Lrand en Tuinbouw Sport Stadsnieuws Binnenland woningverbetering bij t.b.c.-patiënten. Uit bet verslag van de wijkzuster bleek dat door haar 3568 bezoeken wei-den af gelegd, waarvan 1030 bij t.b.c.-patiëntan in 35 gezinnen, 5 keer werd hulp ver leend bij ongelukken en 7 keer bij trans port, 17 bij geboorten en 7 bij overlijden. Bij kraamvrouwen wei-den 307 bezoeken afgelegd. Eén kind werd voor herstel naar Dom burg gezonden. Een comité voor gratis* spijsuitdeeling aan behoeftige zieken werkt uitstekend. Van de iigtewten werd druk gebruik gemaakt. Een kookcursus om hoofdzakelijk goe de volksspijzen te leeren bereiden, kon jammer genoeg nog niet gegeven worden De voorzitter dankte de Zuster voor de ijver door haar aan den dag gelegd. Dr. Pfeiffer is met lof vervuld over de steun door haar geboden. Dr. J. D. Schmidt zegt in zijn jaar verslag dat het bestuur dankbaar is ge stemd dat zooveel kon gedaan worden. Het aantal Coop, bleef dezelfde. Het gemeentebestuur vaardigde af inplaatsvan de afgetreden weth. Vereeke burgemeester Bierens en inplaats van den heer H. Too ien s, ondervoorzitter van het ziekenfonds de heer M. v. Lie re, beiden niet aanwe zig. Het aantal begunstigers bleef op het zelfde peil. De aftredende bestuursleden A. Slab- bekoorn en Dr. J. D. Schmidt werden herkozen. Na een bespreking over het pensioen voor de Zuster, beëindigde de voorzitter deze vergadering. Driewegen. De raad vergaderde 8 Maart met alle leclen. De armen rekening over 1927 werd goedgekeurd in ontvang met f8596,98 en in uitgaaf met f4422,25 goed slot f4174,73. De kom der gemeente blijft gehandhaafd zooails die in de po litieverordening is aangegeven. De begroo ting voor 1927 werd gewijzigd voor enkele posten. Het kohier hondenbelasting voor 1928 werd opgemaakt op f 104. De reke ning der vleeschkeuringsdienst centrum ge meente Ovezand dienst 1927 werd goed gekeurd. In den aanstaanden zomer zal het pad aan den Platteweg worden verhoogd. Voor behoud autobus-dienst G. J. de Jager wordt een telegram gericht aan den minister van waterstaat. Aan het waterschap Ellewoutsdxjk zal worden gewaagd om het Oosthoëksche weeg je, den Ruigendijk, Schoondijke en den Houten Heulweg te verharden. 's Heer Arendskerke. Als opvolger van het afgetreden raadslid P. Oud kerk is door den voorzitter van het centraal stem bureau benoemd verklaard H. Goede- gebure Lz. De heer H. Goedegëbure Lz., be noemd verklaard als opvolger van het afgetreden raadslid de heer P. Oudkerk, heeft verklaard deze benoeming niet aan te nemen. Krabbendijke. Donderdag j.l. hield de voorzitter ,de heer A. Tollenaar, voor het Nutsdepartement alhier een lezing met lichtbeelden over: ,,Met de Ned. Reisver- eeniging naar Noorwegen." Spr. vertelde een en ander van de zeereis met de „Mom te Olivia", over het Noorsche land met zijn machtige fjorden, grootsche wa tervallen en uitgestrekte gietschers. Hij liet ons zien verschillende kiekjes van de Rijndam", het schip, dat dezen zomer gecharterd is door de N. R. V. Wij zagen twee groote gietschers ,,De Brindalbrae en de „Kjemdalsbrae", de beroemde wa terval „de zeven zusters" en de zonnig ge legen plaatsjes Balholmen, Merok en Molde, de laatste „dë bloemenstad" ge noemd. Wij deden een spoorreis door het Roïmsdal langs watervallen en door keer* tunnels naar Björh. Een woord van hulde werd gebracht aan de N. R. V. voor dit werk van groot toerisme. Kruiningen. De uitslag van de aanbe steding, gehouden door den architect A. Ie Clercq, namens Mej. Wed. Glerum Nieuwenhuijse te Kruiningen van het boiu- wcn van een woonhuis aan den hoofdweg aldaar, is als volgt: Ch. L. Mollet te Hansweert voor f6450,J- Nieuwen huijse te Rilland-Bath voor f6400, C. Wondergem te Kruiningen f6348, Jac. de Jonge te Biezelinge f6050, Gebr. A. G. Allewijn te Waarde f5999,— J. Krijger Jz. te Kruinin gen f5890,—. