RUITERBIER Ruwe Huid N®. 52. Maandag 12 Maart 1928 115° Jaargang. Buitenland Rechtszaken. Kamer Overzicht. School en kerk. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs pev kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ. DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL 1928 OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. OVERZICHT. Een opmarsch van werkloozen. In Denemarken heeft een werldoozen organisatie het plan ten uitvoer gebracht van een opmarsch van werkloozèn uit het cen trum van Jutland naar Kopenhagen. Te voet zou men optrekken door Jut land en Seeland, naar de hoofdstad en men rekende er op, een paar weken voor de reis noodig te hebben. Van Kjellorop, in Midden-Jutland, vertrok een stoet van 200 werkloozen. Overal, waar hij langs kwam, sloten zich anderen bij hen aan en toen hij de stad Horsens had bereikt, was het aantal deelnemers verdubbeld. Zij werden door het gemeentebestuur plechtig ontvangen, dat hun kostelooze maaltijden verstrekte. Intusscbem werd be kend, dat de regeering uit Kopenhagen politie-detachementen had af gezonden, om de betoogers uiteen te jagen, voor dat zij de Belt bereikt zouden hebben. Men rekende er op, dat de stoet tot 3000 man zou zijn aangegroeid, wanneer zij in de hoofdstad kwam. Te Skanderborg sloot de bekende vlieg- officier van de gas ^de-huzaren, Clauson Kaas, zich bij de betoogers aan. Donder dag marcheerde hij aan de spits van den troep. Toen dit bekend werd', werd den man medegedeeld, dat hij ontslag uit den dienst zou krijgen, indien hij niet den post van leider neerlegde. De vader van den luitenant, een gewezen ritmeester, stel de zich telefonisch in verbinding met zijn zoon en verzocht hem dringend de actie te staken, daar deze door de bolsjewiki werd gesteund. De leiders van den zonderlingen stoet verklaren, dat zij niet bedelen, de orde en rust niet zullen verstoren en ook de hevelen der i egeering zullen opvolgen. Het is hun echter er om te doen, de regee- geering te bewegen den onderstand' aan de werkloozen te verhoogen en meer pro ductief werk te verschaffen. |De Indonesische studenten. De beklaagden in de bekende en ge ruchtmakende kwestie waarvan we de zer dagen schreven, zijn op vrije voeten "gesteld. Van de behandeling der zaak door de Haagsche rechtbank geeft de ..Haagsche Courant" nog de navolgende indrukken. Den tweeden dag had de officier van [Justitie maar heel weinig op de aange voerde argumenten van den verdediger te -antwoorden: mr. Duys had hem de lang- 'durige preventieve hechtenis verweten, 69 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Koningin Anne, ik verzoek U om een gunst Bijna onwillekeurig glimlachte zij te rug. „Dat heb je al meer gezegd". „En vraag je niet eens, wat 'het is? ',Ik ben er zoo zeker niet van, of ik bet wel wil weten, Nap zeide zij. „Je bent vanochtend niet erg vriende lijk tegen me", merkte hij op. Zij ging er niet op in. „Waarom is het? Om die merrie? Zij weifelde. „Ja. misschien gedeel- „En voor het andere deel?" Hij boog zich wat voorover en keek haar strak aan. „Ben je bang voor me, Anne?" vroeg hij. Er lag iets verwijtends in zijn toon, maar toch deed die vraag haar pijn. Zij herinnerde zich, hoe hij eens om haar vertrouwen gesmeekt had. Het spijt me, dat ik het dier zoo afgebeuld 'heb, maar het was net zoo goed baar schuld als de mijne. Bovendien beeft Bertie overdreven, Ik zal hem ha maar daar kon de officier niets aan doen, daar was het geheele parket aansprake lijk voor; mr. Duys had blijkbaar geen kennis genomen van artikel 160 der Grondwet in verband met het eerste ar tikel onzer const'itutioineeiie wet: onder openbaar gezag moet ook verstaan wor den het gezag in Iodië. En