Gemengd NieuWs Allerlei. open oog te hebben voor het nationaal be belang, dat deze propaganda kan hebben en stelden bedragen voor de verwezenlij king van het plan beschikbaar. Maar er is nog een belangrijk bedrag noodiig; in totaal wordt het bemoedigd bedrag op 120.000 geraamd en daartoe wordt thans een fonds gevormd, en wordt een beroep gedaan op den steen van allen, die dit algemeen belang wil'en helpen be vorderen. Tot veler teleurstelYyng beeft het besipufi van den Nederland schen Journalisten Kring een afwijzend antwoord ontvangen van de regeering op zijn verzoek cm eene subsidie van f20.000 ter bestrijding van de onkosten verbonden aan de ontvangst van de buitenlanclsche pers. De regeering wil niet verder gaan dan tot het verleen en van een kleine bijdrage voor een ontvangst éénmaal en h:t aanbie den van een officieele ontvangst harerzijds. Het ware te hopen, dat de regeering alsnog op dit besluit terug kwam en over luigd kon worden, dat hier met een be trekkelijk gelding bedrag een zeer nuttig werk kan worden verricht en een zaak lean worden gediend van algemeen ma! io naal belang. Luchtpost naar I n di Naar Reuter uit Londen seint, heeft Kenworthy in het Lagerhuis, in verband met de kwestie om de voorgestelde lucht post naar Indië uit te breiden tot Austra lië, gevraagd of hierover met de Neder landers werd onderhandeld. De minister voor luchtvaart Hoare, antwoordde, dat hij niet in staat was te zeggen of er werd onderhandeld, maar als Engeland den dienst op Indië tot stand bracht hoopte de regeering via Nederland sch-Oost-Indië de route tot Australië te verlengen. De Prins van Wales en 3e mode. De prins van Wales heeft eenigen tijd geleden in het openbaar kritiek geleverd op de mannelijke mode, van het stijf ge steven en gestreken overhemd, dat een ongerieflijk stuk is van onze avondklee- ren. Een moedig man in Huil (wel de laatste plaats waar modes worden gecre- eerd) is reeds ingegaan op den wenk, in de woorden van den troonopvolger vervat. Hij verscheen aan een feestmaal in een soepel overhemd, met een open kraag, als deel van zijn compleet avondcostuum Zijn mede-eters waardeerden zijn durf maar vroegen niettemin oin een verkla ring. De verklaring was weinig overtui gend en gaf weinig hoop, dat de nieu wigheid succes zal hebben. Hij zeide, dat hij een dergelijk overhemd eens in Parjjs had gezien en dat hij een Engelschen hemdenraaker had opgedragen, het na te maken. Maar dit is niet de wijze, waarop de mannenmode wordt geschapen. Vrouwen mogen zich in dat opzicht nog door Parijs laten leiden, ofschoon dat ook al niet meer zoo sterk het geval is als voor heen, maar wat mannenkleeding betreft, geeft Savile Row, de Londensche kleer makersstraat, den toon aan- Om het eens gewichtig uit te drukkenhet machts evenwicht van de mannenmode ligt in Londenen Londen zal dit niet licht prijsgeven, niet aan Parijs en allerminst aan Huil. De prins van Wales zelf zou misschien in staat zijn de tyrannie van het harde hemd te brekenmaar zelfs hij zou dit niet kunnen doen door te vertellen, dat hij het idee uit Parijs had gekregen en dat het deel was van een nieuwe l'ran- sehe revolutie. Trouwens, de open slappe kraag iB geenszins een prima noviteit. Byron droeg zooiets al een eeuw geleden en aangezien Byron een Engelschman was afge scheiden van een beroemd dichter zul ien de Britten een eventueele mode van losse kragen van hem afkomstig