Stadsnieuws Kamer - Overzicht. Sport Binnenland alleen in het kantklossen een heel eind waren gevorderd, maar bovendien hun tol hadden betaald aan de slanke lijn. Er waren er bij die 3 tot 4 kilo wanen afge vallen, ongewoon als zij aan zulk een ar beid waren. Die eerste week maakten zij al zakdoekjes voor prinses Juliana, in opdracht van de Koningin-Moeder. Later kwam mevr. Schutten er terug om nog een week onderricht te geven, nu in ile vervaardiging van moeilijker patro nen. Haar leerlingen werkten zeer tot haar genoegen; zie vond er bij, die voo kantwerkster m de wieg schenen gelei, In het begin was het moeilijk, hen te wen nen aan, het voortdurende handieinwasschen maar ook dat ging ten slot be naar wensch, Inmiddels was in Weslkapelle de ver eeniging Het Molenwiek je gevormd, met als bestuursleden ds. Reus; den bfuirge mees ter, den heer W oldriing van der H o op die evenals de predikant het groote belang dezer aangelegenheid voor de bevolking had begrepen en die direct financieelen steun had verleend; dokter Engelbrecht en twee van de kantklosseinde meisjes. Thans houden zich 68 vrouwen eti meis jes met dezen arbeid bezig, die hun een loon opbrengt van 20 a 25 cent per uur Dit moge vrij gering lijken, maar als men maar weet, dat in Westkapeüe zij van wie de huisvader f 12 per week verdient, tot de welgestelden behooreti, clan begrijpt men wat het zeggen wil, dat deze vrouwen en meisjes thans f 12, soms f 14 per week inkomsten hebben. De toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan hel antwoord van minister Di Geer op de vragen van den lieer Korien- tenhorst betreffende het nemen van maat regelen in het belang van den' socialen en economischen toestand van Zeeuwsch- Vlaanderen, ontleemien wij: Een opsomming van alle wenschenom trent den socialen en economischen toe stand van Zeeuwsch-Vlaanderen, welke in den laatsten tijd aan de Regeering en meer speciaal aan de ministers van Wa terstaat en v'an Arbeid, H. en N. bekend zijn geworden, zou in hoofdzaak slechts aantoonen, dat ook daar evenals overal elders, naast mensehen met een juist oor deel over de taak eener Land's re gearing, dezulken wonen, die voor ieder euvel of vermeend euvel de Landsregeering aan sprakelijk stellen, althans van haar hulp en uitkomst verwachten. Omtrent de werkloosheid in Zeeuwsch- Vlaanderen valt het navolgende mede te deelen Bij 15 correspondentschappen der ar beidsbemiddeling in Zieeuwsch-Vlaande ren, vooral in het oostelijk deel, waren op het einde van elk der maanden in 1927 en van' Januari 1928 de volgende aantallen werkzoekenden ingeschreven Jan. 1927 1167, Febr. 1046, Maart 1004, April 851, Mei 671, Juni 527, Juli 411, Aug. 328, Sept. 315, Oct. 379, Nov. 561, Dec. 1286, Jan. 1928 1398. Uit gegevens, verzameld in het begin van Februari 1927 en begin Februari 1928 door den directeur der districts arbeidsbeurs te Ter neuzen1, waarbij van de 34 gemeenten in 1927 23 gemeen ten gegevens inzonden en in 1928 25 gemeenten, en welk onderzoek omvatte zoowel de werkloozen, ingeschreven bij de organen der arbeidsbemiddeling, als de werkloozen, niet bij de arbeidsbemid deling ingeschreven, blijkt, dat in Fe bruari 1927 in bedoelde gemeenten 1823 werkloozen waren, in Februari 1928: 2085 waarvan 1362 landarbeiders, 302 trans portarbeiders, 128 bouwvakarbeiders (tim merlieden, metselaars en opperlieden), 53 fabrieksarbeiders, 12 schilders, 20 arbei ders in andere beroepen en 211 arbeiders zonder bepaald beroep. Hoewel hierbij, gelijk uit bovenstaande cijfers blijkt, de onontkoombare winter werkloosheid van zeer grooien invloed is, valt niet te ontkennen, dat de economische toestand van dit gewest te wemschen laat, zelfs