RUITEMBOER geneest en v&itftaait de fituëi Grinnik-Pilletjes Buitenland Binnenland Gemengd Nieuws Moeder: „Het is heel verstandig van je, dat je de pitten van je dadels niet in de tram hebt weggegooid. Je bent een. lief meisje, hoor!" Dochtertje: „Ja mammie, ben ik niet braaf I k heb ze in den. zak ven dien mijn beer naast ons gestopt." Toen zij den eenvoudig gekleeden jonge man voor de vierde maal in een w:e' had binnengelaten, ging het dienstmeisje verontwaardigd naar haar mevrouw toe, „Mevrouw, ik ga weg", begon ze. „Maar Anna, waarom? Is er eenige reden „Ja mevrouw. Ik kan dien mijnheer, die juffrouw Eva komt bezoeken, niet uitstaan." „Wat 'n ideej Hij komt toch niet voor jou?" „Dat weet ik wel, mevrouw. Maar de buren zouden dat wel eens kunm.n den ken en ik zou er me voor gemeercn". Moeder (van boven): „Jan! Zet in 's hemelsnaam die radio af I Dat mc-nscb heeft de afschuwelijkste stem, die ik ooit heb gehoord!" Jan„'t Is de radio niet, moeder, 't Is mevrouw De Bruin, die op visite komt „Zou Jacques van mij houden?" „Natuurlijk, kind. Waarom zou hij voor jou een uitzondering maken?" Echtgenoot (vermoeid thuiskomend) „Ik ben in eiken winkel van de stad ge weest, maar ze hebben dit lint nergens. Hier heb je het staakje terug". Mevrouw: „Prachtig 1 Dat was juist m'n bedoeling. Nu weet ik zeker, dat nie mand anders het draagt". „Dokter, ik ben doodziek". „Hoe leeft U „Zooals ieder ander. Ik werk den hee- len dag als een paard, en dan heb ik een honger als een wolf. ',s Avonds ben ik zoo moe als een hond en ik slaap als e-n os „Dan moet u hier niet zijn. Gaat u liever naar een veearts". Een zakenman bad een hond en richtte hem af om brieven uit de bus te balen en naar den baas te brengen. Op een goe den morgen kwam de bond met drie brie ven aandragen, waarvan één tot een nat ten, stukgekouwden bal was verworden. Zenuwachtig opende de baas de envelop pe s. De eene bevatte een chèque, de twee de een bankbiljet. Angstig vroeg de arme man zich af, wat er in 's hemelsnaam in het derde couvert bad gezeten. Wat in strop, wat 'n strop! Opeens zag bij. dat één hoek van den verfomfaaiden brief nog ongeschonden was. Hij las en zuchtte verlicht. Er stond „Vermogensbelas ting. Privé." „Ik schrok me dood, toen Dick mij kuste". „Toe nou! Of je nooit eerder bent gekust 1" „Ja, maar niet in een kano OVERZICHT. Tegen de ongeloovigen. De tijden van den „strijd tegen de woeste Sarracemen" dreigt weer te begin nen. Wij komen wear tot Kruistochten. De Wahabieten hebben plotseling hun zinnen gezet op een „heiligen oorlog" tegen de ongeloovigen d'ie ze in Irak (Mesopotamia) meemen te moeten zoeken. In den beginne was het nog niet zoo erg 68 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. HOOFDSTUK IX. De gunst. Het duurde lang voor Anne dien nacht sliep, doch al kon zij geen rust vinden, heelemaal rampzalig voelde zij zich niet. Evenmin was zij in twijfel omtrent bet- geei> zij doen moest. Haar taak lag dui delijk voor haar en zij had zich vast voorgenomen die te vervullen. Die enkele woorden van Lucas Enrol hadden alle aarzeling in haar gedood, zoo voelde zj] met haar sterken vriend mede. Misschien was haar weifelen slechts het resultaat geweest van een oogenblikkelijke zwak- heicl, na zoon plotselinge spanning. Doch nu die spanning voorbij was, was haaf zwakheid ook over. Zij wist, dat zelfs Nap niet in staat zou zijn haar besluit aan liet wankelen te