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Middelburg. Gistermorgen werd alhier in de nieuwe kerk te Middelburg, juist voor den aanvang van den dienst de 66- jange v. Wr. door een hartverlamming getroffen. Hij overleed onmiddellijk. Zaterdagmorgen schrok een span jonge paarden op de Loskade te Mid delburg en geraakte tusschen kade en schip. Door het afduwen van het schip en lossnijden der strengen, kwamen' de dieren geheel te water. Met groote moeite gelukte het de paarden onder door de kanaalbrug te brengen bij de schuine ka naalkant aan den Blauwen dijk, waar zij onder groote belangstelling der talrijke cm standers weer op het droge werden gebracht. I Het uit 1864 dateerende gasthuis alhier, dat meermalen veranderd is, on dergaat thans een bijzonder groote uit breiding door aanbouw van een twee-tal vleugels, in een waarvan o.a. twee nieu we operatiekamers en de kliniek worden ondergebracht naast enkele nieuwe klasse kamers. De andere vleugel dienst mee. voor uitbreiding der keuken en het aantal kamers voor het verplegend personeel, Zaterdag heeft het bestuur der Godshui zen, waaronder het gasthuis resorteert, vele genoodigden onder wie o.a. het be stuur der gemeente in de gelegenheid gesteld nader met de plannen kennis te maken, die door den voorzitter, den heer Herman Snijders uitvoerig werden toege licht. Spr. wees er o.a. op, dat niettegen staande thans allerwege in Ze el ami de ziekenhui sbouw aan de orde van den dag is, de uitbreiding te Middelburg, gezien het steeds toenemend aantal in zieken huizen verpleegde personen, alle reden van bestaan heeft. In het in aanbouw zijnde nieuwe deel werd door de directrice een steen gemet seld, waarop vermeld staat, dat de bouw onder hel voorzitterschap van d n heer Snijders, die binnenkort dë gemeente ver laat, is tot stand gekomen. Rilland-Bath. Een vrachtauto van Gebr. K. uit den Helder, kwam in botsing met een auto van C. uit Bergen op Zoom. Van weerszijden werd nogal materieele schade opgeloopen, wat na noodzakelijke herstelling, evenwel geen beletsel bleek te zijn voor het verder rijden. Tegen J. K. bestuurder van de vrachtwagen werd pro ces-verbaal opgemaakt, daar deze niet het bezit van een rijbewijs bleek te zijn Persoonlijke ongelukken hadden net plaats. Vlissingen. Hedenmorgen daalde op het vliegveld alhier een Duitsch vliegtuig op weg van Londen naaY A'daim. Na een kleine herstelling aan de benzine-tank kon de reis worden voortgezet. Wemeldinge. Alhier is door hel ber gingsvaartuig „Trio" en de sleepboot ,Adja" binnengebracht de sleepboot „Pa pin", kapitein van Dam en het benziine- tankschip „Astoraschipper Leintjes. De sleepboot had op de Ooster-Schelde zijn schroef verloren en was er in de ma chinekamer een vlampijp gesprongen, waar door de machinist ernstige brand won fan bad bekomen en opname in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Yerseke. Heden is hier gearriveerd liet -s: „de Zwaluw van Rotterdam, tot het innemen van een lading zaaioesters voor Engeland. Het raadhuis te Veere. In de „N. R. Ct." schrijft „Archi tect" over het raadhuis fcc Veere het volgende Wanneer er één monument in Neder land is, waarvan het restaureeren niet langer uitgesteld kan worden, is het het raadhuis, dit historisch monumentale ge bouw, te Veere. Dit Gotisch gebouw, vele in den lande welbekend, verkeert desolaten toestand. Eenige jaren gele den is men begonnen met