kunnen beschouwen. Maar de Schiller-kraag vaD gelijksoortigen vorm herinnert aan een even grooten dichter van andere nationa liteit. Ik geef het op. Op de gladde paden der mode belandt men nergens Een frappante ontdekking Toen mme. Giraud, een Franchise die jarenlang in Rusland heeft gewoond, dezer dagen langs een juwelierszaak te Nice wandelde, werd haar aandacht getrokken door een prachtig parelcollier van 50Ü.U00 francs, dat zij met de grootste zekerheid herkende als een der kostbaarheden, die zij indertijd bij haar vlucht voor de re volutie, in Russischen bodem had begraven. Zij had het collier in 1905 óók te Niee gekocht voor 40.000 francs Mme, Giraud stelde de politie van haar bevinding in kennis. De juwelier werd gehoord en bleek volkomen te goeder trouw. Het collier was verscheidene malen van eigenaar verwisseld en de namen dezer personen kent men reeds. Het onderzoek is er dus thans op gericht het zij ge zegd, met geringe kans op succes te weten te komen, onder welke omstandig heden het sieraad uit Rusland is gekomen. Ideaal Chicago! Dezer dagen hebben honderdduizend protestanten, gevolg gevend aan een op roep van de kerkenfederatie van Chicago gebeden dat „verschrikking moge koinen over de afgezanten der duisternis en politiek bederf". Dienzelfden avond werd weer gevochten tusschen coucurreereude benden, die met machinegeweren en re volvers gewapend waren. Een der ban dieten werd gedood een ander zwaar ge wond. De secretaris van de kerkenfederatie heeft ter toelichting van den oproep nog gezegd, dat er aanwijzingen waren dat de rechtmatige verontwaardiging van de burgers van Chicago een punt naderde waarop zij hen zou wegvagen die ervan verantwoordelijk waren, dat misdaad en zedenbedrijf geduld waren, die Chicago een afschuwelijken naam in de wereld bezorgd hadden Hij meende dat de tijd rijp was goddelijken bijstand in te roepen om de bevolking van Chicago uit het moeras te leiden. De commissaris van politie heeft ver klaard, dat de verontruste burgers pre cies gekregen hebben, waar zij om vroe gen, toen zij Thompson tot burgemeester kozen Wetenswaai dighsden De oudste pyramiden van Egypte dateeren van ongeveer 4000jaargeleden. Een I.ondensch hotel heeft een bal zaal, waarvan de vloer op 240 stalen spiraalveeren rust. Kenige jaren geleden heeft men op een eiland in het Bovenmeer in Amerika, een mme ontdekt van een geheimzinnige stad, die minstens 2000 jaar oud moet zijn. De menschheid gebruikt ongeveer 9 pond thee per hoofd en per jaar. De doordringende reuk van jodoform en muskus is zoo sterk, dat de mensch zelfs één billioenste gram nog kan waar nemen en herkennen Van de tonuenmaatder wereldhandels vloot komt ongeveer 30 percent voor rekeningvan Groot Brittanniëen Ierland en 4 percent voor Nederlandsche reke ning Fazanten worden zeer onrustig als er een aardbeving op komst is. Twintig jaar geleden waren er nog 2000 schoenpoetsers in de Londensche straten en tegenwoordig slechts een 400-tal. Zwitserland telt op een totale be volking van nog geen 4 millioen zielen meer dan 400.000 vreemdelingen. In China heerscht de zede, dat wan neer een jongen en een meisje door de ouders reeds in hun prille jeugd voor elkaar bestemd worden, men hun een haarlok afknipt en dezen in heet water gooit. Drijven de beide lokken naar elkaar toe en omwinden zij elkaar, dan zal een huwelijk volgen Drijven zij echter uiteen, dan zijn de kinderen