Dokter SIMONS VERWACHT Aanbesteding:. Gemengd NieuWs schoten. Twee van hen wisten den aan valler met de bijl in bedwang te houden, terwijl de andere twee den heer Visscher ontzetten, die hierdoor kans kreeg te ont vluchten en in zijn auto naar Beilen te rijden. Geheel opgwondeu, zonder schoenen aan zijn voeten en deerlijk gehavend kwam hij ten gemeentehuize aan om van het gebeurde aangifte bij de politie te doen. Op last van den burgemeester vertrok de gemeente-veldwachter Oosting naar Drijber om met den opperwachtmeester der Ivo ninklijke Marechaussee te Dwingeloo een onderzoek in te stellen, alwaar ook de marechaussee, uit Hoogeveen arriveerde Nadat verschillende personen waren ver hoord zijn de gebroeders A. gevankelijk naar Hoogeveen overgebracht en voorloopig in arrest gesteld Inmiddels was ook reeds de Officier van .Justitie te Assen gewaar schuwd op wiens last zij naar Assen werden overgebracht om in het Huis van Be waring aldaar te worden ingesloten. De onbewaakte overwegen. De minister van waterstaat heeft aan den Personeelsraad der Ned. Spoorwegen op diens verzoek tot instelling van een commissie voor onderzoek naar de veilig heid op de onbewaakte overwegen het volgende antwoord gegeven, meldt „de Volkskrant" Het is mijn voornemen om naar aan leiding van de door u bedoelde motie- Boon de instelling van een commissie van deskundigen te bevorderen Ofschoon ik die commissie zoo klein mogelijk zou willen houden, ben ik be reid daarin ook een deskundige uit het spoorwegpersoneel op te nemen. In verband daarmede moge ik u ver zoeken, mij een opgave te zenden van vijf personen uit het machine personeel der Ned. Spoorwegen, die naar uwe mee ning voor zoodanige bmoeming in aan merking zouden kunnen komen. Telefoneeren met Indië. De minister van Waterstaat mr. Van de Vegte heeft gistermiddag omstreeks twee uur (Indische tijd omstreeks negen uur in den avond) een telefonisch gesprek gehad met den directeur van het departe ment van gouvernementsbedrijven in Ned. Indië, ir. D. de Jongh, te Bandoeng. Wederkeerig werden woorden van hulde geuit aan het adres van degenen, die de radio verbinding tusschen Nederland en Indië tot stand hebben gebracht. Het gesprek duurde enkele minu'en; de stemmen klonken even duidelijk als bij een gewoon stadstelefoongesprek. Ken gebit ingeslikt. Te Grevenbicht heeft de 30 jarige S in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn kunstgebit ingeslikt. S. was sedert kort gehuwd. Hij is in levensgevaarlijken toes'ano naar bet ziekenhuis te Sittard overgebracht. Onze ambtenaren. Een rijksambtenaar werd van Rotter dam overgeplaatst naar Schiedam. Bij overplaatsing raar een andere gemeente worden de verhuizingskosten vergoed. De betrokken persoon echter, dio nog bij zijn ouders inwoonde, had niet anders dan twee koffers mee te nemen. Hiermee stapte hij te Rotterdam op tramlijn 8, welke hem vcor 15 cent naar zijn nieuwe stand plaats voerde. Eenigen tijd later bereikte hem van departeinentswege het verzoek, zijn decla ratie betreffende de verhuizingskosten in te dienen. Nauwgezet, als het een rijks ambtenaar past, declareerde de jongeman bet rijk de somma van 15 cent. Maar kort daarop ontving hij een stuk, waarin hem nadrukkelijk werd medegedeeld, dat zijn declaratie bezijden de waarheid was, niet met de juiste berekening van de ver huiskosten overeenkwam, doch 50 percent te hoog genoteerd was. Immers het rijk vergoed geen kosten binnen de gemeente, en de betrokken ambtenaar had dus niet mogen declareereu een Irambiljet van Rotterdam-stad naar Schiedam, dat 15 cent kost, doch slechts van Rotterdam- Hooge Boomen naar Schiedam, welke rit voor een dubbeltje kan worden afgelegd. De ambtenaar werd alsnog in de gelegen heid gesteld, een gerectificeerde declaratie in te zenden. 