raad van commis sarissen, mr. P. Diekman, die wees op de belangrijkheid voor Zeeuwsch Vlaan deren van het te .verrichten werk. Voorzitter van de commissie is de heer J, G. van Niftrik. te Dordrecht, oud-directeur van de Vlissingsche gasfa briek, oud-lid van Ged. S'aten en oud wethouder van Vlissingen. In hel moderamen werden gekozen: uit de groep der industrieelen de heer A. H. L. de Bel te Sas van Gent; uit de greep hygiëne dr. W. J, Mazola te Hulst; uit de groep der gemeenten; dr. J. G. Rademaker ie Breskens; uit de groep van den arbeid de lieer M. C. Geerts te Hulst; uit de groep van den landbouw de heer A. 1. Leenhouts te Re trenchement uit de groep van den midden stand de heer N. J. Harte te Terneuzen. De veerboot VlissingenBreskens. In de afdeelingen der Eerste Kamer werd bij de behandeling van de begroo- ting van waterstaat gevraagd of met den minister vooraf overleg is gepleegd over het bouwen van de nieuwe veerboot Vlis singen Breskens, waardoor de exploita tiekosten der stoombootdiensten, waarin het rijk medebetaalt, niet onbelangrijk zul len stijgen. Ook zou men gaarne 's mi nisters oordeel vernemen omtrent de bruikbaarheid dezer veerboot bij slecht we der, in verband met den smallen ingang der haven te Breskens, die het binnen kropen dikwijls zeer bezwaarlijk maakt. 's Gravenpolder. Donderdagavond weild in de bijzondere school de eindles gehou den van hel eerste leerjaar va.i den tuin- bouwcursus, welke gegeven is door de heeren J. Boltmberg en A. W. Butijn, beiden wonende te Oudelande. Tegen woordig waren Dr. van der Sand in specteur van den landbouw, die l.eer A. W. v. d. Plassche, tuinbouwconsuie.it en de commissie van toezicht. Aan dezen cur sus werd door 21 leerlingen deelgenomen, die allen tot het 2e leerjaar werden be vorderd. Donderdagavond werd de alge- meene vergadering gehouden van de leden van de weegbrug „de Neelendijk", waar bij 26 personen aanwezig waren. In to taal is 1.793.804 K.G. gewogen met een weegloon van f 363,25. Aan de aandeel houders werd 8% uitgekeerd. Hansweert. Bij de overbrenging van de Inspectie der directe belastingen van Goes naar hier, zijn geen zeven, zooals eerst vermeld werd, maar slechts vier ambtenaren, waaronder de inspecteur, be trokken. Onder de inspectie te Hansweert komt, gelijk bekend, geheel Zuid-Beve land te staan 's Heer Arendskerke. Wegens het be danken van H. Goedegebure Lz., is door den Voorzitter van het Centraal Stem bureau als raadslid benoemd verklaard K. Janse, in de vacature P. Oudkerk. Kapelle. Onder levendige belangstel ling had de eindles plaats van den twee jarigen tuinbouwcursus te Kapelle, waar aan les was gegeven door de onderwij zers F. P. de Graaf, R. v. d. Hoek en W. Glas. De rijkstuiobouwconsufcnt Ir. A. W. v. d. Plassche reikte aan de navolgende cursisten een diploma uit: Lourens Kor- stanje, Cornells Lepoeter, Domus de Jonge, Dirk Jan Sonke, Pieler Duive- waarde, Jan Hoogstraate, Jac. Marinus van Liere en Gommert Berman. Aan één cursist kon het diploma niet worden uit gereikt. De rijkstuinbouwconsulent sprak met waardeering over het gegeven onder wijs, spoorde aan tot meerdere studie en het volgen van de prectische lessen voor het derde leerjaar alsmede aanslui ting bij de vereeniging van oudleerlingen alhier ter plaatse, om voldoende op de hoogte te blijven op tuinbouwgebied. Burgemeester Bierens deed het genoe gen om te mogen constateeren de vorde ringen op tuinbouwgebied, de toewijding en lust waarmede ook nu weer is ge werkt, door de onderwijzers in liet geven der lessen en door de leerlingen in hel trouw behartigen. Namens de leerlingen dankte D. J. Sonke voor het aange leerde. Krabbendijke. Donderdagavond verga derde de vereeniging van Vrijz. Herv. alhier. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden bedraagt 52. Het aantal ca techisanten is 35. In het jaar 1927 wer den ongeveer 20 preekbeurten gehouden door verschillende predikanten. Na afdoe ning der huishoudelijke zaken hield Dr. H. v. d. Meulen uit Bergen op Zoom de hoogbejaarde kanselredenaar een voor dracht en vertelde hij een en ander uit zijn rijke ervaring als predikant. Spre ker, vroeger een bekend Nulsredenaar, wist de aanwezigen door zijn humor, aan genaam bezig te houden. Kloetinge. Donderdag kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter dc Burgemeester. Aan wezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en heet in 't bijzonder welkom den heer Zweedijk die eenigen tijd in het zieken huis vertoefd heeft en hersteld weer in de vergadering aanwezig is De heer Zwee dijk dankt den voorzitter voor deze woor den en ook voor de door hem en alle raadsleden betoonde belangstelling bij zijn verblijf in het ziekenhuis. 