RUITERBIER GOHSCHE COURANT Gesprongen handen Eten en drinken BIJVOEGSEL ProVincieoieuWs Rechtszaken. ruwe huid schrale 1 i ppen RU RO L Hroos 30#60*90ct. Bij Apoth.en Drogisten.® Binnenland VAN DE VAN WOENSDAG 14 MAART 1928 Onze voorouders schijnen in t bijzon der uitgemunt te hebben in lekker eten en drinken, want Gij smult niet, Duitscher! maar hoor liever glazen klinken Gij pooit niet, Engelschman! maar zijt een rechte vraat, Gij, Nederlander J tocnt, dat gij het bei verslaat, En meester zijt in 't vak van eten en van drinken. Bij elke gelegenheid werd er gegeten en gedronken, doorgaans zeer overvloedig. Ook de groole mannen hielden van een goeden disch. Van Prins Willem van Oranje wordt vermeld, dat hij uit be zuiniging eens 28 koks tegelijk gedaan gaf en er toch nog genoeg overhield, om uit stekend voor zijn tafel te zorgen. Als een dominee uit een amlere plaats kwam preeken, bood men hem een maal tijd aan. Wie een mooie betrekking kreeg vierde dat heuglijke feit met een maaltijd, waarop hij vrienden en kennissen noodigdie. De leden van den Kerke raad hielden ge meenschappelijke maaltijden bij een hun ner thuis of bij den kok. De schutters maaltijden en de gildlenmalen zijn over bekend. De keeren op het stadhuis wisten van eet- en drinkvermaken op kosten van de burgerij, zooals uit vale oude stads rekeningen blijkt. En dat het v'-blk het soms wat al te erg vond, demonstreerde zich weieens door spotrijmen, dia in stilte aan het stadhuis aangeplakt wer den, zooals het volgende: De stad, berooid en kaal, Doet, burgers allemaal, Door dit plakkaat u weten, Dat voor der Heeren disch Weer geld van noo den is Het oude is al verebaai. Bij den kok, maar ook in de herber gen werden de maaltijden aangericht. En dat zelfs de predikanten elkaar soms al le vaak en al te overdadig tracteerdani, blijkt hieruit, dat er watten gemaakt wer den „raeckende dia Classical© consum- fcictti in de harbarge". Zoo probeerde men ben binnen de perken hunner eerwaar digheid le houden. Men bedenke daarbij, dat de gewoonte, om bij belangrijke gebeurtenissen le trac- leercmer muurvast in zat bij alle stan den der bevolking. Oude gebruiken had den vroeger een veel taaier leven dan tegenwoordig. Afwijking van het oude beschouwde men vaak als een gevaarlijke nieuwigheid. En zoo is het mogelijk ge worden, dat iemand zelfs bij gerechtelijk vonnis gedwongen werd tot een tractatiie. Ais er een advocaat trouwde bij den Raad van Vlaanderen, gingen de griffier en de klerken hem felic heeren en ontvin gen daarvoor een pastei met den noodi- gen wijn. Dat gebruik was al zeer oud. Maar in 1658 was er een advocaat, die bij zijn huwelijk wel gefeliciteerd weid, maar weiderde de pastei en den wijn le of free ren. De griffier klaagde den advocaat aan bij den Raad. En of de advocaat al be weerde dat de tractatie niet verplicht was, de Raad vereenigdie zich met het oordeel van den griffier, dat een oud en lofwaardig gebruik bindende kracht bad, en dat er niet van afgeweken mochl worden. 