den toren te herstellen; gemeente, provincie en rijk droegen gezamenlijk de herstellingskosten. Deze herstelling is thans gereed, maar nu de herstelling van het gebouw zelf; hoe staat het daarmee? Ter plaatse vernam ik, dat de gemeente -financiën van Veere verdere herstelling niet toelaten. Toch moet deze restauratie doorgaan, zal het gebouw behouden blijven. Aan ingewijden is bekend, dat, indien niet spoedig ingegrepen wordt, het onher stelbare geschieden kan, ci.L totale onder gang. De beelden, welke den gevel sieren, verpuinen, de steenen dakvensters met leeuwen bekroond zakken in elkaar; over al is het gebouw aan 't barsten, de top gevels met schoorsteenen dreigen omlaag te vallenalles waar men naar ziet, vraagt om herstel. De bekapping en leibedek king zijn versleten; wie het betwijfelt kan zich gaan overtuigen. Deze toestand mag niet bestendigd blijven. De eenige moge lijkheid is, dat het rijk dit gebouw over neemt (mij is bekend dat de gemeente dit voorstel aan den Staat gedaan heeft en dan de geheele restauratie flink aanpakt. Onze monumenten mogen toch niet ten ondergaan; dit zou niet getuigen van waardeering voor het werk van onze groo te bouwmeesters uit vorige eeuwen. Geen liefhebbers. In de gemeente Schoterlamd werd een grondboenderij te koop of te huur aange boden, Geen enkele gegadigde kwam. Men schrijft dit toe aan de slechte uitkomstien van het veehoudersbedrijf in Friesland'. Voetbal. HOLLAND-BELGIË. In Amsterdam heeft onder groote be langstelling gisteren het Nederlandsche elftal een voetbalwedstrijd gespeeld tegen tat Belgische team. De wedstrijd eindigde in een gelijken stand (11). Kampioenschap van Nederland N. O. A. D.Velocilas 4-1 Zuidelijke le klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt M. V. V. - Willem II 1 1 Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Do uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: ZeelandiaRoosendaal 22 Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: Terneuzen -Zierikzee 2—0 Middelburg II Walcheren 2--4 De stand van de Zuidelijke 3e klasse is tot op heden: Zierikzee 14 9 2 3 20 36-23 Walcheren 13 8 2 3 18 34-22 Terneuzen 13 8 1 4 17 35'19 Goes 13 7 2 4 16 35-25 Hulst 12 6 3 3 15 36 -18 Middelburg II 12 6 3 3 15 37-21 Sinoto 13 3 1 9 7 20—40 Vlissingen II 11 2 1 8 5 1434 Zeelandia II 13 0 1 12 1 1764 3e klasse Z. V. B. Gisterenmiddag speelde de voetbalver ceniging Goesche Boys op baar terrein aan den Polderschen weg tegen Middel burg V voor de 3e klasse Z. V. B. De Goesche Boys wisten de Middel burgers met 8—2 te verslaan, waarmede ze het kampioenschap hunner klasse be haald hebben, daar er slechts nog één punt noodig was, om den kampioenstitel c verkrijgen. De Boys moeten na nog twee uitwed strijden spelen en wel legen Middelburg V en Vlissingen IV. Hoewel dit wel twee zware wedstrijden zullen zijn, daar de hoogere elftallen uitgespeeld geraken, zien we de Boys nog niet tweemaal verliezen. Het volgende seizoen zullen de Goesche Boys dan uitkomen in de 2e klasse Z. V. B. Ook dan kan er een goed figuur geslagen worden. De aanrijding bij Rilland. Zoo men zich herinneren zal, werd in Februari 1927 bij den oinbewaakten over weg bij Rilland-Bath een mailtreln aan gereden door een vrachtauto en werd daarbij een der lodsm der directie van de Ned. Spoorwegen door glasscherven in den trein gekwetst. Verleden jaar in Maart heeft de chauffeur van de auto voor het kantongerecht alhier terecht ge staan. De kantonrechter verklaarde zich toen onbevoegd in deze zaak te beslissen. De rechtbank te Middelburg verwees de zaak opnieuw naar den kantonrechter. Thans is deze