meer dan van de meeste andere deelen van het Rijk. Vergeleken met den toestand vóór den oorlog valt te constateeren, dat de bevioh fcümsg thans In mindere mate haar bestaan vindt in: a. het vervoer over de haven van Neuzen; b. het periodiek iin min of meer groo te ploegen gaan werken in Duitschland en elders c. in den landbouw, welke thans min>- der arbeid vol volwassen mannen vraagt. Ook is in de oorlogsjaren tot snelle uitbreiding gekomen vlas-industrie na die abnormale periode weer snel ieruggeloo- pen. Verder is van invloed op de werk loosheid het groote verschil in levenspeil, althans in kosten van levensonderhoud, tusschen Belgisch- en Zeeuwsch-Vlaande ren. Gevolgen hiervan zijn o.a. dat vele Belgische arbeiders in Nederland1 komen werken, wat vóór den oorlog in hoofd zaak het geval was in de groot-industrie; dat in Nederland wonende arbeiders in België geen voldoend loon kunnen verdie nen; dat de kleinhandel in sommige 'arti kelen zijn afnemers, nog meer dan vroe ger reeds het geval was, over de grens hun inkoopen ziet doen. De economisch belangrijkste bedrijfs tak, n.l. de landbouw, wijkt, wat de uit komsten betreft, niet in bijzondere malle af van de overeenkomstige bedrijven andere deelen van het land. De hier vrij veel voorkomende vlasbouw heeft over de prijzen minder le klagen dan de verbou wers van menig anider gewas. De verscliillende omstandigheden heb ben niet geleid tot financieel© moeilijklue den der gemeenten als in andere deelein van het land blijkens het belastingpeil hier en daar voorkomen. De regeering is voortdurend bezig voor hel gehcele land maatregelen in het eco nomisch belang te treffen, Deze bestaan in de meest uiteenloopende daden van wetgevenden en uitvoerenden aard1, welke zich bezwaarlijk leeinem tot volledige op somming. Voor zoover Zeeuwsch-Vlaanderen door bijzondere oorzaken economisch s ha- de lijdt, zijn of worden maatregelen ge nomen om, hetzij de oorzaken weg te ne men, hetzij dc gevolgen te verzachten, Voor een belangrijk deel moet d© zorg der regeering er op gevestigd zijn, daarbij de eigen taak van dc inwoners der streek en van dc besturen van waterschappen gemeenten en provincie niet aan zich te trekken en zoodoende de hoofdbron van de welvaart, welker initiatief bij de be langhebbenden berust, onwerkzaam te maken. Maatregelen van den laatsten tijd, wel ke in het bijzonder Zeeuwsch-Vlaanderen betreffen, in verband met locale belangen en moeilijkheden, zijn: het instellen eener permanente advies commissie voor de vlasbewerking, jmeea* speciaal in het Zuiden des lands; subsidies voor werkverschaffing aan 'erschillende gemeenten; steun en voorlichting aan het klomprn- makersbedrijf in alk provinciën; vergunningen krachtens de Arbeidswet om in de vlasbewerking 10 uur per en 55 uur per week te werken; overleg tusschen de departementen van Marine, Buitenlandsche Zakvn, Water staat, Binnenlandsche Zaken en Land bouw en Arbeid, Handel en Nijverheid over behoud van het haveaiiverkeer te Neuzen onderzoek door 's Rijks waterstaat naar den invloed van de loozing der Rijkswa teren op de ontwatering van streken, welke van den hoogen waterstand te lijden hebben; onderzoek, opgedragen door dea minis ter van Waterstaat, in zake verruiming van opslagplaatsen bij de haven van Neuzen een toeslag uit 's Rijks schatkist aan de verbruikers van electrischen stroom voor vlasbewerking. Verdei- werd krachtig bevorderd liet gaan werken van Z-Vl. arbeiders in Bel gië, Frankrijk en Duitschland. Er zijn landarbeiders in Frankrijk, bouwvakar beiders en grondwerkers in, België ge plaatst en in 1927 weer voor liet eerst in Duitschland 20 bouwvakarbeiders, 23 landarbeiders (als bietenrooiers) en een- ge grondwerkers, allen uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor 1928 is in voorbereiding plaatsing van seizoenarbeiders in den landbouw en van bouwvakarbeiders in West-Duitsch- land en van ongeschoolde arbeiders in België. De emigratie van landarbeiders (naar overzeesche landen, met name naar Ca- nada, werd bevorderd door het verstrek ken van voorlichting, o.a. in vergaderin gen. In 1927 zijn 171 Z.