71 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Dal bekoel' je niet meer te doen. Want ik was dat oogenblik dien God, dien jij aanbidt, nader dan ik ooit geweest was. Tot dat oogenblik hald ik nooit in Hem ge looid, doch dien nacht streed en wor stelde ik met Hem en werd verslagen. Dan verviel hij plotseling wees- tot zijn gewoon cynisme, zoodat zij per slot van rekening niet wist ol hij spotte ol niet. „Het maakte blijkbaar indruk op me. Ik dacht, dat het je misschien zou interessee- rem het te weten. En heb je nu genoeg hier van? Willen we verder gaan?" Zwijgend stond ze op. Zij was er lang niet zeker van, maar toch verbeeldde zij zich, dat er een klank van oprechtheid in zijn woorden lag. Toen zij bij de auto kwamen, legde zij haar hand op zijn arm. „Als die zoen voor jou zooveel beteekende, Nap, dan heb ik er geen spijt van." Hij glimlachte op zijn oude, cynische manier. „Ik geloof, dat jij nog eens een goed mensch van mij zult maken, zeide De Raad veroordeelde den onwillige tot „leveringhe van eene tamebeke pasteije met eene behoorüjcke canna wijn?, mits gaders in de costen van d n processie". Het rijbewijs. Van de Provinciale Grif fis schrijft men ons Zij die vóór 1 November 1925 een rij bewijs verkregen, moeten in de week van 26 tot 31 Maart 1928 zich ter secretarie hunner woonplaats vervoegen; daar zijn aanvraag-formukei'en verkrijgbaar; daar worden ook desverlangd im'ichtingen ver leend. leder die op of na 1 Mei zijn rij bewijs verkreeg, moet een rijvaardigheids bewijs overleggen; de bovenbedoelde cate gorie zal dus zulk een bewijs bij die stukken moeten voegen. Verder wordt wederom op het vol gende gewezen; het blijkt helaasI nog steeds noodiig. Met de foto's, die de aanvragen moe ten vergezellen, is het meermalen niet in orde; men bedenke, dat de overge legde foto's niet alleen welgelijkend moe ten zijn, maar ook onderling aan elkaar gelijk en uit den allerlaatstem tijd. Ook is er meermalen verschil tusschen naam en of voornamen in de aanvraag, in de dok tersverklaring en of het uittreksel uit de bevolkings- of geboorteregisters. Uit deze en dergelijke vormfouten spruit allerlei correspondentie, oponthoud en onnoodige binder in de afwikkeling dhr aanvragen en den goeden gang van zaken voort. Er wordt daarom dringend verzocht nauwkeurig te zijn en de voorschriften na te leven. Ook de secretariën worde .1 met nadruk uitgenoodigd' op deze dingm nauw keurig toe te zianieders werk wordt er door vereenvoudigd. Voor allen die op of na 1 November 1925 een rijbewijs verkregen, geldt, dat zij ongeveer één maand vóór den verval termijn (di. 2 jaar en 8 maanden na den datum der afgifte) hunne stukken inzenden aan de gemeente- secretaricn. Iemand dus, wiens rijbewijs datecit van 15 November 1925, moet 15 Juni 1928 zijn aanvraag, met alle bijbehoorende be scheiden, om een nieuw bewijs inzenden, omdat het oude 15 Juli 1928 vervalt. Voor iemand, wiens -rijbewijs dateed van b.v. 28 December 1925 is de inzen dingsdatum 28 Juli 1928; dateert het rijbewijs van b.v. 10 Maart 1926 dan 28 October 1928 enz. Een portret van Josephine. Het is misschien nietj zoo algemeen bekend, dat Keizer Napoleon ia 1810 een bezoek bracht aan den polder ,,De Zuidkraaiert" in Zuid-Beveland, schrijft de „N. R. Crt.". Bij dit bezoek is door een lid van den Raad te Goes, die offi cieel Napoleon en zijn gemalin Maria Louise op een hofstede ,van den Zuid- Beveland schen bo<er N. W.Honderd ont vang, een en ander lopgeteekend. wat door dr. Callenfels later is ivermeld. Eigen aardige gesprekken van Napoleon ^jiet den Nederigen Zuid-Bevelandschen boer en met diens zeer stuggeo zoon en de mooie zeventienjarige dochter. Dei laatste kreeg de toezegging van een jaargeld ad f300, dat verdubbeld zou worden bij hu welijk, onder conditie, dat het eerste meisje of jongetje Marie Louise of Napoleon worden genoemd. Napoleon wilde van den boer weieens weten of hij hem als Keizer wel meer gezien IK ad, omdat hij had' opgemerkt, dat de boer deed bij het binnentreden of bij Napoleon dadelijk herkende. De