brengen. Met de herinnering aan zijn stevigen handdruk kwam echter tevens de overtuiging, dat bij niet zou trachten dat te doen. Evenals zij zelf was ook hij misschien even moede omdat het maar een paar fanatieke stam men waren die de ongeloovigen in Irak met het zwaard in de vuist tot den Islam wilden trachten terug te brengen. Maar nu is de zaak veel erger gewerden door dal de koning van het Groote Arabische rijk Netzjd, Ibd Saced, zich als de lei der van dezen heiligen oorlog beeft op geworpen. Intusschein schijnt Engeland, dat het mandaat voor Irak heeft, zich voor een, gewapend conflict met dezen koning niet te beangstigen. Irak moet in elk geval tegen de invallen der Waha bieten beschermd worden, of ze nu door een koning of slechts door een sjeik of zoo zouden worden aangevoerd. De strijd tegen jde Wahabieten zal voornamelijk vanuit de lucht worden gevoerd, met bom- bardementsvliegtui gen. Engeland schijnt wel zeer groote be langen in Irak Ie zien, dat erkent men in Engeland ook volmondig. Als dat niet z<oo was, dan zou Engeland zich ook wel tweemaal bedacht hebben alvorens met een oorlog tegen een kowikrijk te beginnen. Een tusschentijdsche verkiezing. Groote vreugde heierschl er in het kamp der Engelscbe liberalen. En met reden, want, bij twee tusschenzijdscbe verkiezin gen voor het Engelscbe Lagerhuis hebben de liberale Candidatein de overwinning behaald. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Middlesbrough, die gisteren gehouden is, werden uitgebracht op den liberalen can- didaat Griffith 10.717 stemmen, op den arbeiderscandidaat Ellis 10.628 stemmen, op den conservatief Sadies 8213 stemmen. De liberaal is dus met een meerder heid van 89 stemmen gekozen. Hun tweede overwinning boekten de liberalen bij de aanvullingsverkiez:'ng te St. Ives in Cornwall, waar zij een con servatieve meerderheid bij de laatste \er- kiezing van 1247 in een minderheid van 763 wisten om te zetten. Gekozen is mievr. Walter Runciman, echtgenoote van den liberalen oud-minister, die voor Swan- zitting heeft en waardoor voor die eerste maal in de analen van het Lager huis man en vrouw beiden parlements leden zijn. Mevrouw Runciman verkreeg 10.241 stemmen, de conservatief had er 9478 en de arbeider Hopkins 4343. Met mevr. Runciman doet het 8ste vrouwe lijke lid haar intrede in het Huis. Winkeldieveggen. Woensdagmiddag tusschen 4 uur en half vijf zijn in een kruidenierswinkel aan de Kaasmarkt te Rotterdiam 2 vrou wen op heeterdaad betrapt toen zij goe deren uit den winkel stalen,. De winkelier en zijn dochter hebben de goederen af genomen, waarna de vrouwen, haastig heen gingen, met achterlating van een groote, bruine zeildoeken citybug. In deze city bag bleken goederen te zitten, zooals schoenen, pantoffels, blikjes sardientjes enz., welke bij andere winkeliers zijn ge stolen. De politie heeft de vrouwen nog niet opgespoord. Toelating tot landbouwarbeid Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegd- heid tot toetreding tot het ontwerp-ver- drag betreffende den leeftijd, waarop kin deren mogen worden toegelaten tot den arbeid in den landbouw (Genève 1921) loos geworden, want hij was ook haar vriend, die zelfs niet vroeg de eerste te zijn, en toen zij zich dat herinnerde, ver joeg zij onmiddellijk ieder en twijfel aan hem. Had zij niet reeds ondervonden, dat zij hem maar behoefde te vertrou wen, om te bewerken, dat hij dat ver trouwen niet