zaak opnieuw voor het kantongerecht alhier behandeld. Het O. M. persisteerde bij zijn eisch tot vrij spraak, terwijl de kantonrechter direct uit spraak doende, zich daarmede vereemigde. Voor de autobusdienstden. Na de kiesvereenigingen hebben thans Handelsbelangen" en de „Hanze" al hier een adros verzonden aan den minister van waterstaat teneinde te trachten de autobusdiensten voor Zuid-Beveland te behouden. In het adres wordt o.a. gezegd, dat door opheffing der autobusdiensten de handeldrijvende middenstand van Goes belangrijke schade zou ondervinden, ver mits het nu voor de bewoners der buiten gemeenten, die een autobusdienst op Goes hebben, zeer gemakkelijk is de reis naair Goes te maken, daar de autobussen de dorpen zelve aandoen, terwijl de stations van den lokaalspoorweg veel te ver van die dorpen verwijderd zijn, welke laatste omstandigheid die bewoners weerhoudt om telkens die vrij Jarige voetreis van uit bun dorp naar het station te maken. De lokaalspoorweg op Zuid-Beveland voorziet niet voldoende in die ver keer sbe hoef ten van de streek, waarxloor die lo kaalspoorweg loopt, omdat dë stations veel te ver van de dorpen verwijderd zijn, in welke omstandigheid geen verandering kan worden gebracht, zoodat ook in die streek autobuslijnen niet kunnen worden gemist en in een werkelijk bestaande behoefte voor zien. Die lokaalspoorweg kan welicht goede diensten bewijzen voor goederenvervoer, doch hij is minder geschikt voor personen vervoer, en als zoodanig wordt hij dan ook door het overgroote deel der bewoners van Zuid-Beveland niet begeerd. De autobusdiensten hebben jarenlang met medewerking van gemeentebesturen en het bestuur der provincie op uitnemende wijze in de behoeften van het personen vervoer voorzien. De befvolking van Zuid en Noord-Beveland stelt dë autobusdien sten, die deze streken uit hun isolement hebben verlost, op hoogen prijs. Leden Bioscoop-commissie. Tot leden der plaatselijke bioscoopcom missie zijn door B. en W. benoemd de heeren E. C. Wieais van Coehoom, voor zitter; Mr. Pb. R. Hugenholtz, J. A Flink, J. Ruijsaard, H. Snoek, A. Th. Verbist en R. Zuidema. Nadat de commissie door den burge meester was geïnstalleerd, werd tot secre te ris gekozen de heer Mr. Hugenboltz, De Ziekenhuis vei eeniging. Zooals gemeld is Zaterdag door de commissie uil de afdeelimg Zuid- en Noord-Beveland der Ned. Mij. tot be vordering der geneeskunst met verschil lende genoodiigdën in hotel „Centraal" alhier vergaderd teneinde de plannen tot oprichting der reeds meermalen gesig naleerde ziekenhuis-veeenigiing vas'.e vorm to geven. In deze vergadering gaf de heer Plan- teijdt, nogmaals een duidelijke uiteenzet ting van de te stichten vereenig'ng, en wees cr op, dat, wil deze slagen er algemeene deelname moet zijn. De arbeiders midden standers dienen .toe te treden, de armbesturen kunnen hun vaste bedeelden doen inschrijven (ze bei-eiken daarmede, dat hun lasten wordqn ver/pun^erd en voorkomen tevens aflerlei onverwachte groote uitgaven), maar ook op de beter gesitueerden dient een beroep te worden edaaa. Zij steunen dan de sympathieke aak en doelen toch ook, evenals ande ren, in de voorrechten. Er werd de nadruk op gelegd, dat de vereeniging voor geheel Zuid- en Noord- Beveland moet zijn, zoo dat overal leden dienen te worden geworven- Besloten werd dan ook, in elke ge meente te informeeren naar de veroemi- gingen, wier hulp men in dezen noodig heeft. Hoewel de bedragen natuurlijk nog nie! precies vastgesteld konden worden, werd toch medegedeeld, dat de contributie on geveer zal bedragen vijf cent per week en per persoon f2,50 per jaar), lot