3e Klassers teller, niet mee, Te beginnen met 15 Mei, zal, naar de „Tel." vernam, in enkele electrische treinen, loopende tusschen Amsterdam en Rotterdam, een restauratiewagen worden ingelascht. De inlichting dezer restauratiewagens zal dusdanig zijn dat zij van de eene zijde bereikbaar is voor de eerste klasse-pas sagiers, en van de andere zijde voor de tweede klasse-passagiers. Voor de derde klasse-passagiers zal men dus de restauratiewagens, vast houdende aan het in dezen in Nederland te recht of te onrecht gegolden hebbende principe niet toegankelijk stellen. Een goede vangst. De politie te 's Hertogenbosch heeft aangehouden een fietsendief, die op 29 Februari daar ter stede een rijwiel ont vreemd had. De naam dien hij had op gegeven bleek valsch te zijn en vrij spoedig ontdekte men, dat men te doen had ine. een 32 jarigen chauffeur uit Haarlem, die alom gezocht wordt, o.m. wegens diefstal gepleegd te Bodegraven en Haarlem, ver duistering gepleegd te Woudrichem en vele soortge'ijke delicten in andere plaat sen Hij zal ter beschikking van de justitie gesteld worden Veelbelovend j o n g m e n s o h. Toen hij op het punt stond Bussum per trein te verlaten, heeft de politie aldaar een 15-jarigen jongen aangehouden die met f 1700, ontvreemd uit de brandkast van zijn vader, de wereld wilde ingaan Goedkoope aspirine. In den laatsten tijd was te Amsterdam ver onder den marktprijs aspirine te koop Dit trok de aandacht van de Pharmaceu tische Handelsvereeniging, die trachtte na te gaan of wellicht van haar voorraden werd weggenomen. De politie legde Vrij dagavond beslag bij den opkooper D. ril de Korte Leidschedwarsstraat op drie pakken aspirine, ieder inhoudende tien buisjes. Het bleek dat deze voorraad af komstig was van een 29 jarige bediende van de Pbarm. Handelsvereeniging. Deze werd door de politie aangehouden. Er werden in zijn woning nog meer artikelen gevonden, o.a. een aantal pakken aspirine twee pakken aniline beuevens een aantal lippenstiften. De man bekende de artike- len te hebben weggenomen Ongeveer een half jaar had hij zich aan deze pracktij ken schuldig gemaakt. Ruim 2 '/j jaar was hij in betrekking bij de Pharm. Han delsvereeniging. Geen speelgoed. Te Altona trachtte een kantoorbediende een oude Fransche granaat uit elkaar te nemen. Plotseling sprong het projectiel uit elkaar. De kantoorbediende en twee anderen die zich in hetzelfde vertrek be vonden, werden zoo zwaar gewond dat zij naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. Een huwelijk met hinder nissen. In een dorpje Orbis in de Palts wilde dezer dagen eeu 72-jarigen rentenier voor de derde keer trouwen dit keer met een 40-jarige schoone. Dit plannetje vond niet dealgemeenesympathie van de dorpelingen; men liep te hoop, demonstreerde voor de woning der trouwlustigen en zeifs scheen het, dat het tot een formeel oproer _zou komenHet huis van den bruidegom werd bestormd en men belette hem eenvoudig zijn huisraad enz. over te brengen naar de a.s. gemeenschappelijke woning. Tot viermaal toe werden zijn meubels op straat geworpeD, waarbij menig stoel