RUITENBOER N#. 51. Vrijdag 16 Maart 1928 iifts Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel ProvinciemeuWs Sport De Hollandsche Waschvrouw JE ZEEPPOEDER Medische Rubriek. Onze Oeneesmiddelen voldoen aan de hoogste eischen A. C. VAN DER REST, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ. DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL 1928 OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Oneerlijk. Eenige dagen geleden kocht zekere R. Ie Hengstdijk een hoeveelheid kunstmest, welke voordat deze werd1 afgeleverd, ge wogen moest worden op de weegbrug na bij de halte Vogelfort be Hengstdijk. De leverancier liet dan eerst den wagen met kunstmest geladen, wegen en ver volgens nadat de wagen geledigd was, de wagen afzonderlijk. Bij het wegen van den wagen met kunstmest bleef de le verancier herhaaldelijk op den wagen zit ten en loet zich dan meewegen, terwijl hij, wanneer de ledige wagen gewogen werd, een jongetje dóe veel lichter woog dan hij, mede liet wegen. Door voor melde handelingen heeft de kooper een belangrijke hoeveelheid aan kunstmest min der ontvangen dan hij inderdaad had ge kocht, waarom hij dan ook de politie met een en ander in kennis stelde. Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologiscl.e commissie. Aan het door bovengenoemde commis sie aan Ged. Staten uitgebracht verslag over 1927 is het volgende ontleend: Als correspondent trad af Ds. H. P. de Pui te Cadzand, die wend opgevolgd door Dr. J. de Hullu. In een te Goes in November gehouden vergadering der commissie vond een be spreking plaats met het gemeentebestuur, teneinde tot overeenstemming ie komen inzake de bebouwing van Bouwplan III aldaar. Het stemde de commissie aan genaam bij monde van den burgemeester te mogen vernemen, dat door het ge meentebestuur haai' adviezen zeer op prijs werden gesteld en dat ook B. en W. van Goes er alles opzetten, om het aes- thetisch aanzien van Nieuw Goes zoo goed mogelijk te doen zijn. Aan Ged'. Staten werd advies uitgebracht op 23 ingekomen verzoeken om ontheffing ter zake Van de verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon door recla memiddelen. Gelukkig zijn Ged. Staten overtuigd van de onwenscheLijkbeid, bui ten strikte noodzaak ontheffing van de bepalingen der verordening te verieenea. De gevraagde ontheffingen werden con form het advies der commissie gewei gerd; alleen ten aanzien van een geval te Klcetinge moest tengevolge van de noodig geworden wijziging van het begrip „be bouwde kom" in het blijven van een wei nig aesthetisch aandoende reclame wor den berust. Ook ten aanzien hiervan heb- 72 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Zij herinnerde zich het volkomen ver trouwen, waarmede Lucas gesproken had over zijn overwicht op dezen man. Na de lunch gingen zij de weide over, die bij de herberg zelf begon, langs den met kort, door de zon gezengd gras en verschroeiden bruin begroeiden heuvel, tot zij bij de groene schaduw van een bosch in de schittering van een vlug-stroomend beekje kwamen. Het gegons van sprinkhanen en gezoem van ontelbare insecten vulde de lucht. In de verte klonk de metalen klank van een koeienbel. Het was het eenige be stemde geluid, dat de stilt© verbrak. De hitte was ontzaggelijk. Een donker-kope ren waas was opgestegen en verduisterde gedeeltelijk de zon. Anne bleef aan den kant van het beek je staan. Wondermooie waterjuffers, zoo als zij nooit gezien had, pauwldeurig, oranje en dofgroen, dartelden af en aan boven het groene water. Nap leunde tegen een boom en rookte een sigarot ben de gemeentebesturen, volgens hel var- slag, een taak. Het gemeentebestuur van Goes onderwierp weer alle bij hem in gekomen bouwplannen aan het oordeel der commissie. Vain 30 verzoeken toi verbouwing behoefde tegen 21 geen be zwaar te worden gemaakt, voor 4 ver zoeken werd verbetering der plannen aan de hand gedaan, op 4 moest afkeurend worden geadviseerd, terwijl ten aanzien van een verzoek geen advies werd uitge bracht, daar de eigenaar hangende het onderzoek en overschrijdende zijn be voegdheid, reeds tot de door hem ge- wenschte verandering was overgegaan. Van 20 aanvragen tot n'euwen aanbouw ontmoetten 15 geien bezwaar, voor 2 werd verbetering in overweging gegeven, op 3 werd afkeurend geadviseerd. Eenige wijzigingen werd geadviseerd' in het plan voor den bouw van een raadhuis