1. Aangaande de notulen merkt de heer Straub op dat niet juist is genotu leerd het beschikbaar stellen van grond voor aanleg van een weg in het Vogel- zangsche wegeling besloten is dat 4, Meter beschikbaar gesteld moet worden, maar niet zooals de notulen zeggen nog 1 Meter bovendien. De voorzitter antwoordt dat de Kaad in de vorige besloten heeft hetgeen de notulen weergeven. De notulen blijven dan ook onveranderd, wel verlangt de heer traub dat van zijn opmerking aanteeke- uing in de notulen van deze vergadering wordt gemaakt. 2. ingekomen zijn a. Goedkeuring wijziging begrooting 1928. b. Dankbetuiging van de Fam. Glerum voor betgeen de gemeente aan A. Glerum heeft gedaan. c. Missive van Ged Staten betreffende bet in de vorige vergadering vastgestelde reglement van orde voor de vergaderingen van den Kaad. Bierin worden eenige op merkingen gemaakt waaraan nu tegemoet wordt gekomen door het reglement te wijzigen zooals Ged. Staten wenschen. 3. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan J. Dekker Lzn. onderbandsch aan te besteden het opbouwen van den ringmuur bij de school voor de som van f 498 idem aan Gebr. Beenhakker het plaatsen van een septictank met closet in en bij de woning van het hoofd der school voor f211. 4. Behandeling concept-bouwverorde. ning. De voorzitter zegt dat liet in de be doeling ligt van B. en W. om de ver ordening dezen avond globaal te bespre ken, ze daarna op te zenden aan de Gezondheidscommissie en den Inspecteur van de Volksgezondheid Jhr. De Graeff en ze daarna definitief vast te stellen. De heer Hoogstraate vraagt of binnen kort geen wijziging van de Woningwet is te wachten en daardoor het werk tever geefs zou zijn. De voorzitter antwoordt dat zulks inder daad het geval is, doch dat kan nog wel een jaar durenwanneer deze evenwel spoedig te wachten is, dan zal de Inspec teur van de Volksgezondheii hierop wel wijzen. De heer Straub is verwonderd dat B en W. met zoo'n boekdeel, want dat is de nieuwe verordening, komen aan dragen, flem is de verordening ter bestudeering toegezonden en spreker kreeg daarvoor 3 dagen en moest hem toen weer doorzen den. Volgens spreker is die tijd veel te kort, hij weet absoluut niet wat er in staat en zijn verantwoordelijkheidsgevoel van raadslid brengt mee dat hij weet wat hij helpt vaststellen. Hij stelt dan ook voor om die verordening maar wat ach teruit te schuiven. De voorzitter zegt dat de gemeente- bouwkundige en B. en W. veel werk bebben gehad aan het vaststellen van een dergelijk concept en zou het jammer vinden wanneer de behandeling werd uit gesteld. De heer Buitenhuis is het eens met den heer Straubook bij heeft de ver- oidening 2 dagen thuis gehad, maar geen tijd gehad om er studie van te maken. Hij stelt voor de behandeling uit te stellen tot de volgende vergadering, waarmee de heer Straub zich kan vereenigen. De heer de Rijk merkt op dat hij even - als de heer Straub zijn verantwoordelijk heid als raadslid voelt, doch hij stelt ver trouwen in den gemeente-bouwkundige en B. en W., frouwens hij is niet technisch onderlegd om op- of aanmerkingen te maken. Nadat omtrent het uitstellen van be handeling langdurig wordt gediscuseerd, wordt besloten de behandeling uit te stellen tot de volgende vergadering. 5. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het aanbrengen van de nieuwe huisnummers te doen geschieden door schilderen der nummers. Wel was een model van een plaatje voor huisnumme ring aanwezig, hetgeen mooi en solied werd gevonden, doch het schilderen der plaatjes zal goedkooper zijn. 6. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot instelling van een op haaldienst van huisvuil en vaststelling der heffings- en invorderingsverordening eener bijdrage daarvoor (f 2,50 per half jaar of een gedeelte daarvan.) De voor zitter zegt dat hieruit 4 punten voort vloeien en welle. het aanschaffen van een kar tot ophalen van vuilnis. Besloten

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2