beschaamde? Welke aanne melijke reden had hij gegeven, dat zij hem haar vertrouwen opzeggen moest? Zij maakte er zichzelf een verwijt van en nam zich voor nooit meer aan hem te twij felen. Maar toch duurde het nog lang, voor de slaap kwam. Eens toen hij nabij scheen werd hij weer verjaagd door het schreeu wen van een uil; en eerst in het halve donker van de ochtendschemering schrok zij wakker van het zware dreunen van paardenhoeven op het grasveld. Dit laat ste gaf haar een hartklopping zij had niet kunnen zeggen waarom, maar liet her innerde haar flauwtjes aan een jachtdag, die voor haar in een ramp geëindigd was. Eindelijk viel zij in slaap en droomde een woesten, wilden droom. Zij droomde, dat zij te paard zat, wegvluchtend in wilden galop voor iemand, zij wist niet wie, maar het was iemand, voor wien zij ontzettend bang was. En achter haar met halsbrekende vaart, steeds op haas- winnend, galoppeerde, meedoogenloos als het noodlot, haar belager. Het was ont zettend, doodsangst-aanjagend, maar hoe bestond bij verscheidene leden twijfel niet alleen aan de noodzakelijkheid, doch ook aan de wcnsehelijklieid van die toetreding van Nederland tot ee.r verdrag als het on derhavige. Dat tot dusver noch België noch Frankrijk, noch Engeland, tot het verdrag zijn toegetreden, deed deze leiden onderstellen, dat ook in die landen de noodzakelijkheid of wenschelijkheid van zulk oen verdrag allerminst wordt gevoeld. Verscheidene andere leden achten in ternationale overeenstemming op het ge bied dat dit verdrag bestrijkt, wel dege lijk mogelijk. Naar hun meening mag bij de beoordceling de moreel© invloed niet uit 'het oog worden verloren,, welke uit kan gaan van de in een internationale overeenkomst vastgelegde overtuiging, dat de arbeid van kinderen beneden de 14 jaar beperkt behoort te worden. Het spoorwegongeluk te Zandvoort. Het officieel© onderzoek naar de oor zaken van het op 7 Januari j.l. te ZandL voort plaats gehad hebbende spoorweg ongeluk is gesloten. Het onderzoek heeft aangetoond, dat zoowel de remorganien van de locomotief als die van de voertuigen in orde waren en goed werkten. Het ongeval moet wor den toegeschreven aan onvoldoende lucbt- spanning in de leiding van die Westing- house-reminrichting, welke aan den ma chinist moet zijn ontgaan, zoodat hij nage laten heeft de spanning te vergrootan, en aan het niet, of onoordeelkundig nemen van de juiste maatregelen om den trein tijdig tot stilstand te brengen, toen de ma chinist bemerkte, dat dit niet op de gewone wijze met behulp van de Westinghouserem zou kunnen geschieden, doch hetwelk niet temin mogelijk was. Een groote zeepaling. De motorbotter R. O. 42 heeft op de vischmarkt te Rotterdam een zeepaling ingebracht, die 55 pond woog. Men her innert zich niet, dat hier ooit zoon zware paling was aangevoerd. Ui tgeleverd De Heerlensche politie heeft thans aan de Duitsche justitie uitgeleverd J. N„ die, zooals gemeld, destijds in Kerkrade is aangehouden, verdacht L. uit Bleyer- heide op Duitsch grondgebied bij Strasz te hebben vermoord in overleg met de echtgenoote van het slachtoffer. Voor de erbrenging van N., die tot dusverre de gevangenis te Maastricht was op gesloten, bestond groote belangstelling. Jeugdige dieven. De recherche te Leiden heeft aange houden twee jeugdige personen, die bij de politie zeer skebt bekend stonden. Het zijn de 19-jarige P. S. en de 18- jarige H. S„ die verdacht