door hooger hand niet voor elkaar bestemd Naar de Duitsche bladen vernemen is prof. Emil Biirgi te Bern, er in ge slaagd aderverkalking met succes te be strijden door middel van bladgroen. In Engeland zijn nu bijna drie mil lioen hondenpenningen uitgereikt Naar schatting loopen nog minstens evenveel straathonden zonder penning in het Vereenigd Koninkrijk rond. Verstrooid! Het volgende moet eetrge jaren gele den in onze Tweede Kamer geschied zijn. Er was een stemming; plots echter stokte de stem van den commies-griffier, die nauwgezet de namen oplas. Pas na eenige aarzeling ging hij verder. Korl daarop zag men hem in levendig onder houd met den voorzitter em den griffier, terwijl allen met crilischen blik de pre sentielijst bekeken. Wat was het geval? Op bedoeld stuk. richtsnoer bij alle stemmingen, waarop de naam van den afgevaardigde niet mag ontbreken zal hij dien dag aan de stem ming kunnen deelnemen, kwam de naalm voor van een persoon, die wel is waair vaker in l.et Kamergebouw vertoefde dan eenig Kamerlid, maar die niettemin op den titel van Volksvertegenwoordiger geen aanspraak kon maken. Kortom, de naapi van den heer Bijleveld, den toenmaligen Kamerbewaarder, prijkte op de presentie lijst. Had Bijleveld zelf zich een recht aan gematigd, dat hem niet toekwam? Het was bijna ondenkbaar; de goede man toch was een en al eerbied voor al wat Kamerlid heette. Hij was dan ook doo- delijk ontsteld, toen men hem het corpus delicti toonde, en juichte va.fi ganscher harte het voornomen van den voorzitter toe, den schuldige op te sporen. Men begon met een soort vraaggesprek met de spotgeesten der Kamer, maar dezen zwoeren bij k is en kras, dat zij tot zoo ets onbehoorlijks nooit in staat zouden zijn. Toen Werd de lijst in handen ge geven van iemand, die verstand had van grapholoigie en het schrift 'der Kamerleden kende. Zijne ongelooflijke conclusie, welke n;el zonder schroom werd uitgesproken, !u:dde aldus: Niauii-id anders dan jhr. mr. A. F. de Savomcn Lobman kaïn de valsche hamdleekeai'ing gezet hebben. Ongelooflijke conclusie, zei men JH c!e Savomin Lobman toch was een zoo waardige, indrukwekkende en decora tieve verschijning, deze grijsa nrcl met zijn ,,têfco de medaillon" was zoozeer „every inch a gentleman", dat op hem wel helt allerlaatst eernige verdenking kon rus ben. Tot mand er waardige grapjes had Lobman zich nooit ;n zijn leven verlaagd. Toch heeft men hem, hij wijze van curiositeit, als een staaltje van de onbe trouwbaarheid der zoogenaamde schrift kundigen, de conclusie medegedeeld. Het effect was verrassend. De nestor der chr. hist. Kamerfractie wenschte de pre sentielijst te zien en zoodra hij dein naam Bijleveld onder de oogem had, riep hij verschrikt uit: „Ja, dat meet ik hebben geschreven", om terstond daarop tot die ontdekking te komen, dat zijn eigen naam niet op de presentielijst voorkwam. Toen werd hem alles duidelijk. Hij herinnerde zich, juist een gesprek met Bijleveld ge voerd le hebben, terwijl hij de presentie lijst tee kende. Verstrooid moet hij toen den naam van den ander an plaats van dien van zichzelf neergeschreven hebben. Dik of mager? De Parijsche pers, die zich in sommige jaargetijden specialiseert in allerlei enquê tes, die den lezer amuseeren, zonder zijn geest te zeer te vermoeien, heeft een le vendige discussie ontketend over de vraag „Geeft u de voorkeur aan een magere of aan een dikke vrouw?" Er