de officier was gereed met zijn repliek en hij per sisteerde. ..Mijnheer de president dupliceerde mr. Duys heb ik daarvoor gister vier- en-een-half uur gepleit, heb ik daarvoor zoo lang van uw kostbaren tijd moeten vorderen, om nu te ervaren, dat ik nog niet lang genoeg gesproken heb. Mijnheer de president, de officier heeft er niets van begrepen; ik zal geen verdere moeite doen, het is voor mij van meer belang of de rechters het begrijpen, dan dat de officier het begrijpt". Dit waren geen erg vriendelijke woorden van den verde diger en mr. Rij kens zag es- naar uit of hij heusch erg boos was. Maar de heer Duys trok er zich niets van aan en onbekommerd babbelde en betoogde hij verder legen de rechters. Toen de verdediger gedupliceerd hajd, merkte hij aan mr. Rijkens nog op, dat zijn pleidooi niet tegen den officier per soonlijk was gericht; dat zou de officier ook wel hebben begrepen, meende mr. Duys. Ja, dat had iedereen begrepen en daarom bleef mr. Rijkens boudeeren! Er bestond blijkbaar bij het Openbaar Ministerie, bij de verdachten en bij dè verdediging, een eenstemmig gevoelen, om de zaak nu maar kort te houden en zoo gauw mogelijk er mee te eindigen, want de beklaagde Mohamed: Hatla zag van een drie-en-een-half uur lange verdedi ging af. Hij herinnerde aan de ridder lijkheid van zijn ras, hoe hun ridderlijkheid hun niet had doen vluchten en hoe dé Hollanders deze geste beantwoord1 had den, door -hun zes maanden op te sluiten. „Is het uit uw naam", vroeg Hatta dein rechters en zijn betoog herinnerende aan Multatula's opdracht in de Max Ha- velaar dat de Indonesiërs vervolgd worden en dat men onzen ouders dwingt ons hun steun te onthouden?" En dan profeteerde de Javaan, dat hij den dage raad der vrijheid alreeds aan den kim zag verschijnen. Om kwart over twee ging de rechtbank in Raadkamer, om te beslissen of de vier Indische jongelui al dan niet uit de voor- loopige hechtenis ontslagen zouden wor den. En met de minuten, dat de rechters weg bleven, steeg de hoop, dat de beslis sing ten gunste van deze jongens zou uit vallen, want er bleek niemand in de zaal te zijn, die niet vond, dat deze studenten te lang waren vastgehouden. Vele minuten verstreken en het leek wel een Kamerzitting met al die dispu- teerende Kamerledende heeren Mer chant en de Visser, Joekes en Cramer en daartusschen en overal mr. Duys. In en om de banken hadden zich druk pra-- tende groepjes gevormd van journalisten en advocaten, jeugdige blonde en donkere meisjes-advocaten huppelden er om heen. Voor de vier studenten was de ban, dat zij niet met elkaar mochten praten, opgeheven en., zij maakten plannen voor een slamatan en voor een daverende wa len, dan kan je het zelf van hem hoo- ren, als je wiltj" Zij hield hem tegen met een gebaar. „Neen, doe dat niet. Bertie heeft het, geloof ik, bij het rechte eind". „Geloof je dat?" Nap nam zijn vorige houding weer aan co wierp een aanmati genden blik op haar. „Weet je wel, dat het vrij vermetel is zoo iets te zeggen?" „Maar denk je dan heusch, dat ik voor je ben?" „Je bent een zoo merkwaardige vrouw, dat ik waarachtig niet weet, wat ik den ken moet. Maar daan* je blijkbaar niet bang voor me bent, zal ik 'het er maar op wagen met mijn vraag vow den dag te komen. Ik heb plannen gemaakt voor een picnic voor jou en een ander. Het is zoon prachtige dag. Zeg niet neen". De jongensachtige toon, dien zij zoo graag hoorde, klonk plotseling in zijn stem door. Hij wierp zijn cynisme af en boog zich weer smeekend naar haar toe. „Zeg niet neen," herhaalde hij. .Kijk naar den zonneschijn, luister naar de vo gels, denk eens aan: een heelen dag in de open lucht. Ik zal je meenemen naar het liefelijkste plekje, dat ik