worden van een eenigen tijd geleden te Leiden ge pleegde inbraak op den Rijnsburgerweg, van een inbraak de vorige week Zaterdag tusschen 6 en 8 uur en van een inbraak die Woensdag op klaarlichten dag te Leiden is gepleegd. De medeplichtigheid van P. S. aan deze inbraken schijnt te zijn bewezen. Woensdag zijn door die politie reeds verscheidene artikelen, van de batste inbraak afkomstig, bij opkoo- pers gevonden. t Kermis en bier. Te Zaandam heeft de verpachting plaats gehad van zestien standplaatsen op de in dit jaar te houden kei-mis. De totale opbrengst was f 14.368, tegen f 11.000,in het vorige jaar, welke hoo- wel zij wist, dat zij droomde, zij kon niet wakker worden. Dan plotseling was de wilde jacht voorbij. Iemand -reed nu naast haar. Een krachtige hand greep haar teugels. Met ©en angstiger kreet keerde zij ziqh om, om haar vervol ger te zien en zag -- een Roodhuid, Zijn tijgerachtige oogen staarden in de hare. Hij lachte met een duivelschen triomflach. De arendsveeren wuifden bo ven zijn getatoueerd gelaat. Het kwam dichter bij haar, raakte het hare bijna aan. Toen zij hem plotseling herkende, doorboorde haar dat als een zwaard. Het was het gezicht van Nap Errol Toen zij naar beneden ging, om le ont bijten, stond hij op de trap te praten met Hudson, doch hij keerde zich dadelijk om, om haar te begroeten. „Het spijt mij u te moeten zeggen, dat Lucas een slechten nacht gehad heeft. Hij zal vandaag zijn kamer houden. Hoe hebt u geslapen. Lady Carfax? Zij gaf het gebruikelijke antwoord en samen gingen zij naar beneden. Bertie stond in den hall een courant in te kijken. Hij kwam met een norsch gezicht naar hen toe, gaf Anne een hand en richtte zich dan dadelijk tot zijn broer „Ik kom juist uit den stal. Ben je den heelen nacht uit geweest? Je hebt de merrie half dood gereden' Anne keek Nap aan. Hij glimlachte. gere opbrengst ten deele een gevolg zal zijn, van het feit, dat het verbod voor de inrichtingen van vermakelijkheden om hier te verkoopen, is opgeheven. Oplichting. Sedert eenigen tijd kende de gepen- sionneerde ambtenaar J. de W. uit de Bilderdijkstraat te Rotterdam den 46 jarigen caféhouder W. V eu den 42 jarigen koop man T. H. J. W. Maandagavond ver zochten V. en W. bij hem te komen in een café in de binnenstad, omdat zij een gewichtige zaak met hem te bespreken hadden, welke geen uitstel kon lijden, l'oen De W. in het café kwam vond hij daar de twee mannen, die hem vroegen of hij al had gehoord van de fraudes bij de lncassobank en van de arrestatie van den directeur van het filiaal aan den boudschen Singel en van nog twee anderen De W. antwoordde bevestigend. Toen vertelde zij hem, dat zij van een van de drie gearresteerden vreemd geld onder zich hadden, welk geld zij nu niet konden wisselen. Zij hadden evenwel voor een andere zaak dringend geld noodig, De vraag nu of de W. hen kon helpen aan f LU00, voor welk bedrag hij het vreemde geld, dat bestond uit 12 biljetten van 100 dollar, in onderpand zou krijgen. De W. zei, dat zij de biljetten toch wel op een bank konden wisselen. De mannen zeiden, dat dit nog niet zoo eenvoudig was, in verband met de strafbare feiten, welke de eigenaar van het geld gepleegd zou hebben. Om de W. hiervan te over tuigen zouden zij nog wel even hun ad vocaat opbellen en hem om advies vragen. Inderdaad hebben zij toen een nummer opgebeld. De W. luisterde mee, zonder eigenlijk te weten met wien werd