en kast zoo hard op de keien terecht kwamen, dat zij verder we! uit den inventaris geschrapt konden worden. Dagenlang schoolde men samen in de dorpsstraat, zoodat het paartje eindelijk onder scheldwoorden en hand tastelijkheden van de opgewonden menigte uit het dorp vluchtte. Tenslotte trad de justitie tusschenbeide; marechaussees werden naar Orbis gezonden, die een tiental belhamels in arrest namen en de orde herstelden. Of het huwelijk reeds voltrokken is, meldt hst verhaal niet. Een slimme Arabier. De Fransche rechtbank heeft korteling: te Briska (Algiers) den inlander Ismael Ben Rati berecht, die zich op slimme maar hoogst bedenkelijke wijze een bestaan had verschaft. Deze aartsluie Arabier legde zich erop toe, groote woestijnbagedissen z g. „waraus» te vangen, welken hij de voortanden uittrok, om daarna de dieren temidden van de buiteDlandsehe dames in bazars en voor groote winkels te laten rondloopeu. Bij voorkeur echter koos hij voor zijn experimenten alleen-wandelende dames, die de inlandsche wijk bezochten Het forsche beest werd op de voorbijgangster losgelaten, maakte zich gereed tot den aanval en op het kritieke moment ver scheen dan de Arabier als redderhij joeg het monster met stokslagen weg en liet zich voor deze heldendaad een flinke dou ceur toestoppen. Op zichzelf nu zijn deze dieren na ver wijdering der snijtanden tamelijk on schuldig. Bovendien zat de hagedis steeds door een dun, nauw zichtbaar ijzeren draad vast aan Ismael Ben Rafi, zoodat de „redder" het dier altijd kon dirigeeren. Zenuwtoevallen en flauwten waren bij de dames aan de orde van den dag. Een Amerikaansche moest na zulk een over val door een „waran" haar reis afbreken, doordien zij de waanvoorstelling kreeg, dat zij steeds door hagedissen werd achter volgd. De slimme inlander werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Abortus provocatus. De politie te München, is op het spoor gekomen van een organisatie voor het plegen van abortus provocatus, welke ouder leiding stond van een meubelmaker en zijn vrouw. Beiden werden gearresteerd. De organisatie had in een andere stad een filiaal. Tot nu toe zijn meer dan veertig gevallen ontdekt. De kleine redder. Te Middelsborough in Engeland beeft dezer dagen de vierjarige Thomas Eow zijn veel grooter en zwaarder achtjarig broertje Victor van den dood gered. Victor viel in den drie meter diepen parkvijver. Zonder zich te bedenken, ja, zonder zich van kleeren te ontdoen, dook de kleine Thomas in den vijver en wist zijn broer aan den wal te trekken. Beiden werden ten slotte door toegeschoten voorbijgangers weer geheel op den beganen grond ge holpen Toen Thomas gevraagd werd, boe hij zoo er opgekomen was zijn broer na te springen, zei bij „Zwemmen kan ik niet, maar ik weet boe je moet duiken, en daarom ging ik maar. Als Victor ver dronken was lad ik niet geweten met wien ik moest spelen Dijk doorgebroken. Ten gevblge van een aardbeving is de dijk van het reservoir' van St. Francis- qjrlo Canyon, 64 K.M. ten N. van Los Angeles, bezweken. Het water vloeide als een wilde stroom het dal in. Het aantal dooiden ten gevolge van de doorbraak moet 400 biedingenBen hon derdtal lijken is al geborgen. Duizend man staatspolitie zorgen voor het hand haven van de orde, terwijl een duizendtal vrijwilligers deelneemt aan het oproi- mimgswerk. Maximum-snelheden. Is er een maxiinum-snelhei ;1 voor den mensch? Daarmee bedoelen wij niet de vraag, of