op dit typische kleine eiland ken, en ik zal den heelen dag je slaaf zijn. Ik beloof je, dat ik geen oogenblik lastig zal zijn. Neen, kijk maar niet zoo preutsch. Wees nou voor éénmaal rong-djawa-fuif, als zij vrij kwamen. De rechters bleven in beraadslaging, aan de verlaten groene tafel zat moeder ziel-alleen de Officier van Justitie en nie mand bemoeide zich niet heim. Het was alsof de kinderen samen gespeeld hadden en hij niet mee mocht spelen. „Net goed", zei een jeugdig, overmoedig advocaatje. Maar toen kwamen een veldwachter en een deurwaarder den Officcier troosten in zijn eenzaamheid, waarop mr. Rijkens hun uitlegde dat hij het zoo goed bedoeld had. Maar daaraan wordt ook niet getwij feld, mijnheer de Officier. Na zeven kwartier beraad te hebben, kwamen de rechters precies vier uur hun plaatsen weer innemen. Mr. Feith keek glimlachend naar de jongelui, daar zat iets veelbelovends in. Doodstil werd het in de rechtzaal. Mr. Cost Budde stond op en zei met sympathieke, zachte stem, dat de rechtbank tot opheffing van die preventieve hechtenis had besloten om dat de president was bijna niet te ver staan er bij de rechtbank geein vrees meer voor ontvluchten bestond. Het hooge woord was er uit. Vrij 1 TWEEDE KAMER. De Kamer heeft Vrijdag den geheelen middag gedebatteerd over het wetsont werp om met ingang van 1 Juli a.s. de zeven-jarige leerplicht te herstellen. Er waren enkele tegenstanders, maar de mees- ten waren ervoor, al hadden zij wel een en ander te wenschen. Zoo werd o.m. de wenschelijkheid betoogd, dlie ook reeds bij de schriftelijke behandeling aan de orde werd gesteld, om het 7e leerjaar meer te doen aansluiten bij de praktijk en niet te doen zijn een uitgebreider herhaling van het zesde leerjaar. De minister, die op de principieeLe beschouwingen niet inging, om dat h'et 7e leerjaar eigenlijk niets nieuws is, doch het slechts gaat om herstel, zettje uiteen, dat het niet in de bedoeling ligt het 7e leerjaar tot een soort vakonderwijs te maken, omdat het onderwijs in dit jaar het karakter van algemeenvormend on derwijs niet mag verliezen. De minister geeft aan herstel vain het 7e leerjaar de voorkeur boven verzachting der leerlingenschaai, en hij verklaarde, dat deze thans om finaincieele redenen nog niet mogelijk is. Tenslotte zeide de mi nister, dat de scholen in Juli gereed moe ten zijn om de leerlingen te ontvangen. De gemeenten zijn daarop in Juni van het vorige jaar voorbereid. Na de algemeene beschouwingen wer den de artikelen 1 en 2 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De eindstemming heeft nog niet plaats gehad, maar de invoe ring van de 7-jarige leerverplichting is door aanneming van art. 1 op 1 Juli bepaald. Woensdag zal het ontwerp wel worden aangenomen. Maar de herziening van de leerlingenschaai volgens het voorstel-Ziji- stra is door de Vrijdag afgelegde verkla ring van den minister reeds afgewezen. eens een jong meisje. Stoor je nu eens niet aan de rest van de wereld. Niemand zal er iets van te weten komen. We gaan vanochtend met de auto van Baronmead en wie zal er op letten hoe laat we op het majoraatshuis zijn. Zeg, dat je het doet, zeg jaf „Beste Napl" Anne keek hem twijfe lend aan, niet wetend of zij het ernstig opvatten moest. „Zeg jal" herhaalde hij. „Er is geen enkele reden, waarom je het niet zoudt doen. En ik zal voor je zorgen. Waarom zou je nu niet eens één keer genieten? Je hebt nog zoo weinig gehad in je leven." Dat was waar, maar al te waar. Doch niet dat deed haar aarzelen. „Wil je me zeggen, welke plannen je voor dien picnic gemaakt hebt?" vroeg zij Hij begon te glimlachen. „Mijn plan nen, Lady Carfax, zijn geheel afhankelijk van uw goedkeuring. Ongeveer veertig