boer antwoordde letterlijk in zijn dialect, dat natuurlijk vertaald moest worden: ik hij. „En het zal me benieuwen, of je van me zult houden, als het zoover is." „Ik wil alleen, dat je meer je beter ik wordt." „Wat een mythe is," antwoordde hij, terwijl hij haar hielp instappen, „die alleen in jouw bekoorlijke phanlasie bestaat". Met die woorden trok hij zijn masker weer voor zijn gezicht en reed verder. HOOFDSTUK XI. De terugkeer naar de a a rde. Het was bijna twee uur voor zij Bram- hurst bereikten en stilhielden voor de eeni- ge oude herberg, die het plaatsje bezat. In een met kampsrfoeliegeur doortrokken bovenkamertje met tralievensters, een schuin loopende vloer en een vooruitste- stekend plafond reinigde Anne zich van het stof van den weg. Toen zij in den spie gel boven de waschtafel keek, stond zij een oogenblik verbaasd. Door haar brein flitste weer de herinnering aan .een dag, die zoo ver achter haar scheen te liggen, een dag, begonnen met zonneschijn en ge ëindigd in een storm, een dag, dat zij in den spiegel in de oogen van een döods- bleeke vrouw gestaard had en uit vrees teruggedeinsd was. Het was een heel ander visioen, dat nu haar blik aanschouw de, maar toch had zij een gevoel, dat er iets onveranderd in gebleven was. Was het in de oogen, die haar toelachten uit docht 't wel, dat ji 't waer, omdat 'k zag, dat ie 'er tegen jou en jie tegen niemand je compliment maekte; ook zou ik je wel ekonnen 'en, omdat je in mien uus angt mil je wuuf der bib". Napoleon gaf daarop Lachende te ken jen, Jat het hem genoegen deed, dat hij en zijn vrouw in de woning van den boer hingen om hij vroeg de af beeldingen eens te mogen zien. Daartoe geleidde de boer den Kei/er en diens ge malin naar een andere kamer, waai' de portretten hingen, welke zooaL te begrij pen is, nu juist geen kunststukken waren. Napoleon nam een lorgnet om ze nauw keurig te bekijken, eerst het zijne, waarna hij schaterde van het lachen en zei „Daar ben ik wel verduiveld goed afgebeeld". Daarna ging hij naar dat van zijn vrouw, maar dit viel hem niet mee, daar het niet h et beeld van Marie Louise, maar van Josephine was. Bij dit onverwachte ge zicht sprak de Keizer geen woord meer, keerde zich om en verliet het vertrek. Baarland. Uitslag aanbesteding bouw woonhuis op,,de Parelvisscherij" le Baar land: L. Oele te 's Heer Hendrikskinde- ren f7900,C. Chamuleau te Kwa- dendamme f7700,J. de Mol te Baar land f 7650,Wed. L. Peelers te Kwa- dendamme f7593,W. F. Chamuleau te Ovezand f7560,J. Allewijn te Hoedekenskerke f7485,Gebrs. Jan sen te Nisse f 7435,Jac. de Jen ge te Bie zelinge f 7100,Fa. v. d. Poel te Oude- lande f6690,Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Ellewoutsdijk. Op de voordracht ter benoeming van een ondferwijzer aain de school voor g. 1. o. A No. 154, te Rotter dam is no. 2 geplaatst de heer W. A. P. de Kramer, alhier. Heinkenszand. In de door de hand boogschutterij „Sorainus" gehouden ver gadering, bleek dat de vereeniging vooruit gaande is. In 1927 werden benevens ee.rige schutters een 20-tal donabeurs geboeki In deze vergadering werd tevens het feit herdacht, dat de heer J. Koopman thans 40 jaar aaneen lid der vereeniging is waarvan 20 jaar als penningmeester. Middelburg. Ook hier is een comité in wording, dat zal trachten te geraken tot oprichting van een Vereeniging tot Ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van Ziekenhuis verpleging voor Middelburg en omgeving. Wolphaartsdijk. Maandag werd alhier nn het openbaar, ten overstaan van Nota ris