doet zich blijkbaar een reactie voor tegen de voor de gezondheid schadelijke geforceerde slankheidsbevordering van het schoone ge slacht, die gelijktijdig met de korte rok ken en de korte haren opkwam. De bij komstige gedachte van deze enquête schijnt een rehabilitatie van de „vormen" te zijn, want toen de mannen tusschen een van magerheid doorschijnende en een le corpulente levensgezellin aan laatstge noemde als het kleinste van twee kwade dingen de voorbeur gaven, heette het, dat „une femme bien potelée", (een mollige vrouw), gelijk het boulevards jargon zich uitdrukte, liet ideaal des mans het meest nabijkwam. Uit de menigte antwoorden, die Paris-Midi publiceerde, kunnen ge ëlimineerd worden die, welke afkomstig zijn van schrijvers en andere kunstenaars, wier wederhelften zelf deel uitmaken van de een of andere categorie en die bij gevolg 'de beslissing sterk beïnvloedden. Anderen verbood de galanterie, een voor keur te kennen te geven. Het aantal oprechten en eerlijken en moedigen was dus nog geringer, dan hel gewoonlijk bij deze openbare enquêtes pleegt te zijn. „Ik vraag er niet naar, of een vrouw dik of mager is, maar of zij mooi is en mij bevalt!" merkt een opera zanger op, die avond aan avond door de schoone sexe wordt gefrequenteerd. De danser en jeugdige vriend van Mistin- guelte, Leslie Earl, constateert, dat een omvangrijke partnerin voor den charleston onbruikbaar is. „Ik ben Corsicaan'ver kondigde de schrijver Bonardi, „en mijn smaak komt overeen met dien van den Arabier: ik vereer de vrouw mei weelde rige vormen en schoon gelaat! Van de zelfde mcening is de cabaretzanger Mau- ricet, die zich ook niet aan de klanten wenscht te stoot en. Maar ziet, de bokser Carpentier, die variété-artist is geworden, ontpopt zich als een ernstig psycholoog: „Men kan van een vrouw alleen houden, wanneer men den indruk heeft, haar gees telijk en physiek te domineeren!" In de auto wil een sportsman zekerheid hebben, dat de proporties goed blijven: een ma jesteitelijke verschijning in den grooten toer wagen, een sierlijke garponne voor de behendige torpedo! Voor de elegante teekenaars van „Illus- trés" is de „lijn" de hoogste deugd van de vrouw. Sem oordeelt: „Ik teeken de caricaturen vain dunne naaiden en van ronde tonnetjes, wanneer het model maar karakter heeft". Tusschen de aetherische Ida Rubinstein en de stramme Marguerite Carré kan een abonné van de Opera zijn keuze moeilijk bepalen, en Tristan Bernard geeft dein ma geren den Salomo achtigen raad, zich te zijner tijd een kunst matig embonpoint te laten aanmeten! Al dus blijft deze netelige kwestie onbeslist en de Fran^aises, die den zomer inde lig stoelen op liet strand hebben doorge bracht om de verboden kilogrammen te rug ie winnen, zoowel als degenen, die zich door bergtochten en zonnebaden van hun teveel hebben trachten te ontdoen, be hoeven van haar huur geen spijt te hebben. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 13 Maart 1928. APPELS: Goudreine Ln f 16 a f38, Zure Bellethurs f8 a f22. Court Pcm'jü 1 8 a f 14. Ananas Reims t n f 15, Mei- pipping 17. Sterappels f7 a f20. Zure Armgaard f 10, Nolaiisappels f9 a f 15, Lemoenappels f6 a f26, Fransche Goud- resneitsn f 22, Luster: che Pippeling f 16, Geldersche Holaart f 10 a f 11, Rembour Mortier f6 a f9, Zure Ruiter f5 a f9, Reinette d' Or f4 a f 11, Ei "rappels f5 a f8, Zoete Bellefleurs f 8 a f 12, Zoete Campagner f7 a f 15, Zoete Arm gaard f 8 a f 20, Zoete Ru-ter f 8 a f 10, Zbete Striepsling f 11Zoete Holaart f9 a f 15, Huisnianszoet f8 a f 12, Po mme cl' Oranje f 7 a f 20, alles per 100 Kg„ PEREN: Gieser Wildeman f 18, Kleiperem f 13 a f22. Pondsperen f 16 a f 18, St. Remey f 17 a f20. Win ter Louwtjes f5 a f 13, SchcllebeCen f6 alles per 100 Kg., DIVERSEN: Sprui ten f 35 a f 40, Spinazie f 34 a f 38, Witlof 118 a f 19, Aardappelen f4,20 a f6, Uien f4 a f 12, Sjalotten f7 a f 10, Koolrapen f 1,80 a f2, alles per 100 Kg., Roode kool f5, Witte kool f7, beide per 100 stuks, Radijs f7,10 per 100 bos, Narcissen f5,10 a f5,60 per 100 bos. BURGERLIJKE STAND over de maand Februari 1928. DRIEWEGEN. Geboren: 12, Jan Marinus z.v. Pieter Kakebeeke en Hen- drina Sleenepoovte. Gehuwd: 16, Willem Nelis van Liere 27 j. en Janna Jacoba Westveer 24 j. WISSENKERKE. Geboren: Marinus z.v. J. M. Leenderlse en M. H. de Looff: Grietje d.v. J. C. Jeronimus en M. de Mol; Adriana d.v. L. L. Lou- werse en W, J. van Berchem. Gehuwd: Hendrik Eduard de Rog! 26 j. jm. en Cornelia Schrier 20 j. jd. Overleden: Willem Abraham Ver buist 31 j. jm.; Adriana Bakker 87 j. weduwe van Jan Geelhoed. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 1, Cornells Lauren'.ius z.v. Jan Rijk cn Pie- ternella Verdonk; 9, Pieter Jan z.v. Ja cobus Poleij en Cornelia Krijger; 18, David z.v. Janus Adriaan van Damme en Jannetje van Schaik; 20, Catharina Ma ria d.v. Pieter Houtekamer en Wilhel- miina Martha Verschelling; 19, Cornells z.v. Adriaan de Waard' en Dhia dePlaa; 28, Maria Pieternella d.v. Francois Veer- hock en Janna Tolhoek; 28, Cornells z.v. Joos Snoep en Pieternella Saamam. Overleden: 2, Maria Schipper 16 j., d.v. Joos Schipper en Jozina Ti amper 17, Catharina Pieternella Tak 54 j.. echt- genoote van Johannes Anthoni Koert. YERSEKE. Geboren: Johanna Jo- lijna Janna d.v. Johannes Dingenis van der Endt en Jacoba Louwerre; Pieter nella Jacoba d.v. Adriaan Goeman en Krina van den Berge; Pieternella d.v. Cornells Kooman en Hcndrika Holle mans. Ondertrouwd: Jozias de Koeijer 21 j. jm. en Maria Douw 21 j. jd.; Leen- dert Barend Steketee 26 j. jm. en Ja coba Cornelia de Wee 26 j. jd. Gehuwd: Cornells Snoep 23 j. jm. le Wemeldinge en Jacoba Cornelia Bo- üer 24 j. jd.; Jozias de Koeijer 21 j. jm. en Maria Douw 21 ,j jd.; Leendert Barend Steketee 26 j. jm. en Jacoba Cornelia de Wee 26 j. jd. Overleden: Paulus Scbouwenaar 82 j. echtgenoot van Janna Kole; Abraham Pols 67 j. echtgenoot van Digna Corne lia Bom; Neeltje Jagt 82 j. weduwe van Francois van Stee; Adriana Kosten 77 j. weduwe van Leendert van der Vliet; Janna Verschure 74 j. echtgenoot® van JLxendert van Ast. LICHT OP. Donderdag 15 Maart 6.33 uur Vrijdag 16 Maart 6.35 uur WATERGETIJEN VOOH I WEMELDINGE'. ij] (Dia voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim -en half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. 16 Mrt. 16 17 18 19 ir 20 21 Hoogwater Vrm. Nam 8.30 9.49 11.22 0.09 1.18 2.11 2.53 9.11 10.35 0.47 1.46 2.35 3.18 Laagwater Vrm. Nam 1.42 2.44 4.19 5 48 7 00 7.46 8.25 2.12 3.83 6.11 6,30 7.30 8.08 8.44 MARKTBERICHT VAN AARDAPPELEN. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd makelaar in Aardappelen. Groenten en Fruit, Nassaukade 158 Amsterdam, Marktoverzicht der vorige week. Het mooie lenteweer bij het begin der week is plotseling omgeslagen in koude, het vriest iederen nacht sterk. Dit is oorzaak dat de vraag beter is en de han del iets vlugger. Prijzen trekken iets aan, doch niet zoo vlug als in het land. Eer ste kwaliteiten kwamen aan hoogere prij zen, afwijkende soorten gaat het wel eeuigszins vlugger, maar geen hoogere prijzen. Veel vraag voor Roodsier, hier voor 24 a 50 cent hooger. Zeeuwsche bonten meer gevraagd dan blauwen, daar om was liet mogelijk prima kwaliteiten a f7 te verkoopen dito Zeeuwsche blauwen was zeer moeilijk f 6 25 te ma ken toch zal ook hiervoor de vraag beter worden als de bonten hooger gaan in prijs. Een klein partijtje Hillegommer- zandeigenheimers was aan de markt maar vele koopers zeggen dit soort niet meer te verkoopen. Voor Bevelanders kalme vraag, IJ polder Bravo en Roodster ge vraagd tegen hoogere prijs. Verschillende soorten poters, hiervan weinig aanvoer, gevraagd Vlaamsche Industrie en donkere örentsche eigenheimers worden tegen elk bod verkocht klei Industrie zijn gevraagd, k van Zeeuwsch Vlaanderen De prijzen waren heden 12 Maart ZEELAND: p. H.L of 70 K .0 Laagst Hoogst Bouten f 5,75 f 7,- Bonten poters f 8,75 f 4,— Blauwen f 5,50 f 6,25 Blauwe poters f 8,75 f 4,— Blauwe Eigenheimers f 5,50 f 5,75 Bevelanders f 6,- f 6,10 Bonte star f 0,— f 0,- Roodster f 5,26 f 5,50 Bravo f 6,- f 6,50 Industrie f o,— f 0,- Eigenheimers f 0,— f 0,- Uien per 60 K.G. f 6,- Vlaamsche Eigenh. f 8,25 f 4 Industrie f 2,50 f 3,— klei Industrie f 4, f 4,20 FRIESLAND: Borgers f 5,50 f 6,- Blauwe Borgers f 5,25 f 5,50 Roodster f 5,— f 6,25 MARKTBERICHT. GOES, 13 Maart 1928. Aanvoer klein. Handel traag. Mieuwe tarwe f 11,50 a f 18,75 Goudgerst f a f Haver f 12,50 a f Kookerwten f 30,a f Kroonerwten f 27,50 a f Bruine boonen f 34, a f Schokkers f26,— a f82,50 Maanzaad f 80,a f 36, Karwijzaad f38,a f89, tan voer boter pond. tanvoer roomboter pond a f 1,15 Eieren per 100 stuks f4,70 Boter per kilo f 1,90 a f 0, Middenprijs eieren per 25 stuks f 1,17J Middenprijs boter per J kilo f 0,95 a f 0, Boter aan particulieren f 1,06 a f0, Bieren aan particulieren verkocht 0 cent. Ganseieren groote 18 cent. Kleine 10 cent. Eendeneieren f 4,70 per 100 stuks. Poeleieren 4 cent Middenprijs afwijkende boter f 0,per p. Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z, Aangevoerde eieren 38200 stuks. Prijs f5,a f 0,per 100 stuks. ROTTERDAM, 18 Maart 1928. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 160 paarden, 1 veulens, 0 ezels, 1285 magere runderen, 876 vette runderen, 152 vette kalveren, 60 graskalveren, 2358 nuchtere kalveren, 164 schapen of lam meren,varkens, 128 biggen, 3 bokken of geiten, 86 overloopers. Prijzen per J kilokoeien van 30 tot 34 tot 42 J tot 45 tot 50 tot 52 ct„ oasen van 89 tot 41 tot 4 4 tot 47| tot 50 tot ot., stieren van 36 tot 41 tot 44 tot 46 totet., kalveren van 65 tot 70 tot 11 tot 82J tot 90 tot 92J ct., schapen tot f 0,per pond, lammeren f 0,tot f 0, per stuk, varkens tot tot ct. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f 190 tot f 390 tot f kalf- koeien f200 tot f400, stieren f120 tot f 520, pinken f 120 tot f 150, vaarzen f175 tot f225, paarden f200 tot f850, slachtpaarden f 100 tot f 210, hitten f150 tot f 200, veulens f tot f biggen f7 tot f14, biggen per week f 1,20 tot f 1,40, overloopers f 16 tot f30, gras kalveren f 60 tot f 95, fok nuchtere kal veren f 18 tot f26, slacht nuchtere kal veren f7 tot f10.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2