plaatselijke autoriteiten zoon snelheidsgrens voor voertuigen mogen aan geven. Immers bet spreekt vanzelf, dat dit goed en noodig is. Doch de vraag is, of er een maximum-snelheid is, waar de mensch niet boven kan komen, zonder gevaar voor zijn gezondheid. Men herin nert zich, dat niemand minder dan de beroemde George Stephenson in 1834 als absolute maximum-snelheid 650 K.M. per uur heeft gesteld. Doch nu wij 320 K.M. per uur op het land en 480 K.M. per uur in de lucht al betrekkelijk normaal vindien. begint de vraag of er inderdaad een maximum-snelheid is, beteekenis te krijgen. Het schijnt onwaarschijnlijk. Men kan enorme snelheden bereiken zonden* dal men het zelf weet. Ja beweerd wordt, dat als men over een absoluut gelijkvor mige gladde vlakte rechtuit met een snel heid van 1600 K.M. per uur zou voort- vliegen, het heel goed mogelijk zou zijn dat men niet zou weten, dat men voor uitkwam. Eerst in de bochten zou uw vliegmachine en gij het voe'en, en daar komt iets van een snelheids-maximum om den hoek kijken. Tegen het draaien met zoo'n snelheid zijn de menscheüjke or ganen vermoedelijk niet bestand. Bij de wedrennen met watervl'egtuigen beeft men al ervaren, dat er bij bochten te groote eischen gesteld wonden aan de men schel ij ke organen. Doch gaat t recht uit, dan is de vrij algemeene gedachte van 80 jaar geleden, dat een hooge snel heid op zichzelf voldoende is om te doo- den, wel een volkomen verlaten stand punt. Er is nog maar één bezwaar denk baar, n.l. dat de vliegmachines zoo snel gaan vliegen, dat de wrijving met de lucht te sterk wordt. Iets dergelijks on dervindt men tegenwoordig al bij lucht schepen, waar de wind, die langs de zijden huid van de luchtschepen strijkt, electrischen stroom opwekt, waartegen men nu al op zijn hoede is. Doch de man van den vooruitgang trekt zich van zoo iets niet te veel aan. Hij zet zich direct aan de studie om te trach ten de aldus opgewekte electriciteit voor het een of ander te benutten en inmid dels droomt hij van dien gelukkigen" tijd, dat men vanuit Bandoeng even voor een Zondiagje bij de oude lui in Apel doorn zal overkomen. niet, dat als gij heden een advertentie plaatst, morgen de nieuwe klanten in Uw winkel komen. Alleen het voortdurend onder de aandacht brengen van Uw zaak doet U de vaste klanten behouden en bezorgt U op den duur nieuwe af nemers. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) liet zevende leerjaar. Mijnheer de Hoofdredacteur. Met verbazing, om niet te zeggen ont steltenis, las ik in de „Goesehe Courant" van j.l. Vrijdag het artikel over „het 7e leerjaar". Na het bewuste artikel tot twee keer toe gelezen te hebben, kon ik niet anders doen dan de „Goesehe Courant" dichtvouwen. M'n huisgenooten hadden me een wel wat vroege Aprilmop toebe. deeld en me 'n nummer van zeer vele jaren geleden voor de oogen gelegd, 'k Was er ingeloopen, niet zuinig I Eigenlijk flauw om M vroeg met Aprilmoppen te be ginnen. Maar ais ik den datum bekijk staat er werkelijk Vrijdag 9 Maart 1928. Zou de Redactie nu reeds beginnen met Aprilmoppen? 'k Kan me 't heel moeilijk voorstellen Er blijft mij niets anders over dan te constateeren, dat het 7e leer jaar- artikel ernstig bedoeld is, al is 't dan ook zeer droevige ernstNog is 't 7e leerjaar niet „geboren» of „men» probeert dat 7e leerjaar reeds oin 't leven te brengen, 't Is voornamelijk de vrouwe lijke jeugd, die van de zegeningen van 'n zevende leerjaar niet profiteeren mag. De meisjes van 12 jaar moeten onmiddellijk, nadat ze de 6 klassen van de Lagere School doorloopen hebben, naar de Vak school gezonden worden //het 7e leerjaar moet dienstbaar gemaakt worden aan de gezinstaak", het meisje «dient inet nog iets waardevollers liet leven ingestuurd te worden dan met kennis van Rekenen, Taal, enz." 