Pilaar verkocht een woonhuis em erf, groot 1 A. 8 c.A. Kooper werd de heer C. van de Kreeke Pz. voor de som van f1313, plus 81/2% onkosten. Yerseke. Door het Centraal Oester- bureau alhier is, tot zeer bevredigenden prijs, naar Denemarken een partij zaai- oesters (6 millioen) verkocht van 30 en 40 K.G. per 1000. Onderhandelingen me! Duilschland en Frankrijk zijn nog gaande De vraag is over het algemeen goed. Voor het beroep naar de Vrije Evang. gemeente is bedanktdoor Ds. D. W. Veldkamp te \Oude-Peke!a. Politierechter te Middelburg. Verboden waar. J. P., 37 jaar, koopman te Hansweert wegens het in zijn woning aanwezig hebben van sigarettenpapier, dat niet ge dekt was door document, werd veroor deeld tot f 70,30 boete of 50 dagen hechtenis. De wegenbelasting. P. M. J., 28 jaar, landbouwer te een gezicht zóó stralend, dat het het ge zicht van een jong meisje had kunnen zijn? Zij zou het niet gezegd kunnen hebben. Doch na dien eenen korten blik in dien spiegel keek zij niet meer. Beneden in de gelagkamer zat Nap op .baar te wachten. Hij Eet haar tegenover het open raam zitten, dat uitzag op heuvel en bosch en een ondiep riviertje. De groot© oude Engelsche keliner, die hen bediende, ging gauw weg. „Hij denkt, dat we op onze huwelijks reis zijn," zeide Nap. Zij keek hem onmiddellijk aan. „Och, ik laat hem maar in den waan. Ik verstoor niet graag een illusie." „Hoe laat gaan we terug?" vroeg Anne die haar wangen, waarnaar hij met on verholen spot keek, voelde gloeien. „Wil je soms wat ijs?" stelde hij voor. Zij lachte, hoewel niet van harte. „Doe niet zoo dwaas, Nap." „Ik weet zeker, dat je je heel© leven nog nooit iets zoo ongepasts gedaan hebt," zeide hij. „Hoe voel je je eronder? Hadt je misschien liever gewild, dat ik hem de situatie in alle bijzonderheden uitgelegd had? Ik kan hem roepen en het nog doen als je het werkelijk de moeite waard vindt. Ik voor mij voel er niets voor, maar ik lijd zelden aan waarheid lievendheid in haar meest acuten vorm. Het is een vervelende ziekte, niet? Je zoudt het bij een gelegenheid als deze 's Heer Arendskerke, werd wegens over treding van de wegenbelasting te 's Heer Arendskerke, veroordeeld tot f25 boete of 10 dagen hechtenis. Een ontrouwe penningmeester. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft terecht gestaan de 46-jarige Utrechtsche landbouwer A. v. B., wegens verduiste ring van f5066,— ten nadecle van de commissie tot bevordering van de rund veefokkerij in de provincie Utrecht, waar van hij secretaris-penningmeester was. Het Utrechtsche provinciale bestuur verleende een subsidie, welke aan ver dachte werd gezonden. Deze beheerde de geiden op zoodanige wijze, dal ten slotte een tekort van f5066,werd vastgesteld. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek der voorloo- pige hechtenis. Verdachte, die bekende, weid veddedigd door mr. De Waal Malefijt, die op ju ridische gronden de dagvaarding becriti- seerde en concludeerde dat ia dit geval de vraag zich voordeed.of men wel in derdaad met verduistering had te doen. Pleiter vroeg voorwaardelijke veroordee ling subs, clementie. Tromp's laatste nazaat. Eeinige weken geleden overleed hier te Lande cle beer N. Tromp, oud-hoofdma- cbinisl der Kon. Pahetvaart-Maatschappij een zeeman, die ia Indië vele vrienden had. Nu eerst blijkt dat deze heer de laat ste afstammeling was in rechte lijn van onzen groolen admiraal Maarten Har- pertszoon Tromp. De thans overledene bewaarde nog tal van kostbare reliquiein van zijn roemruchten voorvader, naar bet „Nieuws van den Dag vain N. I.' wist mede te deelen. Het 1 ij let op vi s s cher s 1 a tijn De stoomtreiler „Lt. Gen. den Beer Poortugael" heeft ie IJmuiden een steur aangebracht, welke niet minder dan 127 kilogram woog en bij verkoop ruim twee honderd gulden opbracht. Het Bossche carnaval. „Het Huisgez.' meldt, dat de katho lieke raadsfractie te Den Bosch Vrijdag avond vergadeixle ter bespreking van de nieuwe politieverordening. Uit de fractie zullen amendementen worden ingediend, o.m. beoogende die afschaffing van car naval en de regeling van hel dansen. Banken opgelicht. Zaterdagavond kreeg de Haagsche po litie te Utrecht een telegram van de politie te Utrecht, dat bij een bankinstel ling aldaar een als heer gekleed persoon, Duitsch sprekende en zich noemende C. L. Dupont.de la Tour, zich had vervoegd met een credietbricf ten bedrage van 50.000 dollar, afgegeven door de National City Bank of New-York. De Utrecht sche bankinstelling had op dezen crediet brief uitbetaald 25.000 gulden, doch ge bleken was daarna, dat de brief ver- valscht was en oorspronkelijk ten bedrage van 5000 dollar was. De oplichter had daarvan op handige wijze 50.000 dollar gemaakt. bijna duivels lastig kunnen noemen. Er is maar één middel, dat ik er tegen weet, en dat is te doen, alsof het waar is." „Ik ben niet erg ver in dat doen als of", antwoordde Anne ernstig. Hij lachte. „Volkomen waar, Konin gin 1 Akelig waar! Maar, zooals je weet, ik ben in dat opzicht een genie. Dus blijf ik doen alsof ik een Engelsch man van het echte, dikhoofdige, buldog- type ben. Ik weet, dat je dat bewondert; je zoudt geen Engelscbe zijn, als je het niet deedt. En jij bent mijn lieve, aange beden vrouw. Je hoeft niet te kijken, als of het zoo shocking is. Ik doe het alleen maar ter wille van de moraliteit van dien kerel. Vindt je goed, dat ik het doe?" „Ik wil niet, dat je het doet", zeide zij ernstig. Hij liet het onderwerp dadelijk rusten. „Uw wil is wet. Er is nog maar één ander persoon in de heele wereld, aan wien ik onvoorwaardelijk gehoorzaam. Dus hoop ik, dat je je macht op de juiste waarde zult schatten." „Die andere is zeker Lucas?" Hij knikte. „Lucas, de onweerstaan bare! Heb jij ooit getracht hem te weer staan?" Glimlachend knikte zij van neen. „Neem dan een goeden raad van mij ©11 probeer het nooit. Hij zou de men- schen kunnen slaan met zijn handen op zijn rug gebonden. O, ik weet het heel Bij onderzoek bleek, dat ook te Am sterdam en te 's Gravenhage bankinstel lingen hel slachtoffer zijn geworden van genoemd heerschap. Te Amsterdam is f 20.000, in Den Haag f 30.000 uitbe taald, en liet is niet onmogelijk, viat ook nog andere banken er in geloopea zijn Natonaie propaganda. Het N. O. C. schrijft: De kom t van een groot aantal buitenlandsche journa listen ter bijwoning van de te Amsterdam te houden Olympische Spelen, biedt een bij uitstek geschikte gelegenheid om op ruime schaal propaganda te maken voor Nederland. Men mag toch verwachten, dat de ver tegenwoordigers van die buitenlandsche pers zich niet zullen bepalen tot een be zoek aan de Olyimpasche Spelen allen, maar dal zij, indien zij daartoe op een practische wijze in staat worden ge steld, gaarne de geboden kans zullen ge- gebruiken, om nader met oins land ken nis le maken en hun lezers daarvan te vertellen. Een propaganda voor Nederland, als hierboven bedoeld wordt, staat slechts in zijdelingsch verband met de Olympi sche Spelendiezelfde gelegenheid om meer bekendheid te geven aan wat de roem en de glorie van cns lam 1 is, doet