mijl van hier ligt het plaatsje Bramhurst een plaatsje naar je hart 'een paradijs. Daar kunnen we ruim één ujuir zijn, juist op een goeden tijd om te lunchen." „En verder?" vroeg zij, toen hij op hield. „Dat is alles." „Maar daarna?" waagde zij te vragen. „Waarde Lady Carfax, het moet een surprise-picnic worden, waarom van te van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig irJet Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Hervorming ambachtsonderwijs. Naar de „N. A. Crt." zegt uit goede bron te vernemen, heeft de minister van Onderwijs het voornemen het aantal jaren der ambachtsscholen te doen in krimpen van 3 tot 2. Het meerendeel der ambachtsscholen in den lande heeft thans een leerplan voor den duur van drie jaren; slechts aan enkele dezer scholen bedraagt het aantal leerjaren nu reeds twee. Deze plannen moeten worden be schouwd als maatregelen tot bezuiniging; de beperking van het aantal leerjaren moet worden opgevat als een middel om met het ambachtsonderwijs meer leerlin gen te bereiken. Voor vele ouders is het een bezwaar dat zij hun kinderen, na de lagere school, nog drie jaar moeten mis sen voor het onderwijs aan de ambachts school. Met het z.g. leerlingenstelsel, waarbij de kinderen in de leer komen bij am bachtslieden en dat vooral in Duitsch- land succes heeft, zijn hier in den lande niet veel resultaten bereikt. De ontwatering van Walcheren. Nadat bij de gevoerde discussie in de algemeene vergadering van het polder bestuur van Walcheren, Zaterdagmorgen was toegezegd dat, na het dieel van den polder ten Westen van het kanaal, ook het deel ten Oosten daarvan aan de beurt zal komen voor een betere afwatering, is met algemeene stemimen aangenomen het voorstel om een electrisch gemaal te stichten bij Middelburg en enkele daarmee in verband staande andfere werkzaamhe den te doen uitvoeren. Een crediet daar voor, van f200.000,werd aan het dage lij ksch bestuur verleend. Borssele. Vrijdag vergaderde alhier het „Groene Kruis". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden gedurende 1927 was verminderd met drie door ver teek uit de gemeente, doch dat acht nieuwe leden waren toege- getreden. Thans telt de vereeniging 216 leden. Het materiaal bevindt zich in goe den staat. Tot afgevaardigde naar de a.s. vergadering der Prov. Zeeuwsche vereeniging te Goes, werd benoemd de heer F. W. J. Immink, als plaatsvervan ger de heer J. C. Elenbaas. De rekening wees aan f281,56 in ontvangsten en f273,95 in uitgaven. Het goed slot be draagt dus f7,61. Uitslag der openbare verkooping der hofstede „Dijkzicht", eigendom van den heer Jan de Visser te Axel, op voren alle bijzonderheden te Hij zeide het op een protesteerend-toe- gevenden toon. Hij begon vlug te eten en te drinken, als had bij eien afspraak. „Ik zou je willen voorstellen, dat we daarna onzen zin jou zin volgen." Weer glim lachte hij. „Tot zonsondergang ben ik je slaaf." „Kunnen we tegen» dien tijd op het majoraatshuis terug zijn?" „Natuurlijk kunnen we dat." „Beloof je me, dat we er dan zullen zijn?" Zij keek hem ernstig aan. Hij glimlachte nog steeds. „Als je het beveelt." „Ik moet tegen etenstijd thuis zijn. „En je eet?" „Om acht uur." Hij schoof zijn stoel naar achteren en stond op. „Heel verstandig van je. De zon gaat om tien minuten over acht ondier. Hoe laat zult ge u verwaardigen klaar te zijn?" „Elf uur," zeide Anne. Hij keek op zijn horloge. „Ik ben bang, dat je van Lucas geen afscheid zult kun nen nemen. Hudson heeft hem juist mor phine gegeven." „Is hij dan zoo erg?" vroeg zij. „Niet erger dan vroeger. Maar hij heeft den heelen nacht veel pijn gehad. Hij wil nooit morphine innnemen. Ik heb hem moeten bepraten." Hij sprak