't Is wel heel droevig, dat in een krant artikel van 9 Maart 1928 dergelijke uit drukkingen opgenomen worden. Algemeen is men van oordeel, dat 6 jaren van alge meen vormend onderwijs gering zijn, het is hard noodzakelijk, dat het kind er nog 'n jaar van algemeen vormend onderwijs bij krijgt, een jaar waarin de laatste hand gelegd wordt aan die „kennis van Rekenen, Ned. Taal, enz Een jaar voor herhaling, verdieping, misschien hier en daar wat uit breiding. Dat jaar is volgens alle onderwijs menscheu broodnoodig. Maar de „Goesehe Courant» van 9 Maart 1928 meent anders. „Kinderen van 12 jaar moeten opgeleid worden voor de gezinstaak». Voordat ze „menschen" zijn, moeten 't kleine huis moedertjes worden. „Kan 't ernst zijn i» Het is niet de bedoeling hier dieper op de waarde van 't algemeen vormend onderwijs in te gaan, de mensehen, die er belang in stellen kunnen daarvan iets vinden in de Ochtendbladen van 10 Maart 1928 in de verslagen van de zitting van de 2e Kamer. Een der dames-afgevaar. digden spreekt daar deze woorden maar men moet van het 7e leerjaar geen hygiënische poppenkast maken De bedoeling van den Ministei vau Ouderwijs is gelukkig ook 'n andere, dan die van de //Goesehe Courant» van Maart 1928. „De Telegraaf» van 10 Maart 1928 (Ochtendblad) schrijft: „De minister be toogde dat het niet de bedoeling is van het 7e leerjaar een soort vakschool te maken en hij is ook niet van plan in die richting te gaan, want het 7e leerjaar mag zijn karakter van algemeen vormend onderwijs niet verliezen». De Vakschool voor meisjes hier ter stede is bezig plannen te maken „om te voor- zieu in de behoefte aan onderwijs in vrouwelijke vakken aan het meisje uit de laatste klasse der lagere school». Deze zin is voor den oningewijde moeilijk te begrijpen. Gaat de Vakschool „cursussen" geven aau kinderen van 12 jaar, die over dag nog op de gewone Lagere School zitten? Moeten de meisjes van 12 jaar in de avonduren voorbereid worden tot haar taak van „Vrouw en Moeder 7» Gelukkig, dat er in de buurt van Goes nog weilanden zijn, waar de meisjes vau 12 jaar kunnen stoeien en ravotten. M.i. zal dat beter zijn voor de Hooge Taak. Of is 't de bedoeling, dat de Vakschool beslag legt op het 7e leerjaar? Dan hoop ik, dat de „Goesehe Courant» in haar nummer van 14 Maart 1928 duidelijk zal vastleggen, dat dat in positieven strijd is met de bedoeling van den wetgever. De „Goesehe Courant» eindigde met „Voorloopig leek het ons echter gewenscht de ouders te wijzen op de mogelijkheid om hun kinderen gedurende een jaar vakonderwijs te doen genieten». Wij zouden willen eindigen met„Voor loopig leek het ons gewenscht, de ouders er op te wijzen, dat het zeer onge- wenscht is, om het 7e leerjaar te mis bruiken voor vakopleiding. Het 7e leer jaar moet gebruikt worden voor datgene, wat de wetgever er mee bedoeltbeves tiging van 't geleerde in de eerste zes klassen der Lagere School, een wat dieper ingaan op verschillende zaken en mis schien hier en daar met het oog op plaatselijke omstandigheden wat, uit breiding der leerstof. Maar geen vak opleiding. H. (Het