-Vl. naar over zeesche landen geëmigreerd, waarvan 25 met Overheidssteun. Veel aandacht werd voo its besteed aan de mogelijkheid van verplaatsing van ar beidersgezinnen uit Z.-Vl. naar elders in het land. I|n den jong sten tijd werd bepaald, dat 50 arbeidersgezinnen bij de Philipsfa- brieken zouden kunnen worden geplaatst. De verplaatsing van deze gezinnen wordt reeds voorbereid. Hansweert. De heer L. M. Meur- singe, surnumerair bij de Directe Be lastingen wordt van 13 April a.s. tot en met 12 Juni 1928 gedetacheerd ten kan tore van den Ontvanger alhier. Heinkenszand. Gisteren ondervond een knaap van een jaar of acht, hoe gevaar lijk het is een rijdende auto vast te hou den en mee te loopetn. Toen de auto in volle vaart kwam, moest de knaap natuur lijk loslaten en kwam zoodanig te vallen dat hij behalve hoofdwonden een hand breuk bekwam. Er moest operatief wor den ingegrepen. Ovezand. Dezer diagen kwam de zoon van den landbouwer M. met een zijner handen in aanraking met het rondsel eener in werking zijnde zaaimach'me. Hij werd aan drie vingers ernstig gewond, zoodat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. -Maandagavond hield' de Groene Kruis-vereeniging haai" jaarverga der.ng. De begrooting 1928 werd vastgesteld op f1846,in ontvangst. De rekening 1927 werd nagezien en goedgekeurd in ont vangst op f 1746,35 en in uitgaaf op f 1261,57. Het ledental bedraagt 341. Door de wijkzuster warden 1485 bezoe ken afgelegd in de vier verschillende ge meenten. Tot bestuursleden werden her kozen de hoeren Huf en VermeuLe en tot bestuursleden van de wijkverpleging de heeren Huf en de Muijnck. De op komst der leden was gering. Middelburg. D J. P. Cannegieter, predikant bij de Nod. Herv. gemeente al hier, heeft het op hem uitgebrachte be roep naar Oudshöórn c.a. aangenomen, Dr. Cannegietor is de eenige vrijzinnige predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de ver leniging „Handels belang" werd met 75 tegen 2 stemmen besloten niet verder in te gaan op het idee om te trachten te geraken tot een gezamenlijke verzekering. Naar aanleiding van een vraag van hot bureau der Kamer van Koophandel over de al of niet wenscbelijkheid van het weder lot stand komen van een directe bootverbinding Zie; ikzee-Mkklelburg, ver- eenigde dc vergadering zich ten volle met het schrijven dienaangaande van het be stuur, waarop op de groote wenscbelijk heid daarvan wordt gewezen. Aan het bestuur werd opgedragen in deze diligent te blijven, in het belang van den handel, maar ook van j^et Vreomdelingenbezoek. Besloten werd da jaarlijksche excursie ditmaal naar Antwerpen te maken. Heden werd door d n Hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat te Middelburg aanbesteed het uit voeren van baggerwork in en voor de bui tenhavens van het kanaal door Zuid-Beve land te Hansweert en Wemeldiiige, ge durende de jaren 1928, 1929 eai 1930. Inschrijvers waren: E. van Noordcnne te Sliedrecht, 15 ct. per M3 opgebag gerde specie bij een 55-urige arbeidsweek lurende al de jaren, en 18.5 ct. bij een 48-urige werkweek in de jaren 1929 en 1930; N.V. Anrjemersbedrijf v.h. M Looijen te Gorinchem 14.4 en 17.4 ct.; Gebrs. van Hattum te Zaltbommel 13.3 en 14.4 ct. Benoemd. Aan den brugbouw te Tholen zijn als tijdelijk