een maximum van 20 cent per gezin. Daar voor heeft mem dan recht op vergoeding voor verpleeggeld a f2,50 per dag, gedu rende 25 dagen per jaar en per persoon. Blijkt later, dat men de leden meer kan geven, dan geschiedt dit natuurlijk ten spoedigste. Zijn er veroenigiogan, die al hun leden of een belangrijk gedeelte daarvan als lid willen doen inschrijven, dan ontvan gen die ver een i gingen, als ze voor de contributie-inning zorgen, een korting van 20 a 30 pel. Voor personen die dus via hun vereeniging toetreden, wordt de con tributie al zeer gering. Laat er dan nu ook algemeene deelname zijn. Besloten werd, dat behalve de artsen M. Planteijdt, H. Snoek en C. Griep in het voorloopig comité zullen zitting nemen de heeren A. M. O verhof f, A. de Lange, A. M. Simons, J. Donner Jr., allen te Goes, Mr. Mes te Heinkens- zand en M. Scheele te Yerseke. Nadal gedurende eenige weken pro paganda zal zijn gevoerd, zal dit co mité op 10 April a.s. weer bijeenkomen. Men kan zich bij deze heeren inmid dels als lid opgeven. Afslager. Benoemd tot gemeentelijk afslager de heer H. Th. van Son alhier. Vereeniging van Huisvrouwen Voor de Goesche afdeeliing van de ver eeniging van Huisvrouwen heeft Vrijdag avond de heer Poldermans uat 's Gra venpolder een lezing gehouden. De heer Poldermans bracht weer ta bleau tjes uit het plattelandsche leven op ons eiland, waarbij het de humor die in de volksziel sluimert, met el talent weet te demonstree ren. Een koddige vrijage-historie gaf vaak aanleiding tot hilariteit en bevatte veel humoristische scènes en opmerkingen. Boveaidien heeft de schrijver in deze schets gelegenheid ge vonden, zijne impressies weer te geven over sommige religieuse toestanden in eeni ge onzer dorpjes, door eenige consequen ties hiervan in den loop van zijn verhaal te weven. Mei zeer veel aandacht weid dit „ko mische nummer" gevolgd en daverende lachsalvo's bewezen, dat d'e, vaak fijntjes gelanceerde geestigheden succes hadden ook bij de niet-Zeeuwen in het publiek. Een droevige vertelling van een mislukt meisjesleven gaf een gelukte toepassing van de bekende geschiedenis „Het lee- lijke jonge eendje" en bracht ons soms boven de sfeer der Zeeuwsche realiteit. Trieste tableautjes in de landelijke binnen kamer en specifiek Zeeuwsche natuur tafereeltjes heeft de schrijver hier kunstig geïllustreerd. De heer Poldermans is het Zeeuwsche dialect met den typi schen stem val en in tonatie daarvan volkomen meester; zijne voordrachten zijn ook hierdoor zeer ge waardeerd. Het doet ons aangenaam aan, te constateeren, dat de interessante zijde van het Zuid-Bevelandsche boerenleven ons niet onbekend blijft en ons door dëzen schrijver bij tijd en wijle onder de oogen en ten gehoore komt. Onder het publiek wlaren zoomede vele leden van liet sterkere geslacht vertegen woordigd; bewijs dat de Vereeniging van Huisvrouwen niet alleen van de dames doch ook van de eer s (genoemden de be langstelling heeft. Een vriendelijk speechte van mevrouw Abeleven, presidente der afdeeling, bracht hulde en dank aan den medewerker van dezen avond. Een opdracht. Ingevolge opdracht van de Teslyan Church te Bloemfontein heeft de stads- organist van Johannesburg, Mr. John Con- nell, een orgel ontworpen van bovenge noemde kerk. De bouw van het instrument werd op gedragen aan de Nederlandsche orgelma kers A. S. J. Dekker te Goes, voor een bedrag van 24.000 gulden. Landbouw-Bioscoop. De oorlog heeft waarschijnlijk nog nooit zooveel kunstzinnige menscheai tegen zich in bet harnas gejaagd dan na 1918 ge schiedde. In woord en beeld is de ge voelige mensch tegen de wereidverschrik king