antwoord hierop kan kort zijn De inzender ziet over het hoofd dat ook aan de meisjes die het 7e leerjaar op de „Vakschool" zullen doorbrengen een groot aantal uren onderwijs gegeven zal moeten worden in de bekende vakken der lagere school, aan welke hij wel zeer bij zondere waarde toekent. Dat laatste is trouwens typisch Nederlandsch Aan het heilige huisje der theorie moet men vooral niet geraken. In Duitschland b.v, denkt men anders over de practische vorming van de jeugd. Dat wij het zevende leerjaar om het leven zouden willen brengen klinkt ons bijna zoo grappig in de ooren als het April-grapje in den aanhef van het inge zonden stuk. We dragen het nieuwe leer jaar een even warm hart toe als de inzender. Alteen we zouden het gaarne een zoo groot mogelijk nuttig effect willen zien afwerpen. Hoofdred G.C) Hoogste barometerstand 773.7 te Sten- sele. Laagste barometerstand 755.8 te V alentia. De verwachting tot den avond van 15 dezer luidt: zwakke tot matige meest Z.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, des nachts nog" lichte tot matige vorst, overdag zachter. WEERBERICHT. BURGERLIJKE STAND VAN GOES- Geboren: Johannes Amlhoraus Marcus z.v. Johannes Josephus Brusket en Adri- ana Verburg. Overleden: Johanna van Dijke 79 j. ongehuwd: Klazina Vermeide 52 j., echt- geuoote van Lambregt van den Dorpel te Heinkenszand. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Maart: 15 Goes, buitenplaats Havenoord", bouw- en weilanden. Pilaar en van Dissel. 15 's Heer Areudskerke, afbraak, Ver bist. 16 Wilhelminapolder, verknoping paar den, Holimann. 16 Waarde, hofstede niet boomgaard, bouw- en weilanden, Pilaar en van Dissel. 21 Goes, inboedel. Pilaar en van Dissel 22 Rilland, koffiehuis, schuur en erf, Pilaar. 23 Heinkenszand, woonhuis en erf, schuur en erf en bouwland, Pilaar. 23 Heinkenszand, inspan en inboedel, Pilaar. 28 Oud-Sabbimge, inspan, de Kok. April Baarland, boereninspan. Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Maart: Landbouw-Bioscoop, Raspoetin „De Heilige Duivel". April: 6 Landbouw-Bioscoop, „Vader", met Emiel Jannings. 10 12 en 13, Prins van Oranje, Onder ling Kunstgenot, ,,'n Spaak in 't wiel". 13 Landbouw-Bioscoop, „Ben Hur 27 Prins van Oranje, feestavond her denking 25-iarig bestaan „Onderling Kunstgenot". Landbouw-Bioscoop, „De negerhut van Oom Tom' AANBESTEDINGEN. Maart 24 Baarland, bouwen woonhuis, J. A, Hoogvliet. 24 Goes, bouwen landbouwschulur te 's Heerenhoek, le Clercq. April 3 Goes, verhoogen en gedeeltelijk ver zwaren van den zeedijk, Schenge- polder. 4 Rilland, herstel-, vernieuwing en on derhoud van de aarde-, kram-, rijs-, sleenglooiïmg- en andere werken, Ca- lamiteuze Zimmermanpolder. 4 Rilland, uitvoeren werken verzwaring en verhooging van den zeedijk en maken steenglooiïngswerken, Cala- teuze Zimmermanpolder. ADVERTENTIËN. MIDDELBURG is Zaterdag VERHINDERD spreekuur te houden. HET BESTUUR van den SCHEN- GEPOLDER zal op DINSDAG 3 APRIL 1928, des namiddags te 3 ure, in „de Prins van Oranje te Goes, trachten aan te besteden, behoudens nadere goedkeuring: HET VERHOOiGEN EN GE DEELTELIJK VERZWAREN VAN DEN ZEEDIJK DES POLDERS. Bestek met teekening zijn verkrijgbaar vanaf 17 Maart 1928 tegen betaling van f 1,bij den Ontvanger-IG rif fier te Goes. Het Bestuur voornoemd, W. KAKEBEEKE. Dijkgraaf. Mr. J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Onlv.-Griffier,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3