z ich immers voor hij elke gebeurtenis van in- lemationaal belang, binnen onze grenzen, hetzij een wetenschappelijk congres, of een tentoonstelling, of wat ook. d'ie een groot aantal buitenlandsche journalisten naar ons land doet komen. Het voeren van deze nationale propa ganda behoort daarom niet tot de eigen lijke taak van liet Neder!andsch Olym pisch Comité 1928, dat evenwel met in stemming omdat het ten slotte toch ook aanvde Olympische Spelen ten goe de kan komen het plan begroet van den Nederiandschen Journalisten Kring, die met een comité uit de Vereeniging „De Arnsterdamsche Pers" en m over leg met andere organisaties, een program ma van ontvangst van de buitenlandsche journalisten heeft ontworpen. Dat pro gramma omval o.fri. een rondreis door ons land, waarbij zoowel Groningen en Friesland, Utrecht, Gelderland, Zuid- Limburg en Zeeland, worden bezocht, als de Zuiderzeewerken, het Limburgscbe mijn gebied, de haven van Rotterdam en bekende indrustrie-centra. Zulk een rond reis zal de buitenlandsche journalisten in staat stellen, een indruk te krijgen van de belangrijke plaats, welke Nederland op velerlei gebied inneemt. Men wil Neder land niet alleen als touristenland laten zien, maar ook de beleekenis toonen van onzen handel, van ons landbouwbedrijf van onze industrie, van de bouwkunst in onze steden en men wil de buitenland sche journalisten een overzicht geven van Nederland als cultuur-centrüm. Een daar door gewekte stemming zal weerklank vin dien in de pers van Europa en Amerika, hetgeen ons land slechts ten goede kan komen. Er bestaat in het buitenland voor dit journalistenbezoek groote belangstelling. Uit nagenoeg alle landen, die deelnemen aan de spelen, zijn op de voorloopige uit- noodiging antwoorden gekomen, waaruit blijkt, dat deze ontvangst op prijs wordt gesteld. In Nederland zelf is het denkbeeld van deze journalistieke rondreis met in stemming begroet. Ongevraagd zijn tal van uitnoodigingen ingekomen van ge meentebesturen, particuliere instellingen en particulieren, om de buitenlandsche gas ten te ontvangen. De Nederlandsche Spoorwegen willen door bet beschikbaar stellen van extra treinen op royale wijze hunne medewerking verleenen, de Alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de gemeente Am sterdam en anderen toonden eveneens ©en goed, dat jullie hem allemaal voor zacht zinnig en makkelijk houden, meer voor een vrouw dan voor ©en man. Maar wacht eens tot je tegen hem optreedt. Dan zul je begrijpen wat ik bedoel, als ik zeg, dat hij kolossaal is". Er was een vreemd-hartstochtelijke klank in zijn stem, die Anne als de half-gesmoorde kreet van een gewond dier in de ooren klonk. Daarom gaf zij geen gehoor aan den aandrang, om te vragen, wat hij bedoelde. Toch ging hij na eenige oogenblikken als gedwongen door een verborgen kracht voort „Er was een tijd, dat ik hem precies beschouwde als jij. Tot het op een goe den dag tot afrekening kwam een verschrikkelijke afrekening' Hij loerde achterom en staarde naar het plafond, terwijl de cynische trokken om zijn mond nog strakker werden. „Het was in Ari zona. We vochten ©en dag en een nacht achter elkaar. Hij was in die dagen nog meer verlamd dan tegenwoordig maar hij won hij won". En weer kwam de cynische toon terug, die zijn gevoelens als met een omdoordringbaron sluier be dekte. „Van dat oogenblik af, heb ik een zeker respect voor hem gehad. Dat krijg je op die manier". „Dat spreekt", zeide Anne, maai" vroeg niet verder. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1