getele foneerd. De stem aan den anderen kant zei, dat het dien avond niet meer moge lijk zou zijn, dt bankbiljetten te verzilveren, maar dat zij natuurlijk veilig als onder pand zouden kunnen dienen. De Wwas nu overtuigd met een reële zaak te doen te hebben. Hij had nu even wel niet zulk een groot bedrag bij zich. Met W. is hij naar een kennis gegaan, die in het Noordelijke stadsdeel woont en heeft hij, terwijl W. buiten wachtte, een bedrag van f 720 geleend. Samen zijn zij teruggekeerd naar het café in de binnen stad, maar op het Hofplein, was W. op eens verdwenen. De W. is toen alleen verder gegaan. In het café vond hij V en samen hebben zij op W. gewacht, die even later binnen kwam. Hij zeide in verband met een andere zaak even getelefooneerd te hebben en zoo doende De W. te zijn kwijt geraakt. De W. heeft vervolgens V. de f720 gegeven, waarna hij de 12 biljetten van 100 dollar in pand kreeg. Kort daarna is hij weggegaan. W. en V., die tegelijk met hem de deur uitgingen, namen op straat afscheid van elkaar, maar De W. zag, dat zij kort daarna weer bij elkaar kwamen. Hij vond dit wel eenigszins verdacht en zoo spoedig mogelijk heeft hij eens geïnformeerd. Toen bleek, dat de biljetten vervalscht waren riet waren eigenlijk biljetten van 1 dollar welke omgewerkt waren tot de grootere waarde. De W. heeft van het gebeurde aangifte bij de politie gedaan en de centrale recherche heeft nu de twee mannen aan gehouden en opgesloten Bij hun arrestatie waren beiden zwaar beschonken. Zij ont kennen ten stelligste zich aan deze op lichting te hebben schuldig gemaakt. Zij vertellen, dat De W. hen had voorgesteld samen handel te drijven. Nadat deze zaak .Maak jezelf niet van streek, beste jon gen", zeide hij. „Als zij wat ^gegeten heeft, is de merrie weer beter „Denk je?" bromde Bertie. „Zij is half dood van uitputting". „Onzin(" zeide Nap en maakte een gebaar om verder te gaan. De verontwaardiging van Bertie werd tot woede. „Voor jou misschien. Maar ik weet wat ik zeg. Je moest je schamen 1 Nap bleef staan. „Wat?" vroeg hij. Bertie keek hem aan en zweeg. De uitbarsting was heftiger geweest dan hij bedoeld had. Kalm stapte Nap op hem af. -.Wil je die woorden nog eens herhalen Bertie bleef zwijgen. „Of wil je ze liever intrekken?' Bertie bleef hardnekkig zwijgen. Hij -peelde zenuwachtig niet de courant op een manier, die aan scheen te toonen, dat hij niet wist, wat hij doen moest. „Trdk je ze in?" herhaalde Nap nog kalm. Bertie trok met zijn schouders als een „ohooljongen. „Ga weg Nap!" bromde hij. „Het spijt me, dat ik het gezegd heb. En laat me nu alleen". Anne was reeds aan het andere einde van den hall, doch Nap Kaalde haar in, voor zij de eetkamer binnenging. Hij deejj de deur voor haar open en toen zij langs hem ging, zag zij. dat hij nog flauwtjes glimlacht». geruimen tijd was besproken is zij afge sprongen. Gedurende deze onderhandelin gen heeft V, op verzoek van een buiten staander, bij de W. een bankbiljet van f1000 gewisseld. Dit is volgens beiden de eenige handeling welke tusschen beide partijen is geschied. De politie zet het onderzoek voort. De vallende prins De Britsche troonopvolger zal in de wereldgeschiedenis vermaard blijven als »de ruiter die er zoo vaak afviel'. Zoo vaak is dat nu al gebeurd, dat er in de omgeving van den prins en ook uit het publiek stemmen zijn opgegaan om hem er toe te krijgen niet meer aan paarden rennen, veldjachten