opzichter benoemd de heeren J. J. A. Mol te Gerrsdijk en L. J. Spits te Scharendijke, leerlingen van den cursus voor waterbouwkundige ambtenaren te Goes. Voor de autobusondernemers. Door de vereenigingen „Handelsbelan gen" en „De Hanze" werd aan den minister van Waterstaat een nader adres gericht, waarin gezegd wordt: dat requestranten in het de dato 10 Maart 1928 tot Uwe Excellentie gericht verzoekschrift hebben verzocht dat hel Uwe Excellentie behage het daarheen te willen leiden, dat de op Zuid-Beve'arJd 'n werking zijnde autobuslijncn, die vergun ning hebben verkregen van Ged. Staten van Zeeland, blijven bestaan en de diaar- toe vereischte wettelijke vergunning ver krijgen dat requestranten in dat verzoek schrift ook hebben genoemd de autobus lijn GoesHoedekenskerke; dat evenwel, naar thans aan reques tranten gebleken is, door Ged. Staten van Zeeland aan die autobuslijn geen vergunning is verleend; dat echter ten aanzien dier lijn dezelfde argumenten gelden als die, welke door requestranten in hun boven aangehaald request zijn aangevoerd; dat dan ook de bedoeling van reques tranten is geweest hun verzoek eveneens te doen gelden voor de autobuslijn Goes- - Hoedekenskerke; redenen, waarom equestranten zich bij dit nader request alsnog wenden tot Uwe Excellentie met liet eerbiedig verzoek dat het Uwe Excellentie behage het daar heen te leiden, dat ook aain de autobus- lijn Goes -Hoedekenskerke de vere'schle wettelijke vergunning wiet worde ont houden. Van den burgemeester van Goes werd bericht ontvangen dat hij met instemming de actie voor het behoud der autobus- diensten heeft gezien, dat naar zijne mee- ning de bussen tusschen Goes en andere gemeenten in een behoefte voorzien en dat hij ook persoonlijk bij de betrekkelijke autoriteiten te 's Gravenhage voor het be houd van de bussen zal pleiten. Ongeval. C. S. uit Ovezande kreeg Maandag middag bij werkzaamheden aan de haven alhier, een boomstam op een zijner bee- nen, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel brak. Dr. Snoek verleende de eerste hulp, waarna de man waar het r.-k. ziekenhuis werd vervoerd ter verdere behandeling. Vergadering. In de „Prins van Oranje" hield de kring Westelijk Zuid-Bevel and van de Z.L.M. gisteren een zeer slecht bezochte c r gade ring onder presidium van den heer F. de Roo. Medegedeeld werd, dat het ledental in het afgeloopen jaar vrijwel constant bleef. Het bestuur wees het Hoofdbestuur der Z.L.M. o.a. op het slechte onderhoud van taluds enz. door db spoorweg-mij „Zuid-Beveland", en op het feit dat de landbouwers in Zukl-Bcvjiawd nog altijd rentezegels van 60 ct. moeten plakken, terwijl an Zeeuwsch-Vlaanderen zegels van 50 ct. voldoende zijn. Uil de rekening van den penningmeester bleek dat an 1927 on rt vangen werd f 1301,20. uitgegeven f 1100,471/2. Het ba- lig slot bedraagt f200,721/2. De heeren P. de Dien en kde Roo werden bij acclamatie als bestuursleden her kozen, terwijl de laatste eveneens tot lid van het Kringbestuur werd herbenoemd. De secretaris der Z.L.M., de heer Sie benga, deelde vervolgens een en ander mede over de onderhandelingen met den bond van aardappelhandelaren. Een be slissing in deze kwestie is nog niet ge vallen, Volgens de heer Siebenga zal het resultaat wel zijn dat men in Zeeland gr00tere aardappelen gaat verbouwen. Spr. meende, dat er alle reden is om de over eenkomst met de aardappelhiandiel een jaar te verlengen. Nadat over deze kwestie nog eenigen tijd van gedachten was gewisseld, hield Ir. Siebenga een lezing over„Enken landbouwvraagstukken van dezen tijd1." Spr. wees op de beteekenis van het landbouwbedrijf, dat de gronldslag der sa- menlev.ng genoemd mag worden en op het verhand