ten strijde getrokken. Onlangs hebben we een en ander ovei de be teekenis van de oorlogsfilm in het algemeen geschreven en geduid op de film- markt die als 't ware met rolprenten van den krijg van 1914 overstroomd wordt. We wezen er op, dat de oorlog waarlijk door de filmfabrikanten uitgebuit werd en dat menig product het levenslicht zag, dat het aanzien nauwelijks waard is. Van „Prikkeldraad", de hoofdfilm, die deze week in de Landbouwbioscoop draat, kan zulks niet gezegd worden. Een eigen lijke oorlogsfilm in de slechte beteekenis van bet woord is zij eigenlijk ook niet. „Prikkeldraad" is van geheel andere strekking. Hier geen passie van den strijd bij de deelnemers aan den oorlog, doch iets wat een eerste vereischte moet zijn bij de volkeren die ten strijde trokken, wil men een hechten grondslag van den vrede behouden, n.l. de verdraagzaamheid jegeiia elkander en het besef, dat zij, die gedwon gen werden de wreedheden ten uitvoer te brengen, slechts te gehoorzamen hadden. „Prikkeldraad" geeft van deze „eerste vereischten" een zeer ontroerende en boei ende geschiedenis te zien. Het is een ten- denz-werk, dat een beroep doet op verge ving. Vooral na de pauze treedt deze tendenz zeer duidelijk naar voren als men ziet op welk een wijze een Fransche schoome met een Duitsche krijgsgevangene elkaar toe b eho orenDit gedeelte dat zeer dra mati sch is, geeft ook tevens een prachtig voorbeeld van naastenliefde en verbroedering van hen die nog kort te voren getracht hadden elkander het leven te benemen. Als tendenz en spselfilm is „Prikkel draad" een zeer goed geslaagd product, waarvoor niet alleen den rogisseur maar ook de vertolkers alle lof toekomt. Van Pola Negri hadden wij ook niet anders ver wacht. Als vertolkster van Mona, bet Fransche meisje, gaf zij, in samenwerking met de andere spelendien, een zeer boog staand spel te zien. De soldaten-grapjes, welke aan het sol datenleven onaf scheiden! ijk verbonden zijn, komen in deze film veelvuldig voor, zoo- dat ook de humor rijkelijk is bedacht. Een film die men moet zien, wil (men op cinematografisch gebied op de boogie blijven. Het Journaal; twee aardige teekenfil men, die natuurlijk den lachlust opwekken en.Bobby voelt nattigheid1", een ko mische twee-acter, maken liet programma der Landbouwbioscoop volledig. Een vr oolijke, maar ook boeiende avond wordt den bezoeker door dit programma Tegen verontreiniging van spoorweg-coupé's. Naar aanleiding van ingekomen klachten heeft de directie der Nederlandsche Spoor wegen bij dienstorder aan haar personeel bekend gemaakt, dat met de grootste ge strengheid moet worden opgetreden tegen reizigers, die de coupé's door spuwen, achterlaten van vruchtenschalen of anders zins verontieinigen of bevuilen. Een gemeente in nood. De raad der gemeente Wehl heeft zich in een adres tot de Kroon gewend met verzoek de gemeente een buitengewone subsidie te verleenen daar het de laatste tien jaren niet meer mogelijk is gebleken een sluitende begrooting samen te stellen. De laatste begrooting sluit met een te kort van rnim f 16.000, terwijl de be lastingen tot het uiterste zijn opgevoerd. Auto ongeluk. Toen de 48-jarige veehouder C,V, te Ter Aar Vrijdavond omstreeks 11 uur per auto huiswaarts wilde keeren is hij nabij Aardam vermoedelijk de macht over het stuur kwijtgeraakt en in de Aar ge reden. Een motorrijder, die even later passeerde, zag de kap van den auto boven het water uitsteken. Hij maakte onmid dellijk alarm, doch eerst na een halfuur slaagde men er in den anto te lichten. De bestuurder was inmiddels dood. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2