en wat dies meer zij mee te doen. Maar de prins rijdt toch, en dat vindt de groote menigte ook spor tief en sympathiek in een man van 's prinsen leeftijd. Woensdag reed hij te Bicester mee in een wedstrijd om den Lord Manners Cup. Een vorig jaar had de prins den beker gewonnen Maar ditmaal viel zijn paard bij de laatste hindernis. Hoewel de ruiter zijn stijgbeugels verloor bleef hij in het zadel, en kon hij zijn rijdier weer over eind krijgen. Als tweede passeeide hij de eindstreep. Zoekt „D a d d y Heel Sullivan een plaats in Indiana is in wilde opwinding, want Daddy' is zoek. Daddy is zooveel als ons „pappie". Het vermiste „vadertje" was een zeer be minde figuur. Hij was een achtenswaardig man, kolonel „Jimmy" lang, die al bijna vijftig jaar aan het hoofd had gestaan van de plaatselijke bank. Iedereen in de plaats kende hem, hield van hem en had eerbied voor „pappie", die 78 jaar is. Toen hij van zijn vacantie niet terug keerde en bovendien brieven en telegrammen onbeantwoord bleven, ging men eens in de boeken van de bank neuzen Het bleek, dat Daddy zich aan een bedrag van 250.000 dollar had geholpen ten nadeele van de cliënten der bank. Ook weet men thans dat hij op zijn reisje niet enkel dat »eld maar ook een mooi, jong vrouwtje reeft meegenomen. Het spoor van het raartje is nagegaan tot Chicago. Daar is iet tweetal in de menigte opgegaan Te Sullivan is men erg ontdaan over het geval. Een kostbaar paarlsnoer. In een advertentie in de „Times" wondt een bekroning van 5000 uitgeloofd voor bet terugbezorgen van een snoer van "57 moot© gegradeerde geelachtig-rose pare- dat tusschen Parijs co Londen weg is geraakt. De parels wegen 669.28 grein en het snoer is voorzien van een diamanten boot, die uit drie steenem besbaat. De waar de van hiet snoer wo-rdt op 50.000 ge schat. Het snoer was in watten in een houteh doosje gepakt en op of na 23 Februari als aangeteekend pakje verzonden. Toen dit niet aan het adres te Londen aankwam, waarschuwde men het postpakketkantoor in Mount Pleasant. Het bleek nergens te vinden. De afzendster is een Parijsche juwehersfirma. Moord in een kerk. Gedurende de vasten-meditatie in de Kloosterkerk te Schwectz aan de Weichsel schoot 1de 21-jarige Kprowski met een „Neem me niet kwalijk|" zeide hij. „Ik laat nu eenmaal beleeddgingen niet gemak kelijk op mij zitten l" „Ik weet niet, of er nu eenige «reden bestond, om je beleedigd te gevoelen", zeide zij en keek hem recht in zijn oogen. „Ik ken dat rijden van je". Even fronste hij zijn wenkbrauwen, doch begon dan weer te lachen. Er was nog niemand in de eetkamer. „Nog niemand beneden merkte hij op. „Ga zoo lang bij het raam zitten. Wat mag ik je geven?" Hij zette alles voor haar en voor zich zelf klaar en ging dan tegenover haar zitten. Hij scheen buitengewoon in zijn humeur te zijn. „Hè, kijk niet zoo strengvroeg hij. „Ik wou je juist om een gunst vragen". Zij glimlachte even, ai was bet niet van harte. „Ik houd niet van wreed- aardls", zeide zij. „Wreedheid is iets, dat ik nooit vergeten kan, omdat ik het zoo verafschuw". „En ben jij nooit wreed?" „Ik hoop van niet". „Dat hoop ik ook", antwoordde hij. „Maar soms twijfel ik er toch wel eens n". Zwijgend keek Anne het raam uit. Het driftige tikken van zijn vingers op de tafel deed haar weer opkijken, waar bij zij zijn gebiedenden blik ontmoette. Hij glimlachte. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2