dat bestaat tusschen landbouw handel en induslrie. Herinnerd werd aan den landbouwcrisis van 1880 en aan diem opkomst van den landbouw later, die cua. verband hield mei de groote vlucht welke de industrie nam. Ook legde spr. er den nadruk op dat die landbouw afhankelijk is van het buitenland en van de wereld markt. Na dieper te zijn ingegaan op deze afhankelijkheid kwam de heer Siebenga tot de sociale wetgeving. De kosten hier van, aldus spr., moeten zoo gering mo gelijk zijn omdat de landbouw niet in staat is hooge kosten op de producten te verhalen. Spr. sprak hierna over de noodzakelijk heid van verlaging der pachtprijzen, over de be teelten is der ontwatering van den bouwgrond, over liet vraagstuk der mini mum loonen, dat internationaal bezien dient te worden, over de economische beteekenis van den Volkenbond en over enkele in terne kwesties van den landbouw. De voorzitter zegde den heer Siebenga voor zijn interessant betoog dank. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd in Februari op spaarbankboekjes ingelegd f20.114,38 en terugbetaald f20.150,12, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 35,74. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 27. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op s<taatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1000,— en af geschreven mets, derhalve meer in- dan afgeschreven f 1000,Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 47 biggen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft 4gisteren het wetsontwerp tot herstel van den (thans opgeschorlen) zevenjarigen leerplicht met groote meerderheid aangenomen. Tegen over 60 voorstanders stonden slechts 18 tegenstemmers, t. w. de anti-revolutio nairen op twee na, vier cbristelijk-histo- riscben, de katholiek Rutten en de heeren Lingbeek, Braai en Kersten. 1 Juli a.s. treedt dus de 7-jarige leer plicht weer in werking, na gedurende ver jaar om bezuinigingsredenen te zijn ge schorst. Voor één categorie leerlingen is een uitzondering gemaakt: de groep, die op 30 Juni a.s., dus onder den beslaanden toestand), vrij van verderen leerplicht zou zijn, blijft vrij, een overgangsbepaling, welke de toepassing der wet zal verge makkelijken. De dag van gisteren heeft de Kamer verder besteed met beraadslaging over een wetsvoorstel-Zijlstra. Dit wil het na volgende De Lager Onderwijswet 1920 gaf een gewone 1. o. school recht op 1 onderwijzer tot 25 kinderen, 2 voor 26 tot 60 kinde ren, enz. De z.g. technische herziening van 16 Febr. 1923 rekte deze schaal uit tot 1 onderwijzer voor 32 leerlingen, 2 voor 33 tot 72 kinderen, enz. De bezuifii- gingswet van 30 Juni 1924 schortte deze schaaft tot 1 Jan. 1930 op en maakte er van: 1 onderwijzer per 48 kinderen. Deze schaal is vooral voor de kleine scholen zeer drukkend en dit zal in vele gevallen nog erger worden, nu liet 7e leerjaar met zijn school verplichting hersteld wordt. Het wetsvoorsbel-Zijlstra wil nu van 1 Jan. 1928 tot 1 Jan. 1930 (datum, waarop de schaal der technische herziening her leeft) een ietwat verzachte schaal invoe ren, waardoor het aantal leerkrachten zou bedragen 1 tot 32 leerlingen; 2 tot 72; 3 tot 1(36 b leerlingen en voor ieder 50-tal boven de 136 één onderwijzer. Tevens maakt het voorstel een eind aan het insti tuut van de assistenten. Nadat verschillende sprekers gisteren over het voorstel het woord hadden ge voerd zou de heer Zijlstra het heden ver dedigen. Luchtvaart. Over den Oceaan? De vermaarde Emgelscbe vlieger Hinch- cliffe, die reeds lang plannen had om naar Amerika le vliegen, schijnt gistermorgen zijn Oceaan-tocht te hebben aangevangen onder de grootste geheimhouding. Hij is even over half