kortaf, alsof Vrijdag 1.1. ten overstaan van notairis A. Th. Verbist te Goes: Perceel 1 (de hofstede) en perceel 2 samen groot 3.55.70 H.A. verkocht aan den heer Wilhelm Zweemer voor f3770, per H.A. of f 13.409,89 den hoop; over name gebouwen f 2500, Perceel 3, bouwland groot 0.76.30 H.A. verkocht aan den heer Job van Westen voor f3190,- per H.A. of f2433,97 den hoop. Perceel 4, bouwland, groot 0.84.40 H.A. verkocht aan den heer Job van Westen voor f3200,-- per H.A. of f 2700,80 den hoop. Perceel 5, bouwland, groot 0.93.70 H.A;, "verkocht aan den heer Jan van Westen voor f3200,per H.A. of f3017,60 den hoop. Perceelen 7 en 8, bouwland, groot I.81.30 H.A., verkocht aan den heer Jam van Westen voor f3360,per H.A. of f6091,68 den hoop. Perceel 9, bouwland, groot 1.21.00 H.A., verkocht aan den heer Jacob Cor- stanje Jr., voor f3620,- per H.A. of f4380,20 den hoop. Perceel 10, bouwland, groot 0.85.20 H.A., verkocht aan den heer Giljaam Nieuwenhuijze voor f3270,per H.A. of f2786,04 den hoop. Perceel 11, bouwland, groot 0.86.00 H.A., verkocht aan den heer Job Wal- hout, voor f 3250,- per H.A. of f2795,— den hoop. Perceelen 12 en 13, bouwland, groot I.81.40 H.A. verkocht aan de heeren Gerard en Andries van Liere, voor f3200— per H.A. of f 5804,80 den hoop. Perceelen 14 tot en met 19, bouw land, groot 6.23.70 H.A., verkocht aan den heer Marcus de Regt, Joziaszoon voor f2720,per H.A. of f 16.946,64 den hoop. Totale opbrengst f65.883,02. Alle koopers wonen te Borssele. Biezelinge. Bij het laten drinken van paarden kreeg de 18-jarige landbouwers knecht van den landbouwer B. te Bieze- linge van een der paarden een slag tegen het onderlijf, zoodat hij ineen zeeg en directe geneeskundige hulp moest inge roepen worden, die da*. Pfeiffer verleende, welke noodig oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis te Goes. Onder voorzitterschap van den heer P. Fraanje kwam de vereeniging Wijkverpleging „Kapelle-Biezelinge" in algemeene vergadering bijeen in het lo kaal „Algemeen Belang" te Biezelinge. De penningmeesteres Mevr. A. G. v. d. Have.Licieër deed rekening en ver antwoording over gehouden beheer. De afdeeling t.b.c. had een nadeelig slot van f364,28, de wijkverpleging daaren tegen een goed slot van f424,40. De laatste rentelooze aandeelen op het huis van de Zuster konden worden afge lost, zoodat dit gebouw thans eigendom der vereeniging is. Aan verkochte Emma-bloempjes was ontvangen f83,14, ook was de opbrengst van de gehouden bazaar en die van de bijeenkomsten in het koor der Ned. Herv. Kerk ten bate van de vereeniging geko men en hoofdzakelijk aangewend voor het onderwerp hem onaangenaam was. „Nu zal het wel zoo erg niet meer zijn. Om elf uur dus? Dan ga ik nu. alles in orde maken." Maar nog bleef hij en legde zijn hand op den rug van haar stoel. „Kan je een geheim bewaren Zij keek naar hem op. „Een geheim?" „Anne, doe me een pleizier, en laat dit een geheim blijven tusschen jou zelf en je nederigen slaaf." En met die woorden keerde hij zich om en ging weg. HOOFDSTUK X. Een dag in het paradijs. Het was een dag in het hartje van den zomer, een dag van wolkeiooze lucht en heerlijke koeltjes, een dag voor liet droo- men en misschien voor het verwezen lijken van droomen. Snel en geruaschloos als het plotselinge neerschieten van eern roofvogel gleed de auto over den weg; nu eens harder, dan zijn vaart verminderend, maar nooit stil staand. Nu en dan kreeg Anne het gevoel, alsof zij zich niet voort bewoog, maar de wereld haar voorbij snelde. Doch dan kwam met een klop van haar polsen de verrukking van het vlugge vliegen, die de illusie verjoeg, maar haan- hart toch jubelen deed. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1