met on derwijzers woning te Nieuw- en St. Joos- land, 'die door het gemeentebes tuur wer den opgevolgd. Tegen een drietal aan vragen, ingekomen bij het gemeentebe stuur van Zoutelande, behoefde geen be zwaar te worden gemaakt. Door toedoen der commissie werd te Zierikzee in prin cipe besloten, aan de westzijde van het vrije open bebouwing voor te schrijven, waardoor althans gered is hetgeen be houden kon blijven voor het uitzicht op het fraaie stadsbeeld. Van Ged. Staten werd advies uitge bracht omtrent het verzoek van het kerk bestuur der Ned. Hetrv. gemeente te Burgh, een bijdrage uit de Provinciale kas te mogen ontvangen voor de restau ratie van het grafmonument van J. de Huijbert en echtgenoote, dat bij denbrand van 1924 deerlijk werd geschonden. Aan het gemeentebestuur van Domburg werd geadviseerd in verband met veranderen van het cachot de vereaschte lichtopenin gen in den Noordelijken muur van den toren in de as den* zich halverwege be vindende blindbogen te doen maken. Ook werd aan het kerkbestuur der Ned. Herv. kerk te Kruiningen advies gegeven in verband met de schadedoor storm, aan die der ramen der kerk aan gebracht. Opgekomen werd tegen het plan van den gemeenteraad van Zierikzee om de 12 klokken uit de jaren 1550-1554 te verkoopen en een beschrijving van die klokken, wat betreft opschrift, versie ringen en afmetingen werd door den heer de Vos, lid der commissie gemaakt. De secretaris hield de voorloopige lijst der Nederlandsche monumenten van geschie denis en kunst bij en teekende ter aan vulling van mr. Prins' Genealogische en heraldische merkwaardigheden in en uil de kerken van Zeeland aan, het overbren gen van de marmeren rol, afkomstig van het grafmonument van C. de Perponcher Sedlnitzky, uit het museum van het Zeeuwsch Genootschap naar de kerk te Heinkenszand, waar ze met hetgeen daar van genoemd monument nog over was, is hereenigd. Ten aanzien van de molens kan het volgende worden medegedeeld. De stee n-en molen in de gemeente Graauw en Langendam, is in het voorjaar 1927 af gebroken. Ook de standaardmolen „de Vos" te Oud-Vossemeer is ten doode opgeschreven, doch die te Scherpenisse Zonder om te kijken, begon zij. „Het is net of ik in een sprookjesland ben". „Of den tuin van Eden". merkte Nap op. Zij lachte en trachtte bukkend bij een vergeet-m ij-nietje te komen, dat aan den innd van het beekje stond. „Pas op de slang", waarschuwde hij. „En val er niet in". Zij stak haar hand naar hem uit. „Help me dan even". Onmiddellijk sloot zijn hand zich vast om haar pols en een oogenblik later trok zij zich achterover met de bloem in haar hand, om te zien dat zijn sigaret op een hoopje mos lag te smeulen. Hij zette zijn voet erop en stak een andere aan. „Moeten we niet terug?" vroeg zij. „Over een half uur zal het zoo warm nie t meer zijn". „Hoe Lang hebben we ervoor noodig?" „Een kleine drie uur. Als we om half vijf wegrijden, ben je vóór zons- dergang thuis". Hij glimlachte bij die woorden en Anne liet zich overhalen. Ongetwijfeld was de schaduw van de hoornen verre te verkiezen boven den gloed van de stoffige wegen, en de drukkende atmos- pheer maakte haar slaperig. Dus ging zij aan dein voet van een boom zitten, steeds kijkend naar de bo ven het water dansende waterjuffers. Nap trok zijn jas uit en maakte er zal met steun van de vereeniging „De Hollandsche Moleiri ba stand blijven. Dank zij de onvermoeide pogingen van Mejonk vrouw S. barones se Collot d' Es- kury te Kloosterzamde, werd ook de stan daardmolen te Groenendijk, (gemeente Hontemisse) van den ondergang gered en zal de noodige herstellingen ondergaan. De steenee molen te Nieuw dorp; Hulst en Noordgouwe zijn hersteld met steun van genoemde vereen/ging, terwijl voor die te Noordgouwe ook de commissie voor de Zeeuwsche folklore uit hst z.g. molen- en monumentenfonds een bijdrage ver leende. Ellewoutsd.ijk. Bij de gedurende de wintermaanden te Middelburg gehouden automobielcursus, speciaal wa-t betreft het mechanische en liet eleciro-techni 5cihe deel daarvan, behaalde o.a. ©vin getuigschrift de heer J. Stouthamer alhier. Wissenkerke. Door den raad dezer gemeente is -in spoedeischenJe vergade ring benoemd tot keurimgmeester (hoofd van den dienst) voor den kring Wissen kerkeKort gene, de heer D. Haak. vee arts te IJzendijke. In dezelfde vergadering werd adhaesie betuigd aan het adres ven de Mididen- standsveree-niging „De Hanze" te Goes, in zake intrekking van autobusdienstein in Zeeland. Voatbal. Kampioenschap van Nederland. AjaxN. O. A. D. Zuidelijke le klasse N.V.B. Dc volgende weds'rijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: RoermondP. S. V. Willem IIL. O. N. G. A. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De volgende wedslrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: ZeelandiaD.O.S.K.O. VlissingenAlliance. DongenBreda. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De volgende wedslrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: GoesHulst. SinotoTemeuzen. Walcheren—Vlissingen II. GOES—'HULST. Zondagmiddag zal ailhaer op liet ter- een kussen vam. „Leun er maar tegen. Ja, heusch. Dank je wel, dat je me excuseert, dat ik zomider loop. Hoe zit je nou? Makkelijk?" Zij dankte hem met een glimlach. „Ik moet niet in slaap vallen". „Waarom niet? Ei* is niets, dat je storen zal. Ik ga even naar de herberg, om thee te bestellen voor we terugrijden!" Al pratend liep hij weg met zijn leni gen gang, die haar altijd deed denken aan een wild dier. Zij leunde met een heerlijk gevoel van welbehagen achterover en sloot haai* oogen Toen zij ze weer opensloeg, was het met een schuldig gevoel, dat zij op een kritiek oogenblik in slaap gevallen was. Met een schrik richtte zij zich op en keek om zich heen. De zonnestralen vielen nog schuin door het bosch, maar dof, alsof zij door een stuk berookt glas sche nen. Het was benauwend stil. Zij voelde zich zenuwachtig worden. Er scheen iets onheilspellends in de at- mospheer te zijn; of was het alleen maar in haar hart? En waar was Nap? Die moest al een heelem tijd weg zijn Stijf stond zij op en nam zijn jas. Op hetzelfde oogenblik klonk een schril ge fluit door het bosch en zag zij hem snel naar zich toekomen. Kalm ging zij hem tegemoet. Hij begon al te spreken nog voor hij rein van Goes aan don Poldersclien weg een ontmoeting plaats hdbben tusscben Goes en Hulst. Deze wedstrijd is de laatste thuiswedstrijd van Goes. Het be looft een spannende strijd te worden, daar Goes in Hulst gelijkspeelde (1 1) en zij op het ranglijstje onder elkaar staan, n.l. Goes 16 punten uit 13 wed strijden en Hulst 15 punten uit 12 wed strijden. Voetbalwedstrijd te Antwer pen op 1 April. Wij Le zen in „De Kampioen", hel Orgaan van den A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland: Evenals verleden jaar heeft de A.N. W.B., door bemiddeling van de Touring Club da Belgique, bij de Belgische regee ring stappen gedaan om, ter gelegenheid van den voetbalwedstrijd Holland-België, openstelling van de douane-kantoren te verkrijgen. Het is ons aangenaam te kun nen mededeelen dat wij hierin geslaagd zijtn. Wij ontvangen officieel bericht, dat de kantoren te Wusstwezel en te Putte- Stabroeck op Zaterdag 31 Maart tot 21 uur en Zondag 1 April var 7 tot 21 uur, zonder tusschenpoozen (dus o-ok tussschen 12 en 14 uur) geopend zullen zijn voor het verkeer met automobielen en motor rijwielen. Bovendren zullen de Internatio nale Rijbewijzen niet geviseerd behoeven te worden. De automobilisten moetien voorzien zijn vain een formulier in duplo, waarop alle gegevens van bet lint. Rijbe wijs vermeld zijn. Deze formulieren zijn zoowel aan het Hoofdconsulaat als aan hiet Secretariaat verkrijgbaar en moeten, na behoorlijk le zijn ingevuld, aan het douane-kan to or van binnenkomst in Bel gië worden afgegeven. Zij, die nog niet in. het bezit zijn vain een „carnet de séjour" en vain plan zijn slechts van 31 Maart tot 1 April of van 1 tot 3 April in België te blijven, zullen de verblijfs- belasting kunnen betalen zonder daarvoor een carnet te moeten koopen. Zooals bekend bedraagt deze voor automobielen 10 francs en voor motorrijwielen 4 francs per dag. Door deze maatregelen zal bet opont houd aan de grens zekér aanzienlijk ver minderen. Bloedarmoede. Bloedarmoede is een woord, dat door leekem voor het aanduiden van zeer uit- eenloopende begrippen gebruikt wordt. In de genees kunde-terminologie word't dit woord ook veel gebruikt, doch meer als verzamelnaam voor talrijke afwijkingen in de samenstelling van het bloed, die vaak met elkaar zeer weinig te maken hebben, maar in cén opricht met elkan der overeenstemmen. De leek, die de diagnose bloedarmoede stelt, doet dit gewoonlijk al'een op grond van de