negen le C ran well in Lin coln shire opgestegen, zoncier aan Iemand, zelfs niet aan zijn vrouw, zijn bestemming le hebben medegedeeld. Na uren wachten heeft men eindelijk bericht gekregen van den vuurtorenwachter te Mazzin Head m het Ierscbe graafschap Wicklow, dat daar om half twee een vliegmachine is gepasseerd. De passagier is waarschijnlijk de heer Sinclair, eveneens een gebreveteerd vlie ger. Volgens een ander bericht zou een dame mede-inzittend© van het vliegtuig zijn. De tweede winter. De kieviten, die in de tweede helft van Februari en de eerste dagen van Maart onze polders hadden bevolkt, heb ben opnieuw de reis naar het Zuiden aan vaard. Zondag j.l. was het een doortocht, welke dien van den herfst evenaardde. Vooral langs den duinkant was de trek te zien; van 's morgens vóór achten tot s middags na tweeën passeerden de vluchten, meestentijds tusschen 10 en 60 vogels tellende. De trekrichting was bijna steeds Zuidwest; enkele troepen hielden meer Westelijk aan. Duizenden kieviten hebben dien dag ons land weer verlaten. Ook andere vogels verkeerden onder den invloed van het wintersche weer. Spreeuwen schoolden samen en in zwer men zochten zij wind- en sneeuwvrije plaatsen af. Gasverstikking. Maandag stelden buren vast, dat men het bejaarde echtpaar V., in de Tarwe- straat te Rotterdam, sedert Zaterdag niet meer had gezien. Een schilder heeft toen een ruit aan de achterzijde van de wo ning uitgesneden en zoo ©en deur geopend waarna men naar binnen kon gaan. Men rook een sterke gaslucht. Op de eerste verdieping vond men dien 72-jarigen V. en zijin 70-jarige vrouw dood op bed lig gen. Beiden waren door verstikking om het leven gekomen. Het echtpaar had zelf in de slaapka mer een gasleiding aangelegd, welke be stond uit een reeks aaweengekoppelde stukjes slang. Vermoedelijk heeft Za!er- dagavond bij het naar bed gaan een van beiden tegen deze primitieve leiding ge- stooten, waardoor een lek is ontstaan en het gas kon ontsnappen. „U spreekt met den commissaris Dezer dagen hebben wij bericht, hoe een handige oplichter een bankinstelling te Rotterdam heeft beet genomen, door op te bellen en het doen voorkomen, als of men met een commissaris van politie sprak. Hij gaf toen order, een bankbiljet van f 100,ter keuring mee te geven aan iemand, die namens hem op de bank zou komen. Dit is toen inderdaad ge schied. Thans heeft de dader, de 25- jarige chauffeur B. J. G„ zich te Am sterdam bij de politie gemeld'. De man heeft een buitengewone inte resse voor politioneale aangelegenheden. Niet alleen kent hij nauwkeurig de na men van ongeveer alle inspecteurs, maar hij weet ook vrij precies de bezetting van de politiebureaux. Voorts is hij een geregeld bezoeker van de publieke tribune in de rechtzaal. Wraakneming. Zaterdagmorgen is te Drijber in de ge- raeente Beilen door twee zonen van den huurboer A. een aanslag gepleegd tegen het leven van hun huisbaas de heer Visscher te Dokkum, die te Drijber een flink complex heideveld laat ontginnen. )e «Asser Ct.* verneemt hieromtrent, dat de verhouding tusschen den heer V. en zijn huurder reeds eenige weken gespannen moet zijn geweest en door een kleine geldkwestie de laatste dagen onhoudbaar was geworden. Zaterdagmorgen nu was de heer V. in het voorhuis van een in aan bouw zijnde boerderij, toen plotseling de beide zonen van A. de woning binnen drongen, de eene voorin, de andere door de schuur. De eerste trof den heer V. en mishandelde hem ernstig, terwijl de andere gewapend met een bijl zijn broeder wilde bijstaan. Hun bedreigingen om V. te zullen dooden konden niet worden uit gevoerd, doordat 4 timmerlieden te hulp

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2