kleur van het gelaat. De genees heer onderzoekt om „bloedarmoede" te constateeren van het bloed zelf, let daar bij op de klachten van den patiënt, maar bij haar was. „Ik was baag, dat je het wachten moe zou worden en zou rond zijn gaan wandelen, dat je bang zoudt worden en verdwalen. Heb je last van zenuwen?" „Nooit". Hij nam zijn jas en begon die aan te trekken, terwijl hij haar met een half pein zend, half spottend glimlachje aankeek. „Hè, dat neemt me een heelen last van mijn hart", zeide hij. „Want ik heb slecht nieuws voor je, dat ik bijna niet durf vertellen. Neen, kijk maar niet op je horloge, het is al hopeloos laat. bijna zes uur, en in geen geval kan ik je van avond thuis brengen. De benzine is op. „Nap!" Haar stem was een vreemde mengeling van ontsteltenis en verlichting. Zij had waarschijnlijk ten gevolge van. den donder, die in de lucht hing iets vreeselijk tragisch verwacht. Berouwvol ging Nap voort: „Houd je flink en schik je erin. Ik weet, dat ik een idioot ben, dat ik er niet zelf voor gezorgd heb. Maar toen ik bezig was, werd ik weggeroepen en moest ik het aan die stommelingen in de garage over laten. Ik heb het pas gemerkt, toen ik een paar uur geleden je hier alleen bet. Er was nog juist genoeg, dat ik in Rod- ding kon komen, daar ben ik toen on middellijk naar toe gereden, omdat ik wist dat er een paar garages zijn, doch de plaats was heeleinaal leeg geloopen. hij schenkt daarbij weinig aandacht aan de gelaatskleur. Hij weet uit ondervinding diat de gelaatskleur dikwijls een slechte spr.egel voor den toestand van het bloed is. Blozende jonge meisjes kunnen lijd- s'ters aan bloedarmoede zijn, terwijl per sonen met bleeke gelaatskleur dit dikwijls te danken hebben aan minder doorschij nende, minder met bloedvaten gevulde of dikkere huid. De kleur van het mondslijm- vlies van de lippen en van het bindlvliea van het oog geven een beteren kijk op bet gehalte aan bloedkleurstof en daarop let de arts vooral. Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat Telefoon 168. Bloedarmoede as m den regel geen ziekte op zichzelf. Het is gewoonlijk een verschijnsel, dat van verschillende oor zaken afhankelijk kan zijn. En waar voor dit verschijnsel verschillende oorzaken kun nen bestaan, daar zal duidelijk zijn, dat de behandeling in verschillende gevallen zeer uiteen moet loopen. Zoo kan bloed armoede, om een voorbeeld te geven, een gevolg zijn van onvoldoende of ondoel matige voeding. Het is duidelijk, dat dan noch s taalpillen, noch kinadruppeis, noch Spaansche wijn, verbetering zullen aan brengen. Alleen goede voeding zal hel verschijnsel doen verdwijnen. Uit dit voor beeld ziet men, en liet kan niet te dik wijls herhaald worden, dat in de genees kunst geen verschijnselen moeten worden bestreden maar dat men zoo mogelijk de oorzaak moet wegnemen. Hoe sneller en hoe krachtiger dit ver schijnsel doelmatig bestreden wordt, des te beter is het, want gedurende het be staan der bloedarmoede is liet lichaam van den lijdei' ook vatbaarder voor an dere ziekten, waarvan sommige, eenmaal ontstaan, niet zoo afdoende te genezen zijn. 50ap-v.Po.Hi Een gat van een stad. Het was of die duivel ermede" speelde, ik kan geen enkel vervoermiddel krijgen. Dus heb ik er mijn auto gelaten en ben ik te voet terug gekomen. Ik wist er anders niets op, jij Anne wist het ook niet. „Mijn eenige troost is, dat jij tenminste andere kleeren bij je hebt; zoo gelukkig ben ik niet. O ja, ik ben zoo verstandig geweest om aan die mogelijkheid te den- Je koffer staat in de herberg". „Je had beter gedaan me mee terug te nemen naar Rodding", zeide zij! „Dat weet ik. Maar ik dacht, als alles goed ging, binnen een half uur terug te zullen zijn. Wie wist, die won, niet waar Dat heb ik later zelf ook bedacht Nap nam een takje en beet er woedend op. „In ieder geval staat cle thee op ons te wachten. Willen we teruggaan? Anne kwam naast hem loopen. „En wat ben je van plan te doen? Hij keek haar aan. „Voor morgen ochtend niets. Er is hier geen vervoer middel te krijgen. Morgen vroeg zal ik iemand naar Rodding sturen om een rijtuig Vandaar kunnen we den trein naar Staps nemen, waar ik benzine kan krijgen. Op die manier kunnen we vroeg in den namid dag thuis zijn. Het is het eenige uitvoer bare plan, vrees ik. tenzij jij een beter weet." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1